ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 30 October 1903. GasprIJ s. Voorbereidend militair onderricht. (Z i e r i ls_ z e s c h. C o u. r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjjs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGAN6. No. 7763. Directeur A. O". DE LOOZE. Redacteurenj FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Bij ondergeteekende is nog van N. N. uit Haamstede f 1 voor het geruïneerde volk van Trans vaal en Oranje-Vrij staat ingekomen. Dit maakt met het vorig bedrag f 1046,05. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zier kzee maken bekend, dat krachtens Raadsbesluit van den 27 dezer, de prys van het gas, uit de gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1903 is vast gesteld op zes en een liulve cent per kubieken Meter. Zierikzee, den 29 October 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op een schrijven v.n den officier, belast met het voorbereidend militair onderricht in de gemeente Zierikzee Brengt ter kennis van de jongelieden, die daarby Donderdag 6 November a.s. Zierikzee, den 29 October 1902. De Bnrgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. NIEUWSTIJDINGEN. China. Uit Hongkong vernemen wij van een buiten gewoon brutalen diefstal, gepleegd aan boord van het stoomschip «Zafiro" op zijn reis van Hongkong naar Manila. Het schip laadde, kort vóór zijn vertrek, een som van 50.000 dollars, bestemd voor Manila, in goud-specie; doch toen men de plaats van bestemming had bereikt en toe bereidselen maakte om de specie aan land te brengen, bleek het dat de kostbare last verdwenen was en, niettegenstaande een nauwkeurig onderzoek, verdwenen bleef. Over de daders en_ de wijze waarop de diefstal gepleegd is, verkeert men volkomen in het duister. Amerika. Uit het rijk van millionairs en milliardairs wordt gemeld, dat Maha-Vajiravudh, erfprins van het koninkrijk Siam, aldaar vóór twee weken gearriveerd, dol verliefd is op miss Eleonor Wilson, dochter van den generaal van dien naam, en dat een huwelijk in uit zicht is. Aldus zou er eene zeker onverwachte verbintenis komen tusschen het ras der Amerikaansche millionairs en de aristocratie uit Azië. Wel kan de erfgenaam uit het rijk van den Witten Olifant niet op groote schoonheid bogen, maar een prinsen-titel met een koningschap in de toekomst zijn sinds lang onweerstaanbare verleidingen voor de dochteren van het democratische" Amerika. Uit New-York wordt melding gemaakt van verschillende gevallen van geweldpleging van de zijde der gestaakt hebbende mijnwerkers tegenover de niet-aangeslotenen, die tjjdens de staking aan het werk zijn gebleven. Te Pottsville zijn een drietal huizen, door niet- aaDgeslotenen bewoond, door dynamiet vernield en te Wilkesbarre geschiedde hetzelfde met vjjf huizen. Yoorts werd een soldaat door stakers gewond door een revolverschot en er zijn twee gevallen bekend van pogingen tot vernieling van een trein, terwijl de gevallen van mishandeling van arbeiders, die door gewerkt hebben, bij dozijnen te tellen zijn. De troepen zullen in du mijndistricten voor- loopig gehandhaafd worden, ter bescherming van de niet-aangeslotene». Spanje. In een geheim vak in den mnur van een oud gebouw te Montjoie, dat onlangs in bezit is gekomen van iemand, die er een zijde weverij wilde installeeren, vond deze een schat. De vondst bestond uit Pransche banknoten van 1000 franken, tot een gezamen lijk bedrag van anderhalf millioen en dateerende van 1793. In hoever dit papiergeld tegen klinkende munt zal zjjn in te wisselen, weten wij niet. Rusland. Het ministerie van financiën vraagt een crediet van een millioen roebel om aan districten, waar de oogst is mislukt, een leening te verschaffen voor het aanleggen van wegen. Zweden. Hebben wij onlangs reeds gemeld dat het zoo goed als totaal mislukken van den oogst in Zweden reden gaf om de toekomst met bezorgdheid tegemoet te zien, de laatst ont vangen berichten zijn reeds van veel ernstiger aard. Vooral in het noordelijk gedeelte van het rijk is de toestand zorgwekkend. Alle graanvoorraden van vroegere jaren zijn uit geput en wat dit jaar nog geoogst werd (men herinnere zich, dat vele gewassen onrijp moesten worden binnengehaald) is voor brood alleen zelfs ontoereikend. De arbeidende klasse lijdt reeds gebrek en het aantal werkeloozen is zoo groot als men de laatste jaren niet heeft gekend. De landlieden hebben bij gebrek aan ander voedsel, hun vee moeten slachten, de kinderen bezoeken de scholen niet meer, daar de ouders niet in staat zijn hen behoorljjk te voeden. De vroeg ingevallen winter, de hevige koude en de in vele districten reeds gevallen sneeuw verergeren den toestand nog. Engeland. Londen, 26 Oct. Offioiëel wordt gemeld, dat minister Chamberlain in de laatste helft van November naar Zuid-Afrika zal gaan om zich op de hoogte te stellen van de problemen, gerezen door het beëindigen van den oorlog en de zaken van de nieuwe koloniën te regelen. Hij hoopt te kunnen spreken met vertegenwoordigers van alle betrokken belangen en hun inzichten te vernemen omtrent de te volgen staatkunde. De minister zal de Kaapkolonie, Natal, de OraDje-Kolonie en Transvaal bezoeken en is voornemens in het begin van Maart terug te keeren. Reuter verneemt, dat het plan van het bezoek door den koning en den eerste- minister ten volle wordt goedgekeurd en hartelijk ontvangen is door lord Milner. Een zonderling en zeer romantisch geval wordt uit Londen bericht. Dr. William Bates, een welbekend oogarts te New-York, werd daar den Sisten Augustus geroepen bij een patiënt aan boord van een schip, en na dien tijd was hij spoorloos ver dwenen. Maar oDlangs ontving zijn vrouw te New- York bericht, dat haar man te Londen was gezien. Mevrouw Bates ging nu onverwijld met haar 9-jarigen zoon op reis naar Londen en na lang zoeken vond zij eindelijk den verdwenen oogarts, die aan de universiteit en in de hospitalen lezingen bijwoonde. Hjj zag er vreemd uit, was zeer verouderd en mager geworden, en hij wist volstrekt niet wat er met hem was gebeurd, hoe hij te Londen kwam en waai om hij daar college loopt. Hij kan zich alleen herinneren, dat hij den Sisten Aug. te New-York aan boord van het schip is gegaan, waar hij geroepen was. Verder weet hij niets meer. De politie veronderstelt, dat dr. Bates het slachtoffer is van een misdadiger, die hem aan boord van het schip van zjjn geld en instrumenten heeft beroofd en hem een drank heeft ingegeven. Zij is natuurlijk ijverig bezig, de zaak te onderzoeken. De zaak krijgt een nóg zonderlinger aanzien, nu, volgens de joDgste berichten, dr. Bates thans opnieuw is verdwenen, met achterlating van een onsamenhaogenden brief, waarin bij zijne vrouw meedeelt, dat hij «vermoeid is en eenige dagen gaat rusten". Frankrijk. Parijs, 27 Oct. Door de politie te Duinkerken zijn verscheidene personen, die zich bij de jongste wanordelijkheden hebben schuldig gemaakt aau plundering en vernieling, in hechtenis genomen. De ontvluchting van den bankier Boulaine heeft heel Parijs in opschudding gebracht door de bizonderheden, die er van bekend geworden zijn. Het moet nameljjk gebleken zijn, dat Boulaine niet ontvlucht is bij het verlaten van het Paleis van Justitie, waar hij door den rechter van instructie was gehoord in zake financiëele knoeiergen en zwendelarijen, waarvan hij verdacht wordt, doch 's avonds om tien uur. Boulaine, die speciaal bevriend was met den rechter van instructie, had van dezen vergunning gekregen, niet in den gewonen gevangeniswagen doch in een rijtuig van en naar het Paleis gebracht te worden, telkens in gezelschap van twee agenten van de veiligheidspolitie. Deze vertrouwden Boulaine, doordat zij de familiariteit tusschen hem en den rechter van instructie hadden opgemerkt, volkomen, zóó volkomen, dat zij hem zelfs eens alleen in het rijtuig achterlieten, om sigaren te gaan koopen. Op den dag der ontvluchting, na het ver laten van het Paleis van Justitie, bood Boulaine zijn bewakers een bittertje aan in een café op de boulevards en later ging het drietal dineeren in een restaurant in de rue Drouot, waar Boulaine zich even absenteerde en niet terugkwam. Eerst nadat hjj buiten gewoon lang was weggebleven, kwam bij de agenten de gedachte op, dat Boulaine kon zijn ontvlucht. Zij zochten lang door heel Parijs en, toen zij aan hun chefs konnis gaven van het gebeurde, was de vluchteling, die waarschijnlijk door vrienden naar een tevoren vastgesteld plan was geholpen, reeds veilig over de Belgische grens. De beide agenten zijn onmiddellijk geschorst en een onderzoek is tegen hen geopend. Men gelooft echter niet, dat zij omgekocht zijn. Het heet, dat Boulaine, die Zaterdag 1.1. vergunning had gekregen van den rechter van instructie, om zijn zieke dochter te bezoeken, van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt, eenige vrienden schriftelijk het ontvluchtingsplan in handen te spelen. De Parijsche bladen protesteeren er tegen, dat personen als Boulaine, die invloedrijke vrienden hebben, faveurs krijgen, als zij in preventieve hechtenis zitten. Waarschijnlijk zal over deze ontvluchtings geschiedenis in de Kamer geïnterpelleerd worden en dan zou de aandacht gevestigd worden op de overeenkomst tusschen de gemakkeijjke ontvluchting van Boulaine en die van de familie Humbert, waaruit zou blijken de gebrekkige organisatie der Parijsche politie. Kederland. Meppol, 27 Oct. Zaterdagavond kwart over negen is de stoomboot »Hunze IV", die van Amsterdam naar Groningen vertrok, dwars voor den Meppeler steiger aangevaren door het stoomschip «Yrijheit" van de Holland- sche Stoomboot-Maatschappij. De «Hunze IV" werd getroffen mid-scheeps ter hoogte van het ruim en kon, in weorwil van de ernstige schade, opstoomen tot den ingang van het Noord-Hollandsch Kanaal, waar zij bij sluis Willem III zonk. De i Vrij heit" bekwam nagenoeg geen schade, zij kon althans haar reis naar Goole vervolgen. De opvarenden van de «Hunze" (zes personen) zijn gered. De kapitein van de Hunze IV" verhaalde omtrent het gebeurde het volgende «Ik stoomde achter de Zwolsche boot, voor welke ik even had moeten stoppen, op ongeveer twee scheepslengten. De Zwolsche boot stoomde voor de Vrijheit" om, twee stooten op de stoomfluit gevende. Ook ik gaf twee stooton met de bedoeling eveneens voorbij te stoomen. Toen ik zag dat de «Vrijheit" op mij afkwam, gaf ik nogmaals twee Btooten, de «Yrijheit" week echter niet uit, waarop ik, het dreigend gevaar ziende, Het roer omwierp met de bedoeling met de Vrijheit" mede te varen en dus zoo weinig mogelijk schade te bekomen. De gezagvoerder van de «Vrijheit", die ook het gevaar had zien aankomen, liet onmiddelljjk volle kracht achteruit stoomen. Het schip had echter te veel vaart om de aanvaring te ontwijken. De scherpe voorsteven trof de «Hunze IV" midden-scheeps en drong diep in het ruim. Onmiddellijk daarop stoomde de «Vrijheit" achterwaarts en raakte dien tengevolge van de «Hunze" vrij. Kapitein De Groot, ziende welk een zware schade zijn schip had geloopen, gaf den machinist bevel met volle kracht vooruit te stoomen en waarschuwde hem, den stoker en zijn vrouw aan het dek te komen. De «Hunze" liep recht op het Noord-Hollandsche gat aan, waar de kapitein haar op den wal wilde zetten. Het vlet van de «Vrijheit" volgde. Te zeer onder den indruk van het gebeurde, gelukte het kapitein De Groot niet zijo schip aan den ingang van het kanaalgat op den wal te zetten, waar het vermoedelijk niet zou zijn gezonken. De «Hunze" liep met volle vaart het gat binnen. Toen vormde de kapitein het voornemen het vaartuig op de steenen-glooiing te laten loopen, om ten minste het leven der opvarenden er af te brengen. De «Hunze" liep echter tegen de linkerschoorpalen aan, verbrijzelde één van deze, sloeg terug en zonk daarna voor de sluis Willem III. Het vlet van de «Vrijheit", dat de boot gevolgd had, redde den kapitein, diens vrouw, den machinist en den stoker de beide dekknechts waren op het oogenblik van de aanvaring op de «Vrijheit" over- geklommen. Heerlen, 27 Oct. Een allertreurigste misdaad heeft dezer dagen hier plaats gevonden. Een misdaad, waarvan de dader waarschijnlijk op het oogenblik zelve de noodlottige gevolgen niet voorzag. De winkelier en kuiper W. in de Bongard- straat alhier is vader van elf kinderen, wier moeder voor enkele weken geleden plotseling door den dood uit het midden haars huisgezins is ontrukt. Het gemis van het anders zoo waakzame moederoog deed zich al zeer spoedig in de familie gevoelen. De 17-jarige zoon had kennis gekregen aan een meisje uit het naburige Kunrade. Om welke reden is vooralsnog onbekend, maar zijn 23-jarige broeder was met die kennismaking niet ingenomen. Reeds enkele malen ontstond hierover tusschen de beide broeders woordenwisseling. Toen nu eerstgenoemde wederom een bezoek te Kunrade ging afleggen, werd hij door zijn broeder opgewacht. Een korte twist ging den doodslag vooraf en naar men zegt bracht hij met een stok zijn slachtoffer zulk een geweldigen slag tegen het hoofd toe, dat deze onmiddellijk neerzeeg en later per rijtuig naar zijne woning werd overgebracht. Directe ontbodene geneeskundige hulp achtte zijn overbrenging naar het gesticht Calvariën- berg te Maastricht hoogst noodzakelijk. Is het geval op zich zelve beschouwd voor den toch reeds zwaar beproefden vader vreeselgk, 't is daarom des te erger, aan gezien de vader als een braaf oppassend man bekend staat. De dader heeft zich intusschen uit de voeten weten te maken en heeft ver moedelijk de wijk naar Duitschland genomen. Haarlem, 27 Oct. Waar tot voor eenigen tijd door het gemeentebestuur een premie werd betaald voor iedere gedoode rat, komt nu in een der plaatselijke bladen een adver tentie voorwaarin namens de gemeente worden te koop gevraagd 12 levende ratten tegen f 0.25 per stuk. Die beesten moeten dienen om te worden ingeënt met een gifstof, om dan te worden losgelaten in de stadsriolen, waar zij dan onder de ratten, die hen, als zij gestorven zijn, opeten, den dood verspreiden. Reeds genomen proeven hebben uitmuntende resultaten opgeleverd. Amsterdam, 28 Oct. Een noodlottige brand heeft gisterenavond, kort na half tien, de wijk buiten de Haarlemmerpoort alhier in rep en roer gebracht. Op den hoek van de Yan Beuningenstraat en de Yan Limburg Stirumstraat heeft de heer H. van Eykelenburg een tapperij en slijterij. Met zijn vrouw en 6 kinderen be woont deze het onderste bovenhuis van perceel 78 aan de Yan Beuningenstraat. Vijf van zijn kinderen waren reeds te bed gebracht, een jongetje van ruim twee jaar, Herman, sliep met een broertje van 9 en een zusje van 11 jaar in een klein kamertje naast de voorkamerin een alkoof achter de voorkamer waren twee meisjes van 7 en 9 jaar, Hendrika en Truitje, te slapen gelegd. Omstreeks halftien, terwijl vader en moeder met eenige bezoekers in de tapperij zaten, begaf zich de oudste dochter van het echtpaar, een flink uit de kluiten gewassen meisje van 15 jaar, naar boven om wat te halen. Zij droeg in de hand een petroleum-ganglampje. Het meisje heeft veel last van kramp in de handen en werd daardoor juist overvallen, toen zij zich voor de deur van de alkoof achter de voorkamer bevond. Zij liet het lampje vallen, de peer brak, de petroleum verspreidde zich en vatte vuur. Ontsteld liep het meisje naar beneden om haar ouders te waarschuwen. Het jongetje van 9 jaar in het kleine kamertje, dat nog niet in slaap was, bemerkte onraad, doordat zijn muts begon te branden, met zijn 11-jarig zusje liep ook hij door de voorkamer naar beneden om vader en moeder te roepen. Het 2-jarig broertje lieten de kinderen liggen, denkende dat de brand niet zoo heel erg was. De ouders snelden naar boven naar de alkoof en redden daaruit de beide meisjes, die reeds deerlijke brandwonden hadden be komen aan de armen en het gelaat. Geen van beiden dacht aan het jongste kind, dat nog in het zijkamertje sliep. Op dit oogenblik had het nog zeer goed gered kunnen worden, maar de vader ver klaarde later, op de vraag waarom hjj zijn jongste kind niet had medegenomen«Ik wist zelf niet dat het kind daar nog lag anders had ik het gemakkelijk kunnen weg halen". Inmiddels was de brandspuit ter plaatse gekomen, enkele minuten nadat het alarm was gegeven. Hoe spoedig echter de hulp kwam opdagen, het was reeds volstrekt onmogelijk het brandende huis binnen te gaande vlammen sloegen uit de drie ramen van de eerste verdieping. Toen de brand gebluscht was, werd de 2-jarige Herman dood opgenomen. Klaar blijkelijk is het gestikthet had althans slechts onbeteekenende brandwonden. De beide gewonde dochtertjes, Truitje en Hendrika, werden door de brandweer ver bonden en vervolgens per rijtuig naar het Wilhelmina-Gasthuis gebracht, waar ze ter verpleging zijn opgenomen. Beiden hebben ernstige brandwonden bekomenvan een van haar is de toestand zelfs bedenkeljjk. De vrouw van Van Eykelenburg bekwam bij het redden der kinderen lichte brand wonden aan de handen. Amersfoort, 27 Oct. Ter gelegenheid van den druksteu kermisdag, Vrijdag, wannneer eerst om 1 uur na middernacht de verschillende inrichtingen moeten gesloten worden, was aan het meerendeel der militairen verlof verleend, om tot dat uur buiten de kazerne te vertoeven doch aan den korporaal Van de Burg was, om welke reden dan ook, gelast, uiterlijk middernacht tehuis te zijn. Hij kwam echter over dien tijd in de kazerne van het 4e bataljon, waar de sergant v. d. K. als wacht commandant fungeerde. Aan dezen vroeg v. d. B. hem te willen pardonneeren, doch v. d. K. verklaarde daartoe niet bij machte te zijn, wijl één der officieren even te voren de compagnieskamer had bezocht en ontdekt had, dat v. d. B. niet op tijd in de kazerne aanwezig wasdaarom moest hij hem op de absenten-lijst melden. Even daarna, toen de sergeant zich naar zijne kamer op de bovenverdieping wilde begeven, kwam de korporaal v. d. B. weder te voorschijn, liep den sergeant op de trap achterna en gaf dezen onverwachts een steek in de zijde, waardoor eene wond van 2 centimeter diepte en ter breedte van 5 centi meter ontstond. De sergeant verloor daardoor veel bloed en werd, na voorloopig geholpen te zijn, per brancard naar het Militair Hospitaal overgebracht, alwaar zijn toestand aanvankelijk zorgwekkend werd geoordeeld. Thans is hij naar omstandigheden redelijk wel. De sergeant staat bekend als een kalm, degelijk jonkman. Rotterdam, 27 Oct. Zaterdagavond werd de assistentie der politie ingeroepen in de Karnemelksgang, alwaar een bewoonster ver klaarde haar man te zullen onthoofden, wijl de duivel in zijn hoofd zat. Iu haar bezit werd een revolver gevonden. Een onderzoek naar haar geestvermogens zal worden ingesteld, daar deze vermoedelijk gekrenkt zijn, wijl haar man, de reiziger J. van B., thans wonende Jonkerfransstraat, haar moedwillig verlaten heeft, haar onverzorgd achterlatende met zes kinderen. Dordrecht, 28 Oct. Een 14-tal raadsleden hebben de volgende motie ingediend De Raad der gemeente Dordrecht, kennis genomen hebbende van hetgeen in de memorie van toelichting op de ontwerp-begrooting voor Waterstaat, Handel en Nijverheid voor 1903 gezegd wordt omtrent dea Waterweg van Dordrecht naar zee, waaruit zou zijn op te maken dat thans weder de Waterweg van de Goeree op den voorgrond wordt gesteld, terwijl op dezelfde begrooting voor 4902 een som werd uitgetrokken voor peilingen in het Hellegat; vreezende dat op deze wijze, wan neer derhalve niet spoedig uitvoering wordt gegeven aan de motie v. Gijn c.s., de afdoende verbetering van den Waterweg naar zee nog lang op zich zal laten wachten, spreekt het vertrouwen uit, dat alsnog zoo spoedig mogelijk aan de bedoelde motie uitvoering zal worden gegeven en noodigen B. en W. uit dit besluit ter kennis te brengen van de Regeering en de leden der beide Kamers van de Staten- Generaal. Hendrik-Ido-Ambacht28 Oct. Gis terenmiddag omtrent halfdrie keerden eenige lotelingen, in de omliggende plaatsen woon achtig, van de loting te Ridderkerk terug en in hun gezelschap bevond zich de 21-jarige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1