ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 11 October 1002. 't Goedkoopst Adres. (525 ierilizeesclie Courant), Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sn Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7755. DirecteurA.. «r. DE LOOZE. Redacteuren: j A" FRANKEL- J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKKL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Zie advertentie. Een groot man, wiens hartewensch, plotse ling te sterven, vervuld is geworden, zoodat geen slepende ziekte zijn krachten sloopte, geen baDge doodstrijd zijn laatste levens stonden benauwde, is Zondag op koninklijke wijze ter aarde besteld. 25000 menschen volgden de lijkbaar. De edele kolonel Picquart, de welsprekende advokaat Labori, de moedige journaliste Sévérine, en de geheimzinnige dame Blanche, worden onder anderen onder hen, die aan het stoffelijk omhulsel van den grooten strijder voor waarheid en gerechtig heid de laatste eer bewezen, opgemerkt. Wie niet door de menigte opgemerkt werd, maar toch aanwezig is geweest, was do gewezen balling op het Duivelseiland, Alfred Dreyfus, die aan Zola zijn persoonlijke vrijheid en zijn zedelijke rehabilitatie te danken heeft. Ook de regeering was door één harer Ministers vertegenwoordigd. Namens haar werd door dezen op welsprekende wijze hulde gebracht aan de onuitwischbare verdiensten van den ontslapene, door Anatole Prance, een anderen lijkredenaar, een moment van het menschelijk geweten genoemd. Zonder noemenswaardige stoornis liep deze indruk wekkende begrafenisplechtigheiddie door honderdduizenden werd bijgewoond, ten einde. De ophitsingen van bladen, als Libre Parole, Intransigeant en Gaulois, hadden schier geen uitwerking gehad. Parijs schonk zijn grooten medeburger een hem waardige, welverdiende uitvaart. Zola is dood, maar in de herinnering zijner tijdgenooten zal zijn naam steeds blijven voortleven, en door de Muze der Geschiedenis zal die naam voor al de geslachten, die na ons komen, roemvol vereeuwigd worden. Eeeren wij tot het volle menschenleven terug. In één der departementen van Noorde lijk Frankrijk is een werkstaking in de steenkolenmijnen uitgebarsten, die dagelijks grootere afmetingen aanneemt. Botsingen van werkstakers met politie en gendarmerie zijn aan de orde van don dag. Ook in Amerika hebben in denzelfden tak van nij verheid duizende werklieden den arbeid gestaakt. Roosevelt heeft getracht hen te bewegen den arbeid te hervatten. Hij heeft hen namelijk, of juister hun woordvoerders, en de mijneigenaren tot een conferentie ten zijnent in Washington uitgenoodigd. Beide partijen gaven aan die uitnoodiging gevolg, en verschenen ter conferentie. Daar sprak Roosevelt de werklieden toe, hen in het belang van het groote publiek, dat do gevolgen der werkstaking ernstig ondervond, verzoekend den arbeid te hervatten, en hun geschil aan een scheidsgerecht ter beslechting te onder werpen. Zij weigerden, zoodat de werkstaking nog voortduurt. Toch schijnt Roosevelt de hoop op een spoedige vredelievende oplossing niet te hebben opgegeven. Inmiddels zijn in het land van Columbus de steenkolen duur en schaarsch. Nu wij toch over werkstakingen spreken, kunnen wij tevens vermelden, dat het personeel van de tram te Genève nog steeds niet gezind is, zoolang althans zijn voorwaarden niet zijn ingewilligd, de verlatene posten in te nemen. De koetsiers en conducteurs hebben de bevolking op hun hand. De weinige trams, die nog rijden, worden door politie en gendarmes geëscorteerd. Wij kunnen juist niet zeggen, dat het voor de dames en heeren, die in deze trams durven plaats nemen, een pleizierig ritje is. De trams worden namelijk omstuwd en achtervolgd door een joelende menigte, die het niet bij vijandige kroten laat, maar ook met projectielen werpt, die, wanneer zij aankomen, op de kleeding on- gewenschte sporen achterlaten. Volgens de laatste berichten zullen^ de Boerengeneraals den Duitschen Keizer te Berlijn niet bezoeken. Wat 'n jammer I niet voor de generaals, maar voor den Keizer, die nu zijn mooie speech in zijn zak moet houden, en daardoor de schoone gelegenheid thans mist zijn trouweloosheid jegens de Boeren goed te praten. Hij had, gelijk wij i dan ook juist verondersteld hadden, den wensch te kennen gegeven de generaals te j zien en te spreken, zoodat niet van deze de j gedachte van het bezoek is uitgegaan. Men kon trouwens op zijn vingers wel narekenen, dat na de barsche weigering van Wim om Paul Krüger te ontvangen, de generaals geen audiëntie bij den Keizer zouden aanvragen, dat zij zich niet zouden blootstellen aan een eventuëele weigering. De generaals hebben, nu zij als het ware uitgenoodigd waren, zich gehaast een audiëntie aan te vragen, die hun dan ook verleend is onder de voorwaarde, dat zij door den Engelschen gezant zouden geïntroduceerd worden. Uit liefde voor hun volk hebben zij zich aan die kwetsende voor waarde onderworpen. Inmiddels heeft de Engelsche pers wegens dit aangekondigd bezoek van de generaals aan den Keizer, een waren veldtocht tegen Duitschland's Keizer geopendhiertoe vermoedelijk aangezet door Chamberlain en consorten, aan wie dat bezoek om wat reden dan ook niet wel gevallig was. Vreesden zij wellicht, dat bij den aanblik van de drie krijgshelden de oude sympathie in het Keizerlijk gemoed voor het Boerenvolk zou wakker geschud worden Voor een dergelijke vrees behoeft toch geen grond te bestaan, want zij kunnen weten, dat Duitschland's Keizer zich niet laat leiden door gevoelsgronden, noch door rechtsgronden. Hij heeft er op het oogenblik belang bij, afgezien van dynastieke overwegingen, zich Engeland tot goed vriend, tot bondgenoot te houden. Het drievoudig verbond met Oosten rijk en Italië komt hem terecht op den duur niet sterk genoeg voor om een voldoend tegenwicht te vormen tegen het geallieerde Rusland en Frankrijk. Vandaar, dat hij Engeland naar de oogen ziet. En nu de pers in dit rijk, geïnfluenceerd door de regeering, zoo fulmineert tegen de audiëntie van den Keizer aan de Boerengeneraals, is er een kinkel in den kabel gekomen, zoodat, o jammer, de audiëntie niet doorgaat. Van welken aard nu die kinkel is, weten wij nog niet. Wel licht dat spoedig een licht hierover opgaat. Gustav Kauffmann, die onlangs als tweeden burgemeester van Berlijn zijn ontslag nam, een waardigheid, tot de vervulling waarvan hij door den gemeenteraad benoemd was, maar die hij niet heeft kunnen aan vaarden, omdat de Keizer weigerde de benoeming te bekrachtigen, heeft zich die weigering zóó ter harte genomen, dat hij eindelijk is overleden. Kauffmann was een man, rijk aan talenten en deugden, leidde een onberispelijk leven, en stond om een en ander bij zijn medeburgers in hoog aanzien. De Keizer had echter tegen hem een parti pri8, omdat Kauffmann, toen hij reserve officier was, hoewel uitgodaagd, niet wilde duelleeren. Dit was in de oogen van den soldatenkeizer een vreeselijke misdaad, die slechts met den dood kon geboet worden. Nu, Kauffmann is dood. De Keizer kan tevreden wezen. De Russische Grootvorst, Nicolaas Nicolajewitch, was bij den Sultan van Turkge op bezoek, ja, had zelfs in diens paleis zijn intrek genomen. De Beheerecher der Moslems moet in slaap gewiegd worden, opdat hij niet zie de plannen, die Rusland ten aanzien van Turkije koestert. Dat is politiek. Het zou ons niet verwonderen, dat de Macedonische opstand het werk van Rusland was, teneinde in troebel water te kunnen visschen. Nederland. Harderwijk, 9 Oct, Ilet spreekwoord Deen ongeluk komt zelden alleen", is Zondag bij de ontsporing nabij deze gemeente op droevige wijze bewaarheid geworden. Een vrouw, wier man aan de lijn werkt, had vernomen dat bij de ontsporing een arbeider ernstig was gekwetst. Zij was bevreesd dat aan haren kostwinner dit ongeluk was overkomen en ging daartoe op onderzoek uit. Zij liet hare kinderen onverzorgd achter. Toen zij terugkwam, vond zij één harer kinderen met brandwonden overdekt, aan de gevolgen waarvan de arme kleine spoedig is overleden. Maastricht, 8 Oct. Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden heeft de Maria- groeve bij Höngen bezocht, vergezeld van zijn adjudant en den kur-directeur. Daar aange komen, trokken zij het werkmanspakje aan en trokken de groeve in met de drie directeuren. Nadat zij verscheidene kilometers door de mijn hadden afgelegd, waarbij de Prins zich van al 't hem omringende *.p dc hoogte stelde, bracht de lift hen weer door de 366 M. lange schacht in 't daglicht. In het mijnpakje, dat hij aanhad, liet Z. K. H. zich fotografeeren, nam vervolgens een bad, lunchte en vertrok in zijn jacht wagen weder naar Aken. De Limb. Koerier meldt over eene hier ontdekte dievenbende. Dank zij de ijverige bemoeiiogen van den brigadier der rijks veld wacht, den heer van Puyenbroek en den wachtmeester der maré- chaussée, den heer A. Maassen, zijn wederom een drietal leden van de dievenbende in de gevangenis te Maastricht overgebracht. Een is vrouw D., wonende aan den Heerder- weg, een slecht bekend staand vrouwspersoon, die van haar man af, met een ander daar samenwoont en 's avonds geregeld in de Stationstraat en omgeving rondd warrelt. Ook de man is aangehouden. Beiden zijn verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan medeplichtigheid, inzake de diefstallen met inbraak gepleegd te Urmond en Bunde. Eveneens is gevangengehouden zekere L., logementhouder te Beek, verdacht van heling. Te Haccourt heeft de Belgische politie gearresteerd 3 zoons van een broer van den beruchten L. uit Maastricht, den hoofdman der bende. Zeven leden dier familie zitten, hetzij hier, hetzij in Luik, opgesloten. In het geheel zitten nu 5 verdachten te Maastricht gevangen, waaronder 3 vrouwen, terwijl 15 diefstallen met braak reeds bewezen zijn als door hen te zijn geschied. Allen loggen een bekentenis af, uitge zonderd de reeds genoemde L. Verschillende voorwerpen zijn ondertusschen reeds door de eigenaars herkend, o. a. een zestal relieken in zilveren houders, twee jaar geleden gestolen uit de kerk te Oud-Vroenhoven. Men weet echter de heikomst nog niet van een zilveren kelkje, waarin de priester de H. Hostie en de H. Olie naar een zieke brengt, met daarbij behoorende batisten vingerdoeken. Enkele geheime bergplaatsen zijn vorder ontdekt. Zevenbergen, 7 Oct. Een verschrikkelijk ongeluk had de vorige week plaats bij den landbouwer v. d. K., te Zijtaart (N.-B.). Terwijl de ouders op het veld aan het aardappelen rooien waren, was een vijfjarig meisje' met een zusje van anderhalf jaar alleen thuis. Wellicht is het oudste meisje in aanraking gekomen met hot brandende vuur. Hoe het zij, toen een buurman op het hulp geschrei kwam toesnellen, vond hij het ongelukkige kind geheel verbrand op het bed liggen met het hoofd or afhangende. Was er geen tijdige hulp opgedaagd, zeker was ook het huis in vlammen opgegaan, daar het bed reeds aan het branden was. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen toen zij, thuis komende, niets dan een vormeloozen klomp van hun lieveling vonden. 's-Hertogenbosch, 9 Oct. In één der cellen van het Paleis van Justitie alhier heeft zekere Andries van Oirschot, uit Fdvarenbeek, die in voorloopige hechtenis was, als verdacht van brandstichting, zich van het leven beroofd. Toen do maréchaussée hem kwam halen, vond hij hem opgehangen aan zijn halsdoek en reeds dood. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. 's-Gravenhage, 9 Oct. Generaal De Wet is reeds hedenmorgen uit België alhier terug gekeerd. Uit den Haag meldt men thans, dat de letterkundige en het meisje, dat aich heeft laten ontvoeren, weder in de residentie zijn In Den Haag heeft bij de loting voor de Nationale Militie de vijfde zoon uit het gezin van M. v. A. een vrij nummer getrokken. Hellevoetsluis, 8 Oct. Twee stokers van het wachtschip alhier hadden 's avonds om een kleinigheid ruzie gehad, die den anderen morgen op het vlot, terwijl zij zich aan het wasschen waren, word voortgezet. Do oen zei: »Als je mij een klap durft geven, steek ik je met het mes". De ander gaf een klap en wat gezegd was gebeurde. De stoker Spuij, wiens ouders te Rotterdam woonachtig zijn, ontving een messteek in den onderbuik, zoodat hij onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd moest worden. Daar werd tot een operatie overgegaan om te trachten de wond in de organen te vinden, maar dit is nog niet gelukt. De toestand van de verwonde is hoogst bedenkelijk, zoodat om de komst zijner ouders getelegrafeerd is. Hij is ongehuwd. Rotterdam, 8 Oct. Sedert een paar dagen vertoefden alhier een 32-jarige Duitsche kelnerin C. Forster uit Baden en een 31-jarige Duitscher, C. A. Bayer genaamd. Gisteren avond omstreeks 7 uur liep het tweetal in de Oude Plantage, toen, volgens de verklaring der vrouw, deze eensklaps door den man aangegrepen en van haar portemonnaie met ongeveer 20 mark beroofd werd, waarop Bayer de vrouw in het haventje langs de Oude Plantage wierp. De Duitscher verdween in de duisternis, de vrouw aan haar lot over latend, maar gelukkig trokken haar angst kreten spoedig de opmerkzaamheid van eenige schippers, die naderbij kwamen en haar uit het water trokken. Door haar redders en een inmiddels verschenen agent van politie werd de drenkeliuge naar het politie-bureau aan de Hoflaau gebracht. Onmiddellijk werden op last van den commissaris van politie, in de 3e afd., den heer L. J. C. Vuyk, pogingen in het werk gesteld om den Duitscher in handen te krijgen, met het resultaat, dat hij vanmorgen vroeg in het Maasstation werd aangehouden, gereed om met den trein naar Duitachland te ver trekken. Hij werd in bewaring geBteld op het politie-bureau aan de Hoflaan, waar hij in 't bezit bleek van een geladen revolver en een andere lezing van het gebeurde gaf. Zierikzee, 10 Oct. Heden werd het vijf- en-twintigjarig bestaan van het St.-Cornelia- Liefdehuis kerkelijk en feestelijk gevierd. In de kerk werd dezen morgen de heuglijke gebeurtenis door den pastoor te dezer stede, den Eerwaarden heer Tholenaar, in een preek herdacht, terwijl ter eere van deze belang wekkende gebeurtenis door dienzelfden geeste lijke de hoogmis werd opgedragen. Na deze kerkelijke plechtigheid werd in het St.-Cornelia-Liefdehuis de dag feestelijk doorgebracht. Het gebouw was voor dit doel in feesttooi. Bij het binnentreden er van ont waarde men een opschriftbevattend een »Hulde aan de Eerwaarde Moeder en Zusters Franciscanessen"aan de ééne zijde geflan keerd door den stichtingsdatum 10 October 1877, en aan de andere zijde door den jubileumsdatum, 10 October 1902. Daarachter werd een »Hulde aan het Achtbaar Bestuur" gebracht. De fraaie breede gang was smaakvol versierd, en zal heden avond, als de verlichting ontstoken wordt, een prachtvol effect maken. Wij waren in de gelegenheid gesteld in het met vlaggen prijkend ruime schoollokaal een uitvoering met de too verlantaarn bij te wonen. Het was verrukkelijk om de bigde gezichten van de kleinen te zien, en hun vreugdevolle uitingen op te vangen, wanneer zij iets te aanschouwen kregendat bizonder in hun smaak viel. Dat zij zich de versnaperingen, die hun ruimschoots verstrekt werden, wel lieten smaken, kan men begrijpen. De kinderen der bewaar- en breischool hebben aan het Liefdehuis ten geschenke gegeven twee beelden ter hoogte van tachtig centimeter. Yan ver schillende katholieke iogezetenen ontving het Gesticht, ten behoeve van de kapel, een Gothisch raam van gebrand glas. Vermelding verdient nogdat op dezen dag Cornelis Wesaela, juist vijf-en-twintig jaren in dit Gesticht woont. Het Bestuur, bestaande uit de heeren Henning, Schouten, Yerwer en Vormunt, meenden dien dag niet onopgemerkt voor don jubilaris te moeten laten voorbijgaan, en vereerden hem daarom met een fraai zilveren I horloge. Wij vernemen, dat de Eerwaarde Zusters van dit Gesticht heden morgen verblijd werden met een schrijven van Z. H. Paus Leo XIII, I waarin de zegen over Haar werd uitgesproken. Aanstaanden Maandag, 13 dezer, zal het 25 jaar geleden zijn, dat J. C. Bogers in functie trad als bediende in de sociëteit »De Vereeniging", op de Oude Haven, alhier. Onder verschillende patroons was Bogers werkzaam, doch steeds toonde bij zich de ijverige, trouwe bediende, die door allen, zoowel patroons als bezoekers van deze sociëteit en de concertzaalop hoogen prijs wordt gesteld. Dat ook zijn jubile niet onopgemerkt zal voorbijgaan, daarvan houden wij ons overtuigd. De op 15 November 1802 alhier opgerichte sociëteit »De Vereeniging", kan op 15 November a.s. haar honderdjarig bestaan herdenken. Overgeplaatst als bewaarder 3e rang in het Huis van Bewaring te 's Gravenhage, H. J. van Delft, thans als zoodanig te Zierikzee. De officier-machinist 2de klasse L. Paret wordt met 1 Nov. geplaatst aan boord van Hr. Ms. monitor »Reinier Claeszen". De collecte, gehouden voor het generale Boeren-hulpfonds, heeft te Oosterland en Sir- jansland opgebracht de som van bijna f 200. De opbrengst van de voor de Boeren ingezamelde gelden in de gemeente Ellemeet bedraagt f 63 en in de gemeente Eikerzee f 71.55. Een peneioen is verleend van f 630 's jaars aan C. H. de Wagemaker, aüj.-eomm. Ie kl. ter provinciale griffie van Zeeland. Sirjansland, 9 Oct. Gisterenavond werd door den heer Fluijt, secretaris der vereeniging »Eigen Hulp", rekening en verantwoording van zijn beheer gedaan. Vervolgens werd overgegaan tot het benoemen van een bestuurslid. Aan de beurt van aftreding was de heer v. d. Welle, die weer met groote meerderheid van stemmen werd herkozen. Stavenisse, 9 Oct. De heer W. de Bie, thans stationschef te Waspik, is met 1 Nov. a s. benoemd als le klerk op het inspectie bureau der Staatsspoorwegen te 's-Hertogen bosch. Scherpenisse, 9 Oct. Een kleine jongen uit deze gemeente werd gelast door den voer man van een wagen, beladen met een kermis tent, een stuk hout tegen één der achterwielen te leggen, om het achteruitloopen te beletten; door niet vlug genoeg de hand weg te nemen, geraakten de vingers tusschen het wiel en het stuk hout bekneld, zoodat een genees kundige de hand moest verbiudea. St -Maartensdijk. Terwijl de wed. Sch. alhier afwezig en hare woning gesloten was, heeft men bij gelegenheid der kermis zich j 's avonds door een raam aan de achterzijde van hare woning toegang tot het huis ver schaft. Waarschijnlijk is de bezoeker(s) in zijn plannen gestoord, want toen de bewoners later thuis kwamen en ontdekten, dat er vreemden binnengedrongen waren, werd bij onderzoek niets vermist dan enkele zilveren 1 lepeltjes, die op een tafeltje lagen. Tot nog toe heeft men geen spoor van den dader of daders ontdekt. Poortvliet, 9 Oct. De collecte, deze week gehouden ten behoeve der weduwen en weezen in Transvaal, heeft alhier opgebracht f 68,54. Oud-Vossemeer. In den polder Broek" j werden in twee dagen met vier geweren i geschoten 27 hazen en 1 konijn, benevens een aantal patrijzen en ander wild» Door den raad is de begrooting dezer gemeente voor 4903 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 15,142,635. Als niet gewone i uitgave komt daarop voor een bedrag van f 1350 voor vernieuwing van een gedeelte der houten havenbeschoeiing; in 1903 zal de Dorpsstraat niet verder beklinkerd worden, wat in verband staat met bovengenoemde buitengewone uitgaaf. In Maart 1900 werd door het Water schap Oud-Vossemeer besteed het bouwen van een stoomgemaal, dat einde Sept. 1900 gereed moest zijn. De levering der machine- riën werd opgedragen aan een Belgische firma te Charleroi, zooals indertijd uitvoerig in dit blad is medegedeeld, ook dat de afleve ring veel te laat geschiedde, waardoor een hoog bedrag als boete, volgens de bepalingen van het bestek, werd toegepast. Over een en ander ontstond tusschen den leverancier en het bestuur van het Waterschap verschil, en door beide partijen werd rechtskundige hulp inge roepen. Na twee jaren is, naar men ons thans mededeelt, de zaak geheel in der minne geschikt. Wissenkerke, 9 Oct. Alhier heeft de gehouden collecte voor de Boerenvrouwen en kinderen opgebracht f 421,12|. Goes. Dinsdag met den marktdag werd door den socialist-colporteur Bos een geschriftje aan den man gebraoht Allemaal katholiek!" Omdat er bij uitgeschreeuwd werd, dat er ont hullingen in voorkwamen omtrent den moord

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1