ZIERIKZEESCHE iVIEUWSBODE. Donderdag 4 September 1902. BEKENDMAKING. NIEUWSTUDINGEII. Uit Stad en Provincie. (Za x e i* x lx z e e s c h. e C o u r an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7739. Directeur A. J. DE L002UE3. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Ad verten tienvan 13 regels 31' (1ts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Tngezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlandsche pers is een inschrijving voor de Hoeren geopend. Ook aan ons Bureau Schuithnvcn, Zie rikzee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aau de Generaals Botha De la IIf,v en De Wet, opdat deze het naar hun beste weten en goed beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Nog werd door ons ontvangen van J. P. C. f 25te zamen met de vorige opgave f 106. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzve maken bekend, dat in de op gisteren gehouden Vergadering van den Gemeenteraadde heer Mr. D. VAN DER VLIET, die als Wethouder aan de beurt van aftreding was, als zoodanig is herkozen. Zierikzee, den 3 September 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Lijst van benoembaren bij den dienst der Brandweer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zdrikzee, Gelet op artikel 38 der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente; M u k o u b e k o n il: dat door hen voorloopig is opgemaakt de lijst van bij de Brandweer benoembare ingezetenen, welke lijst van af den 4 September a.s. gedurende veertien dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder gelegd. Zij. die meenen niet benoembaar te zijn, op grond van de bepalingen, voorkomende in artikel 36 der voor noemde Verordening, kunnen hunne bezwaren bi-nen een en twintig dagen d& den 4 September a.s. schrif telijk indienen aan Burgemeester en Wethouders, en binnen drie dagen na de dagteekening eener afwijzende besch'kking, daarvan in beroep komen bij den Raad, die de eindbeslissing geeft. Art kei 36 luidt als volgt: Benoembaar zijn alle mannelijke ingezetenen, die op den eersten September hun vijf en twintigste jaar hebben volbracht en hun vijf en vijftigste nog niet hebben be reikt, met uitzondering van 10. de door het openbaar gezag aangestelde ambtenaren en bi ambten, die, ingevolge hunne Instructie, bij brand zich op eene bepaalde plaats bevinden moeten of in de waarneming hunner betrekking, ter plaatse van d. n brand, ambtsplichten te vervullen hebben; 2°. de schippers en varensgezellen, die door hun beroep het grootste gedeelte van het jaar buiten de ge meente vei blijf houden of hen, die wonen op een afstand van meer dan duizend Meter hemelsbreedte buiten de bebouwde kom der gemeente; 3». de militairen en schutters in weikelijken dienst; 40. het personeel, aangesteld bij de bediening der g•meente»lo'dplanken; en 5°. hen die volgens eene schriftelijke verklarii g van een der plaatselijke geneesheei enop grond van lichaams- of zielsgebreken, ongeschikt zijn voor den dienst bij de Brandweer. Zierikzee, den 3 September 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cll. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Bij Morideu, in den Amerikaanschcn staat Minnesota, is een trein door een wervelwind uit het spoor geraakt en van een hoogte van achttien voet geworpen. Er werden twee menschen gedood, verscheiden worden vermist en velen gekwetst. Italië. Het heet nu, dat de czaar don derdon November as. te Rome zal wezen, voor een bezoek aan den koning en dat hij dan ook den paus zou bezoeken een nogal bedenkelijk bericht in dezen vorm. Engeland. Londen, 31 Aug. De generaals Botha, De Wet en De la Rey zijn hedenochtend om tien uur alhier aangekomen. Zij weigerden iets te zeggen omtrent de inrichting of den duur van hun verblijf. Frankrijk. Het zuidwesten van Frankrijk is door zware onweders geteisterd. Stortregens veroorzaakten op verschillende plaatsen overstroomingen, waarbij een man verdronkdoor groote hagel- steenen zijn tal van vogels gedood. De wijn bergen bij Perpignan hebben zwaar geleden; te velde staande gewassen om Largentière zijn verloren. Te St.-Etienne viel zóóveel hemelwater, dat het tramverkeer in do stad gestaakt moest worden. Vrijdag is te Mans een onschuldig veroordeelde na 40 jaar weer voor den krijgs raad in eer hersteld. Het was de soldaat Voisin, die schuldig verklaard werd aan moord op een vrouw uit een herberg te Quincampoix. Voisin was dien nacht in de buurt gezien hij had buiten de kazerne geslapen, en zijn eenige verklaring was dat bij bij zijn moeder en tante was geweest. Dat was ook waar. Evenwel had hij, uit vrees voor de streng heid van zijn vader, aan deze niet gezegd, dat bij thuis was, zoodat die zijn bewering moest ontkennen. En de moeder zelf, met echt landelijke vrees voor de politie, was te bang om te bekennen dat zij den soldaat zonder verlof had geherbergd. Voisin kreeg toen den schijn tegen zich en werd ter dood veroordeeld. Dit vonnis werd veranderd in Hij werd naar Guyane gevoerd. Zijn gezond heid is daar sterk aangetast, maar hij ont moette daar een anderen veroordeelde, die hem vertelde van een sergant Langlois, van wien hij de bekentenis van den moord had gekregen. Voisin stelde een onderzoek in, Langlois werd weer gevonden en herhaalde zijn beken tenis. Voisin kreeg toen gratie, en dank zij de hulp van anderen is hij nu in eer hersteld. België. Een slager te Bouchout, bij Antwerpen, bracht op een hondekar vleesch rond. Plotseling staat de bond stil, rukt zich los en valt verwoed aan op den slager, die in minder dan geen tijd over den grond ligt. Met hooi vorken en houweelen kwamen de dorpelingen aangehold om het razende dier zijn prooi te ontnemen, maar de meester was door de tanden van den karnhond inmiddels zóó verwond, dat hij vermoedelijk niet in leven zal blijven. De slager, die de worst verkocht beeft, tengevolge waarvan zoo vele persom n te "Wacsniuoster ziek zijn geworden en één man is gestorven, terwijl er nog drie hoogst ernstig ziek liggen, is in hechtenis genomen. Nederland. Apeldoorn, 2 Sept. H. M. de Koningin heeft van hare Moeder ten geschenke ont vangen een dessert-serviesgemaakt in de plateelbakkerij te Gouda. Het bestaat uit ruim 300 stuks en is uitgevoerd in 42 verschillende décors, welke door H. M. zelf zijn uitgekozen. Eveneens werden, op initiitief van Hare Majesteit, tnsschen en in overeenstemming met de décors, op ieder voorwerp de woorden Ilet Loo aangebracht. Prins Hendrik vertrekt heden middag naar Aken, teneinde een kuur te ondergaan. Amsterdam, 4 Sept. Bij het opruimen van het puin van Flora" is onder het verkoolde en ingestorte houtwerk o. a. een portefeuille gevonden, die aan een van de leden van het theater-personeel toebehoorde. Het leder van de portefeuille had een weinig van het vuur geleden, maar de inhoud, een zevenhonderd gulden ongeveer aan bankpapier, was gespaard gebleven. Men kan zich de vreugde van den man begrijpen, toen hij zijn geld, dat bij al reddeloos verloren waande, terugkreeg. Hij sprong huizenhoog van blijdschap. De andere artiston hebben, hoewel zij door den heer Nöggerath voor duizend Mark ieder verzekerd waren, nog al wat verloren, kost baarheden, enzdie zij onmogelijk hebben kunnen redden. Ook de hoer Nöggerath moet persoonlijk een niet onbelangrijke schade lijdeno. a. zijn eenige kostbare films, die voor de bioscoop voorstellingen gebruikt werden, verbrand. Het theater met den inventaris enz was door hem verzekerd voor f 430,000. De verzekering was door den makelaar L. S. H. v. d. Akker op beurspolis bij diverse maat schappijen gesloten. Katwijk aan Zee, 4 Sept. De politie agenten Israël en Wiedma alhier hebben een prachtige vangst gedaan. Reeds een paar weken lang werd het tentoonstellingsterrein zorgvuldig bewaakt met het oog op verdachte individuen, die om het gebouw herhaaldelijk zwierven. Na de jongste inbraak te Noordwijk aan Zee werd dicht bij de plaats der inbraak een sigarenzakje van het stations-koffiehuis te Katwijk gevonden. Dit gaf den politie agenten aanleiding de kamer van dat hotel te doorzoeken, waar een Duitsoher, Muller genaamd, sinds een week logeerde. In zijn koffers vond men 200 zilveren lepels en vorkenbenevens inbrekersgereedschappen. Muller wérd onmiddellijk gearresteerd en heeft reeds bekend op Noordwijk en te Zandvoort op het Groote Badhuis te hebben ingebroken. Welk gevaarlijk individu men te pakken heeft, kan worden afgeleid uit het feit, dat hij te Noordwijk, waar hij gouden horloges stal, in de slaapkamer van den bewoner doordrong en dien met een revolver dreigend in bedwang hield. 's-Gravenhage4 Sept. Zondagnacht omstreeks 42 uur ontstond in het koffiehuis van v. d. S. aan de Kraayenhofstraat alhier twist tusschen een paar militairen en burgers, naar men zegt over het betalen van gelag. De twist werd op straat voortgezet en spoedig vielen er klappen. Plotseling kreeg een 23-jarige korporaal der jagers met een biljart queue een slag tegen het hoofd, tengevolge waarvan hij bewusteloos neerzeeg. Zijn kameraden brachten hem per rijtuig naar een café in het Achterom. Door de zorg der politie werd de korporaal naar het hospitaal vervoerd, waar hij gisteren middag is overleden. De politie heeft aanstonds een onderzoek ingesteld naar den dader, die echter gisteren avond nog niet was opgespoord. In een vergadering van het hoofdbestuur van den Bond van Ned.-Z.-Afrik. Spoor- weg-Maat8chappij-personeel, alhier gehouden, sprak het hoofdbestuur, erkennende de on gelijke verdeeling van de ter beschikking zijnde gelden voor geleden schade, als zijn meening uit, zich niet te mogen inlaten met het al of niet billijke van de bedragen, voorloopig toegekend door de Staatscommissie voor Zuid-Afrikaansche schadevergoedingen. Ieder lid dat in dezen meent verongelijkt te zijn, heeft persoonlijk zijn bezwaren op gezegeld papier in te zenden vóór 9 Sept. a.s. aan de Staatscommissie, Binnenhof 3, te 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur besloot echter voor hen die niet op de voorloopige lijst voorkomen, te zullen trachten iets te krijgen van de groote sommen, nu weder voor de slachtoffers I van den oorlog gevraagd. 2 Sept. Naar met leedwezen vernomen wordt, laat de gezondheidstoestand van den Minister van Koloniën, jhr. Van Asch van Wijck, I wederom te wenschen over. j Rotterdam, 2 Sept. Gisterenavond had zich na afloop van het vuurwerk de 22-jarige werkman W. L v. d. P. te slapen gelegd onder de overkapping van de Veemarkt. Omstreeks 3 uur deed een ruk aan zijn I horlogeketting hem wakker schrikken. Hij richtte zich op en zag een hem onbekend j persoon voor zich staan. Terzelfdertijd duwde deze hem achterover, door hem de beide voorste vingers in de oogen te steken, zoodat v. d. P. tegen een hek viel. De zakkenroller maakte zich met het horloge en een stuk I ketting uit de voeten. Wel trachtte de be- stolene, wiens oogleden gezwollen en bloedig i waren, den dief te volgen, maar de duisternis en de hevige pijn beletten hem dit. Hedenochtend in de vroegte werd als verdacht van deze brutale aanranding door de politie der 3e afd. in zijn woning aan de Ketenstraat aangehouden G. H. de K., een bekende der politie. In diens bezit werd gevonden een stuhje ketting, dat de bestolene als behoorende tot zijn eigendom herkende. De K, is in verzekerde bewaring gesteld. Ouddorp, 2 Sept. ^it handen van den burgemeester werd gisteren aan den garnalen- visscher J. v. d. Houten de groote bronzen medaille met getuigschrift en aan J. Kalle en G. v. Koppen, bevarende de blazerschuit »G O. 42", de kleine bronzen medaille van de Zuid Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam uitgereikt, terzake van de stoutmoedige en beleidvo'l j redding der opvarenden van het platschip »G. O. 35", nabij den z.g. Kwaden Hoek. Bovendien ontving de schipper een geldelijke belooning ad f 20 en ieder der knechts f40. Het verzoek van den heer A. II. Blom om de lijnbaan met ingang van 4 Jan. e.k. andermaal op dezelfde voorwaarden voor twintig jaren in gebruik te mogen nemen, werd ingewilligd. Het adres van den heer E. M. J. C. Belmonte, leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere Burgerschool, houdende verzoek om te mogen worden belast met de lessen in de Engelsche taal aan die school, is door genoemden heer ingetrokken. Afschrijviog van den hoofdelijken omslag werd verleend: aan C. J. Kijn voor vijf maanden tot een bedrag van f43 50, wegens vertrek naar Rotterdamaan de wed. L. van Breen voor acht maanden tot een bedrag van f 24.60, wegens vertrek naar Middelburg; aan B. Hulshoff voor vijf maanden tot een bedrag van 7 50, wegens vertrek naar Hoorn aan de drie elders wonende erfgenamen van de wed. D. H. Ezerman ad f 45. De gemeenterekening over 4902 werd vast- in ontvang op f 443623 93s uitgaaf - 440659 955 Zierikzee, 3 Sept. In de Dinsdagnamiddag alhier gehoudene Raadszitting, die wegens afwezigheid van den burgemeester geleid werd door den wethouder, den heer mr. Moolen- burgh, deelde deze mede, dat het te velde staande mosterdzaad in het drooggelegde Dijkwater in het openbaar verkocht was voor f 400 aan den heer W. ten Haaf, en dat de gezamenlijke opbrengst der verpachting van de zestien perceelen bouwland in het drooggelegde Dijkwater bedroeg f 2069.2G. alzoo een batig slot van f 2963 98 Herbenoemd werd tot wethouder de heer mr. D. van der Yliet, die als zoodanig periodiek moest aftreden. Benoemd werd tot regent van het Burger- Weeshuis de heer J. A. Legemaat. Ter benoeming van twee leden in het college van zetters voor 's rijks directe belastingen, tengevolge der periodieke aftreding van de heeren H. C. van den Ende en C. J. Betbe, werden op de aanbevelingslijst geplaatst de heeren H. C. van den Ende, C. J. Betbe, J. A. Legemaat en J. E. van den Bout. Bij de rondvraag vraagt de heer Koopman, welke de reden is, dat er geen voordracht is ingekomen voor de benoeming van een leeraar in de aardrijkskunde. De lessen beginnen al morgen. Reeds sedert drie weken zijn acht sollicitaties ingekomen. De Voorzitter antwoordt, dat de reden ligt in het bedanken van een candidaat, die door j de Commissie was aanbevolen. Door den heer De Crane wordt op een spoedige benoeming aangedrongen. Hierop wordt de vergadering gesloten. I Men schrijft ons uit de legerplaats bij Rijen Liet het weer zich Zaterdag nog goed aan zien, Zondag had het z'n rokje gansch omge keerd Regen en nog eens regen, den ganschen dag. Erg bemoedigend voor den aanst. feestdag was het niet, maar toen heden morgen om 6 uur plechtig en statig de tonen van het Wilhelmus" over de heide klonken, had het Oranjezonnetje zich in eere hersteld, hetwelk er het zijne toe bijdroeg, om de feestelijke stemming te verhoogen. Het programma der feestelijkheden werd geopend met prijsschieten voor onderofficierenmet tusscbeuruiinten gevolgd door een compagniesgewijze wedstrijd, in het vlug omhangen van de uitrusting, zak- loopen wedloop op de hindernishaan en een aanval, voor elke van welke wedstrijden geld prijzen waren uitgeloofd. Na afloop van de wedstrjjden die door muziek werden opge luisterd, had door den regiments-commandant de uitdeeliog der prijzen plaats De feestelijk heden zullen besloten worden door eene muziekuitvoering en een vuurwerk, van wege het Rijk ter beschikking gesteld. Een druk bezoek van burgers en burgeressen droeg er niet weinig toe bij om de gezelligheid van den dag te verhoogen. Te 12 uur werd op de Molenheide door de kampeerende troepen een groote parade gehouden, door velo belang stellenden bijgewoond, Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen tweede klasse te Middelburg C. Wiorsma, thans van de derde klasse. Door Burgem. en Weth. van Terneuzen is tot tijdelijk gemeente-bouwmeester benoemd de heer B. Schimmelpenning, opzichter van fortificatiën aldaar. De nietigverklaring van de stemming voor een lid van den raad der gemeente Ilontenisse, waarbij de heer C. J. Vael was gekozen verklaard, is daarop gegrond dat twee stembiljetten, die een kenmerk droegen op het ééa was een naam onderstreept en op het andere een naam doorgehaald van waarde waren beschouwd en aan den candidaat Vael toegekend. Gedep. Staten waren van oordeel dat die kenmerken niet bij toeval maar opzettelijk zijn aangebracht, zoodat de twee biljetten nietig hadden moeten zijn verklaard. Ware dit geschied, dan zou de volstrekto meerderheid 435 zijn geweest en had de heer Vael niet 436, maar 434 stemmen, en was dus niet gekozen. Noordgouwe2 Sept. Op Maandag 8 September a.s. hoopt de heer J. G. Bethe den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar de betrekking van gemeente secretaris en gemeente-ontvanger alhier aanvaardde. Noordwelle. In een heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is herkozen tot wethouder de heer N. L. de Oude. Serooskerke. De begrooting voor 1903 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 3024.96. Renesse. Benoemd tot wethouder en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer R. Steur Jr. Haamstede, 2 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is de heer H. C. Bolle tot wethouder herkozen. De voorgestelde toelage voor eene eventueele verharding van den weg van Burgh naar Westenschonwen werd met 4 tegen 3 Btemmen verworpen. Nu zoowel de gemeenteraad van Burgh, als ingelanden van de polders Burgh en West- land en Westeren Ban de gevraagde toelagen voor deze wegsverbetering hebben verleend, zal de afwijzende beschikking door den gemeenteraad alhier door de betrokken bewoners met leedwezen worden vernomen. Burgh, 2 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn de herkozen raadsleden, de heeren C. van de Vate en W. Heule, beëedigd. Tot wethouder en tweeden ambtenaar van den burgerlijken stand is herbenoemd de heer C. van de Vate. Tot derden ambtenaar van den burgerlijken stand werd gekozen de heer G. A. van Zuijen. Nieuwerkerk, 3 Sept. Maandagavond gaf het plaatselijk fanfarencorps Oefening en Uitspanning" in een op het schoolplein voor die gelegenheid opgerichte, aardig met vetglaasjes en lampions verliohte, muziektent een concert. Het terrein was almede geïllu mineerd. Ook nu weer bleek, hoe een muziekgezelschap in staat is, feestvreugde te wekken en te onderhouden. De jeugdige, nog niet één jaar geoefende executanten geven blijken van onvermoeiden ijver en van grooten vooruitgang. Oosterland, 1 Sept. Heden wapperde de driekleur zoowel van de openbare als van vele particuliere gehouwen ter herdenking van den ve* j tardag van onze geliefde koningin. Er was ook door het gemeentebestuur namens de gemeente oen telegram van gelukwenscbing aan Hare Majesteit verzonden. Des avonds gaf het muziekgezelschap »Oosterlands Fanfare" een uitvoering op de markt. Door den heer burgemeester werd medegedeeld, dat er een dankbetuiging op genoemd telegram was ontvangen. Alles liep in de beste orde af. Sirjansland. Naar wjj uit goede bron vernemen, bestaat bij het muziekgezelschap van Oosterland, »Oosterland's Fanfare", het voornemen om, evenals voorgaande jaren, a s. Zaterdagavond in onze gemeente een muziek uitvoering te gevon. 1 Bruinisse, 4 Sept. Slechts enkele inge zetenen gaven door het uitsteken der vlag bewijs dat zij belangstelden in de verjaring der koningin. Des avonds werd in de net versierde Beurs door het muziekgezelschap 1 »Nu met hope", dir. de heer Jongmans van Zierikzee, eene muziekuitvoering gegeven, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. I Mot groot genoegen werden de volksliederen en andere uitgevoerde stukken aangehoord en door een en ander heel wat levendigheid in de gemeente gebracht. 2 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden behalve i den heer Uage werd bijgewoond, werden bij de verkiezing van een wethouder 3 stemmen I uitgebracht op den heer Z. Hoogerheide en 3 op den heer W. Jumelet. Bij tweede vrije stemming kregen beide heeren hetzelfde aan tal stemmen, Bij de herstemming, die nu volgde, en waaraan zij natuurlijk niet deel namen, kregen zij ieder 2 stemmen. Men was nu in het onzekere hoe te handelen. Meende een der leden, dat het lot moest beslissen, andere waren van meening, dat de oudste in jaren de gekozene was. In laatstgenoemden zin werd eindelijk beslist en de heer Z Hoogerheide (aftr.) als de oudste verkozen verklaard. Aan den heer J. G. Geluk, benoemd te St.-Philipsland, werd tegen 4 Nov. of zooveel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1