Dinsdag 1$ September 1902. I C o u r a n t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ Patent-Oliejassen. NIEUWSTIJDINGEN ZIERIKZEESCIIE (SS i e r i Is. zeesohe NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 774-4, root Directeura. J. DE LOOZE. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Loozf,, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkhi,, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels YS cts. Elke regel meer lö cts. Maya zijn Poftntraat C 103 IN BERICHT. Zijdie zich met 1 October a o. op deze courant abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende no miners gratis. Alle brievengaarders en boek- handelaars nemen abonne menten aan. De DIRECTEUR van het Post en Telegraafkantoor te Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat, te rekenen van 21 September a.s., het kantoor op Zon en feestdagen zal geopend zijn: van 7.30 tot 8.30 voorm. en 12.30 1.30 nam. (Spoortijd). Zierikzee, den 13 September 1902. De Directeur, DE KLERCK. Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlatidsche pers is een inschrijving voor de BoereD geopeud. Ook aan ons Bureau Schuithaven, Zie rikzee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botiia, De la Rev en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en goed beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door ons ontvangen van Baron van D. te Zierikzee f5 Jongedoehterö- vereeniging „Lydia" te Bruinisse f 10; een onbekende f 1te zamen met de vorige opgave f 940,75. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. opstandelingen in de Kaapkolonie. Uit het getuigenis van vele rebellen en ook van een bekend Boeren-generaal haalt hij de stolling, dat de meerderheid van de rebellen zich bij de commando's aansloot uit vrees voor de gevaDgenis. Op het valsche getuigenis van Kaffers, op bloote vermoedens, als een voorzorgsmaatregel werden telkens zooveel Afrikaanders aan de schande en ellende van het gevangen zitten blootgesteld, dat heele soharen jonge en oude mannen liever de wapenen opnamen. En de hardheid, waarmede gevangen rebellen gestraft werden, maakte van de anderen de koppigste vijanden: zij vochten zich liever dood dan in handen der Engelschen te vallen. Zoo heeft, gelijk in de republieken, ook in de Kolonie het onmee- doogende optreden van Engeland den oorlog verlengd. Het proces van den prins Van Braganza 1 te Londen heeft het verwachte verloop. De i prins zit met zijn medeplichtigen op het 1 zondaarsbankje. Onder het talrijke publiek bevonden zich Donderdag prins Nikolaas van Braganza en vele bloedverwanten en vrienden van den prins. Het openbaar ministerie verklaarde, dat de onzedelijke daad van den prins oogelukkig al te vaak voorkomt te Londen, maar toch scheen de aanklacht tegenover den prins door gebrek aan overtuigend bewijs niet te zullen worden gehandhaafd. De uitspraak viel dan ook in dien zin. De jury van Old Bailey heeft den prins wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, en zijn onmiddellijke invrijheidstelling bevolen. Maar zijn drie mede-beschuldigden, van lager stand, zooals men weet, zijn tot reBp. 2 jaren, 40 en 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij het in ontvangst nemen van het diploma, waarbij hem het eere-burgerschap der stad Waterford verleend werd, heeft de bekende Iersche afgevaardigde John Redmond in een toespraak gezegddat de uitzonderings maatregelen voor Ierland eiken tegenstand tegen het Engelsche juk wettigde, ook Zuid-Afrika. Sir Albert Hime, de Eerste Minister van Natal, is opgekomen tegen eenige beweringen van generaal Botha in het onderhoud tusschen do Bóeren-generaals en Chamberlain. Hij zeide dat Botha's verklaringdat de inwoners van Engelsche afkomst in Natal vijandig gezind zijn tegen de Boeren en dat hijzelf niet in Natal zou kunnen wonen, op een misverstand berust. »De Engelschen in Natal", zeide bij, koesteren volstrekt geen vijandige gevoelens tegen de Boeren. Wij hebben altijd op een goeden voet gestaan met onze eigen Boeren in Natal en er is geen reden waarom dat in het nieuwe gebied anders zou zijn". Lord Milner is uit Johannesburg ver trokken om een rondreis te ondernemen. Hij wordt vergezeld o. m. door generaal Baden- Powell. In de Kaapsche Wetgevende Vergadering sprak Donderdag de Afrikaander-afgevaardigde Merriman tot verdediging van zijn motie, afkeurende de voorgestelde schorsing van de grondwet en hulde brengend aan de houding van den premier, sir Gordon Sprigg. Hij schetste de houding der progessisten als «beneden alle kritiek", en viel lord Milner heftig aan over diens brief aan 'den gouverneur, sir Walter Hely-Hutchinson, verklarende, dat Milner zich als partijganger gemengd had in den strijd. Dr. Smartt verdedigde lord Milner, die zich loyaal heeft onderworpen aan de beslissing van minister Chamberlain, en geduldig zal wachten, tot de loop der gebeurtenissen zijn houding rechtvaardigt. Engeland. In de Daily News weer eee belangwekkende brief »an den Rev. Dewdney Drew o?or de Ooatsnrijk-Hongarije. De manoeuvres te Sasvar in Hongarije zijn begonnen. De Keizer is, behalve van den Duitschen kroonprins als gast, vergezeld van de aartshertogen Jozef en Reinier. De troepen hebben hunne volle oorlogs- uitrusting mede in 't veld, met inbegrip der nieuwe soepketels. Er zijn voorts automobielen vrachtwagens, luchtballons met hun personeel, enz. Van de nieuwe kanonnen, waarvoor de fondsen al een heelen tijd zijn toegestaan, is J er echter nog geen een. De jongste proeven I moeten niet volkomen geslaagd zijn, en daarom doen de oude kanonnen nog dienst. Frankrijk. Uit de kelders der Fransche Bank is een bedrag van 220,000 francs aan goud gestolen. In weerwil van uitgebreide stelsels van controle, geblindeerde deuren, vernuftige sluitingen, ingemetselde grondkelders, schei- toestellen, hebben de dieven elf zakken met goudstukken weggenomen. I Uit een en ander leiden de directeuren der bank af, dat de dieven beambten der instelling moeten zijn. Duitschland. Het Berlijnsche gemeenteraadslid Kauff- mann, de niet erkende tweede-burgemeester, j keert de volgende week naar Berlijn terug en hervat dadelijk zijn ambtsbezigheden. Nederland. Sneek, 13 Sept. Namens de erfgenamen van wijlen jhr. Van Swinderen, in Mei j.l. te Rijs (Gaasterland) overleden, hebben de personen, die aan dien boedel iets verschuldigd zijn, aanschrijving gekregen het verschuldigde vóór 15 Nov. te voldoen. Menig schipper zit daardoor verlegen, want hoeveel schippers (buiten-, zoowel als binnenvaarders) geholpen werden door jhr. v. Swinderen, is niet te zeggen. Men beweert zelfs, dat tot de schuldenaren meer dan 1300 schippers behooreo. De heer Van Swinderen was zóó geacht en bemind, dat boeren en schippers zijn buitenverblijf te Balk, waar hij woonde, slechts blootshoofds passeerden. Zutphen, 13 Sept. Een gevaarlijk sujet is hedenmiddag uit het huis van bewaring alhier ontsnapt. Bij de wekelijksche schoonmaak nam bij zijne kans waar, vluchtte het huis uit, wierp zijne klompen weg, en draaide de Hoven in, koers zettend in de richting van Voorst. De voortvluchtige is de 25-jarige L. B. R., zonder vaste woonplaats, laatst te Oldenzaal; hij werd Woensdag door de rechtbank alhier veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf wegens poging tot verkrachting en diefstal aan den openbaren weg te Apeldoorn. Hij zat hier in het huis van bewaring, In af yachting zijner overbrenging naar een strafgevangenis. De vluchteling is hedenmiddag nog gearresteerd. Hij had zich achter een struik verborgen en werd er gevonden door den agent v. d. Mars en den deurwaarder van het kanton Zutphen, den heer D. Schultz. Deze was per fiets het spoor van den voort vluchtige gevolgd. De agent van politie deed hem de handboeien aan, terwijl de heer Schultz zoo practisch was om zijn fietsketting voor dat doel te gebruiken. Aldus verzekerd werd de misdadiger naar zijn logies terug gebracht. Amsterdam, 14 Sept. Vóór eenige maanden werd door de politie geheel uitgeput en bijna stervende van de straat opgeraapt, en naar het gasthuis vervoerd de welbekende millioenen- juffrouw Jannetje Struijk, die omstreeks 1880 half Amsterdam en daarna Rotterdam op haren en snaren zette, en groote kapitalen wist af te troggelen door met weergalooze radheid van tong van een millioenen-erfenis te vertellen, die haar ten deel zou vallen. Men verwachtte toen, dat hare levensdagen ten einde liepen, hetgeen later bleek niet het geval te zijn, want zij heeft dezer dagen die inrichting weder verlaten, om haar ellende leven daarbuiten als voorheen, weder voort te zetten. Wie nu in Amsterdam de brug over de Heerengracht bij de Raadhuisstraat passeert, zal haar daar vinden als een onooglijk vrouwtje. Een zwarte kap over de viesbruine, los hangende haren een paars jak over 't gebulte bovenlijf boven een gevlekten zwarten rok. De voeten sloffen in een paar scheef getrapte leeren pantoffels. Moeilijk voortgaande,steunend op een stokje, prevelend sufjes een paar onverstaanbare woorden, duwt zij de voor bijganger een doosje lucifers onder den neus, sukkelt een paar stapjes mee, totdat aalmoes of snauw haar weer haar standplaats doet Dat het zaak is op te passen als men bagage heeft, en aan het Centraalstation alhier aan de loketten plaatsbiljetten gaat nemen, ondervond iemand, die verleden week even zijn koffertje nederzette, en zich om- keerende, bemerkte, dat het gestolen was. Het koffertje bevatte een bedrag aan geld en een aantal brillen. De directie van liet Nieuws van den Dag acht het een groot voorrecht mede te kunnen deelen, dat zij het recht van uitgave voor Nederland verworven heeft van «Paul Krüger's gedenkschriften", en dit werk als premie voor de lezers van 11 et Nieuws van den Dag en het Zondagsblad zal uitgeven in de maand November a.s., tegelijkertijd met de verschijning van de vertalingen in Europa en Amerika. Generaal Ben Viljoen's geschiedenis van den oorlog in Zuid-Afrika zal binnen enkele weken bij den uitgever W. Yersluys alhier verschijnen onder den titel: «Mijne herinne ringen uit den Anglo-Boeren-Oorlog". Utrecht, 13 Sept. Op de Bildetraat stond een ongeveer 18-jarig jongmensch aan den kant van den weg iets aan zijn rijwiel te herstellen. Terwijl hij daarmede bezig was, kwam een net gekleed jongmensch van bijna gelijken leeftijd bij hem staan kijken, en bood aan hem behulpzaam te zijn, toen hij bemerkte, dat de ander het alleen moeielijk afkon. Nadat het werk was afgeloopen, gaf de helper te kennendat naar het hem voorkwam, fietsen in 't geheel niet moeielijk was, en dat elk, die maar durfde, het dadelijk kon. Om de proef op de som te leveren, zou hij zelf, ofschoon hij nog nooit op eèn fiets had gezeten, er met behulp van den ander opstijgen, en daarna zonder verdere hulp kunnen rijden. Natuurlijk wilde de ander dit wel eens zien, en stelde daarom gaarne zijn fiets voor enkele oogenblikken ter beschikking van zijn nieuwen kennis. Deze klom daarop, naar het scheen, met veel moeite, op het rijwiel, doch kreeg er op eens den slag van, en reed zoo hard hij kon weg, zonder blijkbaar aan terugkeeren te denken. Te laat zag de eigenaar in, dat hij dupe was geworden, doch gelukkig bood een motorfietser aan, wien hij zijn wedervaren mededeelde, den dief zoo mogelijk te achterhalen. Dit gelukte dezen even vóór het dorp De Bildt, doch de dief, zich achter volgd ziende, sprong van het rijwiel, wierp dit tegen den grond, en maakte zich daarna ijlings uit de voeten. Dat de ander verheugd was zijn rijwiel, dat hij reeds verloren waande, weder terug te zien, laat zich deoken. 's-Graveiihage, 13 Sept. In het gebouw van het kantongerecht op het Binnenhof, waar heden burgerlijke terechtzitting werd gehouden, heeft hedenmiddag, omstreeks 12 uur, een moordaanslag plaats gehad, waaraan de bedreigde echter gelukkig wist te ontkomen. Het had reeds vóór den aanvang der zitting de aandacht getrokken, dat eene Zeeuwsche vrouw, die zich in den gang ophield, niet goed gezind bleek tegen den zaakwaarnemer B., die voor den kantonrechter een zaak te behandelen had. Herhaalde malen werd zij door ambtenaren van de griffie gewaarschuwd zich rustig te houden, wilde zij niet uit het gebouw verwijderd worden, en voor alle zekerheid werd een politie-agent gewaarschuwd, die dan ook in het gebouw kwam om een oogje op haar te houden. Tijdens de terechtzitting nam de vrouw plaats op de voor het publiek bestemde banken in de zaal. Toen de zaakwaarnemer B., na behandeling zijner zaak, de zaal verliet langs den voor de practizijns bestemden uitgang, verliet de vrouw gelijkertijd de zaal. Plotseling werden de in de zaal aanwezigen opgeschrikt door het knallen van een schot in de vestibule, en toen bleek, dat de vrouw, op het oogenblik dat B. in de vestibule verscheen, op hem was toegeloopen met een revolver in de hand. B. vluchtte ijlings de naar de griffie leidende trap op, maar tegelijk loste de vrouw een schot. Gelukkig miste zij en kwam de kogel terecht in een der muren langs de trap. Met de revolver omhoog gericht bleef zij toen beneden aan de trap even staan. Dadelijk echter sloeg de compagnon van den heer B. het wapen neer, dat zij toen in haar zak stak. Het werd haar echter door de politie en de beambten van het kantongerecht ontnomen. De agent arresteerde haar en bracht haar over naar het bureau aan de N. Haven. In de vestibule weigerde de vrouw te zeggen wat haar tot deze daad bewogen had. Dat zou zij later wel voor de rechtbank zeggen, verklaarde zij. De vrouw is genaamd Nelly Lockerse en is 29 jaar oud. In hoogst overspannen toestand werd zij overgebracht naar het politie-bureau, waar, wegens hare opgewondenheid, van een verhoor door den commissaris, den heer Dietz, voor- loopig geen sprake kon wezen. Volgens een algemeen gerucht zou vroeger een zekere verhouding tusschen den zaak waarnemer en de vrouw hebben bestaan en moet de houding, welke hij daarna tegen haar aannam, haar tot de daad hebben geleid. Verschillende personen, die in het kanton- gcrechtgebouw vertoefden, verzekeren dat de zaakwaarnemer en de personen die hem vergezelden, zich onbehoorlijke uitdrukkingen tegen de vrouw hebben veroorloofd in het Op de revolver werden nog vier scherpe patronen bevonden. Een stuk van den kogel werd teruggevonden in de wachtzaal, voor het publiek bestemd, grenzende aan de audiëntiezaal. Dit stuk is vermoedelijk bij het in aanraking komen van den kogel met den muur tot daar teruggesprongen. Nelly (eigenlijk Neeltje) Lockerse is in Amsterdam geen onbekende. Het zeer op gewekte goedbespraakte persoontje in de Zeeuwsche boerinnedracht met de blozende bloote armen vertoonde zich meermalen op de redactiebureaux althans het onze ter aanbieding van de pennevruchten, welke zij, als dienstbode, in hare vrije uren wist te vervaardigen. Wij hebben wel eens iets van baar geplaatst als we ons goed herinneren een stuk in het belang van den dienstbaren stand maar een grooter werk, over vele cahiers verdeeld, was ons te machtig. Over het geheel gaf zij den indruk van een meisje met voor hare positie goede ontwikkeling en zeer verlichte denkbeelden. N. v. d. D. De naam doet ons vermoeden dat zij uit Ierseke afkomstig is en dezelfde persoon die wel eens hare gevoelens ten beste gaf in geschriften. Zoo verscheen in den loop van dit jaar nog eene brochure van hare band, getiteld «De Christen en zijn Bijbel". Midd. Ct. Geruimen tijd vóór het uur der droevige plechtigheid was aangebroken, stond een belangstellende menigte vóór het huis, om tegenwoordig te zijn bij de uitvaart van den betreurden staatsdienaar jhr. mr. T. van Asch van Wijck. In het sterfhuis leidde da. Van Gheel Gildemeester vooraf een lijkdienst, in het bijzijn o. a. van de vertegenwoordigers der Koninklijke Familie, van de Ministers, de voorzitter der beide Kamers, den Russischen gezant als deken van het diplomatieke corps, den secretaris-generaal van Koloniën, eenige Kamerleden enz. De uitvaart zelve was, overeenkomstig den wensch van den ontslapene, hoogst eenvoudig. Slechts één kransdie welke namens de familie aan het lijkkleed was gehecht. De kamerbewaarder en boden van Koloniën gingen langs den rouw wagen. Toen deze passeerdeontblootte ieder eerbiedig 't hoofd. In drie Hofkoetsen hadden resp. de ver tegenwoordigers van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins plaats genomen. Op de begraafplaats was een talrijke menigte uit alle raDgen en standen der bevolking, die eere kwam bewijzen aan den ontslapen, populairen, hooggeachtenoverledene en zeer velen ook uit de kringen, die hem meer nabij stonden: Vele leden der Kamers, oud-ministers, gouverneur Lely, verscheidene buitenlandsche gezanten, de vice-president en vele leden van den Raad van State, de burgemeester van Den Haag, en vele oud- en tegenwoordige Raadsleden enz., de Commissaris der Koningin, vele dignitarissen van bureaux van algemeen bestuur enz., vooral van Koloniën. Dr. Kuyper sprak als vriend van den ont slapene een diep geroerd afscheidswoord. Een gemoedelijke toestand bestond tot voor korten tijd ter Landsdrukkerij. Daar kwam tweemaal per week, 's Woensdags en 's Zaterdags, de barbier in de werk plaatsen, om de gegadigden van hun stoppels te ontdoen. De typo's traden daarbij beurt voor beurt aan, juist als in den scheerdere winkel, met dit verschil slechts, dat zij onder 't inzeepen doorwerkten. De baardschrapper had 't druk, zijn klanten zagen er graag netjes uit vóór zij de lokalen verlieten. De nieuwe directeur der drukkerij heeft evenwel naar trouwens verwacht werd de typographische scheerderswinkel gesloten. In het hotel Den Ouden Doelen is aan gekomen de luit.-generaal Ying Tsjang, gezant van China bij ons Hof, en dr. Kreyer, gezant- schap8raad van China, tevens tolk. De gezant maakte zijn opwachting bjj den minister van buitenlandsche zaken. De toestand van President Steyn gaat gestadig vooruit. Zijn vertrek naar Montreux zal vermoedelijk omstreeks den 25en plaats hebben. De heer Reitz vertrekt den 25en dezer per stoomschip «Statendam" van Rotterdam naar New-York. Hij gaat in Amerika lezingen houden, zoowel voor eigen onderhoud als in het belang van land en volk in Zuid-Afrika. De drie generaals, Botha, De Wet en De la Rey, hebben bij hun bezoek te Amster dam aan mejuffrouw Thérèse Schwartze persoonlijk toegezegd, gaarne te willen posee ren voor hunne portretten. De schilderes heeft het voornemen, indien deze portretten gereed zullen zijn, ze met de vroeger reeds door haar geschilderde portreten van President Krüger, Generaal Joubert en Wolmarans te zamen in verschillende plaatsen tentoon te stellen ten bate van de Boeren- fondsen. Het heet, dat het bezoek der generaals aan België zal plaats hebben in den loop der volgende weekterwijl als datum van hun komst te Berlijn 22 of 24 September a.s. wordt genoemd. Het Volkszeebad te Scheveningen wordt heden (Maandag) gesloten. Rozendaal, 13 Sept. Hedenochtend heeft men op den weg van hier naar Esschen het lijk gevonden van een net gekleed persoon, met een schot in het hoofd en in den hals. Geldswaarden, nóch horloge, nóch ook een revolver werden op het lijk gevonden, zoodat men meent te moeten veronderstellen, dat hier een misdaad gepleegd is. Daar het lijk op Belgisch grondgebied, ter hoogte van het gehucht Heikant, gevonden is, is de politie te Esschen gewaarschuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1