I Zaterdag 15 November 1902. Eerste Blad. RECLAMES. NIEUWSfTSTOFFEN Kleederen op Maat. De Haven in den zii:itik/Ki:s<:iH:«f»MEinsitoiii:. (Z ierilizeesclie C o u r a n t)« Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7770. Directeur i A, J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterljjk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1B regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. J. DE GRAAF Cz., Poststraat C 103. VOOR Door de welwillendheid van den ingenieur, den heer A. H. W. van der Vegt, zijn wij de vorige week in de gelegenheid gesteld geworden de werken ten behoeve van de haven in den Schelphoek in oogenschouw te nemen. Begunstigd door schoon herfstweer kwamen wij met een vlug tweespan door een fraaie streek in een uurtje aan het doel van onzen tocht. Onderweg trok onze aandacht de door de gemeente Kerkwerve aangelegde en een kleine f 8000 gekost hebbende los- en laad plaats aan de Jonge Sluis, waar wegens het suikerbietenvervoer, dat in vollen gang was, een bedrijvige drukte heerschte. Het verkeer ondervond daarvan niet den minsten last, wat met het oog op de verkregene goede opslag plaats voor de landbouwproducten niet te verwonderen is. Niet minder werd onze opmerkzaamheid bezig gehouden door den kunstmatigen aanleg van een aantal eilandjes voor de vogelarp, die aan de pachters van het vischwater een niet te versmaden winstje afwerpt. Op deze eilandjes leggen toch in het voorjaar en des zomers duizende meeuwen en andere zeevogels hunne eieren, en deze worden door de pachters met zorg en veel beleid verzameld, en verkocht. Ter plaatse van bestemming gekomen, merkten wij op, dat men al een heel eind met do havenwerken gevorderd was, dat de haven zelve ten naastenbij gereed, en voor de schepen reeds een los- en laadplaats gemaakt was. Men was juist bezig met het gereed maken van den buitenberm van den haven- dijk, en het verleggen van den rijweg, waarvan reeds een gedeelte klaar en begrint was. Met vrij groote zekerheid kan verklaard worden, dat de haven het volgend jaar in gebruik kan worden genomen. De weigering van de twee oorspronkelijke aannemers het werk overeenkomstig de gestelde eischen uit te voeren, heeft, gelijk men zich herinneren zal, een vertraging in de uitvoering der werken teweeggebracht maar sedert de heer Padmos de gereedmaking van het werk op zich heeft genomen, vordert de arbeid onder het toezicht van den ingenieur naar wensch. De haven, die in de gemeente Serooskerke ligt, is door de gemeente Noordwelle voor de som van f 31500 aanbesteed, waarvan een derde door het rijk, een derde door de provincie, en een derde door de beide daarbij nauw betrokkene gemeenten Noordwelle en Serooskerke gekweten worden, zoodat de subsidie van rijk en provincie elk f 10500 bedraagt. De aflossing van het benoodigd kapitaal en de kosten van het onderhoud der haven zullen gevonden worden uit de opbrengst van de te heffen haven-, kaai- en weeggelden. Is na verloop van twintig jaren het voor den aanleg der haven gebruikte kapitaal geheel afgelost, dan is de haven een vrije haven geworden, zoodat men in het belang van den landbouw de haven- en kaai- gelden zoude kunnen afschaffen, wanneer geen andere, meer overwegende redenen een blijvende heffing ervan noodzakelijk maken. En waartoe dient nu die haven? Welk voordeel biedt zij aan? Het antwoord hierop is, dat zij uitsluitend in het belang der landbouwende bevolking is aangelegd. Moeten toch de boeren uit de buurt van Serooskerke en Noordwelle tot den huidigen dag toe hun landbouwproducten, waarvan oogenblikkelijk de suikerbieten nog het hoofdproduct vormen, per as vervoeren naar de haven van Burghsluis, of naar die van de Jonge Sluis, waarmede ten minste een drie kwartier gemoeid gaan, wanneer de haven in den Schelphoek geheel gereed is, en in gebruik zal worden genomen, zal het vervoer per as daarheen slechts een kwartier eischen, zoodat de boeren in staat zullen zijn meermalen daags de voortbrengselen van hun bodem aan de nieuw aangelegde haven te lossen. Nu wij toch over de haven in den Schelp hoek een en ander hebben medegedeeld, achten wjj het niet ongewenscht nog even stil te btaan bij de haven van Kloosternol, die voor gezamenlijke rekening van de gemeenten Duivendijke, Eikerzee en Ellemeet is tot stand gekomen, en dit jaar definitief in gebruik werd genomen. Yoor den aanleg van deze haven gold indertijd dezelfde beweegreden, als die nu voor het maken van een haven in den Schelphoek den doorslag heeft gegeven. Het rijk en de provincie gaven hier elk een subsidie van f 12000. De kosten van het geheele werk bedroegen f 36500, waarvan iets meer dan een derde door de drie even- genoemde gemeenten gekweten werd. Ten slotte zij het ons vergund een woord van warme hulde te brengen zoowel aan de besturen der gemeenten Noordwelle en Seroos kerke, als aan die der gemeenten Duivendijke, Eikerzee en Ellemeet, dat zij, helder inziende het groote belang, dat de bevolking bij een spoedig en gemakkelijk vervoer der landbouw- voortbrengselen heeft, niet teruggedeinsd zijn zulke ingrijpende, kostbare werken te onder nemen. De twee havens zijn een blijvend monument van hun energie. NIEUWSTIJDINGEN» Nederland. 's-Gravenhage, 13 Nov. H. M. de Koningin wordt eerst kort vóór Kerstmis, tegen 20 December, van Het Loo in de residentie terugverwacht. Rotterdam, 13 Nov. De vorige week had de heer Leeuwenberg, directeur der Simplex- fabriek te Amsterdam, op den straatweg tusschen Rotterdam en Overschie een onaan gename ontmoeting. Met zijn auto op weg naar Amsterdam stuitte bij op genoemd traject op een kudde schapen, geleid door eenige veedrijvers. Terwijl hij langzaam opreed en den drijvers verzocht ruimte te maken, opdat hij kon passeeren, sprongen de ruwe klanten onder vloeken en bedreigingen op het rijtuig, rukten aan het stuur en trachtten de voorwielen om te zetten, met de uitgesproken bedoeling, den wagen te water te laten rijden. Hun optreden werd van dien aard, dat de heer Leeuwenberg zioh genoodzaakt zag, hen met een rijzweep uit zijn rijtuig te ranselen. Ylak vóór het rjjtuig bleven de kerels nu schelden en dreigen, waarbij zjj de dame, die in gezelschap van den heer L. was, de lieder- lijkste uitdrukkingen toevoegden. Geen kans ziende zijn belagers, die met hun kudde den weg totaal versperden, te passeeren, maakte de heer L. rechtsomkeer om den rijksveldwachter, dien hjj kort vóór het incident op den weg gezien had, van een en ander in kennis te stellen. Met dezen ambtenaar in het rijtuig ter plaatse terug gekeerd, begon hetzelfde spelletje van sarren en dreigen opnieuw. Één dreigde zelfs met een mes, terwijl de ander voor het rijtuig ging loopen, sarrendJij zal stapvoets rijden, net zoo langzaam als ik het verkies". Met zoete broodjes te bakken, slaagde de rijksveldwachter er echter ten laatste in, door tocht te verkrijgen, waarop hij heel gemoedelijk voorstelde: Ziezoo mijnheer, nu is 't afge- loopen, nu kunt u doorrijden". Maar de heer L. achtte de zaak hier niet mee afgedaan en stelde den veldwachter voor van het gebeurde proces-verbaal op te maken, waarin deze aanvankelijk heel weinig lust scheen te hebben. Hij achtte het althans noodig eerst een onderzoek in te stellen naar de rijvergunningen van den heer L. Maar enfin, het schijnt dan toch, dat er werk van de zaak gemaakt zal worden. Voor alle zekerheid diende de heer L. zijn klacht, in gezelschap van den rijks veldwachter, bij den burgemeester van Over schie in. Een geweldige vlam sloeg gisterenavond om half zeven uit de logeverdieping van den Grooten Schouwburg aan de zijde der Lijn- baanstraat, die den omtrek hel verlichtte. Dadelijk waren de spuiten 27 en 28 ter plaatse. Bij onderzoek bleek, dat in een der toilets aan de straatzijde een gasontploffing had plaats gehad, door het afbreken van een gasarm. Een gasfitter der gemeente, die in de nabij heid werkzaam was, vloog van schrik naar het tooneel, van waar een andere fitter toe snelde en het lek dichtte. Doordat de ramen openstonden werd geen noemenswaardige schade aangericht. Dordrecht, 13 Nov. Alhier is door den kapitein William Stewart uit Rio de Janeiro een proef afgelegd in de loopkunst. Hij zou den afstand van Breda naar Dordrecht 40 kilometer afleggen in 2 uur 50 min. en deze tocht zou door hem worden verricht, bepakt met een ransel en geweer, 35 K.G. zwaar. Uit 't verslag in de Dord. Ct. blijkt, dat hetgeen beloofd is, ook werd volbracht, al duurde het wat langer door het oponthoud bij de brug over het Hollandsche Diep. De brug had hij over willen wandelen, maar dit mocht niet, en hij diende den trein af te wachten. Hjj vertrok om 10.50 van Breda, passeerde Lage Zwaluwe te 11.50, moest daar wachten tot den trein van 12.40, was 11 minuten later te Willemsdorp, kon toen zijn wandeling voortzetten en kwam C min. vóór 3 uur te Dordrecht in »Musis Sacrum" van den heer Ponsen aan. Er was veel publiek onderweg en op de plaats van aankomst. De heer Stewart pakte daar zjjn ransel uit en gaf een verklaring over de wijze van ademhaling, waardoor hij in staat is de toer naar den eisch te volbrengen zonder zich af te matten. Er zou ten besluite nog door hem worden geloopen over een afstand van 1500 meter tegen een paard van den heer Ponsen, maar dit deel van 't programma kwam niet tot zijn recht. De kapitein liep wel, maar het paard was niet vooruit te krijgen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 14 Nov. De stoffelijke over blijfselen van den heer en mej. Paulussen zijn hedenochtend uit de sterfwoning te 's-Graven hage in twee lijkwagens naar het Hollandsche spoorstation aldaar vervoerd. Er lagen geen bloemen op de rouwwagens. Een rijtuig met de naaste familieleden maakte deel uit van den eenvoudigen stoet. Met de «Schelde I", waarop ten teeken van rouw de vlag halfstok woei, kwamen hedennamiddag ten kwart voor vijf de lijken der noodlottig omgekomenen te dezer stede aan. Op de Nieuwe Haven was een groote deelnemende menigte om de aankomst der boot af te wachten. In de Katholieke kerk zal morgenochtend ten acht ure een plechtige lijkdienst gehouden worden, waarna het stoffelijk overschot van het betreurde echtpaar op de Katholieke begraafplaats ter aarde zal worden besteld. Den 19en November zal mr. J. P. Cau, president van de arrondissements-rechtbank te Zierikzee, op een gecombineerde vergadering van het departement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en van de afdeeling Amsterdam der Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnij verheid een lezing houden over Pensioenfondsen voor Werklieden. Te Rilland heeft eenige weken geleden een veldarbeider zich opeens in het hoofd gezet, dat hij niet meer moest werken voor zijn gezin. Van dat oogenblik liet hij de zorg voor hunne acht kinderen uitsluitend aan zijne vrouw over, die nu maar moest trachten iets te verdienen; hij zelf zonderde zich af en las voortdurend in den Bijbel of in oude boeken van godsdienst. Hij beweerde dat het voortaan zijne taak zou zijn het evangelie te verkondigen. Sommigen van de dorpelingen schreven zijne handelwijze toe aan godsdienstwaanzin, anderen aan luiheid. Intusschen bleef deze toestand voortduren, en de man zeide zulke zonderlinge dingen dat de autoriteiten meenden zich met hem te moeten bemoeien. Hij is nu overgebracht naar het gesticht te Loosduinen, alwaar men hem zorgvuldig zal nagaan, om uit te maken of hij al dan niet lijdende is aan krankzinnigheid. De heer V. N. Voerman, raadslid, tevens wethouder te Philippine, heeft, na dit ambt ruim 31 jaar vervuld te hebben, thans als zoodanig, wegens hoogen leeftijd, ontslag aangevraagd. In den laatsten tijd doen zich te Sas- van-Gent eenige gevallen van dyphtheritis voor. Reeds zijn twee kinderen bezweken, en Bteeds breidt de ziekte zich uit, ook onder personen van meergevorderden leeftijd. Er is nog geen last gegeven tot sluiting van de scholen, hoewel reeds van verschillende zjjden daarop is aangedrongen. Sas-van-Gent heeft geen eigen geneesheer. Te Breskens is dezer dagen de conducteur van de stoomtram BreskensMaldeghem, P. de K., toen hjj zich huiswaarts wilde begeven, even buiten de remise aangevallen door iemand, die trachtte hem een steek of snede aan de borst toe te brengen. Gelukkig stootte het mes af op het conducteurs-fluitje, zoodat de aangevallene ongedeerd bleef. Op aanwijzing van genoemden K. is den volgenden dag aangehouden zekere De B., matroos der Kon. Ned. Marine en thans tijdelijk te Breskens vertoevende; deze had even te voren tusschen Schoondpke en Breskens met den conducteur twist gezocht. Naar wij vernemen, heeft het Bestuur der Haagsche Pro-Boer Vereeniging in over leg met voormannen der Boeren besloten op grond van hare vele buitenlandsche connecties en de daaruit voortvloeiende bestellingen van loten, in het belang der goede zaak, den datum der trekking niet te doen plaatsen op 15 November a.s., zooals oorspronkelijk bepaald, doch op 15 April 1903. Wij vernemen verder, dat zich te Amsterdam een zeer invloedrijk Comité gevormd heeft, welke zich ten doel heeft gesteld ook Amster- damsche ingezetenen in de gelegenheid te stellen, de sohat van kunstvoorwerpen, bestemd voor de verloting, georganiseerd door boven genoemde Vereeniging, te bezichtigen. Een gedeelte van de onlangs te Scheveningen tentoongestelde kunstvoorwerpen zijn tot dat doel overgebracht naar het Stedelijk Museum te Amsterdam. De datum, waarop de tentoonstelling voor het publiek geopend zal worden is vastgesteld op 23 November a.s. Evenals te Scheveningen zal de toegangsprijs slechts f 0.25 per persoon bedragen, terwijl in bedoeld Museum ook loten verkrijgbaar zullen zjjn. Goes. Een gedenkwaardige zitting van het kantongerecht, de laatste zitting van den eervol ontslagen kantonrechter jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, die sinds 1887 deze betrekking heeft waargenomen. Vóór dien was de heer Pompe werkzaam in onder scheidene rechterljjke betrekkingen te Tholen, Goes en Middelburg. In de eerste plaats werd het woord gevoeid door den vertrekkenden kantonrechter, daarna door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, vervolgens door den oudsten plaatsvervangenden kantonrechter en eindeljjk door den deurwaarder bjj het kantongerecht. De toespraken der laatste drie heeren getuigden van de groote achting, welke zjj den heer Pompe toedroegen. De brigade der rjjksveldwacht bood bjj monde van den majoor, den heer M. J. Verhoek, den heer Pompe eene fraaie photografische voorstelling van een deel der veldwachters uit het kanton aan. Met harteljjke woorden werd dit geschenk aanvaardde heer Pompe zei het eene eereplaats toe boven zjjne schrjjftafel. Door het vertrek van den heer Pompe komt er eene vacature in den gemeenteraad van KapelleBiezelinge en in de Provinciale Staten van Zeeland. Mocht in zjjne plaats iemand benoemd worden, die zjjn domicilie heeft te Goes. Zou de kantonrechter van Goes niet te Goes dienen te wonen? Weer een tram in de lucht 1 Er is concessie aangevraagd voor een stoomtram 1 Goes—Iersekendammet zijtakken naar Hansweert en Wemeldinge. De rekening der Vereeniging sIjsver maak" toont aan f 115,44 voor ontvang en f 62,62 voor uitgaaf, dus een goed slot van f 52,82. Er zjjn 88 leden. De aftredende bestuurs leden, de heeren J. M. Slegt en M. J. Goemans, werden herkozen, terwijl de heer H. D. de Witt Hamer de plaats innam van den heer S. R. Elzinga, die als bestuurslid bedankte. De heeren Th. R. Lunenburg en A. Njjsen werdenin bestaande bestuurs-vacaturen gekozen, en de heeren H. H. Somers en M. Snijder benoemd tot commissie van bjjstand. IJs en weer dienende, zal voor de leden een avondfeest worden georganiseerd en voor do kinderen der armen het gebruike- ljjke ijsfeest. Middelburg, 12 Nov. Een pakhuisknecht bg de firma Corn. J. Rekkers alhier, die Dinsdagavond met andere personen bezig was eenige balen per takel op te byschen, liet zich, ofschoon dit streng verboden is, in plaats van de trap af te gaan, langs het touw naar beneden gljjden. De man, getrouwd en vader van drie kinderen, viel en heeft vermoedeljjk het heupbeen gebroken hjj is naar het gasthuis vervoerd, waar hp verder verpleegd zal worden. De gemeenteraad van Middelburg heeft het onlangs vermelde voorstel van den heer Koole, tot opruiming van het monument bp de Sppkerbrug met op één na algemeene stemmen verworpen. Vlissingen, 13 Nov. Hedennacht ongeveer drie uur had in volle zee door dikke mist, welke plotseling opgekomen was, een aanvaring plaats tusschen een van Antwerpen naar Londen varende vrachtboot en de nachtmailboot Koningin Regentes" van de maatschappp Zeeland" op weg van Queensborough naar Vlissingen. De laatste is zwaar beschadigd aan raderkast en achtersteven, terwpl de andere een aanmerkelpk gat aan den voor steven bekwam. Alles liep verder zonder onheilen af. De sloepen waren spoedig uitgezet, doch het schip behoefde niet verlaten te worden. De passagiers bleven kalm, zoodat, na ruim een uur in elkanders bpzpn gebleven te zpn, de beide booten hare reis vervolgden. De Koningin Regentes" is aan ééne raderkast beschadigd en twee sloep-davids zpn weggeslagen. Van de «Nautilus" was de boeg ingedrukt. Terneuzen. De j.l. Dinsdag gehouden stemming voor 4 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken wegens periodieke aftreding had den volgenden uitslag: 76 van de 119 kiezers brachten hun stem uit. Gekozen werden de heeren P. A. van de Velde met 63, M. G. A. Blankere met 53, J. C. J. Kolpn met 46 en P. J. Verslups met 44 stemmen, allen aftredende leden. Verder verkregen de heeren A. J. Tazelaar 21, J. R. H. de Smidt 19, G. van der Pepl 10, P. J. Scheele 7 en anderen 1 of 2 stemmen. Voor de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer E. J. L. Nolson, waren even eens 76 briefjes ingeleverd. Daarvan verkregen de heeren H. W. R. Kramer 35 en P. J. Scheele 29 stemmen, tusschen wien binnenkort een herstemming zal plaats hebben. AanbestedingenVerkoopt ngen enz. Renesse. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden op 12 dezer, ten verzoeke van mej. wed. Jacs. de Bruyne, publiek verkocht: Een melkkoe voor den buitengewonen prps van f 250andere gingen voor een goeden prps van de hand, n.l. voor f 187, f 170, f 166 en f 156. Onkosten 10 pCt. Landbouw en Veeteelt. Onder hoofdredactie van den heer A. A. ter Haar te Goes zal bp de firma Leiter- Nppels te Maastricht met Januari 1903 een nieuw weekblad verschpnen voor Land- en Tuinbouw, Pluimvee- en Konpnenfokkerp en Bpenteelt. Aan den tweejarigen winterlandbouw- cursus te Oostburg wordt door 11 leerlingen deelgenomen. Als onderwpzers voor dezen cursus zgn aangewezen de heeren J. de Meper en Rosen- daal, beiden hoofden der openbare school te Cadzand en IJzendjjke. Burghsluis. De suikerbieten-campagne kan aan de haven als geëindigd beschouwd worden. Voor den Bond zpn aangevoerd pl. m. 1,700.000 K.G.aan gehalte-peeën pl. m. 2,100.000 K.G., en voor België (niet gecontracteerde) pl. m. 200,000 K.G. Samen pl. m. 4 millioen K.G. Verleden jaar zpn aan de haven aangevoerd en verscheept pl. m. 10 millioen K.G. bieten. Stavenisse. Het vervoer van suikerbieten alhier is afgeloopen. Dooreengenomen zal de opbrengst de 14,000 K.G. per gemet wel niet overschrijden. Het gehalte valt over het algemeen nogal mede. Ruwweg berekend zijn hier nog circa 30,000 HL. aardappelen. Uien zpn er ook nog veel. In beide producten is de handel zeer flauw. Van boonen, waarvan de qualiteit over het algemeen nogal wat te wenechen overlaat, is de markt ook erg gedrukt. De bruine, die f 10,25 gestaan hebben, zpn gedaald tot f 8,50, en de witte,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1