Donderdag 28 Augustus 1902. (Z ierilizeesclie C our an t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIkZEESCIIE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7736. Directeur a. «T. DE LOOZE. Redacteuren: S A' FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Brieven en telegrammen voor de Redactie bestemd gelieve men weer te richten aan mijn adres. A. Fr^nliel. Aan de bevolking van Schouwen- Dmveland, ThólenSint- Philipdand en N.-Beveland. Medeburgers U allen is bekend de opdracht, die de thans hier te lande vertoevende generaals der Boeren, Botha, De Wet en De la Rey, van de te Vereeniging bijeen- gekomene volksvertegenwoordiging ont- vangeu hebbeu. Die opdracht luidtgelden in Europa bijeen te verzamelen ter ondersteuning zoowel van de gewonden als van de weduwen en weezen der in den jongsten heldenstrijd gevallenentot weder opbouw van de door de Engelschen afgebrande hoeven en kerken, en tot herleving van de vroegere welvaart in het uitgeplunderde land van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Tal van bladen in <nrë vaderland, het Algemeen Handelsblad, de Nieuwe Roltcrdamsche Courant en Het Vaderland in de eerste rij, hebben voor dit doel in hun avondbladen van Zaterdag een inschrijving geopend. Volgend het gegeven voorbeeld, stellen wij de bewoners der eilanden, waar ons blad gelezen wordt, in de gelegen heid voor bovenomschreven doel aan ons Bureau te ZlorlliZOO SoUUltnavengelden te storten. Een opwekking daartoe achten wij niet noodig. Gij hebt den heldenmoed van onze stamverwanten, die den alouden, roem- vollen Hollandschen naam over den geheelen aardbodem deden herleven, vurig bewonderd; gij hebt met veel warmte deelgenomen in de ontzettende rampen, die de Boerengezinnen getroffen hebbenen diepe verontwaardiging gevoeld over de verfijnde wreedheden van hun vijanden. Gij zult thans, nu overal in ons vaderland de roepstem weerklinkt om het arbeidzame, maar beroofde volk van Transvaal en Oranje-Vrijstaat stoffelijk op te heffen, uw beurzen niet gesloten houden, en logenstraffen de valsche beweringen der Engelsche leugenpers, dat de Nederlanders de Boerengeneraals wel geestdriftig kunnen toejuichen, maar als het er op aan komt hun gevoelens van sympathie in daden om te zetten, zich stillekens op den achtergrond houden. De opbrengst der inschrijving zal aan de Boerengeneraals door bemiddeling van de Nederlandsche pers ter hand worden gesteld, teneinde naar hun beste weten en goed beleid te worden besteed voor de werkelijke behoeften van het volk van Oranje-Vrijstaat, en Transvaal. Alle giften zullen in ons blad ver antwoord worden. Zierikzee, 27 Augustus 1902. De Directeur-Uitgever, A. J. DE LOOZE. Zuid-Afrika. Central News meldt uit Pretoria, d d. 20 dezer, dat er reeds 15,000 paarden zijn verdeeld onder de Boerengezinnen, die naar hun plaats zijn teruggekeerd. Vrijdag zijn met de »Canada" weer duizend krijgsgevangenen van St.-Helena naar Zuid-Afrika vertrokken. Simonsstad, 26 Aug. De öTagua" is hier aaDgekomen met generaal Cronjó en zijne vrouw, benevens 997 krijgsgevangenen. Amerika. New-York, 25 Aug. Uit Curasao wordt gemeld, dat Duitschland en Frankrijk gepro testeerd hebben tegen de blokkade van de Venezolaansche havens en dat de regeering van Venezuela geantwoord heeft, dat zij het protest niet in overweging zal nemeneen tweetal Hollandsche goelets (vaartuigen van 50 tot 100 ton, een soort schoeners), welke van de blokkade niets afwisten, zijn ver- raeesterd. Engeland. Londen, 25 Aug. De Daily Mail verneemt uit PietermaritzburgTe Durban is eene kist sabels, met een schip aangekomen, in beslag genomen. De kist was bestemd voor Transvaal en de aangifte luidde: Zadel werk". Het was afgezonden door eene Engelsche firma. Zwitserland. Het jaar 1902 is een ongelukkig jaar voor het Alpinisme. Zelden zijn er in één seizoen zooveel ongelukken in de Zwitsersche Alpen voorgekomen als dezen zomer. Zelden is er ook zooveel sneeuw in de Alpen gevallen en dit schijnt mede een der oorzaken te zijn van de vele ongelukken, daar tochten, welke anders zonder gevaar zijn en als zoodanig ook in Baedeker vermeld staan, nu met groote gevaren gepaard gaan. Nu weer wordt uit Grindelwald, dat nog onder den indruk ver keert van het ongeluk op de Wetterhorn, waar een sneeuwval twee slachtoffers maakte, bericht van een nieuw ODgeluk op den Wetterhorn, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Twee jonge Engelsche toeristen, de gebroeders Fearon, die met hun familie te Grindelwald gelogeerd waren, waren met twee gidsen, Samuël Brawand en Fritz Bohen, uitgegaan om den Wetterhorn te bestijgen. Toen ze na twee dagen nog niet waren teruggekeerd, gingen dertig gidsen en dragers op onderzoek uit. Dicht bij den top werden de lijken gevonden van een der toeristen en een gids, die daar vermoedelijk door den bliksem getroffen waren. De beide andere vermisten zijn nog niet gevonden ze zijn waarschijnlijk in een afgrond gestort. De vele ongelukken schijnen echter de toeristen nog niet afgeschrikt te hebben. Telkens hoort men weer van nieuwe be- stijgingen. Zoo heeft dezer dagen een ervaren alpinist den Matterhorn bestegen van den Italiaanschen kant, een waagstuk dat dikwijls beproefd, maar nog aan niemand gelukt was. Hij daalde aan de Zwitsersche zijde af en is den gevaarlijken top dus geheel overgeklommen. In de buurt van Grindelwald hebben sedert 29 Mei nu al 35 personen den dood gevonden. Bij Génève zijn twee Engelsche touris- ten, man en vrouw, bij het beklimmen van een bergtop door een paar groote arenden aangevallen en op den grond geworpen. Met slagen moesten de gidsen de reizigers ontzetten. Frankrijk. Te Parijs is een 74-jarige inbreekster gevat. Die vrouw, op het oog een deftige oude dame, ging de huizen in, juist of zij er wezen moest, en sloeg dan haar slag in woningen, waar zij wist, dat iets te halen was. Zoo was zij ook onlangs een huis in de wijk »Porto Saint-Denis" binnengestapt, met een beleefden groet tot de concierge maar laatstgenoemde hoorde een oogenblik later een zonderling geluid en toen zij stil ging kijken, zag zij tot hare groote verbazing de deftige dame bezig mot het opensteken van een kamerdeur. De bejaarde inbreekster, in wier bezit men de noodige loopers en ander gereedschap vond werd onmiddellijk aan de politie overgeleverd. Zij bekende, dat zij dertig inbraken heeft Duitschland. Keizer Wilhelm zal den 3en September aan 't hoofd van 90.000 man 't is of hij van een veldtocht komtzijn iatocht doen in Posen, de hoofdstad van Pruisisch-Polen of Poolsch-Pruisen. Hij zal daar het stadhuis bezoeken, zijn naam teekenen in het gulden boek en eene toespraak houden tot zijn Poolsche onderdanen, voor zoover zij achter de militairen te bespeuren en te beschreeuwen zullen zijn. De aartsbisschop Stablewski zal met al zijn geestelijken den keizer begeleiden naar de prachtige kathedraal. Er worden te Posen, gelijk reeds vroeger werd bericht, vele maatregelen genomen tot bescherming van 's keizers persoon. Do hotels worden nauwlettend bewaakter wordt streng toezicht gehouden op alle vreemdelingen, en I de straten, waar Z. M. door rijdt, worden afgezet met een driedubbele rij politie-agenten. 1 Den 4en September zal de keizer weder te Wildpark, bij Potsdam, zijn, waar de kroonprinsen van Oostenrijk en van Rumenië en de prinsen Leopold en Arnulf van 1 Beieren, alsmede de Engelsche gasten, lord Roberts, de heer Brodrick en misschien ook j lord Kitchener, bij Z. M. komen om met hem het slot der manoeuvres bij te wonen. Belgi$. De koning moet nu eindelijk de wet tot opheffing der speelbanken geteekend hebben, die 10 October in werking treden zal. In den tuin van het raadhuis te Schaerbeek, bij Brussel, zijn Donderdag j.l. proeven genomen met een vliegmachine, 't Plan was om naar Mechelen te vliegen. De onderneming misluktewat men ook deed of probeerde, de machine vloog niet en bleef op dezelfde plaats. Dit keurig toestel bestaat I uit een motor, die de schroeven in beweging moet brengen, uit een stuur en een schuitje. Donderdag kwam in het Stadhuis te Antwerpen een pakje aan, goed verzegeld en verzonden uit Amsterdam. De heer Gregoire Baeyens opende het en vond er een fijn lederen doosje in, bevattende een allerliefst zilveren damesuurwerk, met dit opschrift in het deksel gegraveerd »Commandant en officieren van Hr. Ms. »Evertsen" aan Melanie Rogiers als Maagd van Antwerpen, ter herinnering aan 16 Juli 1902". Mej. Melanie Rogiers is het weesmeisje, dat, in middeleeuwsch gewaad, de Maagd van Antwerpen voorstellend, aan de officieren van de nEvertsen", bij hun verwelkoming op 't Stadhuis, de roode en witte roos overreikte. De officieren van de rEvertsen", door deze eenvoudige ceremonie diep ontroerd, hadden er bij het feestmaal al belangstellend naar gevraagd wie dat schoone meisje was en hun voornemen te kennen gegeven, haar een bloementuil te sturen. Daarop was hun geant woord geworden, dat de Maagd van Antwer pen" een weeskind was, dus het kind van heel de gemeente en dat zij daar eigenlijk al de weeskinderen van het gesticht vertegen woordigde. De officieren waren bescheiden genoeg om niet verder te vragen en zonden eenige dagen na hun vertrek een reusachtige bloemenkorf naar het Weezengesticht. Maar nu moeten zij toch den naam van het meisje teweet gekomen zija, want hun eerste werk bij hun terugkeer te Amsterdam is geweest, naar de Kalverstraat te gaan en daar het fraaie uur werkje te gaan koopen. Die lieftallige oplettendheid zal zeker nog den allerbesten indruk versterken, dien de manschappen der »Evertsen" ^achtergelaten hebben in de herinnering van de Antwerpsche bevolking. Nederland. Nijmegen, 25 Aug. Dit jaar bracht de verpachting van standplaatsen der kermis alhier totaal op f8231,42 tegen f5199.33 in 1901, waarbij echter nog gevoegd moet worden een bedrag van pl. m. f 1500 voor latere onderhandsche aanbesteding. Op last der Arnhemsche justitie is gearresteerd een lid der onlangs gefailleerde kassierefirma Martens en Co. alhier, de heer M., verdacht van bedriegehjke handelingen. Amsterdam, 27 Aug. Maandagavond oven 8 uur hoorde men op de Prinsengracht tusschen de Utrechtsche straat en den Amstel een vreeselijk gekraak, gevolgd door een doffen slag, daarop een ontzettend gegil. Vóór perceel 850 lag tegen den wal gemeerd de ledige tjalk van schipper De Hond uit Wildervank. De man was de stad inde vrouw vertelde dat een oogenblik te voren l een met metselsteenon geladen schuit laDgs zij was gekomen, waarop eenige mannen waren. Twee hunner waren over haar schuit op den wal gegaan om te zien of de schut sluis in den Binnen-Amstel open was. Zij waren teruggekeerd en hadden hun vier kameraden, die op de schuit waren toegeroepen, dat de sluis dicht was en men dus moest vast-meeren. Over de tjalk gingen zij weer naar de schuit, terwijl de anderen met haken aan het stuurboord van de tjalk vasthielden. Nauwelijks hadden zij voet op de schuit gezet of de lading steenen begon af te glijden, een zwaard en een deel van het boord van de tjalk werden afgerukt, een vreeselijk gekraak gevende en in eenige seconden was de geheele lading steenen afgegleden in het waterde schuit daarbij onderstboven werpende. De mannen er op hadden er niet intijds af kunnen springen en waren allen te water geraakt; degenen, die juist weder op het vaartuig teruggekomen waren, konden spoedig weder op het droge komen, doch de vier anderen werden met de ladiDg steenen naar de diepte gesleept slechts een gil hadden zij kunnen slaken. Men had het geluk twee mannen vrij spoedig op de tjalk te hebben. Een hunner had een bloedende hoofdwonde, een ander werd in bewusteloozen toestand uit het water gehaald. Beiden werden gebracht bij dokter H. J. Damen, Prinsengracht 844, die de eerste hulp verleende. Den drenkeling Chr. Roos, Bilderdijkstraat 91, kon hij gelukkig spoedig tot bewustzijn brengen en naar huis laten vervoerenden verwonde Arie Dokter, LaDge Leidschedwarsstraat 158, verbond hij en liet hij daarna naar het Binnen-Gasthuis brengen. De beide andere mannen, G. Hardenberg, Kinkerstraat 314 en J. J. Loubet8, Amstelveenscheweg 26, die ook bij den dokter waren en die tegen den schrik iets van hem gekregeo hadden, ver haalden dat het ongeval had plaats gehad, zooals de schippersvrouw had verteld. De schuit behoorde aan den heer Bernard en was door den aannemer H. de Jong gehuurd; de zes mannen hadden de 17.000 steenen, waarmede de schuit geladen was, moeten brengen naar perceelen in aanbouw in den z g. Archipel-wijk buiten de Muiderpoort. Hun beide andere makkers, J. Stoop, Foeliestraat en J. Kleerebezem, Tuinpad, waren bepaald onder de steenen vracht mede- gesleept en jammerlijk omgekomen. Ondertusschen heerschte er om de tjalk van schipper De Hond een groote drukte. Politie was toegesneld en ook de brandweer met den hoofd-brandmeester R. Boele Jr. en den brandmeester J. L. Munzer Rathmann kwam ter plaatse. l)e heer Boele liet dadelijk eenige magnesium-fakkels ontsteken om den agenten, die, door schippers bijgestaan, dadelijk aan het dreggen gingen, bij hun droeve taak licht te verschaffen. Beschenen door het fantastisch licht der brandweerfakkels, dregde men in de omgeving, maar het duurde geruimen tijd vóór men een der beide ongelukkigen kon te pakken krijgen. Het was tegen negen uur toen de dreg pakte ongeveer in het midden van de gracht, waarheen de omgekantelde schuit was afgedreven. Eenige oogenblikken later werd een lijk naar de tjalk gesleurd en aan boord gehaald het was dat van J. Kleerebezem. Het lijk werd gelegd in een der reeds aan gekomen lijkenmanden en naar het politie bureau aan den Amsteldijk vervoerd. Niet zoo gemakkelijk ging het om het lijk van den anderen verongelukte te krijgen. Weliswaar pakte spoedig de dreg en kreeg men een arm van den ongelukkigen Pieter Stoop boven water, doch er was geen mogelijkheid het lijk boven te halen, zóó bekneld was het onder de steenenvracht. Een politie-agent met een paar schippers ging in een vlet om met haken en stokken te trachten de steenen langs het lijk te verwijderen, doch er was aan de steenmassa geen wikken of wegen. Men haalde lange drie-tandhaken en wroette in den steenhoop onder water; toen kreeg men ook, nadat de haken het lijk reeds jas en homd hadden afgerukt, het hoofd boven water, maar den man weg krijgen uit de steenmassa wilde niet. De politie kon niets meer doen en vroeg de hulp van de stads reiniging om te komen met haar materieel, zoo mogelijk met een soort emmer, waarmede men de steenen kon wegbaggeren. Doch de reiniging kwam niet vlug. Ondertusschen had een werkman, zekere Bern. van Zijl, Korte Amstelstraat 1, van de schutsluis aan den Amstel een langen, stevigen drietand gehaald, waarmede hij, staande op tjalk, de steenen om het lijk begon weg te halen, terwijl de agent van politie no. 650 uit de vlet aan de andere zijde dit werk leidde en mannen in een tweede vlet het hoofd en de armen van den drenkeling vasthielden. Zóó bleef men sjouwen en sjorren en in den steenhoop duwen, het baatte niet, ook een eenigszins verhalen van de tjalk bracht geen verbetering. De commissaris Yan der Wiele wilde echter niet dat men het zou opgevenhet lijk moest op den wal worden gebracht, 't Was reeds middernacht. De menschen- massa, die aan beide kanten van de Prinsengracht naar het vreeselijk werk had staan kijken, begon reeds te verminderen, doch de werkman Van Zijl en de agent 650 werkten onvermoeid voort, terwijl de politie mannen en de brandwachts met hun fakkels hielpen zooveel zij konden. Eindelijk het was toen tien minuten vóór half één werd het onvermoeid werken beloond; de steen massa, die het onderlijf van den drenkeling vast beklemd had gehouden, was blijkbaar genoeg omvergehaald en het geheele lichaam kwam nu boven. De lijkenmand werd van de tjalk in het water gelaten, de drenkeling daarin gebracht; de mand daarna aan boord geheschen, toen op de gereedstaande kar geplaatst en het lijk van Pieter Stoop bij dat van zija lotgenoot aan den politie-post Amsteldijk gebracht. Haarlem, 25 Aug. Dezer dagen liep hier het gerucht, dat Frans Rosier na in instructie te zijn geweest eene poging had gedaan om uit zijn cel in het paleis van justitie te ontvluchten. Bij onderzoek is gebleken, dat dit niet het geval was, doch dat deze poging tot ontvluchting betrof den vóór eenige dagen gearresteerden rijwieldief De Waarde, die, toen hij na de instructie in zijn cel was teruggebracht, de rijksveldwachters te lijf is gegaan en met de houten kruk de ruiten der cel heeft stuk geslagen en zich als een woeste ling aangesteld, zoodat het onmogelijk was hem de handboeien aan te doen. Nadat door de rijksveldwachters de hulp der politie was ingeroepen, gelukte het eindelijk aan 4 politie dienaren, na een verwoed gevecht, den man te overmeesteren, te boeien en naar den cel wagen te brengen, waarmede hij naar het Huis van Bewaring werd overgebracht. Hoorn, 25 Aug. Alhier was gisteren middag de heer Rodenhoff bezig zijn ballon te vullen met gas, toen op eens een angstig geschreeuw gehoord werd. Het bleek, dat de heer Rodenhoff door de inwerking van het gas hot bewustzijn had verloren. Na eeiiigen tijd gelukte het hem weer tot bewustzijn te brengen. De heer G. Dalmoijer, die 2£ jaar op St.-Helena krijgsgevangen is geweestis Zaterdagavond vandaar bij zijne ouders alhier aangekomen. Utrecht, 25 Aug. Aan den Maliesingel alhier zat Zondagmorgen omstreeks 7 uur een jonge man te visschen, toen diens aandacht werd getrokken door een opgeschoten jongen, die voor perceel 17 aldaar, bewoond door den heer C. doch tijdelijk afwezig, post scheen te hebben gevat. Dit zaakje niet vertrouwende, kroop hij zonder opgemerkt te worden langs het talud van den weg naar boven en zag toen twee andere personen in den tuin achter de woning verdwijnen. Nu nog meer overtuigd, dat hier meer achterstak, wist hij ongezien het nabijgelegen politie-bureau te bereiken en deelde daar zijn bevinding mede. Onmiddellijk waren natuurlijk de noodige agenten, onder aanvoering van den wachtcommandant, op de been, doch nauwelijks had de man op den uitkijk dit bemerkt of hij ging na vooraf zijn makkers te hebben gewaarschuwd ijlings op de vlucht. De politie had dit echter voorzien en haar maatregelen genomen, zoodat bij dan ook al heel gauw twee politie-agenten in de armen liep. De beide anderen waren inmiddels ontsnapt, doch één hunner werd een paar uren later onder Blauwkapel gearresteerd, terwijl de derde thans ook bekend is. Bij onderzoek is gebleken, dat de inbraak reeds Zaterdagavond is gepleegd en wel door inklimming van een zolderraam, en dat toen een pendule werd ontvreem 1, welke denzelfden avond nog is beleend. Een andere nogal kostbare pendule en andere voorwerpen waren in den tuin op een verborgen plaatsje gereed gezet, om den volgenden morgen (Zondag) te worden weggehaald. Hoe zij hierin werden teleurgesteld is hierboven gebleken. In de woning werd alles doorsnuffeld, doch

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1