Dinsdag 2 September 1902. li' UITVERKOOP! (Z ierikzeesche Cour an t). Veemarkt te Zierikzee Uit Stad 8M Provincie. ZIGRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco por post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzonding eens per week, f 10,per jaar. No. 7738. 59ste JAARGANG. 30t< Directeur I A. «T. DE LOOZE. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiênvan I3 regels 31 (lts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags mildags 12 nre bezorgd worden. Groote letter xeordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. RECLAMES. 15 regels T'Ö cts. Elke regel meer lö cts. Postitraat C 103. Zio advertentie. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daarouder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de 2e helft der maand Augustus 1902. 1. Mej. Jordan, Amsterdam. 2. C. HeDgsmeogel, Rotterdam. op eiken DoncterdaK tot de eerste helft van DeOOTtl - T>or a s. op de Schuithaven. Begrooting der Inkomsten en Uitgaven der Gemeente voor 1903. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Begrooting der Inkomsten en Uit gaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1903, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zierikzee, den 30 Augustus 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Wethouder, 1.° B. JAN SNELLEN, Secretaris. Voor het geruïneerde Volk van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Door de Nederlandsche pers is een inschrijving voor de Boeren geopend. Ook aan ons Bureau Schuithaven, Zic- rikiee, worden bijdragen daarvoor in ontvangst genomen. Al wat inkomt, zal in dit blad ver antwoord, en overgedragen worden aan de Generaals Botha, De la Rey en De Wet, opdat deze liet naar hun beste weten en goed beleid besteden voor de werkelijke behoeften van het volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Ingekomen Van M. J. S. B. f50; J. E. S. B. f 10; Mr. A. J. F. F. f 10; W. C. d. C. f 10; N. N. f 1. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. EUWSTIJP1MGEH Amerika. Uit Amerika woreft van een kluchtige roovergeschiedenis bericht. De lieer Travis, broeder van den hoofd commissaris van politie te Helena (Montana) koerde onlaDgs 's avonds mot zijn gezin naar die stad terug, in een door hemzelven bestuurd rijtuig, toen hij door een gemaskerden roover met een revolver in de hand werd aangehouden. De man eischte geld en kostbaarheden van allen in het rijtuig, maar juist toen die col lecte was afgeloopen de opbrengst was 24 dollars en eenige horloges kwam er een electrische tram aanrollen. Nu dacht Travis, dat de redding nabij was. Doch de roover liet zich niet afschrikken en wist van de gelegenheid gebruik te maken. Hij liet den beroofden man een rooden doek om hoofd en aangezicht doen, zoodat hij ook een vermomde roover geleek en dwong hem, zijn helper te wezen. Toen de tramwagen naderde, stond de echte roover met zijn revolver naast het spoor en gaf den machinist bevel, stil te houden, waaraan deze, verschrikt, gehoorzaamde. Daarop wenkte hij den roover tegen wil en dank en liet hem in den tramwagen gaan, om alle geld en kostbaarheden van de passa giers af te nemen en aan hem te brengen. Toen dat was afgedaan, mocht de tram verder rijden. Nu moeeten Travis' vrouw en kinderen, die doodstil in het rijtuig zaten te beven, uitstappen. Do roover sprong daarna op den bok, nam de teugels en reed heen, terwijl de familie Travis te voet naar huis kou gaan. Engeland. Do kroon van Engeland is op 't oogenblik bij den Hofjuwelier om gerepareerd te worden. Toen Koning Edward namelijk na de kroningsplechtigheid in zijn rijtuig stapte, heeft hij zijn pas gekroond hoofd zoozeer gestooten tegen de zoldering van de koels dat zij de kroon ernstig beschadigd werd en er eenige parels uitvielen. Bijgeloovige zielen willen"daarin een slecht voorteeken zien. Italië. Rome, 30 Aug. De kamer van beschuldiging van de rechtbank te Napels heeft den substituut van den procureur-generaal, Salvatori Menthini, naar de rechtbank verwezen wegens omkooperij en vervalsching in het proces-Yaccari. Turkije. Er zijn bizondero voorzorgsmaatregelen genomen te Konstantinopel, met het oog op de aanstaande herdenking van de troonsbestijging door den sultan. Een groot aantal Armeniërs en andere verdachten zijn in hechtenis genomen. Duitschland. De krijgsraad te Minden heeft twee onder-officieren van het regiment veld artillerie no. 58, wegens mishandeling van ondergeschikten, veroordeeld tot vier en zes maanden gevangenisstraf en dogradatie. Berlijn, 30 Aug. Hedenmorgen is, bij heerlijk weder, de groote herfstparade van het Gardekorps gehouden, in tegenwoordigheid van den Keizer, de Keizerin en den Koning van Italië, die daarvoor van Wildpark kwamen, alsook van den Kroonprins van Baksen. Na afloop van de parade reden de Keizer en de Koning, aan het hoofd der vaandel compagnie, naar het Berlijnsche Paleis, door een zeer talrijke volksmenigte hartelijk toege juicht. Nederland. Leeuwarden, 29 Aug. Aangaande het bezoek van prins Hendrik aan de landbouw tentoonstelling alhierkan het volgende gemeld worden Na afloop van de door duizenden en duizenden bijgewoonde harddraverij verliet do prins, gezeten in het hofrijtuig met voorrijder en jockey, waarin ook nu weder de commissaris der koningin, de burgemeester en de adjudaDt van den prins, jhr. Van Suchtelen van de Haare, zaten, het sportterrein om naar de woning van den commissaris der koningin terug te keoren. Langs den geheelen weg weder hagen van monschen, rij op rij den prins hartelijk toejuichende. Aan het hierop gevolgd diner bij den commissaris der koningin en zijne echtgenoote is deelgenomen door eenige burgerlijke en militaire autoriteiten voorzitter en leden van het dagelijksch bestuur der Friesche Maatschappij van Land bouw, voorzitter, onder-voorzitter en eerste secretaris van het uitvoerend comité der landbouw-tentoonstellingbenevens eenige familieleden van den commissaris der koningin. Om 8.10, spoortijd, vertrok de prins, begeleid door den commissaris der koningin en den burgemeester, per extra-trein naar Het Loo. Yan Leeuwarden tot Zwolle stond de trein onder toezicht van den inspecteur der staatsspoorwegen Silvergieter-Hoogstad en van Zwolle tot Het Loo onder dat van den inspecteur Jorisson. Duizenden menschen stonden weder laDgs den weg, den prins bij zijn vertrek herhaaldelijk krachtig toejuichende. De prins nam een hartelijk afscheid van den commissaris der koningin en den burgemeester en verklaarde zich diep getroffen door de luisterrijke ontvangst te dezer stede. Maastricht, 29 Aug. Alhier vervoegde zich op het politiebureau een Zwitser, hoog bejaard, die mededeelde, dat hij in 1861 uit zijn garnizoensplaats Middelburg was gedeser teerd. De man hoopte daarvoor nu gevangen genomen te worden om zoo een onbozorgden ouden dag te hebben. Doch do politie trans- porteerde hem, als zijnde zonder geld of I middelen van bestaan, over de grenzen. I Amsterdam, 28 Aug. Een paar weken geleden werd melding gemaakt van het I vermissen van eon alhier wonenden knaap, die, zonder aan zijn patroon, bij wien hij sinds kort in betrekking was, iets te zeggen, de stad had verlaten, i De knaap was binnen twee dagen weer terug. Hij had zijn eerste ontvangen maandgeld, f 45, gebruikt om een bedevaart te doen naar het graf van zijn vader, dien hij op zijn vijfde jaar had verloren en aan wien hij innig gehecht was geweest. In al die negen jaren was 't hem onmogelijk geweest het Geldersche dorpje, waar zijn vader rustte, te bezoeken, en nu had hij de verzoeking niet kunnen weerstaan om zijn eerst verdiende geld daaraan te besteden. 30 Aug. Ia het specialiteiten-theater «Flora", Amatelstraat alhier, bestaande uit drie groote perceelen, 24, 26 en 28, ter gezamenlijke lengte van ongeveer 40 a 45 meter, ontstond gisterennamiddag, omstreeks 2 u. 15, brand, die zich in zeer korten tijd over de geheele lengte van het gebouw uit strekte, en een dikke rookwolk over het midlen der stad verspreidde. Uit de hevigheid, waarmede de vlammen uit ramen en ver boven het gebouw uitbraken, bleek alras, dat daarin veel licht brandbare stof aanwezig was. Het dak en de zolders stonden in een oogwenk in lichte laaie, zoodat de brandweer, die spoedig met veel blusch- middelen aanrukte, weliswaar den brand spoedig in bedwang had, doch niet veel anders dan de steenen romp zou kunnen redden. Aangaande de oorzaak van den brand werd verluid, dat die gelegen zou zijn iu het om vallen van een pot kokend vet op de boven verdieping van perceel 28, waarin beneden een café is, doch dat overigens evenals het bovengedeelte van het theater, door artiesten bewoond werd. Yelen dezer waren in hunne kamers, zoodat de paniek bij het uitbreken van den brand niet gering was. Eén werd zoo hevig door schrik bevangen, dat zij door een politie-agent met een lid der Vereeniging van hulp bij ongelukken moest worden weg gedragen, terwijl een ander lichte brandwonden in het aangezicht bekwam. Yan de requisieten werd een gering deel door spoedig opgedaagde hulp van perceel 28 uit gered. Alles is door verzekering gedekt. Te ODgeveer drie uur, terwijl brandweer lieden tot blusscbing in het gebouw aanwezig waren, viel met een ontzettend geraas de galerij van het theater naar beneden. De schrik, die toeu allen om het hart sloeg, uitte zich in een vreeselijk angstgegil maar gelukkig hadden zij, die in het gebouw waren, bijtijds gewaarschuwd door het gekraak, een heenkomen weten te zoeken, zoodat niemand letsel kreeg. Het specialiteiten-theator «Flora" belen dend het kantoor der firma Wertheim en Gompertz, was van klein begonnen en allengs tot den tegenwoordigon omvang gegroeid, wat de zeer gebrekkige inrichting verklaart. Genomen in zijn karakter als gebouw voor publieke vermakelijkheid lijdt Amsterdam met de verdwijning van dit theater dus geen verlies. Louis Bouwmeester heeft afscheid genomen te Amsterdam van het Nederlandich Tooneel, van de vereeniging van dien naam ten minste. Er werd gegeven «Madame Sans- Gëne". In de pauze zeide bij zijn collega's, met wie hij 23 jaren had samengewerkt, hartelijk vaarwel. Het publiek stond aan het slot van de voorstelling op en bracht hem een warme ovatie door hem zesmaal terug to roepen. Een viertal kransen werden hom j aangeboden. Iemand uit Amsterdam J. v. D., begaf zich dezer dagen op reis naar Brussel. Te Antwerpen kreeg bij in zijn coupé gezelschap van twee hem onbekende personen. Een poosje j later viel v. D. in zoo vasten slaap, dat men hem bij Brussel moest wekken. v. D. miste nu een portefeuille met f 760. 's-Gravenhage, 30 Aug. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. A. Kuyper, ia gisterenavond van zijn buitenlandsche reis teruggekeerden heeft heden zijn werk zaamheden aan het departement hervat. Scheveilingen, 29 Aug. Een ernstig ODgeluk had gisterenmiddag alhier plaats. Een 18-jarig meisje, Petronella Groenendijk uit Rotterdam, die bij haar tante logeerde, bevond zich met haar neefje op eon der steenen hoofden, tegenover het paviljoen van de I prinses Von Wied. Door de gladheid van 't hoofd gleed het knaapjo in zee het meisje sprong hem na, om hem te redden, maar beidon dreven weg en vorkeerden in levensgevaar. I Zeer ernstige pogingen tot redding zijn aangewend door den agent van politie Machielse, die zich tijdens het ongeluk in politiek op den golfbreker bevond, alwaar hij bezig was met visschen, en zich terstond bij het zien j van hetgeen gebeurde, te water begaf. Inderdaad slaagde hij er in, beiden te grijpen, doch daar het water op die plek 3 meter diepte had en hijzelf onder geraakte, moest hij, teneinde zijn eigen Itvon te redden, het meisje loslaten, doch slaagde er in, het knaapje I behouden op het droge te brengen. Yan verschillende kanten werden daarna nog vergeefsche pogingen aaDgewend om het meisje te redden, dat 10 minuten later aanspoelde. Men kon er helaas niet in slagen, do levensgeesten weder op te wekkken, ofschoon hiertoe op het politiuposthuis op het Gevers Deynootplein krachtige pogingen in het werk werden gesteld. Daarentegen gelukte het, 't knaapje, dat het bewustzijn had verloren, weder bij te brengen Het lijk van het meisje is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Rotterdam, 30 Aug. Omtrent het winkel gebouw «De Galerij", dat opgericht zal worden op de terreinen van het voormalige huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat, kan het volgende gemeld worden De monumentale hoofd-ingang komt recht tegenover de Hoogstraat, zoodat men die j reeds van verre zal kunnen zien. Gaat men j meisje L. Gutterman, in gezelschap van een jongmensch, in het bezit van een groot aan tal gouden sieraden, ringen, broches, alsmede oox een diadeem, ter waarde van ruim duizend roebel, over de haven van Rotterdam trachtte te ontvluchten naar Engeland of Amerika. Het stoomschip «Batavier III" der Neder landsche Stoomboot-Maatsch. stond op punt van de Boompjes te vertrekken en reeds was de loopplank ingehaald, toen de inspecteur der rivierpolitie, de heer H. W. A. Celosse, kwam aansnellen en in de kajuit het jonge paartje aantrof. Zij reisden onder den valschen naam van Plocker. Door het signalement herkende de inspecteur de vluchtelingen en vielen zij spoedig door de mand. Hij droeg het handkoffertje met de juweelen, enz. Sedert Zondag waren zij voortvluchtig. Volgens hare verklaring mocht het meisje met het jongmensch voor hare ouders niet daft-door binnen dan komt men direct in de - wandelgang, waaraan de winkelsparterre j huwen en was zij met medeneming der kost- gelegen zijn. Deze wandelgang stijgt nagenoeg baarheden ten nadeelejiarer ouders, in gezel- onmerkbaar, telkens aan de hoeken van het gebouw nog onderbroken door een horizontaal vlak, zoodat de bezoekers zich naar boven begeven zonder van het stijgen veel te bemerken. De wandelgang ligt langs de binnenzijde van de buitenmurenis men daar langs éénmaal het gebouw rondgeloopen, dan is men op de volgende verdieping aangeland. De buitenmuren zijn zóó iDgericht, dat het in de wandelgangen overdag klaar liclit zal zjjn, en 's avonds zullen er electrische lampen Aan de wandelgang liggen de binnen- winkels: 13 k 15 op iedere verdieping. Van de vijf verdiepingen, waaruit het gebouw zal bestaan, zijn er vier ingericht als winkelgalerij en de bovenste zal worden ingericht tot koffiehuis, met een belvedère en een uitkijk toren. Doch van verdiepingen kan bij dit gebouw feitelijk geen sprake zijn; juister is om de hoogte aan te duiden, te zeggen, dat indien men de hoogte van 13.75 meter bereikt heeft, men vier omgangen heeft afgelegd en dus zestig winkels is gepasseerd. Hoewel deze winkels ruim van afmetingen zijn, is er bij de indeeling toch op gerekend, dat er naar verkiezing meerdere te zamen kunnen worden gevoegd. In het midden van het gebouw is een ruimte opengelaten, waaruit alle winkels aan de achterzijde licht en lucht krijgen. Daar wordt bovendien een lift van bizondere afmetingen geplaatst voor het vervoer van goederen. Voorts zal daar zijn een trap, die van den kelder loopt tot de hoogstgelegen winkels. Aan de buitenzijde van het gebouw, langs Korte Hoogstraat en Spinhuiswater, komen ook nog eenige winkels, die hun toegang direct aan de straat hebben en dus feitelijk niet tot de galerij behooren. Het café boven zal een oppervlakte hebben van nagenoeg 700 vierkanten meter. Uit dit café bereikt men de belvedère, die 25 meter boven de straat gelegen zal zija. Boven op deze belvedère komt dan een toren, van ijzer geconstrueerd, ter hoogte van nog eens 25 meter, die met een lift te bereiken zal zijn. Op het hoogste punt zal men dus 50 meter boven het gewoel der Hoogstraat staan, waar men een mooi uitzicht over de stad en de omstreken zal kunnen hebben. Van buiten zal het gebouw er eigenaardig uitzien. De hoofd-ingang vormt met een daarboven gelegen erker één geheel, dat door schap van haar beminde, naar het buitenland vertrokken. In afwachting van nadere berichten uit Warschau, zijn zij overgebracht naar het centraal-bureau van politie. De generaals Botha, De la Rey en De Wet zijn heden in Den Haag weer bijeengekomen, teneinde gezamenlijk naar Engeland te gaan. Zooals men weet vertoefde generaal Botha nog in Brussel en was generaal De la Rey in Utrecht achtergebleven. Met den trein van 3 uur 24 min. vertrekken zij uit Den Haag om kwart voor vieren, stadstjjd, bier aan te komen. Daar zij in strikt incognito de reis naar Engeland wenschen te maken voor een niet gering deel met het oog op het doel hunner reis nemen zij in gesloten rijtuigen plaats en rijden zij langs den kortsten weg naar de Boompjes, om zich op de «Batavier II" in te schepen. 's-Hertogenbosch, 30 Aog. Alleen in deze maand hebben zioh alhier niet minder dan 88 personen aaDgemeld, die wenschen te worden opgenomen in een Rijkswerkinrichting. In 1901 werden 678 tot die categorie behoorenden door de Bossche rechtbank naar Veenhuizen Breda, 30 Aug. Op last van den officier van justitie alhier is te Terheijden in hechtenis genomen vrouw 4G. H., verdacht van brandstichting. Zij heeft bekend haar huis in brand te hebben gestoken, teneinde de verzekeriDgs-8om te ontvangen. Rozendaal30 Aug. De voormalige bcetwortelsuikerfabriek der firma Janssens, Van Weel, Smits Co., alhier, is bij publieke veiling verkocht aan den heer M. van dor Biggelaar alhier voor f 24 500. De fabrieksgebouwen zullen gesloopt, en op die plaats zullen nieuwe straten aangelegd worden. Zierikzee, 1 Sept. Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam op de bij het buroau der directie van ons blad opengestelde gelegen heid giften te storten voor het volk van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat. Een elk geve naar zijn krachten, verhoede daardoor den door de Britscbe regeering sfil begeerden economischen ondergang van onze stamver wanten, en logenstrafte op die wijze tevens de valsche bewering der Engelsche leugenpers, kleur van materiaal zich a'8 ^et wt"-e 1 dat wij wel den mond vol hebben van sym- den overigen gevel zal afscheiden. De uit bouwen in den gevel en de hoektoren zullen glasdicht worden gemaakt; terwijl overigens in de openingen in de gevels alleen gesmeed ijzeren borstweringen zullen worden aan gebracht, gevat tusachen kolommen. De groote koffiehuiezaal zal haar licht krijgen door openingen in de gevels, onder de breed overstekende kap en hooger door lichtreepen in de dakvlakken. Deze dakvlakken zullen worden gedekt met witverglaasde pannen, waarin eenige versiering door kleur- schakeering is aangebracht. Het geheele gebouw zal electrisch worden verlicht en voorzien zjjn van centrale verwarming en van een eigen waterleiding, zoowel voor dagelijksch gebruik als voor blusscbing bij een eventueel geval van brand. Alles zal trouwens brandvrij geconstrueerd zija, de buitenmuren gemetseld, de binnenbouw, zoowel de kelders als de kap, van gewapend beton. Het bouwen zal geschieden onder leiding van den architect, den heer J. C. Meyers. Door de politie was dezer dagen telegraphisch bericht ontvangen van do Kriminal Polizei te Warschau, dat een 21-jarig pathio voor de Boeren, maar nu het er op aankomt hen stoffelijk op te heffen, onze beurzen voor hen gesloten houden. I Heden viert Hare Majesteit onze geëer- biedigde Koningin haar twee-en-twintigsten verjaardag. Het zij ons geoorloofd naar aanleidiDg van deze nationale gebeurtenis den hartewensch uit te spreken, dat onze beminde 1 Vorstin uit het Huis van Oranje, die tot vreugde der Nederlandsche natie van haar ziekbed herrezen nieuwe levenskracht voor Haar verhevene taak ontvangen heeft, aan de zijde van Haar Gemaal tot in hoogen ouderdom over ons volk gelukkig regeeren moge. 1 Het carillon speelde hedenochtend ter eere van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin. Yan de openbare gebouwen en uit vele particuliere woningen wapperde do driekleur. Eenige ingezetenen hadden gisteren, Zondag, den dag, waarop Hare Majesteit verjaart, de vlag uitgestoken. De verjaardag der Koningin werd hedtn- middag ten één ure met een parade der schutterij op het Havenplein herdacht. De parade werd gecommandeerd door den lsten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1