Zaterdag 27 September 1902. Machineriën Weegbrugboekjes. (Z ierils.zeesch.e C o u r a n t). Tweede Blad. IIIEUWSTÏJPÏMGËW. Gemengd Nieuws. AD VERTEN Tl EU. Rijks Landbouw-Winterschool, Centrifuge, HET GEBOUW OER FABRIEK, aard. „LUCTOR ET EMERGO" Boekhandel -JL C. de ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. VerBchijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7749. Directeur a, j. de looze. Redacteuren: k' WANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dos Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNiosL, Meelstraat 386, Zierikzee. Het bureau van dit blad (hoek Sehuithaven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voor middags 9 tot des avonds 9 ure tot bet aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van 250, 500, 1000 of 3000 regels, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervan is aan het bureau verkrijgbaar en wordt ook op verzoek aau buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Zuid-Afrika. Reeds nu seint de berichtgever van the Times te Johannesburg, een getuige, die nog al onverdacht is, dat in verschillende deelen van Transvaal groote en rechtmatige ontevreden- j hoid heeracht wegens de langzaamheid bij het toekennen en uitkeeren der schadever- vergoedingen. Van 45,000 ingekomen aanspraken zijn nog maar 10,000 onderzocht en geregeld en van deze zijn niet minder dan duizend niet in aanmerking genomen, alleen omdat zij niet binnen den bepaalden termijn waren ingeleverd. De klachten komen ook van hen, die aan Britsche zijde gestreden hebben, dus de ontevredenheid is wél algemeen. Het aan houdend verwisselen van de leden der ver- deeling-commissiën en het oponthoudver oorzaakt door het telkens moeten raadplegen der Regeering te Londen, werkt natuurlijk ook eene spoedige en zakelijke afdoening niet in de hand. En voor Chamberlain en de zijnen is deze zelf gestichte verwarring natuurlijk een wel kom voorwendsel om het land zoolang mogelijk onder het juk van het Kroon Kolonieschap te houden. Naar het Engelsche dagblad Daily Mail uit blijkbaar gezaghebbende bron verneemt, is het Chamberlain's voornemen" een vierde deel der gemaakte oorlogskosten te verhalen op Transvaal en den Oraoje-Vrijstaat, zoodat het bedrag, 't welk de vnicuwe koloniën" in die kosten en »voor de invoering van een goed bestuur" zouden hebben te betalen 100,000,000 pd.st. zegge 1200 millioen gulden zou bedragen iets meer nog derhalve dan de Nederlandsche Staatsschuld, maar dan verdeeld over 300.000 inwoners in plaats van over vijf millioen! Kaapstad, 24 Sept. De predikant Botha heeft aan het blad Ons Land geschreven, om zijn oprecht leedwezen uit te spieken over zijn ongelukkigen brief, den 27 September 1901 openbaar gemaakt, waarin hij heeft betoogd, dat het Afrikaner volk toch het Engelsche gezag aanvaarden zou, en het voort zetten van het verzet door de Boeren een misdaad heeft genoemd. Botha zegt thans, dat hij in een oogenblik van onvoorzichtigheid zich grovelijk heeft ver gist en dezon brief niet moest hebben geschreven, welke leed heeft gedaan aan zijn mede- Afrikaandersmet wie hij nog ten volle sympathiseert. Amerika. Het onlangs aan President Roosevelt over komen rijtuig-ongeluk heeft toch nog eenige nawerking gehad. Uit de lichte verwonding, toentertijd door hem aan het linkerbeen, tusschen knie en enkel, beloopen, heeft zich eene kleine ver zwering ontwikkeld, die het den President, toen hij te Indianopolis vertoefde, zóó lastig maakte, dat hij zijne geneesheeren moest raadplegen, die eene onmiddellijke opereering van het gezwel noodig achtten. Deze kunstbewerking is met goed gevolg geschied en heeft den patiënt zoo weinig aangegrepen, dat hij nog dezelfden avond naar Washington is kunnen terugkeeren, waar hg thans echter, ter volkomen genezing, voorloopig rust houden moet. Ook op deze laatstè reis overigens, welker voortzetting thans is opgegeven, dreigden den President weder een paar ongelukken. Te Cincinnati bleef do groote menigte, welke naar zijne toespraak luisterde, slechts met groote moeite bewaard voor een paniek; want er was in 't belendende huis een hevige brand uitgebroken en te Detroit had zijn rijtuig bijna twee kleine meisjes overreden. Engeland. Het transportschip O rata va", Woensdag uit Londen vertrokken, zal op St.-Helena 1000 Boeren voor Zuid-Afrika aan boord nemen. Londen, 25 Sept. De gever van het bedrag van 100.000 dollars, waarvan generaal Botha in het bezit werd gesteld door bemiddeling van den heer Arnold White, was Henry Phipps van de Garnegie-staaltrust. Bij de aanbieding van het bedrag sprak de heer Phipps de hoop uit, dat de vrede nu gekomen zou zijn, dat alle geschillen begraven zouden wezen en er niets zou worden onder nomen van onvriendelijken aard tegen Groot- Brittannië. Hij gaf het verlangen te kennen, dat het geld beheerd zou worden door de generaals Botha en De la Rey en nog een derde. De schenking aanvaardende, verklaarde Botha, dat hij niet aarzelde de verzekering te geven, dat het geld geheel voor filantropische doeleinden gebruikt zou worden en dat het in geen geval besteed zou worden op een Groot-Brittanië onwelwillende wijze, terwijl hij, in verband met de beschikking van den heer Phipps, als derden beheerder voorstelde sir James Rosseinnes, opperrechter van Trans vaal, sir Richard Salomon, procureur-generaal van Transvaal of sir Could Adams, luitenant gouverneur van OraDje-Vrij staat. Generaal Botha voegde er bijïlk heb vrede gesloten in de volle beteekenis van het woord en mijn eenig doel is nu de ellende van mijn landgenooten te verlichten". Zweden. In het noorden heeft het zwaar gesneeuwd. De winter is streng ingetreden. Het graan in Lapmarken is overal bevroren, wat gevaar voor hongersnood oplevert. Rusland. In het gouvernement Charkof is in het dorp Dotsenkofka een vrouw, die al driemaal tweelingen ter wereld had gebracht, bevallen van een vierling. De moeder en de vier kinderen zijn allen wel. De kinderen zijn normaal groot. Een meisje werd geboren vóór de aankomst van den ontboden dokter. Do dokter, die het het geval zelf aan een officieel Charkofsch blad meedeelde, zoodat er aan de waarheid niet te twijfelen valt, verloste de vrouw daarop nog van drie jongens. De geheele bevalling duurde niet meer dan 20 minuten. Een treurige gebeurtenis heeft- een Russisch bruilofsfeest in het dorp Merba bij Moskou verstoord. Ongeveer 400 boeren hielden bruiloft in een groote schuur, toen onder een dans een van hen een brandend eindje van een sigaret in het hooi liet vallen. Ia een oogenblik stond de schuur in vlam. Een vreeselijke paniek volgde, iedereen drong naar de eenige deur, die daardoor versperd werd. Meer dan honderd personen kwamen om, 't zij verbrand, 't zij doodgedrukt of vertrapt. De bruid en haar moeder ver brandden, maar de bruidegom ontsnapte. Hij keerde terug om zijn vrouw te zoeken en toen hij haar lijk vond, werd hij krankzinnig. Frankrijk. Io de Fransche bladen vinden wij twee j noodlottige jachtongelukken bericht. Het eene gebeurde te Cbatillon sur Seine. 1 Daar waren de heer en mevrouw Paul Roy, i uit Neuilly, bij dr. Sutherland op een jacht partij. De heer Roy liep tusschen zijn vrouw en den burgemeester van Cbatillon in, toen op eens een schot weerklonk en hij bloedend op den grond viel. Mevrouw Roy was bezig haar geweer te laden, terwijl de loop naar haren echtgenoot was gekeerd. Het wapen giag door een ongelukkig toeval af; de heer Roy werd ia den rug getroffen en was onmiddellijk dood. De ongelukkige vrouw wilde zichzelve dooden en slechts met moeite kon men haar daarvan weerhouden. Het andere ongeluk is te Saint Jaure gebeurd. Daar zag de landeigenaar Martel Isidore, I die op jacht was, iets bewegen in de struiken. Hij dacht dat het een haas was en schoot, maar daarop volgde een jammerlijk geschreeuw. Verschrikt snelde hij er heen en nu bleek, dat hij een 35-jarig man, die daar in de struiken bezig was, had doodgeschoten. I Marseille, 25 Sept. Do beide zonen van den Staatssecretaris van Transvaal, Reitz, zijnaan boord van de »Oxus", naar Madagascar vertrokken om met den gouverneur- generaal Gallieni in overleg te treden over de vestiging van Boeren-emigranten op het eiland. BelgiS. Koning Leopold en prinses Stephanie. Er is een soort officieuse mededeeling gedaan omtrent het gebeurde met prinses Stephanie. Het Journal de Bruxelles deelde aan het hoofd zijner kolommen de volgende nota mee x>Daar het incident betreffende gravin Lonyay, geboren prinses Stephanie, aanleiding geeft tot talrijke beschouwingen, lijkt het ons nuttig te verklaren, om alle zaken in baar waar licht te stellen, dat de prinses Spa verlaten heeft zoodra zij vernomen had, dat zij niet kon deelnemen aan de officiëele plechtigheden. Prinses Stephanie werd verwittigd vóór haar huwelijk dat, indien zij met graaf Lonyay trouwde ondanks het formeel verzet harer ouders, het haar verboden zou worden officiëel de koninklijke ceremoniën bij te wonen, zoowel in Oostenrijk als in België. De koning heeft 't niet verkeerd gevonden dat de prinses kwam bidden aan de dood sponde harer afgestorvene moeder. Dit was haar plicht als dochter en zij heeft wèlfgedaan er aan te gehoorzamen. Maar het was den koning niet mogelijk aan de oud-prinses van België titels en prerogatieven terug te schenken, waarvan zij vrijwillig afstand had gedaan". Brussel, 25 Sept. Aan den lijkdienst werd deelgenomen door den koning, den graaf van Vlaanderen, prins Albert, de gravin van Vlaanderen, prinses Clémentine en prins Albert, die in galarijtuigen aangekomen waren. Verder waren aanwezig de ministers, do leden van Kamer en Senaat, van de rechtbanken en van hetcorpsdiplomatique, alsmedede burgemeesters der omliggende gemeenten en der provinciale hoofdsteden, de bisschoppen en alle pastoors van de Brusselsche parochuën. De leden der koninklijke familie werden door den aarts bisschop Van Mechelen en den bisschop met de lagere geestelijkheid, aan den ingang der kerk ontvaDgen. De lijkdienst was om 11 uur geëindigd en de stoet verliet de kerk in de voorgeschreven volgorde. Er kwam geenerlei incident voorde menigte bewaarde een eerbiedig stilzwijgen. De koninklijke familie keerde naar het paleis terug. De koning is hedenmiddag om 12 uur van hier Daar Laeken vertrokken en heeft onmiddellijk over Parijs de terugreis naar Luchon aanvaard. De beiee Bóeren-Generaals gaan Dinsdag van Arnhem naar Den Bosch, Woensdag naar Middelburg en vandaar naar Dordrecht. Het aanvankelijk op heden (Vrijdag) bepaalde bezoek aan Leeuwarden is een paar weken uitgesteld. De generaals verzoeken beleefd, dat volks liederen van de gewezen republieken niet i gezongen zullen worden. De nieuwe minister van Koloniën. Onze Afgevaardigden geeft van den heer Idenburg de volgende biografie: De oud-kapitein van het Ned.-Indische leger A. W. F. IdeDburg werd 23 Juli 1861 te Rotterdam geboren. In 1877 werd hij cadet aan de Kon. Militaire Akademie te Breda, waar hij na 4 jaren studie, in 1881, tot 2e luitenant der genie werd bevorderd bij het leger in Ned.- Indiëom het volgende jaar naar zijne bestemming te gaan. In 1883 werd bij bevorderd tot le luitenant, in 1886 tot luitenant-adjudant van het korps genietroepen en in 1892 tot kapitein der genie. In het midden van 1894 en gedurende 1895 was hij met verlof hier te lande; in 1896 werd hij geplaatst bij den generalen staf en benoemd tot adjudant van den com mandant van het leger in Ned.-Indië, welke betrekking hij waarnam tot in 1901, toen hij met verlof naar Europa terugkeerde. Kapitein Idenburg lag in garnizoen achter oen volgens te Willem I, Soerabaja, Malang, Kotaradja, Edi, Padang-Pandjang en Batavia. In 1884 nam hij deel aan de krijgsverrichtingen tegen Mandor (Borneo's Wester-afdeeling), in 1889 en 1890 was bij gedetacheerd bij den gewestelijken geniedienst in Atjeh. In het jaar 1899 werd kapt. Idenburg, die tot de anti-revolutionaire partij behoort benoemd tot ridder in de ordo van den Nederlandschen Leeuw. Een dame in het Engelsche graafschap Somerset heeft dezer dagen zelfmoord gepleegd, omdat zijgeen geschikte keuken meid kon vinden. De Amerikanen passen hunne leus »tijd is geld", gelijk men weet, zooveel mogelijk praktisch in hunne zaken toe. Mod ziet daarom vaak op kantoren, ter afschrikking van menschen, die onnoodig oponthoud veroorzaken, bordjes opgehangen met verschillende waarschuwingen, als: »Ik heb het vandaag zeer druk"»Simj son leent geld; wij niet" (nSimpson" is een naam voor bank van leeniug); chèques worden door de bank ingewisseld voor contanten hier niet", enz. Maar de eigenaardigste van die bordjes is wel de volgende: Waarschuwing voor inbrekers". »In deze brandkast zijn alleen papieren, welke voor u geen waarde hebben. Wees daarom zoo goed, deze brandkast niet te beschadigen. Wij brengen eiken dag onze dagelijksche ontvangsten naar onzen bankier. Intus8chen vindt gij in de bovenste lade van de tafel bij het loket eenig klein geld en wat postzegels. Afgrijselijk tooneel De gevangenis van Hackensack, in den Amerikaanschen staat New-Jersey, is Zaterdag het tooneel geweest van afgrijselijke gebeurtenissen. Men was op het punt zekeren Peter Hernia op te hangen, die wegens moord ter dood veroordeeld was. Toen de beul en zijo helper hem naar de galg zouden brengen, wist Peter Hernia hun te ontsnappen. Hij Dam de vlucht in een gang, brak een stuk gaspijp af en dreigde iedereen, die hem nabijkwam, de hersens te zullen inslaan. De gevangenbewaarders vielen op hem aan, doch moesten, Da een verwoeden strijd, afdeinzen. Daarop werd Peter Hernia uit twee brandslaDgen bespoten en, doordat bij verblind was door het water, slaagde men er in, hem aan handen en voeten te binden. Zoo werd hij naar de galg gesleept en Een ontzettende paniek ontstond Vrijdag in een kerk van negers-Baptisten te Birming ham (Alabama). De kerk was stampvol, ongeveer tweeduizend personen waren tegen woordig. Plotseling ontstond achter in het kerkgebouw twist tusschen twee negers, wier geschreeuw: »fight! fight!" men verkeerd verstond en meende, dat er brand!" (fire) geroepen werd. Iedereen drong naar de uit gangen, doch deze waren weldra zoo vol gepropt met menschen, dat niemand meer voor- of achterwaarts kon. Sommigen sprongen op de banken en vielen, om bijna onmiddellijk daarop door anderen te worden vertrapt. De sprekers op het podium trachtten de menigte gerust te stellen met het geroep: »quiet! quiet!" (kalm), doch ook dit werd als »fire" verstaan. De paniek duurde 3 volle uren. De aangerukte brandweer slaagde er in, aan de paniek een einde te maken. Het aantal dooden bedraagt tachtig en daaronder zijn alle kinderen, die aanwezig waren. Tachtig personen zijn ernstig en ruim honderd licht gewond. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde VaderBehuwd- en Grootvader de WelEd. Zeergel. Heer Dr. Pieter Alidanus van Toorenburg in den ouderdom van ruim 83 jaar. 's-Graveniiage, 23 September 1902. Daguerrestraat 72. C. FERLEMAN—v. Toorendurg. W. K. FERLEMAN. H. W. FERLEMAN. J. A. FERLEMAN. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van onzen waarden Vader, Behuwd- en Grootvader ondervonden, betuigen wij onzen hartelyken dank. Brouwershaven, 25 September 1902. Namens de Familie, J. DE KEIJZER. Hartelijk dank voor de betoonde deelneming bij het overlijden van mijne ge liefde Echtgenoote ADRÉANA VAN DER LINDE. geb. de Rijke. Dreisciior, September 1902. J. J. v. d. LINDE en Kinderen. Tlxeo v. Eupen, Tandarts, Bergen-op-Zoom, Hoogstraat I 314. DAGELIJKS CONSULT. Zaterd. van 9-12 uur, Hotel »Hof van Holland", Tholen. to GOES. JONGELIEDEN, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt, en aan den cursus 1902/1903 wenschen deel te nemen, worden verzocht daarvan aangifte te doen vóór 15 October tt.S. bij den ondergeteekende, die desgevraagd alle inlichtingen verschaft en programma's op aanvrage toezendt. De Directeur, I. G. J. KAKEBEEKE. ROTTERD AOTLSCII If Lijnen Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. Aanvang van den W i n t e r d i e n s t 1 October a.s. Dienstregelingen verkrijgbaar aan de Kantoren der Maatschappijbij do Agenten en in de Wachtkamers. Groote 3 cts. Kleine 1 ct. Notaris N. VAN STEEN BERGEN te Tholen zal, ten ver zoeke van het Bestuur der Coöperatieve Roomboterfabriek te Poortvliet, in het openbARr verkoopen: I op Dinsdag 30 September 1902, 's namiddags 2 uur precies, aan het gebouw der fabriek: De in goeden staat verkeerenie en verdere voor de uitoefening der fabriek in gebruik gewe3st zijnde roerende goederen, als: Boterkneder, Victoriakarn, Tonnen, TobbenBussenVaatwerk, Gerber's Melkonderzoeker, BotorkistjesFornuis van 250 Liter inhoud, Bascule van 500 K.G. draagvermogen, en hetgeen meer zal worden geveild; ii. op denzelfden dag, 's avonds 6 uur precies, in de herberg van J. Noom waarin grooten Kelder, en SIR F, groot 1 Are 86 Centiaren. Te koop een zeer mooi zwart Merrie - paard, oud 4 jaar, mak in het tuig en bij stoom. Prijs f 425. Adres: M. VAN DE WEG Mz., Stalhouder, Middelburg. §toomzaivelfabrlck te Zonnemaire, met filiaal te Mlaamtlede. II.II. VEEHOUDERSdie genegen zijn hunne Melk te leveren, worden verzocht de zeer voordeelige voorwaarden aan te vragen. Voor leveranciers van Melk bestaat -elegen- heid hun Graan te doen malen a 175 cent per 80 Liter. Prima Machine-Olie to bekomen a 22 cent per Liter. W. J. MULDER. Prijs 6 cents per stuk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1