Zaterdag 22 November 1902. Kleederen op Maat. (SS i i* i lx z e e s h. e Cour an t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., 1 NIEUWSfTSTOFFEN j KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincie. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7773. Directeurj. de looze. Redacteuren: f A' WANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEE, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels TG cts. Elke regel meer lö cts. j Poststraat C 103. VOOR De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maauclag* den 24 November e.lr.des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden wordenwaarin de volgende punten ter tafel zullen worden gebracht. Zirrik7.ee, den 20 November 1902. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. 1. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving van - en op posten der gemeentebegrooting voor 1902. 2. Brief van Gedep. Staten, houdende terugzending der door hen vastgestelde rekening van de dienstdoende Schutterij over 1901. 3. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot tijdelijke opneming van kasgeld 4. Brief van Gedep. Staten, houdende kennisgeving, dat hunnerzijds wordt berust in het raadsbesluit tot ver leening van het subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur voor 1903. 5. Brief van den heer J. Pot, houdende kennisgeving, dat hij zijne benoeming tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool aanneemt. 6. Bi ief den heer E. Hazelhof, houdende verzoek om ontslag als lid der Plaatselijke Schoolcommissie. 7. Adres van den heer A. Petermeijer, houdende verzoek om ontslag uit zijoe betrekking van leeraar in de Duitsche taal aan de Hoogere Burgerschool met ingang van 1 Januari e.U., met voorstel van Burgem. en Weth. 8. Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van het Burger-Weeshuis over 1901. 9. Voorstel van Burgem en Weth. tot het verleenen van afschrijving van hoofdelijken omslag. 10. Voorstel van Bargem. en Weth. om hen te machtigen om eene verklaring af te geven, dat de gemeente te haren genoege is voldaan voor de onbetaald gebleven hoofdelijken omslag en hondenbelasting van de firmanten der gefailleerde firma Bal alhier, ter ver krijging van rehabilitatie. 11. Adres van Jb. Heuse veld t, houdende verzoek om eene oppervlakte gemeentegrond in den Zuidhoek, thans bij hem in pacht, na afloop van den pachttijd, alsnog en wel voor den tijd van 14 jaren onderhands te mogen pachten, met voorstel van Burgem. en Weth. 12. Voorstel van Burgem. en Weth. tot verbouwing van school B, met nadere nota van Burgem. en Weth. 13. Voorstel van Burgem. en Weth. tot verkoop van opgaande boomen. 14. Voortzetting der behandeling van de voorgestelde wijziging van het reglement van het pensioenfonds van de ambtenaren en beambten der gemeente. Enz. Nederland. Nieuwediep, 19 Nov. Gisterennamiddag gebeurde alhier een ernstig ongeluk. Drie officieren der infanterie liepen nabij het fort Dirks Admiraal langs de spoorlijn, toen er een locomotief met een wagen achter hen aan kwam rijden. Door den harden wind bemerkten zij haar te laat. Twee hunner konden nog juist bijtijds ter zijde springen, maar de derde, de pasbenoemde 2e luitenant der infanterie Engers, struikelde, zoodat zijn voet onder een wagen kwam en verbrijzeld werd. De voet werd in het Marine-Hospitaal te Willemsoord afgezet. Amsterdam, 19 Nov. Gisterenavond te ongeveer kwart vóór elf uur is er brand ontdekt in de vogel-galerij van Artis alhier, aan de zijde der Doklaan, en wel in dat gedeelte van het gebouw, waar de apen hun winterlogies hebben. De brand was vermoedelijk ontstaan door een defect aan de verwarmingsinrichting. De oppasser, die er om tien unr nog de ronde had gedaan, had niets verdachts bemerkt. De vlam sloeg even uit het dak, maar de brandweer was het vuur met een slang op de waterleiding spoedig meester. Behalve een aantal verbrijzelde glasruiten is de materieele schade zeer gering. Maar droeviger voor Artis is het feit dat de orang-oetang, in het voorjaar van dit jaar door den heer 8. Feninga, gezagvoerder der Maatschappij Nederland, aan het genootschap geschonken, het slachtoffer is geworden. Het arme dier had zich in zijn angst aan de tralies vanzijn kooi geklemd en was in den rook gestikt. De directeur, dr. Kerbert, had het beest, dat nog eenigszins warm voelde, dadelijk naar het directie-gebouw gedragen en gepoogd of het bewustzijn nog was op te wekken, doch het baatte niet, het arme dier had reeds den laatsten adem uitgeblazen. De andere apen hadden zich aan de tralies geklemd, angstig door den rook en al die beweging enkele kregen een koud bad van de brandweer, doch gelukkig kwamen zij met den schrik vrij. Ook kon dr. Kerbert tot zijn vreugde constateeren, dat van de vogels geen enkele in den rook gestikt was. Uit de aangrenzende papegaaien-galerij had hij dadelijk voor alle zekerheid een aantal dier vogels naar veiliger plaats laten brengen. De materieele schade is door assurantie- penningen licht te herstellen het verlies van den orang-oetang is ernstiger. De commandant der brandweer liet voor alle zekerheid een brandwacht gedurende den nacht als wacht achter. De brandweer kon ODgeveer kwartier na twaalf weder inrukken. 's-Gravenhage, 20 Nov. (Tweede Kamer). De heer Van den Heuvel, gisteren door de vergadering der Prov. Staten van N.-Brabant verhinderd het incident-Van Kol bij te wonen, deelde mede, dat hij als rapporteur der afdeeling, waarin de heer Yan Kol zitting had, gebruik heeft gemaakt van diens aan- teekeniogen tot aanvulling van zijn rapport, dat hij ten slotte mot den heer Van Kol heeft doorloopen. Deze heeft trouwens in zijn »Kort Woord" erkend, dat al zijn opmerkingen in de afdeeling door den heer Van den Heuvel in diens rapport zijn opgenomen. De behandeling der Indische Begrooting werd daarop voortgezet. In den afgeloopen nacht heefteen juffrouw in het Voorhout voor haar kosthuis een heer, die eerstdaags zou trouwen, met een revolver in den rug geschoten, waarna zij zich zelf met het wapen levensgevaarlijk aan het hoofd verwondde. De juffrouw is van goede familie, die echter aan lager wal geraakte. De getroffen heer is hoofdambtenaar bij een ministerie en voorzitter van een bekenden kunstkring te 's-Gravenhage. Het drama moet gevolgd zijn op een verzoek van haar, waarop hij ongelukkiger wijze was ingegaan. 20 Nov. De juffrouw had den heer verzocht bij haar te komen, teneinde een financiëel voorstel te regelen, waarbij, volgens haar schrijven, een oom zou tegenwoordig zijn. Of dit waar was, is nog niet uitgemaakt. Tusscben de juffrouw en den getroffene moeten financiëele banden bestaan. Zij was een opgewonden persoon, die meermalen een geladen revolver presenteerde, als hare schuld- eischers 't haar lastig maakten. Men twijfelde dan ook wel eens aan haar verstandelijke vermogens. Zij is hedenavond overleden de toestand van den verwonde is bevredigend. Zierikzee, 21 Nov. In een vergadering van het departement Amsterdam der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid trad Woensdagavond als spreker I op onze stadgenoot mr. J. P. Cau, die tot onderwerp van zijn rede gekozen had de I d Pensioenfondsen van werklieden", j In het tweede blad der Nieuwe Rotterdamsche Courant van Donderdag komt een uitgebreid verslag van deze rede voor. Daar het niet noodig is dit in zijn geheel over te nemen, omdat de heer mr. Cau het onderwerp grooten- deels ook in de Concertzaal alhier behandeld heeft, ontleenen wij daaraan slechts dit, wat voor belanghebbenden en belangstellenden naar ons oordeel nog dienstig kan zijn. In het Januari-nummer van de Economist had de heer Cau reeds het denkbeeld door uitbreiding van de bestaande ziekenfondsen tot een fonds ter verzekering tegen de gevolgen van invaliditeit en den ouden dag ontwikkeld. Als lid der Nederl. pensioenvereeniging voor werklieden, had bij in die vereenigiog willen voorstellen overleg te zoeken met de bestaande ziekenfondsen, teneinde te geraken tot een werkliedenpensioen langs den weg van ver- booging der contributiën, subsidiën van arm besturen, en vrijwillige bijdragen. Het bestuur van die vereeniging achtte het nog niet gewenscht dit voorstel op de agenda te brengen. Raadzaam werd het geacht, dat de beer Cau eerst zijn denkbeelden in breeder kring ont wikkelde. Zijn optreden te Amsterdam was daarvan het gevolg. De heer Cau schetste, ha den stand van het pensioen-vraagstuk in het licht te hebben gesteld, de werking van de te dezer stede bestaande vereeniging sOnderling Hulpbetoon". In haar, zeide spreker, mag men het type zien van een vrerklhldeavereenigingdie pensioen en ziekengeld uitkeert. En hij is op het denkbeeld gekomen, of door organisatie over het gansche land in dezen zin niot te geraken zou zijn tot een algemeen werklieden- pensioen. Blijkens het bekende Nutsrapport was ons land in 1892 reeds 332 werklieden- ondersteunings-vereenigingen met bij de 65000 leden rijk. Sedert zijn nog verscheidene daarbij gekomen. Er zijn allicht thans 100 000 werk lieden in de onderscheidene ziekenfondsen opgenomen. Men zou nu al deze vereenigingen moeten omzetten in vereenigingen voor invaliditeitspensioen. Dit beteekent een aan zienlijke uitbreiding van haar werkkring. Contributie-verhooging is daarmede noodzakelijk gemoeid. Thans bedraagt de contributie der ziekenfondsen in den regel 5 cents per week. x>Onderling Hulpbetoon" leert echter, dat men met 10 cents per week reeds tot invaliditeits pensioen op zekere schaal kan geraken. De vereenigiog heeft het omslagstelsel toegepast. Naast het omslagstelsel heeft men het premie stelsel, dat bij voorbeeld is toegepast in het Nederl. werkliedenverbond. Naar spreker's overtuiging is het premiestelsel te duur, en voert het dus niet tot oplossing van het vraagstuk. Na een uitvoerig betoog komt hij tot het resultaat, dat het omslagstelsel wel tot een oplossing er van zoude kunnen leiden. Verlaat een lid de gemeente metterwoon, dan zou men een deel der gestorte contributie kunnen restitueeren. Meer doeltreffend zou het echter zijn, als een regeling bestond, waarin de contribuant van de ééne plaatselijke ver eeniging tot de andere overging. Op het eiland Schouwen is tueschen vier vereenigingen een dergelijke regeling getroffen. Die regeling geeft den heer Cau een perspectief. Hij ziet in de toekomst een grooten nationalen bond van werklieden-pensioenvereenigingen. De Nederlandsche pensioenvereeniging zou zijns inziens het aangewezen middelpunt zijn der zich onderling te verbinden vereenigingen. De belangrijke voordrachtwaaruit wij slechts enkele punten hebben aangestipt, werd gevolgd door een geanimeerd debat. Nadat de heer Cau gerepliceerd had, werd na een woord van dank aan dezen van wege den voorzitter, de vergadering gesloten. Door den Opzichter bij 's Rijkskust- verlichting te Noord-Schouwen is de dienst, ontstaande bij eventueele ontstentenis van een der lichtwacht, opgedragen aan den assistent- lichtwacht den heer L. Dorreman Mz. Met ingang van 1 December a.s. is tot opzichter bij het maken van een strand- muur te Scheveningen benoemd de heer A. A. Bolier te Scherpenisse. Dinsdag wachtte een vrouw te Tholen tevergeefs op haar mao, die naar het land was gegaan om daar eenige werkzaamheden te verrichten. Toen bij maar steeds wegbleef, giDg zijn schoonzoon naar 't land kijken en vond daar den 72-jarigen dood op den grond liggen, met zijn spa naast zich. Waarschijnlijk werd hij door een beroerte getroffen. De directie der stoomtram Hulst Walsoorden heeft de dienstregeling thans vastgesteld, en bepaald, dat eiken dag 6 treinen heen en terug zullen loopen. Oorspronkelijk was op 5 treinen gerekend, doch thans is er nog één bijgevoegd, welke des morgens zóó vroeg zal rijden, dat te Walsoorden de eerste boot op Vlake kan gehaald worden. Deze verbinding is van groot belang, omdat men daardoor reeds om ruim 9 uur te Rotterdam en om 11 uur te Amsterdam kan zijn. Een retour 1ste klasse HulstWalsoorden zal 65 cents, een 2e klasse 45 cents kosten. Naar schatting heeft de inschrijving, door de Nederlandsche pers voor het fonds van de Boeren-generaals gehouden, tusschen de f 135,000 en f 140,000 opgebracht. Schouwen, 18 Nov. De plotseling zoo sterk ingetreden vorst heeft hier aller wege de bewoners onaangenaam verrast. Niet weinig aardappelen waren onvoldoende beschut, nog heel wat peeën en mangels hebben op het veld veel aan waarde verloren, en op de havenplaatsen liggen nog hoopen met bieten, die men in der haast tegen de snerpende kou met een stroolaag beschermt. Bruinisse. Met den bouw van het nieuwe gedeelte van de Ned. Herv. Kerk begint men goed te vorderen. Thans is men druk bezig met het aanbrengen van den kap. Een drietal vlaggen doet dan ook reeds van verre zien, hoever men reeds met de werkzaamheden is gevorderd. Al wat tot nu toe afgewerkt is, maakt een Hinken indruk en doet zien, dat men zich beijvert een degelijk stuk werk af te leveren. De onverwachte strenge vorst heeft ook hier veel schade veroorzaakt aan de suikerbieten, die nog in grooten getale onver- scheept liggen. Ook ondervinden enkele landbouwers, die hunne aardappelen nog niet onder het winterdek hadden, groot nadeel. Het zal te bezien staan of niet de oesters eveneens daor het koude ruwe weder geleden hebben. De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Bruinisse f 11.16 opgebracht. St.-Maartensdijk. Bij den heer J. K. alhier een kip een ei, op de schaal waarvan in zeer duidelijken vorm in bloed is af- geteekend de volledige gedaante eener muscb. Zou er uit een wetenschappelijk oogpunt ook een verklaring voor dit zeldzame geval te vinden zijn? Wissekerke, 19 Nov. Hedenavond gaf het muziekgezelschap Apollo" zijn eerste uitvoering voor zijne contribuëerende leden voor dit seizoen, in het lokaal van mej. E. P. v. Damme alhier. Ondanks het gure winter weder was een talrijk publiek aanwezigde muzieknummers, bestaande uit 4 Fantaisies, 2 Walsjes en 2 Pas-Redoublé's, deden de lief hebbers dier schoone kunst alle eer aan en gaven bij vernieuwing blijken van onvermoeiden ijver en takt volle leiding, doch niet minder waren wij voldaan over de manier van afwisseling die ons ten deel viel, door het kluchtspel »Het spreekuur van den Dokter", alsmede door de voordrachten »De sDijder van Stillenburg" en »De bakker v. Leuteren", terwijl tot slot het komisch couplet voor 6 personen »De fijne Familie", (dat elk der aanwezigen tot lachen drong), werd ten beste gegeven. Door den directeur werd vóór het slotnummer een woord van dank aan het publiek gebracht, dat zich blijkens het applaus had kunnen amuseeren, terwijl door den beer C. N. v. d. Heijde, namens het publiek een woord van dank en een tot wierziens werd toegeroepen. Goes. Een photograaf-kwartjesvinder. Zulk een reizend artiest biedt beeren winke liers aan photografiën van hunne winkels te maken, tegen betaling van zeker gering bedrag. En langen tijd was voor het bewerken niet noodig: in een paar uren zouden de kunstproducten geleverd worden. Dat laatste was werkelijk waar. Binnen den bepaalden tijd ontvingen de winkeliers de photografie in een gesloten enveloppe. Dit mocht evenwel niet voor den avond geopend wordenhet daglicht was te sterk voor het kunstproductbij lamplicht zou men het kunnen bewonderen. En 's avonds bleek de photografie totaal waardeloos; maar het voornaamste van den artiest-oplichter was, dat de brave winkeliers hadden betaald. De kunst in dienst van de oplichterij! Na Goes valt aan Middelburg en zeker andere plaatsen de eer van een bezoek ten deel. AanbestedingenVerkoopingen ens. St.-Annaland. Ten overstaan van den notaris Van Seters werd alhier verkocht een perceel bouwland, afkomstig van de wed. D. Steketee, groot 47 A. 45 c.A., aan W. Dorst en W. Heijboer alhier, voor f 1400 per 39 A. 24 c.A. Het perceel, gunstig in de gemeente gelegen, is vrij van dijkgeschot en tiend, doch bezwaard met een erfpacht van f 9.53. De onkoBten. op den verkoop vallende, bedroegen 8£ pCt. Bij de veiling, 19 Nov. door den notaris H. J. van Nouhuys te Oosterland, ten verzoeke van mej. wed. HeyboerVan der Welle gehouden, zijn verkocht: Kalf koe voor f 190 f 182; melkkoe f 181; kalfvaars f 193; osje f 84, melkkulf f 30. Aan het gebouw van het prov. bestuur te Middelburg werd Donderdag j.l. aan besteed 1°. Het onderhoud van de ryks-water leidingen bewesten en beoosten het kanaal van Terneuzen, gedurende de jaren 1903, 1904 en 1905. (Raming f 5475 per jaar). Zes inschrijvers. Laagste de heer A. Tholens Dz. te Terneuzen voor f 4260 jaarlijks; 2°. het bouwen van een magazijn voor betonningsmateriëel en een bergplaats van den magazijnsvoorraad der loodsvaartuigen te Vlissingen op het zoogenaamd »Eiland" aldaar. (Raming f 20,050). Niet minder dan 21 biljetten werden in de bus gevonden2 daarvan werden van onwaarde verklaard. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer Martinus Visser te Papen- drecht, die inschreef voor f 18,400. Over de gunning aan de laagste inschrijvers zal later worden beslist. Door het bestunr van den calamiteuzen polder Nieuw-Neuzen is j.l. Woensdag aan besteed het maken van werken tot verdediging van den oever van voornoemden calamiteuzen polder. (Raming f 8028,36^). Laagste inschrijver: de heer P. A. van de Velde te Terneuzen voor f 6600. Landbouw en Veeteelt. De Staats-Ct. bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand October. In Zeeland kwamen voor 8 (7) gevallen van vlekziekte bij varkens en wel te Goes, IJzendijke, Kattendijke, Nisse en Wolfaartsdijk, benevens een geval van miltvuur te Waarde. In het gansche rijk kwamen voor 236 (27) gevallen van schurft bij de eenhoevige dieren en schapen, 117 (22) van rotkreupel der schapen, 86 (75) van vlekziekte der varkens, 15 (14) van miltvuur en een van hondsdolheid. De cijfers, tusschen haakjes geplaatst, geven het getal eigenaars aan. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 15 Nov. Door den heer kanton rechter zijn Woensdag j.l. de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens 1°. Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: D. V., 63 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 14 dagen hechtenisC. G., 46 jaar, metselaar en F. R., 63 jaar, arbeider, beiden te Zierikzee, ieder tot 3 dagen hechtenis; J. A. N., 58 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 3 boeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; 2°. Jachtovertreding J. C. T., 23 jaar, landbouwersknecht te Haamstede, tot 7 dagen hechtenis; P. T., 29 jaar, arbeider te Haamstede, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J. B., 22 jaar, arbeider te Burgh, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; W. van D., 17 jaar, landbouwers knecht te Ellemeet, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J. I. van den B., 21 jaar, arbeider te Dreischor, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; A. P. van der S., 26 jaar, landbouwersknecht te Ouwerkerk, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 3°. Loopen over een anders grond, waarvan de toegang is verboden: M. G., 21 jaar, werkman te Kapelle Biezelinge, tot f 15 boete, subs. 3 dagen hechtenis 4°. Het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voor- koming van aanvaring of aandrijving: C. B. van D., 38 jaar, schipper te Oude Tonge, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis 5°. Overtreding wegen-reglement C. H., 24 jaar, landbouwersknecht te Noord- welle, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 6°. Straatschenderij: J. E.22 jaar, landbouwersknecht te Haamstede, tot ft boete, subs. 1 dag hechtenis; L. R., 15 jaar, muzikant en J. J. M., 15 jaar, zonder beroep, beiden te Middelburg, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 7°. Het doen weiden van vee op een ten dienste van het algemeen bestemden weg: T. B., 32 jaar, landbouwer te Haamstede, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis; J. J. K., 11 jaar, koewachter te Haamstede, tot 2 boeten van f 2, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete; J. D. B., 14 jaar, koewachter te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis; 8°. Het een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland berijden met twee aan elkander gekoppelde voertuigen niet gebruikt tot vervoer van ondeelbare vrachten: W. de V., 28 jaar, vrachtrijder te Renesse, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 9°. Het op den openbaren weg laten staan van een trekdier: M. C. R., 20 jaar, koopman te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 10°. Het venvekken van rumoer: M. A. van D., 47 jaar, koopman te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 11°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn laten loopen van twee kippen (niet-uitvliegend pluim' gedierte) op bezaaiden grond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1