Donderdag 16 October 1902. ii RECLAMES. ALGEMEENE BRANDSCHOÜWING Luting voor Je Nationale Militie. O Onze inschrijving voor de Boeren. zierikzeesciie «ta mi;i wsbode. (25 i e r i It z e e s c h. e C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,por jaar. 59ste JAARGANG. No. 7757. Directeur I A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-escliieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEE, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer 15 cts. De Drukkerij van Tl. W. J. 0CI1T- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoops Druk werk, alsVisitekaartjesIluwelijksmarten, Nota's, Kwitanliën, Enveloppen, Adresse\ Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. BRANDSCHOÜWING. De BURGEMFESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Mnnnrlnu; «lew f-O Ooto- ber eerstkomende «mi volgende ringen eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming cn blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 15 October 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. PUBLIC ATI E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee Brengen ter kennis van belanghebbenden: 1». dat de loting der vóór 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de lichting van 1903 voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee in het Raadhuis, op Vrijrtnjj «Ion 31 October ÏOO», te beginnen des voormiddags te 9 uur; 2°. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, men moet over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, oi een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; en dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggen een getuigschrilt van den Burge meester, waaruit bet getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt (art. 51 der Militiewet 1901); 3». dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfde jaar geboren broeders, men moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester (art. 40 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901, Staatsblad no. 230); 4°. dat op l)iuiMlu£: «Ion 4 November, lOOSi, des voormiddags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis door of vanwege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor het opmaken van de bovengenoemde getuigschriften 5°. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee by den Burgemeester bekende meerderjarige personen als getuigen; 6°. dat het bewijsstuk, hierboven onder 2°. vermeld, zoo het niet reeds bij den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven (art. 42 voormeld Koninklijk Besluit); 7°. dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van den verplichting om bjj den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December a.s. 8«. dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens moeten verschijnenzij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of gebreken en binnen het Rijk wonen, worden onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, indien, uiterlijk op den dag vóór dien, waarop omtrent hen uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militieraad eene onge zegelde geneeskundige verklaring omtrent hunne ziekte of gebreken is ontvangen 1)°. dat zij, die buiten het Rijk zich bevinden en wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn voor den Militieraad te verschijnen, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overleggen eene geneeskundige verklaring, als bedoeld bij art. 8 van liet Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230). Zierikzee, den 15 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Nederlandsche dagbladen zullen meeren- deels hedenavond de inschrijving voor het goruïneerde volk van Transvaal en Oranje- Vrijstaat sluiten. Onze courant heeft om verschillende redenen het wenscheljjk geacht de inschrijving alsnog tot het einde van deze maand open te houden, zoodat wie niet voor het Boerenfonds mocht hebben bijgedragen, of wie lust gevoelt voor dit doel nog meer bij te dragen, daartoe alsnog de gelegenheid heeft ten bureele van den directeur dezer courant, don heer A. J. DE LOOZE, Schuithaven alhier. Tot heden toe is door ons blad f 1045.65 voor de Boeren ontvangen, een bedrag, dat in verhouding tot andere gemeenten, die tal rijker bevolkt dan deze gemeente zijn, voor zeker Zierikzee niet tot oneer verstrekt. Wij hebben deze niet verwachte uitkomst in hoofdzaak te danken aan eenige aanzienlijke, zeer gewaardeerde giften, maar ook aan de vrijwillige en juist daarom zoo prijzenswaardige offervaardigheid van een aantal ingozetonen en eilandbewoners, die, gedreven door de gevoelens van innige stamverwantschap, vurige bewondering en ware menschlievend- heid, aan onze roepstem gaarne gehoor gaven. Zij zullen, waar zij ontwaren, dat alom, niet alleen in Nederland, maar ook elders, in België, Frankrijk, Dnitschland, Zwitserland en Amerika gelden voor de Boeren worden ingezameld, de voldoening smaken, dat het door hen gestorte niet door de zee van behoeften nutteloos zal verzwolgen worden, maar dat het met al het bijeenverzamelde zal strekken tot een afdoende voorziening in den nood, die in het verwoeste en beroofde land van Transvaal en OraDje-Vrjjstaat heerscht. Zij zullen de voldoening smaken, dat ons stamverwant volk, nu het zijn staatkundige onafhankelijkheid verloren heeft, niet econo misch zal te gronde gaan, gelijk de Engelsche regeering heimelijk wenscht, maar dat het ook door hun stoffeljjken steun in staat is gesteld om met volhardenden arbeid de rampen van dezen wreeden oorlog te boven te komen. Als Nederlanders en als menschen, uit een nationaal en humanitair oogpunt, hebben zij een goed werk verricht. HEEUWSTÜJDBI8GEÜ Zuid-Afrika. Do »Orotava" heeft Sint-Helena verlaten met een duizendtal Boeren-krjjgsgevangenen aan boord, die naar hun vaderland terug gezonden zullen worden. Amerika? Men ziet te New-York en elders in de Yereenigde Staten met steeds klimmend ver langen naar het einde der werkstaking in de kolenmijnen van Pennsylvania uit. De armen te New-York lijden koude ziekenhuizen kunnen niet behoorlijk worden verwarmd; scholen zijn gesloten, omdat men er niet kan stoken; de meeste waschhuizen eveneens. De bezendingen steenkool, welke worden aangevoerdmoeten goed worden bewaakt door politie en gendarmes, om ze te beschermen tegen de aanvallen van noodlijdenden, die met geweld er van willen nemen. De eigenaars van brandstoffenmagazjjnen leven in voortdurenden angst voor aanvallen van eene plunderende menigte. Tot overmaat van ramp komen berichten over eene mogelijke uitbreiding van de staking tot zoover breidde de staking zich alleen uit tot de anthraciet-mijnen, doch het syndicaat van de staking, onder leiding van Mitchell, overweegt, of in de beweging niet kunnen worden betrokken de mijnen van zachte steen kool en er dus eene algemeene kolenstaking van gemaakt kan worden. Spanje. Een hevige orkaan heeft in verschillende streken gewoed. Te Cacerós, Avilla, San Ildefonso en Segovia werden aan huizen en aan de te velde staande gewassen groote verwoestingen toegebracht. Het telegrafisch verkeer werd op de meeste plaatsen verstoord. Oostenrijk. Nauwelijks is men eenigszins bekomen van den schrik over wijlen Jellineks diefstallen aan de Liinderbank te Weenen, of opnieuw blijkt een der bekendste krediet-instellingen, ditmaal de Leenbank te Praag, voor enorme sommen te zijn opgelicht. Toen na den dood van een der hooggeplaatste ambtenaren aan de Leenbank, diens vroegere werkzaamheden aan een ander werden opge dragen, ontdekte deze al spoedig in de boeken sporen van bedrog. Een onmiddellijk ingesteld, nauwkeurig onderzoek bracht aan het licht, dat de Bank voor niet minder dan 2.000.000 kronen was opgelicht. De president, Grozo, en de le boekhouder zijn beiden in hechtenis genomen. De groote verduistering wordt door latere berichten bevestigd de fraude beloopt ongeveer drie millioen kronen. De zelfmoord van den chef-boekhouder dor Orth, die zich vóór twee maanden vergiftigde, nadat hjj 180,000 kronen gestolen had, leidde tot de ontdekking van de overige verduisteringen. Engeland. De Londensche correspondent van het Berl. Tagebl. schrijft Bijna dagelijks komen er troepen terug uit Zuid-Afrika. De meesten hunner beleven niet veel pleizier van deze terugkomst. De plaatsen, die hunne vroegere werkgevers aanvankelijk openhielden, zijn bjjna alle bezet, omdat deze natuurljjk niet zoo lang konden wachten. Geen hunner vermoedde, dat de oorlog drie jaren kon duren. De Tommies gaan een donkere toekomst in, en velen hunner lijden thans kommer en gebrek. Yan de 26,932 man, die verleden jaar terugkeerden, vonden 3421 of ongeveer 13 pCt. geen betrekking, niettegenstaande zij de beste getuigschriften konden overleggen. Hoe zal het dus gaan, met de 100,000 man, die dit jaar terugverwacht worden Duitschland. Berlijn, 14 Oct. Botha seinde aan het comité voor de ontvangst alhier, dat de generaals daar Donderdagnamiddag aankomen en tot Zaterdagavond blijven, daar dringende en gewichtige zaken hen naar Engeland roepen. Zij zullen later weder naar Berljjn komen en verschillende Duitsche steden bezoeken. België. Brussel, 13 Oct. Met den Parjjschen sneltrein van 8 uur 21 hedenmorgen, zijn de Boeren-generaals van hier naar Parijs ver trokken met den journalist Camille Huysmans als tolk voor de overzetting van de toespraken der generaals in het Fransch. Bij de aankomst van den trein te Mons om 0 uur 18 kwam een delegatie uit het Boeren-comité onder leiding van generaal Van Korckhoven, de generaals begroeten. Nederland. Amsterdam, 14 Oct. Aan longtering overleden alhier het vorige jaar 797 personen, dat is 151,6 op elke 10,000 inwoners; te Rotterdam was dit iets minder, 149,1 op de 10,000 inwoners. Er is sprake van dat eenige werkgevers in de diamant-industrie te Amsterdam hun zaken naar Antwerpen zullen overbrengen. Als aanleiding tot dezen maatregel wordt genoemd de stijging der gemeentebelastingen, maar ook een poging van den Diamant- bewerkersbond om den werktijd van 60 op 55 uren 's weeks te brengen. In dit laatste zien de werkgevers een verhooging der arbeids- prjjzen. De stadsdrukkerjj te Amsterdam is verbouwd geworden. En toen 'theele gebouw gereed was, kwam men tot de ontdekking dat niet voor licht en verwarming was gezorgd. De gas- en rookleidingen waren eenvoudig vergeten. Er kan nu slechts tot 5 uur 's avonds gewerkt worden. Een Kamper streek, noemt men zoo iets. Utrecht, 14 Oct. Heden namiddag omstreeks half 5 ure is President Krüger met zijn gezel schap in drie rijtuigen, van «Oranjelust" gereden naar het oude station der Staatsspoor wegen, waar een salonrijtuig gereed stond om den President en de zijnen naar Mentone te vervoeren. Aan het station waren tal van dames en heeren, leden van verschillende vereenigingen, verzameld, om afscheid te nemen van den waardigen grijsaard, terwijl uit de talrijke menigte een daverend «hoera" opsteeg. 's-Gravenhage, 13 Oct. Na de afdeelings- werkzaamheden zal de Tweede Kamer niet vóór half November worden bijeengeroepen. De Eerste Kamer, die morgenavond bijeen komt, zal in de afdeelingen de ongevallen- en beroepswet onderzoeken, waarvoor geen com- missie van voorbereiding wordt benoemd, en eenige andere ontwerpen, waarvan enkele nog in openbare vergadering zullen worden afgedaan. De Kamer blijft tot het einde dezer week bijeen. In begin December, wanneer zij voor het onderzoek der Indische begrooting terugkeert, zal de beroepswet voor beraadslaging in gereedheid zijn. Een 23-jarige dienstbode alhier heeft uit haat jegoDa haar vader in diens woning op zolder het beddegoed in brand gestoken en zich daarna bij de politie aangemeld, die haar vervolgens in het Huis vaa BewariDg heeft opgesloten. Rotterdam, 13 Oct. Eindelijk is men, na veel geschrijf, in Duitschland tot de erkentenis gekomen, dat de groote helft der aandeelen van de Holland-Amerika-lijn aan de Amerikaansche scheepvaarttrust is over gegaan en deze de helft dier aandeelen weder ter beschikking van de beide groote Duitsche stoomvaartmaatschappijen heeft ge steld. Daaraan wordt door de H. B. H. de beschouwing vastgeknoopt: Dit feit is in dubbel opzicht bevredigend, in zooverre als daardoor aan den eenen kant ook aan de Duitsche reederijen invloed op de wjjze van handelen der Hollandache lijn mogelijk is gemaakt en aan den anderen kant de Duitsche hjnen indirect geldelijk aandeel hebben aan het Transatlantisch verkeer der Hollandsche havens, waarvan zij zich sedert eenigen tijd hadden teruggetrokken. Tengevolge van haar deelneming in de HollandAmerika-lijn, gevolg van de vorming van den Morgan Trust zoo lezen wij in de New-York Herald (Parjjsche editie) in een telegram uit Hamburg hebben de Duitsche reederijen de beschikking gekregen over de helft van het nominale kapitaal. Toen gisterennamiddag te 4.40 trein no. 6 der Staatsspoor, komende van Brussel naar Amsterdam, de spoorbrug over het Spuikanaal bij de Tweede Rosestraat passeerde, sloeg een der portieren open van een coupé, waarin onder anderen gezeten was de 25-jarige conduc teur der Staatsspoor Pieter Kouwenhoven, wonende le Jan van der Hejjdenstraat 64 te Amsterdam. Kouwenhoven wilde het portier aan de binnenzjjde dichttrekken, toen het tegen de ijzeren spoorbrug dichtsloeg, waarb|j de linker hand van K. totaal afgeklemd werd. Eén der passagiors trok dadelijk aan de noodrem. Aan het Beursstation werd de eerste hulp verleend, waarna de ongelukkige op een geïmproviseerde draagbaar naar het Ziekenhuis werd gebracht, omringd door een groot aantal nieuwsgierigen. Op den politiepost aan de Beurs was geen brancard aanwezig. De verbrijzelde hand is later op de spoorbrug gevonden en in het Ziekenhuis gedeponeerd. Dordrecht, 13 Oct. Alhier ontstonden dezer dagen bp herhaling oploopjes, naar aanleiding van een gebeurtenis, waarbij een jongeling gezegd werd, een niet edele rol gespeeld te hebben tegenover een dienstbode, in het huis zijns vaders. Een deel van het publiek, waaronder vooral veel jongenB, maakte des avonds veel drukte vóór de bedoelde woning, en ook nog bij eenige andere ingezetenen, tegen wie men eveneens grieven meende te hebben. De politie had vaak groote moeite om de orde te handhaven, en moest daarbjj dikwijls van den stok gebruik maken. Vooral Vrijdagavond was dit het geval geweest, en men vreesde daarom, dat het Zaterdagavond nog erger zou worden, omdat het dan gewoonlijk zeer vol op straat is. Er waren daarom verscheidene voorzorgsmaat regelen genomen, waartoe ook de onderwijzers hunne medewerking verleenden, om te zorgen, dat hunne leerlingen niet aan de ongeregeld heden zouden deelnemen. De burgemeester had bij publicatie aan de ingezetenen verzocht zich te onthouden van oploopen en samen scholingen. In de kazerne waren de pontonniers geconsigneerd. Ofschoon het in de Vriesestraat buiten gewoon vol was, is er, behalve het ingooien van een paar ruiten in het huis van den bedoelden winkelier, niets bizonders voor gevallen. Eenige politie-agenten slaagden er in het publiek met kalmte tot doorloopen te i bewegen. Men verwacht, dat deze tooneelen hiermede geëindigd zullen z|jn. 's-Hertogenbosch, 13 Oct. Toen Zaterdag de minister, dr. Kuyper, hier het nieuwe gebouw der provinciale griffie in oogenschouw had genomenheeft hjj vervolgensin gezelschap van mr. A. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, een bezoek gebracht aan Cornelia Heesakkers, die dezer dagen haar gouden feest vierde als dienstbode b|j de familie Hupsch, welke bizonderheid II. M. de Koningin aanleiding gaf de jubilarisse te begiftigen met de zilveren medaille in de Orde van Oranjo-Nas8au en aan de familie Hupsch en vele Bosschenaren de welkome gelegenheid bood om ter eere van »Kee" een feest aan te richten. Onder hartelijke toespraak, bezegeld met een handdruk, verzekerde de minister aan »Kee", dat het hem oen groot genot was geweest aan de onderschoiding, haar door H. M. toegekend, te hebben mogen mede werken. En Kee was, zooals te denken valt, door dat hooge bezoek van den «vrundeljjken heer" zeer vereerd, maar ook «heelegansch beduusd". Goedereede, 13 Oct. Door den heer H. Dalebout, opzichter b|j 's rijks waterstaat, alhier, is tegen 1 November a.s. eervol ontslag aangevraagd. Meer dan 25 jaren heeft de heer Daleb'out tot aller tevredenheid zijn function waargenomen en hoewel velen hem noode zijn ambt zien nederleggen, kan het niet anders of, rekening houdende met z|jn hoogen leeftijd, moet men zjjn eenmaal genomen besluit eerbiedigen. De vele werken, onder zjjn toezicht uitgevoerd, zullen zijn naam nog vele jaren in aandenken doen blijven voortleven. Een welverdiende rust zij hem toegewenscht! Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 15 Oct. De heer J. L. Kashook beklaagt zich in een ons toegezonden artikel over het werpen van gezaagde boomen in één van onze beste drinkputten. Hij meent, dat die boomen aan het water een bitteren smaak geven. Dat water wordt door de koeien ge dronken, hetgeen zjjns inziens tengevolge heeft, dat de zoete melk een wansmaak verkrjjgt. Yoor den handel is dit naar zjjn mcening zeer slecht, daar er zooveel melk naar Holland verzonden wordt. H|j wijat er op, dat de put b|j de petroleumhuizen in vroeger jaren door «boomen te wateren" is vergiftigd geworden. Aanstaanden Vrjjdag zal de heer A. Rikman den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in functie trad als koster bij de R.-Kath. Gem. alhier. Voorzeker zal deze dag voor den wel willenden, ijverigen man een dag van bljjde herinnering worden. Me- heeft ons als waarheid medegedeeld, dat een gevangene, die te Goes met het spoor aankwam, na te zjjn uitgestapt op het perron, op den grond zich nederzetteen aan het bevel van zjjn geleiders op te staan en mede te gaan, weigerde gehoor te geven, zeggende dat hij door de rechtbank wel veroordeeld was om te zitten, snaar niet om te loopen. Zjjn bewakers lieten nu een rjjtuig komen. Meneer staat open neemt gewillig in het rjjtuig plaats. De heer C. J. Huvers is met ingang van 1 November op zjjn verzoek eervol ont slagen als notaris te Middelburg. Te Middelburg zjjn voor de vacature van lid van den gemeenteraad (voor het 2e kiesdistrict) officiëel candidaat gesteld de heeren mr. R. Fruin, rijksarchivaris, en mr. P. Dieleman, advocaat. Te Middelburg is een meisje, dat uit de tram wilde springen, met één harer voeten onder de wielen geraakt en ernstig gewond. Hoewel in den aanvang werd gevreesd, dat de voet afgezet zou moeten worden, bestaat er nu toch kans, dat dit niet noodig zal zjjn. Wijlen de heer F. Nagtglas heeft aan het «Zeeuwsch Genootschap van Weten schappen" te Middelburg vermaakt een belangrjjke verzameling aanteekeningen over de geschiedenis en plaatsbeschrijving van Zeeland, benevens een legaat van f 100. Mevrouw Yan der Lek de Clercq, geboren De Jonge van Eliemeet te Middelburg, schonk aan het Genootschap eenige zeldzame oude boekwerken en handschriften en eene verzameling gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles. De stoombargedienst Middelburg Vlissingen zal gedurende de wintermaanden weer gestaakt worden. De concurrentie tegen de stoomtram is in den winter geheel onmogelijk Te Westkapelle is de werkstaking geëindigd, met inwilliging van de eischen der dijkwerkers: betaliDg van f 1.25 voor 32 vierk. meter kramwerk, of bjj grooten afstand f 1.25 voor 30 vierk. M. Te Terneuzen is j.l. Zondag zekere J. A. K., een 24-jarige Belg, werkzaam aan de sluiswerken aldaar, gearresteerd, die de vorige maand te Seraing (België) zich had

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1