ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 6 September 1902. -11 UIEN, PI, AARDAPPELEN. Onroerende Goederen (Z i e r i li. z e e s c tL e C o u r a, n t). Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN ing groot flOOO, ADVERTENTIEN. Een Metselaars-Affaire, VISITEKAARTJES Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7740. recti Directeur i a. J. DE LOOZDES. FRANKEL. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advortentiënvan 13 regels 30 Uts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FüaNKjx, Meelstraat 386, Zierikzee. Zuid-Afrika. In Zuid-Afrika zijn de vrouwen veol waard. Ons Land deelt medo, dat iemand in de Kaapkolonie zijn vrouw van een on tachtig jaar door oen spoorwegongeluk verloor. Hij vroeg f CO,000 schadevergoeding. Do rechter kende htm f 2400 toe. De Times-correspondent te Pretoria wijst erop dat, nu de schadevergoedingen aan de burgers worden geregeld door twee com missies, een militaire en een burgerlijke, ver warring ontstaat. De regeling wordt vertraagd en is een bron van onrechtvaardigheid en bedrog. Zooals het nu gaat, zullen er jaren noodig zijn, voordat alles is geregeld en zou het mogelijk zijn, dat zij, die zich het eerst hebben onderworpen, minder voordeelig behandeld werden dan zij, die tot het einde hebben doorgevochten. Van de 27,000 Boeren, die in de con centratie-kampen in Natal gehuisvest waren, zijn er thans 13,000 naar Transvaal en Vrijstaat teruggezonden. De gouverneur van Natal heeft aan zeven gevangen gezette rebellen den nog overblij- venden straftijd kwijtgescholden. Indië. Aan de Nieuwe Rott. Ct. wordt uit Batavia geseind Kapitein Cohjn heeft twee bentings van de Gajoe8 ingenomen83 vijanden werden gedood, 58 geweren vielen ons in handen. Aan onze zijde sneuvelden luitenant Steyn van Hensbroek en 4 minderen, en werden gewond luitenant Korndörffer, sergant Frank en C minderen. De pretendent-sultan vluchtte naar Pedir of Peusangan. De colonne van den len luitenant Scheepkens vervolgt hem. De le luitenant der infanterie G. J. H. v. Steyn van Hensbroek, die thans helaas ge sneuveld is, was ridder van de 4e klasse der Militaire Willemsorde, bezat het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp, Atjeh 1873—1900, en het Lombokkruis. Hij werd in 1871 geboren, 24 Juli 1893 tot 2en luit. aangesteld en 31 Mei 1896 tot len luit. bevorderd. De le luitenant der infanterie J. J. Korn dörffer jis gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië. Amerika. Het Hoofd der Noord-Amerikaansche Unie, President Roosevelt, is te nauwernood aan den dood ontsnapt, daar zijn rijtuig in botsing kwam met een electrischen wagen. Hoe ernstig die botsing was, blijkt voldoende uit het feit, dat de paarden van 's Presidents rijtuig werden gedood. En van het gezelschap van den President kwam ook iomand om het leven, namelijk de detective, die hem overal vergezelt, terwijl verscheidene andere personen gewond werden. De bestuurders van het rijtuig, dat het ongeluk veroorzaakte, zijn in hechtenis. Engeland. De Morning Post verneemt uit Pretoria In een door vierhonderd Kafferhoofden bijgewoonde Indaba, die Maandag in het bureau voor de zaken der inboorlingen, werd gehouden, werd een proclamatie, waarbij bepaald wordt, dat de inboorlingen alle wapenen en ammunitie, in hun bezit, moeten uitleveren, aan de hoofden verklaard. Do Daily Chronicle verneemt uit Pre toria, d.d. 2 dezer: Er zijn onderhandelingen aan den gang met de Ilollandsche scholen te Pretoria over den terugkeer van de onder wijzers van de voormalige hoogere regeerings- scholen, teneinde een Ilollandsche hoogeschool te openen in mededinging met het nieuwe departement van onderwijs. Als deze beweging slaagt, zal dat het begin wezen van een politiek van oppositie tegen de regeerings- scholen. In de redevoering, waarmede Dinsdag te Londen het Congres dor werklieden- vereenigingon werd geopend, heeft de Voor zitter, Steadman, geconstateerd, dat in de thans afgeloopcn zitting het Parlement geen enkelo wet ton bate van den werkman had aangenomen. Wel heeft do Regeering eene onderwijswet ingedienddie een beslist reactionnaire maatregel is, en waarin het beginsel van democratische vertegenwoordiging wordt geschonden. Dan waren daar ook de graanrechten, die weer vooral den arme treffen, en verder bleef de Regeering nog steeds in gebreke om voor pensioenen voor de behoeftigon te zorgen. Spreker eindigde met te zeggen, dat, nu de oorlog gelukkig uit ia, hij hoopte, dat hot imperialisme en militairisme niet meor het hoogste woord zouden hebben. liet Congres heeft, verder beraadslagend en besluitend, den oorlog tegen de Boeren als een der onrechtvaardigste van don nieuwen tijd gebrandmerkt. De hiertoe strekkende motie werd aange nomen met 170 tegen 134 stemmen. Toen daarop stemming verlangd werd naar het aantal werklieden, die de afgevaardigden vertegenwoordigden, was de uitkomst dat do motie andermaal werd aangenomen, en wel mot 591,000 tegen 314,000 stemmen. Ooat.nrijk-Hongarije. De Croatische werklieden te Agram hebben betoogingen ondernomen tegen de Serviecho bevolking. Zij vernielden en plunderden winkels, aan Serviërs toebehoorende en de politie was niet krachtig genoeg om de orde te herstellen. Het kwam tot botsingen en er werden een groot aantal personen gewond, terwijl er bovendien veel arre3tatiën uitgevoerd werden. Do troepen werden te hulp geroepen. Volgens berichten uit de provincie, hebben zich in verschillende plaatsen dergelijke betoogingen voorgedaan, met het gevolg dat de meeste, door Serviërs bewoonde huizen gesloten zijn. Volgens de laatste berichten uit Agram, heeft de menigte de politie teruggedreven op het hoofdpleiö, met vernieling van de ruiten der huizen, waarna de troepen het plein weder ontruimden. De orde is echter niet hersteld. In Agram is de staat van beleg afge kondigd. Het scheen niet mogelijk zonder dezen maatregel de oproerige Kroaten de baas te worden. Op klaarlichten dag hebben ze zelfs in één der hoofdstraten van de stad een winkel geplunderd, en de sergant Witas is door het volk mishandeld, omdat hij zou geschoten hebben met de revolver. De beweging is do aanvoerders over den kop gegroeid. Thans hebben de Serviërs papieren laten aanplakken door de stad, waarop zij vergiffenis vragen voor het artikel van de Srbobran dit beschouwen de Kroaten als een teeken, dat de overwinning aan hun zijde is en zij roepen de bevolking op de vlag uit te steken. Daar niemand het tot nu toe waagt zich te verzetten tegen de tirannie van de volksmenigte, was heel Agram getooid met vlaggen als voor een feest. Rusland. Het officieel orgaan meldt: »Vóór ecnigo maanden kwamen er in den toestand der Czarina veranderingen, die aanleiding gaven tot blijde verwachting, doch aan deze is nu een einde gemaakt door een wijziging in het normale verloop, welke geleid heeft tot een ontijdige bevalling, waarbij zich geen verdere complicatiën voorgedaan hebben, bij normale temperatuur en normalen pols. Duitschland. 't Keizerlijk echtpaar, dat Woensdagmiddag om half één per extra-trein uit Berlijn was vertrokken naar Posen, is daar denzelfden avond tegen zes uur ontvangen aan het station. Dadelijk kwam de burgemeester der hoofdstad voor den dag met zijn begroetings- speech, welks inhoud voor Wilhelm II geen nieuws was, daar de tekst er van vooraf naar Berlijn is gezonden moeten worden, om elke politieke toespeling er uit te verwijderen. Het slot luidde, dat elke Pool de gelofte aflegt: »Ich bin ein Preusze, wil ein Preusze sein", een praatje waarvan de Keizer evengoed do onjuistheid kent als elk ander. Het Duitschgezinde deel van de bevolking der provincie toonde zich zeer ingenomen met het Keizerlijk bezoek en dank zij den geweldigen voorzorgsmaatregelen met politie macht voornamelijk in het provinciale museum, waar het feestmaal moat plaats vinden, is alles zonder incidenten in 't openbaar afgeloopen. De Posensche correspondent van de (Berlijnsche) Morgenpost seint, dat na afloop van de parade de Russische officieren door don gouverneur van Warschau voorgesteld werden aan de Keizerin, die zeer vriendelijk met ieder van hen sprak. Misschien, zegt do correspondent, zou de begroeting anders uit gevallen zijn, indien do Keizer en de Keizerin geweten hadden, dat die Russische officieren zich den vorigen avond in het Poolsche hotel Bazar met de daar aanwezige Polen ver broederd, en Poolsche liederen gezongen hadden. De Bóeren-Generaals in Engeland. Zuid-Afrikaanscli Nieuws. De Bóeren-Generaals zijnzooals reeds medegedeeld is, Zondagmorgen, in gezelschap van den heer Fischer, te Londen aangekomen. Eenigo journalistendie bij de aankomst tegenwoordig waren, om te trachten, het drietal te interviewen, werden afgescheept met de mededeeling, dat de generaals zich niet wenschten uit te laten over hun plannen en den duur van hun verblijf in Groot- Brittannië. Waarschijnlijk teDgevolge van den hevigen regen waren er niet veel nieuwsgierigen, die de aankomst der generaals afwachtten. Hier en daar een paar groepen, die het hoofd ontblootten toen de generaals die ook nog vergezeld waren van de heeren Brebner, Van Velden en De Villiers, in een door 2 paarden getrokken omnibus naar hun hotel reden. Tegen den middag verzamelden zich nog al wat menschen om en nabij het h&tel. Om 3 uur in den namiddag reden de generaals in een gesloten rijtuig uit, om een bezoek af te leggen, en om 6 uur keerden zij naar hun hotel terug. Onderweg hadden bijna geen manifestaties van de zijde van het publiek plaats. De Londensche bladen zjjn niet zeer gesticht over de omstandigheid, dat de heer Fischer de generaals vergezelt niet alleen, maar dat hij bovendien optreedt als leider der deputatie. Men ziet er een manifestatie van de zijde der Boeren in ter weerlegging van do praatjes in de Engelsche pers, als zou de goede ver standhouding tusBchen de generaals en president Krüger en zijn raadslieden nogal het een en ander te wenschen overlaten. Welke de plannen der Bóeren-Generaals tijdens hun verblijf in Engeland zijn, is niet met zekerheid bekend. Het heet, dat zij een onderhoud zouden hebben met minister Chamberlain en daarna zouden zij een conference-tournee door het vereenigd Konink rijk maken en van de gelegenheid gebruik maken, om een bezoek te brengen aan de landbouwtentoonstelling te Preston en aan de tentoonstelling te Cork. Voorts zouden de generaals ook pogingen I aanwendon, om een Hollandsche opvoeding te waarborgen aan de weezen van gesneuvelde Boeren, wier aantal ongeveer 8000 moet bedragen. Inmiddels waarschuwen de jiogobladen de generaals, dat de regeering noch het Britscho volk zullen gedogen, dat zij in hun samen- sprekingen met regeeringspersonen zullen optreden als onderhandelaars of politieke gemachtigden van een volk. Daarentegen zou het zeer op prijs gesteld worden, als zjj zich voordeden als voorlichters der regcering in de Zuid-Afrikaansche aangelegenheden, in welke hoedanigheid zij door hun groote kennis van zaken goede diensten zouden kunnen bewijzen ook aan hun volk. Een pro-Boervergadering, dezer dagen te Frankfurt am Main gehouden en waarin kolonel Schiol, die bij Elandslaagto reeds gevangen genomon werd en eerst onlangs op St.-Helena uit krijgsgevangenschap is ontslagen, als spreker optrad, heeft 1026 mark opgebracht. In do Nineteenth Century Review komt een artikel voor, getiteld »Mot de Boeren ten Noorden van de Tugela". Het is geschreven door baron Von Maltzan, con Duitschen officier, die aan do zijde der Boeren onder bevel van Joubert en Botha in Natal gestreden heeft. Hij maakte bovendien een studio van de politieke zijde van den oorlog. Generaal Do Wet hoopt zijn boek over den Zuid-Afrikaanschen oorlog tegen het einde dezer maand gereed te hebben voor de pers. Het boek wordt in Nederland uitgegeven en is geschreven in Afrikaansch Ilollandsch, maar het zal in vele moderne talen worden overgezet. Het behandelt de persoonlijke ervaringen van den schrijver in den oorlog en de opbrengst zal ten goede komen aan hot Boerenhulpfonds, dat do generaals bezig zijn te vormen. liet officiöelo verslag van don oorlog zal later geschreven worden door Botha, Do Wet en De la Rcy en zal officiëele documenten bevatten. Generaal De Wet zal het grootste aandeel in de samenstelling vai dit werk hebben. Ook generaal Yiljocn is bezig aan een boek over den oorlog. Werkgebrek in Zeeland. Men schrijft aan liet N. v. d. D. Zooals bekend is, heeft verleden winter Minister Kuyper inlichtingen gevraagd omtrent den omvang en den aard der werkloosheid en daartoe aan de gemeentebesturen zeven vragen gesteld, met verzoek deze zoo vol ledig mogelijk te beantwoorden. Uit het overzicht van de ingezonden ant woorden, welke opgenomen zijn in het Provin- ciaal Verslag, blijkt, dat in Zeeland zestien gemeentebesturen hebben verklaard, dat in hunne gemeente geen werkloosheid bestond zonder dat dit een gevolg was van bizondere maatregelen of toestanden. Vier-en-vijftig be sturen gaven op, dat geen werkloosheid bestond en noemden daarvoor als reden, dat door den zachten winter op het veld voortdurend gewerkt kan worden. De arbeiders, meerendeels veld- arbeiders, hebben veelal een stukje grond in huur of in gebruik, dat zij in den winter bewerken de landbouwers gebruiken weinig machines en laten in den winter uit de hand dorschen, of grond omspitten de bietencultuur of de oestercultuur houdt hen bezig. Bij vriezend weder kunnen de meeste arbeiders nog werk vinden door het graven van zand, hot werk in vlassergen, boomen rooien, bewerken van wegen, mindemaken, het lezen van erwten en boonen, het rapen van alikruiken, enz. In sommige gevallen begeven de arbeiders zich naar elders, zelfs naar het buitenland, om als polderwerker dienst te doen. In twee gemeenten was geen werkloosheid, door het zwingelen van vlas voor eene commissie tegen werkloosheid en door werkzaam heden in de suikerfabrieken. Twee-en-twintig gemeenten gaven op, dat werkloosheid bestaat uitsluitend in het land bouwbedrijf, waarin gedeeltelijk voorzien wordt door werkzaamheden, als boven vermeld. Vijftien gemeenten vermeldden werkloosheid ook of alleen buiten hot landbouwbedrijf, als: visscherij, bouwvakken, haven- en dijkwerk, sjouwerlui, waarin mede wordt voorzien zooveel mogelijk door huisvlijt, mandemaken, nette breien, vlasserijen, enz. Onder de laatste categorie trekken de aandacht Graauw en Philippine, welke klagen over beperkende bepalingen voor de mossel- visscherij Zij wenschen mildere bepalingen" of »meer vrijheid". Vlissingen geeft als oorzakengemis van bouwterrein, betrekken van steenkolen uit Duitschland per waggon in plaats van per schipweinig werk aan de Maatschappij »Do Schelde". Als middelen ter voorziening spoedige beschikbaarstelling van bouwterrein en meer werk aan »De Schelde". Westkapelle geeft op, dat er geen werk is, als er geen stormschade is aan den dijk, en noemt als middel tot gemoetkomingontginning van duingronden. GEL DLEEN ING. Het BESTUUR van hot Waterschap vSt.-Maartensdijk" wenscht ten behoeve van den polder »Oudeland" aan te gaan eene 370ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 4e klasse van 2, 3 en 4 Sept. 1902. Prijzen van f OS. 1231 10108 10362 10407 10497 18464 1239 10109 40370 10411 13205 49569 4247 10114 40374 10412 13210 1250 40126 40386 40474 43222 6342 10139 10394 10477 43223 40104 40357 40395 40478 43227 1822. Eben Haëzer. 1902. Zoo de Hoere wil en zij leeft, hoopt onze geliefde Moeder MAATJE MIERAS te Dreischor, op 7 Sept. a.s. den hoogen ouderdom van 80 jaren te bereiken. Dat God do Heere haar nog vele jaren moge sparen, is de wensch van hare dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. M. DE FOUW, Ierseke. J. MOLHOEK en Echtgenoote, Iowa N.-Amerika Openlijk mijn dank aan de Belgische Maatschappij »A. G." te Brussel, Hoofd-Agent de heer P. F. v. d. VLIET te Zierikzee, voor hare royale vergoeding der door mij gelcdon brandschade op 1 Augustus 1.1. Dreisciior, 4 September 4902. L. MOERLAND. tegen eene rente van hoogstens vijf percent 'sjaars. Inschrijvingsbiljetten in te zenden ten kantore van den Ontvanger-Griffier vóór of op den 13 September 1902, des namiddags ten 7 ure. St.-Maartensdijk, 3 September 1902. Het Bestuur van het Waterschap vernoemd, A. KLOET, Dijkgraaf. J. POLDERMAN, Ontvanger-Griffier. De Notaris J. FRANSE zal, Zaterdag 27 September 1902, 's voormiddags 11 ure, in de herberg van L. Padmos te Serooskerke, publiek verkoopen De volgende op het dorp Serooskerke, in woon en gebruik bij A. Heijroer, als: bestaande in Woonhuis en Erf, kadaeter sectie A, no. 367, groot 02 A. 73 c.A. Een Schuur en Erf, sectie A, no. 440, groot 69 c.A. Te aanvaarden met 1 November a.s. De Notaris J. FRANSE zal, Vrijdag 26 September 1902, 's voormiddaga 10 ure, iu de herberg van P. Evertse te Kerkwerve, publiek verkoopen: 3 H.A. 10 A. 90 c.A. Bouw en Weiland, in de gemeente Kerkwerve, aan don Platten- weg, aan den Brasweg en bij het dorp. In pacht bp Antii. van den Hoek Cz. tot 1909. Te veilen in drie perceelen, waarvan een beschrijving bg don Notaris verkrijgbaar is. Tot 15 September uit de hand te koop, te bevragen bg den Notaris. Te paoliten bg inschrgving, voor den tgd van 7 jaren, in te gaan op 1 December 1902, de navolgende perceelen WEILAND, onder Haamstede, belioorende aan den Heer GOEMINNE, aldaar. N°. 1. 4 Gemeten 1955 Roeden aan Saras weg, naast de weide van Gebrs. Kostense. 2. 5 Gemeten 130 Roeden naast het vorige perceel. 3. 2115 Roeden aan den Inlaagdgk van Koudekerke. 4. 6 Gemeten 1485 Roeden, uitkomende aan het Klapheulewekken nabij den Zandweg. Onderteekende inschrijviDgsbiljetten met op gaaf van perceelriummer, geboden pachtsom per Schouwsch Gemet, en borgen of aanbod van vooruitbetaliog van 1 jaar pacht, in te zenden vóór of op den 18en September 1902, ten kantore van don Notaris W. F. DEL CAMPO genaamd CAMP te Renesse, bij wien nadere inlichtingen zgn te verkrggen. Voor r 23,- een KIJWIEL te koop met Cushionbanden, sterk en zonder sleet. Te bevragen bg J. C. BOLIER, Bruinisse. van 50, 60, 70 en 80 cent per 100; nette afwerkingallernieuwste modellensnelle afleveringbij R. W. J. OCI1TMAN 0^" Papiermagazijn Appelmarkt. Ook ver krijgbaar per 50 stuks. Vette adret voor veraendlng naar Engeland en verkoop aan de Votterdamtche markt, bij JAC. VAN VLIET, CommiBaionnair, Koestraat 9, Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5