ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 30 Augustus 1903. (Z ieriliizeesclie C o u r a n t). ■I Tweede Blad. HEUWSTIJDI—GE—. ADVERTENTIEN. Helens M. B. Voorbeijtel, geldleening groot 1 3000, „Vooruitgang zij ons Streven". eikenhouten Scheepsafbraak en Inventaris, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f ''.GO. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens por week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7737. Dlreoteuri A. «T. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 1 0 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 9 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 38fi, Zierikzee. Amerika. Qrooter schat dan koning Croesus van Lydië of koning Ramses van Egypte ooit hebben kunnen vergaderen, ligt op het oogenblik opgestapeld in de schatkist der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Niet minder dan voor eon waarde van 5G9 millioen dollars aan baar goud ligt in de kelders. Dit is de grootste hoeveelheid, dio men daar ooit heeft gehad. James Cahill, een Fenian, indertijd een kameraad van Allen, Larkin en O'Brien, is te Lawrence in Massachusetts overleden. Allen en Larkin zijn in 1867 te Salford terechtgosteld. Cahill ontsnapte uit zijn Engel- sche gevangenis, twee maanden na den moord op den politie-ögent Brett, die neergeschoten werd, daar hij weigerde zijn sleutels af te geven toen Deasy en Kelly, in den omtrek van Manchester, in September 1867, uit den gevangenwagen bevrijd werden. Cahill stond bekend als de man die Brett neergeschoten had, maar zijn zoon spreekt dat tegen, er bijvoegende dat de naam van den man, die het schot loste, geheim zal blijven totdat alle bij de historie betrokken Fenians dood zijn. Er wordt geklaagd over het toenemen van het aantal ongewenschte landverhuizers. To New-York zijn tusschen 30 Juni 1901 en 1902 totaal 648.743 landverhuizers aan gekomen een derde meer dan in het vorige jaar en bijna de helft meer dan in 1900. Maar 28.7 pet. van de laatsteljjk aangekomen landverhuizers boven 14 jaar konden lezen noch schrijven een tot dusver niet voor gekomen percentage. En het aandeel dat Zuid- en Oost-Europa aan de landverhuizing leveren neemt onrustbarend toe, terwijl dat der landverhuizers, die man gaarne heeft, Engelschen, Duitschers, Skandinaviërs enz., afneemt. Engeland. Het war-office zet met grooten ijver het transporteeren dor troepen uit Zuid-Afrika naar Engeland voort. Don 31 en Augustus worden in Southampton 12 stoombooten ver wacht met 10,000 man aan boord. Voor het leger in Engeland zelf komen zich zeer weiuig recruten aanmelden. Zelfs voor de garde-regimenten is de liefhebberij gering. De Daily Mail heeft vernomen, dat de troepen in Zuid-Afrika in October aanstaande vervangen zullen worden door een bezettings leger van 30.000 man sterkte. Eik officier krijgt een toelage van 25 procent boven zijn tractement, omdat de levensstandaard in Zuid-Afrika hoog is. Op het strand bij Filey, in het graaf schap Yorkshire, zijn vijf meisjes tusschen 5 en 12 jaar, die aan het strand speelden, door den opkomenden vloed overvallen en vordronken. Het vreeselijkste was, dat liet gebeurde voor de oogon harer ouders, die te vergeefs al het mogelijke deden om hunne kinderen te redden. Griekenland. Uit Athene wordt bericht, dat Maandag daar een onweder woedde, waarbij de storm negen wagens van een trein, die van Athene naar Kephissia giog, omverwierp. Yan de 120 passagiers werden ongeveer 40 gewond. Frankrijk. Parijs, 28 Aug. Reitz, de Transvaalscho staatssecretaris, heeft aan een medewerker van de RëpübUque Francaise verklaard, dat hij voornemens is zich te vestigen op Madagascar om er kolonist te worden en dat hij eerst zijn beide zoons zal uitzenden, die reeds binnen enkele dagen zullen vertrekken. In een bespreking over de officieuse mededeeling der Kölnische Zeitung, ter weer- teggtog van de berichten aangaande oen voorgenomen politieke overeenkomst tusschen Duitschland en Nederland, wordt door de Figaro verklaard, dat de tegenspraak der Kölnische er in allen deele uitziet als een slotwoord, doch zij heeft alleen betrekking op een politieke overeenkomst en sluit de voronderstelliug van een handelsovereenkomst niet uit. Een nauwe en besliste overeenkomst tusschen twee Staten van ongelijke kracht met de diplomatieke en militaire onder geschiktheid van den minst sterke als resultaat, is voor het oogonblik buiten quaestie gesteld. Het blad zegt ten slotte «Wij oordeelen in het belang van Nederland en den algemeenen vrede, deze oplossing de verstandigste". De Eclair bevat een artikel over hetzelfde onderwerp. Duitschland. Een menschenbeul. De krijgsraad te Dresden heeft den onderofficier Hoffman tot 2 maanden en 3 weken gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij een gewilligen, maar niet snuggeren recruut voortdurend als doelwit voor plagerij en ruwheid had genomen. Hij liet den armen soldaat zwaar bepakt en ter wijl iu do kamer fel gestookt werd, buiten dienst 400 maal achter elkaar het geweer vooruit en achteruit brengen en keek met eenige andere onderofficieren buiten door het venster lachend toe. Toen de soldaat van uitputting niet meer kon en begon to huilen, werd hij nog op den koop geslagen. Eenmaal slingerdo Hoffman zijn zondebok zoo hard tegen een kast, dit hij zichzelf daarbij een arm verrekte. Nieuws op scheepvaartgebied. Een merkwaardige schipbreuk. Voor liet «Secamt" te Bremerhaven is behandeld het verongelukken met alle op varenden van het volschip «Frisia", van do rcederij Brunken te Genua. Midden December 1901 strafiddo hot schip zondor bemanning aan de Franscho kust, bij Penmarch. Later dreef bij Ouessant een lijk aan en uit de daarop gevonden papieren bleek, dat het 't lijk was van den scheeps timmerman van de «Frisia", Alirena genaamd. De «Frisia" kwam met hars en terpentijn van Pcnsacola en was bestemd naar Rotter dam. In eerstgenoemde plaats waren 7 van de uit 18 personen bestaande bemanning gedeserteerd en door anderen vervangen. liet Hamburger stoomschip «Martha Rusa" praaide 13 December op 49 gr. N.B. en 6 gr. W.L. do «Frisia" met noodseiu in top. Toen men 't schip gewaar werd zag de kapitein vau 't stoomsehip de bemanning nog aan dek; er heerschte slecht weer cn toen het stoomschip eenigen tijd later er in geslaagd was naderbij te komen, werd men gewaar, dat do bemanning hot schip verlaten had. Volgens liet oordeel van den kapitein van 't stoomschip zag bet schip er niet zoodanig uit, dat het bepaald noodig was geweest het te verlaten. Daar een ander stoomschip vooruit was te zien, geloofde men, aangezien geen booten werden ontdekt, dat dit de' bemanning had opgenomen. Na de stranding op de Fransche ku6t bleek, dat twee booten ontbraken. In zijn laatste bericht aan de reederij klaagt do kapitein er over, dat zooveel personen wegliepen, voor wio moeilijk plaatsvervangers te vinden waren. Het schip verkeerde bij den aanvang der laatste reis in zeewaardigen toestand, alleen had het koper op enkele plaatsen losgelaten. De rijks-commissaris zeide bij de behandeling van deze schipbreuk o. a. het volgende Dit geval is één der merkwaardigste gebeurtenissen van den laatsten tijd op zee. Kapitein Paulsen van het stoomschip «Martha Russ" passeert eerst de «Frisia" op ongeveer oen halve zeemijl afstand. Hjj ziet levon aan boord, twee marszeilen staan bij, de fok is gereefd, de windmolen werkt, het schip ligt hoog uit het water, slechts een gedeelte van de reeling ontbreekt. Het atoomschip maakt nu een grooten boog, om bij den hoogen zeegang dichter bij het schip te kunnen komen en de kapitein vindt na verloop van ongeveer een uur en Dadat hij nauwelijks meer dan twee mijlen van het schip ver wijderd is geweest, dat geen menech meer aan boord is, dat do fok is opgegeid, dat het noodsein is verwisseld, dat de boots-taliën in 't water hangen en een boot ontbreekt. Aan gezien uit niets blijkt, dat het schip verlaten moest worden, want het is zonder bemanning nog eenige dagen verder gezeild, is aan te nemen, dat de kapitein zijn schip slechts gedwongen verlaten heeft, vooral daar zijn verhouding tegenover de bemanning zeer mooielijk moet zijn geweest. Vermoedelijk is do geheele bemanning met een of tweo booton te gronde gegaan. Daar kapitein Paulsen wellicht in staat is vele onopgeloste vragen op to helderen, ver zoekt de rijks-commissie de uitspraak to verdagen om gelegenheid te hebben eorst- genoemden kapitein te hooren. Het «Seeamt" besluit hiertoe. In hoofdzaak zal kapitein Paulsen gevraagd worden of bij hot zeilschip, toen hij 't voor de eerste maal passeerde, een sein gegeven heeft, dat hij bereid was hulp te verleenenof volgens zijn mecning booten in do zware zee zich houden konden en hoe ver hot andere stoomschip verwijderd was. President S t e y n. De Brusselsche Petit Bleu weet tal van bizonderheden omtrent president Steyo te melden, waarvan er eenige de onmiskenbare sporen van uit onwetendheid geboren fantasie dragen. Na te hebben medegedeeld, dat Steyn dezer dagen een lichte kou heeft gevat, gaat het blad voort »De patiënt word onderworpen aan een zuiver plantenrégime. President Steyn bewoont een halfdonkere kamer, waarvan de duisternis volkomen wordt gemaakt door den blauwen bril, dien hij draagt. Zijn dootoren verbieden hem te spreken over andere dingen dan het uiterst noodzakelijke en bovendien willen zij niet, dat men het woord tot hem richt. Het is cr hun om te doen, de hersens in een soort slaap te dompelen, om ze geheel te laten uitrusten en te beletten, dat de werkzaamheid der hersenen het lichamelijk herstel benadeelt. Want de lichamelijke toestand van den Vrij- staatachen held is zeer droevig. De ledematen zijn geheel verstijfd en zelfs de kaakspieren hebben haar veerkracht geheel verloren. Om het lichaam de levenskracht terug te geveD, dienen do doctoren president Steyn ieder uur voedsel toe, maar, doordat hij ten gevolge van de stijfheid do kaakspieren, niet kan kauwen, kan men hem alleen maar vloei bare of zachte spijzen geven. Deze omstandig heid heeft der vurige Boerengeziodheid der Nederlanders gelegenheid gegeven, zich op roerende wijze te uiten. Geheel Nederland slooft zich uit voor den president spijzen te bereiden, die zich leenen tot het régime, waaraan hij onderworpen is. Degenen, die binnen het bereik van Scheveningen wonen, zenden mevrouw Steyn doze spijzen kant en klaar voor haar echtgenoot, on die verder wonen sturen de recepten. Iedereen wil bijdragen tot het lichaamelijk herstel van den bewon- derenswaardigen en trouwen bondgenoot van Transvaal, bij wien voor het oogenblik nog slechts alleen bestaan de opvlamniing van een edel hart en een immer schitterend helder verstand, in weorwil van de rust, waartoe bij tot nader order is veroordeeld. Het is overigens zeker, dat president Steyn zal herstellen. De doctoren staan er voor in en hopen de genezing te verbaasten, door hun patiënt tegen het eind van September naar het zuiden van Frankrijk te laten over brengen. President Steyn zelf draagt tot zijn herstel bij door den moed, waarmede bij zich onderwerpt aan alle voorschriften en aan den staat van werkloosheid, die droevig moet zijn voor een man van zoovoel wilskracht en werkzaamheid. Gemengd Nieuws. De Boeren-Commandanten. Men ver neemt, dat de zending der Boeren-generaals bij hun nieuw bezoek te Londen zal zijn Een beroep doeu op de Engelsc.be particulieren om geld te vinden voor hot heropbouwen der hoeven meer van de Engelsclie regeering te krijgen dan de toegestane 3 millioen pond, die niet het derde deel vertegenwoordigen hulp van den Staat inroepen voor behoeftige Boeren. Zullen hunne vragen evenwel iu gunstigen zin beantwoord worden door do Engelschen 't Blijft een vraag. Ongetwijfeld zullen zij van andere zijde dan van Engelsche beter geholpen worden, Wanneer men alles bij elkaar telt, dan hebben de verschillende vereenigingen en comités, die hier te lande ton bate van de noodlijdenden door den Zuidafrikaanschcn oorlog gearbeid hebben, ruim twee millioen aan geld en goederen ontvangen. De Nederl. Zuidafrikaanscho Yereeniging alleen ontving f 1.477.000. Twee millioen is een zeer aanzienlijk bedrag, maar in verhouding tot de nooden der duizen den, die door den wreeden oorlog getroffen zijn, nog maar een peulschilletje. In de wetgevende vergadering. In de Kaapsche wetgevende vergadering iB eindelijk in tweede lezing 't wetsontwerp aangenomen tot wettiging van de rcgcoringsdaden onder de krijgswet. Het wetsontworp, dat de eigenmachtige uitgave van elf millioen pond sterling moet wettigen, werd na de tweede lezing naar de commissie verzonden. Sir Henry Juta stelde voor, do open plaatsen in het Parlement te bezetten. Sir Gordon Sprigg achtto den tijd voor verkieziDgon nog niet gekomen. Eerst als de krijgswet opgeheven is zal 't daartoe tijd wezen en spoedig daarna zou bij de verkiezingen uitschrijven. Sauer steunde het voorstel van Juta. Een toespraak van Botha. In Ons Land vindt men het volgende verslag van do rede, door Botha bij zijn bezoek aan Stellen- bosch gehouden De pijnlijkste dag voor ons was om vrede te maken, en niet alleen de mausers neer te leggen, maar ook om de vlag af te halen en onze onafhankelijkheid vaarwel te zeggen. Wij waren, terwijl wij onderhandelden over den vrede, gedurig in het gebed, en de uitslag is u bekend. Laat ons nu rusten onder den vrede, Gods wil moet geschieden. De mannen die geleden hebben, weten hun land lief te hebben; en door het geloof weten wij dat nog dezelfde God van onze vaderen leeft en regeert. Laat ons tevreden zijn met den vredo en ons niet zooveel bemoeien met politiek, maar daarmoe om elkander gelukkig te maken. Zuid-Afrika is ook het onze voor do toe komst. Wij hebben geen andore plaats dan Zuid-Afrika als ons tehuis. Wij hebben ons laatste schot geschoten in Zuid-Afrika, maar wij moeten zorgen dat wij nu onze kinderen waardige leden van de maatschappij maken. Wij werden hier genoemd helden, maar de vrouwen zijn ware heldinnen geweest. Uit de kampen hebben wij altijd aanmoediging gekregen. Een vrouw b.v. schreef dit«Mijn zeven kinders zijn gestorven, en ik bon ook klaar om te sterven voor de vrijheid van ons land". En van zulko brieven hebben wij honderden ontvangen. Ik ben trotsch dat wij zulke Afrikaanders hebben. Wonderlijke dingen zijn gebeurd. Wij waren soms van alle kanten omsingeld, en dan na ernstig gebeden te hebben goven wij den paarden de teugels, en komen allen aan de andere zijde uit, ongeschonden. Als de Ileore met onB is, wie zal dan tegen ons zijn Ik vertrouw dat er nog een antwoord zal komen op do duizenden gebeden, die op gezonden zijn. Wij moeten slechts wachten op den Ileere, en niet te haastig zijn. Laat ons getrouwe onderdanen zijn, en niet aan dezelfde tafel met iemand zitten, en achteraf knoeien. Al hebben wij alles verloren, wij hebben nog stof tot denken. En laat ons samenwerken om Zuid-Afrika tot een Witmansland te maken. De afschuwelijke toestanden aan boord van de Engelsche transportschepen. Men zal zich herinneren, dat op de schepen, die na afloop van den Zuid-Afrikaanschen oorlog de troepen naar hun vaderland terug moesten brengen, toestanden heerschten zoo ongelooflijk, dat van de koloniale troepen velen of dood of voor hun leven geknakt den vaderlandschen bodem bereikten. In Sydney is nu aangekomen de Engelscho commissie, belast mot het onderzoek naar do oorzaken van die afschuwelijke toestanden aan boord van de transportschepen «Britannic" en «Drayton Grange". Yoor deze commissie is door een officier van een der schepen verklaard, dat het dek zeer vuil en de atmospheor in het tusschen- dek bedorven was. Dat komt zeer dikwijls voor zei hij bij de Engelsche transportschepen, welke Zuid-Afrika verlaten. Dokter Shields, geneesheer aan boord van do «Britannic", wijt de vele ziektegevallen aan de vuilheid van het tusschendek. De menechen sliepen onder natte dekens. Yoor drogon was geon ruimte. De zieken konden niet behoorlijk verzorgd worden. Er was aan boord één kist met medicijnen, en deze was dadelijk op. Do mannen waren bovendien doorloopend dronken. De officieren toch deden een klein handel in sterken drank. Dit is nu nog slechts wat de transport schepen betreft, die hun bondgenooten ver voeren moeten, maar wat zullen wij dan van de Engelschen te hooren krijgen, als de commissie tot onderzoek naar 't voeren van den oorlog eens aan 't woord komt Automobiel-ongelukken. Te Brolil aan den Boven-Rijn overreed een motor een ouden heer, die dientengevolge op de plaats dood bleef. De eigenaar van don motor, eon Belgische graaf, werd gearresteerd. Te Sinzig werd een achtjarig meisje over reden en gedood. Hot schoolde weinig of de automobilist werd door een razende menigte gelyncht. Eveneens een jong meisje werd te Pünderich aan de Moezel doodelijk gewond door auto's van een Belgisch gezelschap. Men dringt in het Rijngebied op strenge maatregelen aan. Do meeste ongelukken op dat gebied in Limburg danken wij ook den Belgen. Maandag 1 September a.s. hoopt TANNETJE VIJVERBERG, Weduwe C. Stouten, te Oosterland, haar 8Oen Geboorte dag te herdenken. lieden overleed na een smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot J. Okkerse, in den ouderdom van 67 jaar en 5 maanden. Steenrergen, 26 Augustus 1902. Wed. J. OKKERSE—Ridderiiof. De Heer en Mevrouw VAN DER VLIETBuyze betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor do betoonde belang stelling, bij do geboorte van hunnen Zoon. Kruisingen, Augustus 1902. Ondergeteekende betuigt langs dezen weg zij oen hartelijken dank aan do Onderl. Paarden- en Veeverzekering-Maatschappij te Zwolle, voor do vlugge uitbetaling van zijn twee gestorven runderen (pinken). St.-Maartensdijk. G. HOEK Mz. Agent: M. J. IIOEK Gz., St.-Maartensdijk. Zij, die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan do onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van SIMON VAN NOORD, gewoond hebbende te St.-Maartens- djjk en op den 3 Juni j.l. to Vrijenban overleden, worden verzocht daarvan vóór of op den 5 September a.s. opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris VAN SETERS te St.-Maartensdijk. Tandarts, Londensche Kado 65, MIDDELBURG, is weder te consulteeren. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van St.-Maartensdijk stellen open de Inschrijving naar eeno in aandeelen van f 250te storten uiterlijk den len October 1902. Iaschrijvingen met opgave van rente worden bij voornoemd College ingewacht vóór den 15cn September e. k. St.-Maartensdijk, 25 Augustus 1902. De Burgemeester, N. POLDERMAN. De Wethouder, A. ELENBAAS. Opname Kunitmeiistoffen 3 September 1902, bij Jn. Rijstenril te Scherpenisse4 September 1902, bij J. Noom te Poortvliet, telkens van voorm. 11 nam. 1 uur. j)e Secretaris, VAN GORSEL. Notaris II. J. VAN NOUHUYS tc Zierikzee zal, Vrijdag 5 Sept. 1902, des voormiddags 10J ure, aan het Plateau te Brouwershaven, openbaar verkoopen Eene groote partij als: Palen, Leggers, Planken van allerlei afmetingen, Dekdeelen. 3 groote Pompen, Ankers, Kettingen, Zwaarden, Lier, ijzoron Knieën, Watervaten enz., benevens een Mallejan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5