Donderdag 2 October 1902. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). Veemarkt te Zierikzee Algemeens Schouwing op de Vloedplanken. Loting voor den dienst der Brandweer. HIEUWSTÜPIHGEII. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEIWSRODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franeo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7751. Directeur i a. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tiënvan 13 regels 30 (Jts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot deB Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FjtaNKKL, Meelstraat 386, Zierikzee. op eiken DOndordaR tot de eerste helft van DOCOm- t»©r fl.S. op de Schuithaven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op artikel 86 der Algemeene Politie-Verordening voor deie gemeente; MAKEN BEKEND: dat op Maandag den 6 October e.k., aan te vangen te half één uur des i amiddags, eene Algjemeen© Scliou-wingr zal worden gehouden op de Vloedplanken, met alles wat daartoe behoort, als: kistiDgen of kaden voor deuren, ramen, keldermonden en andere openingen, de naar den water kant gekeerde zijden van gebouwende kozijnen van deuren en kelderramen, de keldermonden met bijbehoo- rende zijmuren en zoodanige stoepeD, waaronder kelders aanwezig zijn. Zij herinneren belanghebbenden verder aan het voor schrift der bovengenoemde Verordening, dat de vloed- planken of kistingen van de bepaalde hoogte alsdan moeten zijn buitengebracht en eene voldoende hoeveelheid klei of ander tot opstopping geschikt materiaal aanwezig moet zijn. Zierikzee, den 30 September 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksche loting voor den dienst der Brandweer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoembare ingezetenen moet geschieden, zal plaats hebben in het openbaar op het Raadhuis, ter Kamer van Burgemeester en Wethouders, op iVlaan- <lag; den O October e.k.te beginnen des voormiddags te 11 uur. Zij noodigen de ingezetenen die op de lijst van be noembaren zijn geplaatst, uit, bij de loting tegenwoordig te zijn, en herinneren bun, dat zij recht hebben zelve hun lot uit de bus te nemen, en dat voor de afwezigen door een der leden van het Dagelijksch Bestuur zal worden geloot. Zierikzee, den 30 September 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlandsche pers is een inschrijving voor de Boeren geopend. Ook aan ons Bureau Schuithaven, Zie rikzee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botha, De la Rey en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en goed beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door ons ontvangen van Mr. H. C. M. te Zierikzee f 10; N. N. f2.50; te zamen met de vorige opgaaf f 1027,25. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. Engeland. Londen, 30 Sept. De repatrieeriog op groote schaal van soldaten uit Zuid-Afrika duurt voort; de volgende week worden er weer 10.000 man verwacht en binnen eukele weken zal de bezetting der vroegere Republieken teruggebracht zijn op 50.000 man. Oostenrijk. Keizer Frans Jozef heeft Donderdag een bezoek van een half uur gebracht aan zijn kleindochterde aartshertogin Elizabeth gehuwd met prins Windischgratz. De prinses, die op reis was naar Spa in verband met den dood der Belgische koningin, keerde in Keulen op telegrafisch verzoek van haar moeder, prinses Stefanie, terug, na het pijnlijk incident tusschen deze en koning Leopold bij het lijk der koningin. Vandaar, dat 's keizers visite aan zijn kleindochter nu de aandacht heeft getrokken. Men weet overigens, dat keizer Frans Jozef, in tegen stelling met koning Leopold II, niet met Stefanie gebroken heeft wegens haar huwelijk. De oude Habsburgsche schoonvader heeft ondanks de middeneeuwsche begrippen en toestanden aan zijn hof de weduwe van zijn eenigen zoon vergeven, terwijl de eigen vader, modern en mondain vorst, vorst van een ultra-democratisch koninkrijk, zelfs aan de baar zijner overleden gemalin niet door den gemeenschappelijken rouw kon worden ver- teederd. Behalve door zijn bezoek aan zijn klein dochter, prinses Windischgratz, heeft de keizer van zijn gevoelen blijk gegeven, door een telegram van deelneming aan gravin Lonyay. Ook van koning Eduard kreeg zij er een. De Neue Freie Presse maakt alweer melding van een bergongeluk, nu in Tirol. De heer Konepasewitsj, uit St.-Petersburg, 1 student aan de mijnschool te Looben, beklom dezer dagen met den gids Niederwieser den Schaflanernock. Bij het paseeeren van een ravijn liet het berghouweel, waaraan laatst genoemde zich optrok, los en de ongelukkige deed een val van ongeveer 70 meter. Hij was onmiddellijk dood en zijn lijk werd deerlijk verminkt teruggevonden. Frankrijk. Emile Zola's dood. De dood van Emile Zola is door een geheimzinnig waas omhuld. Emile Zola was met zijn echtgenoote Zondag uit Medan, op hun doorreis van Italië te Parijs teruggekomen. Hun huis, dat gedurende hun drie maanden afwezigheid leeg had gestaan, was kil en daarom liet Emile Zola de kachel aanmaken in de groote slaapkamer. De huisknecht slaagde er echter niet in, de kachel aan te krijgen, daar de schoorsteen slecht scheen te trekken. Toen men 's morgenB na herhaald kloppen de slaapkamerdeur opende, werden de bedienden een lichte koolzuurlucht gewaar. Emile Zola, die 's nachts getraoht moet hebben op te staan, was achterover gevallen, de beenen nog in bed, het hoofd en de schouders op het tapijt. Mevrouw Zola gaf geen teeken van leven. De bedienden openden onmiddellijk het venster, terwijl anderen hulp gingen halen. Door de ontboden geneesheeren werden alle pogingen tot het weder opwekken der levens geesten in het werk gesteld en verkregen zij de zekerheid, dat mevrouw Zola nog in leven was. Bij Emile Zola mochten echter alle toe gepaste middelen niet baten. Opmerkelijk is, dat bij twee hondjes, die zich ook in de kamer bevonden, geen ver dachte verschijnselen werden bespeurd. Door politie en justitie is onmiddellijk een onder zoek ingesteld. Over de oorzaak is nog geen voldoende licht verspreid met belangstelling wacht men totdat mevrouw Zola in staat zal zijn te spreken. Zij kwam tegen den middag weer tot haar bewustzijn, maar haar levenskrachten zijn geheel en al uitgeput. De bewering, dat hier sprake zou zijn van zelfmoord, wordt door de moesten geacht op geen enkelen goeden grond te berusten. Waar schijnlijker is het, dat, toen Emile Zola in de lang onbewoond gebleven kamer de kachel wilde aamnaken, zich in den schoorsteen gas ontwikkeld heeft. Ook doet nog het gerucht de ronde, dat het ongeval aan vergiftiging door een verkeerd geneesmiddel moet toegeschreven worden. Een apotheker uit de rue de Chichy, die nog vóór de doktoren in Zola's woning schijnt geweest te zijn, verklaart, dat Zola's dood moet toegeschreven worden aan zijn val, toen hij wilde opstaan om een venster te openen. Mevrouw Zola, die te bed bleef, is slechts ernstig ODgesteld geworden, en de twee hondjes zijn gezond gebleven. De gassen, die zich ontwikkeld hebben, moeten namelijk bij den vloer dichter en gevaarlijker geweest zijn. Mevrouw Zola heeft verklaard, dat haar echtgenoot licht ongesteld was. Zij waren des j avonds samen thuis gekomen. Mevrouw Zola I was 's nachts met een lichte hoofdpijn wakker geworden. Zij zeide dit tot haar echtgenoot, die eveneens over hoofdpijn klaagde. Toen verzocht zij hem een raam open te doen. Zola stond op en viel. Op dat oogenblik geraakte mevrouw Zola eveneens buiten kennis. Mevrouw Zola wist nog niet, dat haar echt genoot dood waswel heeft men baar mede gedeeld, dat zijn toestand nu ernstig is; men wilde haar langzamerhand op de droevige tijding voorbereiden. Toen zij eindelijk diens dood vernam, wilde zij het niet gelooven. Slechts met groote moeite liet zjj zich bewegen «yy^naar een ziekenhuis overgebracht te worden. 1 BelgiS. Het blijkt, dat Koning Leopold van België, tijdens het jongste vlieg-bezoek aan zijn land ter begrafenis van zijne gemalin, tusschen de bedrijven door nog gelegenheid heeft gevonden om «zaken" te doeD. Den dag vóór den plechtigen lijkdienst in de St.-Gudule heeft hij namelijk een koop gesloten, waarover bij al lang-onderhandelde, en werd hij voor twee millioen franken eigenaar van het «Hotel Bellevue", te Brussel, dat grenst aan het koninklijk paleis. Omtrent het testament der Koningin wordt nog Dader medegedeeld, dat H. M. ook haar kasteel te Spa met den inboedel heeft ver maakt aan haar secretaris Baron Goffioet, die reeds hare twaalf paarden erfde en dat zij bepaald heeft, dat hare juweelen verdeeld moeten worden onder hare drie dochters, de Prinsessen Louiso (van Coburg)Stephanie (Gravin Lonyay) en Clémentine. Aan den Hofkapelaan vermaakte zij haren rozenkrans en aan den Hofbottelier f 24.000. De schilderijen der Koningin gaan naar het Museum te Brussel. Brussel, 30 Sept. Hedenavond, omstreeks 9 ure, is een dyoamiet-aanslag gepleegd tegen het huis van den katholieken afgevaardigde Carton de Wiert te St.-Gilles. Er is slechts stoffeljjke schade veroorzaakt. Een man is in hechtenis genomenhij zegt, dat hij Yan der Meulen heet, 27 jaar oud, en uit Mechelen afkomstig is. Hij ontkent iets van den aanslag te weten en zegt alleen uit vrees weggeloopen te zjjn. Antwerpen, 30 Sept. De voorbereidende commissie van ontvangst der Boeren-generaals alhier heeft medegedeeld, dat den lOden September ten voordeele van het Boerenfonds is saamgebracht 10148.02 francs, welk bedrag gevoegd zal worden bij het overschot van de gelden, bestemd voor de Duitsch-Belgieche ambulance, ten bedrage van 46.000 francs. Nederland. Amsterdam, 29 Sept. Door het hoofd van de politie te Zurich is bij de politie alhier bericht gezonden, dat zich sedert een paar wéken alhier vermoedelijk ophouden drie vreemdelingen, een man en twee vrouwen, leden van een wijdvertakte bende, die in alle landen er werk van maakt jonge meisjes onder allerlei mooie voorspiegelingen betrek kingen te bezorgen, terwijl later blijkt, dat zij op slechte wegen worden geleid. Vooral naar Buenos-Ayres en andereplaatsen inluid-Amerika worden de slachtoffers gebracht. Het bedoelde drietal was het laatst te Zurich werkzaam, waar zij met succes hun slechte practijken uitoefenden; toen de politie hen op het spoor kwam, zijn ze naar Amsterdam uitgeweken. De bende beschikt blijkbaar over veel kapitaal, want de aanvoerder van het drietal was bij zijn afreis, die wel wat overhaast geschiedde, nog in het bezit van 60.000 Mark. Men vermoedt dat zij in Amsterdam een restaurant willen oprichten, welke gelegenheid hun werk zeer gemakkelijk maakt, omdat daar veel vrouwelijk personeel noodig kan zijn. Aan de beschrijving, die ook bevestigd wordt door de Londensche politie, is het volgende ontleend: 1°. Hugo Anton Carl Pfuhl, oud 41 jaar, weduwnaar met blond haar en snorbaard, is dikwijls gestraft geweest wegens diefstal, heliDg, koppelarij, medeplichtigheid aan moord op een van de stedelijke nachtwachts enz. Inlichtingen in denzelfden geest gaven, behalve de politie te Zurich, ook die te Berlijn, Londen en Kaapstad. No. 2 is juffrouw Jeanette Scheijne Storck en de derde is do moeder van Pfuhl, een bij de politie zeer bekende Berlijnscho koppelaarster. Waarschijnlijk reist met het drietal een vrouw, eveneens bekend bij de Berlijosche politie, sedert 1893 voortvluchtig uit Berlijo, waar zij vermoedelijk valschheid in geschrifte heeft gepleegd. Als adres voor brieven of telegrammen gebruikt de bende den naam »H. Wilson". Utrecht, 30 Sept. Sedert Zaterdagmiddag wordt alhier de 16-jarige zoon eener nette familie vermist. Na het diner was hij als gewoonlijk naar zijn kamer gegaan om te studeeren, doch bleek daar niet aanwezig te zijn, toen men hem omstreeks een uur later een kop thee kwam brengen. Denkende dat bij even was uitgegaan om een in de buurt wonenden vriend iets te vragen, sloeg men er verder geen acht op, dooh men werd ongerust, toen hij maar steeds op zich liet wachten. Bij een daarop door de huisgonooten ingesteld onderzoek, dat later door de politie werd voortgezet, kwam al heel gauw aan het licht, dat de knaap blijkbaar reeds lang met een of ander reisplaD had rondgeloopen en daaraan dien avond uitvoering had gegeven. Vooreerst toch was zijn spaarbank boekje, waarop eenige honderden guldens stondeD, verdwenen en ten andere bleek hij zich een aantal reisbenoodigdheden, waaronder een dubbelloopegeweer, een jachtmes en een paar revolvers, benevens de noodige patronen, te hebben aangeschaft. Voor zoover reeds ia bekend geworden, vertrok hij Zaterdagavond nnar Frankfurt a/M. en was hij voornemens zich naar Turkije te begeven, waar hij vooreerst dacht te blijven. Daar echter aanstonds aan zijn opsporing is begonnen, is het wel waarschijnlijk, dat in het reisplan van den op avontuur belusten Hoogere Burgerscholier spoedig eenige verandering zal worden gebracht. Intusschen verkeert de familie in de grootste ongerustheid. 's-Gravenhage, 30 Sept. Tweede Kamer). Het wetsontwerp tot het bouwen van een nieuw pantserschip is aangenomen met 50 tegen 33 stemmen. Den derden caisson, die Maandagmiddag voor het Noorderhavenhoofd te Scheveningen aankwam, heeft men door dag en nacht te werken gisteren gereed gekregen, wat de betonvulliog betreft, zoodat het stuk zijn diepte en goede aansluiting heeft. Men kan nu gereedelijk tot herstel van de beide gehavende caissons overgaan. Aan het Zuider- hoofd is men ook goed gevorderd met herstel van de schade door het joDgste stormweer veroorzaakt. De verzakking van de in zee staande betonblokken is nagenoeg geheel op de verlangde hoogte met zakken beton en bazalt opgehoogd. "Wind en zee werkten zeer mede. Delft, 29 Sept. Gisterenmiddag wandelden dr. K. en zijn echtgenoote met hun hond op den Haagweg, nabij de Hoornbrug. De hond van de tramrails willende weghalen, terwijl de stoomtram naderde, werd dr. K. door de machine gegrepen en in een sloot geslingerd. Mevr. K. sprong haar echtgenoot na, doch omstanders moeeten te hulp komen om beiden op den weg te brengen. Toen bleek, dat dr. K. een schedelbreuk had bekomen en aan de borst inwendig was gekneusd. Dr. K. is heden namiddag overleden. Rotterdam, 29 Sept. De hoogste prijs in de Staatsloterij, f 100.000, is heden hier ter stede gevallen op No. 20909, een geplitst lot in f en Enkele loterij vereenigingen en particulieren zijn de gelukkigen. In de Staatscourant staat een ander nummer vermeld dan hetgeen hierboven wordt aangegeven als dat, waarop hier ter stede de 100 000 is gevallen. Terwij! toch in alle lijsten 20909 stond, geeft de mededeeling in genoemd blad 2909 aan. De gelukkige bezitters van het gesplitste lot 20909 kunnen echter gerust zijn. Naar alle waarschijnlijkheid is er in het nummer der Staatscourant een 0 uitgevallen. Bij testamentaire beschikking, aldus is thans gebleken, heeft de heer H. T. Driessen, i in leven president-directeur van Driessen's Cacao- en Chocolaadfabrieken, schenkingen vermaakt aan bijna het geheele personeel. j Tilburg, 30 Sept. Alhier werd Maandag- ochtend in haar woning in de Goirkestraat gevonden het lijk van vrouw v. O., ongeveer 50 jaar oud en moeder van 3 kinderen. Daar er vermoeden bestond, dat de vrouw niet haar natuurlijken dood was gestorven, welk vermoeden door een uitlating van haar man niet weinig versterkt was, word de politie hiervan verwittigd, die de huisgenooten aan een streng onderzoek onderwierp. Uit het geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de vrouw werkelijk een gewelddadigen dood is gestorven. Gisteren is het gerecht uit Breda alhier geweest tot het instellen van een onderzoek. De verdachten b!ijven tot dusver hardnekkig elke schuld ontkennen. Vrouw v. O. was aan den drank verslaafd j en kwam deswege meermalen met de politie in aanrakiDg. Zierikzee, 1 Oct. De opbreDgst der alhier voor de Boeren gehouden collecte bedroeg f 514.28. De onkosten beliepen f 8.70, zoodat overbleef f 505.58. Aan nagekomen giften is nog ontvangen f 204.67. Het zuiver totaal der collecte is dus f 710,25, dat heden door den burgemeester, den heer Ch. W. Vermeys, aan de Boerengeneraals te Middelburg wordt Gisterenavond vergaderde in de koffiekamer van de Concertzaal onder voorzitterschap van mr. A. J. F. Fokker, de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Na de gebruikelijke openiDg, en na de goedkeuring van de door den secretaris, den heer W. C. de Crane, voorgelezene notulen, deelde de voorzitter mede, dat de heer Dikschoi zijn benoeming als lid van het bestuur had aangenomen, waardoor dit thans voltallig is, en dat van de Van Lennep's- Commissie ten behoeve van de bibliotheek de compleete werken van Van Lennep ten geschenke waren ontvangen. Door den penningmeester, den heer Janssen, werd alsnu rekeDiüg en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De rekening, sluitend met een batig slot van f 7.345, werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren mr. Cau en mr. Moolenburgh. Deze bevonden haar accoord, zoodat zij werd goedgekeurd. Hierop werd de begrooting voor het volgend dienstjaar Over het doen houden van lezingen, uit gaande van het Nut, werd een kort debat gevoerd. Besloten werd met de lezingen voort te gaan. De voorzitter deelde de namen der sprekers mede, die dezen winter een spreekbeurt zouden vervullen. De rekeniDg van de Spaarbank werd goedgekeurd. De secretaris bracht het jaarverslag uit, dat door de vergadering werd vastgesteld. Met algemeene stemmen werd besloten, dat voortaan de afgevaardigde ter Algemeene Vergadering een rapport zou uitbrengen. Hierop werd de vergadering gesloten. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de expositie van den Nederl. Wielrijdersbond in de étalage van den heer Anker, Vischslop. Het getal leden van den Nederlandschen Wielrijdersbond bedraagt 49000. Bij 't concertgebou w-orchest te Amsterdam is benoemd tot 2den solo-altist de heer F. C. Klimmerboom. De besturen der waterkeeringen van de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland zijn door Gedeputeerde Staten uitgenoodigd eenige vragen te beantwoorden, die in verband staan met de pensioneering van de vaste arbeiders, bedoeld in 447 der algemeene bepalingen. Wanneer deze werk lieden in 't vervolg door de besturen worden benoemd zou hun aanspraak op pensioen kunnen worden verleend evenals aan de waterbouwkundige ambtenaren. Voor vernieuwiag van het Wester- koopmanshavenhoofd te Vlissingen is de eerste helft van de benoodigde f 52.000 op de Wateretaatabegrooting voor 4903 gebracht. Kerkwerve, 4 Oct. De alhier gehouden collecte voor de Boerengeneraals heeft ruim f 60 opgebracht. Brouwershaven, 30 Sept. Door de alhier gevormde commissie, bestaande uit de heeren A. W. van Buuren, L. R. van den Broek, O. J. Geerling, P. Hoogvliet, J. den Boer Cz., W. J. van Braband en G. A. Sevenhuijsen, werd heden alhier bij open-scbaal-collecte ingezameld, ingevolge de gedane uitnoodiging door de Zuid-Afrikaansche generaals Botha, De Wet en De la Rey voor hunne ongelukkige land- en lotgenooten, eene som van f 89,78®, terwijl eene reeds voor dat doel vooraf aan de ingezetenen aangeboden ioteekenlijst voor eene op 7 October a.s. te geven soirée musicale et declamatoire door de rederijkers kamer «Jacob Cats" alhier opbracht eene som van f 48. Dit gezamenlijk bedrag ad f 437,78® zal aan den penningmeester der Commissie van ontvang te Middelburg worden overgemaakt om de Generaals bij huone komst aldaar ter hand te kunnen stellen. Haamstede. De heer G. J. Boot alhier, onlangs benoemd tot surnumerair van 's Rijks belastingen, ia met 4 November a.s. geplaatst aan de directie Rotterdam. St -Filipsland, 30 Sept. Heden brandde in den Willem Frederik Karei-Polder de schapenkooi van den landbouwer Van Nieuwen- huizen totaal af; tevens verbrandde een betrekkelijk groote hoeveelheid hooi. Als groote bizonderheid kan gemeld worden, dat door den landbouwer An'. van Nieuwenhuizen in den Anna Jacoba-Polder een faisant geschoten is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1