¥1 ZIERIRZEESCHE aH MEI U SHORE. Dinsdag 21 October 1902. RECLAMES. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7759. Directeur A, O". DE LOOZB. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. er 15 regels 7ö cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen s De nieuwste Winterstoffen voor goederen op miat. AanbevelendM J. DE GRAAF Cz. NIEUWSTIJDINGEN. Australië. Een sombere vracht zal weldra de haven van Wellington (Nieuw-Zeeland) verlaten. Ze zal namelijk bestaan uit 0000 lijken van arme Chineezen, die daar in den loop der jaren stierven en de transportkosten naar het vaderland niet konden betalen. Een rijke Chinees heeft zich over de dooden ontfermd en hen laten opgraven. Binnen eenige dagen worden de lijken naar den heiligen grond overgebracht. Deze liefdadigheid, aan dooden bewezen, zal den rijken langstaart f 120,000 kosten. Engeland. Londen, 17 Oct. Het Min. van Kol. heeft medegedeeld, dat er geen grond is voor het bericht, dat het plan zou bestaan tot eene tweede ontmoeting tusschen Cham berlain en de Boeren-generaals. Van een aanstaanden terugkeer der generaals in Engeland is aan het Ministerie niets bekend. Het Huis kwam beden weder bijeen. Balfour stelde voor gedurende de geheele zitting van het Huis allereerst de regeerings- zaken te behandelen en deelde mede, dat behalve het onderwijs-wetsontwerp, het Huis to behandelen zou krijgen een crediet voor het uitvoeren der vredesvoorwaarden. De Iersche leden vroegen, dat gelegenheid zou worden gegeven den toestand van Ierland te bespreken, doch Balfour weigerde. Na een lang debat stelde Balfour voor de zitting op te heffen, waarop het Iersche lid John O'Donnell, nationalist, opstond om de besprekingen voort te zetten. O'Donnell weigerde aan het bevel van den voorzitter om te gaan zitten, te voldoen en trachtte onder groot rumoer en toejuichingen van de Ieren zijn rede voort te zetten. Nog steeds sprekende, verliet hij de Iersche zetels, stak over naar het andere einde der zaal en schreeuwde, staande voor Balfour, dezen het slot van zijn redevoering in het gezicht. Aanvankelijk dacht men, dat hij Balfour zou aanvallen, doch zoodra hij uitgesproken had, keerde hij bedaard naar zijn plaats terug. Balfour, die gedurende dit geheele tooneel van geen ontsteltenis blijk gaf, stelde voor, O'Donnell zijn lidmaatschap van het Huis te ontnemen. Onder groote opwinding werd dit voorstel met 341 tegen 51 stemmen aangenomen. 18 Oct. Uit Pretoria wordt van gisteren, Vrijdag, gemeld, dat een deputatie vau invloedrijke Boeren zich vervoegd heeft bij den luitenant-gouverneur van Transvaal, Lawley, met het doel aan te dringen op tinanciëele hulp voor voorziening van den veestapel des lands. Lawley antwoordde, dat de regeering bereid was een som ter be schikking te stellen, een bedrag van millioen pond [sterling niet te boven gaande, hetwelk geleend zal worden als eerste hypotheek op grondeigendom, tegen 4J> procent intrest. Het geld moet uitsluitend bestemd worden voor den veestapel des lands en staat niet in verband met het repatrieeringswerk. Southampton, 18 Oct. De commandanten Joubert, Kritzinger en Fouché zijn uit Zuid- Afrika hier aangekomen en naar Londen vertrokken. Zwitserland. De Zwitsersche stad Bazel schijnt als de rjjkste stad van Europa te moeten worden beschouwd. De vermogens, waarvan daar dit jaar belasting wordt betaald, bedragen te zamen 875.000.000 francs. Onder de 124.000 inwoners zijn 180 millionnairs174 met een vermogen tusschen de 500.000 en 1,000.000 francs, 170 met een half millioen en 895 met een vermogen tusschen 100.000 en 500.000 francs. In vijftien jaren is het gezamenlijk ver mogen er vermeerderd met 390 millioen francs. Frankrijk. Te Parijs is weder een groote oplichterij ontdekt, ten bedrage van minstens 1.500.000 francs. De eenige bedrogene, die tot dusverre eene aanklacht bij het gerecht indiende, is eene dame, mevrouw Si vet. Zij verliest 400.000 francs. Dat geld bad zij, op raad van een geestelijke, Guillaumin genaamd, belegd bij den bankier Mal val, directeur van »la Maison Générale de la Bourse", en zij ontving een zoo buiten gewoon hooge rente, dat zij zich ongerust maakte en den bankier verzocht, haar geld in solide fondsen te beleggen. Haar verzoek scheen nu den bankier op zijn beurt ongerust te maken; althans hij vluchtte en liet niets meer van zich of van haar geld hooren. De dame diende toen een aanklacht in tegen Malval en Guillaumin. De bankier werd tot dusverre niet gevondenmaar de geestelijke werd in zijn woonplaats, Nogent le Rotrou, gevangen genomen. Hij ontkent alle schuld, en beweert te goeder trouw te hebben gehandeld. Mevr. Sivet is ook nog door een anderen oplichter bedrogen. Zij is een gescheiden vrouw, en iemand, die zich uitgaf voor een persoon van gewicht, kanselier van den Bisschop van Cyprus, had haar aangeboden zijn invloed aan te wenden om voor haar toestemming tot een tweede huwelijk te verkrijgen van den Paus en »voor de onkosten" 70.000 francs van haar bekomen, zonder verder iets van zich te laten hooren. Tegen dien «kanselier", Gadobert genaamd, diende zij mede een aanklacht in en hij is thaus ook gevat. In het gehucht Morzine is de stoom ketel van een locomobiel, die gebruikt werd bij het graan dorschen, gesprongen, waardoor vier kinderen van 8 k 40 jaar gedood werden. Eén kind werd in tweeën gesneden, een ander werd het hoofd van den romp gescheiden. Twee anderen waren onmiddellijk dood en werden over een grooten afstand weggeslingerd. Bovendien zijn er verscheidene gewonden. Duitschland. Berlijn, 16 Oct. Ter eere van de Boeren generaals had hedenavond om acht uur een feestelijke zitting van den «Burenhilfsbund" plaats, die door professor SimmeriDg geopend werd met een toespraak, waarin hij een historisch overzicht gaf van het ontstaan van den «Burenhilfsbund". Hij deelde mede, dat er in 't geheel 700.000 Mark was ingezameld, waarvan nog 200.000 Mark over waren, die aan de generaals ter hand gesteld zouden worden. Spreker overhandigde daarop aan De Wet een kasaanwijzing voor dat bedrag. Daarop werden nog meer geldsommen overhandigd door den hoofdredacteur Enger van de Reichsbote en den hoofdredacteur Lange van de Deutsche Ztg. De laatste hield daarbij een toespraak, waarin hij zijn vreugde er over uitsprak den generaals, die hij als helden huldigde, de hand te kunnen schudden. Daarop volgde een eenvoudige maaltijd. In den voormiddag van Vrijdag hebben de generaals eenige merkwaardigheden be zichtigd en kransen gelegd voor de standbeelden van keizer Wilhelm I en Von Bismarck. Te 2 uur bezochten zij de wandelzaal van den Rijksdag, waarin zij door verscheidene afgevaardigden werden begroet. 18 Oct. De Boeren-generaals hebben hedenmiddag gehoor gegeven aan de uit- noodiging van het Alduitsch Verbond tot bjjwoning van een feestmaal in het hotel Kaiserhof. Professor Hasse wachtte de gasten op en bood hen een artistiek uitgevoerd adres aan, waarvoor Botha, mede uit naam zijner vrienden, dank zeide. Botha legde er nadruk op, dat men het in Duitschland hier en daar kwalijk had genomen, dat de Boeren zich toch nog tot het sluiten van vrede hadden laten vindende ongelijke strijd moest evenwel ten slotte 'toch een einde nemen. Niet het zwaard echter had de Boeren overwonnen, maar de honger. Aan het feestmaal namen meer dan 200 personen deel. Hasse bracht een dronk op den Keizer uit. De Wet en De la Rey voerden tijdens den maaltijd het woord. De Wet is hedenavond om 10 uur naar Den Haag vertrokken; Botha en De la Rey om 10.10 naar Brussel, alle drie tot afscheid stormachtig toegejuicht door de volksmenigte. De drie generaals zullen Dinsdag a.s. van Rotterdam naar Londen vertrekken met een der booten van de firma Müller Co. De tentoonstelling te Dusseldorp, welke heden (Maandag) formeel gesloten wordt na bijna zes volle maanden gwluurd te hebben, is wèl volkomen geslaagd: er kan gerekend worden op een overschot van meer dan één millioen mark en alle loten van de met deze tentoonstelling gepaard gaande loterij zijn van de hand gezet. Nederland. Maastricht, 17 Oct. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Donderdag een bezoek aan het Geuldal gebracht, voornamelijk om een bezoek te brengen aan de «Grot" te Valkenberg. Aan den ingang der grot werd Z. K. H. opgewacht door den burgemeester van Valken berg, den heer dr. A. Erens. Achtereenvolgens werd een bezoek gebracht aan de historische kapel, waar van 1798 1803 het Misoffer werd opgedragen en waar de Katholieke priesters beschutting zochten gedurende de Fransche overheersching en het zoogenaamde Romeinsche gedeelte, waarvan de oorsprong zich in den loop der tijden verliest. De «tweedrup" en «driedrup" wekten de belangstelling van den hoogen bezoeker ten zeerste op en op deze interessante plek heeft het Z. K. II. behaagd zijn naam op den mergelsteen te schrijven, waarop hij den Commissaris der Koningin, dr. A. Erens en jhr. v. Suchtelen uitnoodigde hetzelfde te doen, als aandenken aan dezen bergtocht, die, volgens 't beweren van Z. K. H., bij hem nog lang in aangename herinnering zal big ven. Door de zorgen van den heer en mevrouw Erens werd den Prins in de grot een lunch aangeboden en werd tevens een glas cham pagne geledigd. Voor een feeërieke verlichting, een keurige bloemen- en plantenversiering was mede gezorgd, terwijl op verschillende punten de twee harmonieën, waarover Valkenberg be- beschikt, «Walram" en «Falcobergia", eenige muziekstukken ten beste gaven. Na de grot werd een bezoek aan de oude ruïne gebracht. Van de hoogte, waarop de ruïne ligt, bewonderde Prins Hendrik 't over- schoon panorama, dat zich voor 't oog ontrolt. Haarlem, 18 Oct. De raad heeft met 15 tegen 14 stemmen besloten f 100 schadever goeding toe te kennen aan den werkman der gemeentereiniging Wormerdam, die in Februari 1901 was ontslagen op vermoeden van diefetal. maar die door rechtbank en gerechtshof was vrijgesproken. Amsterdam, 18 Oct. Een twintigjarig bewoner van de Hobbemakade alhier is verdwenen en tegelijk een vijftienjarig meisje uit de Albert Cuypstraat alhier, dat bij vermoedelijk heeft geschaakt. Daar ook een rijwiel wordt vermist in een aangrenzend perceel, vermoedt men, dat de romantische jongelui per wiel zijn verdwenen. Door de wederzijdsche ouders is der politie verzocht hen op te sporen. Een zwerver, die Donderdagnacht wegens dronkenschap gearresteerd en naar het politie bureau St. Pietershal overgebracht werd, om daar zijn roes uit te slapen, is niet meer ontwaakt. Overmatig gebruik van sterkedrank moet de oorzaak van zijn dood zijn geweest. Bij het schoonmaken van een privaat van een perceel aan de Rozengracht, waar vroeger de valsche munter Smitshujzen werkte", zijn een groot aantal nog niet geheel afgewerkte rijksdaalders gevonden, die daar zeker door hem waren ingeworpen. Zooals men zich zal herinneren, heeft de justitie dit gevaarlijke heerschap voor 12 jaren uit de samenleving verwijderd. Gouda, 18 Oct. In April van dit jaar werd bij de politie alhier, als op den open baren weg gevonden, gedeponeerd een zak, inhoudende 500 gulden. Tot heden heeft zich nog niemand als den verliezer aangemeld en thans wordt vanwege den commissaris van politie deze vondst weder in de plaatselijke bladen gepubliceerd. Vreemt lijkt het, dat iemand f 500 kan verliezen, zonder dat hij het bemerkt of zonder dat hij het der moeite waard acht het sommetje terug te halen. Ligt het vermoeden ook voor de hand, dat dit geld van diefstal afkomstig kan zijn? Door zich aan te melden als den verliezer, worden allicht door den commissaris vragen gesteld, welker beantwoording den deliquent allicht in gevaar kunnen brengen en vandaar misschien de oorzaak, dat zich niemand aanmeldt. Utrecht, 17 Oct. Bij het bezoek der Boerengeneraals alhier had eene hoogbejaarde dame, die er zeer op gesteld was de generaals te zien, zich op den bepaalden dag naar de Maliebaan begeven. Toen zij in de verte den breeden stroom van menschen zag naderen, werd bet haar echter wat bang te moede. Wat zou zij doen Naar huis terugkeeren zonder haar doel te hebben bereikt, dat kon zij niet van zich verkrijgen. Zij besloot de stoute schoenen aan te trekken en schelde aan het huis van president Krüger aan. De dienstbode, die opendeed, bracht haar verzoek, om in de gelegenheid gesteld te worden de generaals te zien, aan den president over en deze liet aan de oude dame een stoel brengen in den tuin vóór zijne woning, om aldaar de komst der heeren op haar gemak af te wachten. En toen de rijtuigen aldaar stilhielden en de generaals uitstapten, maakten de generaals in het voorbijgaan voor de oude dame allen een diepe buiging, en enkelen van het gezelschap spraken haar allervriendelijkst toe. Toen zij alien en alles had gezien, stond zij van haren zetel op en keerde hoogst voldaan naar huis terug. Rotterdam, 18 Oct. Het Leger des Heils heeft hier het voormalig R.-K. Weeshuis voor meisjes, aan den Schiedamschen Dijk, aan gekocht. Dit gebouw zal worden ingericht voor goedkoop volks-logementvolks-gaar- keuken en een gedeelte er van zal dienen ter vervanging van den toevlucht voor dak- loozen met werkverschaffing, die zich voor heen bevond aan de Bierhaven. De nieuwe instelling zal flinke slaap gelegenheid aanbieden voor ruim 200 personen, tegen prijzen van 10 tot 40 of 50 cent per nacht. Met 1 November wordt met de ver anderingen in het gebouw begonnen en binnen zeer korten tijd daarna zal de instelling worden geopend. De kosten zjjn uit den aard der zaak belangrjk; daarom wordt op de milddadig heid der ingezetenen gerekend. De opbrengst van de collecte, die van 2 tot 15 November zal worden gehouden, zal mede ten bate dezer inrichting komen. Dordrecht, 18 Oct. Zondag werden door de politie op de Buitenwalevest alhier zwervende aangetroffen twee meisjes van 12 en 13 jaar. Naar het bureau gebracht, verklaarden zj daar dat hare ouders in de Vjversteeg te Rotterdam woonden en zj op weg waren naar hare grootouders te 's-Hertogenbosch. Dienzelfden middag naar Rotterdam gebracht, keerden zj reeds 's avonds met hun geleider alhier terug, met de mededeeling dat hare ouders reeds enkele weken geleden uit Rot terdam waren vertrokken. Nader ondervraagd, vertelden dezwervelingen dat hare ouders ventende naar Zutfen waren getrokken en vandaar naar Amsterdam op weg gegaan waren. In de buurt van Utrecht waren zj hare ouders echter kwjtgeraakt. Den volgenden dag werden zj op transport gesteld naar Amsterdam, waar de ouders reeds waren aangekomen, zoodat zj aan dezen konden worden overgegeven. Gisterenavond echter werd de politie alhier verrast met de komst van het gausche gezin vader, moeder, de twee meisjes en nog een zoon van 16 en een meisje van 9 jaar. Zj vroegen nachtverbljf en voortgeholpen te worden naar Antwerpen. Hedenochtend is aan dit laatste verzoek voldaan, zeker in de hoop dat ze na niet meer terugkeeren. Hedenmiddag omstreeks 41 uur kwam hier de sleepboot Bruinvisch" van Rotterdam, kapt. H. Snjder. met een hoogaars van de zjde der Vuilpoort tegenstroom de rivier afvaren, om dat vaartuig door de spoorwegbrug te slepen. Aangezien die brug nog gesloten was werd even gestopt bj de aanlegpont der stoombooten »Thor" aan de Buiten-Kalkhaven. Op datzelfde oogenblik kwam een roeiboot van achter die pont te voorschjn. Dadeljk waarschuwde de kapitein den roeier door een stoot op de fluit, maar deze meende bljkbaar nog wel voorbj te kunnen. Het gevolg was dat de roeiboot tegen de stoomboot voer en de roeier, de 47-jarige Johannes de Boef, wonende te Hendrik-Ido-Ambacht en in dienst van den heer Th. Volker te Dordt, over boord sloeg. De kapitein en de schipper van de hoogaars trachtten hem nog te grjpen, maar de man zonk in de diepte weg. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 20 Oct. Wj herinneren onze stadgenooten aan de hoogst belangr jke open bare bjeenkomst, die Woensdagavond ten acht ure in de Concertzaal alhier zal gehouden worden, en waarin de heer mr. J. P. Cau de oprichting van een Weduwenfonds ten behoeve van «Onderling Hulpbetoon" zal inleiden. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de Vereeniging «Eendracht" te Oud-Yossemeer werd besloten nog in den loop van dit jaar een tooneel voorstelling te geven, zoo zich een genoegzaam aantal personen als werkende leden aanmelden. Door den heer Wiskerke werd een lezing gehouden over «Heksenprocessen in de 16e eeuw". Bj de Regeering moet het voornemen bestaan, de residentie van den inspecteur der belastingen van Aardenburg naar Oostburg over te brengen. De villa «Buitenzorg" aldaar wordt reeds genoemd als aanstaande woning van den inspecteur. Men schrjft uit Zeeuwsch-Vlaanderen (Oostel jk Deel) Eindeljk zal aan den wensch van alle ingezetenen uit deze streken worden voldaan en zal de rjkspolitie aanmerkeljk versterkt worden. Te Koewacht zal een nieuwe brigade van vjf man gelegd worden, te Nieuw-Namen (gemeente Clinge) van drie man, terwjl de brigades van Axel en Hulst elk met twee en die van Sas van Gent met één man zullen vermeerderd worden. Nü zal er, hoopt men, een einde kunnen komen aan de menigvuldige diefstallen en strooperjen in de grensplaatsen en kunnen de eigenaars van koeien, kippen en konjnen dezen winter rustig slapen. Te Koewacht en te Kouter zjn alsnog geen maréchaussées gestationneerd. In verband met de versterking van de rjkspolitie in deze streken, moet het bj den minister van justitie een punt van ernstige overweging uitmaken om te Sas-van-Gent wederom, als voorheen, een luitenant der maréchaussées te plaatsen. Vlissingen zal echter in alle geval zjn officier behouden. Sirjansland. Toen dezer dagen een schipper zjn hier in de haven liggende zuster kwam bezoeken, had hj 't ongeluk te vallen op 't schip, met 't gevolg, dat hj overboord viel. Met veel moeite werd hj door in de nabjheid zjnde personen op 't droge gebracht. De val was van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Serooskerke, 19 Oct. Aan den zeedjk in den Schelphoek alhier is een flesch aange spoeld, waarin een briefje (in het Duitech) van den volgenden inhoud De vinder van dit fleschje wordt verzocht, zoo mogeljk per post, bericht te doen van plaats van aanspoeling. Paul Straube, 4318 Blairstreet St. Louis U. S. A. Vermoedeljk betreft het hier een weten- schappeljke proefneming. Is het fleschje werkel jk te St. Louis te water gelaten, waar van echter noch op de flesch, nog op het papier eenige aanwjzing te vinden is, dan staat men verbaasd over de groote reis, die het zonder ongelukken volbracht. St.-Maartensdijk, 19 Oct. De voordracht, opgemaakt door het Djksbestuur van den Wilhelminapolder voor de benoeming van een waterbouwkundigen ambtenaar van dien polder, luidt: 1°. Joh. Nieuwdorp, buiten gewoon opzichter te Gouda; 2°. W. A. Dormaar, waterbouwkundig ambtenaar te St.-Annaland3°. M. P. de Looff, waterbouw kundig ambtenaar te Scharendjke. Goes. Het tooneelgezelschap der heeren Barendse en Verhage zal hier in den aan staanden winter in de «Prins van Oranje" 4 voorstellingen geven. Op 30 October wordt opgevoerd: Sherlock Middelburg. Door den Middelbnrgschen Bestuurdersbond wordt namens negen bj dien bond aangesloten vak- en andere ver- eenigingen den gemeenteraad bj adres verzocht op de begrooting voor 1903 een som te brengen ter voorziening in den nood door werkloosheid ontstaan. Landbouw en Veeteelt. Sirjansland. Hier is men druk bezig met het rooien der beetwortelen. De opbrengst valt, zooals te verwachten was, niet mede: de biet is klein en zeer takkig van stuk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1