ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 September 1902. (SS i e r i Is. z e e s o h. e C o xi r a n t). Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz.f 't goedkoopste adres, Kostelooze Koepokinenting en Herinenting Burger-Avondschool. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7746. Dlreoteur a. j. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. Poststraat C 103, streng vaste prijzen a contant. berTCHT. Zijdie zich met 1 October a s. op deze courant abonneereD, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. De DIRECTEUR van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat, te rekenen van 21 September a.s., het kantoor op Zon en feestdagen zal geopend zijn van 7.30 tot 8.30 voorm. en 12.30 1.30 nam. (Spoortijd). Zierikzee, den 13 September 1902. De Directeur, DE KLERCK. Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlandsche pers is een inschrijving voor de Boereu geopend. Ook aan ons Bureau Schuithaven, Zie rikzee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botha, Dg la Rey en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en goed beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door ons ontvangen van C. van B. te Dreiachor f2.50, M. B. de V. Zierikzee f 1, wed. mr. C. J. F. geb. E. f 25; te zaraen met de vorige opgaaf f995,25. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. op Zaterdag den ÏO Sept. eb., des namiddags te 2 uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten staande in de Sint-Anthonie- of Manhuisstraat, wijk C No. 80. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend: dat de lessen een aanvang nemen op Woensdag 1 October a.s. dat het toelatings-examen zal plaats hebben op Maan dag den 29 September a.s., des avonds ten 7 uur; en dat zij, die dat examen wenschen af te leggen, zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der School (ingang Manhuisstraat) op Woensdag den 24 September a.s., 's avonds tusschen 7 en 8 uur, of Don derdag den 25 September a.s., 's namiddags tusschen 1 en 2 uur. Zierikzee, den 19 September 1902. Namens de Commissie, De Secretaris, A. VAN DER HOEVEN. Herhalings-Onderwijs. Aan OUDERS en VOOGDEN wordt medegedeeld, dat de Herhalingsschool zal worden geopend JDonclex*- dag 2 October a.s», en dat de Kinderen, zoowel jongens ah meisjes, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich Donderdag 25 September a.s., des avonds, de meisjes te 7,30 uur en de jongens te 8 uur, moeten vervoegen aan school A, in den Wevershoek. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. Wij zullen de Troonrede, die zeer natuurlijk den eigeoaardigen stempel der partij draagt, die tbans aan het bewind is, niet bespreken. De meeste staatkundige dag bladen van verschillende richting hebben trouwens, te kust en te keur, aan haar beschouwingen gewijd, zoodat de onze best kan gemist worden. En wie daardoor nog niet voldoende verzadigd is, stille zijn honger met de spiksplinternieuwe beoordeelingen van politiseerende onderwijzers in de voor hen bestemde weekbladen. Wanneer wij van haar gewag maken, dan doen wij dat alleen om opnieuw ons gevoelen te kennen te geven, dat in een land, waarin geen persoonlijk gouvernement bestaat, voor een troonrede geen plaats meer is. In een constituoneele monarchie heeft zij al haar kracht, al haar beteekenis verloren. Het is dan ook naar onze meening niet overeenkomstig de Konink lijke waardigheid, dat de Draagster er van, onze Koningin, het werkprogram van het uit de parlementaire meerderheid voortgesproten Ministerie telken jare in de Staten-Generaal moet voordragen. Die taak moest rusten op den Minister-President of op één der Ministers, die daartoe door den Ministerraad wordt aangewezen. Was deze week de vorstelijke residentie het woelig schouwtooneel van een nationale gebeurtenis, de opening der Staten-Generaal, zij was tevens de meer stille getuige van een gewichtige internationale gebeurtenis, namelijk het bijeenkomen van het Permanente Hof van Arbitrage. Gelijk men weet, hebben de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Mexico een tusschen hen gerezen geschil aan de scheidsrechterlijke uitspraak van dit Hof onderworpen. Het is de eerste maal, dat dit Hof tot het beslechten van een internationaal geschil geroepen, in functie treedt. Wij koesteren den innigen wensch, dat voortaan al de Mogendheden, zoowel de grooten als de kleintjes, haar wederkeerige oneenigheden niet meer met de wapenen zullen uitvechten, maar aan de beslissing van voornoemd Hof zullen onderwerpen. Dat ware tot heil van het menschdom, dat den vrede wil, en den oorlog verafschuwt, die slechts in het belang is van heerschzuchtige potentaten, roemdorstige militairen en winzuchtige leger-leverauciers. Zoolang er tal van personen gevonden worden, die zulke sterksprekende belangen bij een oorlog hebben, vreezen wij, dat het vooralsnog bij een vromen wensch zal blijven. Onder de elf puoten, waarover de Boeren generaals tijdens hun onderhoud met Chamberlain te Londen gesproken hebben, behoort ook de door Kitchener en Milner op het Vredescongres te VereenigiDg toe gezegde amnestie voor de rebellen" in de Kaapkolonie en Natal. Die amnestie nu, die mondeling beloofd, maar schriftelijk niet gecontracteerd is, wordt door de Engelsche regeering bij monde van haar edelen Minister Chamberlain geweigerd, omdat zij niet zwart op wit beschreven staat. De Boerengeneraals gaven Chamberlain te kennen, dat zij op den dag der kroning van den koning de uitvaar diging van een amneBtie-besluit stellig verwacht hadden, en dat zij in die verwachting door het uitblijven er vad zeer ernstig zijn teleur- De Boeren berekenen, dat de door den oorlog hun veroorzaakte schade zestig millioen p. st. bedraagt. De Engelschen ramen haar echter slechts op 30 millioen p. st., toch nog een respectabel sommetje. Ter tegemoetkoming in die schade heeft de Engelsche Regeering zich bij het vredeatractaat te Vereeniging tot het geven van een 3 millioen p. st verbonden. Tot dusverre is zij die verbintenis Biecht na gekomen. Of zij na de rechtmatige klachten der Boerengeneraals daarover thans eerlijk de overeenkomst op dit punt zal uitvoeren, zal de toekomst moeten leeren. In het Kaapsche Parlement heeft Merriman een motie ingediend, waarin de beweging tot schorsing der Grondwet scherp werd afgekeurd. Hij bracht hulde aan den Minister-President, Sir Gordon Sprigg, die al het mogelijke in het werk had gesteld om die schorsing te voorkomen, en die daarin gelukkig geslaagd was. Zuid-Afrika moet verengelscht worden. Om dit te bewerkstelligen heeft zich onder den naam van Women's Immigration Depart ment" een vereeniging gevormd, die door de Regeering krachtig in haar streven gesteund wordt. Een groot aantal Engelsche dienst meisjes is reeds in Zuid-Afrika aangekomen. Of de Boeren met deze Britsche keuken prinsessen veel zullen op hebben, betwijfelen wij. Zij zullen dan ook wel grootendeels bij EDgelsche families geplaatst worden. Dat de regeering veel voor deze kolonisatie over heeft, bewijst het feit, dat zij het passage biljet, de reiskosten in u .1 -Afrika, en de verblijfkosten betaalt, zoolang de jonge dames nog geen betrekking gekregen hebben. Wij hebben reden te gelooven, dat nu juist niet de bloem van EDgeland's dochteren naar Zuid-Afrika trekt. In Dublin is een groote volksvergadering gehouden, die, geleid door den burgemeester, door een 20.000 burgers werd bijgewoond. Zij nam, nadat de twee bekende Iersche parlementsleden Dillon en O'Brien het woord hadden gevoerd, een motie aan, waarin ver ontwaardiging word uitgesproken over de beleediging en hoon aan de stad door de toepasselijkverklaring van de misdaden wet aangedaan. Wanneer Engeland voortgaat op die wijze het Iersche volk te verbitteren, dan kan het niet uitblijven, of op het een of ander tijdstip zal op het groene eiland een geweldige opstand losbarsten. De Hertog van Orleans mag weder aan het Engelsche Hof verschijnen. Hij had zich dat groote voorrecht onwaardig gemaakt door indertijd aan den geestigen teekenaar van het Fransche sportblad Le Rire, die daarin een spotprent op het Engelsche Koningshuis geteekend had, een hartelijken gelukwensch te doen toekomen. Hij is nu weer in genade aangenomen, en is opzettelijk uit Hongarije naar Engeland gereisd om Edward VII voor die hem bewezene genade te bedanken. Wij, gewone burgermenschen, die met de hofgebruiken niet zoo bekend zijn, begrijpen zoo iets nietwij zouden ons zelve verachten, wanneer wij ons zóó vernederden. Pelletan, de Fransche Minister van Marine, nu spottenderwijze door de Duitschers genoemd de Boulanger van de vloot, heeft een rede gehouden, waarin hij, zoo het hem niet te doen geweest is om sensatie te maken, op zijn zachtst gesproken, zijn neus heeft voorbij gepraat. Zijn rede, die gericht was tegen Duitschland en Italië, werd besloten met het knalstuk, dat op het einde der negentiende eeuw, na de nederlaag van Frankrijk door de barbaarschheid van het oude Germania, men het misbruik van het recht van den sterkste ziet terugkeeren. Nu heeft men waarlijk geen Pelletan noodig om te weten, dat ook nog heden het recht van den sterkste op dit wereldrond geldt. Dat heeft men aan den Zuid-Afrikaanschen oorlog gezien, waarbij, al verhief zich ook nog zoo luide de stem der gerechtigheid ten behoeve van de over weldigde Boeren, de regeeringen kalme, berekenvolle toeschouwsters bleven. De Koniugin van België is aan de herstellende hand. Haar Koninklijke Gemaal kan nu weer, zonder aanstoot te geven, aan feesten, dinó's en watertochten deelnemen. In Berlijn zal voor den pas overleden beroemden hoogleeraar Virchow een stand beeld worden opgericht. Jammer! Niet, dat hij het niet verdient. Verre van dien. Maar er staan in de »Poppenallée" reeds zoovele marmeren poppen voor onbeduidende groot heden, dat het voor dezen vorst der weten- schap geen eer kan wezen naast deze op die wijze vereeuwigd te worden. Nederland. Leeuwarden, 19 Sept. Alhier zal aan staanden Zondag vanwege de S. D. A. P. een groote openbare vergadering gehouden worden, waarin de heeren mr. P. J. Troelstra en K. ter Laan, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zullen spreken over exploitatie van spoor- en tramwegen door den Staat, in verband met algemeen kiesrecht. Heerenveen, 17 Sept. Mej. W. uit deze gemeente fietste over de klapbrug te Joure, toen deze opgehaald werd. De wachter had haar niet gezien. Met het wiel viel de rijdster ruim twee meter hoog van de brug en kwam nog op het landhoofd terecht. Het rijwiel is erg beschadigd de rijdster was eerst sprake loos van schrik, doch later bleek dat zij zich niet bezeerd had. Amsterdam, 17 Sept. Dé nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, de heer C. Lely, is heden met de »Prins der Nederlanden", 't nieuwe stoomschip van de Koninklijke West- Indische Mail vertrokken. Familieleden, vrienden en belangstellenden waren in grooten getale aanwezig om den heer Lely uitgeleide te doen. De directeuren en commissarissen der Maatschappij vergezelden den heer Lely tot IJmuiden. Op den steiger werd muziek gemaakt en bij het losgooien der trossen werd de vertrekkende gouverneur van den wal hartelijk toegejuicht en hem Goede reistoe geroepen. Bij de heden gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district IX alhier, zijn uitgebracht 6561 geldige stemmen. Gekozen is de heer H. Bijleveld (a.-r.) met 3330 stemmen, terwijl op mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) 3231 stemmen waren uitgebraoht. 's-Gravenhago, 18 Sept. De Vrijzinnig- Democratische KiesvereenigiDg alhier zal morgenavond eene algemeene vergadering houden tot het stellen van een definitieven candidaat voor de Provinciale Staten. Voor- loopige candidaten zijn mr. E. Fokker en mr. A. van Gijn. Bij koninklijk besluit is tot voorzitter van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, benoemd Zijne Excellentie mr. M. baron Mackay, minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is naar Aken teruggekeerd. De Prins is ver gezeld van zijn adjudant, kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haere. Omtrent de plannen van de Boeren generaals kan thans met zekerheid het volgende worden gemeld Heden (Vrijdag) vertrekken de generaals naar AntwerpenZaterdag brengen zij een bezoek aan Brussel. Zondagavond of Maan dagochtend keeren de generaals naar hier terug. Maandag bezoek aan Rotterdam. Na Rotterdam is in overweging een bezoek aan de hoofdsteden van elke tot dusver nog niet bezochte provincie. Tweede Kamer). Tijdelijk voorzitter de heer Van Alphen, oudste lid iu jaren. Na rapport der ontvangst van de oommissie bij H.M. de Koningin, wordt voorlezig gedaan van het koninklijk besluit, houdende benoeming van mr. M. baron Mackay, tot voorzitter dezer kamer, gedurende het nieuwe zittingjaar. De tijdelijke voorzitter zegt het volgende Hooggeachte Heer Mackay I Toen bij den aanvang der vorige zitting de Kamer u aanwees als den gewenschten man voor het voorzitter schap in hare vergaderingen een keaze door Hare Majesteit de Koningin bekrachtigd tastte zij niet in den blinde. Immers de leden dezer Kamer, althans de ouferen onder hen, waren niet vergeten de verdiensten, die gij in een vroegere periode ten bate van het voor zitterschap u wist te verwerven. En nu, gij hebt de ten vorigen jare gekoesterde verwachtingen van uwe talenten, van uwe werkkracht en van uwe toewijding aan de taak niet beschaamd. De voordracht dezer Kamer voor het nieuwe tijdperk heeft daarvan getuigd en Hare Majesteit heeft bij vernieuwing den wensch der Kamer gesanctioneerd. Ik zal u daarmede uit naam der Kamer mogen geluk- wenschen. Wil met denzelfden onverdroten ijver de taak hervatten, ons dienen met uwe niet harde maar toch vastberaden leiding. De Heere God onthoude u daartoe niet Zijn licht en Zijn kracht. Ik heb de eer u te verzoeken den voorzittersstoel van mij te willen overnemen". De heer Mackayden voorzittersstoel in nemende, zegt: Myne heeren 1 Op uw vereerende voordracht andermaal door Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin belast met de leiding van onze vergaderingen, aanvaard ik die taak met nieuwen moed, nu ik, bij de vervulling daarvan in het affceloopen zittingjaar, in ruime mate uwen wel- willenden steun mocht ondervinden, en in het vertrouwen, dat gij mij dien ook in dit jaar niet zult onthouden. Waar de kring, waarbinnen zich onze wetgeving be weegt, zich voortdurend uitbreidt en de medewerking der Volksvertegenwoordiging meer en meer gevraagd wordt om te voorzien in sociale nooden en behoeften, is het voorzeker niet vreemd, dat bij de behandeling dier belangrijke en gewichtige onderwerpen, de belangstelling der leden zich uit in een steeds talrijker deelnemen aan de openbare debatten. Bij de groote mate van vryheid van spreken echter, die ons reglement van orde in deze huldigt en waar de enkele middelen, die het aangeeft, om een steeds was- senden stroom van sprekers te keeren, slechts zeer zelden door deze Kamer worden toegepastblijkt m. i. de wenschelijkheid dat een ieder, gedachtig aan het hora rnit, de noodige zelfbeperking betrachte (bravo's) en het laat zich aanzien, dat by de behandeling van de vele wetsontwerpen die ons in de Troonrede worden toege zegd, ruimschoots de gelegenheid zal worden aangeboden i zich daarin te oefenen (gelach en teekenen van instem- J ming) opdat ook op die wijze totstandkoming der wetten, zoo min mogelijk worde vertraagd. i Maar hetzij onze discussiën van langer, hetzy van j korter duur zijn, mogen zij in ieder geval zich kenmerken door een toon van onderlinge waardeering. Onzen zeer geachten tijdelijken Voorzitter hartelyk dankend voor de vriendelyke woorden die hij tot mij heeft willen richten en met de bede, dat Gods zegen ruste op onzen arbeid, aanvaard ik het voorzitterschap dezer Kamer. Daverende toejuichingen). Het nieuwe lid, mr. Dolk, wordt de zaal binnengeleid en neemt, na door den voorzitter te zijn geluk gewenscht, plaats. Na ontvangst van mededeeling van inge komen stukken, ging de Kamer in de afdee- lingen tot onderzoek van het Concept-Adres van Antwoord op de Troonrede over. Inmiddels schorst de voorzitter de verga dering tot des namiddags 3£ uur, teneinde den Minister van Financiën in de gelegenheid te stellen de staatsbegrooting voor 1903 aan te bieden. EERSTE KAMER. Het gewijzigd Ontwerp-Adres van Antwoord der Eerste Kamer op de Troonrede luidt als volgt Mevrouw l 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft met groote vreugde Uwe Majesteit te midden der Volksver tegenwoordiging zien verschijnen tot opening van de nieuwe zitting. Het geheele Nederlandsche Volk heeft gedeeld in de angstvolle zorg van den Doorluchtigen Gemaal en van de Koninklijke Moeder gedurende de dagen, dat ernstige k' ankheid het aan allen zoo dierbaar leven bedreigde. Het gelukkig herstel van Uwe Majesteit vervult ons met innige dankbaarheid. 2. Met voldoening vernemen wij, dat de betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden, blijvende wat zij waren, ook dit jaar haar zeer vriendschappelijk karakter behielden. 3. De mededeelingen van Uwe Majesteit omtrent den algemeenen toestand hier te lande wekken onze levendige belangstelling. 4. Wij waardeeren het, dat by den wanoogst in eenige residenten op Java krachtige hulp van Gouver- nementswege is betoond. 5. Aangenaam is ons de getuigenis, dat Zee- en Landmacht zich met toewyding van hare roeping kweten en het korps vaa burgerlijke ambtenaren Uwer Majesteit alleszins reden tot tevredenheid gaf. 6. De indiening der door Uwe Majesteit aangekondigde voorstellen ten nutte van Moeder en Koloniën zien wij met groote belangstelling tegemoet. 7. Het beroep van Uwe Majesteit op onze toewijding aan de zaak van het vaderland zal niet te vergeels zijn Met haar vereenigen wij ons in de bede, dat onze arbeid met Gods zegen moge worden bekroond Oudenbosch, 17 Sept. Toen Zondag avond de heer S., baas op een der suiker fabrieken, was uitgegaan, werd zijn vrouw door een hevig rammelen en kloppen opge schrikt. Op de vraag wat men wilde, kreeg ze ten antwoord: Dat raak je niet, is de baas thuis Neen. Dan zal hij niet meer thuis komen ook. De ontstelde vrouw riep de hulp der buren in en S. bereikte langs een achterpad zijn woning. Twee kerels stonden op het Doelpad en braakten allerlei verwenschingen en bedrei gingen uit. Uitgeraasd gingen de heeren weer hun gang om tegen elf uur terug te keeren. Hetzelfde spelletje ontwikkelde zioh op nieuw, doch thans bleef het niet bij woorden. Waarschijnlijk denkende S. aan een der vensters te ontdekken werden hierop twee revolver schoten gelostwaardoor twee ruiten werden verbrijzeld. De heer S. loste daarop een schot in de lucht, waarop de kerels zich verwijderden. Als vermoedelijke daders zijn bekend zekere T. en Br. De inmiddels gewaarschuwde maré- chaussée stelde naar 't gebeurde een onder zoek in. Nieuw-Vossemeer. Dat het jachtveld onder deze gemeente nogal vrij goed van patrijzen is voorzien, bewijst wel het feit, dat door twee heeren jagers den eersten jachtdag niet minder dan 37 patrijzen werden Post en Telegrafie. De Staatsct. bevat het Koninklijk besluit, waarbij aan den heer J. P. Havelaar, directeur-generaal der posterijen en telegraphie, gedurende den tijd, dat hij zitting zal hebben als lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, verlof is verleend, en hij ontheven is van de waarneming van zijn betrekking. Bij koninklijk besluit zijn de functiën van directeur-generaal der posterijen en telegraphie gedurende het aan den heer J. P. Havelaar in die betrekking verleend verlof, tot aan het optreden van een nieuwen titularis, opgedragen aan den heer M. G. de Bloeme, administrateur bp het hoofdbestuur der postergen en Met 16 October a.s. wordt aan het postkantoor te Terneuzen overgeplaatst de commies S. Gaanderse van het postkantoor te Amsterdam. Heden (Vrydag) werd aao het Gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg aan besteed Het bouwen van een gymnastiekzaal en twee leslokalen aan de Rgks Hoogere Burger school te Middelburg. (Raming f 15.000). Er waren vpftien biljetten ingeleverd waarvan de laagste was van den heer J. A. van der Heil te Middelburg, voor f 14,199.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1