I Uit Stad en Provincie. Maarssen in een schuit doodgevonden zijn. Den vorigen dag waren zij met die met steenen beladen schuit naar Maarssen ver trokken. Naar men zegt, zou verstikking door kolendamp de oorzaak van hun dood zijn. Twee huisgezinnen zjjn door dit ongeval in diepe droefheid en ellende gedompeld. Eén der arbeiders laat eene weduwe met vijf nog zeer jonge kinderen na, „de ander was de kostwinner voor zijne ouders. Utrecht, 24 Oct. Onder degeneD, die gisteren door de politie wegens landlooperij werden aangehouden, bevond zich een man, wiens uiterlijk en manieren reeds aanstonds deden vermoeden dat hij betere dagen had gekend. En werkelijk is dit het geval. Eenige jaren terug bekleedde hjj te Amsterdam een betrekking, waaraan een salaris van ongeveer f 4000 verbonden was, terwijl hij zich tevens in het bezit eener mooie vrouw en lieve kinderen mocht verheugen. Die vrouw werd echter de oorzaak van zijn ongeluk, doordien zij hem bedroog en wel op een wijze dat echtscheiding moest volgen. Van dat oogenblik af werd de eens zoo huiseljjke man en vader een uitlooper en drinker, die zich aan niets meer liet gelegen liggen en allen wantrouwde, liet gevolg van een en ander was, verlies van de betrekking, voortdurende achteruitgang en eindelijk armoede. Nog eenmaal was de fortuin hem daarna gunstig en wel door hem onverwacht een flinke erfenis te schenken. Van dat geld werd een deel voor de opvoeding der kinderen in vertrouwde handen gesteld, terwijl hij zich met het resteerende naar de Nieuwe Wereld begaf, waar hij zich op schapenfokkerij toelegde. Deze onderneming mislukte echter geheel en eindigde met hem arm te maken. Daarna wist hij gelegenheid te vinden om naar Z.-Amerika te komen, waar hij geruimen tijd rondzwierf en allerlei baantjes waarnam, totdat het verlangen naar het vaderland zoo groot werd, dat hij zich gelukkig rekende als werkpassagier naar Europa te kunnen terugkeeren. Daar vernam hij dat van zijn kinderen nog maar 2 meisjes in leven waren, die hom reeds lang dood wanen. In dien waan heeft hij hen gelaten en is, niet wetende waarheen, geëindigd met landlooper te worden. Doodshoofden-handelOok hier zijn enkele geraamten voor den dag gekomen. Bij opgravingen voor fundamenten in de verbreede Kerkstraat kwamen ze te voorschijn, met eenige honderden doodshoofden. De vinders zetten ze grif van do hand studenten en leerlingen der II. B. S. kochten ze graag. 's Gravenhage, 25 Oct. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen Vrijdag 31 October naar Mecklenburg gaan en daar eenigen tijd vertoeven. Hun bezoek aan Mecklenburg geldt eerst Ludwigslust, waar het hof op het oogenblik verblijf houdt en daarna kasteel Rabensteinfeld, waar Zij ongeveer vier weken zullen ver toeven. Op het kasteel Rabensteinfeld worden reeds de Elizabeth-vertrekken voor de Vorstelijke Gasten in gereedheid gebracht. Rotterdam, 25 Oct. Bij een beurtschipper P. G., varende tusschen Ouddorp en deze stad en liggende in de Nieuwe Ilavon alhier kwam Woensdag een persoon, zich noemende J. v. A., die van hem een partij uien wilde koopen. Hij liet vast 40 baaltjes op een sleeperswagen laden en zeide, dat hij de rest, 49 balen, over een uur zou komen halen. Toen hij echter niet verscheen ging de schipper aan het opgegeven adres informeeren, waar hem bleek, dat hij opgelicht was. Aan gifte van deze oplichting is bij de politie gedaan. Bergen-op-Zoom, 25 Oct. Donderdag avond laat is door de tram van Antwerpen naar deze stad een man uit Huibergen over reden. Vermoedelijk had hij zich in benevelden toestand op de rails gelegd. Toen de machine over hem heen was gegaan, hetgeen de machinist door de duisternis niet kon zien, vond men hem stervende. Die kennen er zeker een kunstje op. Te Bergen-op-Zoom trok de jongste zoon van de wed. Bakker, uit Halsteren, bij de loting voor de Nationale Militie een vrij nummer. Dit is de zevende zoon uit éénzelfde gezin die vrjjlootte. Op een buitenplaats alhier zijn door den bewoner twee stroopers gevat, die met den lichtbak werkten. Bij hun aanhouding bleek, dat een van hen een vrouw in mannenkleederen was. Middelharnis, 25 Oct. In de gisterenavond gehouden vergadering van het Nutsdepartement «Middelharnis—Sommelsdjjk" werd definitief besloten tot de oprichting der ambachtsschool, onder voorbehoud, dat de subsidiën, door den Minister van Binnenlandsche Zaken (f 5000) en Gedep. Staten (f 1500) voorgesteld, worden toegestaan. Er werd een reglement vastgesteld en een commissie voor de ambachtsschool benoemd, terwijl er naar gestreefd zal worden, de inrichting 1 September 1903 te openeD. Te Stellendam is opgericht een afdeeling van de Zuid-IIollandsche Vereeniging «Het Groene Kruis". Tot bestuursleden werden gekozen de heerendr. G. H. Kaiser, ds. A. Iloogendjjk, M. Touw, P. D. Holleman en H. van Eesteren. Zierikzee, 27 October. Voor de oefeningen in den wapenhandel hebben ruim 35 jongelingen van Oosterland en Sirjansland zich aangemeld. De Vrijdag te Middelburg gehouden stemming voor een raadslid voor het 2de district (vacature dr. A. van der Swalme) had tot uitslag, dat verkozen werd met 326 van de 499 geldige stemmen de heer mr. R. Fruin Th. Az., rijks-archivaris. Op den heer mr. P. Dieleman, advocaat, waren 173 stemmen uitgebracht. De proeftocht van het stoom-tracsport- vaartuig «Frans Naerebout", voor het loods wezen gebouwd op de werf »De Schelde" te Vlissingen, is gehouden onder leiding van den hoofd-ingenieur van marine Van Beek, den chef de bureau van het stoomwezen Koning, en den inspecteur van den marine stoomvaartdienst Jongkees. Do proef is uit stekend geslaagd. De gecontracteerde snelheid was 10 mijl bij 300 I. P. K., terwjjl de uitkomst was 10,5 mijl bij 344 I. P. K. Het schip wordt thans voor den dienst klaargemaakt en zal binnen enkele dagen van Vlissingen vertrekken. Heden zijn verschillende proeftochten aan gevangen met de torpedobooten »Hhiotaurus" en Python". Bij den dienst der rjjks-veldwacht is tot rijks-veldwachter aangesteld G. van den Driest, agent van politie te Vlissingen, standplaats Oud-VoBmeer. Men schrijft uit het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen De Belgische stroopers langs de grens zitten in zak en asch. De vette jaren, waarin zij ongehinderd over de grenzen trokken en onder de oogen der jagers de vette hazen wegpikten, zij behooren tot het verledene, en zij kunnen hun geweer voorgoed aan den wand hangen. Want do minister van justitie heeft eindeljjk gehoor gegeven aan de smeekbeden der bewoners van deze streken; de rjjks-politie wordt aanmerkelijk verstrekt. In de gemeente Koewacht komt een brigade van 5 maréchaussées te liggen, in de grens gemeente Clinge van drie, terwijl de brigades van Hulst, Axel en Sas-van-Gent te zamen met 5 worden vermeerderd. De geheele grensstreek is dan afgezet want de maréchaussée van Philippine, Sas-van- Gent, Axel, Koewacht, Hulst, Clinge zullen gemakkelijk voeling met elkander kunnen houden. Niet alleen aan de wildstrooperjj moet nu een einde komen, maar ook aan de veel vuldige diefstallen, en de eigenaars van koeien, kippen en konijnen kunnen met een gerust gemoed den winter te gemoet gaan. In verband met do versterking van rijks-politie in Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk deel, is do brigadier te voet bij het wapen der Koninklijke maréchaussée J. Borgers te Sas van Gent gedetacheerd naar de Kanter als brigade-commandant. De heer J. A. Rossenberg te Oostburg is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot hoofd van het huis van bewaring te Winschoten. Het huis van bowariDg te Oostburg wordt met ingang van boven- genoemden datum opgeheven. Kerkwerve. Nog steeds sluipt de vier- beenige kippenmoordenaar en dief alhier rond en bezoekt de erven. De groote sporen wijzen op een tamelijk grooten hond, Naar enkelen verzekeren, schijnt hij een ketting aan te hebben. Op een nacht in de verloopen week heeft hij door het losbreken eener plank weer twee kippen weggehaald. Zou het geen tijd worden, dat hij onschadelijk wordt gemaakt, of door den eigenaar zoodanig wordt vast gelegd, dat hjj zich niet los kan maken? Anders zjjn we nog niet van de onaangename verrassingen af dezen winter. Of kan het den eigenaar niet schelen, wat door zjjn schuld een ander overkomt? Goes, 25 Oct. De daders van een diefstal door opschuiving van een raam, uit het winkeltje van de wed. D., alhier, zjjn ontdekt. De flesschen van het snoepgoed zjjn uit de Vest opgehaald. Het zijn dezelfde jongens, die den eenden-diefstal hebben gepleegd. Hunne straf zal daardoor niet lichter worden. - Aan de loting voor de nationale militie alhier werd deelgenomen door 74 jongelui. Van dezen kunnen reclameerenbroederdienst 12 gebreken 14; te klein 2; in dienst 3. Een dubbele reden van vrijstelling hadden 2 van hen. Tot laat in den avond duurde het gejoel en getier langs de straat, evenwel grootendeels veroorzaakt door niet-loteliDgen.. - Door het raadslid Buyse is bjj den raad ingezonden een gewjjzigde verordening op de straten. Tot onderwjjzeres in het Engelsch aan de meisjesschool werd met algemeene stemmen benoemd, mej. F. A. Ochtman alhier, die deze betrekking reeds geruimen tjjd op uitnemende wjjze had waargenomen. Bjj de behandeling der gemeente-begrootiag voor 1903 werden eenige aan- en opmerkingen gemaakt, eenige wenschen uitgesproken, die evenwel afstuitten op de dubbeltjes. Zoo was de heer Buyse ongetwjjfeld de tolk van velen, toen hjj de wenscheljjkheid bepleitte om op feest- en marktdagen het carrillon te laten bespelen, maar de gemeentekas laat het niet toe. Enkele opmerkingen vielen in goede aarde en zullen door burgem. en weth. onderzocht worden of de aanleiding daartoe weggenomen. Het traktement van het hoofd van school C werd van f 1100 op f 1200, en de belooning per lesuur aan de burger-avondschool voor de leeraren bepaald op f 40 en dat der assistenten op f 35. Beide posten vonden verzet bjj een drietal leden. Ten slotte werd de begrooting met algemeene stemmen in ontvang en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag van f 97242,20-J met f 2696 voor onvoorzien. De hoofdeljjke omslag is uitgetrokken tot f 25000. Van anti-revolutionaire zijde is candidaat gesteld voor den gemeenteraad alhier de heer J. Plazier. Ierseke, 26 Oct. De collecte voor het Generale Boeren-hulpfonds bracht in gemeente de som op van f 230,08£. BEOHT8Z1KEN. Zierikzee, 25 Oct. Door den heer kanton rechter zijn Woensdag j.l. de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1°. Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: A. M., 20 jaar, schippersknecht te Ierseke en T. R., 40 jaar, schipper te Bruinisse, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 2°. Jachtovertreding P. A. van der S., 23 jaar, arbeider; L. van O., 21 jaar, landbouwersknecht, beiden te Ouwer- kerkC. S., 25 jaar, landbouwersknecht te Nieuwerkerk; M. ten II., 16 jaar, zonder beroep te Zierikzee, ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 3 Visscherijovertreding W. Z., 51 jaar, arbeider te Bruinisse, tot i'3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; M. van A., 47 jaar, landbouwer te Oosterland, tot 2 boeten van f 0,50, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete; J. B., 21 jaar, arbeider; J. K., 42jaar, sjouwer; C. W., 27 jaar, visscher en B. P., 44 jaar, visscher, allen te Zierikzee, ieder tot 2 geldboeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elk hunner, met verbeurdver klaring van de vischtuigen, en bevel tot vernieling; W. B., 50 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 3 dagen hechtenis; J. van S., 36 jaar, visscher te Zierikzee, tot 3 hechtenisstraffen van 5 dagen; C. van der M., 32 jaar en W. van der M., 31 jaar, visschers te Zierikzee, no. 1 tot 2 hechtenisstraffen van 5 dagen, no. 2 tot 2 geldboeten van f3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; A. van B., 55 jaar, visscher te Zierikzee, tot 2 hechtenisstraffen van 5 dagen; 4°. a. Het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren wegb. visscherij overtreding: P. S., 44 jaar, visscher te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis en tot eene hechtenis van 3 dagen; 5\ Het te zamen en in vereeniging bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen, zonder voorzien te zijn van een consent .- I. van O., 34 jaar, schipper; J. J., 52 jaar, schippersknecht te Schiedam; J. S., 17 jaar, visscher te Tholen, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 6Het graven in de Grevelingen binnen den afstand van 500 meter zeewaarts gemeten uit den buitenteen van de zeewering zonder voor zien te zijn van een schriftelijke vergunning: L. O., 15 jaar, varensgezel te Bruinisse, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 7°. Op een ten algemeenen dienste bestemden weg in Zeeland, waarop tolgeld wordt geheven, met een dier, waarvoor tolgeld verschuldigd is, aan de eene zijde van den tolpaal dien weg verlaten om dien aan de andere zijde van dien zelfden weg weder te bereiken, terwijl de afstand tusschen het punt, waar de weg wordt verlaten en dat waar die weder wordt bereikt, minder dan 1000 meter bedraagt: M. O., 30 jaar, hengstenleider te Oosterland, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 8°. Het doen weiden van een stuk vee op een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland waar dit door burgemeester mi wethouders van de betrokken gemeente is verboden: B. G., 27 jaar, landbouwer te Haamstede, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 9". Overtreding reglement wegen en voetpaden: C. J. de K., 31 jaar, broodbakker te Haamstede, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 10°. Het op den openbaren iveg bij zich hebben van een wapen: I. van T., 24 jaar, arbeider te Noordgouwe, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van den in beslag genomen revolver en de patronen; 11°. Arbeid doen verrichten door een kind beneden de 12 jaar: L. W. B., 34 jaar, metselaar te Oosterland, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 12°. Strooperij: J. K., 18 jaar, arbeider te Oosterland, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 13". Door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd opgeven van een valschen naam: A. van D., 16 jaar, arbeider te Oosterland, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 14°. Straatschenderij, gepleegd door een kind ouder dan 10, jonger dan 16 jaar, met oordeel des onderscheids beschadigen van plantsoen): J. L., 15 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 15°. Het te Zierikzee tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zons opgang rijden op een rijwiel zonder licht: J. C. B., 27 jaar, landbouwer te Oosterland, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. - De krijgsraad te 's-Gravenhage heeft Zaterdag 1.1. uitgesproken do vonnissen in de zaken tegenG. C. v. M., Ie luitenant bij de 3e comp. 2e bat. van het regiment grenadiers en jagers, en J. B. Dkapitein der artillerie van het leger in N.-O.-Indië, met verlof hier te lande. De luitenant v. M. was naar den krijgsraad verwezen wegens het opzettelijk omverloopen van een werkman, op het trottoir van den Wassenaarschenweg nabij de Javabrug en wel met zulk een kracht, dat die werkman van bet trottoir op den rijweg viel, zijn vost kneusde en geruimen tjjd onder geneeskundige behandeling moet zijn geweest. De werkman zelf en een dienstmeisje uit de buurt verklaarden, dat de luitenant het trottoir schuin overstak en tegen den werkman aanliep, die op den trottoirband liep, en een ander dienstmeisje verklaarde dat de man op den rijweg werd geslingerd. Ook verklaarde de dokter, dat er een zeer ernstige kneuzing was ten gevolge van den val. De krijgsraad sprak den beklaagde vrij van de hem ten laste gelegde mishandeling, omdat van opzet van zijn kant bij de botsing niet voldoende was gebleken. Na do uitspraak van het vonnis verklaarde de auditeur-militair mr. Wesenhagen, dat hij door den advocaat-fiskaal was gemachtigd daarvan in hooger beroep te komen bij het hoog militair gerechtshof, verzoekt den beklaagde binnen te blijven staan, teneinde een stuk te onderteekenen, en gelastte de deuren te sluiten. Daarna werd met open deuren uitgesproken het vonnis tegen den kapitein D., ridder der Militaire Willemsorde en met andere decoratiën op do borst. Deze beklaagde was naar den krijgsraad verwezen ter zake dat hij op eenige Zondagavonden in Augustus j.l. met 2 meisjes, kinderen van 44 en 15 jaar, die hij in de Passage ontmoette, ia een huurrijtuig op het Plein, plaats nam en eens naar Scheveningen, op een anderen keer naar het huis Den Devl reed en onder de opgeslagen kap met die meisjes onbehoorlijke handelingen pleegde. Beklaagde was volledig lot bekentenis gebracht en die bekentenis was bevestigd door de onbeëedigdo verklaringen dezer meisjes beneden de 16 jaren. Do krijgsraad veroordeelde den kapitein tot eene gevangenis straf van twee dagen. Ook in deze zaak kwam de auditeur-militair, na de voorlezing van het vonnis, in hooger beroep. Nadat de deuren waren gesloten, werd ook dien beklaagde verzocht binnen te blijven staan om een stuk te onderteekenen. Zeer ontdaan verliet hij eenigen tijd later de rechtszaal. KKBKN1BI7W8. Stavenisse. Beroepen als predikant bjj de Ned. Herv. gemeente te Hoek de heer P. J. Steinz alhier. ONDER W IJ S 5 Nov. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer H. C. Sauer in dienst trad bij het openbaar lager onderwijs. Meer dan 40 jaar daarvan was hij hoofd der school te Wemeldinge. Aan de bijzondere school, Gravenstraat, te Middelburg is tot onderwjjzer benoemd de heer M. van Baaien te Grijpskerke. Door burgem. en weth. van Middelburg zijn benoemd tot assistent aan de Burger avondschool aldaarvoor meubelmaker do heer H. van Diffelenvoor schilderen de heer J. II. Vervenne en voor timmeren de heer J. Boumans, allen te Middelburg. Bij de te Yenlo gehouden examens voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn o.a. geslaagd de heeren J. Boer, M. Geelhoedt, R. J. de Thejje en N. van Wijngaarden, allen leerlingen der rijks-kweek school te Middelburg. Naar men van «doorgaans goed ingelichte zijde" aan De Maasbode bericht, ligt het in het voornemen der regeering om nog dit zittingsjaar een wetsontwerp in te dienen, waarbij de fiaanciëele gelijkstelling der bizondere met do openbare school zal worden geregeld. Oosterland. Benoemd met ingang van 1 November as. tot tijdelijk onderwijzer de heer P. J. Quakkelaar van St.-Maartensdjjk, tengevolge de benoeming van den heer J. J. Vrolijk naar Bruinisse. VISSCHEKIJ-BEKICHTEN. zijn, naa/fl flif Ir or Gedurende de vorige week werden van Bruinisse verzonden 3600 ton mosselen naar Holland, België, Frankrijk, Duitschland en Engeland ad f2.50 tot fl.50 naar kwaliteit de groote vlucht schijnt er weer al af te wezen, wijl de hoeveelheid wekelijks vermindert. Sedert het openstellen der zaadbanken werd do vorige week daar verkocht 2000 ton mosselzaad ad f 1,50 tot 80 cent per ton naar deugd. Er worden ook veel oesters van Bruinisse naar Duitschland gezonden, naar Engeland minder. De verzending van uit Tholen is nog steeds niet wat ze zijn moest. De Duitsche markt is nog zóó overvoerd met Engelscho oesters en zware sorteering van Zeeuwsche oesters van buitenaf, dat er voor een geregelde oester van puike qualiteit schijnbaar geen plaats te vinden is. 't Is hetzelfde liedje van alle jaren in Duitschland, vraagtzware oesters, aanbod idemer wordt niet gezien naar jeugdig soort. De vraag i3 of Duitschland in de toekomst, wanneer, ongelukkig genoeg, do verhoogde invoerrechten van M 100 per 100 K.G. worden toegepast, dan nog zulke zware oesters zal prefereeren boven een smakelijk jong vischje. 't Is alsof men elders bevreesd is voor do spoedige invoering van zoo juist aangehaald recht, zoo zoekt men van alle kanten zijn zwaarste oesters op, om toch vooral vóór dien tijd zijne zwaarste soorten weg te krijgen, en werkeljjk, zoover is 't nog niet j gekomen, daarvoor hebben we nog wel eenige zijn De Holsteiner (Duitsche) oesters zijn, men ons meldt, dit jaar niet mooi, dit kar*;' voorzeker een stapje nader zijn tot zienüieh gute Geschiifte. De qualiteit der Zeeuwsche oesters gaat nog steeds vooruit, dus dat kan de oorzaak niet zijn van de stille verzending, en daarom nog niet desespereeren. Wie weet welk een goede tijd nog voor de deur staat, wanneer tenminste de weinig opwekkende voorspellingen voor den aanstaanden winter niet bewaarheid worden, want dan zou een herhaling van den nog laDg niet vergeten winter van 1890/91 aan alle goede verwachtingen den bodem inslaan. De vraag naar leverbare oesters was in da week van 16—23 Oct. iets minder dan in' de vorige week. Er werden van Ierseke ver zonden 550.000. De prijzen waren nog ongeveer: 4e soort 95100 fr., 2e soort 4550 fr., 3e soort 30—35 fr. Op nauwelijks 15 minuten afstand van de Texelsche haven is een natuurlijke oester- bank ontdekt. Met goed gevolg wordt aldaar door een geheele vloot reeds eenige dagen gevischt. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee, gehouden den 27 October 1902. In de heden gehouden gemeenteraadszitting werd de rekening van het Burger-Weeshuis over 1901 in handen gesteld van een com missie bestaande uit de heeren Van don Bout, Van Schelven en mr. v. d. Lek de Clercq. Afschrijving van den hoofdeljjken omslag werd verleend aan den heer J. Grootendorst tot een bedrag van f 7 20 voor den tjjd van 3 maanden} wegens vertrek naar Rotterdam; aan den heer II. J. van Delft tot een bedrag van f 1.80 voor den tijd van 3 maanden, wegens vertrek naar 's-Gravenhage; aan den heer F. W. Boes tot een bedrag van f 2.40 voor den tijd van 2 maanden, wegens vertrek naar Middelburg. Aan den heer E. Hazelhof werd met ingang van 1 December of zooveel vroeger als zijn opvolger in functie zal treden eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool, en in de Ned. taal aan de Burger-Avondschool. Aan den heer J. Pot, benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde, werd ontheffing verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in dat vak voor den duur van den cursus 1902/1903, en hem opgedragen het onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool, in de Nederlandsche taal aan de Burger-Avondschoo', en in de: geschiedenis in de drie laagste klassen der Hoogere Burgerschool op een gezamenlijke jaarwedde van f 2200. De heer J. A. de Bruyne werd ontheven van zijn verplichting tot het geven van onder wijs in do geschiedenis in de drie laagste klassen der Hoogere Burgerschool voor den duur van den cursus 1902/1903, en hem werd opgedragen het onderwijs in de aardrijks kunde aan die inrichting. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting werden de volgende besluiten ge nomen Aangehouden werd tot de volgende ver gadering de vergrooting van school B. De jaarwedde van don marktmeester werd wegens de uitbreiding, die de veemarkt in de laatste twee jaren genomen heeft, met f 25 verhoogd. Voor de aanschaffing van petten ton behoeve van de politie werd f 25 uitgetrokken. De prijs van het gas werd vastgesteld op 61 cent voor don Kubieken Meter. De begrooting der d.d. schutterij werd in ontvang en uitgaaf bepaald op f 809,08. j De begrooting der koston van do brandweer werd geraamd op f 574. De begrooting van het burgerlijk armbestuur word in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 12435.83. De hoofdelijke omslag werd vastgesteld tot een bedrag van f 28500. De gemeentebegrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 134.490,435 De vergadering werd tot vanavond geschorst. Gemengd Nieuws. jaren tjjd, daarvoor behoeven de noteeringen nog niet den stempel te dragen van vrees van den koopman. Een stem uit Zuid-Afrika. Van de hand van den heer J. A. du Toit is in het Amsterd. Stud. Weekblad Propria Cures den volgenden brief aan de leden van het Amst. Stud.-Corps gericht Indien ik misschien vrjj wat te veel vrijheid gebruik, door u allen gezamenljjk een paar regelen te richten, dan hoop ik, dat ik niet te streng moge beoordeeld worden: want ik meen, dat het niet ongepast zal zijn, u ietwat i mede te deelen aangaande de Corpsleden Reitz,! du Toit en Pretorius, die Amsterdam bijna 3 jaar geleden verlieten, om in den «grooten Zuid-Afrikaanschen worstelstrjjd" deel te nemen. Doch aangezien de droevige Zuid-Afrik, drama thans is afgespeeld, zal ik, (de tegen woordige omstandigheden in aanmerking nemende)maar over de bizonderheden gedurende die geheugvolle tijdperk, liever zwjjgen. Mjjno vrienden Reitz en Pretorius/ zijn beiden in den krjjg krijgsgevangen genomen en over zee gestuurd, en tot nog toe heb ik van geen van beiden vernomen. Het is mjj echter gelukt tot op den algemeene

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2