ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 13 September 1902. (Z i e r i lac. z e e s c h. e C o u r a n "t). Eerste Blad. I RECLAMES. J. DE GRAAF Cz„ Patent-Oliejassen. B E RIC H T. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. t De prija per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7743. Directeur a. j. DE looze. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Ad verten tien van t3 regela 30 Cta. meerdere regela 10 Cta.kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags miJdaga 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FkSnket,, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels T'ö ets. Elke regel meer IS ets. Jflaflasijn JPoststraat C 103 IN Zijdie zich met 1 October a.s. op deze courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. Het bureau van dit blad (hoek Scliuitliaven teZierikzee) is eiken werkdag geopend van des voor- middags 0 tot des avonds 9 ure tot het aannemen van advertentiên en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam -gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiên bij abonnement van 250, 500, 1000 of 3000 regels, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervan is aan het bureau verkrijgbaar en wordt ook op verzoek aau buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlandsche pers is een inschrijving voor de Boeren geopend. Ook aan ons Bureau Schuithaven, Zie rikzee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botiia, De la Rey en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en goed beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door ons ontvangen van W. S. f2,50; van een onbekende f2; M. C. de C. f 10; F. A. K. f 10; C. van O. te Nieuwerkerk f3; te zamen met de vorige opgave f 924,75. De Directeur-Uitgever, A. J, DE LOOZE. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op NXaauvlugr dun 15 September e.lc., des namiddags te 3 uur, op' het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden waarin de onder staande zaken ter tafel zullen worden gebracht. Zierikzee, den 41 September 1902. De Burgemeester, ch. w. vermeijs. 1. Resumtie notulen. 2. Brief van den heer J. A. Legemaat, houdende kennisgeving, dat hij zijne benoeming tot Regent van het Burgerweeshuis aanneemt. 3. Adres van A. H. Blom, houdende verzoek om de lijnbaan, met ingang van 1 Januari e.k., andermaal op dezelfde voorwaarden voor 20 jaren, in gebruik te mogen verkrijgen, met voorstel van Burgem. en Weth. 4. Aanbeveling van Burgem. en Weth. ter benoeming van een leeraar in de aardrijkskunde aau de Hoogere Burgerschool. Enz. Onder het buitenlandsch nieuws kan men den inhoud van het onderhoud lezen, dat de groote Transvaalsche helden met den Engel- schen Minister van Koloniën in Londen gehad hebben. Na zich eerst op kleinzielige wijze op de Boerengeneraals gewroken te hebben, omdat zij geweigerd hebben de vlootrovue bij te wonen, en tevens de uitnoodiging deel te nemen aan een diner ten zijnen huize afsloegen, heeft Lprd Chamberlain de ver zoeken der afgezanten van het dappere Boerenvolk beleefd, maar beslist van de hand gewezen. Dit resultaat verrast ons niet. Wij hadden in hoofdzaak niet anders verwacht. De Engelsche pors had het ons reeds duideljjk aangekondigd. Om politieke redenen wil de Engelsche regeering de Boeren, stoffelijk geruïneerd als zij zijn, er niet boven op helpen. Zij heeft bij de vredesvoorwaarden te Vereeniging wel drie millioen p. st. voor den wederopbouw der hoeven en het erlangen van een nieuwen veestapel, den Boeren toe gezegd, maar het is bekend, hoe de Britsche regeering haar woord gestand doet. Zij besteedt het geld hoofdzakelijk ter belooning van de Nationale Verkenners, de terecht verachte landverraders. Ook ten aanzien der amnestie voor de rebellen in de Kaapkolonie houdt zij zich niet aan de mondelinge overeenkomst, die voor een eerlijk volk even bindend moet zjjn als de schriftelijke. De Engelsche natie bewijst hierdoor opnieuw, dat zij den naam van «trouweloos Albion" terecht verdient. Onder de Reuter-telegrammen heeft deze week de aandacht getrokken een depêche uit Johannesburg, waarin vermeld word, dat in een aldaar gehoudene vergadering een brief voorgelezen werd van lord Milner. In dien brief nu deelde deze onder anderen mede, dat nóch godsdienst, nóch nationaliteit een belemmering zal wezen voor het verkrijgen van het kiesrecht, en dat staatsrechterlijk de belijders der verschillende gezindten voor de wet gelijk zullen zijn. Wat beoogde de slimme Milner met deze mededeeling? Deze weet natuurlijk, dat onder het bewind van de Transvaalsche regeeriog katholieken en joden geen ambtenaren en geen leden van den Volksraad konden worden. Treedt nu de nieuwe staat van zaken in werking, waarbij dit excluvisme wordt opgeheven, dan rekent hij er op, dat zoowel de katholieken als de joden meer sympathie zullen gevoelen voor de Engelsche heerschappij, dan voor het oude Boerenbewiud. Of hij in die verwachting al of niet teleurgesteld zal worden, willen wij Diet beslissen, maar dit weten wij wel, dat de heer Reitz, die Staatssecretaris was der Zuid-Afrikaanache Republiek, vóór den oorlog van zijn regeering in last had alles voor te bereiden om in dien toestand verandering te brengen, zoodat zoowel voor de katholieken als voor de joden alle ambten en eereposten zouden openstaan. De Koning van Engeland zit op zijn kasteel te Balmoral in Schotland. Als hij zich maar niet overwerkt. De Engelsche Minister van Oorlog, Brod- rick, en de opperbevelhebber van het Engel sche leger, de gladde Roberts, zijn op dit oogenblik de gasten van den Duitschen Keizer, die, om aan het Duitsche volk genoegen te doen, beide tot bijwoning van de herfstmanoeuvres heeft uitgenoodigd. De Berlijnsche bevolking heeft de keizerlijke genade met snoode ondankbaarheid beloond, want zij heeft de representanten van het roemrijke Engelsche leger uiterst koel ont vangen. Bij de onthulling van het standbeeld voor Keizer Eriedrich heeft de Keizer een rede uitgesproken. De gelegenheid voor Wilhelm de Prater om to speechen was te schoon om deze te laten ontglippen. Hij was geen vijand van den katholieken eeredienst, zeide hij. Door hem hiervan te betichten, beleedigde men den nakomeling van den grooten Koning, die eens gezegd had, dat elk mensch op zijn wijze kan zalig worden. Het was hem ook niet te doen om de eigenaardigheden van stam en traditie te vernietigen, maar hij wilde alleen, dat de Polen Pruisen zouden worden. Maar de Keizer schijnt niet te gevoelen, dat een rechtgeaard Pool nooit een Pruis in zijn hart kan worden. In Barcelona hadden ernstige rustver storingen plaats, die ten gevolge hadden, dat de hulp der militaire macht moest worden ingeroepen, daar de politie het niet af kon. Aanleiding daartoe had gegeven een pogiüg van de politie om een socialistische vergadering uiteen te doen gaan. De socialisten, die daar tegen met hand en tand verzet pleegden, geraakten met de politie in een hevig gevecht, toen deze de weigerachtigen arresteeren wilde. Do te hulp. geroepene gendarmes moesten op de verbitterde volksmenigte herhaaldelijk vuren, eer zij terugweek. Ook uit de menigte werd op de politie geschoten. De orde is thans hersteld. Nederland. Enschedé, 11 Sept. De politie-agent De Ruyser is door zekeren A. T>. levensgevaarlijk verwond. Hij is in het ziekenhuis opgenomen zijn toestand is zorgwekkend. Do dader is gearresteerd. Amsterdam, 11 Sept. Burgem. en Weth. stellen voor 1°. een proef te nemen met de verschaffing van gemeentewege van schoolpantoftels, ten gebruike op de openbare scholen der le klasse en daarmede gelijkstaande bizondere scholen voor kinderen, die daaraan behoefte hebben 2°. een commissie, bestaande uit hoofden of klasse-onderwijzers van openbare en bizon dere scholen, uit te noodigen, op nader door burgemeester en wethouders goed te keuren wijze, de uitdeeling van de school- pan toffels te regelen; 3°. voor het sub 1°. en 2°. genoemde op do gemeente-begrooting voor 1903 uit te trekken een bedrag van f 14,000. Ook de verschaffing van klompen aan die arme kinderen, die door tijdelijk gebrek aan schoeisel, wanneer het éénig paar schoenen versteld wordt, in de onmogelijkheid zijn over straat te gaan, verdient, naar hun inzien, aanbeveling. Indien zij daartoe echter nog niet van gemeentewege wenschen over te gaan, dan is het omdat in deze laatste behoefte tot nu toe door particulieren op ruime schaal werd voorzien. Op de bel-étage van perceel 142 in de le Jan van der Heijdenstraat alhier woont mevrouw de weduwe L. Haar dienst bode is vóór een paar dagen vertrokken, en de nieuwe nog niet in dienst getreden, zoodat zij thans geheel alleen dat gedeelte van het perceel bewoont. Twee personen schelden hedennacht 10 minuten over half één herhaaldelijk aan, tot eindelijk de bejaarde weduwe kwam vragen, wat men wilde. Ze hadden een brief te overhandigen. De bevreesde vrouw verzocht dien onder de deur te schuiven, doch dat wilde men niet. «Alleen persoonlijk in handen stellen", dat was hun opdracht. De deur werd echter niet geopend. De vreemde bezoekers gingen aan vankelijk heen, doch stelden zich op in de benedenportiek van den aannemer Lotgering. Kort daarna werd bij mevr. L. aan de deur met een hard voorwerp gewerkt. Eindelijk werd een dik matglas op de hoogte van het nachtslot ingedrukt. De weduwe was met een tafelschel op de veranda gegaan en had de overburen aan de Ceintuurbaan gealarmeerd. Intusschen was de bovenbewoner opgestaan, en half gekleed, gewapend met een stok, naar beneden gekomen. Door het kraken van de trappen gewaarschuwd, zijn de nachtelijke inbrekers op de vlucht gegaan. Toen de politie ver scheen, waren do vluchtelingen niet meer te achterhalen. Het perceel werd door de politie den geheelen nacht bewaakt. 's-Gravenhage, 11 Sept. Het stoffelijk overschot van den Minister van Koloniën, jhr. mr. Van Asch van Wijck, is uit het Gemeenteziekenhuis naar de woning van den ontslapene overgebracht. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag tegen 12 uur 's middags op de Algemeene Begraafplaats. De stoet zal te kwart vóór twaalf uren het huis verlaten. In functie zijnde Ministers hebben, zoo zij overlijden, recht op een officiëele begrafenis, met de honneurs van het geheele garnizoen der residentie. Zulk een uitvaart zal ditmaal echter niet plaats hebben. Zij is door de familie afgewezen op grond van een schrifte lijke verklaring van den overledene, dat zijn begrafenis op de eenvoudigste wijze plaats moet hebben. Die verklaring is met vaste hand geschreven den dag vóór de tweede operatie en bevat het dringend verzoek, dat niemand kransen voor de lijkbaar zende, en dat er aan zijn graf niet mag gesproken worden, enkel door één zijner oudste vrienden, dien de overledene met name heeft aangewezen. Natuurlijk zal de wensch van den af gestorvene stipt geëerbiedigd worden. Voor de begrafenis zal er in het sterfhuis een lijkdienst zijn, die geleid zal worden door ds. Yan Gheel Gildemeester. De minister-president dr. Kuyper bracht Woensdag een langdurig bezoek aan de generaals Botha, De Wet en De la Rey in het hotel den Ouden Doelen. Toen de minister-president dr. Kuyper Donderdagmiddag na afloop der zitting het gebouw der Tweede Kamer verliet, ontsnapte hij ternauwernood aan een groot gevaar. Alleen door met jeugdige vlugheid op zijde te springen, wist Z.Excel, te voorkomen, dat hij door een grooten automobiel, die over het Binnenhof snorde, werd overreden. Rakelings stoof de tuf-tuf langs de ministeriëele jas. Bij Kon. besluit is den minister van oorlog, den gepensioneerden luitenant-generaal J. W. Bergansius, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, ad interim opgedragen het beheer van het departement van koloniën. Rotterdam, 10 Sept. Den geheelen avond reeds hadden de gezinnen van een orgeldraaier, wonende op de eerste verdieping vóór en van een straatmuzikant, wonende op de tweede verdieping achter in één perceel in de Halve Maanstraat, een woordentwist gehad. Zoo nu en dan hadden zij bij beurten het huisje al eens verlatenen dan in de buurt tapperijen bezocht, zoodat in den nacht de hoofden van beide gezinnen erg onder den invloed waren. Omstreeks half één is het plotseling binnen shuis, op de eerste verdieping, tot een uit barsting gekomen. Yan beide zijden hebben zoo mannen als vrouwen er in het wilde op los gestoken, geslagen en gegooid, doch het is vrij zeker, dat de muzikant de vijandelijk heden geopend heeft door den orgeldraaier met een bierglas te slaan, en hem een zeer ernstige verwonding aan den linkerarm bij de pols toe te brengen, waardoor een slagader werd door gesneden. Toen heeft men naar messen en een bijl gegrepen, en daarmede gestoken en ge slagen. Terwijl dit ernstige gevecht binnen shuis plaats had, werd de politie gewaarschuwd, die toen ontmoette den hevig uit een arm bloedenden orgeldraaier. Deze man is toen naar het Ziekenhuis gebracht, waar hij, niet dan na veel bloedverlies te hebben geleden, aankwam. Zoekende naar den dader trof men op de tweede verdiepiüg, in een kamer, half ontkleed op den vloer liggende de straatmuzikant aan. Deze bleek levensgevaarlijk gewond te zijD. Een steek, hem in den buik toegebracht, deed de ingewanden uitpuilen, een paar bijlslagen hadden verwondingen op het hoofd veroorzaakt en bovendien had de man nog een messteek .in zijn borst. Dadelijke opneming in het Ziekenhuis volgdevoor zijn leven wordt ge vreesd, en heden middag was hij bewusteloos. De vrouw van den orgeldraaier had mede een bebloed hoofd. Haar toestand was evenwel niet van dien aard, dat opneming in het Zieken huis noodzakelijk was. De andere deelnemers aan het gevecht kwamen er met eenige bulten en blauwe plekken af. "Wie de zware verwondingen heeft toege bracht, is nog niet uitgemaakt kunnen worden, doch op het politiebureau bevinden zich voor- loopig in bewaring de vrouw van den orgel draaier en een schippersknecht, aanstaande schoonzoon van den straatmuzikant, die mede tegenwoordig was bij het gevecht. Trap en woning waren geheel met bloed bespat. Nieuw-Vossemeer. Bij gelegenheid van de kermis alhier is hevig gevochten, zoodat zelfs een tweetal personen, die met een mes deerlijk gewond waren, geneeskundige hulp moesten inroepen. De gekwetsten waren, naar men meldt, echte vechtersbazen. Zierikzee, 12 Sept. Het was gisteren in ons stadje druk, en erg druk ook, zoodat men moeilijk vaak kon doorkomen. Van alle kanten uit Schouwen en Duiveland was men naar de stad getogen om den laatsten kermis dag mede te vieren. Bij Ter Hall, Althoff Roberti en Constandse had men moeite plaats te verkrijgen. Tot laat in don nacht duurde de kermisvreugde. Bij kon. besluit is benoemd tot 2en luitenant bij de d.d. schutterij te Middelburg C. A. Schulte, thans schutter. Verder is bij kon. besluit pensioen verleend ad f 300 aan M., J., J., T. L. J. en S. Wesdorp, kinderen uit het huwelijk van wijlen W. M. Wesdorp, laatstelijk opziener 2de klasse der visscherijpolitio op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, mot wijlen J. A. Sohot. Tot provinciaal correspondent voor Zeeland van de Nationale Christelijke Geheel- onthouders-vereeniging werd in de te Zwolle gehoudene jaarvergadering gekozen de heer A. Burger, predikant te Dreisehor. Bij Kon. besluit is aan J. M. Vermeys op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 Jan. 1903 eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van politie te Utrecht, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem in verschillende betrekkingen bij de politie bewezen. In de St. Crt. zijn opgenomen de statuten der schiet vereeniging «Nimrod" te Heinkens- zand. In verschillende plaatsen van Zeeuwsch- Vlaanderen te IJzendijke, te Aardenburg en te Oostburg heeft de heer Jac. L. A. de Lange uit Middelburg, in verband met de bekende zaak der gebroeders Hogerhuis, ge sproken over Petrus Nijssen uit IJzendijke, die door de rechtbank te Middelburg tot één jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens het afleggen van eene valeohe verklaring in de zaak tusschen den landbouwer Buijze en den maréchaussóe te IJzendijke. De spreker heeft vermoeden, dat genoemde Nijssen op verschillende punten, welke door hem werden opgenoemd, onsohuldig is veroordeeld. De N. Rott. Crt. bevat van generaal Cronjó uit St.-Helena een «open brief aan zijn overzeesche vrienden", gedateerd 15 Augustus. In dien brief betuigt hij, alvorens naar Zuid- Afrika terug te keeren, aan allen zjjn dank voor het goede hem bewezen. Dreisehor. Toen de schoenmaker J. Eijke Donderdag tegen den avond van de kermis te Zierikzee huiswaarts keerde, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat men zioh tijdens zijne afwezigheid toegang tot zijn woonvertrek had weten te verschaffen, door het slot der buitendeur te verbreken. Uit de kast, die opengebroken was, had men een som van ruim f 18 ontvreemd. Stavenisse, 11 Sept. De arbeider-knecht M. v. O. was bezig met haver in de landbouw- schuur van M. C. St. te bergen, toen hij, door het kantelen van een plank, uit de hoogte viel, tengevolge waarvan hij een lichte beenbreuk bekwam. Gelukkig dat ook deze werkman door den werkgever verzekerd is tegen ongelukken want, hoewel niet verplicht breekt de verzekering tegen ongelukken hier al meer en meer door. St.-Filipsland, 10 Sept. Een plank, die over een vrij diepe sloot lagbrakjuist toen een vrouw met eenigen verhuisboel onder den arm er op was, zoodat ze achterover te water geraakte. Hevig verschrikt, met een nat pak, en eenige lichte kwetsuren, werd ze door 3 man weer op het droge gehaald, waarna men de verloren artikelen kon opvisschen. 23 jongelui hebben zioh aangegeven om dezen winter deel te nemen aan de vrij willige oefening in den wapenhandel. St.-Annaland. Woensdag namiddag werd onder deze gemeente in een watergang ver dronken gevonden D. S., een man van 61 jaar en alhier 't huis behoorende. De onge lukkige moet in den laatsten tyd, tengevolge van een beroerte, niet goed by het hoofd zijn geweest. Ter vervulling der vacature in den gemeenteraad door het overlijden van den heer Jacobus Slager, zijn candidaat gesteld de heeren J. van Luyk Nz. en L. Polder man Hz. De stemming hierover zal plaats hebben op Dinsdag 23 dezer. Goes. Het edele kolfspel viodt hier nog een aantal beoefenaars, en zij kunnen met andere spelers in het krijt komen 1 Dit bleek weer bij den nationalen kolfwedstrijd te Koog a/Zaan. De kolf-societeit «De Prins van Oranje" alhier won daar n.l. den eersten korpeprys, een groote verguld zilveren medaille, terwijl de zilveren medaille voor het grootste aantal punten mede door een Goesenaar werd gewonnen. De namen dier winners zijn de heeren H. Bliek, J. Baljé, F. Q. C. den Hollander en G. Reijersen. De heer den Hollander werd herkozen als lid van het hoofdbestuur van den Neder- landsohen kolfbond. Een Goesenaar kwam met paard en wagen terecht in een sloot langs den straat weg naar Kloetinge, omdat het paard schrikte van een motorrijtuig. De bestuurder van laatstgenoemd vervoermiddel toonde iemand te zijn, bij wien het hart op de rechte plaats

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1