ZIERIKZEESC NIEUWSBODE. Dinsdag 7 October 1902. (Z ierils-zeesclie C o u r a n t). RECLAMES. ~j7DÉ~GRAAF CZ. De nieuwste Winter-Stoffen voor goederen op maat. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. Aangifte voor het Bevolkings register. Bekendmaking. NIEUW ST1 JD1NGEN Uit Stad an Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,por jaar. 59ste JAARGANG. No. 7753. DlreoteuTi A. T. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor liet binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels i 0 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. F juin kul, Meelstraat 380, Zierikzee. 1B regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. OSTVASGEK: De jongellieden, die zich hebben aangegeven tot het bijwonen der vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel, worden uitgenoodigd, zich op Wooii8«ï«fj: October, tusschen lïi'/i cn uiii" des namiddags, aan te melden in het Gyinnastiek- lokaal dezer gemeente. Uitdrukkelijk worilt er b(j deze «Ie mimlaelit op gevestigd, «lat tot op tl it tijdstip, MAAR ook niet daarna, jongo. lieden zicli alsnog voor boven genoemd ontlerriolit kunnen ««.«»- ■nelden. Zierikzee, den 6 October 1902. De Burgemeester van Zierikzee, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voor geschreven bij Kon. Besluit van den 27 Jijli l887 (Staats blad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zijn hoofd zakelijk de volgende: 1°. zy, die hunne woonplaats naar eene andere ge meente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar zij zich wenschen te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van veran dering van werkelijke woonplaats; 2°. Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 3°. Elk lioofil vim eeu gc/.in geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt ook door atzoinlerlyk l©ve>ii<le personen, wan neer zij andere personen in hun huiseezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1°., 2°. of 3°. vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dajren of geld boete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretarie verplicht, bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen ot ingeleverd. Zierikzee, den 6 October 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien de circulaires van den heer Commissaris der KoniDgin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duilschland ten behoeve van industrieele onder nemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden Maakt de ingezetenen opmeikzaara, dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agen'en af te gaan, óf zelf óf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Zierikzee, den 6 October 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlamlsche pers is een inschrijving voor de Boereu geopend. Ook aan ons Bureau Schuilhaven, Zie rikzee., worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botha, De la Rey en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en goed beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door ons ontvangen van N. N. te Zierikzee f 10,te zamen met de vorige opgave f 1043,15. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. Zuid-Afrika. Aan Daily Mail wordt uit Johannesburg bericht, dat het Boeren-comité, hetwelk belast is met het opmaken van de schade aan eigen dommen in Transvaal door den oorlog geleden, die schat op 60,000,000 pd.st. of f720,000,000. Uit Pretoria komt bericht, dat Schalk Burger bij de overheid er op aangedrongen heeft om voor de Boeren in Oost-Transvaal het noodige over den Delagoa-spoorweg te laten komen. Dit zou hen sneller aan den gang helpen. Aan het verzoek wordt voldaan. Amerika. Men heeft te New-York vergelijkende proeven genomen met twee bestuurbare lucht schepen, de «Santos Dumont VI", door den luchtreiziger Edw. Bosce bestuurd, en een ballon van den Amerikaanschen Leo Stevens, door dien heer zei ven bestuurd. Eerstgenoemde ballon zou van Coney Island opstijgen en dalen waar het den bestuurder goed dacht, en zijn Amerikaansche mededinger zou van de kust bij de Manahattan vertrekken en trachten, zich bij de Santos Dumont VI" te voegen. De «Santos Dumont VI" steeg tot op een hoogte van 1600 meter, dreef het eiland over en daalde in de velden van Sheepshead Bay, na een afstand van ongeveer 2£ kilometer te hebben afgelegd. Het luchtschip van Stevens nam de goede richting, en scheeD zijn doel te zullen bereiken maar halverwege stiet het tegen een telegraaf paal en bleef hangen. De heer Stevens gleed langs den paal naar beneden en kwam behouden op den grond. Maar zijn ballon is deerlijk gehavend. Frankrijk. De dood van Emile Zola. De doctoren, die mevrouw Zola iu het sanatorium te Neuilly behandelden, deelden haar de vorige week mede, dat zij er geen onmiddellijk gevaar in zagen, wanneer zij terugkeerde naar haar woning in de rue de Bruxelles, teneinde afscheid te nemen van het stoffelijk overschot van haar man. Mevrouw Zola kleedde zich daarop en reed, in gezelschap van haar nicht, mevrouw Laborde, Daar haar woning. Toen zij uit het rijtuig steeg, ont blootten de velen, die vóór het sterfhuis stonden, eerbiedig het hoofd voor de in zwaren rouw gekleede weduwe, wier gelaat niet te zien was door een dichten rouwsluier. Wankelend trad mevrouw Zola het huis binnen en werd door eenige vrienden onmiddellijk naar de sterfkamer gebracht, waar, tusschen de met zwarte en zilverbetraande draperieën behangen wanden, het lijk ligt te midden van een schat van bloemen, kransen en bouquetten. Mevrouw Zola liep langzaam naar de kist, zonder een traan te laten, maar nauwelijks zag zij het gelaat van den doode, of zij begon hevig te snikken. De aanwezigen, beducht voor haar gezondheid, trachtten haar weg te leiden, doch zij verzette zich beslist en drong er op aan, dat men haar zou toestaan, haar man te omhelzen. Hartverscheurend was de smart der weduwe en met groote moeite slaagde men er in, haar vAn het lijk los te maken en haar in een fauteuil te doen plaats nemen. Toen verzocht zij, dat men haar met den overledene alleen zou laten, aan welk verzoek voldaan werd. Alleen mevrouw Laborde bleef bij haar. Ruim een half' uur lag mevrouw Zola daarop in diep en smartelijk gepeins verzonken bij het lijk op de knieën en toen was zij zich voldoende meester, om de vrienden, die zooveel deelneming hebben betuigd in het verlies, dat haar getroffen heeft, te kunnen bedanken. Niettegenstaande men het aanvankelijk geraden achtte, niet over te gaan tot het tevoorschijnhalen van Zola's testament met het oog op den toestand van mevrouw Zola (de doctoren waren namelijk bevreisd, dat de hevige aandoening bij het weerzien van haar man haar te zeer zou hebben aangedaan) bleek haar toestand in den namiddag bevredigend genoeg, om er toe to kunnen overgaan. Om halfvijf arriveerde de vrederechter, die de zegels moest afnemen van de slaapkamer, die gesloten blijft, tot het gerechtelijk onder zoek naar do oorzaak van Zola's dood is geëindigd. Nadat de zegels van de deur waren verwijderd, werd, op aanwijzing van mevrouw Zoli, het kastje geopeDd, waarin zich het testament moest bevinden. Men vond een groote verzegelde enveloppe, die, overeen komstig de wettelijke voorschriften, geopend zal worden door den president van het gerechtshof. Uit een papier, bij het testament gevoegd, bleek echter reeds, dat mevrouw Zola universeele erfgename is en dat Zola niet de minste aanwijzingen heeft aohtergelaten met betrekking tot de regeling van zijn teraardebestelling. De begrafenis was nu definitief bepaald op j.l. Zondag om 1 uur in den namiddag iu overleg met den prefect van politie. Yeel opzien heeft in de beurswereld te Parijs de arrestatie van een bankier, den heer Boulaine, directeur van de Banque privée de Paris, in de rue des Mouiins, gebaard. De heer Boulaine hield zich veel bezig met een Russische mijnzaak, de Nova Pavloska. Talrijke klachten tegen hem en tegen vijf administrateuren werden ingebracht. Het bij deze zaak door de aandeelhouders en de cliënten verloren geld wordt op 22 millioen geschat. De heer Boulaine wordt beschuldigd van het misbruik maken van vertrouwen en over treding van de wet op de vennootschappen. België. Brussel, 4 Oct. De aankomst van de Bóeren-generaals alhier zal Maandagavond om halfzeven aan het Noorderstation plaats vinden en een tachtigtal soldaten zullen voor de orde zorg dragen. Het reizigers-verkeer zal door de rue de Brabant afgeleid worden, terwijl na 4 uur geen perronkaarijes meer afgegeven worden. Aan de deputatie van ont vangst der generaals is geen plaats verzekerd geworden, op het perron zoomin als in de groote wachtkamer. Nederland. Arnhem, 4 Oct. Op last van de militaire justitie te 's-Gravenhage is dezer dagen een kapitein der artillerie van het O.-I. leger alhier op zijne kamer gearresteerd en naar den garnizoens-commandant alhier geleid vervolgens door 2 officieren van gelijken rang naar Den Haag overgebracht en ter beschikking gesteld van den auditeur-militair aldaar. Er schijnt sprake te zijn van een misdrijf tegen de zeden, aldaar gepleegd. 's-Gravenhage, 4 Oct. De Nederlandsche Regeering had tot nu toe nog geen officiëele kennisgeving ontvaDgen van het ophouden van de onafhankelijkheid der beide Zuid- Afrikaansche Republieken. Dr. H. P. N. Muller heeft intusschen na zijn terugkeer hier te lande van die RegeeriDg afscheid genomen als Consul-Generaal van den Oranje-Vrijstaat, daar door het vredesverdrag zijn post stil zwijgend is opgeheven. Rotterdam, 3 Oct. Hedenmiddag omstreeks 2 uur brak alhier brand uit op de zolder verdieping van het politie-bureau der 3e afd., Meermansstraat. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vonken uit den schoorsteen van een nabij gelegen water- en vuurneriDg. Vier spuiten werkten en de brand werd tot den zolder beperkt. De waterschade is zeer groot, vooral in de woning van den commissaris, den heer L. J. C. Vuyk. Op de eerste étage, waar het hulpbureau is gevestigd van het Bevolkingsregister, en in het politie-bureau moest alles in haast in veiligheid gebracht worden. Zierikzee, 6 Oct. Door mej. H. Mulock Houwer alhier is voor het «Boerenfonds" ontvangen f 30. In den nacht van 6 op 7 dezer zal het 70 jaren geleden zjjn, dat de prachtige Sint-Lievens-Monsterkerk alhier door een hevigen brand verwoest werd. Met ingang van 1 November 1902 zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 'b rijks belastingenF. W. Boes le klasse van Zierikzee naar MiddelburgJ. de Vuijet, 2e kl. van Terneuzen naar ZierikzeeP. A. Groenewoud, 3e kl. van Renesse naar Ter- neuzen I. Risseeuw3e kl. van Sas van Gent naar RenesseA. van Nieuwenhuize, 4e kl. van Cortgene naar Sas van Gent D. J. Jansen, 3o kl. van St-Maartensdijk naar CortgeneM. T. E Nederhand, 3e kl. van Ilocdekenskerke naar St.-Maartensdijk M. D. J. H. van den Brink, 3e kl. van Yeldzigt naar HoedekenskerkeJ. C. Maat, 4e kl. van Kauter (gedetacheerd te Sas van Gent) naar YeldzigtJ. Kesteloo, 4e kl. van Hontenisse naar KauterA. Beun, 4e kl. van Echt naar Hontenisse P. Bouwens, 4e kl. van Oostburg (tijd. gedetacheerd Sluis) naar SluisA. Looi, 3e kl. van IJzendijke naar VÜRsingen (haven)L. Miehieisen, 3e kl. van Oostburg naar Yzendijkc J. de Ronde, 3o kl van Bruinisse naar Oontburg P. J. Stoutjesdijk, 3e kl. van Koewacht naar Bruinisse J. J. de Vuijst, 4 kl. van Kauter (gedetacheerd te Koewacht) naar Koewacht J. L. Martens, 4e ki. van Kauter (tijd.) naar Kauteren T. L. Coone, 4e kl. van Well naar St. Jansteen. Tot gemeen te-vroed vrouw te Gouda is benoemd mej. L. Steur te Noordwelle, thans tijdelijk werkzaam te Boskoop. - Door drie heeren jagers zijn in de afgeloopen week in de gemeenten Oosterland, Sirjansland en Bruinisse 140 fazanten en 18 patrijzen geschotenwel een bewijs, dat het jachtveld ruim voorzien is. Met ingang van 1 December a.s. is eervol ontslag verleend aan N. J. van Behingen, kommies-ontvanger te Philippine. Donderdag had een man uit Ierseke, die zich voor zaken te Tholen bevond, het ongeluk aldaar van een steiger te vallen. Hij bezeerde zich aanmerkelijk, en brak o. a. twee ribben. Met veel moeite werd bij Daar huis vervoerd. Op 1 October j.l. herdacht de heer II. G. Hammacher, notaris te Groede, onder veel blijken van belangstelling den dag, dat hij vóór 25 jaar benoemd werd als zoodanig. Nog altijd huist onder een heg in het open veld onder Ooatburg een huisgezin, dat in het voorjaar te voet van IJzendijke naar Budel vertrok en van daar op dezelfde wijze weder naar Oostburg terugkeerde. Onder den blooten hemel verrijkte de vrouw intusschen het gezin met een nieuwen wereldburger. Op de begrootiug van oorlog voor 1903 wordt voor het verbetoren van de oefeniDgs- terreinen te Middelburg en Vlissingen f 11.500 aangevraagd. Dit bedrag, op de begrooting voor 1901 toegestaan, werd Diet besteed, omdat over de terreinen niet kon worden beschikt. Bij de oorlogebegrooting is er op gerekend, dat van de lichting van 1903 zullen worden ingelijfd 12 300 man tot volledige en 5200 tot korte oefening Bovendien zullen iu 1903, tengevolge van de bepaling der laatste zinsnede van art. 99 der Militiewct van 1901, nog ongeveer 500 man der lichting van 1902 voor volledige oefening worden ingelijfd. Het voornemen bestaat om in 1903 bij de bereden korpsen twee en bij de onbereden met uit zondering van het korps genietroepen, drie lichtingen voor herhalingsoefeningen in werke- 1 ijken dienst te doen komen. Duivendijke, 4 Oct. De collecte voor het Boeren-fonds heeft bier opgebracht f 88,45, zijnde ruim 15,5 cent per inwoner een voor deze gemeente zeer aanzienlijk bedrag. Slechts in zeer enkele gezinnen werd de lijst tevergeefs aangeboden. Renesse. Zaterdagavond hielden de leden van bet alhier bestaande Toelaagfonds voor Werklieden onder voorzitterschap van den heer L. H. Dormaar eene vergadering. Uit het jaarverslag van den boekhouder J. Braber bleek, dat het fonds een goed slot van ruim f 920 in kas heeft. Besloten werd om met andere fondsen van denzelfden aard in overleg te treden omtrent het overnemen van leden. Het aantal leden werd in den loop van het jaar met twee vermeerderd, zoodat het fonds thans 55 ledeu telt. Burgh, 4 Oct. Nu de gemeente- en polder- bijdragen voor de wegsverharding van Burgh naar Westenschouwen alle zijn toegestaan, hebben ingelanden van den Burgh- en West- landpolder Vrijdag j.l. een belangrijk besluit genomen. Met algemeene stemmen is besloten in aansluiting met den weg naar Westenschouwen verschillende wegen in den polder Burgh en Westland te begrinden. Komt dit plan tot stand, dan zullen de verschillende polderwegen, welke in verbinding staan met de kom der gemeente Burgh, met het gehucht Westenschouwen, met de haven van Burghsluis en met den Meeldijk, voor het grootste gedeelte zijn verhard, en eene groote verbetering zijn tot stand gobracht. Voor de kosten, zoowel voor de verharding van den weg naar Westenschouwenals voor do begrindiDg van de verschillende polderwegen, zal aan de provincie Zeeland een renteloos voorschot worden gevraagd 6 Oct. Zaterdagavond j.l. vergaderde alhier (Je thans sedert een half jaar op^i-riehte Werklieden-Vereeniging «Helpt E kander", ten doel hebbende, hare leden, die door ziekte of kwetsuren buiten staat zijn te werken, door een wekelijksche toelaag te ondersteunen. De vergadering was druk bezocht. Uit de ver schillende mededeelingen bleekdat de Vereeniging thans bestaat uit 85 leden en 12 begunstigers; dat sedert de oprichting der VereenigiDg (Maart 1902) door de leden en begunstigers in de kas der Yereeniging is gestort de somma van f 254.20, waarvan het grootste gedeelte is uitgezet op de Rijks- Met 1 October j.l. heeft de uitkeering aan ongestelde leden een aanvang genomen. Het Bestuur van deze Vereeniging, die zich hier in veler sympathie mag verheugen, bestaat thans uit de heeren: G. A. van Zuijen, voorzitterW. G. Boot, secretarisJ. van de Vate Jz., penningmeesterM. Bom, J. Fondse, I. D. Bakker en J. Kommer, commissarissen. Men is hier met vele handen 1 het planten der bloembollen. In de onmiddellijke nabijheid van de bebouwde kom dezer gemeente worden een groot aantal bedden in gereedheid gebracht. Ook in het dezen winter gedeeltelijk geroeide «Boeijesbosch" worden oogeveer drie gemeten grond voor de bollencultuur aangelegd. Het nog niet geroeide gedeelte van het «Boeijesbosch" wordt in den komenden winter geheel geroeid ten dienste van de groenten- en bollencultuur. Aan den weg naar Westenschouwen schijnen in den aanstaanden winter eveneens verschillende boschgronden te zullen worden ontgonnen. Een heer uit Holland heeft deze ten dienste der groenten- en bollencultuur aangekocht. Redenen genoeg, dat voor den werkenden stand bij niet te strengen winter voldoende werk zal zijn te vinden. Stavenisse, 3 Oct. In de heden alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd vastgesteld de begrooting voor 1903 in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 14098,551. Onder de inkomsten komen de volgende posten voorgoed slot vorige jaren f 1897.285 opbrengst eigendommen f 135.50; belastingen en heffingen f 6240.44; uitkeering onderwijs f2045; uitkeering personeel f3425.33 en andere inkomsten f 340. Onder de uit gaven treft men aan kosten huishoudelijk bestuur f 2330 onderwijs f 5248.40 politie, schutterij, straatverlichting en geneesk. dienst f 866.83 opzicht openbare werken en onder houd f 1411 armwezen f 674.165, rente en aflossingen f 2010.50 en onvoorziene uitgaven f 1087.66. Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer M. Neele, noodig door het bedanken als zoodanig van den heer A. H. v. d. Slikke. Zaterdagavond laat kwam het rijtuig van v. D. alhier mot een paar kermisgangers van St.-Maartensdijk, en dicht bij het dorp ontmoette het den postwagen, die het wagentje aanreed, met het gevolg, dat het zeer beschadigd werd. Het paard geraakte los, en kwam met den koetsier iu den sloot terecht. Deze beide kregen gelukkig onbeduidende kwetsuren, de passagiers kwamen er met den schrik af. Oud-Vossemeer. Op verzoek van den heer burgemeester hebben de leden van den raad met den burgemeester zich tot een commissie vereenigd om gelden in te zam*d*n voor de lijdenden iu de vernietigde republieken in Zuid-Afrika. Middelburg. Op een door een comité bijeeDgeroepeu vergadering van kiezers, geleid door den heer dr. J. C. Bolle en bijgewoond door een 50-tal personen, is voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer dr. A. van der Swalme, candidaat gesteld voor den gemeenteraad in het 2e district de heer mr. R. Fruin Az., rijks-archivaris. Door de Vereeniging «Kindervoeding" te Middelburg is bij adres aan den gemeente raad een jaarlijkech subsidie van f 700 verzocht. Burgom. eu weth. stellen voor op grond van vroegere raadsbesluiten afwijzend op het verzoek te beschikken, ofschoon zij van meening blijven, dat inwilliging van het verzoek in het belang van het onderwijs zou zijn. Vlissingen, 3 Oct. In den gemeenteraad kwam een voorstel ter tafel van B. en W. tot bet invoeren van bepalingen betreffende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1