ZIERIkZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 4 November 1902. (Z i e r i li. z e e s c li e C o u. r a n t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Hooge Zijden HEEREN-HOEDEH, Veemarkt te Zierikzee ilitair onderricht. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. HEUWSTIJDIÜGEH. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7765. Dlreotour A. J. DE LOOZE. Redacteuren: A" FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer IS cts. Poetstraat C 103. a f 6,en f 6,50, thans f 4, a - 4,50 en - 5,thans - 2,75, Hoedendoozen (nieuwe sluiting) 25 ct Postkantoop te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de 2e helft der maand October 1902. 1. D. N. ScheffelaarVetten, Bergen-op-Zoom. 2. H. Sies Thz., 's-Gravenhage. op eiken Donderdag tot de eerste helft van Docom- laer Ct.S. op de Schuithaven. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op een schrijven van den officier, belast met het voorbereidend militair onderricht in de gemeente Zierikzee Brengt ter kennis van de jongelieden, die daarbij belang hebben, dat dit onderricht zal aan vangen op Donderdag 6 November a.s. Zierikzee, den 29 October 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van JOSEPHUS MAT- THEUS VERBEKE, koopman, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot opriching van eene droogerü van huiden en vellenin het per ceel, staande aan de Fontein, plaatselijk gemerkt wijk C, no. 345, kadastraal bekend sectie B, co. 443; dat op Maandag den 17 November aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 3 November 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De betrekkiugen tusschen de Hoven van Pruisen en Denemarken zijn, zooals uit het officiéél bezoek van den Deenschen Kroonprins aan den Duitschen Keizer te Berlijn valt waar te nemen, door wien hij met groot eerbetoon ontvangen werd, in ver gelijking met vroeger vrij- wat verbeterd. Dit zal allicht ten gevolge hebben, dat ook in de politieke verhouding tusschen beide rijken, die sedert de annexatie van Sleeswijk- Holstein in 1866 wel wat te wenschen overliet, een omkeer ten gunste komt. Beweerd wordt zelfs, dat het bezoek van den Deenschen troonopvolger in verband staat met het plan de dochter van dezen met een Duitschen prins te doen verloven. Onmogelijk is zulk een staatkundig huwelijk niet. En kwam het tot stand, dan ware door deze verbintenis de veete tusschen de beide Hoven voor goed opgeheven. In elk geval kan een toenadering tot Denemarken voor Duitschland zeker geen kwaad, want nauw verwaDt met de Deensche Koningsfamilie is het Russische Keizerlijke echtpaar. Tempora mutantur, et nos in ipsis", zegt een Latijnsch spreekwoord, dat wil zeggen: »de tijden veranderen, en de menschen in deze". Wie had ooit gedacht, dat Sarah Bernard, de beroemde Eransche tooneelspeelster, in Berlijn de «Fédora" zou opvoeren? Zij, die sedert Elzas en Lotharingen bij Duitschland was ingelijfd, de Pruisen even vurig haatte, als zij Frankrijk beminde, en verklaard had nooit voor een Duitsch publiek te willen optreden, zoolang de twee genoemde provinciën niet aan haar aangenomen vaderland waren teruggegeven. En nu treedt deze tragédienne op 61-jarigen leeftijd in Duitschland's hoofd stad op. Men ziet hieruit opnieuw de groote werking van den tijd op don mensch. De Rijksdag is nog steeds bezig met het door de Regeering ingediend tarief-ontwerp. De meeste leden wonen de zittingen niet eens bij, zoodat de sprekers het woord moeten voeren voor hijkans ledige banken, wat zeker niet aangenaam is. Bij den Pruisischon Minister van Land bouw, die, men houde dit wel in het oog, bij een bestendiging van het hecrschend agrarisch regeeringsstolsel persoonlijk sterk geïnteresseerd is, daar hij zelf groot-grond eigenaar is, heeft de Kamer van Koophandel te Aken een verzoekschrift ingediend, waarin een gedeeltelijke openstelling van de Neder- landsche grenzen voor den invoer van vee, inzonderheid van varkens gevraagd werd. Het verzoek werd van de hand gewezen. De afwijzing steunde vooreerst hierop, dat de gezondheidstoestand van den Nederlandschen veestapel veel te wenschen overliet, en ten tweede daarop, dat er geen behoefte was aan invoer van levend vee, daar geslacht vleesch wel geïmporteerd mocht worden. Wat den eersten grond betreft, deze is onjuist, daar over het algemeen de Nederlandsche veestapel vrij van ziekte is. En wat den tweeden grond aangaat, de onhoudbaarheid van dezen blijkt zonneklaar uit de hooge vleeschprijzen, een gevolg van de groote schaarschte aan levend vee in Duitschland. En ten aanzien van het betrekken van geslacht vleesch uit Nederland zij opge merkt, dat voor do Duitsche handelaars wegens de hooge invoerrechten uit een finantiëel oogpunt dit zeker niet winstgevend is. Maar de Minister heeft klaarblijkelijk moer oog voor de belangen van de groote grondbezitters, dan voor die van het geheele Duitsche volk. Wat bekreunt hij er zich om, of het volk duur vleesch eet, of wegens do duurte in het geheel geen vleesch! Aan den voorzitter van het Duitsche slagersverbond, en aan den oppermeester van het slagersgilde te Hamburg, die ruim twee uren bij hem op audiëntie waren, om zich over den schier onhoudbaren toestand te beklagen, heeft bij te kennen gegeven, dat de hooge vleesch prijzen kunstmatig waren opgedreven, en dat binnen eenige maanden ongetwijfeld een daling zou komen. Daalden de prijzen evenwel niet, dan zouden, zoo beloofde hij, maatregelen genomen worden. Tusschen beloven en doen ligt voor velen echter nog een diepe klove. Bovendien de Minister denkt: tijd gewonnen, is alles gewonnen. Inmiddels spekken de groote grondbezitters door de hooge veeprijzen, ten koste van het volk, hunne zakken. Neef Wim gaat aanstaanden Zaterdag oom in Engeland bezoeken, die Zondag verjaart. Zoo slecht als zij met elkaar overweg konden, toen beide kroonprins waren, zoo hartroerend liefelijk is thans de verhouding. Wim, het moet erhend worden, offert om oom te believen, daarvoor alles op. Met leede oogen ziet de Duitsche natie dit aan. Maar Wim denktik ben koning, keizer, heerscherniet ik behoef me te voegen naar het volk, waarover ik regeer, maar het volk moet zich richten naar mij. Maar Wim begrijpt niet, dat hij zelf op die wijze het zaad der onte vredenheid uitstrooit, waaruit eens de revolutie opschiet, die hem of zijn nakomeling den kroon kan kosten. Chamberlain gaat naar Zuid-Afrika en wel op een oorlogsschip, dat de koning te zijner beschikking heeft gesteld. Hij wil met eigen oogen het door zijn toedoen schier geheel verwoeste land van Transvaal en den Oranje- Vrijstaat aanschouwen. Hij wil van den aanblik der ruïne persoonlijk genieten, en neemt voor dit pleizierreisje vrouwlief mede. Als de brave man, die, zooals uit Krüger's pas verschenen gedenkschriften blijkt, part noch deel heeft gehad aan dr. Jameson's beruchten rooftocht, nu maar niet zeeziek wordt. Zou onze afgevaardigde Van Kol, die een zoo probaat middel tegen zeeziekte kent, hem dat niet eens willen mededeelen Het zou jammer wezen, als hij ziek en gebroken in Zuid-Afrika aankwam. Hij heeft toch al zijn kracht noodig om den welkomstgroet van de schimmen dor gesneuvelde Boeren en soldaten, en der vermoorde vrouwen en kinderen in de concentratiekampen op waardige wijze te kunnen beantwoorden. De Wet zal aan den verderen bedeltocht" 1 der generaals niet deelnemen, maar zich j eerstdaags naar Zuid-Afrika hegeven, ver- moedelijk om plaatselijke commissiës in het leven te roepen, teneinde door deze uit de ingekomene gelden uitdeeling te doen aan de weduwen en weezen. Het is wel jammer, dat juist hij die taak op zich neemt. Niet dat hij Diet berekend er voor zou zijn, verre van dien, maar bij is door den roem, die van hem uitgaat, en door de wijze, waaróp hij optreedt, de groote attractie voor het publiek. Alleen om hem te zien en hem te hooren zijn duizenden van heiodo verre naar de vergaderingen gestroomd, waarin de Boeren generaals optraden. Enfin, het is nu niet anders. Schalk-Burger, die reeds in Engeland is aangekomen, zal zijn plaats innemen. De Eogelschen hebben in Samaliland van den Mullah, dien zij den gekken noemen, klop gehad en meer dan zij willen weten. De Mullah heeft, wat zoo gek nog niet is, aan de Engelschen zelfs kanonnen ontnomen. Hoe meer de Engelschen er van langs krijgen, des te liever ons dit is. De Koning van Portugal zal in den loop van deze maand de gast van Engeland wezen. Zijn bezoek, zegt men, zou in verband staan met den verkoop van het Portugeesche grondgebied in Zuid-Afrika. De Duitsche Keizer zou biervan reeds alles afweten, en aan de smulpartij meëdoea. Dat de Keizer van een extraatje houdt, heeft hij bewezen, toen do,groote Chineeeche taart op de tafel van de tegen het Hemelsche rijk verbondene Mogend heden als een aanlokkelijk gerecht prijkte. In de couloirs van de Fransche Kamer hebben twee afgevaardigden met elkaar ruzie gekregen, die zoo hoog liep, dat de een den anderen met zijn handschoen in het gezicht sloeg, waarop deze aan zijn strijdlustigen tegenstander een geduchten schop gaf, op dat deel van het lichaam, waar de rug zijn naam verliest. In de Fransche Kamer is een wetsontwerp tot wijziging van het militaire strafrecht ingediend. Daarin wordt de afschaffing van de krijgsraden in vredestijd voorgesteld. De misdaden en wanbedrijven (de Fransche strafwet maakt nog deze onderscheiding) van de militairen zullen aan den gewonen straf rechter ter berechting worden opgedragen. Yoor zuiver militaire delicten zullen speciale artikelen aan de Code Pénal worden toegevoegd. Zóó behoort het. Basly, het Kamerlid, heeft bij een opstootje van werkstakers op het gezicht van een gendarme, die een knaap van veertien jaren een geduchte aframmeling toediende, zijn wandelstok stukgeslagen. Dat hij dien knaap aan den gendarme ontrukte, laten wij daar, maar dat hij dezen zoo toetakelde, verdient voorzeker een voorbeeldige straf. De Khedive of Onderkoning van Egypte is in Konstantinopel door zijn suzerein, den Sultan Abdul Hamid, aan wien hij zijn jaarlijksch bezoek bracht, uiterst koel ontvangen, nadat hij eerst een uurtje geantichambreerd had. Hij werd zelfs niet eens genoodigd bij de hoffeesten, die ter eere van den Russischen grootvorst gegeven werden. Vertoornd heeft hij de Turksche hoofdstad verlaten. De reden van deze koelheid moet gezocht worden in de omstandigheid, dat de joDg-TurkeD in Egypte een veilige toevlucht vinden. Ook is daaraan niet vreemd het feit, dat de Khedive in stede van een Turksche Prinses indertijd te huwen, één aan zija moeder toebehoorende slavin tot zijn gemalin uit verkoor. Daarbij komt nog, dat Turkije naar het eilandje Thasos in de Egeïache zee, dat de Khedive als zijn persoonlijk eigendom beschouwde, een Turksche bezetting heeft gezonden, toen de bevolking er van zich verzette tegen de hooge belastingen, die de Khedive er liet heffen. In Bulgarije is ééa der moordenaars van den grooten staatsman Stamboelof, die in 1895 verraderlijk vermoord werd, een zekere Michael Strafref, ter dood veroordeeld. Zuid-Afrika. Generaal Viljoen heeft aan de bladen te Belfast, waar hij een leziDg hield, een brief gezonden, waarin hij zegt dat de toestand in Zuid-Afrika dezelfde is als twee maanden geleden, toen hij het land verliet. De repatriatie ging laDgzaam en verkeerd. De Boeren kregen te weinig hulp om weer aan den gang te raken, en te veel om van honger om te komen. Bouwmateriaal was er zoo goed als niet te krijgen. En wat er is ligt buiten het bereik van de meeste Boeren, die in geldnood verkeeren. Kreeg hij zelf en duizend anderen geen voldoenden bijstand, dan zouden zij armlastig worden. De kampen bestaan nog, een bewijs dat het volk gebrek lijdt. Helpt Engeland niet, dan gaat het volk te gronde. IIij spreekt tegen, dat de Boer traag is en niet werken wil. Pretoria, 31 Oct. De samenstelling is gelast van een corps vrijwilligers voor Transvaal en een commissie is benoemd voor het instellen van een onderzoek naar de eischen om schade vergoeding bij de regeering voor gedurende den oorlog geleden verliezen ingediend. Austrailië. Op de kust van Nieuw-Zeeland is dezer dagen vergaan de voor China bestemde stoomboot »Wentnor'\ Deze had o. a. aan boord 500 kisten met het overschot van even zoovele, in Australië overleden Chineezen, die, volgens het gebruik, naar het vaderland werden teruggezonden, om aldaar, in allen vorm, in den gewijden grond begraven te worden. De kisten waren elk yoor een bedrag van 125 gulden verzekerd. Noorwegen. Te Christiania heeft het geheele personeel der belasting-ambtenaren ontslag gekregen wegens onbetrouwbaarheid bij het beheer der zaken. De pas afgetreden hoofd-ambtenaar, die persoonlijk geen schuld heeft, moet de schade dragen die verscheidene duizenden kronen bedraagt. Engeland. Londen, 1 Nov. Een officiëele mededeeling maakt bekend, dat Chamberlain naar de Kaapkolonie zal reizen door het Suezkanaal over Durban en dat hij Rhodisia niet be zoeken zal. Do Boerengeneraal De Wet is Zaterdag morgen van hier vertrokken Daar Southampton, op weg naar Zuid-Afrika. Schalk-Burgerdo ex-waarnemende president van Transvaal, is Zaterdag te South ampton aangekomen uit Kaapstad en heeft de reis naar bier voortgezet. Frankrijk. Een Parijsch blad bevat de mededeeling, dat Boulaine in een Dieuw verhoor bij den rechter van instructie zulke sensationeele onthullingen heeft gedaan, dat een omvangrijk schandaal to wachten zou zijn. Hij moet namelijk verklaard hebben, dat aan zijn financiëele knoeierijen verscheidene hoog geplaatste personen, onder wie rechterlijke ambtenaren, medeplichtig zijn. Gisterenmiddag zijn vier personen, mede plichtigen van Boulaine, o.a. twee concierges, gearresteerd. Zij hebben door middel van gestolen documenten pogingen tot afpersing gepleegd op Andrieux, oud-prefect van politie, en Monis, oud-minister van justitie. Boulaine zelf is thans opgesloten in de Conciergerie van het Paleis van Justitie. Duitschland. Berlijn, 1 Nov. De Boeren-generaals hebben het Duitsche volk verzocht voortaan niet meer per postkwitantie giften te zenden. Deze waren zoo talrijk, dat het onmogelijk is iedereen te beantwoorden, en door de uitgaven voor frankeering was reeds een aanzienlijkë som besteed, waardoor reeds veel nood gelenigd had kunnen worden. De generaals verzoeken de giften aan den «Deutschen Buren-hilfsbund" af te dragen. Dank zij de uit alle oorden van Duitschland toegestroomde giften, heeft men op 't oogenblik reeds 150 000 Mark direct op rekening van het Generale Boeren-hulpfonds gebracht. BelgiS. Het meisje Johanna de B. te Antwerpen, die den 25 Februari 1.1. op de De Keyzerlei zekeren L. met vitriool in het gelaat wierp, omdat L. haar verlaten had, en haar den dag van te voren had geslagen, is Vrijdag voorwaardelijk tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Nederland. Apeldoorn, 31 Oct. H. M. de Koningin en Prins Hendrik, zijn hedenmorgen ten 9.38 van hier vertrokken. Volgens ontvangen bericht kwamen H. H. M. M. hedenavond ten 7 ure per extra-trein te Schwerin aan, waar zij door Groothertogin Mario met gevolg werden ontvangen. Een ontzaglijke menschenmassa was aan het station en de nabijgelegen straten aan wezig, die de hooge gasten daverend begroette. Amsterdam, 1 Nov. De justitie schijnt thans de daders op het spoor te zijn van den moord op de weduwe Dijkxhoorn in de Dubbele Buurt alhier. Vier personen worden verdacht, waarvan er zich drie in preventieve hechtenis bevinden wegens diefstal en poging tot diefstal. De vierde is ook gearresteerd, verdacht van diefstal. Gebleken moet wezen dat twee der verdachten zich in den nacht van Dinsdag 10 December toegang hebben verschaft tot de woning van de vermoorde. Zij hebben daartoe, terwijl de anderen op den uitkijk stonden, aan de straat zijde het tweede raam van de deur af, waarvan zij wisten dat het niet op de knippen was, opengeschoven en zijn naar binnen geklommen. Zij hebben daarbij gebruik gemaakt van een electrische lantaarn. De wed. Dijkxhoorn is, wakker wordende, op het gerucht afgegaan en toen is een worsteling ontstaan, waarbij zij met een scherp mes een snede over de hand ontving, met welke bebloede hand zij naar de lantaarn gegrepen heeft. Zij ontving vervolgens met een ijzeren hamer eenige hevige slagen op 't hoofd, welke haar deden in elkaar zakken en welke slagen met zulk een kracht waren toegebrachtdat een der kaken verpletterd werd. Daarna hebben demoordenaars hun slachtoffer afgemaakt op de wijze, als indertijd is meegedeeld. Zij hebben het huis aan de tuiozijde door overklimming van de schutting weder verlaten. In de laatste dagen zijn te Amsterdam nog een drietal personen gearresteerd, onder wie de bekende Lucas Kroes, die mede in de voorbereiding tot de misdaad de hand hebben De namen der verdachten zijn: G. E. van der Heijde, die in Juni 1.1. veroordeeld werd tot vijf jaar gevangenisstraf wegens inbraak, F. Groot, in de dievenwereld bekend als «kleine Frans", P. A. Muizelaar, bijgenaamd «rooie Paul", deze twee werden elk tot vier jaar veroordeeld wegens poging tot diefstal, en Jan Spekkers, bijgenaamd »de Spekhert", die eenige maanden geleden gearresteerd werd als verdacht van diefstal. Groot en Muizelaar worden aangewezen als de moordenaars der weduwe. Eene bewoonster van de Jacob van Lennepkade hoorde gisterenochtend verdacht geritsel in de keuken. Zij ging aan het onder zoeken en vond tot hare groote verbazing een man in een van de kasten zitten. Deze nam ijliDga de vlucht. Hij moest evenwel in zijn haast zijn pet achterlaten. De dienstbode, die in de keuken was, weigerde opheldering van het voorgevallene te geven. 't Bleek naderhand dan ook, dat de man geen inbreker, doch iemand was, die tot de dienstbode in intieme verhouding stond. Hij kwam iets later op het politie-bureau zijn pet opeischen. De politie maakte van die gelegenheid gebruik om hem te fouilleeren. Verdachte zaken werden echter niet gevonden. Monnikendam, i Nov. Gisteren werd alhier een jongmensch begraven, die het slachtoffer was van een misplaatste grap. Een der kameraden van den overledene en met hem te Amsterdam werkende, omwikkelde zich 's avonds- met een wit laken en verscheen plotseling, waarop P. S. zoo hevig schrok, dat hij ziek werd en aan de gevolgen stierf. Leiden, 1 Nov. Het lijk van den sedert verleden week vermist wordenden student, geboortig uit de provincie Groningen en op welks vindon f 200 was uitgeloofd, is heden ochtend om 8 uren door een baggerman in den ZijlsiDgel nabij de Katoenweverij opgehaald. 's-Gravenhage, 1 Nov. Hoogstwaarschijnlijk zal de Tweede Kamer eerst 18 November hare werkzaamheden hervatten. Het volgende moet ten poatkantore te 's-Gravenhage hebben plaats gehad. Een dienstbode nam het bedrag van een postwissel voor haar meesteres in ontvaDgst. Zij begaf zich vervolgens naar een ander loket om postzegels te koopen en legde van het pas ontvangen geld (ander geld had zij niet bij zich) een gulden neer, die valsch bleek te zijn. Zij probeerde aan het loket der postwissels een anderen, goeden in de plaats te krijgen. Maar de ambtenaar weigerdeberoep op den directeur hielp evenmin. Maar het sterkste is wel, dat er door den zaalwachter nog proces-verbaal tegen haar werd gemaakt wegens het uitgeven van valsch geld. Een onderzoek zal dus niet kunnen uitblijven. Delft, 1 Nov. Alhier is een paartje in onder trouw opgenomen, waarvan de man voor de eerste maal in Augustus van dit jaar huwde, en zijne vrouw do volgende maand overleed. In ongeveer 3 maanden dus tweemaal gehuwd. Utrecht, 1 Nov. Gisteren werd bij sententie van het Hoog Militair Gerechtshof alhier, de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1