ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 October 1902. (Z i e r i li z e e s c li e Cour an t). Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. De nieuwste Winter-Stoffen voor goederen op maat. KENNISGEVING. Onderwijs-Verordeningen. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7752. Dlreotour a. j. de LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbélnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. OïTVASGES: Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlandsche pers is een inschrijving voor de Boeren geopend. Ook aan ons Bureau Schuithaven, Zie rikzee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botha De la Rev en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en go- d beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door oos ontvangen van A. L., korporaal te Kampen, f3,40; M. J. C. f 2,50; te vamen met de vorige opgaaf f 1033,15. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag: <len €5 October c.k. des namiddags té 3uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden wordenwaarin de onder staande zaken ter tvfel zullen worden gebracht Zierikzee, den 2 October 4902. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. 4. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 4902; 2. Brief van Gedep. Statep, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot verkoop van op het Grootboek ingeschreven kapitalen 3. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring der Verordening op het Herhalings-onderwys; 4. Brief van den Commissaris der Koningin, houdende toezending van den staat, bevattende de benoeming van de heeren H. C van den Ende en C. J. Bethe, tot zetters voor 's Rijks directe belastingen voor 4903 tot 4906; 5. Brief van den heer J. Pot, houdende kennisgeving dat bij zijne benoeming tot leeraar in de aardrijks kunde aan de Hoogere Burgerschool aanneemt; 6. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van hoofdelijken omslag; 7. Verslag der Commissie benoemd tot onderzoek der rekening van de Dienstdoende Schutterij over 4901; 8. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wyziging van het Reglement van het Pensioenfonds voor de amb tenaren en beambten der gemeente; 9. Voorstel van Burgem. en Weth. tot aanwijzing van personeel voor het geven van Herhalings onderwijs; enz, De BURGEMEESTER en WF.THOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden zijn afgekondigd de door den Raad in zyne Vergadering van den 16en Juli 1.1. vastgestelde besluiten: 1». tot wijziging der Verordening op het openbaar lager onderwijs, en 2°. tot wijziging van het besluitregelende het getal scholen voor lager onderwijs en den omvang van het onderwijs in deze gemeente. Zierikzee, den 30 September 4902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het meest belangwekkende nieuws van deze week is, dat de Daitsche Keizer, ver moedelijk naar aanleiding van een door hem geuiten wensch, de Boerengeneraals te Berlijn ten zijnen paleize zal ontvangen. Zij zullen aan de Duitsche Majesteit als Engelscbe onderdanen, naar men zegt, door den Britechen gezant worden voorgesteld. Een prachtige ge legenheid voor Wilhelm de Prater om een mooie rede te houden, en met schoone woorden de drie wereldberoemde generaals te verheerlijken. Denkt de Germaansche Imperator, dat hij daarmede zal goedpraten zijn ignobele houding jegens de Boeren aangenomen, die hij door zijn weigering hun president te ontvangen diep gegriefd heeft? Of hoopt hij daarmede de populariteit te herinneren, die tengevolge van zijn voortdurend koketteeren met Engeland sterk gedaald is. Zoo één volk in Duitschland gehaat is, dan is het voorzeker de Engelscbe natie. Die haat vindt zijn natuurlijke verklaring in de huichelarij, de zelfzucht en de trouweloosheid van de Britten. De Engelschen gaan trouw ter kerke, vieren streng den Zondag, maar bun eigenlijke God heet Mammom, voor wien zij alles veil hebben. Zij verraden desnoods hun eigen land, wanneer zij maar geld kunnen verdienen. Vandaar dat zij er geen been in zien zelfs in oorlogs tijd aan de vijanden van hun land wapenen te leveren. Zij zullen geen verdrag naleven, wanneer hun belang het medebrengt er zich niet aan te houden. Wat Steyn en zijn volk ten aanzien van de Zuid-Afrikaaneche Repu bliek opofferend dedenkunnen zij niet eens begrijpen, laat staan waardeeren, omdat het doodeenvoudig niet strookt met hun volksaard, waarvan grof egoïsme het hoofdkenmerk is. In de aderen van den Duitschen Keizer stroomt het Engelsche bloed. Zijn moeder, een geborene Engelsche prinses, is de dochter van wijlen koningin Victoria, 't Is dus niet te verwonderen, dat ook hem sommige fouten aanklevendie het gemeen goed van de Engelsche natie zijn. De Duitsche trouw is bij hem niet te vinden. Dat heeft hij duidelijk ten opzichte van de Boeren bewezen, die hij eerst ter gelegenheid van Jameson's rooftocht zedelijk steunde met zijn bekend sympathiek telegram aan Paul Krüger, maar die hij later en wel gedurende den geheelen duur van dezen oorlog niet slechts aan hun lot overliet, maar zelfs smadelijk wegstiet, toen hun eerste magistraat hem wilde bezoeken. Duitschland's Keizer wist wel, dat Engeland den Zuid- Afrikaanschen oorlog ter wille van bet bezit der goud- en diamantmijnen opzettelijk had uitgelokt. Duitscbland's Keizer wiet wel, dat het recht aan de zijde der Boeren was. Maar ook voor hem staat hooger dan het recht het politiek belang, waardoor hij geheel en al beheerscht wordt. Vandaar zijn koketteeren met Engeland gedurende den geheelen oorlog. Hij liet zelfs toe, dat, in strijd met het volken recht, wapenen en kanonnen uit Duitschland naar Engeland werden uitgevoerd. En nu, nu Engeland's schandvolle roofpolitiek gelukt is, wil hij de generaals, die het'plan hebben^ aan het trouwe Duitsche volk steuo te vragen voor hun van alles beroofde landgenooten, genadig bij zich ontvangen. Neen, Duitsche Imperator, gij zult de wereld geen zand in de oogen strooien. De denkende menschheid weet, dat op U in moeielijke dagen niet te rekenen valt, zoodat, hoe vriendelijk uw woorden, of hoe luisterrijk die ontvaDgst ook moge wezen, wat Gij ook spreken of doen zult, Gij nimmer haar voor altijd geschokt vertrouwen in U zult herwinnen. De Engelsche pers spuwt inmiddels vuur en vlam over de audiëntie, die de Keizer aan de Boerengeneraals zal verleenen. Zij had liever gezien, dat aan de generaals de Duitsche bodem onder het een of ander voorwendsel ontzegd ware, opdat het doel, de stoffelijke opheffing van het volk van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat, niet bereikt worde. En nu geschiedt juist het omgekeerde. Haar toorn is dus begrijpelijk. De Engelsche regeering toch zou dolgraag zien, dat de Boeren economisch naar den kelder gingen. Sir Milner heeft het niet onder stoelen en banken ge stoken. Hij zeide, dat men van den ongunstigen fioanciëelen toestand, waarin de Boeren nu verkeeren, moest gebruik maken. Men moest trachten van hen het land te koopen, teneinde daarop Engelsche landbouwers te plaatsen. Dit nu moet voorkomen worden, en daarom zien wij met groote vreugde, dat het beroep der generaals in Nederland althans niet ver geefs geweest is, en dat van alle kanten de gelden toestroomen. Onze stamverwanten hebben dit hulpbetoon ten volle verdiend. Engeland zet zijn roovergen voort. Gebruik makend van de ongelegenheid, waarin de regeering van Venezuela zich nu bevindt, door dien zij, tengevolge van een opstand, in de stad Valentia zit opgesloten, heeft John Buil het eilandje Patos, dat dicht bij Trinidad gelegen is, ingepalmd. Op het bezit van dat eilandje maakten Venezuela en Engeland aanspraak. Nu Venezuela op dit oogenblik machteloos is, hijscht de dappere Brit er zijn vlag. De koning van België, die uit Spanje, waar hij tegenwoordig toeft, even naar België was overgewipt om zijn gemalin te begraven, heeft gedurende zijn kortstondig verblijf in Brussel nog tijd en lust kunnen vinden om voor één millioen gulden het Hotel jBelle- Vue" te Brussel aan te koopen. Over de bestemming, die Zijn Majesteit aan dit Hotel zal geven, loopen verschillende geruchten. Sommigen zeggen, dat hij ter nagedachtenis van zijn gemalin er een aeyl van wil maken voor vrouwen, die door baar echtgenooten smadelijk behandeld woraen. Andereu daaren tegen willen weten, dat hij en de koning van Eogeland het loffelijk plan hebbeu gevormd er een Ioternationaal Te Huis van te maken voor minderjarige onschuldige meisjes, die op een dwaalspoor zijn gebracht. Wat er van een of ander waar is, durven wij niet beslissen. Zola is plotseling overleden. Voor het hem overlevende geslacht is de dood, dien hij stierf, tragisch. Hoe men ook over de realistische letterkunde, die hij schiep, denken moge, elk eerlijk man zal moeten toegeven, dat hij zich een on vergankelij ken naam in de geschiedenis van het menschdom heeft gesticht. Met gevaar van zijn leven trad hij in Frankrijk voor dein het stof liggende gerechtigheid moedig in het krijt. Zijn donderende taal werd in de uithoeken der wereld vernomen. Ware hij niet de kampioen geworden voor de gemartelde onschuld, Dreyfus zou nog op het Duivels eiland zuchten. Geheel Frankrijk was door een betaalde leugenpers verleugend, en kende noch recht, noch medelijden. Zola slingerde zijn aj'accuse" de wereld in, en zij, die schuldig waren aan het snoodste bedrijf, dat de eeuwen aanschouwd heeft, voelden van lieverlede den grond onder hun misdadige voeten wegzinken. Door hem werden zij teruggeslingerd naar het rijk der eeuwige schande. Het recht heeft ondanks de Fransche krijgsraden door hem gezegevierd. Zijn assche ruste in vrede I NederlancL Amsterdam, 2 Oct. Uit zeer vertrouw bare bron verneemt men, dat door de justitie een spoor is gevonden inzake den moord gepleegd aan de Dubbele Buurt op de weduwe Dijxhoorn. Zooals men weet, zit geruimen tijd in voor arrest zekere Van Schl., verdacht van het vervaardigen van valsch bankpapier, in een drukkerij aan het Damrak te Amsterdam in beslag genomen. Deze heeft voor den officier van justitie de verklaring afgelegd, dat Kootje Rijf en Frans de Groot, recidivisten, beiden veroordeeld inzake een brutale inbraak in perceel 290 N.Z. Voorburgwal bij de firma Van Lohe, aan den moord schuldig zijn. De misdaad is gepleegd met een hamer, zooals men zich herinneren zal, en deze hamer is in beslag genomen niet alleen, maar de justitie heeft ook eenige draden in handen, die de verklaring van Van Schl. schijnen te Op zijn beurt zou Van Schl. omtrent de daders zijn ingelicht door Van der H., die ook in de inbraak bij de firma Van Lohe is betrokken. Bergen-op-Zoom, 2 Oct. Door de stoom tram van hier naar Antwerpen is gisteren ter hoogte van Merxem de veehandelaar J. Van Bettingen overreden en op slag gedood. Eigen onvoorzichtigheid is hiervan de schuld. i Zierikzee, 3 Oct. Onze vroegere stad genoot, de heer Bernard Frank, behaalde bij gelegenheid van den natioDalen schietwedstrijd te Arnhem den eersten prijs, Cylindergeweer, I met 98, 98, 99 punten. De collecte voor de weduwen en weezen en het onderwijs in de Transvaal bracht te Bruinisse f 345,1op. In d» kolommen van ons blad komt I eene advertentie voor, waarbij de Ade's Patent Staal-Brandkasten-fabrieken, gevestigd BerlijnStuttgart (Generaal-Agentde heer L. E. Salomonson, Wijnstraat, Rotterdam), plaatselijke vertegenwoordigers vraagt. Voor hen, die deze iarichtiogen niet kennen zij medegedeeld, dat deze fabrieken op een meer dan 35-jarig bestaan kunnen bogen en dat hare producten wereldberoemd zijn. Zij werd successievelijk bekroond met goud en zilver op de tentoonstellingen te Ulm, Arnhem, Brussel, Graz, Brunswijk, Frankfort a/M., Stuttgart, Londen, Berlijn, Kiel, Dresden, Lubeck en Posen en bezit bovendien vijf eere-diploma's van den eersten rangReeds in 't jaar 1879 en wel op 3, 4 en 5 September had er te Arnhem eene proefneming plaats met Ade's Brandkasten, in tegenwoordigheid van de heeren J. M. van Bemmelen, hoog leeraar aan de Hoogeschool te Leiden. J. J. Buddiogh (van de firma Becker Buddingh), J. Rouffaer, fabrikant en Ph. W. van der Sleijdenwaterbouwkundig ingenieur en toenmalig lid van den Arnh. gemeenteraad. Zeer gunstige beoordeelingen omtrent die proefnemingen kan men o. m. vinden in het Algemeen Handelsblad van 7 en de Arnhemsche Courant van 6 September van meergenoemd jaar '79. Om met de Ade's brandkasten te wedijveren, was toen ook uitgenoodigd de Engelsche firma Chatwood, doch deze heeft den wedstrijd niet aangedurfd. Herhaaldeljjk tot een proefneming uitgedaagd, heeft men hieraan niet durven voldoen. Naar onze bescheiden meening prouveert dit sterk voor de deugdelijkheid der Ade's brandkasten. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand September bezocht door 744 belangstellenden, terwijl uit de aan het museum verbonden boekerij 254 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land werden verzonden. De tentoonstelling van oude en nieuwe handwerken zal in Januari 1903 geopend worden. Gedurende het laatste kwartaal 1902 zullen nog eenige bizondere tentoonstellingen worden gehouden. Dreischor. Alhier is ten behoeve der Boerenweduwen en -weezen ingezameld een som van ruim f 51. Dinsdagmorgen had de landbouwersknecht J. T., toen bij van het land huiswaarts zou keeren, het ongeluk van een paard zulk een slag te krijgen, dat hem het been onder de knie gebroken werd. Sirjansland. Dezer dagen is ook in onze gemeente een lijst aangeboden ter iuteekening voor het Generale Boeren-hulpfonds. Stavenisse, 2 Oct. Volgens den alhier vanwege het Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er in September 1.1. 55.1 m.M. regen (in 14 aftappingen), tegen 46.5 m.M. in 1901 22.9 m.M. in 1900 en 15.3 m.M. in 1899. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 776 m.M de laagste 757 m.M. Scherpenisse, 2 Oct. Door den burge meester alhier, is deze week een vergadering belegd van eenige ingezetenen, teneinde een comité tot stand te brengen, dat zich belasten zal met het inzamelen van gelden langs de huizen, ten behoeve van de noodlijdende vrouwen en kinderen in Zuid-Afrika. Het comilé bestaat uit de heeren J. A. de Graaff, D. Duijnhouwer, J. Slot, C. Geluk, P. C. van Dalen, W. van der Graaff, C. A. Geuze, J. van de Velde en D. J. Hartog. Goes. Sterk toenemend is het aantal leden der afdeeling Goes van het Groene Kruis: er zijn reeds 260 leden. De begrooting voor 't volgende jaar bedraagt f 350, waarvan f 250 voor verplegingskosten. Gedurende de maanden October tot en met Februari, iederen Donderdag van 89 uur 's avonds, wordt door artsen een cursus gegeven in het verleenen van hulp aan zieken. De heer v. d. Peijl heeft aan de ver- eenigiog cadeau gedaan een practisch ingericht ledikant eo een ziekenstoel. Dit voorbeeld vinde vooral navolging 1 Flesschentrekkerij of te welboer pas op uw duiten. Een dezer dagen ontving iemand een bestelling van 50 mud aardappelen, te leveren in goede zakken. Eene informatie, door de politie ingesteld, bracht aan het licht, dat men hier met flesschentrekkerij, anders gezegd met oplichting, te doen had. De aardappelen werden niet afgezonden. Als men elders met dergelijke bestellingen mocht worden vereerd, laat men dan toch eerst een onderzoek instellen of doen instellen. Tot sluiting van het seizoenDe beide harmonieën zullen, vóór de muziektent op de markt afgebroken en opgeborgen wordt tot 1903, ieder nog een concert geven in die tent. Een goede winterjas en een warme cognac- groc zij de hoorders toegewenacht. Ierseke, 2 Oct. Hedenavond werd in de raadsvergadering de gemeente-begrooting voor het jaar 1903 onveranderd vastgesteld op een ontvangsten uitgaaf van f30.922.745. Vlissingen, 2 Oct. Tot gemeente-ontvanger is benoemd de heer J. I. de Back, geagr. klerk bij den gemeente-ontvanger. De Bóeren-Generaals te Goes. Ten vervolge op het verslag van het bezoek der Boerengeneraals aan deze gemeente kan nog gemeld worden, dat zich bij den stoet bevond Mr. J. Kakebeeke, zoon van den gast heer der generaals (den heer J. M. Kakebeeke), welke zich langen tijd in Transvaal heeft op gehouden en daar een belangrijk aandeel, in den strijd heeft gehad, een goede bekende van Botha en De la Rey. Sedert eenigen tijd woont alhier de heer Wilton van Reede, oud-Transvaler, thans procuratiehouder bij de firma de Kanter Hordijk. Bij het passeeren nu van den stoet voorbij het kantoor dier firma, bood het vier jarig zoontje van den heer Wilton van Reede (in Transvaal geboren) den generaals een bouquet en eene enveloppe aan. Opmerkelijk: de firma vlagde zij was in deze geheel alleen met de „vierkleur van Transvaal". Toen de generaals met hunne secretarissen en het ontvangst-comité zich op een bovenzaal van het „Hótel Zoutkeet" bevonden, bevond zich daarbuiten eene onafzienbare menschen- massa, door een gedeelte waarvan liederen gezongen werden, die onder deze omstandigheden niet te pas kwamen. Een der leden van het comité verzocht daarop geen kermisliederen te zingen en onmiddellijk weerklonk uit duizenden kelen „Bescherm, o God, bewaak den grond", opgevolgd door „Lang zullen ze leven, Lang zullen ze leven, In de gloria". Bedaard en netjes ging de ontelbare volks massa uiteen. De groote kerk leverde een indrukwekkend schouwspel. Naar eene ruwe berekening waren 1500 menschen van allen stand, van eiken leeftijd, van iedere richting in het schoone gebouw aanwezig. De opbrengst der plaats- kaarten is pl. m. f 600. Bij het plaatsnemen op het podium werden de generaals toegesproken door den voorzitter van het comité, den heer Donner. De helden van Colenso en Tweebosch te Goes. Wie had dat ooit durven denken. Goedgevonden van den heer Donner, dat hij de geslagen boeren aanvoerders wees op het Zeeuwsche devies „Luctor et Emergo". Eenmaal breekt misschien voor Zuid-Afrika na een baDgen worstelstrijd de tijd aan van „ontzwemmen". Dat hoopt ieder Nederlander. Gezongen werd Psalm 27 vers 7. Na het uitspreken van een gebedwerd daarop eene toepasselijke rede gehouden door ds. Lelyveld. Deze zeide o. .m.dat ieder schoolkind op Zuid-Beveland even goed kent de namen der helden van Zuid-Afrika als die van onzen De Ruyter en Tromp. Die helden van voor een jaar zijn nu eerbiedwaardige pelgrims, die gekomen zijn om den nood te lenigen van hun vertrapt, mishandeld volk en van hun verwoest land. Spreker beval hen in Goes heilige hoede. De aanwezigen zongen Gezang 2i vers 1. Daarna werd het woord gevoerd door beide generaals, eerst De la Rey in zijn eigenaardigen tongval, daarna door Botha. Eerstgenoemde schetste o. a. den eliendigen toestand van vrouwen en kinderen in de concentratiekampen, terwijl Botha de noodzakelijkheid van den vrede uiteenzette, wilde niet het geheele volk vernietigd worden. Hij dankte er voor, dat men hier met het volk uit Transvaal had geleden en gestreden; dat men dit volk hier sympathie had betoond. Zij waren hier in Europa om het verbrijzelde volk weer op te wekken. Spreker betuigde zijn hartelijken dank voor de wijze, waarop zij hier ontvangen waren. De eere-voorzitter van het ontvangst-comité, de heer J. M. Kakebeeke, dankte heeren kerk voogden voor het afstaan van de kerk ds. Lelyveld voor zijne welsprekende rede, de beide generaals voor hunne bereidwilligheid om naar deze gemeente te komen en voor de wijze waarop zij den treurigen toestand in Zuid-Afrika hadden uiteengezet, eene beschrij ving die ongetwijfeld veler beurzen zal openen. Op zijn verzoek werd gezongen Psalm 134 vers 3. Ds. Lelyveld sprak daarna een dankgebed uit. Aan de uitgangen der kerk werd gecollecteerd, terwijl Donderdag en Vrijdag langs de huizen werd ingezameld. De opbrengst van een en ander wordt later bekend gemaakt. Hierna werd een rit gedaan door een gedeelte der stad, op welken tocht de generaals de meest onverdachte blijken van warme sympathie mochten ondervinden. Aan het station kon men onderwijl over de hoofden loopen. „Hosanna" en „Euphonia" hadden zich daar opgesteld en bij aankomst van De la Rey en Botha deden ze zich om beurten hooren; eerstgenoemd gezelschap koralen, het andere de Nederlandsche volksliederen. De heer Peyster, chef van het station, had zijne eigen boven-balkonkamer ter beschikking gesteld van de heeren, en daarvan werd dank baar gebruik gemaakt. Met den trein van 11 ure 14 vertrokken de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1