ZIEBIRZEESCHE MEIHSBODHE. Dinsdag 25 November 1902. Kleederen op Maat. hTH derwet. Courant), 59ste JAARGANG. No. 7774. Eerste Blad. RECLAMES. NIEUWSTE STOFFEN Uit Stad en Provincie. (Z« ierils.zeesclie Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. DirecteurA. J. DE L0021E. Redacteuren: j A' FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. J. DE GRAAF Cz., Poststraat C 103. VOOR De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van JOSEPHUS MA.T- TIIEU3 VERBEKE, koopman, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot opriching van eene droog-©x*vï van huiden en vellenin het per ceel, gelegen aan de Lauge Sint-Janstraat, plaatselijk ongemerkt, kadastraal bekend sectie B no. 1717, en het daaromheen gelegen open erf; dat op Maandag den 8 December aanstaande, te 42 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoekerals zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 24 November 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, OH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. HIEUWSTIJDIilGEH. Nederland. Amsterdam, 22 Nov. Een dame, die aan het station Weesperpoort gisteren in een coupé le klasse van den trein naar Duitschland had plaats genomen, bleek, toen de conducteur haar biljet wilde knippen, plotseling overleden te zijn. Haar familieleden, die haar hadden gebracht en nog op het perron waren, werden dadelijk gewaarschuwd. 's-Gravenhage, 22 Nov. Het drama, dat zich in het Lange Voorhout alhier heeft afgespeeld (in ons vorig nommer gemeld), wordt in bizondere mate besproken, wegens den persoon van den in den rug getroffen heer. Deze bekleedt namelijk een hoogen rang aan een der departementen van algemeen bestuur en geniet bovendien een groote bekendheid in de kringen van kunstbeoefenaren en kunstliefhebbers uit hoofde van zijn voor zitterschap van een kunstgenootschap alhier. Omtrent de toedracht wordt het volgende De heer S. v. W., die te Wassenaar woonde en dezer dagen in het huwelijk zou treden, had, naar beweerd wordt, meer intieme betrekkingen onderhouden met de juffrouw, die hem naar het leven stond. Deze (dochter van een gepensionneerd officier) hield eerst een pension in de Swee- linckstraat, dat niet goed ging en probeerde het daarna met het verhuren van kamers in een perceel aan het Voorhout. Op haar betrekkiDgen tot den genoemden heer werd onlangs in het openbaar gezinspeeld in een schotschrift, aan de huizen der ingezetenen verspreid en waarin, terwijl verdichte, maar zeer goed te onderscheiden namen werden gebezigd, zekere onthullingen werden aan gekondigd. Met soortgelijke onthullingen de openbaarmaking van compromitteerende brieven of iets dergelijks, schijnt ook de heer 8. v. W. te zijn bedreigd, tenzij hij een hooge som betaalde. Met het doel om daar over met zijn vroegere vriendin te spreken, schijnt hij zich Woensdagavond naar het Voorhout te hebben begeven. Een neef van de juffrouw zou die conferentie bijwonen, doch verscheen niet. Toen deze zich liet wachten, verliet de heer het huis, gevolgd door de juffrouw. Op de stoep loste zij een schot op hem, dat hem in den rug trof, en richtte daarna het wapen tegen zichzelf. Bij den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn door een weldadige hand de gelden gestort, welke benoedigd zijn om zeventien nog op St.-Helena vertoevende krijgsgevangenen allen Nederlanders, van daar naar het vader land te doen terugkeeren. De Regeering overweegt ernstig of tot een eenigszins belangrijk bedrag een tabaks belasting kan worden geheven zonder gevaar voor de belangen van den handel en de nij verheid. Heden was de heer M. E. Belinfante. mededirecteur van het Nederl. Correspondentie bureau voor dagbladen alhier, 25 jaar werk zaam als zelfstandig parlementair verslaggever van het Handelsblad. Ter feestelijke herdenking van dezen dag riep een comité, bestaande uit de heeren J. Doorman, voorzitter van den Nederl. Journalistenkring, mr. L. J. Plemp van Duive- land, voorzitter der Haagsche Journalisten- vereeniging en B. Blok, de medewerking in van de journalisten, thans op de Kamertribune werkzaam, de ambtenaren van het Corres pondentiebureau oud-journalisten op de parlementaire tribune en collega's in het bestuur der Haagsche JournalistenvereenigiDg. Ten huize van den jubilaris ontvangen, bood de heer Doorman, namens allen, heden middag den heer Belinfante een bronzen beeld aan, »de krantenjongen", die voor deze gelegenheid een gephototypeerd nummer te koop aanbood van het Handelsblad van 23 November 1877, waarin het eerste telegrafisch Kamerverslag voorkwam, van de hand van den jubilaris. Een fraai gecalligrafeerde oirkonde begeleidde dit geschenk. H. M. de Koningin benoemde den heer Belinfante tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De heer Wessels gaat Dinsdag a.s. van hier met zijn gezin naar Londen om van daar enkele dagen later naar Zuid-Afrika terug te keeren. Ook het vertrek van den heer Wolmarans is aanstaande; diens gezin blijft echter alhier, daar hij voornemens is daarheen terug te keeren, indien de omstandigheden hot toelaten, na regeling van zaken in Zuid-Afrika. Na een onrustigen nacht was de Minister van Marine hedenochtend weer eenigszins beter. Hij neemt thuis zijn ambtsbezigheden waar. Zie télegr.) Brielle, 23 Nov. Op één der koude dagen van de afgeloopen week (toen de N.-O. wind zoo fel blies), liet het hoofd der le openbare lagere school te Rozenburg eenige kinderen, die tamelijk ver vau het schoolgebouw wonen, gedurende het middaguur, hunne boterhammen io de school verorberen. Deze overigens goede maatregel zou door een klein verzuim één der kinderen noodlottig worden. Het onderwijzend personeel liet de kinderen zekeren tijd alleen in het lokaal, van welke gelegenheid een 9-jarig meisje, dochter van J. V., gebruik maakte om te dicht bij de kachel te komen. De kleertjes van de kleine geraakten in brand. In haar angst vloog het kind naar buiten, waar de vlammen door den wind natuurlijk werden aangeblazen. Het hoofd der school, het onheil ziende, doofde de vlammen door zijn jas om het kind te slaan, maar inmiddels had de kleine vreeselijke brandwonden bekomen waaraan zij hedennacht is overleden. Naar verluidt, zal het gemeentebestuur thans alle kachels doen ommantelen. Oudenbosch, 22 Nov. Aan de beetwortel suikerfabriek der firma DaverveldtBinck Co. alhier heeft men hedennacht met de werkzaamheden moeten eindigenwegens gebrek aan bieten. Aan deze fabriek moeten nog eenige millioenen kilogrammen beetwortelen per scheepsgelegenheid ontvangen worden, die nu wegens de vorst bedorven zijn en wel niet meer vervoerd zullen worden. Zierikzee, 24 Nov. De leden der Landbouw- vereeniging «Vooruitgang zjj ons Streven" te dezer stede herinneren wij aan de belangrijke algemeene vergadering, die Woensdag a.s. des voormiddags ten half elf uur precies ten huize van den heer Verwer zal gehouden worden. Wij maken hen opmerkzaam, dat op hen, die zonder voorafgaande kennisgeving de vergadering niet bijwonen, volgens art. 30 der statuten, de boete onverbiddelijk zal worden toegepast. De alhier bekende Rederijkersvereeniging »Advendo" gaf Vrijdagavond in de concertzaal een uitvoering. De zaal was flink bezet, wat al aanstonds een aangenamen indruk maakte. Opgevoerd werd «Afgedwaald", een drama in twee bedrijven door A. H. van den Berg. Zoowel de pakkende inhoud van het stuk als de niet onverdienstelijke wijze, waarop door de onderscheidene spelers en speelsters de verschillende rollen vertolkt werden, vielen zeer in den smaak van het talrjk publiek. Vooral de knaap, die voor Willem speelde, oogste om de ongedwongenheid, waarmede hij voor zijn jaren optrad, veel bijval. De heerenrollen werden vervuld door de heeren Joh. Moeliker, F. A. Jacobi, W. van Vessem, J. Romijn en Jac. Berrevoets. En de dames- rollen door mej. H. G. MoelikerKandel en mej. A. van den Berge. Na de pauze werd ten tooneele gebracht«De Sprakelooze", een blijspel in één bedrijf door A. von Kotzebue. Wij waren verhinderd de uitvoering van dit stukje bij te wonen. Van verschillende zijden werd ons echter medegedeeld, dat over het algemeen dit blijspel zeer voldeed. Daarin traden op de heeren Joh. Moeliker, F. A. Jacobi en Jac. Berrevoets en de dames M. J. van Vessem en D. Bos. Aangenaam werd na afloop van het tweede stukje het publiek verrast door een met Bengaalsch vuur verlicht tableau-vivant. voorstellende een gewonden Boer, die door liefdezusters van het Roode Kruis verpleegd werd. Natuurlijk ontbrak het niet aan toejuichingen. Met een geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht duurde, werd deze welgeslaagde uitvoering besloten. Door de Gedeputeerde Staten dezer provincie is, bij het thans ingevallen dooiweder, beperkt het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen, met ingang middernacht tusschen 24 en 25 dezer. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot Heemraad van het waterschap Schouwen de heer M. Locker de Bruijne te Noordwelle. Voor het dooden van zeehonden op de Zeeuwsche stroomen en op de Zuiderzee werdeD het grootste getal premies het vorige jaar verdiend door den zeehondenvanger Van der Klooster te Burghsluis, namelijk 196 exemplaren. Het geheele getal bedroeg niet minder dan 1464, dat voor de premies in aanmerking kwam. Ter hoogte van Batb, aan de roode boei 37, heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag de Eogelsche stoomboot «Shieldrake", kapitein Frazier, die den gewonen dienst doet tusschen Mancheeter en Antwerpen, toen zij naar laatstgenoemde stad opvoer, de stoomboot «Utrecht" in den grond geloopen. De «Utrecht", toebehoorende aan de firma Braekman «Sc Co., doet geregelden dienst tusschen Antwerpen en Rotterdam, en was nu op weg naar deze laatste stad. Zij werd, zoo meldt het Hbld. van Antw., recht in de zijde getroffen en in een oogen- blik was de machinekamer gevuld met water. De boot zonk bijna oogenblikkelijk. De «Shieldrake" zette aanstonds een paar booten uit om de schipbreukelingen te redden. Dit gelukte. Twee mannen waren reeds te water. Zij werden opgenomen aan boord van de «Shieldrake", die er mede naar Antwerpen voer. De «Utrecht" was, zooals gewoonlijk, met stukgoederen geladen. Nadat de heer H. te Hulst door den kantonrechter te Terneuzen, ter zake van het niet in acht nemen der voorschriften voor het rijden met een motorrijtuig, werd veroordeeld tot een boete vau f 15, subs. 5 dagen hechtenis, is hem thans, voor twee zijner motorrijtuigen, de rijksvergunning, wegens te snel rijden, voor den tijd van zes weken ontnomen. Te Sas van Gent is Donderdagmorgen het jongste kind van den arbeider L. L., een driejarig meisje, aan nona gestorven. Sedert de vorige week Vrijdag had het geslapen zonder wakker te worden. Des avonds van denzelfden dag overleed het oudste kind van dat huisgezin, een twaalf jarig meisje, aan een slepende ziekte. Tot kantonnier op het haventerrein te Breskens is benoemd H. van de Sande, thans kautonnier bij den rijks-waterstaat voor het traject Schoondijke-Oostburg, terwijl in diens plaats als kantonnier voor dat traject is aan gewezen C. Vermeulen, die laatst als vaste arbeider is benoemd. Oosterland, 21 Nov. Vrijdagavond j.l. gaf het muziekgezelschap «Oosterland's Fanfare" in het schoollokaal alhier zijn eerste winterconcert. Talrijk was de opkomst van het publiek, ja zelfs zóó groot, dat er geen plaats onbezet was. De voordrachten, muziek en strijkorkest slaagden dan ook uitstekend, zoodat de leider en werkende leden van het gezelschap een genoegelijken avond aan het publiek hebben ten beste gegeven. i In de afgeloopen week hebben de heeren jagers in de polders van Oosterland, Sirjans- land en Bruinisse in vijf dagen met vijf geweren geschoten250 hazen, 5 konijnen, 6 houtsnippen, 4 eenden en 50 faizanten, te zamen 315 stuks. Stavenisse. L.l, Vrijdagmorgen 4 uur werd het beurtvaartuig «Anna Barbera", schipper A. Vendeville (eigenaar C. J. i Verstraate te Tholen) op de terugreis van j Rotterdam naar Tholen in het Schaar van Oude-Tonge aangevaren door het ijzeren klipperschip «Cornelia", schipper A. HootsmaD, geladen met suikerbieten, van Oud-Vossemeer naar Oudenbosch, met het noodlottig gevolg, dat het eerstgenoemde vaartuig direct zonk. De bemanning schipper on knecht kon zich met moeite met eigen boot redden. Alles is totaal verloren. Het vaartuig is niet, de lading wel verzekerd. Oud-Vossemeer. Naar men ons meldt heeft de heer G. J. Ampt tegen 1 Jan. a.s. ontslag verzocht als gemeente-ontvanger. Goes. Terwijl de heer Cardon, koster in de R. K. Kerk, Donderdag door den Poelweg wandelde, kreeg hij van één der jagers, die daar op een patrijs schoot, onverwacht eenige hagelkorrels in den wang. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen, en de jager, die dit ongeluk had, was tot een minnelijke schikking dadelijk bereid. Het ijs schijnt, niet officiëel, al dik genoeg, want reeds vermaken zich een aantal volwassenen op de VeBt, en als volwassenen voorgaan, blijft de jeugd natuurlijk Diet thuis. Niet officiëel, want het bestuur van Ijsvermaak heeft den stadsomroeper doen bekend maken, dat op zijn gracht het ijs nog niet sterk genoeg is." Om klanten te lokkenDe eigenaar van de hier, ter gelegenheid van de November- toondagen, op de Groote Markt staande stoomcarrousel, moet met dat barre weer alle zeilen bijzetten om althans op Zaterdagavond publiek te lokken. De vorige week deelde hij aan bezoekers van zijn inrichting loten uit, en de gelukkige winner trok een flescb, inhoudende ruim f 14. Dezen Zaterdagavond zou de houder of houdster van het geluk- aanbreDgende gratis lot in het bezit worden gesteld van een bigge. De heer M. do Jonge Jz. heeft bedankt voor zijn benoeming tot lid van de gezond heidscommissie voor Zuid-Beveland, zitting houdende te Goes. Uit 28 sollicitanten is benoemd tot gemeente-veldwachter te Kattendijke (Wilhel- minadorp) L. M. Wisse, agent van politie te Bergen-op-Zoom. Tengevolge der benoeming eener nieuwe gezondheidscommissieheeft de bestaande plaatselijke gezondheidscommissie opgehouden te bestaan, en zijn de verordening op de openbare gezondheid en het huishoudelijk reglement voor de gezondheidscommissie in getrokken. De verordening op het bouwen is voorloopig nog van kracht gebleven. Het Dieuw gekozen raadslid, de heer Pilaar, is toegelaten. Aan den heer v. d. Peijl is op eenige voorwaarden toegestaan het bouwen van 24 arbeiderswoningen aan den Poelweg. De Yereeniging «Ijsvermaak" zal weer, evenals voorgaande jaren, de beschikking krijgen over het ijs in de Westvest der stad. Tot lid der commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs werd benoemd de heer J. P. van Ylissingen, met wien was aanbevolen de heer G. G. A. Meuwissen. In de verordening op de straten werd de gewijzigde bepaling opgenomen, dat het toe gestaan zal zijn om kleedjes uit te kloppen op alle dagen, 's morgens van 6—8 en van 9—11 uur, en bovendien op Zaterdagavond van 1011 uur. Vlissingen, 22 Nov. Naar men verneemt, zal aan het reeds laDg gekoesterde plan van de Kon. Maatschappij «De Schelde", om over te gaan tot het bouwen van 400 arbeiders woningen, ten behoeve harer werklieden, binnen kort uitvoering worden gegeven. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt, die uitzicht geven op succes. Voor de vele werklieden, die thans te Middelburg en Souburg wonen en door het heen en weer trekken heel wat tijd verliezen, ware het zeker wenschelijk dat spoedig tot den bouw kon worden overgegaan. Ook voor de Ylissingsche winkeliers is de zaak van groot belang. Landbouw en Veeteelt. Zag men een paar jaar geleden slechts 10 a 20 H.A. radijszaad telen op het eiland Flakkee, dit jaar zijn door eenige telers ongeveer 100 H.A. van dit artikel uitgeplant ter zaadwinning, welke pl. m. 100.000 K.G. radijszaad kan opleveren. Dit gebeurt meest op contract voor binnen- of buitenlandsche zaadhandelaars. De oorzaak der zeer snelle uitbreiding van deze zaadteelt is wel hoofd zakelijk de go^dkoope prijs der suikerbieten, en de zeer gemakkelijke en voordeelige teelt, zoodat ieder attent landbouwerdie in 't bezit is van een dorschmacbine, dit zaad zonder moeite zou kunnen telen. Aan de tramhalte Blauwe Keet zijn in de afgeloopen campagne ruim 1,000,000 K.G. beetwortelen gewogen. Aan het station Oosterland zijn deze campagne ruim 650,000 K.G. beetwortelen gewogen. De heeren H. A. Hanken, W. F. K. Lenshoek en J. Q. C. Wabecke zijn herkozen als bestuursleden van de afd. Goes en om streken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Vergadering afd. Zeeland van de Vereeniging het Nederl. Paardenstamboek. De afdeeling telt 390 leden. Er hadden in 't afgeloopen jaar 18 keuringen plaats. Ingeschreven werden 41 merriën en 21 hengsten, van welke laatste 19 Brabanders, 1 Oldenburger en 1 Clydesdaler. 59 hengsten dekten 4847 merriën, dat is per hengst 82. Het aantal dekkingen variëerde van 182 tot tot 5. In Schouwen-Duiveland zijn 6, Tholen en St.-Filipsland 7, "Walcheren 4, Z.-Beveland 11, N.-Beveland 4, Z.-Ylaanderen (W.) 12 en Z.-Ylaanderen (O) 16 ingeschreven heDgsten. De prijzen voor de dekboekjes zullen spoedig uitgereikt worden. Noord-Holland wenscht, dat de afkeuring om cornage niet langer dan tot 5-jarigen leeftijd zal gelden. De afdeeling Zeeland wenscht geen verandering in de wet van Juni 1901. Men verlangt streng toezicht op de afgekeurde hengsten-. In Juni wordt de vergadering gehouden te Hulst in verband met de paardententoon- stelliog te Brussel. De rekening over het afgeloopen jaar is f 1131.315, vermoedelijk kwaad slot f 42. De begrooting voor het aanstaande dienst jaar is f 1022,50. Men schrijft uit Opsterland aan de Telegraaf: Uit goede bron vernemen we, dat alle in Friesland gelegen, den heer P. W. Janssen te Amsterdam toebehoorende eigendommen bij geschrifte in handen overgaan en ter beschikking worden gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Th. van Weideren baron Rengers te Oenkerk, mr H. Binnerts te Leeuwarden en Job v. d. Have te Frederiks- oord, leden der bestaande commissie van toezicht voor die eigendommen. Deze commissie zal worden bijgestaan door eenen opzichter rentmeester, door wien het geheele beheer zal worden gevoerd. Met laatstgemelde functie wordt belast de heer P. Koopman Lz. te Frede- riksoord, (geb. te Nieuwerkerk, Saspolder), die te Gorredijk zal wonen en gedurende anderhalfjaar werkzaam zal zijn onder leiding van den heer R. van Zinderen Bakker, wet houder der gemeente Opsterland te Kortezwaag, teneinde zich van alles goed op de hoogte te kunnen stellen en in het bizonder om de zaken te leeren besturen in den geest als door de heeren Janssen en van Zinderen Bakker is bedoeld. Nieuwe ontginningen worden niet ter hand genomen, doch die, waarmede aangevangen is, zullen worden afgewerkt onder toezicht van de hier en elders bestaande commissiën, die hare taak als afgedaan zullen kunnen beschouwen, zoodra de ontginning is afgeloopen; naar gelang daarvan komen de eigendommen onder het beheer vai den opzichter-rentmeester. Ten behoeve der afwerking zijn nog al belangrijke sommeu benoodigd; tot dat doel heeft de heer Janssen verscheidene kapitalen beschikbaar gesteld. De opkomsten der eigen dommen zullen volgens het uitgedrukt verlangen van den heer Janssen in het vervolg mobten strekken voor eenig liefdadig doel in Friesland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1