Donderdag 20 November 1902. (Z i e r i It. z c e s c h e O o u ran "t). 59ste JAARGANG. No. 7772. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIËRIKZËËSUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 4 0,per jaar Directeur a. t. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 3C Cts. meerdere regels 40 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter voordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. De Belgische Koning is een ware geluksvogel. Nauw heeft de dood hem bevrijd van zijn gemalin, met wie hij niet sympathi seerde, of een zoogenaamdo aanslag op zijn leven onmiddellijk na het verlaten der kerk, waarin een plechtige lijkdienst ter eere van haar werd gehouden, werd op hem gepleegd. Yoor hem, die reeds goed op weg was het koningschap bij de natie in diskrediet te brongen, kon die aanslag op geen gunstiger tijdstip komen, dan nu het geval is geweest. Geen Vorst toch in Europa is bij zijn volk zoo impopulair als juist de Belgische KoniDg. En nu rijzen door de op zich zelf snoode j daad van een onverlatene, in eens zijn vorstelijke papieren. Men moet maar geluk in de wereld hebben. Daarbij komt nog, dat de aanslag, die door de Belgische bladen zeer breed wordt uitgemeten, eigenlijk dien naam niet verdient. Want de Italiaansche anarchist Rubino schoot op een rijtuig, waariu niet eens de Koning zat, en schoot nog mis. In onze oogen kan dan ook deze aanslag op gelijke lijn gesteld worden met dien van Sipido op den toenmaligen Prins van Wales, thans gelukkig Koning Eduard VII. Toch betreuren wij het feit, omdat zulke laakbare daden allicht Davolgers vinden, en deze in hun pogen gelukkiger konden zijn, hetgeen zeer te bejammeren ware, daar geen menecb het recht heeft zijn evenmenech te dooden. De verderfelijke leer der anarchisten, die dat recht den raenech wel toekenneD, kan dan ook niet genoeg verfoeid worden liet zou er met de maatschappelijke orde op aarde mooi gaan uitzien, wanneer de individuen voor rechtertja en scherprecbtertje mochten spelen. De Belgische Kamer zond wegens het mislukken van den aanslag een gelukwensch aan den Koning. De socialisten stemden, wijl zij republikeinen waren, tegen, alhoewel zij, zooals zij bij monde van Vandervelde uit drukkelijk verklaarden, uit eerbied voor het menschelijk leven, de daad scherp afkeurden. De Koning van Portugal is in Engeland aangekomen en feestelijk ontvaDgen. Gelijk men weet, heeft hij over Frankrijk de reis naar Groot-Brittannië ondernomen. In Parijs had hij tweemalen een têtea-tête met Loubet, den President der Republiek, aan wien hij op het Elysée eon bezoek bracht, en van wien bij een tegenbezoek ontviög. Het zou ons niet bevreemden, of deze reis van den jeugdigen Vorst naar Engeland, zoo kort na den Zuid-Afrikaanschen oorlog, en terwijl de Duitsche Keizer nog op Engelschen bodem toeft, heeft een staatkundig doel. Engeland zou, nu het gelukt is Oranje-Vrijstaat en Transvaal onder zijn heerschappij te verkrijgen, uit een strategisch en handelsoogpunt dolgraag in het bezit van de Delagoabaai willen komen. Van Portugal, dat aan Engeland in den jongsten oorlog zulke onschatbare diensten bewezen heeft, die onder het een of ander voorwendsel nu reeds weg te kapen, gaat niet aan. Maar mischien ware dit rijk, dat in finantiëele moeilijkheden verkeert, en dus best geld gebruiken kan, wel geneigd de Delagoabaai aan Engeland voor een goeden prijs te verkoopen. Wellicht ia het daartoe des te eer geneigd, omdat het niet ten onrechte vreest, dat Engeland haar later toch zal inpalmen. Duitschland zal wel, wanneer het zaakje beklonken wordt, mondje toe houden, mits er voor Germania ook ietH kan over schieten. De Boerengeneraals hebben, zooals te begrijpen was, te Londen met Chamberlain geconfereerd. Zij hebben getracht van den alvermogenden Minister te verkrijgen, dat aan de Kaapsche rebellen, waarvan er velen in de gevangenissen zuchten, amnestie zal worden verleend. Chamberlain heeft hun in dit opzicht niets toegezegd, maar toch zijn er teekenen, die er op wijzen, dat aan den wensch der Boerengeneraals ook in dit opzicht zal worden, voldaan. Trouwens de amnestie is uit een taktisch oogpunt in het belang van Engeland. Hoe minder ontevredenen toch er in Zuid- Afrika zullen zijn, des te beter zal dit voor Engeland wezen. In het Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard, dat eerst in het begin van het volgend jaar al de krijgsgevangenen naar Zuid-Afrika kunnen teruggevoerd worden. Dezo vertraging in de terugzending is niet te wijten aan gebrek van transportschepen, maar is een gevolg van de verwoesting van het land. Zond men nu de krijgsgevangenen allen terug, dan zoude men hen toch in groote kampen moeten onderhouden, teneinde te voorkomeD, dat zij van honger en gebrek omkwamen. In Birmingham is ter eere van Chamberlain, die natuurlijk ook genoodigd was. en van de uitnoodiging gebruik had gemaakt, met het oog op zijn aanstaand vertrek naar Zuid- Afrika, een groote afscheidsfuif gegeven, waaraan alle partijen vreedzaam deelnamen. Op deze smulpartij ontbrak het natuurlijk niet aan toasten op Engeland's macht en grootheid. Beter dan dat smullen en toasten ware het, dat Engeland zorgde voor zijn uit Zuid-Afrika teruggekeerde soldateD, opdat deze niet noodig hebben hoDgeroptochten te houden, zoodat de publieke weldadigheid voor hen, die hun leven voor het vaderland gewaagd hebben, moet ingeroepen worden. In Frankrijk heeft in het conflict tusBchen de mijnwerkers en mijneigenaren het scheids- j gerecht uitspraak gedaan, in hoofdzaak ten nadeele van de arbeiders. Aanvankelijk liet j het zich aanzien, dat deze zich niet aan de j arbitrale uitspraak zouden onderwerpen, want j een groot deel van hen toog niet aan het werk. Het schijnt echter, te oordeelen naar de bijkans algemeene hervatting van den arbeid, dat zij tot het inzicht zijn gekomen, dat eerbiediging der uitspraak van een scheids gerecht een gebiedende plicht is voor de strijdende partijen. In den Duitschen Rijksdag is men nog steeds bezig met de behandeling van het tarief-ontwerp, waarop de socialistische af gevaardigden voortdurend amendementen in dienen en verdedigen. Om deze obstructie te fnuiken heeft men het reglement van orde gewijzigd, in dien zin, dat, terwijl gedebatteerd wordt, de stemming schriftelijk kan worden opgenomen. De Oostenrijksche Regeering acht een verhoo^ing van de civiele lijst met vier millioen kronen, op grond van de vele uit- keeringeD, die aan prinsen en prinsessen, hehoorend tot het Huis Habeburg, uit de Keizerlijke kas geschiedennoodig. Het Keizerlijke inkomen bedraagt thans achttien millioen kronen. Zoowel in Oostenrijk als in Hongarije heeft men echter tegen die ver hooging ernstige bedenkingen. Men meent daar, dat die uitkeeringen een familie-aan gelegenheid zijn, waarmede de staat niets te maken heeft. West-lndië. Curasao, 23 Oct. Zondag 1.1. heeft te Willemstad een droevig ongeval plaats gehad. Terwijl de kapitein, de eerste officier en de hoofd-iDgenieur van het Duitsche stoomschip »Yalesia" een tochtje maakten met een zeilboot, is deze, waarschijnlijk ten gevolge van een rukwind, omgeslagen en onmiddellijk gezonken. De eerste officier is geredde kapitein en de hoofd-ingenieur werden nog levend opgehaald, doch stierven weldra, in weerwil van de pogingen door verschillende genees- heeren aangewend. De beide matrozen ver dronken echter en een paar dagen later kwamen hunne lijken te voorschijn. Zuid-Afrika. De Indépendance bevat een telegram uit Londen, waarin wordt medegedeeld, dat volgens de laatste particuliere brieven uit de Kaapkolonie de toestand aldaar zeer gespannen is. Aan de officieren zijn instructies gegeven om zich niet met de burgers in te laten wegeDs steeds groeiende animositeit tusschen het Engeleche en het Hollandsche element. Men beweert, dat verscheidene geheime vercenigingen zijn opgericht, loyalisten onder de Afrikaanders door de anderen geboycot zijn, en dezo laatsten een spoedig einde aan de Britsche overheersching voorspellen. Verder verwekt de houding der inboorlingen kaffers, hottentotten odz. groote on gerustheid in de steden, waar zij zeer sterk in aantal zijn, zoodat vrouwen zich niet meer alleen over straat durven begeven. De loyalisten verklaren, dat de toestand zeer gespannen is j en een der redenen is van Chamberlain's'reis. Noorwegen. Te Kopenhagen is een 50-jarige vrouw, zekere weduwe Jörgeusen, kleermaakster van beroep, op wreedaardige wijze vermoord gevonden. Een zoon vau haar, decoratieschilder vau beroep, een verloopen kerel, werd op vermoeden aangehouden en heeft nu bekend de vreeselijke daad te hebben gepleegd. Ziehier hoe de misdaad aan het licht kwam: Een schip, dat op het punt was te vertrekken, lichtte zijne ankers en de matrozen bemerkten dat aan één der haken van het anker een groot pak hing. Men haalde het op het schip en deed het open. Het bevatte het lijk eener vrouw, wier hoofd bijna van den romp was gesneden. De politie begon aanstonds een onderzoek. Het lijk was in drie tapijten gewikkeld en kon niet lang in het water hebben gelegen. 's Avonds kwam een jongeling op het politie-bureau zeggen, dat zijne moeder reeds sedert eenige dagen was verdwenen. Hij liet haar portret zien en de commissaris herkende aanstonds het lijk. Agenten werden naar de woniog gezonden en daar vond men in het werkhuis talrijke bloedsporen, hoewel de vloer geschuurd en nieuw gevernist was. De vrouw was eene bekende naaister, die veel voor tooneelspeelsters werkte. Weldra wiet men, dat de zoon van het slachtoffer een slechte kerel was. Men bemerkte slecht geheelde wonden aan zijne handen en een jong meisje, dat bij de naaister werkte, verklaarde hem daags Da de ver- dwijüiog zijner moeder den planken vloer te hebben zien schuren. Na eene lange ondervraging bekende de onverlaat die gruwelijke misdaad gepleegd te hebben. Later trachtte hij zijne misdaad te verzachten, door te zeggen, dat na een hevigen twist, zijne moeder op hem was toegesprongen met een mes. Buiten zichzelf greep hij het mes en sneed haar den hals af. Na zijne moeder gedood te hebben, sleepte hij het lijk in eene naburige kamer, waechte eventjes den vloer, die rood was van bloed en ontving onmiddelljjk daarna zijne verloofde met haren vader. Tijdens dit bezoek zette hij zich aan de piano en zong en speelde vroolijk een unr lang. De politie denkt, dat hij een medeplichtige heeft. Rusland. Uit Petersburg wordt gemeld dat, door het vele ijs in do haven van Kroonstad, de scheepvaart op de Newa gestaakt is. Engeland. In de Daily Chronicle vindt men een uit voerig bericht over het onderhoud van de generaals Botba en De la Rey met Chamber lain, waarbij do beer Van Velden de tolk was. Het was vooral Botha, die sprak. Een breedvoerig stuk, waarin, ook nog met mede werking van De Wetde verschillende wenechen en grieven der generaals zijn neer gelegd, werd Chamberlain overhandigd en Botba gaf nu daarvan tekst en uitleg. Men sprak vooreerst over den terugkeer van de heeren Fischer, Weasels en Wolma- rans naar Zuid-Afrika. Bij het teekenen vaD de vrede8-overeenkomst geloofde mendat daar geen bezwaar tegen zou wezen. Lord Kitchener had gezegd, dat er geen geschreven overeenkomst voor noodig was. Chamberlain zou de zaak overwegen, maar men acht het onwaarschijnlijk, dat het verlof aan de deputatie gegeven zal worden voor Chamberlain uit Zuid-Afrika terug is. Wat de vrije gift van Engeland betreft, Botha zeide, dat men er op gerekend bad, dat het geheel voor repatriatie (in den ruimen zin) gebruikt zou worden, zonder dat het noodig zou zijo, dat ieder aantoonde behoeftig te zijn. Wat de leening betreft, meende Botha, dat de burgers aarzelen zouden er gebruik van te maken, omdat als bij een tegenslag in den landbouw de rente niet betaald kon worden, hun land verkocht zou worden. Tot zoover de Daily Chronicle. Een ander bericht in de Engelsche pers zegt, dat het een groote vergissing is te meenen. dat de generaals Chamberlain bedankt hebben voor de acht millioen, die het Lagerhuis voor de nieuwe koloniëa leent. Zij achten die som geheel onvoldoende en trachten de Eogelsche regeeriDg te bewegen meer te doen. Birmingham, 17 Nov. Yanavond ia hier, onder groote geestdrift en met dealneming van alle staatkundige partijen, een demonstratie gehouden, ter eere van Chamberlain's aan staand bezoek aan Zuid-Afrika. De Lord- Mayor zat voor aan het feestmaal op hot kwistig versierde Stadhuis. Chamberlain zeide, in antwoord op den toost op zijn gezondheid, dat het een famielje-bijeenkomst was, en dat hij nooit op zulk een lastigen tooBt had moeten antwoorden. Zijn reis zal een dienstreis zijn en niet louter vertoon. Het is een nationale, geen partij-zendiDg. Hij had zichzelf den meest gehaten man zien noemen Zij, die van een leven vol strijd hielden, stonden echter bloot aan zulke beoordeelingen. Maar gedurende zijn geheele loopbaan als strijder, had hij nooit van vijandschap gehouden. Hij had altoos geweten, hoe hij algemeene staatkunde moest gescheiden houden van zijn niet- ambtelijke hoedanigheid. In Birmingham was hij niet gehaat. Men wenschte van Zuid-Afrika te maken een onafscheidelijk deel van het rijk, waarop men zoo trotsch was. Men moest niet verwachten, dat alle bitterheid zou dood bloeden, maar, voor zoover de regeering betrof, kon hij zeggen, dat men alles zou doen om alle lijden te verlichten. Vooral moest men zich edelmoedig en verstandig gedragen tegen over hen, die aan Engeland's kant hadden gestaan. Men moest nooit vergeten wat die geleden hadden. De tweede, niet minder belangrijke plicht dien men had, was degenen, die tegenover Engeland hidden gestaan, te verzoenen met hun lot, opdat zij burgers zouden worden van het vereenigd rijk. Londen, 47 Nov. Tot ons leedwezen meldt men, dat Botha bedlegerig en onder dokters handen is. Hij lijdt aan een lichte, maar lastige maagontstekiog, welke hem noodzaakt eenige dagen het bed te houden. Maar ver- moedelijk zal bij nog langer binnenskamers moeten blijven, zoodat alle toekomstige plannen I thans op losse schroeven staan. De la Rey vertrekt vanavond eerst naar Brussel en zal j daarna Berlijn en Den Haag bezoeken. Frankrijk. Men zal zich de tweelingen Radica en Doodica herinneren, die door de natuur aan elkaar verbonden, met Barnum Bailey reisden om vertoond te worden, en dat Doodica de operatie, welke de beide zusters dezen zomer beeft gescheiden, slechts korten tijd overleefde. Ook voor het leven van Radica is men lang bevreesd geweest, daar het kind na de operatie zeer zwak was en bovendien tuberculeus "is, Radica is nog steeds onder geneeskundige behandeling te Hyères in Zuid- Frankrijk zij mag het zoele Zuiden Dog niet verlaten, maar in de laatste maanden is zij nu zoo opgeknapt, dat men hoopt haar te behouden. Wanneer men Radica spreekt over haar tweelingzuster, schijnt het, dat zij zich daar weinig meer van herinnert; ook van haar geboorteland zij was een Hindoesche heeft zij geen herinnering meer. Wel geeft het dertienjarige meisje het verlaDgen te kennen weêr met het groote circus te reizen, maar aan dat verlangen zal wel nooit meer voldaan kunnen worden. Wat zal een kermis reiziger doen met een meisje met een lidteeken, dat ziekelijk is, maar geen gebrek vertoont, dat eigenaardig genoeg is om publiek te trekken Duitschland. Berlijn, 17 Nov. Uit Athene wordt gemeld, dat aan boord van het ter reparatie in den Pyrrhaeus liggende wachtschip »Loreley" des nachts tusschen 42 en 4 uur ingebroken is. De postan en de wachthebbende onder officier zijn vermoedelijk vermoord en een kist met geheime papieren is gestolen. Het lijk van den onderofficier Biderikki is door duikers in het water gevonden en de geroofde kist is beschadigd, doch ongeopend bij den vuurtoren gevonden. Verdacht zich aan de zaak schuldig te hebben gemaakt, schijnen werklieden van de werf en het personeel van den vuurtoren. Reeds is een vrouw aangehouden. Op de aanhouding van de daders is een belooning van 4000 francs gesteld. Belgii. Brussel, 16 Nov. Het verzolg van het onderzoek in zake den aanslag op den Koning schijnt uit te wijzeo, dat Gennaro Rubino geen medeplichtigen had. Een aantal huis zoekingen zijn gedaan in verdachte woningen in de stad. Vele personen zonder middelen i van bestaan zijn gearresteerd en zullen ver- i bannen worden. Rubino werd geconfronteerd met den anarchist Mesdag, dien hij te Brussel had ontmoet, en met wien hij een gesprek had, dat zeer compromitteerend voor hem was, en waaruit bleek, dat hij den aanslag met voorbedachten rade heeft gepleegd. Een ander Italiaan, Bracci genaamd, dien hij te Looden had gekend en met wien hij eveneens geconfronteerd werd, beschuldigde hem, dat bij te Londen een spion was en dat hij verscheiden revo lutionairen had verraden. Rubino wilde, toen hij te Londen was, Edward VII dooden. Hij gaf dit voornemen op en besloot tot den moord 1 op den Koning van Italië, maar het was hem onmogelijk reisgeld te krijgen, en hij kwam toen naar België. De Patriots deelt mede, dat Rubino aan een bewaker verklaard heeft, dat het niet Koning Leopold was, dien hij had willen treffen. Toen hij in Londen was, wilde hij Koning Edward dooden. »Het Londensche volk alleen verhinderde het mij. Ik zou ver moord zijn wanneer ik den Koning gedood zou hebben. Ik durfde niet". 47 Nov. Keir Hardie, lid van het Engelsch Lagerhuis, verklaarde iu een gesprek het volgende Toen ik hedenmorgen mijn ontbijt gebruikte, kwamen twee politie-agenten in burgerkleeding naar mij toe in mijn hotel en vroegen mij of ik geen bagage in ontvangst genomen had aan het Volkshuis. Ik antwoordde in ontkenDeuden zin en voegde er aan toe, dat er in dat gebouw een telegram aan mijn adres was gezonden. De politie had daarvan dus geen kennis kunnen nemen, zonder mijn correspondentie te hebben i onderschept. »De agenten brachten mij daarop naar het bureau voor de vreemdelingen, waar men mij, nadat ik mijn identiteit had moeten opgeven, tot mijn groote verwondering vroeg, of ik Rubino kende. Ik antwoordde met in een schaterlach uit te barsten. »De inspecteur van politie zei hierop, dat hij mij ter beschikking van den rechter van instructie moest houden. Doch toen ikmededeelde, dat ik lid was van het EDgelsch Lagerhuis, was men zeer verlegen. Kort daarna liet de commissaris van politie mij weer in vrijheid stellen, terwijl hij, mij de handen drukkende, weg geleidde. j>Ik ging vervolgens naar den Engelschen vice-consul, die mij zijn spijt betuigde over het gebeurde. De Belgische wet echter voegde hij er aan toe laat zulke politie maatregelen toe. »Ik denk deze zaak aanhaDgig te maken bij het Engelsch Ministerie van Buitenlandsche Zaken, zoodra ik in Engeland terug zal zijn gekeerd. Thans ga ik naar Rotterdam en hoogstwaarschijnlijk naar Duitschland". 48 Nov. Donderdagmorgen om 40 uur zal het stoffelijk overschot van generaal Lucas Meijer van het kerkhof te Ixelles overgebracht worden naar het Noorderstation, met bestem ming naar Antwerpen, om van daar overgebracht te worden Daar Zuid-Afrika, begeleid door mevrouw Lucas Meijer. Generaal De la Rey is hier uit Londen aaDgekomeD, op weg naar Berlijn. Hij heeft verklaard, dat hij en generaal Botha besloten zijn de reis door Europa te staken en naar Zuid-Afrika terug te keeren, om er met Chamberlain zamen te komen en hem daar den toestand bloot te leggen. Zij zullen Chamberlain te Pretoria ontmoeten. Generaal Botha moet te Londen vrij ernstig ongesteld zijn, Nederland. Veendam, 46 Nov. Een ontzettend ongeluk had Zaterdagmorgen te Ommelanderwijk in de aardappelmeelfabriek van den heer Wilkens plaats. De arbeider Johannes Kraal werd door een riem gegrepen, zoodat zijn lichaam totaal werd uit elkaar gescheurd. De dood trad onmiddellijk in. 1 Leeuwarden, 47 Nov. Op den Marssumer Straatweg had gisterenmiddag een vreeselijk ongeluk plaats. Een arbeider van de wed. P. de Boer te Stiens was met een wagen met aardappelen van den kant van Marssum gekomen waar de rij hoornen weer begint, I toen door de passeerende tram, die 2.25 bij de Vrouwenpoort komt, het paard schrikte. De wagen wai er één met krommen dissel, die moeilijk zijn te besturen In zijn pogiDg om het paard tegen te houden werd de voerman van den wagen geslingerd, met het noodlottig gevolg, dat bij tusschen den dissel en een boom bekneld raakte. Het hoofd werd letterlijk verbrijzeld. De ongelukkige leefde nog slechts een oogenblik. Verschillende j geneesheeren, onmiddellijk na het ongeval op het terrein gekomen, konden slechts den dood constateeren. Het lijk is daarop naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Hilversum, 47 Nov. De heer S. uit 's-Gravenhage bracht Zaterdag een bezoek aan zijne alhier wonende zieke dochter. Hij ging Zondagmorgen gezond en wel naar de kerk, doch werd 's nachts ongesteld on overleed ten gevolge van een beroerte. De kranke dochter trof dit zoodanig, dat zij drie uur later eveneens overleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1