D. Ochtman P.Mz. ADVERTENTIEN. Rederijkersvereeniging „Advendo" a. 18 Perceelen Weervissctierij Wollen Dekens, Gewatteerde Dekens, Molton Dekens, Voetzakken, Vellen, Schapenvachten, Waterstoven, enz. enz. Tapijt- en Bedden-Magazijn, hoofden van scholen in Nederland in zijn geheel afgetreden. In het nieuwe bestuur is herkozen als vertegenwoordiger voor Zeeland de heer A. van Schelven, hoofd eener school te Goes, met 33 stemmen, tegen 15 op den heer A. Luijen- dyk te Tholen. SPORT. Een kranig looperOp het gebied van loopsport geldt in ons land zeker een autoriteit de heer Dudok de Wit, van »Slange vecht" bij Loenen, die onder den naam van »Kees de landlooper" ongeveer een wereldreputatie bezit. Zooals een Rotterdammer oen Blaakje pakt, zoo neemt Kees een 70 K.M. wandeling voor zijn rekening a^s een doodgewoon iets, om daarna door een bad in de koele Vecht zijn lichaam te verfrisschen. Een man van hetzelfde ras is de Braziliaan William Stewart, zich noemende kapitein, die óók loopt en wat kranig maar geheel volgens systeem. Zijn snelle pas moet, volgens gegevens, den gang van een paard in matigen draf overtreffen. Reeds liep bij, bepakt met 35 kilo gewicht, van Breda naar Dordt in iets meer dan 2 uur en Maandag a s. zal de heer Stewart van Den Haag naar Rotterdam »kuieren" in 1 uur 40 minuten. Een gewoon menschenkind loopt over dien afstand 4 uur. Waarop berust nu dat enorme uithoudings vermogen Zooals reeds gezegdop systeem, op methode. De 38-jarige Braziliaan is geen kermishard- looper, maar een man, die op wetenschappelijke gronden betoogt, en practisch bewijst, dat ieder zich kan oefenen in wat hij praesteert, een eigenechap, die vooral militairen, der brandweer en politie zou te stade komen. Een massa gunstig luidende getuigschriften van autoriteiten in vele landen van Europa zijn in z'n bezitj en nu maakt de kapitein in ons land propaganda voor zijn methode van ademhalen en de vernuftige belasting van 35 kilo, die absoluut niet hindert aan het lichaam. Het systeem van ademen berust op het, bij gesloten mond, tweemaal achtereen door den neus inhalen van de noodige zuurstof, de eerste maal kort, den tweeden keer langer, om ten slotte de ingeademde lucht door den geopenden mond uit de longen te stooten. De verpakking bestaat uit een complete oorlogsuitrusting, een ransel, gevuld met vivres, patronen, kleeding- en equipement- stukken, verder geweer en wat een infanterist nog meer in den krijg noodig heeft. Te 12 50 zal kapitein Stewart Maandag a.s. van Den Haag vertrekken om via Delft, om 2.30 in den Doele aan te komen, waar hij, na eenige exercitiën, zijn methode zal verklaren en propageeren. VISSCHEBIJ-BERICHTEN. Bruinisse, 18 November 1902. Mosselen. In de vorige week zijn ver zonden met bestemming naar Antwerpen 950 ton, tegen den prijs van f 2 tot f 2.50 per ton naar Mechelen 300 ton tegen den prijs van f 2.20 per ton naar de markt te Brussel 300 ton tegen den prijs van 20 tot 25 cent per mandnaar de markt te Parijs 3000 balen tegen den prijs van f 2 20 tot f 2 50 per baal voor de lste soortnaar de markt te Londen 150 balen tegen den prijs van f 2.50 per baalnaar Hulst en Grimsby 200 balen tegen den prijs van f 2 per baal, alles franco boord. Geleverd over Rotterdam naar Holland 300 ton, prijs f 2 per ton hier op de haven te ontvangen lste soort tegen f 2, 2de soort tegen f 1.50 per ton. Oesters. De handel is zeer gedrukt. Reden daarvan is, dat de oesters op de Eogelsche banken zeer goed van visch zijn. Yerleden week waren op den afslag te Brussel een groote partij oesters. Wilken. Er is veel vraag voor de markt te Brussel40.000 stuks zijn van hier ver zonden. Prijzen waren 12 cent de kilo, dat is tegen 50 cent per honderd. De vorige keer was de prijs 10 tot 15 cent per honderd. Waterweg van Dordt naar Zee. Op spoedige verbetering van den Waterweg van Dordrecht naar zee werd in de afdeelings- vergaderingen der Tweede Kamer opnieuw aangedrongen. Sommige leden hadden in verband met de door de Kamer aangenomen motie van den heer Yan Gijn c s. verwacht dat de peilingen en opmetiogen, waarvoor in verband met het ontwerp der verbetering van den Waterweg van Dordrecht langs Brouwershaven naar zee ten vorigen jare een som van f 8000 werd aangevraagd en toegestaan, spoedig zouden hebben plaats gehad. Intusschen schijnt het onderzoek eerst in September j.l. ingesteld te zijn, te laat om nog bij deze begrooting een voorstel tot verbetering van den Waterweg aanhangig te maken. Yolgens mededeelingen in het Marineblad is de toestand achteruitgegaan en in het weekblad De Ingenieur is betoogd, dat bij de opening van den Nieuwen Maasmond ver zanding te vreezen is. Op spoedige verbetering van dezen Waterweg, welke niet alleen voor Dordrecht, maar ook voor de provincie Zeeland van groot belang iswerd met nadruk aangedrongen. Gevraagd werd, of onder het thans aange vraagde bedrag weder een som is begrepen voor het doen van peilingen en opmetingen in dezen Waterweg. De Boeren-generaals te Londen. Omtrent het laatste verblijf van de Boeren generaals te Londen en hunne particuliere samenkomst met Chamberlain is uitgelekt, dat beide partijen eischen gesteld en ook afgewezen hebben. Op het oogenblik is nog niets zeker vast te stellen, maar dit schijnt zeker, dat Chamberlain bij dit bezoek eene tegemoetkomende, zoo niet vriendschappelijke houding heeft aangenomen, zoodat het mogelijk is, dat de Boeren-generaals althans gedeeltelijk hun zin zullen krijgen. Het schijnt dan ook, dat de generaals hunne verdere rond reizen in Europa (die hinderlijk zijn voor Engeland) daarom hebben gestaakt en naar Zuid-Afrika zullen terugkeeren om daar met Chamberlain samen te komen en hunne belangen te bespreken. Gemengd Nieuws. Mr. N. J. E. de Voogt te Rotterdam heeft een etemkistje uitgevonden, waardoor de stembriefjes bij verkiezingen vervallen, en de uitslag direct bij sluiting van het stem bureau kan worden afgelezen. De toepassing zal zijn als volgt: Wanneer de kiezer zijn oproepingsbrief heeft overhandigd aan den voorzitter van het stembureau, wordt hij toegelaten tot een op tafel, onder het bereik van den president, staand cassette-vormig kistje. Hij licht dan het deksel op, waarvan de zijschermen ver hinderen dat anderen zija verrichting zien. In het geopende kistje heeft hjj dan voor zich op een zwarte plaat de namen van de candidaten op witte etiketten, onder elkaar aangebracht, zooals ze thans op het stembiljet staan, en daaronder een etiket met het woord blanco" er op. Achter elk etiket staat een koperen knop op. De kiezer heeft nu slechts de(n) knop (pen) achter den natm van de(o) candida(a)t(en) zijner keuze neer to drukken om op hem (of hen) zijn stem uit te brengen. Dan valt het kistje dicht, en hij heeft zijn kiezersplicht vervuld. Door het vallen van het deksel komt de neergedrukte knop weer naar boven, en de volgende kiezer viüdt het toestel in den oorspronkelijken toestand. De mechaniek is zoo ingericht, dat le op één candidaat slechts één stem door denzelfden kiezer kan worden uitgebracht, 2e dat bij in het geheel niet meer stemmen kan uit brengen dan het aantal vacaturen, die vervuld moeten worden, en 3e dat na het neerdrukken van de knop naast blanco" niet bovendien nog op candidaten kan worden gestemd of omgekeerd. De oorspronkelijke bedoeling is, elk kistje in te richten voor hoogstens tien candidaten. Bij elk neerdrukken van een knop wordt onder het etiket daarnaast de stem automatisch genoteerd door een registreerend toestel, dat de heer de Voogt heeft uitgevonden. Wanneer dus om 5 uur het bureau wordt gesloten, behoeft men de etiketten die tijdens de stemming vast liggen slechts los te maken en op te lichten om daaronder den uitslag in cijfers af te lezen. Dan wordt het kistje gesloten, totdat omtrent de toe lating van de gekozenen is beslist. Kwesties over het al of niet geldig zijn van uitgebrachte stemmen worden op deze wijze mede voorkomen. Ter hoogte van Doggersbank heeft een verschrikkelijk ongeluk4 plaats gehad. Yan een bark, van Malmo naar IJmuiden bestemd, viel een jongen overboord. Men wierp hem een reddingsgordel toe en bij het maanlicht, 't was 's avonds 7 uur, zag men dat de jongen den gordel greep en zwom. Een boot, bemand met vier personen, ging ter redding uit, terwijl de bark in de buurt bleef. Men heeft niets meer van de boot vernomenzoodat waarschijnlijk alle vijf personen verdronken zijn. Zeldzaam geval. Dat een weduwe drie huwbare dochters heeft zoo wordt uit Rijsbergen aan het D. v. Nbr. gemeld is niets bizonders; maar dat die drie zusters met drie broeders trouwen, gebeurt niet alle dagen. En als daarbij komt, dat de eenige broer dier zusters met do eenige zuster der drie broeders huwt, dan staan we voor een uiterst zeldzaam geval. Dat geval echter zal zich dezer dagen aldaar voordoen door de voltrekking van het huwelijk van de twee laatste paren uit de families B. en R. te dier plaatse. De Münchener Neueste Nachrichten weten mede te deelen, dat de bewering als zou koning Leopold van België van plan zijn afstand van den troon te doen, geheel Oüjaist is. Maar wel is juist, dat de Graaf van Vlaanderen van zijn rechten op den Belgischen troon heeft afgezien ten bate van zijn zoon Albert. Gelijk bekend is heeft de koning der Belgen geen mannelijke nakomelingen. De aangewezen troonopvolger is dus zijn broeder, de Graaf van Vlaanderen, die echter reeds een bejaard man is. De mededeeling van de Münchener Neueste Nachrichten is daarom van belang, omdat zij uit Beieren komt. De zoon van den graaf van Vlaanderen toch, prins Albert, is gehuwd met een Beiersche prinses en het is dus zeer waarschijnlijk, dat het blad, gelijk het trouwens zelf beweert, in dezen goed is ingelicht. OnlaDgs had een heer te Parijs, die op de boulevards" wandelende een cigarette opstak, het ongeluk zijn neus in brand te steken. Het was, moet men weten, een valsche neus, die niet van hoorn, gelijk 't wezen moest, en gelijk hij besteld was, maar van celluloid was gemaakt, De ongelukkige eigenaar, die veel pijn leed, stelde nu een gerechtelijke vervolging in tegen den leverancier, die hem een neus van celluloïi in plaats van hoorn leverde. Ook het gevaar van andere voorwerpen haarkammen, armbanden, enz., uit het zoo licht ontbrand bare celluloid vervaardigd, is, naar men weet, herhaaldelijk gebleken. Een geheimzinnige geschiedenis. Dezer dagen reed een mooie automobiel, die geen nummer droeg en waarin zich vier persoceo, onder wie een dame, bevonden, op den grooten weg tusschen Parijs en Cherbourg. Nabij Fontaine-la-Louvcl hield de auto stil. van de reizigers stapte er uit en legde een pak op den oever der rivier. Op dat oogenblik naderden twee werklieden. De reiziger sprong vlug in de auto en deze reed snel weg. De werklieden openden het pak en vonden er een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht in, dat met het hoofd lag op een kussen, waarop 14 bankbiljetten van 1000 f ancs waren vastgespeld, alsmede een briefje, waarin te lezen stond »Wie, man of vrouw, zorgt voor dit kind, tot het meerderjarig geworden is, zal het goed gaan, mits geen pogingen worden gedaan, om het geheim van de geboorte van het kind te doorgronden. Het kind behoort tot één van de edelste familiën van Engeland". 50 Menschen door een hond gei'ed. In den loop van een proces, dat dezer dagen behandeld werd voor de gezworenen van Breconshire (Eageland) werd een treffend feit geconstateerd. Eenige weken geleden werd een werkman van de gemeentelijke water leiding te Birmingham ontslagen. Om zich te wreken, stak hij 's nachts een loods in brand, waarin 50 werklieden en een meesterknecht lagen te slapen. De loods vlamde op als een zwavelstok en de slapers zouden zeker in het vuur zijn omgekomen, als de meesterknecht niet was gewekt door zijn hond, die hem wanhopig met de pooten op de borst krabde, om zijn aandacht te trekken De meesterknecht wekte de werklieden en dezen konden zich tijdig redden. De brandstichter werd tot 2 j aar gevangenis straf veroordeeld. TELE6BAHHEN. 's-Gravenhage, 19 November. Aangevangen is in de Tweede Kamer het debat over de Indische Begrooting, met uit zondering van de kwestie »Eereschuld", die verdaagd werd tot de behandeling der Indische Comptabiliteitswet na de Kerstvacantie. De heeren Cremer en Tydeman verdedigden tegenover den aanval van den heer Van Kol de wijze, waarop de commissie van rapporteurs het afdeeliDgsverslag vaststelde. De heer Van Kol handhaafde zijn grieven. Do heer Schaper, herhaaldelijk tot de orde geroepen, viel heftig den heer Cremer aan, hem beschuldigend van weg te moffelen hem minder aangename zaken. De heeren Fokker en Kerdijk namen een afwachtende houding aan tegenover den Minister, wiens optreden de heer Van Lim burg Stirum toejuichte. In de Tweede Kamer werd door den heer Van Kol een motie namens de socialisten voorgesteld om zoo spoedig mogelijk een vredes verdrag te sluiten met den Sultan en de Atjeh-hoofden, zonder dat onzerzijds de eisch van het verlies van volkomene onaf hankelijkheid wordt gesteld. HARKTBEBIOHTEN. Botterdam, 18 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd 52 paarden, 562 magere en 434 vette runderen, 161 vette, 67 nuchtere en 16 graBkalveren, 61 lammeren, 535 varkens en 235 biggen. Koeien en ossen 23 tot 25 ctstieren 25 tot 32 ct., kalveren 40 tot 50 ct. en varkens 22 tot 25 ct. per kilo. Melkkoeien f 130" af 245, kalf koeien f 165 a f 280, stieren f 70 k f 175, graskalveren f 45 f 75, vaarzen f 40 a f 145, alles mager vee; biggen f7 f 15, paarden f 35 k f 85. Nuchtere kalveren, fok- f 14 A f 25, slacht- kalveren f 9 A f 12. Door weinig aanvoer en hoogere vraagprijzen ging de verkoop van runderen zeer langzaam, de beste spoeling-koeien werden echter nog boven noteering verkocht. In vette kalveren was de handel iets minder. Goes. Zeker tengevolge van de barre koude was de inzending van vee op den tweeden November-toondag verre beneden de gewone: er waren slechts 162 koeien en 10 schapen. Er werd weinig verkocht. Zulk een koude November heugt slechts weinigen. Burgerlijke Stand van Sclierpenisse. October 1902. ondertrouwd: 24 Oct. Adriaan Guiljam, 27 jaar en Johanna v Dijk?, 21 jaar. getrouwd: 9 Oct. Cornelis Eolier, 33 jaar en Neeltje Zwagemaker, 28 jaar. geboren: 1 Oct. DiDgenus, zoon van G. van Ast en N. Goudzwaard. 1 Jannetje, dochter van G Bolier en A. Geuze. 5 Anna Johanna, dochter van A. P. Polderman en C. Elenbaas. 26 Marinus Eliza, zoon van P. M. Stoutjesdijk en W. Kroon. 29 Mina Lauwrina, dochter van G. Deurloo en H. J. Bolier. 24 Een onechte zoon, moeder 28 jaar. o verleden^ 9 Oct. Lena Fejjtel, oud 65 jaar, wed. van G. Jansens. 19 Mathijs Bolier, oud 68 jaar, echtgenoot van N. Slager. 21 Elizabeth Bolier, oud 70 jaar, echtgenoote van J. de Graaf. ZIEBIKZEE. TIJD VAN HOOG WATER EN VAN LAAGWATER. Nov. Maaas- ouderdom. H.W. L.W. u. m. u. m. 19. 20 voorm. 4,56 10,28 nam. 5,19 10,43 20. 21 voorm. 5,41 11,18 nam. 6, 6 11,44 21. 22 voorm. 6,27 te* o 00 nam. 6,58 0,16 22. Z. voorm. 7,19 0,50 nam. 7,58 1,18 23. Zo. 24 voorm. 8,22 1,56 nam. 9,12 2,28 24. 25 voorm. 9,37 3,12 nam. 10,33 3,45 25. 26 voorm. 10,56 4,31 nam. 11,46 4,57 26. 27 vo >rm. 5,33 nam. 0, 2 5,59 jd van I.W. te Dordrecht 3,15 uur later. L.W. 5,30 WELDADIGHEID. DIAKENEN der Herv. Gem. alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat bij hen is ingekomen een gift, tot het houden van eene Bedeeling van Brandstoffen aan de armen van alle gezindten, welke bedeeling zal plaats hebben op Zaterdag 22 November a.s., des namiddags 2 uur, aan het Herv. Diao.-Verplegingshuis. Zierikzee, 19 November 1902. Diakenen voornoemd, n. LAKENMAN, Voorzitter. J. VAN DER VLIET Cz., Secretaris. CORRESPONDENTIE. Wegens plaategebrek moeten de uitspraken van het kantongerecht, de Haagsche brief, de brief van Jilles Krukel en eenige andere berichten wachten tot een volgend nummer. Red. Schipper J. van Duivendijk vertrekt eiken Dinsdag van Zierikzee naar Middelburg en des Donderdag-nam. van Middelburg naar Zierikzee. ST009IB00TDIENST November. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelburg an Vlissingen. Amsterdamsche tijd. Dond. 20 'sm, 5,55'sm. 7,30 'sm. *,15 Vrydag 21 5 55 7,30 *,15 Zaterd. 22 5,55 7,30 *,15 Maand. 24 5,55 7,30 *,15 Dinsdag 25 5,55 7,30 *,15 Woens. 26 5,55 7,30 *,15 Op 22 November a.s. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader JACOBUS HAUSSER, zijo 90sten Geboortedag te herdenken. Zierikzee, November 1902. Zijne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Bevallen van eene Dochter. J. C. BROODMAN—Serier. Stavenisse, 17 November 1902. Voor de vele bewijzen van deelnemiDg, ontvangen bij het overlijden van bun Zuster en Behuwdzuster HENDRINA C. VAN DER LINDE, zeggen ondergeteekenden hartelijk dank. Zierikzee, 19 November 1902. A. C. AALBREGT8E van der Linde. J. AALBREGTSE. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, gedurende de ziekte en na bet overlijden van hunnon geliefden Zoon, Broeder en Behuwdbroeder ondervonden. Burgh, 19 November 1902. P. BLOM. N. BLOMOverbeeke. Kinderen en Behuwdkinderen. De Heer en Mevrouw VAN ELD1K Verlinde, danken voor de belangstelling ondervonden bij de geboorte hunner dochter. St-Filipsland, 17 November 1902. Het begrip dat Jan van Zobge van de heilig heid van het huwelijk toont zou oorzaak wezen, dat wij hem niet tot notabele wenschen. In de Advertentie Verkooping van den Deurwaarder L. M. VAN KOGELENBERG voor de Firma A. E. HOLTY Co. is verzuimd te vermelden dat de Betaaldag is gesteld op 1 Mei 1903. UITVOERING DER te Zierikzee, op Vrijdag 21 November 1902, des avonds ten 8 ure, in de Concertzaal. Na afloop BAL. ^01. De LANDBOUWVEREENIG1NG te Brouwershaven vraagt prijs opgave voor de levering van: 28000 K.G. Superphosphaat, be vattende 14 pCt. in water oplosb. phos- phorzuur; 17300 Kaïniet; 9200 dubbel gezeefd Ka- toenpittenmeel; 2000 Lijnkoeken; 3000 Lijnmeel. Alles te leveren franco station Tram of vrij vóór den wal te Brouwershaven op 5 Dec. a.s. en volgens de algemeene bepalingenvast gesteld te Goes op 6 Augustus 1902. Briefjes in te leveren vóór 28 Novemker a.s., bij den Secretaris N. VAN SLUIS. Het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen zal, op Zaterdag 29 November 1902, des voormiddags te 11 ure, in het Koffiehuis «De Draak" van den Heer Giesbers te Bergen-op-Zoom, ten overstaan van den aldaar resideerenden Notaris W. J. VAN GRUTING, in het openbaar verpachten: in de Ooster-Scheldezijnde de letters A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, N, O, P, R, S en T, gedurende den tijd van 3 jaren, zonder recht op verlenging der pacht. b. Het recht om de van nature op de buiten pacht zijnde Perceelen 12 tot en met 17 in de Eendracht gevallen Oesters en Mosselen, binnen 3 maanden na de gunning op te ruimen, in één Perceel. Boekjes en Kaarten zijn van af 20 November a.s. verkrijgbaar ten Kantore van den Secretaris- Penningmeester te Bergen-op-Zoomtegen betaling van f 0,25 per stuk of f 0.30 franco per post. Zierikzbe, 13 November 1902. Het Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. F. LEO DE LEEUW, Secretaris. op het Plein van den Heer PAULUSSEN. C. VAN DE PANNE. Te koop: Twee Stierkalveren 14 dagen oud, bij L. BIJ DE VA ATE Verrenieuwstraat, Zierikzee. Te koop: Een Stierkalf, bg C. OTTE Az., bg de ïBlaauwe Keet", Oosterland. te koop, op het Plein van den Heer Paulussen. J. BAKKER. ZIERIKZEE. OPNIEUW ONTVANGEN; Vele artikelen geschikt voor Cadeau. APPELMARKT D 366.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 3