zijn uitnemende inleiding en verdediging van het onderwerpde oprichting van een Weduwenfonds, en beveelt de goede zaak ten krachtigste in de welwillendheid en den steun der ingezetenen aan. Vindt gij f 2000 of f 3000 te weinig, welnu; verdubbelt het, brengt het op f 6000, en wij zijn zeker geholpen. (Applaus). Het bestuur heeft besloten reeds de volgende week een lijst aan de ingezetenen te presenteeren. Met een woord van dank voor de gewaardeerde belangstelling, betoond door de opkomst, sluit hij de vergadering. NIEUWSTIJDINGEN. Nederland. Leeuwarden, 22 Oct. Voor eenige jaren vertrok uit de gemeente Schoterland een echtpaar naar Amerika. Drie jaren later kwam de vrouw in Schoterland terug, om aldaar eenige weken bij hare familie door te brengen, In dien tijd kreeg zij bericht, dat haar man door misbruik van sterken drank was ver dronken. Eenigen tijd later huwde zij met A. K. en ging met dezen opnieuw naar Amerika. Dezer dagen kwam deze A. K. in Schoterland terug voor eene erfenis, welke hem was ten deel gevallen, en waarvan hem een gedeelte werd uitbetaald. Zoodra hij in het bezit daarvan was, gebruikte hij dagelijks te veel sterken drank, geraakte te water en verdronk. Zijne vrouw is dus nu voor de tweede maal weduwe en beide malen verloor zij haren man op verren afstand, op dezelfde wijze en door dezelfde noodlottige oorzaak. Maastricht, 21 Oct. Nabij Kerkrade had een ernstig ongeluk plaats. Terwijl twee kinderen bezig waren met zand uit den zand berg te halen, schoot een groote massa zand naar beneden en bedekte één der kinderen geheel en al. Op het hulpgeschrei van het andere kind kwam spoedig hulp opdagen doch toen men het kind van onder het zand te voorschijn haalde, was het reeds gestikt. Het doodgebleven kind was een jongetje van ongeveer 10 jaar en zoontje eener weduwe. Men schrijft aan de L. K. uit Aken, dato 18 October Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden bezichtigde gisterenmiddag, begeleid van zjjn adjudant en den Kur-directeur, de vakschool voor textiel industrie. Nadat eerst de ver schillende machinerieën nagegaan waren, liet Z. K. H. zich in de zaal van de leerlingen in de machinerie eenige uitleggingen geven over de werkingen van sommige werktuigen. In het reusachtige voorportaal werd de verzameling van monsters der verschillende heeren- en damesstoffen, van 'tjaar 1800 af, bezichtigd, welke een interessant overzicht geeft van de modes in den loop der tijden. Ook Coptische gewaden uit de jaren 200 700 waren aldaar. In de spinnerij gekomen, werd den prins de bewerking van wol tot gewaden getoond, waarna het gezelschap zich naar de ververij begaf, om ook hier de bewerking van te zien. In deze afdeeling was oen Nederlandsch leermeisje, welke Z. K. II. zich liet aanwijzen, en zich allervriendelijkst met haar onderhield. Yoor al het genotene dankte de prins daarna den directeur in harteljjke bewoordingen en verliet de groote inrichting, na er twee volle uren vertoefd te hebben. De prins gaf Zaterdag in het hotel »Nullens" een afscheidsdiner, waarvoor slechts de Oberbiirgermeistor Yeltman, het hoofd der politie, de Nederlandsche consul en de Kurdokter een uitnoodiging ontvingen. Des namiddags bezocht Z. K. H. de groote lederfabriek. Meer dan tweo uren vertoefde de prins in deze inrichting, waar hij zich alles liet uitleggen en aanwijzen en met de grootste aandacht volgde wat te bezichtigen was. Bij het verlaten der fabriek hadden de 160 werklieden, ieder met hun werktuig in de hand, een fraaie groep gevormd. Haarlem, 22 Oct. Bij de firma J. J. Beynes alhier is in aanbouw een Koninklijke salontrein, die door de directie der Hollandscho IJzeren Spoorweg-Maatschappij en die der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen aan H. M. do Koningin zal worden aangeboden. De trein, terllengte van meer dan 70 meter, zal bestaan uit vier aaneengekoppelde rijtuigen met zoogenaamde harmonica-doorgangen, en wel 1°. een bagage-rijtuig met twee groote bagage-compartimententwee coupés voor personeel met slaapinrichtingen, een coupé voor den trein-opzichter en een compartiment voor den remmer, ingericht als zit- on slaapkamer met verheven remhuiseen en ander voorzien van waterclosets, waschtafels enz.; 2°. een salonrijtuig voor den Prins-gemaal, met slaapkamer, rookkamer, cabinet, enz.een ruime eetzaal voor 8 10 personen, twee flinke vestabules en een gang; 3°. een salonrijtuig voor H. M. de Koningin, bevattende een groot, nieuw salon, rijk gemeubeld en versierd, met fijne betimmering en geschilderde plafonds (door den Haarlemschen kunst- en decoratieschilder Loots), een boudoir, een coupé voor hofdames, een slaapkamer voor H. M., een cabinet d'aisance en een groot balcon als entree; en 4°. een rijtuig als keuken- en buffet-wagen, bevattende een groote keuken, geheel ingericht, twee slaapcoupés voor dienstpersoneel, tweo cabinets, een balconcoupé voor remmer, trein- smid en communicatiegang. 't Spreekt ook van zelf, dat de trein voorzien wordt van alle noodige veiligheidstoestellen Westinghouserem, vacuum luchtrem en dubbele handrem; do rijtuigen kunnen door stoom worden verwarmd en zullen voorzien zijn van een inrichting voor electrische verlichting. Aan een en ander zal de noodige zorg worden besteed. Dat zulk een werk aan de bekende firma Beynes is opgedragen, is niet alleen het bewijs van groot vertrouwen in deze firma, maar een verblijdend verschijnsel voor onze Nederlandsche, voor onze Haarlemsche nijverheid. Het zal nog een paar maanden duren, vóór de rijtuigen gereed zijn ter aflevering. Amsterdam, De onbekende persoon, thans gedetineerd in het huis van bewaring alhier, die een valschen naam opgaf, doch herkend werd als Cornelis Casimir Alberti, was vroeger burgemeester van Zwartewaal, daarna secretaris der gemeente Opsterland en als zoodanig ontslagen. Hij werd later benoemd tot brieven gaarder te Zuid-Beierland, werd weer ont slagen, ging met sigaren reizen en daalde al dieper en dieper, tot hij landlooper werd. Gouda, 22 Oct. Tot lid der Tweede Kamer in dit district is gekozen de heer mr. S. de Yries (a.-r.) met 2431 van de 4714 uitgebrachte geldige stemmen. Op de heeren mr. M. M. Schim van der Loeff (lib.) waren 1480, dr. H. Gorter (soc.-dem.) 492 en C. A. Zelverder (vrjjz.-dem.) 311 stemmen uitgebracht. 's Gravenhage, 22 Oct. Bjj de herstemming van een lid der Prov. Staten van Zuid-Hol'and zijn uitgebracht 6773 geldige stemmen. Gekozen is mr. J. Patijn (lib.) met 3953 st., terwijl mr. J. H. C. Lisman (a.-r.) 2820 st. verkreeg. 23 Oct. Met volkomen zekerheid kan worden gemeld, dat «Zorgvliet", het landgoed van den Groothertog van Saksen-Weimar aan den Ouden Scheveningschen Weg, met de daarbij behoorende terreinen in den Zeg- broekpolder, is verkocht aan de heeren Goekoop en Oppenheim, Yan Till Co. alhier, voor een naamlooze vennootschap, die zich uit sluitend met de exploitatie zal belasten en wier aandeelen-kapitaal reeds ten volle onder shands is geplaatst. Het plan is voorloopig nog niet met de exploitatie aan te vangen, doch daartoe een later, meer geschikt tijdstip af te wachten. Naar men verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een onderzoek ingesteld, om, zoo mogelijk, een einde te maken aan het gedurende langen tijd staan van vrouwen in magazijnen en winkels. Aan den Z. O. Buitensingel alhier is een gezin mot vier kinderen, waarvan het oudste 13| jaar is, Dinsdag j.l. door een voorspoedige bevalling der moeder, van drie dochters onverwachts tot zeven kinderen aangegroeid. De man heet II. J. Smit, straatveger bjj de gemeentereiniging. Reeds hadden de echtelieden tien kinderen kunnen hebben, daar de vrouw 17 October 1900 ook drie dochters ter wereld bracht, welke echter gestorven zijn. De staatscommissie, aan wolke is opge dragen een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de verpleging dient geregeld te worden, o. m. »van gedetineerden, die krank zinnig zjjn bevonden volgens geneeskundige verklaring, of lijdende zijn aan gekrenkte of achterljjke geestvermogens", met verzoek der regeering deswege te dienen van advies, heeft, aannemende, dat onder deze laatste omschrijving begrepen zijn de gedetineerden, die lijdende zijn aan epilepsie of behept zijn met imbecillitas, idiotisme in lichten graad, of achterlijkheid in meer ernstigen graad, of ook met andere psychische defecten (de zoogenaamde minder waardigen), haren wensch te kennen gegeven om te worden ingelicht omtrent het aantal on de hoedanigheid der elementen van dien aard, onder de bevolking der gevangenissen en aanverwante gestichten te onderkennen. Teneinde aan dezen wensch te voldoen, heeft de minister van justitie aan do hoofden dier gestichten opgedragen om, in overleg met den geneesheer, na te gaan hoeveel gedetineerden als bovenbedoeld in het gesticht aanwezig zijn. Ter wille van de gelijkvormigheid is de dag, waarop dat onderzoek zal gehouden worden, en de wijze, waarop de resultaten ervan zullen worden medegedeeld, door den minister vastgesteld. Over de reis van generaal De Wet van Berlijn naar Den Haag in den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. wordt door iemand, die de reis meemaakte, medegedeeld: «Het bericht, dat De Wet met den sneltrein uit Berlijn zou aankomen, had zich snel op alle stations langs den spoorweg verbreid en zoo kwam het, dat zich aan de meeste stations, waar de trein stopte, in weerwil van het late uur, een groote menschenmenigte bevond, om den generaal toe te juichen. Te Hannover, waar men 's nachts om 2 uur aankwam, stonden duizenden in het station. De trein werd bjjna bestormd, de mcnschen klommen op de daken dor waggons en aan het gejuich kwam geen einde. De Wet verscheen herhaaldelijk aan het portierraampje en hield, alleen in een nachthemd gekleed, een korte toespraak, die met geestdriftige kreten van «Leve De Wet!" werd beantwoord. De trein verliet met aanmerkelijke vertraging het station, terwijl de menigte zong «Deutschland, Deutschland über alles!" Te Essen, waar De Wet moest overstapppen, herhaalde zich hetzelfde tooneel. Uit Stad en ProviHCie. Zierikzee, 23 Oct. De heer Lambert alhier mocht een vleiend schrijven ontvangen van het bestuur der gymnastiek-vereeniging Sparta' te Goes, waarin hem o. a. in hartelijke bewoordingen dank betuigd werd voor de goede diensten, door hem aan voornoemde vereeniging bewezen. Aan den heer P. Goemans Johz. is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag verleend als secretaris van Dreischor. Benoemd tot djjksopzichter van den Wilhelmina- en Oostbevelandpolder, de heer J. Nieuwdorp te Gouda. De heer W. de Bas, surnumerair der directe belastingen enz. alhier, is tijdelijk belast met de waarneming van het ontvang kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg, ingaDg 31 dezer. Aan het R.-K. liefdehuis en het R.-K. kerkbestuur te Hulst is resp. f 2000 en f 250 gelegateerd door wijlen mevr. wed. Pierssens. Te St.-Jansteen is Dinsdagavond door den gemeente-veldwachter in de schuur van de wed. C. L. Cammaert gearresteerd de 13-jarige koewachter D. van H., verdacht van in den morgen van den 21en dezer een korenhoop in brand te hebben gestoken van den landbouwer Van der Gauwe, welke op diens bouwland stond onder die gemeente en geheel verbrandde. Van H., die zijn misdrijf moet bekend hebben, zou den brand hebben gesticht uit wraak over eene lichamelijke kastijding, die hij vroeger van de zijde van dien landbouwer eer, s moet ondergaan hebben. De verdachte is naar Middelburg overge bracht en ter beschikking der justitie gesteld. Zonnexnaire, 20 Oct. Vrijdag 1.1. trad in de eerste Nuts-Vergadering van 't Departement Zonnemaire als spreker op de heer Yan Hoorn uit Winschoten. Tot onderwerp zijner boeiende rede had hij gekozen: Karakter, Karakterloosheid en Karaktergrootheid. Het is niet mogelijk in een kort bestek den inhoud van 't gesprokene weer te gevengenoeg zij 't te vermelden, dat iedereen zeer voldaan huiswaarts keerde. Hoewel het aantal hoorderessen en hoorders voor Zonnemaire niet klein was te noemen, hadden toch maar enkelen gebruik gemaakt van «vrijen toegang". Renesse. Op initiatief van het Bestuur van het Toelaagfonds voor werklieden te Haamstede werd onder voorzitterschap van den heer L. H. Dormaar een gecombineerde vergadering der Besturen van de Toelaagfondsen van Renesse, Haamstede en Burgh gehouden. Het Bestuur van het Fonds te Noordwelle was door het ongunstige weer niet ter ver gadering aanwezig, doch had zijn voorstel van 3 jaren geleden herhaald, om leden van elkaar als dadelijk trekkend lid over te nemen. Haamstede stelt dit thans ook voor, terwijl Burgh is gemachtigd om een overeenkomst te sluiten, mits de leden, die overgaan, f 2.60 storten. De voorzitter zegt, dat men in Renesse van meening is, dat er in de andere Fondsen meer zwakke leden zijn dan hier, omdat des tijds bij do oprichting ieder, die zich aanmeldde, als lid is aangenomen. Hij zou het echter zeer op prijs stellen om met andere Fondsen een overeenkomst te treffen, doch meent, dat het niet noodig is, dat voor alle Fondsen dezelfde voorwaarden gesteld worden. Na eenige discussie werd tusschen Haamstede en Burgh de overeenkomst volgens de gestelde voor waarden van Burgh gesloten. Renesse kon vooralsnog geen besluit in dezen nemen, daar het Bestuur voor deze vergadering daar toe geen machtiging heeft. De voorzitter belooft weldra in een wettige vergadering het voorstel Burgh te behandelen en dringend aan te bevelen. Met het resultaat der op 23 October gehouden vergadering zal Noordwelle in kennis worden gesteld ep uitgenood igd tot toetreding. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Stavenisse, 23 Oct. Hedenavond ver gaderden de leden der commissie, die zich de vorige week gevormd heeft, om gelden in te zamelen voor het «Generale Boeren-hulpfonds" in deze gemeente. Dankbaar werd medegedeeld, dat er voor genoemd doel f 451,21 is opgehaald, welk bedrag zal overgemaakt worden. St.-Maartensdijk. De collecte voor de Boeren in Zuid-Afrika heeft hier opgebracht f 386. Oud-Vossemeer. Binnen enkele dagen zal, naar men ons meldt, do voor eenige weken naar Ooltgensplaat verplaatste rijksveldwachter Vink alhier vervangen worden door den nieuw aangestelden titularis Yan den Driest, thans politie-agent te Ylissingen. Goes. De hoogbejaarde heer A. Lous, sedert oen reeks van jaren secretaris van Oudelande, heeft tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag als zoodanig gevraagd. De heer Joh. Pilaar, commandant der d.d. schutterij en cand.-notaris, heeft de candidatuur voor den gemeenteraad, hem aangeboden door de Kiesvereeniging «Vooruit gang", aangenomen. In het bestuur dier Kiesvereeniging is gekozen de heer Th. Lunenburg, in plaats van den heer Ross, die bedankt had. Minstens een 400-tal personen was tegen een dubbeltje entrée opgekomen in de «Prins van Oranje" om de scherpe philippica's aan te hooren, die de gewezen pater Freek slingerde naar het hoofd van den overste van het Trappistenklooster te Tilburg. Het lust ons niet die aanvallen hier te herhalen. Van de aangeboden gelegenheid tot debat of het vragen van inlichtingen werd geen gebruik gemaakt. Onder het talrijke publiek waren slechts enkele katholieken. Een paar schobbejakken hebben het grootste deel der tamme eenden van den stationschef gestolen en die dieren in de Poel verstopt om ze Dinsdag op de Marktdag te verkoopen. Reeds vóór dien dag zijn ze evenwel door de politie opgespoord. De eenden zijn aan den chef teruggegeven en de daders naar Middelburg vervoerd. Later zijn ze op vrije voeten gesteld. Middelburg. Het voorstel van Burgem. en Weth. om afwijzend te beschikken op het adres van de Vereeniging «Kindervoeding" om subsidie uit de gemeentekas voor kinder voeding is j.l. "Woensdagmiddag door den gemeenteraad behandeld en doordat de stemmen staakten bij een voltallige raadsvergadering (8 tegen 8, 1 vacature) verworpen. Een daarop door het raadslid Jhr. Yan Tejjlingen ingediend voorstel om alsnu een subsidie van f 700 te verleenen werd door dezen op verzoek ingetrokken en Burgem. en Weth. uitgenoodigd in een volgende vergadering een nieuw voorstel in dezen in te dienen. Gedep. Staten van Zeeland hebben, op verzoek van den Minister van Waterstaat, er op gewezen, dat besturen of andere belang hebbenden bjj een beroep op de Kroon het daartoe strekkend adres aan II. M. de Koningin moeten indienen bjj den Commissaris dor Koningin in de provincie. Het blijkt nog herhaaldeljjk voor te komen, dat apellanten, met voorbjjgaan van dit voorschrift, hun adres tot beroep rechtstreeks bij H. M. indienen, en de begane informaliteit leidde dan telkens tot een niet-ontvankeljjk- verklaring. Vlissingen, 22 Oct. In do gisteren alhier gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel werden overgelegd de ingekomen antwoorden van de verschillende cargadoors aldaar op de hun gedane vraag, welke maat regelen dienen te worden genomen voor een betere exploitatie der havens. De heer P. Smith Yisser verklaart, dat gedurende den tjjd, waarin hjj de scheeps- makelaardjj op meer uitgebreiden voet uit oefende, der Kon. Maatschappij «De Schelde" (de exploitante der havens) geen verwijt kon worden gemaakt de havens niet goed te hebben geëxploiteerd. De firma's John P. Best Co. en De Graaf Co. hebben de zaak zeer ernstig overwogendoch moeten verklaren geen afdoend antwoord op de vraag te kunnen geven. De haven van Ylissingen ligt niet gunstig voor den transito-handel, zoowel wegens de hoogere spoorweg- als lichtervrachten. De scheepvaart, zoo zeggen genoemde firma's, die men er zou moeten verwachten, zou dus alle grondstoffen of goederen voor het eiland Walcheren moeten aanbrengen, en daarna in de allereerste plaats fabrieken noodig zjjn. Zoolang die dus in Vlissingen niet zjjn ver rezen, is naar de meening dezer cargadoors een vermeerdering der scheepvaart niet te verwachten. De firma B. Stofkoper Co. meent, dat, ten einde de haven van Vlissingen tot meerderen bloei te brengen, voornameljjk benoodigd is materieel voor het Iaden en lossen van schepen, evenals in alle zeehavens voorhanden is. Vooral acht deze firma noodig een kolentip, om het lossen en laden van schepen sneller en goedkooper te kunnen doen plaats hebben dan tot nu toe het geval is. Deze firma heeft bjj haar antwoord overgelegd eenige brieven van handelsvrienden in het buitenland, waaruit zij het bewjjs trekt, dat de havens van Ylissingen nog wel degeljjk voor exploitatie vatbaar zjjn. De voorzitter, de heer Jos. Van Raalte, meende, dat uit deze antwoorden voldoende bljjkt, dat geen verandering voorloopig in den tegenwoordigen toestand kan worden gebracht, wjjl alles om een cirkel draait; er is geen handel en daarom geen scheepvaart, en er is geen scheepvaart, wjjl er geen handel is. De Kamer hesloot dan ook, onder dank betuiging aan heeren cargadoors, de zaak te laten rusten. Het Duitsche rjjkspoststoomschip «König", kapitein Zemlin, kwam Woensdagmiddag te Vlissingen, komende van Zuid-Afrika; 50 passagiers, ouder wie meerdere Hollanders, werden ontscheept, waarna het schip via Bremerhaven naar Hamburg vertrok. Provinciale Staten van Zeeland. Bij besluit van 8 Juli j.l. werd in handen van Gedep. Staten gesteld het adres van het tram-comité BrouwershavenBurghsluis van 30 Juni j.l., om aan eene Nederlandsche Maatschappij, voor den aanleg en de exploitatie van den stoomtramweg Brouwershaven—Burgh sluis, een subsidie toe te zeggen van f 130630, uit te betalen in 20 jaren, met bijberekening van rente, of op zoodanige andere wijze als de Staten mochten besluiten. Gedep. Staten meenen bezwaar te moeten maken op het verzoek gunstig te adviseeren, omdat het eiland Schouwen vanwege de Provincie reeds in ruime mate ondersteuning heeft genoten bij hoogst belangrijke verbete ringen der gemeenschapsmiddelen en het mogelijk behoort te blijven, ook andere deelen der Provincie te helpen, die daaraan wellicht meer dringende behoefte hebben. Het eiland Schouwen toch ontving van 1853 tot 1901 uit de Prov. fondsen een bedrag van f 192961,53 als renteloos voorschot en eene som van f 22469,35 als subsidie, terwijl voor den stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen een subsidie van f250000 is verleend. Gedeputeerden meenen daarom, dat het niet kan worden gevorderd, dat de Provincie weder een zeer aanzienlijk offer brengt voor een eiland, dat reeds herhaalde malen ruim geholpen is, en voor een tramweg, welke geene levens vatbaarheid zou hebben, indien eene gevestigde Maatschappij niet bereid was bevonden de exploitatie op zich te nemen. Zij stellen mitsdien voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De reis der Boeren-generaals. Botha, De la Rey en De Wet kwamen Woensdagmiddag in Londen aan, vergezeld door den heer en mevrouw Ferreira (de laatste is een dochter van De la Rey), de heer De Villiers en De Lange en mevrouw De la Rey. Van het eerste Boerendriemanschap vergezelde de heer Wessels hen ditmaal. De heer De Villiers, de secretaris, verklaarde aan een persman van de Central News, dat de drie generaals geen plan hadden een nieuw onderhoud met Chamberlain te vragen, ten minste niet voor het oogenblik. De duur van hun verblijf in Londen was nog geheel onzeker, maar geen van de drie generaals dacht dat het lang zou duren. De rondreis door Engeland om voordrachten te houden is nog niet verder overwogen, en het is ook niet waarschijnlijk dat zij binnenkort zal plaats hebben. Volgens hetzelfde nieuwsbureau zou generaal De Wet den lsten November naar Zuid-Afrika terugkeeren. Door hem moet plaats besproken zijn op de „Saxon". De generaals hebben weer hun intrek enomen in het Horrex' hótel. Op hun rit aarheen werden zij hier en daar door de voorbijgangers begroet, wat zij door het afnemen van hun hoed beantwoordden. AanbestedingenVerkooptngen enz. Renesse, 22 Oct. Ten overstaan van den notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden ten verzoeke van den heer C. P. Dalebout publiek verkocht: Kalf vaarzen voor f 162, f 166, f 161, f 161 en f 161 osjes van 8 maanden gingen voor f 50. Onkosten 10 pCt. Landbouw en Veeteelt. Men meldt uit Oud-Vossemeer De drukte aan de haven door het bieten- vervoer is heel wat minder dan vorige jaren, wat een gevolg is van minderen uitzaai en veel geringer opbrengst per gemet. Yoor de gemeentekas is dit mede zeer nadeelig, daar de opbrengst van het havengeld heel wat minder zjjn zal en daar aanzienljjke herstellingen noodig zjjn, zou het juist gewenscht zjjn, dat de ingekomen havengelden de verhoogde uit gaven dekten. B BOJ1 T 8 Z A K K W. De nieuwe serie jachtdelioten is geopend. De kantonrechter te Goes sprak 't is nog maar October reeds 10 veroordeelingen uit, allo gepaard gaande met inbeslagneming van haas en geweer. Diezelfde kantonrechter velde niet minder dan 16 vonnissen wegens overtreding der verordening op de brandweer te Goes. Zou daarin misschien het bewjjs liggen, dat er iets aan die verordening hapert? Het gerechtshof te 's-IIage veroordeelde Dinsdag P. v. T., arbeider te Poortvliet, met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Zierikzee, wegens een gebrek in den vorm, tot 2 jaar, wegens diefstal met braak en inklimming, en verzwaarde de straf van 3 maanden, door de rechtbank te Middelburg opgelegd aan P. D. Jz., arbeider te Goes, wegens diefstal, tot 6 maanden. De rechtbank te Zutphen heeft Woensdag van rechtsvervolging ontslagen de 64-jarige rentenier D. J. ter P. te Winterswjjk, beklaagd van op Zondag 9 Juli, althans op een Zondag in Juli, te Winterswjjk een geldstuk van 1 Mark, toebehoorende aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. aldaar, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, uit het kerkezakje te hebben weggenomen met het oogmerk om zich dat geldstuk weder rechtelijk toe te eigenen. In ons vorig nummer is deze zaak uitvoerig vermeld. VI88CHEBIJ-BEBI6HTEK. Mosselzaad. Door het bestuur der visscherjjen op de Ooster- en Wester-Schelde zjjn thans 14 mosselzaadbankon voor do publieke visscherjj opengesteld. Ook dit jaar is slechts weinig zaad gevallen, zoodat in het aanstaand voorjaar weer mossel zaad van de Zuiderzee of van Engeland zal moeten aangevoerd worden. Het meeste zaad is gevonden op de Wester- Scheldein het Schaar van Ossenisse. Elk vaartuig kon daar echter niet meer dan 4 a 5 ton vangen, doordat het zaad bjj laag water niet bovenkwam, terwijl er zooveel vaartuigen op de bank lagen er waren eenige honderden aanwezig dat zjj elkander hinderden bij het visschen. Het mosselzaad bljjft dientengevolge nog altijd hoog in prijs. Het werd deze week verkocht voor f 2 per ton. De opengestelde zaadbanken, waarvan vijf op de Ooster- en vijf op de Wester-Schelde, kunnen van nu tot 1 Maart bevischt worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2