Donderdag 0 November 1902. U Sluiting der jacht op klein wild. Vloedplanken. zierikzeesche m, nieuwsbode. (Z ierik.zeesche C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7766. Directeur I A. ar. DE L.0055B. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. sioen. 35 jaar, ge kennis t kétgeen erjr Levering Turf. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de levering van KORTE HARDE TURF aan de gemeente Zie rikzee, behooren zich te wenden tot den Burgemeester dier gemeente, onder opgaaf van prijs en overlegging van een monster van vier stuks, vóór 10 November e.k. De COMMISSARIS der KONINGIN in ZEELAND, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 25 October 1902, no. 143; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87); maakt bekend, dat de sluiting der jacht op patrijzen in de Provincie is bepaald op Zaterdag 29 November 1902 met zons-ondergangdie op hazen, fazanten, korhoenders en kwartelop Woensdag 31 December 1902 met zons-ondergang en dat het tydstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Middelburg, 30 October 1902. De Commissaris der Koningin voornoemd, ROEST. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat ly, die voor eene aanstelling tot liolpor by de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dage lijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zyn de navolgende beloo ningen verbonden: bij liooyro vloeden f 0,50 per uur, en by sehouwing f 0,25 per nur. Nadere inlichtingen zyn te bekomen bij den Gemeente bouwmeester. Zierikzee, den 4 November 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. Afrika. De Petit Bleu heeft twee brieven uit Zuid-Afrika gelezen, afkomstig van twee menschen, die vertellen, dat er sedert het sluiten van den vrede veertig nationale ver kenners door de Boeren om het leven zijn gebracht. Reeds was gehoord, dat het voor gekomen was, dat Boeren van die verraders doodgeslagen hebben. In een brief uit Pretoria, d.d. 18 Oct., wordt het volgende verteld: Op den verjaardag van Paul Krüger wapperde op een huis in aanbouw van een steigerpaal oen groote Transvaalsche vlag, waaronder een klein Engelsch vlaggetje. Toen de politie het gewaar werd, nam zij den dader, een Ier, gevangen. Hij werd echter spoedig weder losgelaten. Amerika, Omtrent de uitbarsting in Guatemala meldt een particulier schrijven uit Londen het volgende «Volgens telegraphische berichten van den consul-generaal der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Guatemala, werd Guate mala door hevige en aanhoudende vulkanische uitbarstingen geteisterd. In Guezaltenaugo viel een aschregen van zes duim dik en de rijke koffieplantages langs de kust zijn zeven voet diep onder zand en asch hegraven. Uit 't Tombador-district komt bericht van een nieuwe uitbarsting. Een particulier telegram van een der grootste handelshuizen te Guatemala bevat de mededeeling, dat de uitbarstingen enorme verwoestingen aan de koffieplantages hebben aangericht en dat de aanstaande oogst nauwelijks meer dan een vierde gedeelte van den oogst van dit jaar zal bedragen. Zoo zou o. a. de bekende Helvetia-plantage zoo goed als verwoest zijn". In verscheidene steden van het nu tot de Vereenigde Staten behoorende eiland Porto-Rico is oproer uitgebroken. Het kwam tot bloedige gevechten te San Lorenzo, San Juan de Porto-Rico en elders, waarbij drie menschen gedood en vele anderen gewond werden; een vijftiental ernstig. Engeland. Londen, 3 Nov. De Daily Mail meldt, dat de Boeren-generaal Ben Viljoen den volgenden brief heeft gezonden aan lord Roberts, den opperbevelhebber van het Britsche leger «Geëerde Heerl Indien het er toe mocht komen, dat de diensten van de Boeren uit Transvaal tegen de Somalia aangenomen worden, zou ik gaarne van uwe edelheid willen vernemen of het mogelijk zou zijn, dat ik mijn diensten ter beschikking stelde van uwe edelheid". In een der Londensche gevangenissen is dezer dagon een 27-jarig man, die daar een vonnis onderging, overleden aan «lintworm in de hersenen". De man seheen volkomen gezond toen hij in de gevangenis kwam, waar hij aan het touwpluizen werd gezet. Zoodra zich ernstige ziekteverschijnselen bij hem vertoonden, werd hij naar de ziekenzaal gebracht en een dag daarna stierf hij. Bij onderzoek van zijn lichaam vond men in zijne hersenen larven van lintwormen minstens wel 50. Hij moet de kiemen met voedsel hebben binnengekregen. Zij zijn waarschijnlijk van een hond afkomstig en de wormen hebben vermoedelijk jaren lang in het hoofd van den man geleefd en eindelijk zijn dood veroorzaakt. Een dergelijk zonderling geval moet, naar j men meent, nog nooit zijn voorgekomen. Italië. Z. H. paus Leo behaalt nog voortdurend jaren - records. Sinds 21 Oct. behoort hij tot de 3 kerkvorsten, die het langst geregeerd hebben. Bereikt paus Leo nog den 20sten Februari, dan behoort hij ook tot de 3 oudste pausen, j die ooit op Petrus' zetel zaten, want alleen Agatho (gest. 682) en Gregorius (gest. 1241) I werden ouder dan 93 jaar. 19 Dec. 1903 kan de paus zijn 50-jarig kardinaalsohap 1 vieren. I De bekende pauselijke lijfarts, dr. Lapponi, I is ernstig ziek aan een ontsteking van den blinden darm. Een operatie werd met goed gevolg uitgevoerd. De paus stelt levendig belang in het ziekteverloop van den geliefden lijfarts. Vrouw Magdalena Gravetti te Napels heeft in 19 jaren tijd het leven geschonken aan 62 kinderen, 59 jongens en 3 meisjes. Negen jaren lang bracht zj 11 maal een drieling en 3 maal een vierling ter wereld. Een smeekschrift met 3000 handteekeningen werd naar het gouvernement gezonden om aan deze vrouw een pensioen van f 900 te verzekeren. Nu, ze heeft het wel aan 't vaderland verdiend. Zwitserland. De Zeit, een Zwitsersch blad, meldt dat er binnenkort te Genève een soort treurplechtig- heid zal gehouden worden ter herinnering aan alle schending van het volkenrecht in de laatste jaren: Finland, Armenië, China, Filippijnen, Transvaal en Vrijstaat. Frederic Passy zal den dienst er zal orgelspel en koorgezang bjj wezen leiden. De opbrengst komt in het Generale Boeren-hulpfonds. Frankrijk. Gansch Parijs is op het oogenblik met afschuw vervuld over een afgrijselijken moord, die in de nabijheid der stad te Bourg-la-Reine is gepleegd op een alleenwonende dame, mevrouw Mercier, de weduwe van een officier. De ongelukkige is des avonds, toen zij van Parijs van een bezoek aan haar kinderen terugkeerde, op straat vóór haar woning geworgd. Men kan de redenen, die tot de misdaad hebben geleid, niet begrijpen. Ouitschland. Te Hannover is de vorige week een jonge dame tot een gevangenisstraf van 1 jaar ou 9 maanden en 660 Mark boete veroordeeld wegens bedrog. Na tot haar 23ste jaar geheel «onbesproken" te zijn gebleven, heeft zij binnen den tijd van nog geen 2 jaren een aantal personen voor 15000 Mark weten op te lichten. Zij schreef op een menigte advertentiën, waarin een huisonderwijzeres of een gezelschapsjuffrouw gevraagd werd en zond daarbij verdichte mededeelingen en valsche getuigschriften. Van de ingekomen gunstige antwoorden nam zij een geheele reeks aan, uit vrij afgelegen oorden en waarbij de tijden van aanvaarding kort op elkaar volgden. Hoog salaris verlangde zij niet, maar steeds bedragen van 150 tot 200 Mark en hooger voor reiskosten. Zoodra zj die som had ontvangen wist zj door ziekte voor te wenden of door haar gedrag te bewerken, dat zg zeer spoedig werd ontslagen, om dan elders hetzelfde spelletje voort te zetten. Dat gelukte haar op een groot aantal plaatsen totdat het uitkwam. Daar verschillende harer verwanten gestoorde geestvermogens hadden of hebben, vermoedde men, dat ook zg in dit geval verkeerde en werd zg daarom gedurende 6 maanden in het krankzinnigengesticht te Göttingen in «observatie" gesteld. De des kundigen deelden toen als hun bevinding mede, dat zg geenszins ale krankzinnig is te beschouwen in den zin der wet, maar toch geen volkomen toerekenbaarheid bestond. De rechtbank veroordeelde haar daarom tot de vermelde straf. Nederland. Maastricht, 4 Nov. Tot lid der Eerste Kamer is heden door de Prov. Staten van Limburg gekozen de heer J. S. H. Brouwers, notaris te Venlo, met 30 stemmen, tegen 14 op mr. P. M. O. H. Beerenbroek, president der rechtbank te Maastricht. Enkhuizen, 3 Nov. Vanwege het «Snouck van Loosenfonds" alhier is f 1000 geschonken aan het Generale Boereu-hulpfonds. Amsterdam, 3 Nov. In de Vrolikstraat 183 was in het laatst van de vorige week door eenige werklieden van de Gemeente gasfabrieken eene leiding aangelegd, die bestemd was voor de bewoners van de derde verdieping. Men was gevorderd met het aanleggen der leiding tot de tweede verdieping, bewoond door de familie j. J. Fransen. Een der bewoners kwam Zaterdagavond tegen halfacht thuis en rook toen een sterke gaslucht. Al dadeljk werd bemerkt, dat er iets aan de leiding haperde. In een achterkamer lagen twee katten bedwelmd. Dadelgk werden ramen opengezet en door de bewoners een onderzoek ingesteld. De Heer Gerritsen, bewoner van de derde verdieping, beging de groote onvoorzichtigheid een lucifer aan te steken. Dadelgk volgde een ontploffing, dio zoo hevig was, dat drie personen tegen den grond geworpen werden. De echtgenoote van den heer Gerritsen werd bewusteloos naar beneden gedragen. Zij kwam gelukkig spoedig weer bij. Juffrouw Fransen had lichte verwondingen bekomen. De aan gerichte schade was nogal aanzienljk. De plafonds van de tweede en derde verdieping stortten naar omlaag, terwijl binnenmuren en deuren scheurden en gedeelteljk weggerukt werden. De ontploffing werd ver in de Watergraafs meer gehoord. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Geen schoolpantoffels, school-ontbjt of -kleeding 1 De Amsterdamsche gemeenteraad heeft zoowel 't voorstel van den heer v. d. Bergh c.s. om f 42.500 te bestemmen voor school- ontbgt, -kleeding en -schoeisel als 't voorstel van Burgem. en Weth. om f 14.000 uit te trekken voor schoolpantoffels verworpen. Eveneens werd verworpen een voorstel van den heer Jitta c.s. om aan Burgem. en Weth. op te dragen een onderzoek, in hoeverre het mogeljk is corporaties voor kindervoeding en kinderkleeding te subsidieeren. Te Amsterdam is iemand een portefeuille met een bedrag van f 8000 ontrold. Gorinchem, 3 Nov. Zaterdagnacht 3 uur brak alhier brand uit in de sigarenfabriek van A. J. van Vugt op de Visscherslaan over den watertoren. Zoowel de stoomspuit, als de spuiten van het garnizoen waren spoedig ter plaatse, hetgeen niet mocht verhinderen, dat de kleine fabriek geheel uitbrandde. De brand was ontstaan in de droogkamer. Het aangrenzende woonhuis van Van Vugt, alsook de andere belendingen bleven gespaard. Te half 5 rukte het meeste brandmaterieel weer in. Assurantie dekt de schade. De zeer bejaarde, doch nog krasse stads architect, de geachte heer Loeven, die zich naar de plaats van den brand wilde begeven, zakte in de Burgstraat ineen en bleek te zijn Rotterdam, 4 Nov. Gisterenavond heeft een ontzettende brand de stoomkuiperj en kistenmaker j van de firma Van der Lugt Zoon, aan de Prins Hendrikkade, geheel in de asch gelegd. Omstreeks 9 uren in den avond werd de brand ontdekt in het zeven verdiepingen hooge opslaggebouw voor duigen, hout en zaagsel. Drie jaren geleden werd deze in richting gebouwd aan de Prins Hendrikkade op den hoek van de Oeverstraat, aan welks andere zjde reeds vroeger de stoomkuiperj en andere opslagplaatsen waren gebouwd. Vermoedeljk is de brand omstreeks 8 uren in het zaagsel ontstaan. Toen te 10 uren de luiken doorbrandden, kon men eerst de vuur zee in het tot den nok toe gevulde gebouw overzien. In ondenkbaar korten tjd sloegen toen ook ^de vlammen, over de straat heen, over naar de stoomkuiperj en om halfelf was het vuur zoo hevig, dat de gloed uren in den omtrek gezien werd. De bewoners der huizen van de aangrenzende Sleephellingstraat kregen dan ook aanzegging hunne woningen te ver laten, daar het ergste te vreezen was. Al wat zich op het 100 X 130 meter groote terrein bevond, vatte vuur, zoodat het schouwspel met elke minuut ontzettender werd. Huizenhooge stapels hout en vaten, alle loodseD, ook het afzonderijk staande machinegebouw, stonden tegeljk in lichte laaie. Half-twaalf sloegen de vlammen van uit de stoomkuiperj over naar de boterfabriek van Laming Bon, aan de zjde van de Burgemeester Hoffmanstraat, en in een oogen blik vertoonde ook dit vjf verdiepingen hooge en zeven ramen breede gebouw aan die zjde een vuurzee. Men slaagde er intusschen in, dit gebouw zoover te redden, dat alleen datgene verbrand is, wat zich aan de zjde van de Burgemeester Hoffmanstraat bevondmaar toch is de schade ook daar aangericht, hoogst aanzienljk. Evenzoo slaagde de brandweer er in, een aan de zjde der Thorbeckestraat grenzende stapelplaats van vaten tegen her vuur te beschutten. Hedennacht te halfdrie vertoonde het geheele terrein nog een ontzagljke vuurpoel, ofschoon van de gebouwen slechts een paar brokstukken muur waren overgebleven. De houtstapels en al wat op den grond zich bevond brandde nog lustig voort. Evenwel was op dat uur gevaar voor overslaan naar de omliggende gebouwen geweken. De brandweer werkte met 7 stoomspuiten en 30 handspuiten, doch vermocht tegen zulk een ontzagljk vuur slechts weinig. De schade wordt bj benadering op 1| millioen geschat, doch alles is op beurspolis verzekerd. Het treurigste is het voor de werklieden der fabriek, die er nog heden ten getale van 590 werkten. Had men zich gedurende den nacht kunnen verlustigen in den frappanten aanblik, welke de brand opleverde, verhoogd door de schilder achtige ligging, van de hei-verlichte rivier, welke ons een der schoonste Venetiaansche nachten voor oogen tooverde. Toen 't weder dag werd, kon men eerst recht overzien de ontzagljke verwoesting, welke het vuur had aangericht. Van al de reusachtige gebouwen en opstallen, welke op het 6 4 7000 vierkanten Meter terrein stonden, is niets anders overgebleven dan een ontzagljke rookende, hier èn daar nog hoog opvlammende puinhoop, met enkele brok stukken van muren, welke elk oogenblik dreigen om te vallen, en dan ook slechts staande worden gehouden door verbindings ankers en jzeren binten. Toch is het algemeen oordeel, dat juist de uitzetting dier jzeren binten door de hitte, het instorten van de muren zeer bevorderd moet hebben. Één der omstortende muren nam ook een fabrieksschoorsteen in zjn val mede. Slechts één fabrieksschoorsteen is er ongedeerd afge komen en verheft zich hoog boven de puin- hoopen uit. In het gebouw waar de brand is aan gekomen, bevonden zich, geljk met de straat, de kantoren, waarvan ook niets meer is over gebleven dan de jzeren kluis, doch zoodanig onder het puin bedolven, dat men nog niet weet wat van de daarin geborgen boeken en andere waarde is terecht gekomen. Het gebonw waar de brand is ontstaan, was te 7 uren door het personeel verlaten. Van de daaraan aan de zjde der Sleephelling straat grenzende opzichterswoning is ook niets gespaard, en op het daarachter gelegen open terrein is van de hoog opgestapelde vaten niets dan de jzeren banden overgebleven. Ook de huizen in die straat, welke, zooals gemeld is, verlaten moesten worden, hebben ernstig geleden. Ook vele van deze hebben nog vrj hevig gebrand. Van al wat zich in de panden van Van der Lugt Zoon bevond, zjn alleen gespaard de 16 paarden en een zevental rjtuigen, die zich in het koetshuis bevonden, en dat, dank zj de steenen scheidingsmuren, grootendeels gespaard bleef. Het eenige succes, dat de brandweer heeft kunnen behalen, doch een succes, dat van gewicht is, met het oog ook op de gevolgen welke mislukking voor de omgeving had kunnen hebben is, dat zj het groote gebouw van de firma Laming Son, hetwelk al flink over de volle breedte van den gevel begon te branden, heeft kunnen behouden. Toch kon zj niet beletten dat de aangrenzende vetkokerj dier fabriek geheel een prooi der vlammen werd. Wat de omliggende straten betreft, deze zjn totaal versperd door het puin der om gevallen muren. Hier en daar zjn die puin- hoopen zoo hoog, dat zj den indruk maken van barricades. Omtrent de assurantie is het volgende ver nomen De waarde der kuiperij bedraagt f 230.000, waarop f 68.000 verzekerdpak huis en inhoud waren verzekerd voor f 24.000 de waarde der houtloodsen is f 40.000, waarop f 18.000 verzekerdde voorraad hout Was ver zekerd voor f 35.000, waarde f 50.000. De premie voor de fabriek bedroeg 12| per mille de premie voor het hout 4 5 per mille en de premie voor het pakhuis per mille. De firma Yan der Lugt loopt voor een belang- rjk bedrag eigen risico. Het pand van de firma Laming Sons was verzekerd voor f 440.000 cn de goederen voor f 300.000. De gloed, die deze brand verspreidde, was op zoo grooten afstand zichtbaar, dat in Den Haag menigeen zich in de richting van Rjs- wjk begaf, zoodat het op den weg daarheen voor de late avonduren ongewoon druk was. Er waren onderscheidene wielrjders, die, in de meening verkeerende, dat Van Marken's fabriek iD brand stond, een tochtje naar Delft ondernamen. Toen reizigers uit Rotterdam het bericht van den brand meebrachten, begaven zich vele Hagenaars daarheen om het schouwspel te gaan zien. Ook hedenochtend was het verkeer met Rotterdam bizonder druk. De brand heeft ontzettend gewoed, wat bljkt uit de ruïnes, die een interessant gezicht opleveren. Den geheelen dag door is de toevloed van menschen naar Fejenoord buitengewoon groot; in de trams en op de veerbootjes was geen plaats te krjgen. Een aantal bewoners der aan den brand belendende woningen zjn daarin teruggekeerd, doch door hunne stuk gesprongen ruiten moeten zj aanschouwen, dat alles in hunne woning of door het water beschadigd, öf op andere wjze vernield is. De totale schade valt nog niet te berekenen, daar de meeste kuipers en andere werklieden ook hunne gereedschappen hebben zien ver loren gaan. Binnen het terrein van den brand werkt de brandweer nog altjd bj het smeulende vuur, In het schipperslogies van het Rjnschip «Mannheim 47", liggende aan de Prins Hendrikkade W.-Z. alhier, is Zondagavond om 8 uur brand uitgebroken, doordat een petroleumhanglamp te hoog brandde en de zoldering deed vlam vatten en de brandende lamp omlaag kwam. De 14-jarige schippersleerling J. Majer, die in de kajuit lag te slapen, ontwaakte door het knetteren der vlammen en ontkwam ternauwernood. In een uur tjds was de brand door twee spuiten gebluschtde voorkajuit zoo goed als uitgebrand. De Rjnschipper was niet verzekerd. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 5 Nov. In de concertzaal werd gisterenavond vanwege het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van het Algemeen een leesvergadering met dames gehouden, die, hoewel slechts matig bezet, zeer leerzaam en genoegeljk was. Als spreker trad nameljk op de heer Henri M. Dekking van Rotterdam, die Cyrano de Bergerac voordroeg, een door hem uit het Fransch vertaald drama. Cyrano de Bergerac is de hoofdpersoon van het drama. Hj is afzichteljk leeljk, niet het minst door zjn mismaakten neus, die het mikpunt is van veler spot. Aan de spotters weet hj echter door de scherpte zoowel van zjn vernuft als van zjn zwaard zooveel vrees ia te boezemen, dat zj zwjgen. Cyrano de Bergerac toch is niet alleen geestig en vol dichteljken zin, maar ook moedig en handig in de wapenen. Geen wonder, dat in het hart van zoo iemand, wien de Muse der Poëzie haar gunsten ruimschoots geschonken had, het reinBte menscheljk gevoelde geeste-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1