ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 27 November 1902. AANBESTEDING (Z ieriltzeesclie C o u r a n t). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7775. Directeur A. J. DE looze. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten teadresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. op Mnamlni; IS December ÏOOÖ, 's namiddags 1 uur, ten Raadhuize, van I. Het uitvoeren van onderhoudswerken herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwenkunst- enandere werken der gemeentegedurende het jaar 1903in zeven per- ceelen, t.w. Eertte perceelDe opentte gebouwen poorten torens, riolen, stads brand- ei'vroonpaden, enz.; Tweede perceel: De kaaijMren Derde perceel: De beschpèlingen en paalwerken; Vierde perceelDe brufoen Vyfde perceel: Het leAZen van materialen en het uitvoeren van werken voorset onderhouden der haven- dijken Zesde perceel: De schoolgebouwen voor het middel- Zevende perceel AJTDe schoolgebouwen voor het lager en meer uitgebreid' lager onderwys Zevende perceel BHet leveren van nieuwe school banken II. Het uitvoeren van de volgende onderhoudswerken der gemeente, gedurende de jaren 1903, 1904 en 1905, in twee perceelen, t.w.: Eerste perceel: Het uitvoeren van de onderhouds werken, herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen en verdere werken op de Begraafplaats; Tweede perceel: Als voren aan de banken in de wandelingen en op de wegen en aan de pompen en welputten. Aanwijzing op Dinsdag; O- en Vrijdag IS Decomber o.U., telkens des voormiddags te ÏO uur, waartoe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester, bjj wien inmiddels ook inlichtingen te bekomen tyn. Bestekken en voorwaarden zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Gemeente bouwmeester, en wel het bestek voor de aanbesteding der gewone onderhoudswerken voor 1903 tegen betaling van cent, en dat voor de aanbesteding der onderhoudswerken aan de gebouwen op de Begraafplaats en aan de banken, pompen en welputten tegen betaling van ÏO cent. NIEUWSTIJDINGEN» Zuid-Afrika. Uit Zuid-Afrika wordt bericht, dat de Hollandsche landbouwers in de Kaapkolonie, van wie een groote meerderheid geen ver gunning verkregen heeft tot het hebben van een geweer, aanhoudend worden aangevallen door wilde beesten. Met name in het district Graaf Reinet zijn verscheiden landbouwers gewond en één gedood. Deze boeren zijn eveneens onbeschermd tegen aanvallen van Kaffers en Hottentotten. Dezelfde feiten doen zich voor in Transvaal en Oranje-rivier-kolonie. Indiëo Onder dagteekening van 23 November geeft de correspondent te Batavia van het Handelsblad de volgende nadere lezing van het gebeurde aan de Javasche bank, aldaar. »De diefstal in de Javasche bank ia niet gepleegd door een Engelschman, maar door twee Nederlanders, de broeders Gentis. De een is koopman alhier (Batavia), de andere planter te Soekaboeze (Soekaboemi Beiden zijn gevat en het gestolen geld is in beslag genomen". Noch uit den Regeeringsalmanak, noch uit het Handboek der Cultuurondernemingen zijn deze personen nader aan te duiden. Naar wjj vernemen was een Gentis eenige jaren employé aan de Javabank. Hij vestigde zich later als koopman te Batavia, richtte o. a. een Petroleum-Maatschappij op en was de stichter van een zeebad Gentisville. Dato 28 October is uit Semarang aan de Java-Bode geseind Het vermoeden, dat de inlandsche bestellers van het postkantoor alhier gemakshalve wel eens heele pakketten brieven in de rivier wierpen in plaats van ze aan hunne adressen te bezorgen, is thans zekerheid geworden. Bij het uitdiepen der waterleiding werden heden twee zulke pakketten gevonden de adressen waren reeds onleesbaar geworden, maar de poststempels waren van September. Engeland. Londen, 24 Nov. De heer en mevrouw Chamberlain zijn heden morgen om halftwaalf met een gedeelte van den koninklijken trein van het Victoria-station naar Portsmouth ver trokken op weg naar Zuid-Afrika. Het perron, waar het vertrek plaats vond, was afgesloten voor het publiek; alleen persoonlijke vrienden en bekenden, alsmede de ambtenaren van het departement van koloniën, hadden er toegang. 25 Nov. In het Lagerhuis werd heden gevraagd of het waar is, dat een predikant van de Ned. Gereformeerde Kerk in de Kaapkolonie van zijn bestaan is beroofd, omdat hij loyaal is geweest en dat een ander predikant genoodzaakt werd verontschuldi gingen te maken, omdat hij gepoogd heeft den vrede te bevorderen, en voorts of schade vergoeding is gegeven aan de rebellen, terwijl de loyalen geboycott worden. Minister Chamberlain antwoordde, dat de berichten omtrent de predikanten juist zijn en voegde er bijsik betreur dit optreden ten zeerste. Niets kan meer strekken om de eendracht en den voorspoed in Zuid-Afrika te vertragen. Te meer betreur ik dit optreden, omdat het blijkt te zjjn uitgegaan van een kerkeljjk lichaam. sik ben overtuigd, dat de berichten omtrent het boycotten overdreven zijn, er bestaat echter zonder twjjfel eenige reden tot klagen en ik zal de zaak nauwkeurig onderzoeken. «Wat de schadevergoeding betreft, bepaalt de laatste wet, door het Kaapsch Parlement aangenomen, dat het toegekende bedrag in de eerste plaats zal worden besteed ten bate van hen die loyaal gebleven zijn gedurende den oorlogals er nog wat overblijft nadat hun eischen zijn afgedaan, zal men hun schadevergoeding geven, die zich bij de eerste rebellie aansloten, zich vervolgens overgaven en loyaal bleven, en wel voor verliezen geleden terwijl ze loyaal waren. De Britsche Regeering zal niet toelaten dat geld uit 's Rijks schatkist of uit Transvaalsche middelen zal besteed worden voor schade vergoeding aan rebellen". (Toejuichingen). Generaal Louis Botha en zijn echtgenoote gaan vooruit. Sedert gisteren zijn zij veel beter en er is kans op spoedig herstel voor beiden. Ben Viljoen heeft zich Zaterdag j.l. te Southampton naar New-York ingescheept. Hij stelt zich voor gedurende drie maanden, lezingen houdende, eene reis door de Y. S. te maken. Volgens de berekeningen der Britsche Regeering heeft de Zuid-Afrikaansche oorlog aan Engeland drie duizend millioen gulden gekost. De soldij van het naar Zuid-Afrika gezonden leger (350.000 man in ronde cijfers) bedroeg f 727.231.250. De kosten van den geneeskundigen dienst bedroegen 33 millioen, de soldjj der militie bedroeg f 76.250.000, die der Yeomanry f 6.500.000. De soldij der vrijwilligers beliep 37 millioen. Voor vervoer en remonte werd f 646.262,500, aan levensmiddelen en fourage f 680.297.500 uitgegeven. Volgens de berekeningen heeft de Britsche Regeering aan de manschappen geregelde troepen Yeomanry en vrijwilligers f 850.000.000 betaald. Het vervoer van iederen man kostte f 1025 en het onderhoud van iederen soldaat met zijn paard f 962. Duifschland. Friedrich Alfred Krupp, de kanonnenkoning, te Essen, is Zaterdagmorgen 6 uur door een beroerte overvallen en 's middags 3 uur overleden. Hij was slechts 48 jaar oud geworden. Zijn grootvader, Friedrich, als een werkman begonnen, is de stichter der wereldberoemde gietstaalfabriek, die door den vader, Alfred, van den nu overledene tot een machtig bedrijf en een industriëel centrum van meer dan honderdduizend inwoners werd ontwikkeld. In het jaar 1811 vestigde zich in het stadje Essen, niet ver van de Rijn gelegen, Frederik Krupp, en richtte daar een ijzer gieterij op met 8 ovens. Maar het ging hem niet gunstig en toen hij in 1826 stierf, verkeerden zijn zaken in hachelijken toestand. Het twaalftal werklieden, in zijn dienst, bleef echter de zaak trouw en door hun ijver, toewijding en werkkracht wisten zij de gieterij voor ondergang te behoeden en te bewaren voor Alfred Krupp, die bij den dood zijns vaders slechts 14 jaren telde. Verscheiden jaren vol strijd gingen voorbij, totdat de zaken in 1847 een gunstiger loop namen, toen het Alfred Krupp gelukt was, stalen vuurmonden te vervaardigen. In 1853 deed de uitvinding van vuurmonden, versterkt door uit één stuk gesmede gietstalen ringen, de firma die ontzaglijk hooge vlucht nemen, die ze thans nog bezit en die haar tot een der grootste inrichtingen der wereld en zeker tot de grootste van Europa heeft gemaakt. Het aantal personen, aan de Krupp- fabrieken werkzaam, bedraagt thans ruim 40.000. In plaats van de acht ovens van 1818 zijn thans 564 hoogovens in werking. Het kolenverbruik is tot de ontzettende hoeveelheid van 400 wagons per dag geklommen, wat, de wagon berekend op 10 ton, een jaarlijksch kolenverbruik aanwijst van bijna anderhalf millioen ton. Meer dan 40.000 gaspitten verslinden per jaar 17.000.000 M3. gas. Voorts zijn 114 stoom hamers aanwezig, waarvan de twee grootste «Max" en Fritz" zijn gedoopt. Deze laatste doet met zijn reuzengewicht van 50.000 kilo's alles voor zich buigen, en is langen tijd geweest, is misschien nog de grootste stoom hamer van de wereld. Onder vele technische bizonderheden om trent de Krupp'sche stichting trekt de aandacht een klein huisje, weleer de woonplaats der familie Krupp. Omgeven door rijen ontzaglijke gebouwen, overschaduwd door reuzenschoor- steenen, waarvan één het in zijn val zou verpletteren, gelijk een bergschuiving een Zwitsersch dorp verwoest, legt het een merkwaardig getuigenis af van het genie van Alfred Krupp, wiens werkkracht al die gebouwen verrijzen deed en duizenden menschen het levensonderhoud heeft verschaft. Hoog in eere wordt dit huis gehouden. «Dit huisje zoo schreef Alfred Krupp zijn wij gaan bewonen in 1882, nadat mijn vader, zonder gunstig gevolg, zijn geld, gezondheid en leven had opgeofferd voor de uitvinding van het vloeibaar maken van staal. Deze bescheiden woning was toen het eenig verblijf van geheel onze familie. Vele jaren heb ik daar met de mijnen in kommer en zorg doorgebrachtmijn vader verliet het huis voor zijn graf den 28en October 1826honderden nachten heb ik op een zolderkamer doorgebracht, in slapeloos heid, in kommer en koortsigen angst, zonder veel hoop op de toekomst. Daar werden ook mijn verwachtingen vervuld, daar eindelijk heb ik mijn meest stoutmoedige droomen werkelijkheid zien worden. Dit nederig huis moet steeds zorgvuldig worden onderhouden en in denzelfden toestand blijven, waarin het aanvankelijk was. Ik verlang, dat zoolang de fabriek zal bestaan, ook dit huis in stand zal worden gehouden, en dat, evenals ik, ook mijn opvolgers dit huis zullen beschouwen als de wieg van de groote onderneming. Moge dit nederig huis met'zijn geschiedenis moed geven aan den kleinmoedige, hem leeren het kleine niet te verachten en hem vrijwaren voor den hoogmoed" De mandie deze schoone, leerzame woorden in zijn testament schreef, die het gebrek van nabij gekend heeft, was op het laatst van zijn leven de hoogst aangeslagene in de Pruisische inkomstenbelasting voor een bedrag van ruim f 10.000.000. Op het voetstuk van het standbeeld dat het personeel na Alfred's dood (14 Juli 1887) voor hem oprichtte, staan Goethe's woorden «dat de mensch edelmoedig zij, weldadig en goed", vreemd contrast voorwaar op een plaats waar men de vernielende wapenen voor den krijg van mensch tegen mensch smeedt. Aan den thans gestorven kleinzoon Friedrich Krupp was het gegeven, door de knapste ingenieurs aan zijn fabriek te verbinden, het etablissement van Essen tot steeds hoogeren bloei te brengen. Behalve kanonnen en pantserplaten, giet en smeedt men daar ook spoorrails, allerlei onderdeelen van machinerieën, eDz. Maar de groote renommee van Essen 1 blijven toch de kanonnen en bepantseringen. Er is een voortdurende strijd in die fabriek, als 't ware het symbool van den oorlog. Nauwelijks heeft Krupp een nieuw kanon uitgevonden, welks projectiel in aanvankelijke snelheid en energie het tot nn toe bestaande in de schaduw stelt en alle bestaand pantser doorboort, of men tracht weer dat kanon werkeloos te maken, door te peinzen over een pantser, waartegen op zijn beurt het projectiel machteloos blijken moet. Hij is gestorven op het moment, dat men zeggen kan, dat het laatst door hem uitgevonden pantser alle bestaande pantseringen overtreft en dat zijn proces het van Harvey in weer standsvermogen wint. De naam van Krupp werd juist dezer dagen op onaangename wijze genoemd in zekere Capri-onthullingen, die hem aanleiding gaven het blad Vorwarts wegens laster te vervolgen en hem een stuk aan de Köln. Ztg. deden schrijven, waarin de oorsprong van die beschuldigen werd toegelicht. Een ton steenkolen is 1016 K.G. België. Brussel, 23 Nov. De Londensche corres pondent van de Petit Bleu verklaart, dat Chamberlain besloten heeft zijn reis te onder breken om de feesten te Ismaïla, te Caïro en te Monbassa in Delagoa-baai bij te wonen, opdat hij des te minder tijd zou hebben om Zuid-Afrika te bezoeken, zoodat hij den generaals, die hem de verwoestingen, door de Engelschen aangericht, hadden willen toonen, zal kunnen antwoorden, dat hij geen tijd gehad heeft. Nederland. Roermond, 24 Nov. Nog altijd is de kwestie over het voor de tweede maal huwen van een zestal paartjes te Maasniel niet opgelost en heeft zich thans andermaal een hinderpaal voorgedaan. Zooals de lezers zullen weten zijn voor eenigen tijd een zestal huwelijken gesloten door het destijds geschorst raadslid, den heer W., tevens ambtenaar van den burgerlijken stand. Ieder ambtenaar van den burgerljjken stand moet tevens lid van den Raad zijn, zoodat in het onderhavige geval, de heer W. niet meer als ambtenaar mocht fungeeren, zoodat andermaal een huwelijksakte moest worden verleden. De heer C., opvolger van den heer W., heeft als zoodanig de zes paartjes weer in ondertrouw opgenomen, doch als zijnde nog een nieuweling in deze functie, eenige wettelijke formaliteiten verzuimd, o. a. heeft van een vijftal de afkondiging in andere gemeenten, alwaar de respectieve huwelijkscandidaten waren gedomicilieerd, voor de tweede maal de afkondiging niet plaats, zoodat dit huweljjk andermaal is moeten worden uitgesteld. Thans, nu de schorsing van den heer "W. bij besluit van Ged. Staten is opgeheven, zjjn de huwelijkscandidaten voor de derde maal door eerstbedoelden ambtenaar in ondertrouw opgenomen. Het spreekwoord zegt«alle goede dingen driemaal" en de paartjes zullen zeker wel hopen, dat deze spreuk ook hier op hen van toepassing moge zijn. Een dergelijk geval heeft zich zeker in de praktijk nog nooit voorgedaan, en bestaat bij velen hierover nog al verschil van opinie, en zijn eenigen van meening dat thans, nu de schorsing van den heer W. toch is ver nietigd, geen tweede huweljjk meer nood zakelijk is. Ter voorkoming van latere onaangenaam heden is het evenwel ingevolge het advies van den Ed. Achtb. heer Officier van Justitie alhier wenschelijk dat de huweljjken nog maals plaats hebben. Leiden, 25 Nov. Uitslag verkiezing Tweede Kamer. Uitgebrachte stemmen 3917. Geldige stemmen 3825. Mendels (soc.-demverkreeg 150, Sytsma (vrijz-dem 183, Van den Berch van Heemstede (christ.-hist.) 264, Van der Vlugt (lib.) 1472 en De Lange (anti-rev.) 1756 stemmen. Herstemming tusschen De Lange en Van der Vlugt. 's-Gravenhage, 25 Nov. De Eerste Kamer is bjjeengeroepen tegen Dinsdag 2 December, te half negen 's avonds. Naar wij vernemen, is het thans zoo goed als zeker, dat de Ongevallenwet in werking zal treden op 1 Febr. a.s. Zaterdagmiddag verleende de Minister van Justitie een buitengewone audiëntie aan J. G. Götze en J. den Exter, voorzitter en secretaris van het Landelijk Hogerhuiscomité. Het ingediende adres aan de Tweede Kamer, ter verkrijging eener herziening van de zoogenaamde revisie-wet, werd door Götze bij den Minister nader toegelicht en zijn ondersteuning gevraagd bij de behandeling daarvan. De Minister verklaarde, dat het adres duideljjke blijken gaf van zaakkundige studie der zaak, en deelde mede, dat in zijn eerst daags in te dienen Memorie van Antwoord op de Justitiebegrooting aan de Tweede Kamer zou blijken, dat bij een ontwerp tot algeheele wjjziging van het Wetboek van Strafvordering voor deze vier jaar in uitzicht stelt; waarbij dan wijziging der revisie-bepalingen tevens in overweging komt, al wilde de Minister nog niet verklaren, dat dit zou geschieden in de richting door het adres verlangd. Bij de familie hier te lande is het droevig bericht ontvangen, dat de le luitenant bij het leger in N. O.-Indië, de heer P. F. de Kok, op Atjeh verdronken is. Later bericht: Bij het Departement van Koloniën is tele grafisch bericht ontvangen, dat'de le luitenant De Kok met 20 minderen zijn verdronken en worden vermist. De heeren Schalk Burger en De Yilliers zjjn Dinsdagnacht over Vlissingen en de heer Wessels met zijn familie over Rotterdam naar Londen vertrokken. Zaterdag vertrekken zjj van Southampton naar de Kaap. Rotterdam, 24 Nov. Een 10-jarig knaapje, dat Zaterdagnamiddag 6 uur in de Olden- barneveldtstraat alhier door de stoomtram, komende van Schiedam, werd vermorzeld, is des avonds om half negen in het Ziekenhuis door de ouders herkend als dat van den 10-jarigen Bernardus van Hegst, wonende in de Crispijnlaan. Alleen eenige kinderen waren van het voorval getuige. Dit is reeds het 64e slachtoffer dat door de stoomtram gemaakt wordt. Hoeveel nog? In de Diergaarde is een ijsbeer geboren. Het jong, reeds tien dagen oud, schijnt in goeden welstand te verkeeren. De njoeder verzorgt het met bizondere liefde. Hoogst zelden, wellicht nooit, heeft men noch hier te lande noch in het bui.enland, een in gevangen schap geboren ijsbeer in het leven kunnen houdenmen hoopt met dit dier, nu het reeds een aantal dagen langer in leven is gebleven, gelukkiger te zullen zijn. Dordrecht, 25 Nov. Zondagavond half elf werd op den Riedjjk door den koffiehuis houder v. O. de hulp ingeroepen van twee daar surveilleerende politie-agenten. Twee bezoekers zijner tapperij veroorz akten veel overlast aan andere daar aanwezig zjjnden. Op de aanmaningen van den eigenaar weigerden zij te vertrekken, zoodat v. O. de hulp der politie inriep. De beide levenmakers werden toen door de agenten uit het lokaal verwijderd, doch één hunner, de 21-jarige stoker B. P., wilde, nauweljjks buiten zjjnde, weer in de tapperij terugkeeren, wat hem echter door de politie-beamaten werd belet. B. is daarop met het hoofd voorovergebogen op den agent le kl. J. P. Oschatz toegeloopen en heeft, door zijn hoofd tusschen de beenen van dien agent te steken, hem z.g. «geschept". Het gevolg was, dat deze van de been geraakte en zoo ernstig kwam te vallen, dat de linker bovenarm brak. Door dr. Admiraal op het bureau verbonden zjjnde, moest hjj zich later op advies van den geneesheer naar 't zieken huis begeven. De dader werd gegrepen, tegen hem pro ces-verbaal opgemaakt en zijn overbrenging gelast naar 't huis van bewaring ter beschikking van den officier van justitie. Bergen-op-Zoom, 23 Nov. De gemeente raad besloot tot niet-toelaten als raadslid van den heer A. Somers, omdat hij bjj zijne ver kiezing niet den vereischten tijd in de gemeente woonachtig was. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 26 Nov. In de gezondheids commissie, die alhier haar zetel zal hebben, zijn door den Commissaris der Koningin in Zeeland benoemd: tot lid en voorzitter de heer mr. J. P. Cau, president der arrond.- rechtbank alhier, en tot leden de heeren J. L. C. Wortman, arts te Noordgouwe, C. de Looze, apotheker, en A. H. W. van der Vegt, ingenieur van het waterschap Schouwen, beiden alhier, en A. van Rooyen, bouwkundige te St.-Philipsland. In ons gemeenteraadsverslag stond abusievelijk, dat afwijzend beschikt was op het verzoek van Jan van der Jagt. Dit moet wezen Jacob Heuseveldt. Jan van der Jagt was de vroegere pachter van het hier bedoelde stuk gemeentegrond in den Zuidhoek. Wij waren gisterenavond in de gelegen heid gesteld de electrische verlichting van de fraaie winkel-< ialage van mej. M. S. Bujjze— Vooren, coftumière in de Lange Nobelstraat, alhier, in oogenschouw te nemen, 't Is de eerste keer, dat binnen de poorten van onze vroegere veste een winkel electrisch verlicht wordt. De smaakvol gerangschikte artikelen komen door het electrisch licht nog schitterender uit, en lokken de ingezetenen tot een kjjkje, en met het oog op het op handen zjjnde St.-Nicolaasfeest zeker tot koopen uit. Wij vernemen, dat de plechtige opening van het ziekenhuis te Noordgouwe bepaald is op Dinsdag den 15 December. Onze hoogste geneeskundige autoriteiten, o. a. de voorzitter en secretaris van den Centralen Gezondheids raad, zullen bij de opening tegenwoordig zjjn. Als een bewijs, dat in de Vier Bannen dit jaar veel wild is, kan dienen, dat gedurende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1