ZIERIKZEESdlIE NIEUWSBODE. Donderdag 18 September 1902. B E RIC H T. OPNEMING VOETPADEN. Algemeene Opneming NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e x* i li. z e e s c lx e O o xx ran t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7745. Directeur 9 A. 7. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Ad verten tienvan 13 regels 3C (Us. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaat«ruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Zijdie zich met 1 October a s. op deze courant abonneeren, ontvangen de tot dien datam verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. De DIRECTEUR van het Post en Telegraafkantoor te Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat, te rekenen van 21 September a.s., het kantoor op Zon en feestdagen zal geopend zijn: van 7.30 tot 8.30 voorm. en 12.30 1.30 nam. (Spoortijd). Zierikzee, den 13 September 1902. De Directeur, DE KLERCK. Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlaadsche pers is een inschrijving voor de Boeren geopend. Ook aan ons Bureau SchuithavenZie rikzee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botha, De la Rey en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en go'-d beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door ons ontvangen van De Nederl. Herv. Jongelingsvereeniging //Samuel" te Zierikzee f 1,—, a. M. J. f 25 te zamen met de vorige opgaaf f 966,75. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. van de De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week vanwege de gemeente eene zal worden gehouden van de VOETPADEN. Zierikzee, den 15 September 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. Het boycotten van loyale Afrikaanders gaat gestadig in de Kaapkolonie door. De Pro-boers of Pro-rebellen houden geen ver keer met hen, die aan de zijde der Engelschen hebben gestaanzij drijven geen handel met hen, negeeren hen in de kerk, willen niets met hen te maken hebben. De aldus voor dood verklaarde Afrikaanders gaan daar zeer onder gebukt, en eenigen, onder wien, naar men zegt, een Parlementslid, hebben reeds in de kerk openlijk hun «dwaling" beleden. Engeland. In het Phoenixpark is een monstermeeting gehouden van 20.000 burgers. De lord-mayor zat voor. Een motie werd aangenomen, waarin met verontwaardiging wordt terug gewezen de beleediging en de krenkiög der istad aangedaan door de afkondiging van de «Crimes Act", die gericht is tegen het recht van politieke aaneensluiting en vrijheid van de drukpers. De motie eindigt met een opwekking tot aansluiting bij de «United Irish League". Dillon, O'Brien en andere nationalistische parlementsleden hielden heftige redevoeringen tegen minister Wyndham en verklaarden dat de afkondiging der wet de macht der nationalisten slechte zal versterken. Rusland. Op bevel des Keizers hebben eenige oudste •dorpsbewoners uit de gouvernementen Kursk, Poltawa, Charkow, Tzschnernigow, Orel, Woronesch in het Gouvernementspaleis te Kursk een vergadering gehouden. De Keizer hield een toespraak. Hij herinnerde aan de plunderingen van winkels door boeren, die hun verdiende straf hadden gekregen en aan de woorden zijns vaders, tot de oudste dorps bewoners, bij diens kroning: steunt op den adel en gelooft geen dwaze geruchten. De Keizer ging voort met te zeggen, dat de oudsten aan hun mede-bewoners moeeten mede- deelen, dat hij hun werkelijke behoeften niet zonder voorziening zou lateu. De Russische Regeering beijvert zich tegenwoordig den adelstand in de hoogte te houden en te steunen en de verbrokkeling van adellijke grondbezittingen tegen te gaan. Door de van Staatswege gestichte Agrarische Bank voor den adel", welke hypotheken op grondbezittingen verleent, kon men dat doel □iet voldoende bereiken. Blijkens de lange lijsten der tweejaarlijksche verkoopingen van inbeslaggenomen goederen giDgen steeds meer adellijke grondbezittingen in niet-adelijke handen over. Om nu weder daarin te voorzien, zijn nu adellijke ondersteuningefondsen gesticht, welke voornamelijk ten doel hebben, grondbezittingen, welke door de Agrarische Bank verkocht moeten worden, te koopen en in beheer te nemen, tot de adellijke eigenaars na verloop van tijd die goederen weder kunnen inlossen. Ook worden uit die fondsen gelden geleend aan adellijke grondeigenaren, om hen in staat te stellen hunne verplichtingen tegenover de Adelsbank na te komen of andere hypothe caire schulden af te doen. Bij anti-Semitische onlusten te Ctsen- shova, Ruesisch-Polen, zijn 14 Israëlieten en één politie-agent omgekomen. Frankrijk. Minister Pelletan heeft in een redevoering gewezen op het belang van Corsica, Bizerta en Toulon voor de verdediging van de Fransche Middellandsche zee. Hij zeide ook Wij zijn genezen van onze droomen van wereldbeheersching, maar wij weten niet wat anderen voorbereiden. Veiligheid bestaat niet meer in onze beschaafde wereld. Aan het einde van de negentiende eeuwnadat Frankrijk verslagen was door de barbaren van het oude Germaniëheeft men helaas het vuistrecht zien terugkeeren, en de geheele wereld wordt overal beheerBcht door het beginsel van macht boven recht. Duitschland. Toen de trein met den shah van Perzië te Berlijn aankwam op de doorreis van Parijs naar Rusland, was aan het station ter begroeting aanwezig de staats-secretaris van buitenlaDdsche zaken Von Richthofen met ettelijke hooge ambtenaren en namens den keizer begroette hij den shah en wenschte hem een gelukkige reis, waarop de shah een gezellig praatje hield met de heeren, om dan zijn reis weder te vervolgen. Aan boord van de «Hohenzollern" is de keizer uit Kuxhaven vertrokken, ter bijwoning van de vlootmanoeuvres. De Boerengeneraals worden in den loop der volgende week te Berlijn verwacht. Aan het station zullen zij ontvangen worden door deputaties uit de vereeniging van voor malige Boerenstrijders en den Burenhilfsbund. Voorts is men voornemens, werkliedenver- eenigingen tot deelneming aan de ontvangst uit te noodigen. In het hotel «Prins Albrecht", waar de generaals hun intrek zullen nemen, organiseeren het Alldeutsche Verband en de Burenhilfsbund te hunner eer ieder een feestdiner. Bovendien is de Burenhilfsbund voornemens, den generaals een som van 200.000 mark ter hand te stellen. Tijdens het verblijf van de generaals te Berlijn zullen verscheidene openbare vergaderingen worden gehouden, waarin zij het woord zullen voeren. Onder alle voorbehoud publiceert de Berliner Zeilung een telegram uit Posen, luidende als volgt Toen gisteren timmerlieden de tribune wegruimden, waarop keizer Wilhelm door de gemeentelijke overheden ontvangen werd, vonden zij een gat, waarin vele dynamiet- patronen en stukken lood lagen. Een gedeel telijk opgebrande lont stond daarmee in ver binding. Terstond is door de politie alles in beslag genomen, en speurhonden zijn uitgestuurd om in deze zaak klaarheid te brengen. Een zeer groot diner heeft te Berlijn in 't nieuwe Paleis plaats gehad ter eere van den koning van Saksen, die daar ter stede vertoefde. Keizer Wilhelm heeft bij die gelegenheid in warme bewoordingen een toast op den reeds hoogbejaarden koning uitgesproken. Hij verklaarde, dat hij voor koning George dezelfde oprechte genegenheid gevoelde als hij die gehad had voor zijn broer en voorganger, koning Albert. Koning George eveneens aan 't feestmaal 't woord nemend, deed 't daarop, naar hij verklaarde, genoegen te kunnen meedeelen, dat Hij, Zijn huis en Zijn volk met een onverwoestbare standvastigheid de onderdanen van den keizer en 't keizerrijk zouden blijven. Belgi$. Voortdurend blijven de berichten over den toestand der Belgische Koningin even tegen strijdig. Van de ééne zijde wordt zij als in hopeloozen staat voorgesteld, terwijl andere berichten melden, dat 't gevaar weder geweken is en de Koning te Lucbon geruststellende tijdingen ontvangen en dan ook aan een I feestmaal te zjjner eere deelgenomen heeft. Nederland. Uden, 15 Sept. Zaterdagavond omstreeks 11 uur ontstond brand io de woning van den j venter A. K. tusschen deze gemeente en het gehucht Volke. In een oogwenk stond bet met stroo gedekte huis aan alle zijden in volle vlam, zoodat aan redding van meubilair niet te denken viel; alleen het vee wist men te behouden. Bereids viel het dak in toen nog een drie-tal kinderen met groote moeite uit het brandende huis werden gered. Het gezin, dat uit man, vrouw en een negental kinderen .bestaat, en hoofdzakelijk met venten en landbouw den kost verdient, ziet zich derhalve op eens van alles beroofd, en lijdt groote schade, daar het meubilair slechts matig verzekerd was. Het huis. behoorende aan den fabrikant C., was naar de waarde De politie, die onmiddellijk een onderzoek insteldearresteerde gisterenmorgen een negentien-jarig in de buurt wonend meisje, A. v. d. G. genaamd, -dat bekende het huis in brand te hebben gestoken. Volgens hare verklaring had zij vooraf voor dit doel bij den heer K. petroleum gekocht daarin een stroowis gedrenkt, die zij vervolgens in brand stak, en daarna door een opening in de planken in den paardenstal wierp. Na hare afschuwelijke daad bedreven te hebben, ging zij naar de op 20 minuten van daar tegenover het station gelegen fabriek van den heer C. hulp halen, die echter te laat kwam. Groningen, 16 Sept. Alhier heeft zich een comité gevormdom de Boeren generaals uit te noodigen de stad te bezoeken. Gevraagd zal worden, of de generaals op een dag in de volgende of op een dag in de daaropvolgende week willen komen. Apeldoorn16 Sept. Men doet hier moeite de Boerengeneraals op een bezoek te krijgen. Er zou dan ten voordeele van de Boeren een zanguitvoering gegeven worden. Zutphen, 16 Sept. Toen een huzaar, die pas van de klas van discipline terug is, over zijn tijd in beschonken toestand in de kazerne terugkwam, wilde de wacht hem iu arrest brengen. Hij verzette zich daartegen, trok zijn sabel, en hakte er in den blinde op los. De wachtmeester kreeg een houw oveiv zijn hand, en een steek in de zijde. Nadat de woesteling alles, wat in zijne nabijheid was, kort en klein had geslagen, gelukte het eindelijk hem achter slot en grendel te brengen. Amsterdam, 16 Sept. Alhier is door inbrekers een brutaal stukje uitgehaald. De familie W. H. O., wonende Van Eeghenlaan 10, was niet thuis, uitgenomen één familielid, die zou oppassen. Vermoedelijk hebben de dieven in de nabijheid van de woniDg óp den uitkijk gestaan, want de diefstal is geschied in zeer korten tijd, toen bedoeld familielid even afwezig was. Blijkbaar met een valschen sleutel zijn zij binnengekomen, een een aantal kasten werden opengebroken, en verschillende voorwerpen gestolen. Voor zoover kan worden opgegeven, zijn gestolen 24 stel zilveren lepels en vorken, 12 paar kleine dito, twee zilveren voorsnij messen en vorken, 12 zuurvorken met paarle moeren heften, verschillend zilveren tafel servies, eenige gouden sieraden, armbanden met diamanten en eenige kleinigheden. Sinds lang heft hier ter stede de gemeente een geringe belasting op uithang borden buiten de huizengevels. Tot voor korten tijd slaagden eenige winkeliers erin deze belasting, in de wandeling precario geheeten, te ontduiken. Zij hingen de vaderlandsche vlag uit, wat geen ingezetene verboden kan worden, maar schreven de vlag vol met loftuitingen op hunne koopwaar. Er is een stokje voor gestoken; de driekleur, op die wijze misbruikt, wordt als uithangbord beschouwd en belast. Thans echter is de overheid nog een stap verder gegaan ook voor vlaggestokken, die schuins over straat uitsteken en die men, omdat zij zwaar eu lastig te hanteeren zijn, laat staan als de vlag is bianengehaald om ze een volgende maal weder te benutten, zal voortaan precario betaald moeten worden. Daar deze belasting slechts één gulden bedraagt en het binnen halen en opbergen van den stok in den regel méér kost dan één gulden, zal het waar- schynlijk aan den fiscus, die hier op de kleintjes let, gelukken, langs dezen nieuwen weg nog enkele guldens in de stadskas te doen I vloeien. In Maison Bellevue vond Dinsdag een j druk bezochte kiezersvergadering plaats, belegd door katholieken en anti-revolutionairen, ter aanbeveling van de candidatuur-Bijleveld. De tegen-candidaat bij de herstemming op Don- derdag a.s., mr. P. J. Troelstra, was uit- genoodigd ia deze vergadering mede het woord te voeren, en was vroegtijdig aanwezig. I Toen ook de heer Bijleveld, precies om 8 j uur, het podium betrad, gaven de beide candidaten elkander de hand. Nadat de heer Bijleveld zijn standpunt had blootgelegd, j verkregen ds. de Visser en de heer Smit, als vertegenwoordiger der katholieken, het woord, i De laatste spreker spoorde de kerkelijke j kiezers aan bij de herstemming even flink op j te komen als de sociaal-democraten reeds bij j de eerste stemming deden. Hierop voerde mr. Troelstra het woord, die zich er toe bepaalde de aanvallen af te weren, die de onderscheidene sprekers tegen de sociaal-democratie gericht hadden. Na re- en dupliek ging de vergadering om half één uiteen. In de hedenavond gehouden vergadering der Vrijzinnig-democratische Vereeniging werd met algemeene stemmen besloten, bij de komende herstemming in district IX mr. P. J. Troelstra krachtig te steunen. Utrecht, 16 Sept. De ruim 82-jarige weduwe F., in de Choorstraat woonachtig, is Zondagmorgen op een nootlottige wijze aan haar eind gekomen. Sedert geruimen tijd kindsch, werd zjj steeds door haar huisgenooten met de meeste zorg bewaakt. Dien morgen schijnt zij echter vroeger dan gewoonlijk te zijn opgestaan, daarna het raam van haar slaapkamerdie op de derde verdieping is gelegen, te hebben geopend en vervolgens naar buiten te hebben gekeken. Hierbij heeft zij zich blijkbaar te veel voorover gewaagd, zoodat zij haar even wicht verloor en naar beneden stortte. Opgenomen en in haar woning gedragen, bleek zij het bewustzijn te hebben verloren, doch had oogenschijnlijk overigens geen letsel bekomen. Niettemin werd aanstonds de hulp van een geneeskundige ingeroependoch nog vóór deze was verschenen, was het oudje reeds tengevolge van hersenschudding bezweken. 16 Sept. Gisterenavond om elf uur is de beambte der Ned. Centr. Spoorw. B., bege leider van het salonrijtuig van H. M. de Koningin-Moeder, bij het binnenkomen te Utrecht uit den nog in beweging zijnden trein uit Baarn gestapt, waardoor hij struikelde, hetgeen ten gevolge had, dat zijn linkerbeen werd overreden. De eerste hulp werd op het terrein-N. C. S. door dr. Vrijheid verleend; daarna is B. naar het stedelijk ziekenhuis gebracht. 's-Gravenhage, 15 Sept. De aankomst van H. M. de Koningin aan het Staatsspoor station droeg het gewone eenvoudige kenmerk, met dit onderscheid, dat Z. K. H. de Prins, kort te voren uit Aken alhier aangekomen, Zijne gemalin aan den trein wachtte. Z. K. H. geleidde H. M. uit het salonrijtuig, en op dit oogenblik had een hartelijke begroeting tusschen het hooge Echtpaar plaats. Verder waren op het perron slechts aan wezig de burgemeester, die H. M. namens de burgerij van harte welkom heettede luitenant-generaal Scherer, gouverneur der residentie, en de stalmeester baron Bentinck. Na een kort onderhoud begaf H. M. zich aan den arm van Haren gemaal naar buiten, waar de verschijning van H. M. een krachtige juichkreet uit de rijen der corporatiën en de menigte deed opgaan. Op Haar weg Daar het rijtuig zag men H. M. de kinderen, die bloemstukken en het album aanboden, vriendelijk toespreken en de hand reiken. Het kindergezang was inmiddels zachtkens en statig aangevangen. H. M. besteeg toen de open calèche, en bleef staande in het rijtuig, een gedeelte van het koor aan- hooren, totdat H. M. onder het met de hand toewuiven van de menigte, langzaam wegreed. Op dat oogenblik steeg een jubelkreet de lucht in, die zich al verder en verder voort plantte, naarmate het rijtuig het station achter zich liet. Het gelaat van H. M. teekende een aan gename verrassing. En zoo nam H. M. langs den geheelen weg, die zwart van de menschen was, de hulde van het volk in ontvangst. Bij de brug aan de Heerengracht was er nauwelijks ruimte geDoeg om het koninklijk rijtuig te laten passeeren. Daar werd dan ook langzaam gereden, en déar werden 't eerst de hoera's en het «leve de Koningin" overstemd door het gezang der volksliederen, die door een zangvereeniging voor de Teeken-academie aangeheven, tot aan het Voorhout door de duizenden werden overgenomen. In 't Voorhout werd in draf de rit voort gezet naar het paleis. Met beide handen wuivend, en vriendelijk buigende, beantwoordde Koningin Wilhelmina de juichkreten van de ontzaglijke menigte. Het was een levendig en weldadig aandoend tooneeldat niets anders dan een diepen indruk kon maken op het koninkljjk echtpaar, toen het vijf minuten vóór vieren uit de Heulstraat kwam aanrijden. Met een bemin nelijk lachje en herhaalde buigingen dankte Hare Majesteit voor deze geestdriftige ont vangst bij de eerste maal, dat Zij na zoo langen tijd Haar paleis in de residentie weer mocht binnengaan. Onder één der colonades hadden verscheidene ridders van de Militaire Willemsorde dank baar gebruik gemaakt van de toestemming, om van die plaats getuigen te mogen zijn van de blijde terugkomst van Hare Majesteit. Na in de vestibule ontvangen te zijn door den hofmaarschalk, baron Clifford, vertoonden H. M. en de Prins zich, nauwelijks de boven verdieping bereikt hebbende, nogmaals aan het publiek achter het bekende venster, waarop een nieuwe uitbarsting van geestdrift volgde. Terwijl de ontzaglijke meDschenmassa voor het paleis gereed stond om het défilé van de vereenigingen uit den Dierentuin af te wachten, kwam tot aller verrassing een rijtuig voor, waarin H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik plaats Damen. De Prins mende zelf de paarden. Tengevolge van dit onverwachte rijtoertje van H. M, en Z. K. H., had het défilé der vereenigingen voorbij het Koninklijk Paleis eerst te 6 uren plaats. Ongeveer kwart vóór zessen keerden de Koningin en Haar gemaal ten paleize terug. Tien minuten later kondigde een luid gejubel het oogenblik aan, waarop de beide Vorste lijke personen, omringd door dames en heeren der hofhouding, het paleis-balcon betraden, om van daar dit deel der volkshulde in ontvangst te nemen. De Prins droeg de admiraals- unnform. H. M. was in een wit kleed. En toen daagde, onder de tonen van een opwekkenden marsch, uit de Oranjestraat de stoet op. Voorafgegaan door een talrijke macht bereden en aodere politie, waarachter het comité marcheerde, naderde de optocht het Koninklijk paleis in de vroeger vermelde volgorde. Op het voorplein van het paleis trad het comité uit den stoet, en plaatste zich met ontbloot hoofd, en na een eerbiedigen groet aan het Vorstelijk Echtpaar, in een bal ven cirkel voor het paleis. In de meest uitstekende orde defileerden de vereenigingen. De leden van elke ver eeniging zwaaiden met de hoeden, terwijl de vaandeldrager met de banier salueerde. De meesten der mannen uit het volk lieten hun groet vergezeld gaan van hartelijke hoera- kreten. Een kranig figuur maakten de turn verenigingen met hun in scherm- of gymnastiek- costuum gestoken leden, die kranig voorbij- marcheerden, en voor het paleis op commando »hoofd rechts" draaiden. Bij elk saluut met een vaandel neeg H. M. vriendelijk, terwijl de Prins het militair saluut bracht. Het voorbijtrekken, ten aanschouwe van een opeengepakte menigte, duurde ongeveer een kwartier. De optocht trok langs het Noordeinde over de Plaats enz. terug. Na afloop werd het comité van regeling l l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1