ZIERIKZEESfJE NIEUWSRODE. Donderdag 0 October 1902. (Z i e r i li. z e e s c la. e C o ix r a n t). Uit Stad en Provincie. Het Chilisalpeter voor de wintergewassen. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7754. Dirootour a. ar. DE looze. Redacteuren: j A- FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlaodsche pers is een iuschrijving voor de Boeren geopend. Ook aan ons Bureau Schuilhaven, Zie rikzee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botiia, De la Rey en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en goed beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door ods ontvangen van Ds. De L. te O.-V. f 2,50; te zamen met de vorige opgave f 1045,65. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. HIEUWSTIJDIMGEH. Amerika. Bij zijn aankomst met de ^Statendam" te New-York is de heer Roitz ontvangeti door zijn zoon en door een commissie uit de Iersche vereenigingen in Amerika. Reitz heeft, zoo seint Laffan, dadelijk het doel zijner komst uiteengezet. Hij is naar Amerika gegaan om de Boerenzaak daar te verdedigen en om te spreken over de wijze waarop Engeland den oorlog heeft gevoerd en over de dubbelhartigheid van Chamberlain. Deze beschuldigt hijde beloftedoor Lord Kitchener en Lord Milner bij het sluiten van den vrede afgelegddat de Kaapsche op standelingen niet vervolgd zouden worden, geschonden te hebben. In tegenspraak daar mede laat men die gewezen opstandelingen thans op valsche aanklachten terechtstaan. Oostenrijk. Een ballon van de Weensche Aëro-club, welke bij Grammat Neusiedi scheen te zullen landen, deed daar op een open veld heel wat nieuwsgierigen samenstroomen. Verscheidene personen waren bij het opbergen van den ballon behulpzaamhet uitgestroomde gas schijnt echter door een brandende pijp of sigaar in brand geraakt te zijn, de omstanders zagen ten minste plotseling een heete gele straal over zich heen gaan. Twee boeren bekwamen brandwonden terwijl hun haren verzengden volgens ben moeten nog meer dan twintig andere personen aldus gewond zijn. Ook weten zij nog mede te deelen, dat velen der gewonden van de luchtreizigers schadeloosstelling van 10 tot 20 gulden ontvingen. BelgiS. Brussel, 7 Oct. De Boeren-generaals zullen hedeu een bezoek breDgeo aan het stadhuis en waarschijnlijk ook aan het slagveld van Waterloo. Na afloop van de meeting had in het hotel een intieme ontvangst plaats, waarbij ook de heer De Backer, de afgevaardigde die in de Kamer een interpellatie hield over de concentratiekampen, tegenwoordig was. Generaal Botha Bprak de geruchten tegen, volgens welke er een geschil zou bestaan tusechen hem en president Krüger, en stelde een dronk in op de gezondheid van dezen laatste. Nederland. 's Gravenhage, 6 Oct. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 dezer, 's avonds half 9 ure. Tweede Kamer. In het jaar 1903 zal tot stand komen de regeling van het personeel der militaire kustwacht en van de militaire loodsen, die in oorlogstijd dienst zullen doen aan boord der oorlogsschepen. Voor de aanschaffing van op te leggen kleeding8tukkon, ten gebruike in oorlogstijd noodig, wordt op de marine-begrooting voor 1903 f 3400 aangevraagd. Op de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1903 zijn uitgetrokken, onder de afdeeling kunsten en wetenschappen, voor restauratie van het stadhuis te Middelburg f 2500voormalige kerk te Veere f 2000 en den toren te Zierikzee f 500. De schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gron. Ct. deelt mede: Een bekend litterator, die als zoodanig met heel wat letterkundigen, vooral met de groote mannen van de Nieuwe Gidsis slaags geweest, is uit Den Haag verdwenen, zonder adres achter te laten. Op zich zelf zou dat, zelfs voor zijn vrouw, die niet op bizonder groot echtelijk geluk kan bogen, zoo erg niet zijn, maar de schrijver heeft, in de lijn zijner hyper-moderno zedelijkheids-opvattingen een 17-jarig kind, het mooie dochtertje van een respectabele familie, weggevoerd en daardoor j vermoedelijk aanleiding gegeven tot een j treurig dramaen een internationale politie-rechercbe. Amersfoort, 6 Oct. Donderdag kwam bij een landbouwer in de Birkt een vrouw, een schop te leen vragen om, naar zij zeide, naar door haar verloren geld te zoeken. Deze verklaring zoowel als haar gedrag kwamen den boer verdacht voor. Hij waar schuwde een buurman en beiden vonden dan ook spoedig een pas omgespitte plek gronds en daarin het lijkje van een pas geboren kind. Een van hen bleef bij de plaats de wacht houden, terwijl de andere de politie van een en ander in kennis stelde. Aan de ijverige bemoeiingen van den inspecteur is het te danken, dat reeds denzelfden dag de daderes, zekere E. van P., was opgespoord. In den aanvang bleef zij alles ontkennen, doch naar Utrecht overgebracht en in tegen woordigheid der justitie met het lijkje geconfronteerd, legde zij eene volledige beken tenis af. Gouda, 7 Oct. Tot definitief candidaat der liberale partij voor het lidmaatschap der Tweede Kamer is thans gesteld mr. M. M. Schim van der Loeff. Ouddorp, 6 Oct. Zaterdagavond omstreeks halfelf word brand ontdekt in de schuur van den landbouwer C. E. Yan den in boedel konden paardenkoeienvarkens gered worden, doch al het overige, zooals hooi en koren, werd een prooi der vlammen. De schuur brandde totaal afalles was verzekerd. Zierikzee, 8 October. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Rgks Kustverlichting te Westenschouwen, gedurende September 1902. Weinig water, veel koude en nevel leverde de anders zoo gunstige Septembermaand aan 't menschdom. Er viel slechts 37,1 m.M., alzoo 27,5 m.M. minder dan de normaal voor die maand aangeeft. De Bannen ontvingen slechts 690060 M3. water. Dauw anders zoo overvloedig in Sept. zag men slechts 6 maal, daarentegen viel er reeds sporadisch 1 maal hagel, en noteerde men 3 maal nachtvorst, 25 maal nevel, 2 maal mist. Vermoedelijk tengevolge van koude in hoogere negioenen, kwamen 2 maal onweders voor, hoorde men 3 maal donder, en zag men 5 maal weerlicht en bliksem. 1 Maal zag men een kring rond de zon, 3 maal een kring roDd de maan, daarentegen slechts 1 maal een regenboog. De luchtsgesteldheid was als volgt: 12 maal helder, 2 maal licht bewolkt, 14 maal bewolkt; 16 maal zwaar bewolkt, buiig 7 maal be trokken. De windrichting varieerde volgenderwijze 13 maal N. 4 maal N.O.12 maal O.; 4 maal Z.O. 7 maal Z.6 maal Z.W. 9 maal W.5 maal N.W.5 maal steeg de windkracht tot bijna marszeilskoelte. Het stormsein werd slechts 1 maal geheschen. By kon. besluit is het ingestelde eere- teeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelyken dienst by de Schutterijen o. a. toegekend aan J. X. Strooband, sergeant bij de d.d. Schutterij te Zierikzee, en aan A. J. Lambertse, adj.-onderofficier en J. J. Bos, i tamboer by de d.d. Schuttery te Middelburg. I Zaterdag herdacht de heer G. J. Boogaart, commies tor gemeente-secretarie te Middelburg, zijn 25-jarigen dienst als ambtenaar der j gemeente, waarvan 18 jaar als commies. Burg. en Weth. boden den jubilaris een fraaien notenhouten bureaustoel aan en zyn mede ambtenaren sohonken hem een sigarenstel op zilveren voet. Het voornemen bestaat, het volgend jaar te Middelburg een Zeeuwsche Nyverheids- teutoonstelling te houden. De laatste dergelijke tentoonstelling werd gehouden in 1889 in het Schuttershof aldaar. Verschenen is de reisgids der Stoomvaart- Maatschappij »Zeeland" voor dën winterdienst 1902/3. Op aanvraag zijn exemplaren van dezen reisgids kosteloos bij de directie van voornoemde Maatschappij te Vlissiogen verkrijgbaar. In deze maand konion twee eclipsen voor, de eerste is eene totale maan-eclip3 op 17 October, waarvan het begin by ons kan worden waargenomen, daar de maan tijdens haar totale verduistering ondergaat. Eerste aanraking met de kernschaduw: 4 uur 17 min. v.m. Begin van de totale eclips 5 uur 19 min. v.m. Einde van de totale eclips 6 uur 48 min. v.m. De tweede eclips is een gedeeltelijke zon eclips in den ochtend van 31 October, die echter by zonsopgang reeds begonnen is en reeds te ongeveer 7 uur eindigtzij is van geringe beteekenis. Ellemeet. De heer Johs. Batenburg ver loor niet lang geleden eene beste melkkoe, die, in een sloot geraakt, was verdronken. Zondag 1.1. vond men een uitstekend werk paard van den heer M. de Glopper verdronken. Waarschijnlijk is het dier, staande aan den kant der weidesloot, er slapende ingesukkeld. St.-Filipsland, 8 Oct. In eene deze week gehouden bijeenkomst is besloten tot het oprichten eener zangvereeniging. Voorloopig hebben zich 18 jongelui als lid aangemeld. Komt do vereeniging tot stand, dan zal de heer F. H. Odink als directeur fungeeren. Wissekerke, 7 Oct. Alhier werd in den nacht van 6 op 7 dezer op 4 verschillende plaatsen het bleekgoed ontvreemd. Opmerke lijk is het, dat de dief of dieven de goederen, die het gemakkelijkst zouden te herkennen zyn, had achtergelaten en alzoo de keuze meer bepaald scheen te zyn op de hemden en bedlakens. Goes. De opbrengst van verhuurde zit plaatsen in do kerk, de collecte in de kerk en langs de huizen f 1807.59», waarbij nog is gekomen een extra-gift van eene Zeeuwsche dame, thans te Londen, van f 1000, maakt samen voor Goes f 2807.595. Door de reeds van enkele dorpen iDgekomen bijdragen heeft het comité van ontvangst der generaals f 4000 afgedragen. Door nog te verwachten gelden zal het totale bedrag zeker nog stijgen. Wilhelminadorp bracht op f 17, Waarde f 118, WemeldiDge f 177, Wolfertsdijk f360, Schore f 77,45, Kloetioge f 108 en Krabben- dyke f 105. In 't geheel is ontvangen f 3858.165. De vacature in den Raad, ontstaan door het vertrek van den heer Wesseliok, zal vervuld worden door verkiezing op 28 Oct., door stemming op 6 Nov. en zoo noodig door herstemming op 13 Nov. Vlissingen, 6 Oct. Gisteren werd hier per sloep aan den wal gebracht het lijk van den stoker H. P., dat aan boord van het Engelsch stoomschip Orestes", op reis van Antwerpen naar Londen dien morgen ter hoogte van Borssele gevonden werd op de stookplaats. Vermoedelijk is de man door eene beroerte getroffen en daardoor van de ladder gevallen, waarmede men naar de stookplaats afdaalt. Per brancard werd het lyk onder politie toezicht naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats vervoerd. Tot lid van den gemeenteraad is heden gekozen de heer J. W. Jacobze (lib.) met 277 stemmende heer J. H. Blum (a.-r.), verkreeg 248 stemmen. Landbouw en Veeteelt. Vee in België. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de N. R. Ct.: Met groot genoegen is hier vernomen, dat ook in ous land pogingen worden aangewend om de Belgische grenzen open te krijgen voor den vrijen invoer van alle Nederlandsch vee. Zoo ooit, dan is thans het tijdstip aange broken, waarop men kans van slagen heeft. In België heerscht nog steeds groot gebrek aan allerlei runderen, vandaar buitengewone duurte van het vee, voornamenlyk van slacht vee daarenboven zyn de veeziekten zoowel in België als in ons land geheel geweken. Elk motief tot het gesloten houden der grenzen voor den invoer van fokvee is dus geheel verdwenen. Daarbij hebben vele Belgen zelf zich reeds meermalen tot de regeering gewend mot hetzelfde verzoek, en voorzeker zal het by hen een gunstigen indruk maken, dat de Nederlanders, die by de zaak ook geïnteres seerd zyn, met hen medewerken en hen in den strijd niet alleen laten staan. Belgische en Nederlandsche grensbewouers wenschen niets liever, dan dat de interpellatie in de Tweede Kamer het beste succes mag hebben. Dan zou voor deze streken vooral een guustig8n tijd aanbreken. Vooreerst konden wij zeer geregeld handel dry ven met onze zuidelijke bureD, en ten tweede kwam er een einde aan dien heilloozen smokkelhandel in vee, welke zoo demoraliseerend werkt op allen, die er by betrokken zijn en die aanleiding geeft tot diefstal, vechtpartij en moord. Drijvendelandbouwscholen. DeRussische Regeering heeft ten bate van den landbouw een soort van aanschouwelijk onderwijs inge voerd, waardoor de boeren op eene gemakkelijke manier de noodige vakkennis kunnen verwerven en op de hoogte worden gehouden van de wetenschappelijke vorderingen op landbouw- Er worden namelijk groote drijvende tuinen ingericht op daarvoor gebouwde schuiten, welke honderden voeten lang zyn en breed genoeg voor het aanleggen van een behoorlijken modeltuin. Zoodra de winter voorbij en het ijs gesmolten is, worden die schuiten de rivieren, welke in Rusland zoo talrijk en met kanalen verbonden zijn en waaraan de grootste en vruchtbaarste landgoederen gelegen zijn, op- of afgezonden. Onderweg nu, bij toenemende warmte, ontkiemen op die drijvende landbouwstations de zaden, groeien en bloeien de gewassen en rijpen de vruchten. Bij elk dorp, waar zulk eene schuit komt, wordt stil gehouden. Met klokgelui roept men de boeren bijeeD. Dezen worden dan door de overheid naar de drijvende modelhoeve op hunne rivier of hun kanaal gebracht. Daar staat in het midden een groot gebouw, dat de woningen der medevarende leeraren en lokalen voor voordrachten bevat, met alle mogelijke leermiddelen. De bemanning van het vaartuig huist iu een kleiner gebouw. Nu laten de leeraren den aan land gekomen boeren de aangekweekte planten en gewassen zien, met de noodige verklaringen. Men vertoont hun verbeterde of nieuwe werktuigen en er worden ook lezingen voor hen gehouden met lichtbeelden of platen. Vooral stelt men er prijs op de boeren bekend te maken met den bijenteelt en hen daartoe op te wekken, daar de Regeering er naar streeft, in plaats van den verderfelijken braudewiju, de honigmede weder in te voeren, welke vroeger de volksdrank in Rusland was. Daarom voeren de drijvende landbouwscholen ook verscheidene bijenkorven met bijen mede. Verder worden er alle voor de landstreek geschikte groenten geteeld en de leeraren beijveren zich den landbouwers het groote nut der afwisseling bij het bebouwen van gronden duidelijk te maken. De boeren toonen over het algemeen veel belangstelling voor dit soort van onderwys zij moeten ook goed van aannemen zijn. Zij doen soms den leeraren verrassend schrandere vragen, waaruit blijkt, dat zij de zaken grondig begrepen. Zoo is deze proefneming, om de vorde ringen van land- en tuinbouw bekend te maken aan hen, die men niet op andere wijze kan bereiken, zeer goed geslaagd gebleken. Aan veelbelovende leerlingen worden ook kosteloos allerlei zaden verstrekt, om hen des te gemakkelijker tot eigen proefnemingen te St.-Filipsland, 8 Oct. Met November wordt in den Anna-Jacoba-Polder een land- bouwcursus geopend. Als leider er van treedt op de heer P. Minderhoud. Gedurende den winter houden alle planten een soort winterslaap. Het leven is schijnbaar opgehouden. Zij nemen geen voedsel tot zich en teren op haar voorraad stoffen. "Want alhoewel onzichtbaar, zoo blijven ze toch voortleven en voortademen. Bij de ademhaling gaat natuurlijk voedingsstof verloren. Hoe krachtiger en in beter conditie de planten dus zijn, als de winter intreedt, zooveel te beter komen zij dezen tijd door. Daarenboven hebben gedurende den winter de planten heel wat te verduren van de koude. Wanneer de velden niet met sneeuw bedekt zijn en de vorst den grond toch stijf bevroren heeft, gebeurt het vaak, dat vele planten geen taaiheid, geen Ausdauer genoeg hebben, en bezwijken. De krachtigste en sterkste individuen, die planten, welke voor den winter het verst gevorderd waren in wasdom, houden zich het best, en doorstaan de koude. Na den winter, als de lentezon haar eerste warme stralen weer naar de aarde zendt, beginnen ze weder te tieren en te leven. Het bovenstaande is zoo helder en duidelijk als glas. Niemand zal aan de waarheid ervan twijfelen. Dan ligt er ook een groote les in I opgesloten voor den landbouwer. Er worden voor den winter nog zeer veel gewassen gezaaid, die als jonge, teere plantjes de koude moeten doormaken, en eerst in de I lente en in den zomer hun vollen bloei ver- krijgen, met name de wintergewassen. Zij worden in het najaar gezaaid en komen soms pas goed en wel uit den grond of de vorst valt in. Zaak is het dus zoo vroeg mogelijk te zaaien. Maar vaak is dat niet mogelijk. Het land moet eerst leeg zijn en daarna in orde gebracht worden voor het nieuwe gewas. Dan is het noodig en hoogst noodzakelijk, dat al het mogelijke gedaan wordt om de planten nog vóór den winter zoo groot en krachtig mogelijk te doen worden. Daartoe is het wenschelyk, dat ze een volledige bemesting ontvangen, dat ze in de eerste plaats ont vangen Chilisalpeterdie de celvorming bespoedigt, het protoplasma in de cellen doet groeien, en zich vaker en vlugger doet ver- deelen en zoo den groei zeer bevordert. I Wanneer de landbouwer dan zorgt, dat het graan niet te dik gezaaid wordt, zoodat de plantjes van het weinige licht, dat de zon nog geeft, toch nog zoo veel mogelijk ontvangen, dan zullen die cellen ook krachtig en dik van wand worden en zoo de noodige uit houdingskracht krygen voor den winter. Elke landbouwer, die wintergewassen zaait, leze bovenstaande aandachtig en handele dienover eenkomstig. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 6 Oct. Door den heer kanton rechter zyn Woensdag j.l. de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken, wegens: 1°. liet zich in kenlijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg: J. B., 46 jaar, zonder bekende woonplaats A. L., 40 jaar, kleermaker te Rotterdam; G. F., 41 jaar, arbeider; M. V., 49 jaar, zakkendrager en J. H., 38 jaar, schoenmaker, de laatsten wonende te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 2°. Overtreding der Leerplichtwet: tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis: K. T., 48 jaar, vrachtrijder te Duivendijke J. van de Y., 47 jaar, landbouwersknecht M. O., 45 jaar, arbeider, beiden te Sir- janslandP. L., 50 jaar, landbouwer te j Serooskerke; J. van der M., 34 jaar, land- bouwersküecht te Oosterland; J. F., 52 jjiar, j arbeider te Nieuwerkerk; L. van F., 41 jaar en L. V., 39 jaar, arbeiders te Zonnemaire P. S., 39 jaar, C. van K., 40 jaar, C. van der K., 54 jaar, allen landbouwersknechts, j H. A. D., 38 jaar, melkknecht, allen te Noordgouwe; J. B., 58 jaar, zonder beroep, I. A. B., 48 jaar, molenaar, M. K., 46 jaar, i arbeider, allen te Kerkwerve; P. H. van der W., 38 jaar, timmerman te ZierikzeeA. B., j 47 jaar, tuinknecht te Noordgouwe, C. van B., i 27 jaar, arbeider te Dreischor en A. C. B., sloeproeier te Zierikzee; tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis: W. L., 31 jaar, landbouwersknecht te Noordgouwe en J. den B., 44 jaar, land bouwer te Zierikzee. Het O. M. werd in een zaak tegen M. van den H., 47 jaar, landbouwer te Noordwelle, beklaagd van bovenstaande overtreding, niet- ontvankelijk verklaard. 7 Oct. Door de arrondissements-rechtbank zija heden L de R., 52 jaar en J. de R., 49 jaar, landbouwers, wonende te Sirjansland, beklaagd van verduistering van een os, vrijgesproken. J. van der S., 65 jaar, bierhuisbouder te Duivendijke en N. van der S., 32 jaar, arbeider te Eikerzee, werden schuldig verklaard aan medeplichtigheid van diefstal en aan diefstal van suikerpeeën, en veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 25, bij niet-betaling te vervangen door eene hechtenis van 8 dagen voor ieder hunner, met vrijspraak van hetgeen niet bewezen is verklaard. Tegen de vier gedetineerden in het Huis van Bewaring to 's Hage, die onlangs ontvluchtendoch weder gevat werden, is door het O. M. bij bet Hof 6 maanden gevangenisstraf geëischt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1