Zij bekenden volkomendat zij den bewaarder en den hulp-bewaarder plotseling hadden overrompeld en de sleutels afgenomen. De kapitein van het O.-I. leger, die onlangs te Amsterdam gearresteerd werd en naar Den Haag was overgebracht, is na zijn verhoor en het verhoor van eenige jonge meisjes in Den Haag weer op vrije voeten gesteld. Er bestond vermoeden voor ont vluchting vandaar de aanvankelijke gevangen neming. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Aan het gebouw van het prov. bestuur te Middelburg werd heden (Woensdag) aan besteed: Het onderhoud der bodemdiepte in de buitenhavens van het kanaal door Walcheren te Vlissingen en te Veere, in de Wester- of Koopmanshaven te Ylissingen en in de haven te Breskens, gedurende de jaren 1903 tot en met 1905. (Raming le perceel f 132,000. Raming 2e perceel f 50,100. Massa f 182.100). Het laagst was ingeschrevenYoor het eerste perceel door C. Bos te Overveen, voor f 89,945; voor het tweede perceel door A. Prins te Sliedrecht, voor f 50,100; voor de massa door A. Ph. Volker te Sliedrecht, voor f 129,600. St.-Filipsland, 7 Oct. Bij inschrijving is het schoonhouden en kachels-aanmaken der school in de kom der gemeente toegewezen aan O. v. d. Dussen, voor f 90 per jaar. Zierikzee, 8 Oct. Door den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkooht de volgende onroerende goederen, als: Gemeente Zierikzee 1°. de 2 pakhuizen, kantoor en erf in de St.-Domusstraat, wijk D nos. 343 en 344, voor f 2050 2°. het woonhuis en erf in de Lange Sint- Janstraat, wijk C no. 247, voor f 750; 3°. het woonhuis, landbouwschuur en erf in de Nieuwstad, wijk C nos. 470 en 471, voor f 1525; 4°. het pakhuis en erf aldaar, wijk C no. 436, voor f 300; 5°. het woonhuis en erf aldaar, wijk C no. 438, voor f 525 6°. het woonhuis en erf aldaar, wijk C no. 446, voor f 625; 7°. het pakhuis en erf in de Ravenstraat, wijk C no. 432, voor f 150; 8°. het woonhuis en erf in den Wevershoek, wijk C no. 64 a en b, voor f 800; 9°. het pakhuis en erf aan de Karnemelks- vaart, sectie A no. 1798, voor f 286; 10°. de 05 aren 66 centiaren moesland aan het Lange Boogerdje, voor f 250; 11°. de 42 aren 27 centiaren kade en grond in het Dijkwater, voor f 525; Gemeente Nieuwerkerk: 12°. het woonhuis en erf aan Stevensluis, sectie F no. 376, voor f 310; Gemeente Bruinisse: 13°. de 87 aren 20 centiaren bouwland in den Kieblok, voor f 500 per 40 aren 33 centiaren. KERKNIEUWS. De R.-Kath. gemeente te Zierikzee hoopt op Vrijdag a.s. te herdenken het 25-jarig bestaan van het St.-Cornelia-Liefdehuis. Deze inrichting is, zooals onzen lezers bekend zal zijn, gevestigd op de Oude Haven, vroeger hotel en waar reeds in de 16de eeuw Keizer Karei V met zijn gevolg logeerde. In 1877 werd het aangekocht voor het doel, waarvoor het thans is ingericht en op 10 October van dat jaar kwamen hier de zes eerste Eerw. Zusters van den H. Fransiscus uit het Moederhuis nabij Paderborn. Op merkelijk is het, dat 300 jaar vóór dien tijd ook Zusters van diezelfde Orde te dezer stede haar verblijf hielden. Eerstgenoemde Eerw. Zusters werden op genoemden datum feestelijk ontvangen door het R.-Kath. Kerkbestuur, den heer J. W. B. van Nieuwland en de geefster, mevr. de wed. Schillemans, waarbij de Z.Eerw. heer Pastoor Spiekerman een toepasselijke rede hield. Door onvoorziene omstandigheden kon de aan de inrichting verbonden Bewaar-, Brei en Naaischool niet vóór 25 November d. a. v. geopend worden, waarop spoedig reeds 160 kinderen geplaatst werden, zoodat het aantal Zusters tot negen werd vermeerderd. Wij gelooven, dat ook deze school veel nut in de gemeente sticht. In den loop dezer 25 jaar is de kapel, aan deze inrichting verbonden, door welwillende bijdragen zeer uitgebreid, voorzien van een keurig net altaar en schoone beelden, terwijl zij voor deze feestelijke gelegenheid keurig gedecoreerd is. Yan welwillende zijde zijn wij in staat gesteld het programma der feestviering op aanstaanden Vrijdag mede te deelen 's Morgens 8 urePlechtige Mis in de Kerk; 9£ ure: schoolfeest voor de kinderen der dagschoolwaarbij vertooning van de sciopticon, afgewisseld door voordrachten 11 ure: Receptie in de rijk versierde school van het R.-K. Armbestuur, beheerders van het Liefdehuis, de Eerw. Geestelijkheid, hot Kerkbestuur en de Vincentius-Yereeniging des nam. van 12—2 ure Algemeeno toegang voor de leden der gemeente4 ure: Schoolfeest voor de kinderen der avondschool met hetzelfde programma als voor de dag school 6 ure Plechtig Lof in de kerk 7 ureFeestelijke bijeenkomst van genoodigden en belangstellenden, waarbij heeren koorzangers en eenige jonge dames hunne welwillende medewerking zullen verleenen, o. a. door het opvoeren van een blijspel, tableaux vivants, enz. Drietal van pred. bij de Herv. Gem. te Goes: G. Boersma te Hollandscheveld, D. van Krevelen te Beekbergen en C. v. d. Hoeven te Domburg. Bedankt van het beroep naar de Herv. Gem. te Zuiderwoude door ds. J. de Vries te Grypskerke. Ds. J. Kuylman, beroepen predikant fe Hoedekenskerke, werd Zondag bevestigd door zijn vader, ds. Kuylman te Prinsenhage, met den tekst 1 Thess. 5 vers 24. De hand oplegging geschiedde door ds. E. M. van IJsendijk (Kapelle), ds. P. J. Roscam AbbiDg (Nieuw Buinen) en ds. M. ten Broek ('s Heerenhoek). De gemeente zong Ps. 134 vers 3. De bevestigde deed 's namiddags zijne intrede met Ps. 51 vers 17. Beide keeren was de kerk meer dan vol, Bij gelegenheid dier bevestiging heeft mevrouw Van Gogh, ambachtsvrouw van Prinsenhage, aan de Herv. gemeente te Hoedekenskerke toezegging gedaan van een kerkorgel. Dat deze toezegging zeer op prijs gesteld werd, is zeer duidelijk, te meer daar men het vroeger alleen op den voorzanger moest laten aankomen. O N D E B W IJ 8. Benoemd tot onderwijzeres te Hillegom, mej. M. S. S. Leupen te Serooskerke (Sch.) Het lastige geval, waarbij te Rotterdam de moeder, die was opgeroepen om 3 dagen hechtenis te ondergaan, haar 6 kinderen medebracht, is thans zoowel ten genoege van het Openbaar Ministerie als van de vrouw opgelost. Het burgerlijk armbestuur heeft zich tijdens den duur der hechtenis met do verzorging der kinderen belast. Op de voordracht van onderwijzer aan de openbare school te Bruinisse zijn geplaatst de heerenVrolijk te OoaterlandVan Dyke te St.-Filipsland, Van Tiggelen te Poortvliet, Van 't Hof te Tholen en Jansen te Bergen- op-Zoom. Tot lid van het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. onderwijzers is als eenig gesteld candidaat o. a. verkozen verklaard in district V (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) de heer P. K. Peerlkamp te Middelburg. Te Axel zal een R.-K. bizondere school verrijzen, toegankelijk voor jongens en meisjes. In het voorjaar zal met den bouw worden begonnen. Men rekent, dat door het stichten dezer school de openbare een 150-tal leerlingen zal verliezen. Post en Telegrafie. Uit Oud-Vosmeer schrijft men aan de Middelb. Ct. Met de regeling van vertrek en aankomst der post zijn wij een halve eeuw ten achter by andere plaatsen. Des namiddags half vier vertrekt de bode naar Tholen brieven, na dien tijd gepost, gaan eerst den volgenden morgen acht uur, en blyven dan nog in Tholen liggen tot na den middag, zoodat een brief een etmaal noodig heeft om twee uur vorder te komen. Des Zondags is het nog ellendiger, omdat dan slechts één verzending plaats heeft en dus een brief bijna twee maal 24 uren over een afstand van 2 uur noodig heeft. Uit de Tweede Kamer. De heer Van Kol is, zooals gemeld, terug uit het zonnige Oosten. Wat een verschil, zei hy in de Kamer, als men dan hier komt in dat kille, koude NederlandEq dan een Troonrede te moeten lezen, die een miskenning is van de toestanden hier te lande en van de ellendige toestanden onder de inlandsche bevolking, waar hongers nood en ellende rondwaren. De Regeering 8chyot daarvan zelfs geen besef te hebben. Verwaarloozing en plichtverzuim worden slechts voortgezet. Niet »wanoogst", maar het wan beheer van Nederland is de schuld van de ellende der inlandsche bevolking. Geen dag kan langer gewacht worden met voorziening in dien toestand. Java is arm en de verarming gaat doorgeld is er noodig om in dien toestand te voorzien. De Regeering behoort eindelijk eens hare woorden in daden om te zetfen, waar wy tot dusver als ontrouwe bankiers tegenover Indië hebben gehandeld. En daarom vraagt hy den Min. van Binnenl. Zaken of er restitutie zal geschieden van de gebruikte gelden om de hongerlydende bevolking van Indië te helpen. Daarop antwoordde minister Kuyper Mynheer v. Kol, ik heet u welkom in het vaderland. Gy zyt een der meest kundige afgevaardigden op koloniaal gebied. Maar nu hoop ik toch, dat de invloed van het zonnige land u zóóveel politiek besef gelaten zal hebben, dat gij begrijpen zult, dat een afdoend antwoord op uwe vraag moet wachten tot de nieuwe Minister van Koloniën zal zijn opgetreden. Intusschen, wat u daar zei, dat de Regeering zelfs geen hart zou hebben voor de nooden van de Indische bevolking, dat kan er niet door. De overleden Minister van Koloniën heeft een zeer ernstig onderzoek ingesteld naar den toestand der inlandsche bevolking. Er is met den gouverneur-generaal van gedachten gewisseld en het resultaat daarvan is ter overweging gegeven aan den Raad van Indië. 't Wachten is nu slechts op het rapport van dien Raad. Voor verschillende residentiën zijn reeds belangryke sommen uitgegeven ten behoeve van de landbouwende bevolking en voor zaai zaad, enz. Do diepere oorzaak van de ellende is nog niet na te gaan. Waarschynlyk echter neemt de bevolking sneller in aantal toe dan de grond in vruchtbaarheid. Er wordt een nauw gezet onderzoek ingesteld; geduld dus nog een beetje. Nieuws op scheepvaartgebied. Een onbegrijpelijke aanvaring. »Eén uur van onbedachtzaamheid, Kan maken dat men jaren schreit". De waarheid van dit bekende spreekwoord is weer eens gebleken voor het Seeamt te Hamburg by de behandeling van een aanvaring tusschen het Hamburger stoomschip »Helena Woermann" van de »Woermann Linie" en de Noorsche bark »Tell", welke 18 April in den Atlantischen Oceaan, ongeveer 150 zee mijlen van Madeira, plaats vond. Vóór den aanvang van de eigenlijke behandeling verklaarde de voorzitter van het Seeamt, dat het ongeluk gebeurde op klaar lichten dag, by helder weer en kalme zee, nadat de schepen elkander ongeveer twee uur lang in 't zicht hadden gehad en het dan ook nagenoeg onbegrijpelyk was, dat oen aanvaring toch nog kon plaats hebben. Het 1620 netto registerton groote stoom schip bevond zich op reis van Hamburg en Rotterdam naar de Westkust van Afrika met lading en passagiers. Om 8 uur 's morgens gaf de 2e stuurman de wacht over aan den 3en stuurman Heinze en meldde dit den len stuurman, die zich in zijn kajuit bevond. Om kwart over achten zag de wachthebbende officier circa vier streken aan stuurboord vooruit een zeilschip, dat aan den wind zeilde. Hy bleef denzelfden koers sturen tot hij geruimen tijd later bemerktedat bij het schip niet voorby kon komen en liet toen het roer naar ^rechts" overleggen. De kapitein kwam in dit oogenblik op de kommandobrug en het gevaar van een aan varing met het intusschen tot op een scheeps lengte genaderde schip inziende, liet hy de tot nu toe »met volle kracht vooruit" werkende machine dadelyk stoppen en op volle kracht achteruit" aanzetten. In 't volgende oogenblik gebeurde echter do aanvaring. Do machine werd nu gestopt, de schotten in 't schip gesloten en een boot klaar gemaakt. De bemanning der bark klauterde intusechen onmiddellyk op het stoomschip over, zoodat alle personen gered werden. Toen de lieden aan boord waren, liet men de machine achter uit werken en nauwelijks waren de schepen vrij van elkaar of de bark zonk in de diepte; zij was aan bakboord midscheeps getroffen en diep ingeloopen; het stoomschip daarentegen had slechts weinig schade, alleen waren in 't voorschip eenige spanten verbogen. De schipbreukelingen werden nog denzelfden dag des avonds half tien te Madeira geland, waarop het stoomschip de reis voortzette. Volgens de bemanning der bark heeft het ongeluk zich als volgt toegedragen De »Tell", 467 netto registerton groot, was van Port Talbot naar Maranhao bestemd met kolen. Op 18 April was het schip ter hoogte van Madeira by mooi, helder weer en Z. W. wind. Het over stuurboordshalzen aan den wind liggende schip liep ongeveer 3^ knoop, toen op grooten afstand aan bakboorj achter uit een stoomschip in 't gezicht kwam, dat met volle vaart naderde. Toen het eindelyk zóó dichtbij gekomen was, dat voor aanvaring gevreesd moest worden, riep de kapitein het stoomschip toe, of men do bark overvaren wilde. Thans eerst zag men op het dek van 't stoomschip eenige officieren en passagiers en tegelykertyd werd men gewaar, dat het stoomschip niet van koers veranderdehet kwam met groote snelheid nader en trof de bark aan bakboord tusschen grooten en fokke- mast. De kapitein der bark klauterde als laatste man op het stoomschip over. De bark had onveranderd haar koers behouden. Het ongeluk gebeurde zóó snel, dat nóch het scheepsjournaal, nóch andere scheepspapieren geborgen konden worden en de bemanning verloor al haar bezittingen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de 3e stuurman Heinze alleen voor de uitreis met de Helena Woermann" had gemonsterd, daar hij aan de Westkust het bevel over een ander stoomschip op zich zou nemen. De wacht was hem op de gebruikelyke, regel matige wyze overgedragen, hy had echter hoegenaamd niets gedaan om voor het zeil schip uit te wyken. Door den voorzitter van hot Seeamt er op gewezen, dat het uitwyken zeer gemakkelyk had kunnen geschieden, daar hij al den tijd en den geheelen Oceaan vrij voor zich had gehad, verklaarde Heinze niet geweten te hebben, dat de verantwoordelykheid voor de goede navigatie van het stoomschip op hem ruste. De uitspraak van het Seeamt luidde: »De aanvaring tusschen het Duitsche stoomschip Helena Woermann" en do Noorsche bark »Tell" is veroorzaakt door de schuld van den machthebbenden 3en officier Heinze, die naliet tydige maatregelen te nemen om het zeilschip uit den weg te gaan. De 3e officier Heinrich Hermann Heinze heeft zich bij deze gelegenheid zoo onbedacht zaam en onbekwaam getoond, dat hem de bevoegdheid tot uitoefening van het schippers- on stuurmansbedryf vooraltyd wordtontnomen". Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent). Berlijn, 25—ix-'02. Huigvroawelijke jeremiaden. Een gratis-concert van 9000 varkens. Lieve Ems Hè, een brief van Marie uit Berlijn, dat gebeurt ook niet alle dag, wat zou die me te vertellen hebben! Ja, wat zal ik je zeggen, als je een huishouden, man en kinderen hebt, en er maar één meid op na kunt houden, komt er van geregeld brieven schrijven niet veel. We hadden indertijd, toen ik naar Berlijn trouwde, zulke goede plannen, weetje nog wel en langzamerhand is de correspondentie toch ingeslapen. Hoe zou je het vinden, Emmy, als we de briefwisseling weer eens opvatten, kalmpjes aan, veel tijd hebben we geen van beiden, en mekaar nu en dan op de hoogte hielden van onze wederkeerige besognes en wederwaardig heden? Als jonge meisjes waren we zoo intiem en nu weten we zoo weinig meer van elka&r af. Laat ik, als de oudste, maar eens met de confidenties beginnen. Hoe maakt het jou heer en gebieder, en je jongens? De mijne zijn springlevend gelukkig, maar eten me de ooren van het hoofd. Dat is een goed teeken zul je zeggen. Ja wel, de jongens groeien als kool, maar de grage magen kunnen heel wat aan, en dan bij die tegenwoordige duurte Zeg, Ems, zijn bij jullie in Holland de prijzen in den laatsten tijd ook zoo in de hoogte gegaan Ik kan je zeggen, dat ik al mijn huis vrouwelijk overleg moet te baat nemen om tegenwoordig rond te komen. Het is een toer, hoor! Vooral omdat het huishoud geld niet mee in de hoogte is gegaan. Otto kan me onmogelijk meer geven, heeft hij me voorgerekend; zijn tractement is hetzelfde gebleven. Huishuur en belastingen gaan ook al de hoogte in. Met October moeten we liefst 150 mark meer huur betalen, en ver hooging van de stedelijke belasting staat voor de deur. Je zult zeggen, waarom verhuis je dan niet, maar verhuizen doe je hier al even min „pro deo" als elders; daar zijn minstens een paar „blaue Lappen" mee gemoeid. Mijn man sprak zelfs van inkrimpen, en op het huishouden bezuinigen, maar aan dat oor bleef ik doof. Ik zou wel eens willen zien, hoe iemand nog kan bezuinigen, als alle levens middelen duurder worden, en er zooveel noodig is voor een huishouding. Het gekste is, dat Otto en de jongens het al even slecht zonder vleesch kunnen stellen als ik. Nu en dan zet ik hun wel eens een vegetarischen maaltijd voor, maar dan moet je de lange gezichten van de jongens zien, als oorwurmen, hoor„Hè ma, geen vleesch van daag Maar nu vraag ik je Emmy, heb ik geen gelijk Ik kan een Grosehen toch niet twee keer uitgeven. Wat moet jij tegenwoordig betalen voor het vleesch? Mijn slager vraagt liefst gemiddeld 20 Pfennig, 12 cents meer per pond, dan eenige maanden geleden, en ik mag nog heel blij zijn en in mijn vingers knijpen het is een groote gratie, omdat ik al 5 jaar alles bij hem koop, heeft hij tegen mijn gedienstige gezegd. De andere slagers uit de buurt hebben hunne prijzen wel met 30 Pfennig18 cents, per pond verhoogdZij liggen allen onder één komplotje en hebben een plakaat laten aanplakken, waarin zij beweren, dat ze genoodzaakt zullen zijn, nog hoogere prijzen te bedingen wegens het gebrek aan voldoend slachtvee. Van mijn gedienstige gesproken, die kost me ook meer dan in Holland. Er is hier altijd gebrek aan goede meiden. Ze hebben veel pretenties, en kunnen dikwijs niet eens koken, als ze zich als perfekte keukenmeid verhuren. De mijne krijgt 65 Thaler, dat is liefst 117 gulden, en daarbij moet ik nog veel door de vingers zien, daar ze me den dienst zal opzeggen, als ik veel aanmerkingen maak. Otto zegt, dat de agrarische jonkers in Oost-Pruissen schuld zijn aan de duurte, en dat de regeering, door de grenzen voor den invoer van levend vee gesloten te houden, die adelijke groot-grondbezitters bevoordeelt ten koste van de groote meerderheid van de bevolking. In de politiek ga ik op mijn man af, die zal het wel weten. Hè, als ik hem en de jongens eens zoo'n ouderwetschen, echten Hollandschen biefstuk kon voorzetten, om van te watertandenWij hebben hier lang niet dat zware vleesch als in Holland. In de buurt van Hamburg en in Sleeswijk-Holstein heb je wel een zwaar soort, dat wel geweid wordt evenals in Holland, maar het blijft hoofdzakelijk in Hamburgde slagers hier beweren, dat het publiek daarvan niet gediend is, en stalvee prefereert, dat witter vet heeft. Weet je, wat ik op 't oogenblik voor het vleesch per pond van 5 ons moet betalen Schrik niet, f 1.20 voor biefstuk, 84 cents voor roast- bief, 96 cents voor kalfslappen, die ze hier Schuilzel noemen, 66 cent voor kalfsfricandeau, 60 cent voor varkens- en lamsvleesch-lendestuk, alles per half Kilo gerekend, gepeperde prijzen, dunkt je niet En de andere slagers rekenen door de band nog 6 cent per pond meer Nu ik toch zoo over de vleeschkwestie uitpak, zal ik je meteen nog even onthalen op een kijkje in de Centrale Viehhof, waar al het vee voor Berlijn en voor den uitvoer naar provinciale plaatsen ter markt wordt gebracht. Tweemaal 's weeks wordt daar markt gehouden. Ik had al lang plan eens een kijkje te gaan nemen, maar de groote inrichting ligt aan het andere eind van de wereld, in het uiterste oosten van de stad. Het was vroeger een heele reis. Tegenwoordig brengt de Hochbahn je er binnen de veertig minuten. Aan den overkant van de Spree, aan de Warschauer Brücke, het eindpunt van de lijnstap je in een corres- pondeerende electrische tram, die je door nieuwe arbeiderswijken en straten, zoo breed als ffUnter den Linden" vóór den ingang van de Viehhof afzet. Het was gisteren, Woensdag, de hoofd- verkoopdag voor varkens en kalveren. Zaterdags worden het meest runderen en schapen aan de markt gebracht. In de streken, welke we door tramden, passeerden we telkens met twee paarden bespannen volgeladen slagerswagens, komende van het abattoir, op weg naar de markthallen. Hoe meer de tram het doel van de reis naderde, des te drukker werd het. Door de geopende poort van den Viehhof reden wagens af en aan. Je kunt je misschien een klein begrip vormen van den grooten omvang van de terreinen en gebouwen, als ik je zeg, dat de kosten van aanleg het aardige sommetje van 18 millioen Mark hebben verslonden, 8 millioen voor de veemarkt en 10 millioen voor het abattoir, en dat de jaarlijksche huishouding in ontvangst en uitgaaf voor beide naast elkaar gelegen inrichtingen, ongeveer 4l/t millioen Mark beloopt, een klein verschil met ons budget, hè? Op marktdagen ben je zeker wel eens bij toeval langs de veemarkt geloopen, waar een stuk of wat varkens in het stroo lagen te wroeten, en een paar rijen ossen aan de lijn stonden gebonden, maar heb je wel eens het aardige partijtje van 8897, zegge achtduizend achthonderd en zeven en negentig varkens bij elkaar gezien en gehoord? Waarschijnlijk niet, onderstel ik. Dat is voor de grage maag van de ruim 2 millioen Berlijners een hapje voor enkele dagen. Een jaar geleden, precies op den dag af, was de aanvoer juist 1100 stuks hooger, het beste bewijs, zei Otto, toen ik het hem ver telde, dat er nu gebrek is aan slachtvee. Enfin, ik wil niet weer naar, de politiek afdwalen. wRevenons nos moutons". Of liever nos „Cochons", dus ik ga verder. De verkoop heeft niet in de open lucht plaats, maar in 4 reusachtige, overdekte hallen, de één voor runderen, een tweede voor schapen, een derde voor varkens, en een kleinere voor kalveren. De varkenshal is de grootste, omdat varkensvleesc'n het meest gekocht wordt, denk eens aan de geweldige massa's worst van diverse soort, die hier per dag wordt ver orberd, parallel daarmede loopt de schapen hal, van dezelfde afmeting als de runderenhal. Tusschen de twee laatsten ligt de groote beurs. Ik moet zeggen, de stad heeft geen half werk gedaan, toen ze de Centrale Veemarkt bouwde. De hallen zijn praktisch, hoog en luchtig, van ijzer en glas opgetrokken. Overal zijn standpijpen, waaraan staDgen worden geschroefd om de steenen vloeren duchtig schoon te spuiten na eiken marktdag. De varkenshal, die 220 meter lang en 66 meter breed is, en liefst 10.000 varkens kan bergen, is in 600 vakken verdeeld, die ze hier //Buchten" noemen. Boven elk vak is de naam aangebracht van de firma, welke het vak in huur heeft. Hemel, mijn ooren tuiten nog, als ik aan het concert denk in die varkenshal, een concert van 8897 varkens! Één varken kan al lawaai maken voor zes. Vermenigvuldig nu eens die zes met 3897, en je krijgt een reuzen-concert van circa 54.000 stemmen, waarbij verreweg de hooge sopranen de boventoon voerden. Dat was niet meer zingen, neen, de dames hadden hare stemmen te veel geforceerd, de ééne had nog meer haar best willen doen dan andere; het zingen werd gillen, het gillen kreischen. En daartusschen snorkten de bassen der zwaarwichtige beeren en kwêkten de jongelui. Al spanden ze zich nog zoo in, ze konden het toch maar niet naar den zin maken van den „direkteur". In de vakken, waarin ver handeld werd, stond de drijver, die ijverig met zijn stok in het rond pookte en porde, waarop de dames en heeren met een veront waardigd gegil en gekreisch antwoordden. Maar daaraan stoorde zich de man weinig. Zoodra de slachter in het gangpad het met den koopman over een exemplaar eens was geworden, knipte de drijver met zijn schaar handig de eerste letter van diens naam uit in de ijle borstels op den rug van het ronddravende varken, zonder ooit het rozige vel van het dier te raken. En dan werd het verkochte gezelschap uit het vak langs het gangpad gedreven naar de groote Dezimalwaag om daar niet dan onder hevig protest gezamenlijk gewogen te worden. Hooren en zien verging je bij het gekwék en gekreisch. wik wil er niet uit", kon je duidelijk in de nijdige oogen lezen van een zware matrone, die bij de deur van het vak telkens rechts- omkeerd maakte, en met groote vlugheid tusschen de snorkende onverkochte zusters en broeders de wijk nam. Maar de wrekende Nemesis volgde haar op den voet. Met vaste hand porde des drijvers geweldige roede in haar hals, en streelde zeer intensief haar rozig gevuld achterdeel. ,/Gemeinheit", gilde en kwékte de dame met snerpende stem, en stoof met zoo'n vaart het gangpad in, dat zij een dikken slachter met twee vettige onderkinnen bijna ondersteboven liep. Tot dank gaf deze heer de dame niet zeer galant een slag met zijn zweep over den rug, dat het kletste. z/Gemeinheit!" kreischte ze nog eens min achtend. Ach, zij zou haar stem niet dikwijls meer verheffen. Denzelfden middag had zij en haar gezelschap aan gene zijde, in het slachthuis, uitgestreden, en hing zij netjes in twee gelijke deelen verdeeld aan den haak. Maar nu ga ik je groeten. Ik moet nog voor het avondeten zorgen, en de jongens komen dadelijk thuis. In een volgenden brief krijg je een verder kijkje op de Berlijnsche veemarkt en in het abattoir van je liefh. Marie. Voor eensluidend afschrift K. Gemengd Nieuws. Een kwinkslag. Een gevangeniswagen, die bij den intocht der Boeren-generaals te Leeuwarden achter den stoet aanreed, als behoorde by er by, met drie soldaten er op, trok de aandacht van het opgewonden publiek. »Daar hebben ze Sjamberlijn in meegebracht" zei een stem uit de menigte. Raadselachtig. Een vader en dochter en moeder en zoon meldden zich te Halsteren aan bij den ambtenaar van den Burgerlyken Stand om in ondertrouw te worden opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2