Zaterdag 18 October 1902. (Z« ierils-zeesclie C o u r a n t). Dit nummer bestaat uit twee, bladen. Eerste Blad. RECLAMES. De nieuwste Winterstoffen voor goederen op maat. J. DE GRAAF Cz. BRANDSCHOUWING. ALGEMEENE BRANDSCHOUWING AlgemeoH Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7758. Directeur a, J. DE LOOZE. Redacteuren: j wv J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels YE» cts. Elke regel meer 155 cts. Ontvangen Aanbevelend De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MANPapiermagazijn Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerk, als: VisitekaartjesHuwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitanliën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjesBanketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De BURGEMEESTER en WET0OUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den SO Octo ber eerstkomende en volgende dagen eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 15 October 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. In Frankrijk hebben de Kamers, nu de zomervacantie voorbij is, haar zittiDgen hervat. In de Kamer van Afgevaardigden giüg het, gelijk wel te voorzien was, al aanstonds zeer levendig en heftig toe. Nadat de Minister van Finantiën, Rouvier, zijn jaarlijksche begrooting had ingediend, beklom de bekende afgevaardigde van de Vendée, de Bonapartist Baudry d'Asson, het spreekgestoelte, en deed aan zijn mede-afgevaardigden het ingrijpend voorstel het geheele Ministerie in staat van beschuldiging te stellen, omdat het door de sluiting der kloosterscholen de wet geschonden had. Hij vroeg de onmiddellijke behandeling van zijn voorstel. Zij werd door de Kamer met groote meerderheid van stemmen geweigerd. Deze uitslag schrikte een anderen afgevaardigde van het centrum niet af om de Regeering over de sluiting van 2500 scholen te kapittelen. Hij noemde haar een inbreuk op het beginsel van vrijheid van onderwijs. Het hierop ontstane debat leidde tot geen resultaat. Ten aanzien van de algemeene werkstaking in de steenkolenmijnen in het Noorden van Frankrijk valt nog niets goeds te vermelden. Zjj heeft grootere afmetingen aangenomen, en tot ernstige botsingen met de militaire macht aanleiding gegeven. De arbeiders eischen een achturigen arbeidsdag, verhooging van het arbeidsloon, en de toekenning van een pensioen op hun ouden dag. Zij willen niet eer aan den arbeid gaan, voordat die eischen zijn ingewilligd. Inmiddels profiteeren de steenkolenhandelaren, die met het oog op den naderenden winter een grooten voorraad hebben opgeslagenvan dezen hun niet onwelkomen toestand. Zij hebben natuurlijk de prijzen enorm verhoogd. Beweerd wordt zelfs, dat zij, om de kolen op prijs te houden, de stakers steunen. De Boerengeneraals, die in Parijs niet als overwonnenen, maar als triumphators schitterend ontvangen werden, zijn ter uit voering van hun opdracht ten behoeve van hun landgenooten thans op weg naar Berlijn. Gelijk bekend is, zullen zij niet bij den Keizer op audiëntie gaan. Zij weigerden die aan te vragen. Wel wilden zij als zij door den Keizer werden geïnviteerd, aan die uit- noodiging gaarne gevolg geven. Hun weigering steunde op het zeer juiste motief, dat zij een finantiëele en geen politieke zendiDg te ver vullen hadden, zoodat zij geen enkel staats hoofd bezochten, indien door dezen niet de wensch hen te zien en te spreken, recht streeks hun werd kenbaar gemaakt. Nu zou de Keizer, die nieuwsgierig was de drie krijgshelden persoonlijk te leeren kennen, die zoolang den ODgelijken strijd tegen Eügeland roemvol hadden uitgehouden, hen wel uit genood igd hebben, ware het niet, dat de Engelache pers, die het orgaan is van de Britsche Regeeringmoord en brand had geschreeuwd over een eventuëele ontvangst van de Boerengeneraals door den Keizer. Eu daar Wilhelm II meer nog om staatkundige dan om dynastieke redenen zijn braven oom thans naar de oogen ziet, zoo liet hij om dezen en diens Regeering te believeD, door zyn officiëuB orgaan aan de wereld kond doen, dat hij aan de Boerengeneraals geen audiëntie wilde verleenen. Valschelijk doet hij het zelfs voorkomen, alsof deze een audiëntie hadden aangevraagd. De Duitsche pers zwijgt grootendeels over 's Keizers stuitende houdiDg. Dit stilzwijgen is geen bewijs van instemming, maar van vrees voor mogelijke kwade gevolgen. Sedert deze Keizer toch aan het staatsroer is, kan in het groote rijk der Germanen de drukpers zich niet vrij bewegen.^ Haar redacteuren komen bij de onbeduidendste onwelgevallige uiting menig maal met den strafrechter in aanraking, en moeten dan in den kerker voor hun over tuiging boeten. De man van het »sic volo, sic jubeo" (zóó wil ik, zóó beveel ik) gedoogt geen zelfstandig gevoelen, duldt geen tegen spraak. Om de volksovertuiging bekreunt hij zich niet in het minst. Op het volk ziet hij, de heerscher, met verachting neer. Het is voor hem te hopen, dat nooit de dag der vergelding kome. De Rijksdag is geopend. Een lid der vrijzinnige volkspartij heeft een interpellatie over de vleoschschaarschte en de hooge vleescbprijzen aangekondigd. Zal de Regeering inzien, dat de openzetting der grenzen voor den vrijen invoer van vee in 's lands belang, een gebiedende noodzakelijkheid is? In Genève is de bijna algemeene werk staking, waaraan een twintigduizend werklieden en geëmploieerden deelnamen geëindigd. De Regeering, beducht voor onlusten, had een groote troepenmacht in Genève tot handhaving van de orde samengetrokken. Onder de leus »allen voor elkander", waren de fabrieken, werkplaatsen en kantoren verlaten. Zelfs de couranten konden, omdat de letterzetters van de drukkerijen weg waren gebleven, niet meer verschijnen. Het comité der tram beambten heeft, na de werklieden der ver schillende bedrijven tot hervatting van de werkzaamheden te hebben aangespoord, met de tram-directie geconfereerd. Deze conferentie leidde tot het resultaat, dat de tram-beambten voor zooverre hunne plaatsen niet waren ingenomen, weer in dienst konden treden. Ook in Amerika is, hoofdzakelijk door de ijverige bemoeiingen van den President Roosevelt, door de mijnarbeiders het werk hervat. Hunne wenschen en grieven zullen aan de beoordeeling van een scheidsgerecht onderworpen worden. Nederland. Maastricht, 15 Oct. In de vallei van de Maas heeft men wederom groote kolen- lagen ontdekt. Zij bevinden zich bij Elsloo, Eyeden en Hanklaer. Het meereDdeel dezer lagen bevindt zich op een diepte van ODgeveer 400 meter. Men gaat steeds voort op meer plaatsen peilingen te doen. Apeldoorn, 15 Oct. In het begin dezer week werd de heer S. door eene kat gebeten en op de hand gekrabd, tengevolge waarvan hij gisteren aan bloedvergiftiging is overleden. Harderwijk, 16 Oct. Alhier zou Dinsdag avond een gemeenteraadsvergadering gehouden worden. Het zou voor de laatste maal zijn, dat de naar Zaandam vertrekkende burge meester jhr. mr. Elias den voorzitterszetel zou innemen. De punten op de agenda waren belangrijk genoeg. O. a. zou de gemeente- begrootiDg vastgesteld worden. Het grootste deel der raadsleden was echter weggebleven. Van de dertien waren er, de beide wet houders medegerekend, slechts 6 aanwezig. De burgemeester moest dan ook raede- deelen, dat de vergadering Diet kon doorgaan. Dit geval teekent duidelijk de verhouding, die er bestond tusschen burgervader en een groot deel der vroede mannen. Haarlem, 16 Oct. Gisterennacht viel alhier een vrouw van 79 jaar, die met haar dochter samenwoont, van de trap in haar woning op het Begijnhof. Toen 's morgens omstreeks 6J uur bakker en melkboer kwameD, vond men haar liggen met gespleten schedel, het hoofd tegen den muur. De arme vrouw werd nog levend per raderbaar naar het gasthuis gebracht. Haar toestand is hoogst bedenkelijk. Hoorn, 15 Oct. Op den avond van een der dagen van de loting voor de militie is een jongen van 20 jaar, die dóór de lotelingen op sterken drank was onthaald en er blijk baar te veel van had gekregen, dood aan den dijk gevonden. Amsterdam, 15 Oct. Op het alhier gehouden congres voor menschelijke en dierlijke voeding voerde de heer Johan Huijbers uit Rotterdam het woord over »De voortbrengselen der bakkerij en de grond stoffen daartoe gebezigd". Hij betoogde daarbij, vaak schilderend in schrille kleuren, dat zoo de bakkers bij het bakken al niet knoeien, zij toch weinig kieskeurig zyn bij het kiezen van de grond stoffen voor hun brood en de middelen om deeg goed kneedbaar, goed bakbaar, hot baksel bros en geurig te maken. Ook in bet meel wordt veel geknoeid, wel niet door de bakkers, maar dan toch door meelfabrikanten, die soms de allervreemdste bestanddeelen in hun meel durven mengen. Vooral bij de beschuitbereiding worden vaak volgens de mededeelingen van den heer Huijbers zeer od smakelijke en gevaarlijke grondstoffen gebezigd. Daaraan een einde te maken door de bakkers te dwingen goede grondstoffen te bezigen, achtte spreker in aller belang en daarom aller taak. Monnikendam, 15 Oct. De vorige week kenmerkte zich alhier door een droevige gebeurtenis. Mej. de wed. De Moes kwam Maandag des avonds halfacht thuis van een uitstapje naar haar kinderen te Haarlem en begaf zich ijliDgs naar haar woning. Een der buurvrouwen had melk voor haar genomen en daar ze die om tien uur nog niet had gehaald, dacht deze»ik zal ze buurvrouw even gaan brengen". Daar ze op haar geroep aan de deur geen gehoor kreeg, en zag dat de gaDg vol walm was, riep ze een ander buurtje en beiden gingen ze nu naar binnen. Daar vonden ze mej. De Moes op den grond liggen en het vertrek zoo vol walm van een nog brandende lamp, dat ze het licht ter nauwernood konden zien. De ongelukkige had proppen in neus, mond en ooren en was niet tot bewustzijn te brengen, wat aan den inmiddels ontboden geneesheer evenmin mocht gelukken. Tot Donderdagmiddag is ze blijven leven zonder eenig teeken van bewustzijn te geven. Utrecht, 15 Oct. Als een loopend vuurtje verspreidde zich alhier het gerucht, dat zekere v. K., wonende aan den Abstederdijk een der buitenwijken met een revolver schot zijn vrouw had gedood. Gelukkig voor beiden bleek dat gerucht al heel gauw zeer overdreven te zyn. Wat toch was er gebeurd? Van K. verloor een paar jaren geleden zijne vrouw en bleef toen met 5 jonge kinderen zitten. Daar hij door zijn werk bijna den ganschen dag van huis was, was hij genoodzaakt een huishoudster te nemen, met wie hij, doordien zij goed voor de kinderen bleek te zijn, nu een jaar geleden huwde. Van dat oogenblik af liep de boel echter mis, doordien v. K. meende opgemerkt te hebben, dat zijn vrouw niet alleen de kinderen, maar ook de huishouding verwaarloosde, niettegen staande bij een flink weekgeld thuisbracht. Daar v. K. erg driftig en diens ega alles behalve gemakkelijk is, hadden reeds meer malen heftige tooneelen plaats, waarbij het tot heden echter nog steeds bij woorden bleef. Ditmaal echter is het niet bij woorden ge bleven, doch is v. K., na weder met zijn vrouw te hebben getwist en door deze op allerlei wijzen te zijn gesard, zoo driftig ge worden, dat hij een revolver uit een kast heeft gehaald en daarmede terwijl zij op een privaat op een open plaatsje staande was gevlucht een schot op haar heeft gelost. Zooals v. K. bij zijn aanhouding verklaarde, was het vuurwapen slechts met één losse patroon geladen en heeft hij haar alleen schrik willen aanjagen. In hoever of dit waar is, zal uit het verder onderzoek moeten blijken, in elk geval heeft de vrouw toch geen letsel bekomen, daar zij niet werd getroffen. Rotterdam, 16 Oct. Hedennacht om 1,15 werd brand ontdekt op de zolderverdieping van pand no. 12 aan den Groenendaal, welk pand op de le verdieping bewoond wordt door de waarzegster mej. SantiDge en de tweede verdieping door den kamerverhuurder H. He- merik, wiens kostganger, de 21-jarige C. J. Schuurman, op den zolder was geweest om met een lampje naar een roman te zoeken, die tusschen eenigen rommel op den zolder verborgen moest zijn. Het lampje brak en weldra stond het achtergedeelte van den zolder in brand. Hemerik en Schuurman trachtten nog den brand met eigeD middelen te blusschen, doch moesten voor rook en vuur wijken. Een korte poos sloegen de vlammen aan de achterzijde nit het dak, doch de brand weer was in één half uur tyds den brand meester onder leiding van den hoofdman, den heer J. Rooster. De eerste en tweede ver dieping bekwamen alleen waterschade. Met het stoomschip »Lawoe" van den Rotterdamschen Lloyd, dat reeds Woensdag morgen vroeg alhier verwacht werd, doch eerst Woensdagavond laat aan het terrein der Javaloodsen arriveerderepatrieerde een detachement van 24 militairen, onder wie zich bevond de infanterist le klasse Cornelia Kortirg, geboortig uit Vledder (Dr.), die zich door zijn moedig en beleidvol gedrag zoozeer onder scheidde, dat hem bij kon. besluit van 13 Juli 1900, no. 29, het ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde werd toegekend. Op den 21 Aug. 1899 was Korting bij de innemiDg van de versterking Kotta Genoeboe, in de onder-afdeeling Tapa Toean, na zich door de rond de versterking aangebrachte bamboedoeri te hebben heengewerkt, het eerst binnen die sterk bezette versterking gedrongen hij wist zich staande te houden tegenover een overmachtigen vijand en dreef dezen met behulp zijner kameraden onder het vuur terug. Daarmede verdiende hij met eere zijn ridder kruis. Ook in 1901 geraakte hij, den 7 April, met den vijand slaags en wel bij Blang Pedir op de westkust van Atjeh, by welke gelegen heid hij klewaDghouwen opliep over de rechterzijde van zijn schedel, van zijn rechter schouder en den rug. Gelukkig herstelde de kranige soldaat; echter werd hij tijdelijk voor den dienst te velde afgekeurd en zal hij nu voorloopig te Zutfen bij de reconvalescenten- compagnie gedetacheerd worden. Donderdagmorgen werd de kranige militair op de gebruikelijke wijze verwelkomd door de muziekkapel van het korps Kon. Scherp schutters. Tilburg, 16 Oct. Onder deze gemeente waren twee personen aan het stroopen met een lichtbak, toen op eens het geweer van den een afging, doordien het aan een tak van een dennenboom bleef haken. De andere werd in de beide beenen getroffen en moest Daar het gasthuis vervoerd worden. Doordien zijn makker hem hulp verleende, werden zij ontdekt en tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Zierikzee, 17 Oct. Het Bestuur van „Onderling Hulpbetoon", één der nuttigste vereenigingen te dezer stede, zoo niet de nuttigste, heeft in deze gemeente een circulaire verspreid, waarin het den steun en de mede werking voor de oprichting van een Weduwon- fonds inroept. In ons blad werd indertijd door den heer mr. J. P. Cau, een uitvoerig artikel aan dit onderwerp gewijd. De hooggeachte schrijver toonde daarin de wenschelijkheid en de bestaanbaarheid van zulk een fonds duidelijk aan. De gronden, waarop dat geschiedde, zullen echter vermoedelijk aan de meeste lezers van de Nieuwsbode niet meer helder voor den geest staan. Vandaar dat wij uit de toelichting tot de oprichting van genoemd fonds het volgende overnemen: »De toestand, waarin een vrouw bij het x> overlijden van haar man achterblijft, is in »den regel allerbedroevendst, vooral wanneer »zij voor een aantal nog jeugdige kinderen j) te zorgen heeft. Met haar man is ook de ^kostwinner van haar en haar kinderen heen- »gegaan, en zij blijft met haar hulpbehoevend »kroost onverzorgd achter. Menigmaal worden voor zulke weduwen »giften bijeengebracht, somtijds in engen kring, meermalen in ruimer kring door rondzending »eener lijst, waarbij giften in eens of maande- alijksche bijdragen worden gevraagd. Enkele nmalen, onder zeer treffende omstandigheden, d vormt zich zelfs een commissie, die een »algemeene collecte houdt. »Deze uitingen van particuliere liefdadig heid werken echter zeer ongelijk, en het hangt dikwijls van allerlei omstandigheden »af, of zulk een weduwe veel, weinig of ook »wel niets krijgt. In de meeste gevallen moet »zij dan ook haar toevlucht nemen tot de »Diakonie of het Burgerlijk Armbestuur, en »vervalt zij geheel buiten haar schuld van »een onafhankelijk bestaan tot de bedeeling". Het Bestuur nu van voornoemde vereeniging wil trachten in dien toestand verbetering te brengen, voor zooveel betreft de weduwen zijner leden, en wel door een fonds te vormen, waaruit die weduwen een jaarlijksche uit- keering kunnen trekken. De overgroote meerderheid der leden nu heeft voor de grondvesting van dit fonds haar wekelyksche contributie willen verhoogen. Daarmede is echter op verre na niet het doel, de totstandkoming van het fonds, bereikt. Om het daarvoor alsnog ontbrekende te verkrijgen, doet het Bestuur in zijn circulaire, waarin alles breed wordt ontwikkeld, in de eerste plaats een beroep op den weldadigheidszin der ingezetenen, om het fonds hetzij door een gift in eens, hetzij door een jaarlijksche of maandelykeche bijdrage te steunen. Het doel, dat het Bestuur beoogt, behoeft uit zijn aard geen aanprijzing. Het spreekt voor zich zelf. Wij hopen en vertrouwen, dat het Bestuur, waarvan de leden persoonlijk de circulaire komen terughalen, en tevens dan een inteekenlijst aanbiedeD, niet tevergeefs een beroep op den weldadigheidszin der ingezetenen zal doen.. Aanstaanden Woensdag, des avonds ten acht uur, zal in de Concertzaal alhier een openbare bijeenkomst worden gehouden waarin door den heer mr. J. P. Cau de oprichting van een Weduwenfonds zal worden Dat de R.-K. gemeente alhier zich verheugde in hét 25-jarig jubilé van haren koster, de heer A. Rikman, bewees heden morgen het keurig net versierde altaar, het koor en zijne woning. Zoowel van kerk- en armbestuur, als van vele particulieren ontving de jubilaris vele blijken van belangstelling. Moge het hem gegeven zijn zich nog vele jaren te verheugen in de sympathie, die hij heden mocht ondervinden. Bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera zijn o. m. benoemd tot controleur de heeren W. W. G. A, Elenbaas en C. C. Krom. Benoemd in Zeeland tegen 22 dezer tot kommies 4e klasse bij 's rijks belastingen A. H. Wemmerslager, sergt. tit. 3e reg. inf. te Vlissingen, J. van Keulen, mil. serg. 3e reg. inf. te Middelburg en I. Bodderij, te Sluis. Hun zijn als tijdelijke standplaatsen aangewezen resp. Hontenisse, Breekens en Oostburg, doch eerstgenoemde is voorloopig te Sluis, de beide andere zyn te Sas van Gent Tot apotheker bij het Algemeen Arm bestuur te Rotterdam is op een aanvaDgs- tractement van f 2000 benoemd de heer A. J. Wijnne van Middelburg. Boven Vlissingen en omgeving brak Dinsdagnamiddag een zwaar onweder los, gevolgd door een hevige regenbui. Te Domburg sloeg de bliksem in de hofstede van den heer W. Klaasendie geheel afbrandde. Woensdag brak bij den opbouw der meelfabriek te Sas van Gent een der stellin gen. Van de werklieden, daarop aanwezig, geraakte de opperman C. A. by den val daaronder en werd erg gekneusd er van onder gehaald. Het bloed liep hem uit mond, neus en ooren, zoodat bij inwendig erg bezeerd was. Dokter Vermeire van Selzaete, spoedig ter plaatse, verleende de eerste hulp, waarna de jongeling naar zijne woning is overgebracht. Een der metselaars, E. S., klaagde over erge pijn in den rug en moest zich huiswaarts be geven. De andere werklieden kwamen met den schrik vrij. Stavenisse. Al sedert eenige weken liggen in de haven alhier eenige groote vaartuigen te wachten op eene lading suikerbieten, maar de verbouwers haasten zich in het geheel niet om aan het verlangen der schippers te vol doen. Stelde men zich ook al weinig van de suikerbieten voor, de uitkomst schijnt nog beneden de verwachting te zyn, zoo in gewicht als in gehalte, i Scherpenisse, 16 Oct. Voor de nood- lijdenden in Zuid-Afrika is alhier gecollecteerd een bedrag van f 173.45, dat is ruim 12^ cent per inwoner. De commissie komt vooral een woord van lof toe voor haar ijver in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1