ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag September 1902. UITVERKOOP! C o u r a n -t). Eerste Blad. RECLAMES. Goed voorgaan, doet goed volgen. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (2j i e r i Is. z e e s c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7740. Directeur a. J. DE L.OOZE, Redacteuren: A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adyertentiënvan t—3 regel» 30 Ct». meerdere regels 10 Ct».kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbéinkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 'T'ö ets. Elke regel meer 155 ets. I'oMtitraiit C 103. Zie advertentie, Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlandsche pers is een inschrijving voor de Boeren geopend. Ook aan ons Bureau Schuilhaven, Zie rikzee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botiia, De la Rey en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en goed beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door ons ontvangen van mr. J. C. v. d. L. de C. f 250; van de dames v. d. L. de C. te Noordgouwe f 500; van N. N. f5 en van de B. uit Schouwen f 5; te zamen met de vorige opgave f 866. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. lloewel wij reden tot tevredt nheid hebben over het bedrag, dat tot heden toe vf. or het volk van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat bij de Directie van dit blad is ingekomenmeenen wij toch, dat de deelneming een meer algemeene moet wordenopdat zij in waarheid een nationaal karakter drage. Wij wekken daartoe ODze lezers en lezeressen nogmaals nadrukkelijk op, inzonderheid hendie de eilanden Schouwen en Duiveland bewonen. Tot welken stand men ook moge be lmoren een elk offere voor hen die met ons door taalafkomst en geschie denis verbonden zijn, en die door hun groote volksdeugden, hun heldhaftigen strijd, en hun zware rampen niet alleen onze sympathiemaar ook ten volle onzen krachtigen steun verdienen. Wie niet veel kan missen, geve naar zijn draagkracht. Elke gift is een welkome! liet politiek nieuws in deze week is schaar8ch, zoodat ooze beschouwingen daar over weinig plaatsruimte zullen innemen. De heldhaftige keizer van Duitschland heeft in Posen zijn veelbesproken, glorierijken intocht gehouden. Gelijk te voorzien was, heeft de Poolsche bevolking hem uiterst koel ontvangen. Do huizen der Polen waren gesloten. Geen vlag woei uit hun woningen. Alleen de Duitschers juichten met al de kracht, waarover zij met hun longen konden beschikken, den keizer en zijn gemalin toe. Om een geschikte afleiding te hebben, had de keizer den gouverneur van Warschau en de officieren van een Russisch regiment, waarvan bij kolonel is, tot bijwoning van het schitterende schouwspel uitgenoodigd. Deze hadden natuurlijk aan die uitnoodiging gevolg gegeven, cn werden met keizerlijke beleefd heden overladen, wat zeker niet gebeurd zou zijn, als de keizer geweten had, dat de Russische officieren in een Poolsche sociëteit met de Polen gebanketteerd, Poolsche liederen gezongen en broederschap hadden gedronken. De Bóeren-generaals zyn te Londen, om met de Engelsche regeering de aan gelegenheden van de Boeren te bespreken en te beproeven voor hen politieke en economische concession to verkrijgen. Cham berlain doet, alsof hij hun aanwezigheid niet opmerkt, blijft rustig op zijn buiton te Birmingham, en laat de helden, die de geheele wereld als het ware bewondert, wachten, totdat het hem gelegen komt hun te woord te staan. Deze veroederiDg is natuurlijk een opzettelijke van den minister, die gewoon is zijn kracht in grofheid te zoeken en zijn onbeduidendheid achter brutali teit te verbergen. Men zegt, dat hij hen heden ontvaDgen zal. Men is in Engeland gebelgd, dat de generaals, toen zij er voor het eer6t voet aan wal zetten, geweigerd hebben de vloot-revue bij te wonen, en voorts alle tot hen gerichte uitnoodigingen van de hand hebben gewezeD. Er heerscht in de hoogere Engelsche kringen een zóó diepgewortelde karakterloosheid, dat men niet eens het kwetsende van dergelijke uitnoodigingen gevoelt, laat staan de reden der weigering begrijpt. De verklaarbare koelheid, waarmede de generaals al de eerbewijzen in Engeland ontvangen hebben, gaat boven hun begrip. Men verkeerde in den valschen waan, dat de generaals door een en ander zich zeer zouden gevleid voelen. En nu men bedrogen is uitgekomen, is men teleurgesteld, en wreekt zich hierover op kleingeestige manier. De pers, die in Groot-Brittannië niet zelf standig ismaar draait naar den wind die uit den regeeriDgshoek waait, heeft, natuurlijk op beveltegen de generaals thans front gemaaktverklaart, dat zij niet erkend worden als de afgezanten van het Boerenvolk, en dat zij niet behoeven te rekenen op concessies, daar Engeland reeds te veel voor de Boeren gedaan heeft. Welke wreede, meedoogenlooze spot spreekt uit dit taalZeker, Engeland heeft te veel voor de Boeren gedaan. De vrouwen en kinderendie zoolang in de concentratiekampen gezucht hebben, en thans zijn vrijgelaten keeren naar hun woonsteden terug, en vinden in de plaats van hun hoeve een puinhoop. Geen dak om onder te toeven, geen bed om op te slapen, geen stoei om op te rusten. Geen blatend vee op de weide, geen boom, die overeind staat. Alles is of geroofd, of vernield of verbrand. Wat de plunderende hand van den Engelschen soldaat niet kon medenemenwerd verbrijzeld, en aan de vlammen prijsgegeven. Zeker, Engeland heeft te veel voor de Boeren gedaan. De duizende krijgsgevangenendie in hun weleer zeer schoon, maar thans verwoest vaderland terug- keeren, knielen weenend en biddend op de graven van hun vrouwen en kinderen neer, die in de concentratiekampen, ten gevolge van gebrek aan voeding, dekking en ligging, een ellendigen dood gestorven zijn. Zeker, Enge land heeft te veel voor de Boeren gedaan. Schier geheel Transvaal en de OraDje-Vrijstaat met uitzondering van de steden, zijn in een woestenij herschapen. Geen hoeve, geen kerk, geen boom of heg is blijven staan. Alles is platgebrand of omgehouwen. Zeker, Engeland heeft te veel reeds voor de Boeren gedaan. En daarom is het ook beter, dat Engeland niets meer voor de Boeren doet, en dat de andere volken hun reddende hand uitstrekken. Wij Nederlanders zijn daartoe ia de aller eerste plaats verplicht. Wij kondeD hen niet steunen met de wapenenwij moeten hen bijstaan in den nood. Zij zijn onze stamver wanten onze broeders waarop wij fier en trotsch zijn. Niemand, tot wat stand bij ook bebooreonttrekke zich aan dien nationalen broederplicht, maar offere naar zijn draagkracht. De gevechten in Hongarije tusschen do Serviërs en Croaten zijn ,de voorboden van hetgeen de Oosten rij ksche monarchie te wachten staat, wanneer de bejaarde Keizer, die, bemind als bij is, nog het middelpunt vormt, waarom J zich de verschillende stammen en rassen scharen, eens den weg gaat, die alle menschen moeten bewandelen. Dan valt de kunstmatig te zamen gehoudene monarchie uiteen. Nederland. Utrecht, 5 Sept. President Kiüger zal den winter te Menton gaan doorbrengen, op raad van zijn dokter. De zomer was nat en koud, zoodat de president maar weinig in de buitenlucht is geweest. Ia een warmer klimaat kan hij van den winter nu de schade inhalen. Het bericht, dat do president na zijn verblijf te Menton naar de buurt van Dresden zou gaan, is ODjuist. Daarvan ia geen sprake. 's-Gravenhage, 4 Sept. Professor Erb, uit Heidelberg, is gisteren met professor Winkler in consult geweest omtrent den toestand van President Steyn. Het resultaat was als volgt: Io overeenstemming met deu behandelenden geneesheer is professor Erb van meening, dat de toestand van President Steyn bevredigend is, en bij, hoewel langzaam, waarschijnlijk zal genezen. De heer De Bruijn is_uit Zwitserland teruggekeerd, waar hij in ue omgeving van Montreux voor verblijf van President Steyn een villa heeft gehuurd. Omtrent zijn vertrek daarheen is nog niets beslist, maar waarschijnlijk zal de patiënt de villa vóór het koude jaargetijde betrekken. Naar aanleiding van tegenstrijdige geruchten, is thans met zekerheid te melden, dat H. M. de Koningin het plan heeft de nieuwe zitting der Staten-Generaal op 16 September io persoon te openen. H. M. de KoniDgin kreeg voor Haar verjaardag van Hare Moeder een kostbaar buffet, en van den Prins eenige schilderijen, waaronder een portret van den prins zelf als ruiter. De Minister van Koloniën, de heer Van Aech van Wijck, heeft wederom een aanval gehad van zijne kwaal, tengevolge waarvan hij weer verhinderd zal zijn vooreerst zijne ambtsbezighedenalthans aan zijn Departement, te verrichten. De Minister moet weer geopereerd worden, zoodat weldra in het beheer van zijo Departement weer zal worden voorzien. De minister van koloniën, jhr. mr. Van Asch van Wijck, heeft Donderdagmiddsg in het Gemeenteziekenhuis te 's-Gravenhage, de door de geneeskundigen noodig geoordeelde nieuwe operatio ondergaan. Bij de opening van de zitting der Tweede Kamer wijdde de Voorzitter eenige woorden aan de nagedachtenis van den heer Conrad, in wien de Kamer haren nestor en één der kundigete leden verliest, wiens adviezen, voornamelijk op^waterstaatkuodig gebied, groote waarde hadden en in de Kamer zeer op prijs werden gesteld. De Minister Kuyper sloot zich, namens de Regeering, bij die hulde aan, den heer Conrad schetsende als een man met een Nederlandsch hart en iemand van groote kunde en zeldzame helderheid in zijn adviezen, waarvan de Regeeriog in en buiten de Kamer dikwijls partij heeft getrokken. De Minister meende openlijk deze hulde te moeten brengen aan den man, die krachtig werkte op het gebied van handel en nijverheid en niet minder het vakonderwijs voorstond. Besloten werd tot dadelijke behandeling van de Beroepswet. De heer Schaepman, zich namens zijne medeleden aansluitende bij de hulde aan wijlen den heer Cod rad, verklaarde zich met de Beroepswet te kunnen vereenigen, en dat hij en zijne vrienden vóór het wetsontwerp zullen stemmen, omdat daardoor het hoofddoel wordt bereiktde uitvoering van de Ongevallenwet. De heer Van Idsinga opperde overwegende bezwaren tegen het wetsontwerp, betoogende, dat artikel 75 één der slechtste bepaliDgen is, die denkbaar is. Hij verklaarde zich tegen het wetsontwerp. Spreker betreurt, dat Minister Kuyper bij dit wetsontwerp niet de beginselen huldigt, die spreker met hem is toegedaan. Hij hoopte echter door aanneming van zijne amendementen en andere wijzigingen, in staat te zijo te stemmen vóór het wetsontwerp. Nadat de heer Brummelkamp eenige beschouwingen had gehouden over het wets ontwerp, protesteerde de heer Schaper tegen de behandeling van het wetsontwerp in zóó korten tijd, waardoor grondig overleg onmogelijk is. Iotusschen erkende hij, dat een beslissing over het wetsontwerp moet genomen worden. De heer Rüell achtte het wetsontwerp voldoende voorbereid, en meende, dat de omstandigheden toelieten veel te regelen bij algemeenen maatregel van bestuur. Spreker keurde goed, dat het recht van beroep bij het wetsontwerp niet is uitgebreid. Rotterdam, 3 Sept. Omstreeks half zeven vanavond kwam het opera-gezelschap van den heer v. d. Linden aan het Maasstation alhier aan, stapte daar in gereedzijnde dichte trams en, begeleid door de bereden politie, ging de tocht naar den schouwburg. Daar was toen nog geen spoor van eenige oploop. Dit kwam eerst tegen achten. Eerst wat kijkers en nieuwsgierigen, daarna personen, die de bekende protesten uitdeelden, en langzamerhand groeide nu de menigte aau, totdat zich tegen negenen reeds eenige I honderden vóór den schouwburg geposteerd hadden. En telkens als er één, twee of drie schouwburgbezoekers, die in de zaal de orde gestoord haddendoor de politie buiten gezet werden, werd er op de straat een luidruchtig spektakel gemaakt. De sterke politiemacht in den schouwburg stond onder de onmiddellijke bevelen vau den waarnemend hoofdcommissaris den heer J. G. Inhulsen en van den commissaris van politie den heer J. Don. Buiten den schouwburg hielden eeD paar inspecteurs met de noodige agenten de wacht een gedeelte straat vóór het gebouw was afgezet. Tegen halfiien begon een deel van het straatpubliek te demonstreeren met het zingen van socialistische liederen en later begon men met steenen te gooien. Toen werd de bereden politie gerequireerd, en deze maakte onmid- delijk ruim baan om den schouwburg. In een ommezien was een groot deel van de Aert van Nesstraat schoongeveegd. Te ruim halftwaalf verliet het opera-gezel schap aan de zijde van de Lijnbaanlaan den schouwburg en nam plaats in een viertal dichte trams, die in de Aert van Nesetraat gereed stonden. Voor en achterop hadden politie-agenten plaats genomen. Intus8chen was ook de politie-wagen aan gerukt, waarmee een twintigtal agenten en eenige inspecteurs naar het Maasstation gebracht werden, teneinde daar het terrein af te zetten. Onder veel geraas, gefluit en getier giög het nu in geetrekten draf, zoo hard als de trampaarden maar loopen konden, de Cool- singel op, omringd door een ontzettende menigte, die hijgende en dravende de trams trachtte bij te houden te midden van woest getier. Van den met politie beladen politie wagen werd een ruit met een steen ingegooid. Een der tramwagens ondergiüg gelijk lot, gelukkig zonder dat hierdoor iemand gekwetst werd. Eerst ter hoogte van de Kruiskade gelukte het aan agenten van de bereden politie die zich met hun paarden dwars over den weg posteerden, de menigte eeDigezins tegen te houden, doch velen holden nog mee tot op het Hofplein. Te middernacht bereikte men het Maas station, waar ook de noodige maatregelen tot afzetting waren genomen. Zij bleken niet noodig want geen enkel protesteerend sterveling was daar te zien. Te 12 uur 20 minuteu vertrok het gezelschap met een extra-trein naar Amsterdam. N. Rolt. Ct. Een zeventigtal krijgsgevangenen zijn van Ceylon alhier aangekomen, na circa twoe jaren op Ceylon in krijgsgevangenschap te hebben doorgebracht De meesten zagen ef over het algemeen schamel uit in hun linnen pakjes van allerlei soort, en de meesten met Engelsche helmhoeden op, die hun verstrekt waren, terwijl menigeen de sporen van de ondergane behandeling op het gelaat droegen. Toch glansde aller gelaat van vreugde, dat zij dun oud-vaderlandschen bodem weder mochten betreden. Spijzen en drank werden hun gepresenteerd. Het comité, dat hiervoor had zorg gedragen, stelde zich in de weer om te vernemen, waaraan de terugkeerenden het eerst behoefte hadden. De meesten wenschten in de eerste plaats een stel kleederen en reisgeld, om zich naar hun respectieve plaatsen te kunnen begeven, waaraan het comité in staat was gesteld met milde hand te voldoen. Iotusschen zal nog veel, zeer veel noodig zijn, om aan alle wenschen, ook van later komenden, te kunnen voldoen, zoodat wij mogen verwachten, dat niet tevergeefs tot dit doel een beroep op de Boerenvrieuden in Nederland zal worden gedaan. Breda, 4 Sept. Op last van den officier van justitie alhier, is te Oudenbosch een net gekleed jongmensch in hechtenis genomen, zoon van een burgemeester, verdacht van diefstal met braak en geweldpleging ten huize van een familielid. Stevig geboeid is hij door het dorp geleid, hetgeen buitengewone op schudding teweegbracht. Om volksoploop te vermijdeD, ia hij vanochtend door twee marechaussees per rijtuig naar Rozendaal, en vandaar per spoor naar hier overgebracht. In de stationswachtkamer stelde hij zich zoo woest aan, dat hem nog een stel extra hand boeien werden aangedaan. Den Bommel, 2 Sept. In de heden alhier gehouden vergadering van den gemeente raad is herbenoemd tot wethouder de heer Jan Mijf. Alhier worden pogingen aangowend om een fietsclub op te richten. Enkele fiets rijders, reeds eene vergadering voor dat doel gehouden hebbende, hebben Donderdag een propaganda tocht gehouden. Binnen enkele dagen zal er een vergadering belegd worden, waarvoor naar men zegt alle sportbroeders een convocatie ter bij woning zullen ontvingen. Zierikzee, 5 Sept. Programma van de Matinée, te geven door het Harmonie-Gezelschap »Kunst en Eer", op Zondag 7 September a.a., 's namiddags 12£ uur, iu den tuin van de Sociëteit »Ods Genoegen"1. Salut au Président, J. Giraud; 2. Ouverture Sous les Frènes, F. Schweinsberg3. Móditation, S. Klimmerboom4. Fantaisie-Ballet, L. Montague5. Fantaisie Originale G. Petit; 6. Les Campagnardes, Polka p. 2 pistons, J. Werkman; 7. Sobre las olas, Valse, Juv. Ro3as8. Potpourri Populaire no. 7, G. Renaud. Ter gelegenheid van de kermis heeft de firma Oostmeijer, vindingrijk in het maken van een oorspronkelijke en pakkende reclame, in haar étalage een rots, waarboven een fontein prijkt. De rots is omgeven door een vijver, waarin een paar scheepjes ten anker liggen. Tal van goudviscbjes zwemmen er in rond. Een jongen tracht met zijn hengel de viscbjes te vangen. Io de rots zijn planten aange bracht, terwijl het geheel, dat getuigt van den goeden smaak van hem, die deze reclame heeft uitgedacht en uitgevoerd, en een bezich tiging waard is, door palmen wordt opgeluisterd. Toen Donderdagmiddag de landbouwer NV. K. van Renesse met zijn rijtuig uit de stad huiswaarts keerde, struikelde onder Pikgat het paard, waardoor het lemoen van het rijtuig uitpikte. Door den schrik sloeg het anders makke paard op hol. Het rijtuig gierde over den weg. Een eind verder kwam het gelukkig terecht in een hoop grind langs den kant der breede vaart. Het vehikel kantelde. Een der passagiers was bijtijds er uit gesprongen. De overige drie kwamen met een paar schrammen en builen en den schrik vrij. 't Spreekt van zelf, dat de wagen erg gehavend werd. Het lijk van Johanna Brees te Nieuw- Namen (gem. Clinge), dat tot nader onderzoek in een verzegelde kist in het doodenhuisje was geplaatst, is thans begraven. Het onder zoek, door de politie gedaan om eenige opheldering in deze treurige zaak te brengen, blijft vruchteloos, zoodat het tot hiertoe nog onmogelijk is te bewijzen of er misdaad of zelfmoord in het spel is. Toch kan men niet begrijpen wat een 71-jarige vrouw, die pas alles voor het ontbijt gereed gemaakt had, tot zelfmoord heeft kunnen drijven. Duivendijke, 4 Sept. Toen de broeders S. zich heden morgen te vier ure naar hun werk begaven, ontdekte een van hen terzijde van den weg in de sloot een drijvend voor werp, naar bij meende een kalf. Bij nader onderzoek bleek het een vrouwelijk persoon te zijn, die spoedig op den kant werd gehaald. Gelukkig bleek do hulp niet te laat te komen de drenkelinge, iemand uit Brouwershaven, werd naar haar ouders alhier geleid. Dreischor. Herkozen als wethouder de heer Joh. der Weduwen Hz. Noordwelle. In eene gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de begrooting voor 1903 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 5497.54. Serooskerke (S.) In de 1.1. gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werden de hoeren L. de Oude en Jac. de Roo als raadsleden geïnstalleerd. Renesse. In de 1.1. gehouden vergadering van den raad dezer gemeente zijn de her kozen heeren S. de Bruyne Jz. en R. Steur Jz. als raadsleden g< ïostalleerd, en werden de heeren P. Hoogenboom en R. Steur Jz. als zetters gecandideerd. De begrooting der gemeente voor 1903 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag vau f 4839.11 en de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur tot de som van f 729.69. Stavenisse. Als een bizonderheid in den plantengroei kan wel gemeld worden, dat bij K. A. de Graaff alhier snijboonen zijn gegroeid van minstens 31 c.M. lengte, bij een breedte van 33 m M. De heer J. J. Crucq van Stavenisse is benoemd tot 2den adsistent aan bet station "Dordrecht dor Staatsspoorwegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1