ZIERIKZEESCHE MEI U SHORE. Zaterdag 4 October 1902. 4 MELKKOEIEN, i e r i li z e e s c li e O o u ran t). Tweede Blad. Algemeens Schouwing op de Vloedplanken. Haagsche Brieven. ADVERTENTIE!!. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGAKë. N). 7752. Directeur A. J. DE LOOZE. Redacteuren: A- WANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte "berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Het bureau van dit blad (hoekScbuitbaventeZierikzee) is eiken werkdag foppend van des voor- middags 9 tot des avonds 9 ure tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteereud publiek vrordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van 250, 500, 1000 of 3000 regels, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervan is aan het bureau verkrijgbaar en wordt ook op verzoek aau buiten de stad wonendeu gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op aitikel 86 der Algemeene Politie- Verordening voor deze gemeente; MAKEN BEKEND: dat op Maandag den O October e.k., aan te vangen te half één uur des ramiddags, eene Algemeeno Schouwing zal worden gehouden op de Vloed planken, met alles wat daartoe behoort, als: kistingen of kaden voor deuren, ramen, keidei monden en andere openingen, de naar den water kant gebeerde zijlen van gebouwende kozijnen van deuren en kelderramen, de keldermonden met bijbehoo- rende zijmuren en zoodanige stoepen, waaronder kelders aanwezig zijn. Zij herinneren belanghebbenden verder aan het voor schrift der bovengenoemde Verordening, dat de vloed- plaDken of kistingen van de bepaalde hoogte alsdan moeten zijn buitengebracht en eene voldoende hoeveelheid klei of an Ier tot opstopping geschikt materiaal aanwezig moet lijn. Zierikzee, den 30 September 190-2. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. HEUWiSTlJPiilGEIi. Zuid-Afrika. Vóór zijn vertrek naar Europa had generaal Viljoen een onderhoud met een medewerker van Ons Landen daarin liet hij zich niet zeer gunstig uit, o.a. verklarend, dat de nieuwe Regeering nog niets had gedaan, hetwelk de goedkeuring der Boeren kan wegdragen. Het terugbrengen der weggevoerde krijgs gevangenen, zeide hij, liet zeer veel te wenschen over. De naar hun hoeven wedergekeerde burgers werden zóó stiefmoederlijk geholpen, dat zij na eenig gesukkel weer iu de kampen een toevlucht zochten om niet te verhongeren. De overheden schenen er veel meer op bedacht te zijn den invoer van Engelsche landbouwers te bevorderen, dan om de werkelijk onder steuning behoevende burgers bij te staan. Het voorstel van Lord Milner, zeide de generaal verder, om het eigendom van burgers, die meer dan 500 morgen grond bezaten, te onteigenen, het vernietigen van de opschriften op de oude Staatsgebouwenalsook de gedeeltelijke vernietiging van het gedenkteeken te Paardekraal en de ongeneigdheid der nieuwe Regeering om Afrikaansche ambtenaren aan te stellen dit alles strekte niet om de goede verstandhouding tusschen de twee rassen aan te kweeken. Zelfs noemde de generaal een aantal gevallen, waarin aanbiedingen van beproefde oude ambtenaren der vorige Regeering om weder in Staats-dienst te treden door Lord Milner onder een of ander voorwendsel waren afgewezen. Dit geeft zeker niet veel reden om vertrouwen te stellen in het zeggen van Britscho zijde, dat men het verleden wil vergeten en een drachtiglijk samenwerken tot herstel des lands. Amerika. De lynch-justitie in sommige zuidelijke staten van Roord-Amerika wordt in den laatsten tijd zoo dikwijls toegepast dat de bladen er ternauwernood meer een sensatie-opschrift voor over hebben. Maar wat Zondag te Corinth, in Mississippi gobeurd is, wekt toch gelukkig nog opzien. Wegens een moord onder afschuwelijke omstandigheden is daar een neger gelyncht levend verbrand. Het «comité van waakzaam heid" had aldus besloten Zaterdag, en den volgenden dag liepen er «pleiziertreinen" voor het volk uit den omtrek, en 5000 men8chon (dames en reporters op een gereser- voerde tribune) zagen het aan, hoe een broeder van de vermoorde vrouw, ondor het beest achtige gejuich van de menigte, de toorts wierp in den brandstapel waar Tom Clarke op vastgebonden was. Twintig commissarissen van ordo zorgden er voor, dat de rust Diet verstoord werd. Yan politie of overheid wordt niet gesproken in het bericht, waarbij de mogelijkheid nog bestaat Amerikaaneche journalisten zijn zoo vindingrijk dat het verzonnen is of schromelijk overdreven. Intusschen geeft men de RoemeenBche regeeriDg al den raad, dit geval niet ongebruikt te lateD, indien zij de nota van het gouvernement te Washington, over de behandeling der Joden in Roemenië, mocht willen beantwoorden. Te New-York is weder een opzien- barendon moord gepleegd. De fabrikant Graft, een van de rijkste mannen der stad, is in een café-chantant der slechtbefaamde wijk Enderloiw, na het sluitingsuur dier inrichtingen, vermoord gevonden met afgesneden hoofd. Die nieuwe misdaad, zoo kort na den moord op de millionnair Fish, heeft een zeer slechten indruk gemaakt en aanleiding gegeven tot nieuwe klachten over de politie, die, naar men weet, door het aftreden der mannen van Tammany Hall, niet beter is geworden en nu slechter is dau in eenige andere groote stad. Italië. Zondag is Sicilië opnieuw door een orkaan geteisterd en wel to Lascala. Er zijn zes huizen vernield en verscheiden personen gewond, maar van dooden wordt niet gesproken. Ook hier zijn militairen bezig met het reddingswerk. De laatste berichten uit Syracuse schatten het aantal dooden te Modica op 300. De lijken zijn in de kerken neergelegd, omdat de kerkhoven zoo vol modder zitten, dat er aan begraven niet te denken valt. En nog altijd houdt de regen aan en zwellen do rivieren kleine beekjes zijn tot machtige bergstroomen geworden bij dezen zondvloed. De omtrek van den Etna heeft bizonder zwaar geledenalle wijngaarden zijn er verwoest. De berg-zelf werpt de laatste dagen een dikke, witte dampzuil op nabij Montegrosso. Op Stromboli zijn twee nieuwe kraters ontstaan, waaruit de lava naar zee stroomt sedert een dag of veertien buiten dien worden uit den ouden krater groote steenen opgeworpen, die tot 4 K.M. ver in zee vallen. De directeur van het observatorium op den Etna deelt mede, dat er geen aardbeving op Sicilië is geweest. Hij gelooft echter aan een onderzeesche uitbarsting tusschen Stromboli en Sicilië. In Sortino duurde de orkaan vijftien uren achtereen en in Syracuse liet het wéér zich den dag na den storm nog onheilspellend aanzienook de zoo was fel bewogen, zoodat twee schepen op do kust vergingen, de bemanning kon zich echter redden. Door den zwaren regenval stijgt het water in de rivieren nog steedsde velden daaraan grenzende zijn overstroomd, de spoorweg van Ragusa-Modica is gedeeltelijk vernield ook de wijnbergen hadden zwasr te lijden. In Catania werden ook huizen op bevel van deskundigen ontruimd. Zwitserland. Zwitsereche bladen vertellen het volgende geval van soldatenmishandeling door een majoor Op een exercitieterrein te Bern waren aspirant-onderofficieren onder leiding van een majoor van den generalen staf met geweren aan 't exerceeren. Een der aspiranten had verzuimd zijn geweer te ontladen. De instruc teur wist dat, kwam stilletjes achter den nalatigen man, zekeren Gseller, en schoot het geweer af. Doch de aspirant, die op 't zelfde moment den majoor zoo vlak bij zich voelde, schrok en bewoog zich, waardoor de kogel in Gseller's bovenarm droDg. Hij werd naar het hospitaal gebracht, maar doordat er stukjes van zijn jas meegekomen waren in de wond, ontstond een hevige ontsteking, zoodat de arm waarschijnlijk zal moeten worden afgezet. Zwitsersche bladen eischen een voorbeeldige straf voor den majoor. Rusland. Kinderen, die met vuur speeldeD, zijn volgens een telegram uit Lodz oorzaak geweest dat het Pooluche dorp Vosjnik, op negen huizen van de 129 na, tot den grond is afgebrand. Twee kinderen zijn in de vlammen omgekomen. Geen der verbrande huizen was verzekerd. Daar de bevolking van het dorp op het i land aan 't werk was kon de ramp in korten tijd zulk een omvaDg aannemen. Frankrijk. De dood van Emile Zola. Mevrouw Zola, wior toestand voor het oogenblik bevredigend is in weerwil van den schok, welke haar gezondheid is toegebracht door de tijding van den dood van haar echtgenoot, dio zij in hot sanatorium te Neuilly ontving, heeft nu in bizonderheden kunnen mededeelen, wat er in den nacht van Zondag op Maandag 1.1. in de slaapkamer gebeurd is. Er was '8 avonds een vuur van briketten in de calorifère aangemaakt, omdat de schoorsteen niet wilde trekken en toen mevrouw Zola haar man bij het naar bed gaan op het brandendo vuur opmerkzaam maakte, zeide hij «Laat het maar liggenhet zal vanzelf wel uitgaan Daarna begaven beiden zich ter ruste en sliepen weldra in. «Midden in den nacht verhaalt mevr. Zola verder «werd ik wakker ik voelde me niet wel. Ik ging het bed uit, om me naar een zekere plaats te begeven, maar nauwelijks stond ik op den grond, of ik voelde mijn krachten verdwijnen. Toch wist ik mij voort te sleepen tot aan mijn kleed kamertje. Na eenige oogenblikken voelde ik me beter en begaf mij weer te bed. Mijo man lag met den rug naar mij toe te slapen. Ik vond het niet noodig, hem wakker te maken, maar plotseling leek het me toe, of hij steunde. Ik vroeg hem «Ben je niet in orde, Emile «Ja, maar het heeft niets to beteeken en en jij. ik dacht dit je sliep". «Wil ik de bedienden schellen?" «Wel neen, laten we miar gaan slapen". «Zooals je wilt". «Ik probeerde te slapen. Wat er toen verder gobeurd is, herinner ik me maar heel vaag. Ik zag plotseling mijn man opstaan en hoorde hem vallen. Daar hij niet opstond, wilde ik om hulp roepen, maar ik had er de kracht Diet toe. Ik hoorde alleen dat hij het benauwd had. Toen verloor ik het bewustzijn. De doctoren meeneD, dat mevrouw Zola haar behoud te danken heeft aan het feit, dat zij haar kleedkamer heeft kunnen bereiken, waar zij frissche lucht heeft ingeademd. Woensdag is het lijk van Zola door de doctoren geschouwd in tegenwoordigheid van een politie-autoriteit. Zij concludeerden dat de dood is veroorzaakt door inademing van kolendamp. In Frankrijk is de eerste sneeuw gevallen. Te Hauteville zijn de bergtoppen geheel met sneeuw bedekt; het is zeer koud. België. Te Genly daalde een 19-jarig meisje in een kelder af, terwijl ze in de hand een brandende petroleumlamp hield. Plotseling gleed ze uit en viel naar beneden. In haar val brak de lamp en de petroleum vatte vlam, waardoor het vuur zich aan de kleeren van het meisje meedeelde. Dit riep wanhopig om hulp, maar toen men haar te hulp kwam, was het reeds te laat. De ongelukkige, die verschrikkelijke brandwonden had bekomen, bezweek weldra. 's-Gravenhage, 26 September 1902. Na een kort verblijf in de residentie is onze Koningin weer heengegaan om op Het Loo den natijd door te brengen. Er is sprake van een tochtje naar Mecklenburg nog dit jaar, doch dat zal wel afhangen van de uitkomsten van de kuur, die Prins Hendrik te Aken maakt. De Prins moet rheumatismus hebben in de kaak, en na de opening der Staten-Generaal te hebben bijgewoond, is hij spoedig weer naar de badplaats teruggekeerd Ook de Koningin- Moeder is niet lang in de hoofdstad gebleven, maar heeft zich te Soestdijk teruggetrokken, zoodat onze Koningin aan haar eigen lot is overgelaten. Dat de Vorstin nog de algemeene sympathie ook van buitenlanders, die met haar in aanraking komen, heeft, bewees mij dezer dagen een toevallige ontmoeting met één der Amerikaan8che heeren, die thans in Den Haag zijn voor de behandeling der zaak voor het Arbitragehof. De anders zoo weinig lofsprekende Amerikaan kan geen woorden genoeg vinden om zijne ingenomenheid te betuigen met de persoonlijkheid van onze Koningin, met wie hij de eer had gehad een onderhoud te hebben als souvereine, maar eveneens als vrouw. Het is eigenaardig, dat onze Koningin steeds die magische kracht heeft uitgeoefend op alle nationaliteiten, Franschen, Duitschers, EDgel- schen, Amerikanen, allen loven haar begrip en haar wezen, haar intellect en haar voor komendheid. Een goed werk heeft onze Koningin ook gedaan door de vorige week een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van Oost en West, en zoodoende een bewijs van warme belangstelling te geven aan Javaansche kunst nijverheid. De Javanen hebben wel een steuntje noodig, en als de Koningin nu voorgaat, dan zullen er wel meer volgen. Dit is althans op te maken uit de woorden die de nieuw benoemde Minister van Koloniën, de heer Idenburg uitte tegenover een interviewer, die hem den dag van zijne benoeming kwam ondervragen. Toen sprak de nieuwe bewinds man in zeer waardeerende woorden over Javaansche nijverheid en ambachtswezen, en meende, dat daarin kracht genoeg school om, mits ontwikkeld, den toestand van den Javaan te helpen verbeteren. Het is nog niet vaak gebeurddat een Minister ternauwernood opgetreden, aan een persman zijn ideeën openbaart. Gewoonlijk bewaarden ze die om er de Kamers mee te vergasten, die op dergelijke primeurs zeer gesteld zijn. Doch we leven in het teeken van de pers onder dit Ministerie. De Premier vond goed het eerst aan een buitenlandschen persman tegen te spreken de valsche geruchten omtrent plannen van allianties met andere Mogendheden. Waarom zou dan een nieuw Minister niet aan een pers vertegenwoordiger het eerst zijn plannen openbaren? Nu is het waar, dat hij niet zijn slaatkundige denkbeelden mededeelde, maar hoofdzakelijk slechts zijn inzichten omtrent één punt: ambachtsnijverheid op Java, doch niet temin is het een ongewoonheid. Bovendien baat het niet veel, want al de tegenspraak van onzen Premier buiten de Kamer heeft hem niet kunnen ontslaan van de verplichting om het veel sterker nog eens te zeggen in de Tweede Kamer, zelfs zóó, dat men hem van ironie beschuldigde, zoo was hij aan 't ont kennen. Inderdaad, zij die na deze tegenspraak, waar geen naald was tusschen te steken, nog niet bevredigd zijn, en toch nog blijven beweren, dat er een vraagteeken overblijft, ze moeten wel door de wol geverfd zijn. De Tweede Kamer heeft haar adresdebat vrij snel tot een einde gebracht, omdat er behalve over die alliantiepraatjes niet veel te vertellen valt, als men niet straks bij het begrootingsonderzoek in herhalingen wil treden. Één ding is er echter uit gebleken, dat namelijk de jongste Troonrede slechts een uittreksel gaf van den arbeid, dien deze Regeering voor nemens is tot stand te brengen dit jaar, en dat zij nog veel meer in petto heeft I Als zij zich maar niet overeet aan zoo'n zwaar menul Een zeer gunstigen indruk maakt intusschen het budget van Binnenlandsche Zaken, of liever de toelichtende memorie. De wijze, waar opMinister Kuyper verdedigt de reorgani satie van de Polytechnische school in verband met zijne andere plannen omtrent het technisch onderwijs, getuigt van een zaakkennis en een overtuigingskracht, die niet van gewoon allooi zijn. De Polyteohnische school zal een hooge- school worden, en voorts zal er een technicum, een middelbare vakschool worden in 't leven geroepen, om hen, die niet meer noodig hebben dan de gewone ambachtsscholen leveren, zonder dat zij de ingenieurs-studiën volgen, te helpen. De Minister heeft intusschen een kleine onvoor zichtigheid begaan hij heeft, een som uittrek kende om aan eenige personen de gelegenheid te geven, een tijdlang in het buitenland dezelfde scholen te gaan bestudeeren, en alzoo beslagen ten ijs te komen tegen dien tijd dat hier dergelijke inrichtingen «uilen verrijzen, gesproken van ffleeraren". Terstond is één onzer groote bladen er bij om den Minister op dat woord te pakken, en de meening te verkondigen, dat door die uitzending van leeraren geprejudicieerd zou worden op de toekomstige beslissing der kamers over de scholen zelf. Had de Minister minder openhartig zijne opinie uitgesproken, en slechts melding gemaakt van een „onderzoek in het buitenland door deskundigen", dan zou het bezwaar geheel zijn vervallen. Nu eenmaal een stap is gedaan op een nuttigen en nood zakelijken weg, nu het vakonderwijs eindelijk een man heeft gevonden, die er voor gevoelt, nu dient men niet dien man te gaan dwars- boomen met nietigheden, vormbezwaren enz. Het geldt hier gelukkig een tak van onderwijs, waarbij godsdienst en staatkunde volmaakt zijn uitgesloten. Laten wij nu allen samen werken met minister Kuyper om dit vakonderwijs j beter te regelen, en de toekomst van ons volk te verbeterenGeen krenterigheid en geen benepenheid, maar flinke, ruime opvatting van zaken, onafhankelijk van den man aan 't roer, dat eischt vaderlandsliefde. Is die liefde ook merkbaar geweest bij de jongste Amsterdamsche verkiezing Haast zou men beweren van ja. De doorslag in den strijd tusschen den sociaal-democrafischen aanvoerder, en den christelijk-historischen candidaat heeft gegeven het gevoel van vader landsliefde bij hen, die lot geen dier beide partijen behooren. Natuurlijk ligt in de natuur van een sociaal-democraat veel, wat een liberaal toelacht, diens vrijheidszucht, diens gevoel voor sociale rechtvaardigheid, diens verzet tegen kerkelijken dwang, maar waar de sociaal democraten in Nederland koningschap en eigendom, kerk en staat te zamen bestrijden en belagen, daar is het begrijpelijk, dat sommige liberalen aarzelen op Troelstra te stemmen, en de Amsterdamsche herstemming kan wel eens het punt van kentering zijn geworden voor de staatspartijen in de toekomst, of bij de naaste stembus. Maar te meer blijkt - dan ook nu de onjuistheid van den aanval der kerkelijken het vorig jaar tegen de liberalen, die moesten verwijderd worden, omdat zij in den strijd tegen ongeloof en revolutie tegen standers zijn. Onder de merkwaardigheden, die in de resi dentie zijn, behoort sedert eenige weken het aanwezig zijnde Hof van Arbitrage, dat zijn eerste geschil tusschen twee staten bezig is te berechten. Vijf arbiters zitten in de mooie zaal op de Prinsengracht aan een lange rechterstafel, en voor hen verschijnen de pleiters voor Amerika en Mexico, terwijl du en dan eenige personen de zittingen komen bijwonen op kaarten, die daartoe zijn beschikbaar gesteld. De Ameri kanen praten strak en precies, stelselmatig practisch, de Mexicanen, die de Fransche taal gebruiken, zijn causeurs, prettig en opgewekt. Tijdens hun pleidooien kwamen dan ook de meeste dames een kijkje nemen in deze inter nationale rechtszaal. Want de zaak zelve is niet aanlokkelijk, zij is eigenlijk meer een intieme zaak over de rechtmatigheid van behoud of afgifte van fondsen vroeger vóór godsdienstige zaken bestemd. Duur zal deze rechtspraak zeker wel kosten. Wekenlange zittingen van arbiters, advocaten enz., en verblijf van al die buitenlandsche heeren in Den Haag, zoo'n procesje kost geld. Toch is het een belangrijk feit, dat in ons land dat internationale hof zetelt, dat in de toekomst groote diensten kan bewijzen. a.s, hopen Op 6 October I onze geliefde Ouders ADRIAAN YAN DER LINDE Pz. en I JUDITH YAN NOORDENDE AD. I hunne 40-jarige Echtvereeniging i te herdenken. ZONNEMAIRE, 4 Oct. 1902. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Ondertrouwd Y. KOOLE v. DUYN, Machinist K. N. M. en A. H. M. C. DAANE BOLIER. Naaldwijk, 30 September 1902. ScHERPENISSE, Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze geliefde MoederBehuwd- en Grootmoeder Johanna den Harinck, Wed. Jacobus Berrevoets, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Zierikzee, 1 October 1902. Namens de Familie C. BERREVOETS. Heden overleed onze geliefde Oom de heer Marinus Willem Hage Wz in den ouderdom van bijna 77 jaren. Scherpenisse, 1 October 1902. J. K. HAGE Jz. J. K. VAN DER STEL. Ex.-Teat. JT f Notaris N. VAN STEENBERGEN te Tholen zalten verzoeke van j ProgiSy LOUIS BAZEN te Poortvliet, op het door hem bewoonde Hoef je aldaaraan den Rand, op Woensdag 8 October 1902 's voormiddags 10 uur precies, in het openbaAr verknopen 2 Kalt vaarzen, 1 tweejarige Vaars, 2 ander- halfjarige Vaarzen, 4 Kalveren, Kippen en Haan. Voorts: Riemkar, Moesmaker, ijzeren Maat, Geeselsteen met paard, Tarwe- en Gerstezeef- ten, Tolhouten, Palen, Mutserds, Brandhout, Karn, Roomtonnen, ongeveer 6000 K G. Wei- hooi, ongeveer 1200 bossen Kanthooi, voorraad Mest, Waterbak, Teelen, Kookfornuis, Emmers, Arbeidersgereedschappeneenig Huisraad en hetgeen meer zal geveild worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5