ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 26 Augustus 1902. UITVERKOOP! (Z ierilszeesclie Cour an t). RECLAMES. Verjaardag van H. M. de Koningin. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7735. Directeur a. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tet des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Feünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. I5 regels T'ö cts. Elke regel meer IS cts. Pottêtraal C Ê03. Zie advertentie. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 11 Juli j.l., A no. 1776, 3e afdeeling, waarbij wordt toegezonden een afdruk van een schrijven van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, luidende als volgt •In verband met het door llare M'jesteit de Koningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering van den verjaardag van Hare •Majesteit, die ditmaal pp een Zondag invalt, niet op •dezen dag, maar op den daarop volgenden Maandag •te doen plaats hebben, heb ik de eer, ter bevordering van eenparigheid en ter voorkoming van misverstand, •er op te wijzen, dat de openbare eerbewijzen onder •de feestviering begrepen zijn. Daar nu uit dien •hoofde noch parade bij het leger, noch vlagvertoon •op de schepen van oorlog den 31 Augustus zal •plaats hebben, is het gewenscht, dat ook het vlaggen van de publieke gebouwen niet op Zondag, maar op Maandag plaats hebbe". Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat van de openbare gebouwen in deze gemeente niet op Zondag 31 Augustus, maar op Maandag; 1 Sept. n.s. zal worden gevlagd. Zierikzee, den 25 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Wethouder, l.«-B Zuid-Afrika. In Transvaal. Uit Johannisburg ontving de N. B. Cf. een schrijven, waarin gezegd wordt Bijna iedereen hier in Transvaal, die be trekkingen heeft in Holland, krijgt brieven met aanvragen of het geraden is terug te komen. Een waarschuwende stem mag hierin niet ontbreken, om, zoo mogelijk, velen teleurstelling te besparen. Er is vrede, maar we zitten nog onder de krijgswet, hetgeen beteekent dat van vrije ontwikkeling van zakeb weinig sprake is, De havenö zijn opgepropt met goederen. Bijna elke firma kan goederen, waarvoor zij 3 A 4 maanden geleden vergunning van invoer ontving, niet hier krijgen wegens gemis van spoorwegmaterieel of wegens het groote vervoer voor militaire doeleinden. Aan de stations hier en in Pretoria liggen massa's goederen gereed voor bezorging aan de betrokken firma's in de stad, en zij blijven liggen wegens gemis van voldoende organisatie bij het spoorwegbeheer. Het binnenland is voor den handel nog niet geopend het begint een beelje. De zaken blijven dus gedrukt, en daarmee wordt aan menigeen een goede gelegenheid onthouden om werk te vinden. Voor gouvernementsbetrekkingen is zoo goed als geen kans meer. Alles zit vol, volgens mijn indruk zelfs te vol. Waar onder de oude regeering vijf klerken werkten, ziet men er nu 10. Dezen zijn voor een zeer klein gedeelte getrokken uit de oude ambtenaren, verreweg de meeaten zija ingevoerd of ge trokken uit die Engelschen »wat hun bloed het gestort voor die land". Bij de Boeren was dat al sterkhet aantal x>wat vastgetrapt had voor die land en zijn bloed had gestort" was legio. Zoo herinner ik mij de velen die den aanval op Amajoeba- berg hebben medegemaakt in '81dat aantal was zeker 15 a 20 maal meer dan ooit generaal Nikolaas Smit daar het ft kunnen tellen. Wie intusscben mocht denken dat alleen bij de Boeren dat verecbijnsel voor komt, vergist zich, want er zijn er nu bij den Engelschen kant in verhouding evenveel. Voor onderwijzers is het ook buitengewoon zwaar om hun brood te verdienen. Men geeft hun geen kans. Hoofden van scholen mogen als assistent optreden hoogstens, en dan nog met moeite. We hebben aan de onderwijzers- conferentie gezien hoe ontzettend veel Engel schen er al zijn, wel voor 't grootste gedeelte zonder certificaat en zelfs onbekwaam in hun eigen taal, maar zij zijn er en maken het een ander nu onmogelijk. Bij de spoorwegen is er wellicht nog de meeste kans, vooral voor stationspersoneel. Men kan aan alles merken dat het spoorweg personeel veel te wenschen overlaat, waar schijnlijk door oDgeoefendheid, en men zal soms blij zijn om oud geoefend personeel terug te krijgen. Maar laat er dadelijk bijgevoegd worden, dat om bovengenoemde redenen veel der anders zekere kansen wordt bedorven, terwijl wellicht een spoedig ontslag voor den boeg staat, zoodra men zich zonder hen kan redden. Zint in Holland iemand er op om bier te komen en heeft bij redelijke toezegging of verwachting, dan natuurlijk laat hem komen. Maar moet hij zijn weg weer beginnen, laat hem nog wat achterblijven, want hij wordt zwaar teleurgasteld. Do reactie komt wellicht spoedig, maar tot zoolang is ieder die hier geen werk kan vinden, zichzelf tot last, en kan bij het niet uitzingen, dan is hjj een ander tot last daarbij. Voor arbeidslieden en vakmannen is een groot veld van arbeid open en op dat gebied hoor ik niet klagen. Wel klaagt men over gemis van bouwmaterialen en over daarmee in verband staanden onge- regelden arbeid, maar ten slotte wordt genoeg verdiend. Intusschen is het de vraag, hoe gauw op dit gebied het aanbod de vraag zal overtreffen Gedurende den oorlog is er veel wijsheid opgedaan en de blijken daarvan krijgen we te genieten als men maar de couranten raad pleegt. Zoo wordt een paardenstoeterij opgericht in het district Rustenburg, waar de paarden- ziekte het meeste heerscht, en 2000 uitge- 1 zochte merries gaan er heen. Als argument j wordt opgegeven, dat men daar zooveel ver scheidenheid van goed gras vindt. (Wat geeft dit als zij dood gaan?) Een ander geheel nieuw uitzicht is geopend door een landbouw- epecialist, die bij Pretoria landbouw heeft gedreven, en wel door zijn verklaring dat het land zich hier beter dan in Holland leent voor de bollenteelt. We hebben hier zeker vochtige zouthoudende lucht, wat voor die bollenteelt noodzakelijk is, en alles wat er nog meer voor noodig is. De twee groote bevroren-vleesch-maat- schappijen zijn vereenigd. De eene was die, waarover Rhodes bet had om goedkoop vleesch te bezorgen aan het volk. De prijzen zullen nu wel stijgen. Uit Pretoria wordt gemeld, dat meer dan 4 millioen pd. st. aan landbouwende Boeren zal voorgeschoten worden voor nieuw vee, enz. Uit Madagascar worden reeds ossen aangevoerd. Volgens mailberichten van Madagascar, zijn verscheidene Boerengezinnen van Fransche afkomst te Diego Suarez aan wal gestapt, om zich op het eiland te vestigen. Generaal Gallieni begroette hen hartelijk. Amsrika. Een belangrijke nieuwigheid op spoorweg gebied is ten bate van haar reizigers door een spoorweg-maatschappij ingevoerd. De Penn- sylvania-spoorweg heeft n.l. bepaal 1, dat passagiers voortaan bij treinvertraging schade loos gesteld zullen worden. De belangrijkste lijn van deze maatschappij gaat van Philadelphia naar Chicago en wordt door sneltreinen in 20 uur afgelegd. Als eon dezer treinen een vertraging van 2 uren heeft, dan moet deu reiziger 2 dollars vergoeding betaald worden. Bedraagt de vertraging meer dan 3 uren, dan wordt de vergoeding tot drie dollars verhoogd, bij vertragingen van meer dan 4 uren tot 4 dollars. Dergelijke vergoedingen worden ook voor de lijnen van Pittsburg, Altona en Harrisburg betaald. De schadevergoeding is wel vrij gering, indien de reizigers door de vertraging werkelijk schade lijden, maar eventueele kosten voor een gedwongen nachtlogies worden er licht mede gedekt. In Illinois is door een wervelstorm de stad Pana zwaar geteisterdo a. waaide de kerk om. De kracht van den wind was zoo geweldig, dat een sneltrein er door tot staan werd gebracht. Vele menschen moeten om gekomen zijn. New-York, 23 Aug. De te Castries aangekomen stoomboot »Dahome" rapporteert een zware uitbarsting van den Mout Pelée, Donderdagmiddag, zoodat het schip verplicht was van koers te veranderen om den zwaren aschregen te vermijden, welke op het dek viel. Engeland. Bij gelegenheid van de vlootrevue van Spithead heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen men bij de nadering van het Koninklijk jacht saluutschoten loste, sprong op het oorlogsschip »De Victory" een kanon uit elkander, waardoor een matroos werd gedood en een ander ernstig werd gewond. De gedoode matroos werd over boord geslingerd. Een kameraad sprong den man na, maar het gelukte hem niet zijn lijk op te visschen. Schandelijke tooneelen zijn de vorige week te Southampton voorgevallen. Twee honderd soldaten van 'tl 8e royal Irish regiment, komende uit Zuid-Afrika, trokken in staat van dronkenschap door de straten van de havenstad. Verscheiden van hen waren zeer twistziek en werden handgemeen. Toen de politie een einde aan den strijd wilde maken, werd het gevecht algemeen. De buurt der dokken, nabij Canute Road, bood den aanblik van een waar slagveld. De oproerige soldaten hadden zelfs hun bajoneten getrokken, maar de politie hield stand en slaagde er in de oproerlingen tot rede te brengen. Eenige zwaar gewonden werden naar het hospitaal Netley gebracht. De militaire autoriteiten zijn in kennis gesteld van deze schanddaden der »helden" uit Zuid-Afrika. Gedurende de zeven dagen, waarin de Westmioster-Abdij in hare kroningsversiering te zien was voor het publiek, is die kerk bezocht door 96 907 menschen en de ontvangen toegangsgelden voor een weldadig doel bestemd bedragen 4929 pd. st. (f59 148). Bij het bezoek van den Shah aan Koning Edward te Portsmouth trokken de juweelen die hij droeg zeer de aandacht. Één der groote Londensche juweliers, die bij zijn vertrek tegenwoordig was, zeide»als de Shah zooals hij daar staat in veiling werd gebracht, zou ik 800.000 pd. st. voor hem bieden". Door een gelukkig toeval is een Fransch journalist, de heer Nandeau, van Le Journal tegenwoordig geweest bij de ontmoeting der Bóeren-generaals met den mioister Chamber lain, aan boord van het schip vNigeria": Hij kwam, door gedrang, op de kade te Southampton toovallig onder den stoet van officieele personen en vóór hij het zelf wist, was bij aan boord van het schip, waar niemand hem vroeg naar zijn ^ualiteit. Ook hij verhaalt, dat Chamberlain niet recht op zijn gemak scheen bij de ontmoeting en dat bij het hoofd afwendde, toen hij zijn hand uitstak. Ook de Boerengeneraals weodden het hoofd af, met saamgeperste lippen en een gelaatsuitdrukking, alsof zij bittere medicijn innamen. Chamberlain zag bleek vóór het gesprek, maar daarna nog meer. Het knaagdier, dat daaraan schuld is, noemt men in Zuid- Duitschland »der Gewissens-wurm". De generaals weigerden de vlootrevue bij te wonen. Tevergeefs trachtten lord Kitchener en lord Roberts, die, levendig gesticuleerend onder het spreken, Butha af en toe op den arm tikte, hen tot andere gedachten te brengen. Zij hielden vol: »wij kunnen niet". De Wet was voortdurend strak en afge meten Botha was hoofdsch vriendelijk en De la Rey zag er droomerig uit. Nandeau hoorde lord Roberts tot Botha zeggen»Let op mijn woorden, generaalgij begaat een grooten misslag" en hij ging heen, zonder afscheidsgroet, terwijl Kitchener nog even bleef om een laatste, maar eveneens vergeefsche pogiDg te doen. Nu, de spoedige terugkomst der generaals zal ongetwijfeld gunstig werken. De openbare meening waardeert blijkbaar hun mannelijk gedrag en begrijpt hun afkeer van al wat feestvertoon is. Frankrijk. Een tiental jaren geleden werd in Frankrijk een soldaat, Voisin, wegens moord op een vrouw, tot de doodstraf veroordeeld. Eenige minuten vóór de uitvoering van deze straf kwam het bericht, dat zij veranderd was in levenslangen dwangarbeid. Voisin werd naar Nieuw-Caledonië gebracht. Viermalen trachtte hij te ontsnappen, steeds zonder succes. Een tweetal jaren geleden bleek zijn onschuld, en Voisin kreeg gratie. Den 29sten Augustus zal een aanvang gemaakt worden met het revisie-proces. Mevrouw de weduwe baronesse Four- mond d'Aguisy, een schatrijke Parisienne uit de hooge wereld, hertrouwde een jaar geleden met den heer Jardin, een gewezen gemeente ambtenaar van Lyon. Om haar titel niet te verliezen besloot zij haar huwelijk in Engeland te sluiten. Na deze plechtigheid vestigde het echtpaar zich in Parijs. Een maand geleden stierf de heer Jardin, bij testament zijn geheele vermogen 200.000 francs nalatende aan de barones. Om de erfgenamen van haar echtgenoot niet te benadeelen besloot zij dit testament te verscheuren, aldus afstand doende van de 200.000 francs. Deze erfgenamen toonden zich echter zeer ondankbaar, zij beweren, dat het huwelijk plaats had io gemeenschap van goederen en nu eischen ze in rechten de helft van het vermogen der weduwe. De brandkast der barones is verzegeld en Frankrijk spitst zich op een nieuw sensatie- proces. Ouitschland. De internationale dievenbende, die zich vooral toelegt op het stelen van juweelen, heeft aan het station in Anhalt, in den D-trein, weer een flinken slag geslagen. Zij wisten eenige handkoffertjes te ontvreemden, waarin zich behalve baar geld ook juweelen en sieraden van groote waarde bevonden. Er werd een bruin handkoffertje met Zweedsch en Duitsch geld gestolen. Op het koffertje is een vetvlek en het behoorde toe aan mevrouw Jacobs, uit New-York. Yerder zijn gestolen, een zwarte tasch van krokodillenleer met zilveren toiletartikelen, gemerkt P. C. C., een gele tasch met juweelen ter waarde van 10.000 Mark, waarvan de inhoud bestond uit eenige diamanten ringen, een met smaragd, een met opaal omzet met brillanten, mancbetknoopen en broches met diamanten, enz. enz. Van deze diefstallen worden twee mannen verdacht, waarvan de een te Stendal plotseling verdwenen is, terwijl de andere te Hannover gearresteerd is. Deze laatste gaf zich uit voor den 47-jarigen koopman, Heimann Brihl, uit Posenhij moest weer op vrije voeten gesteld worden, daar niets verdachts op hem gevonden werd. Later kwam het uit, dat er in Posen geen Brihl woonde en werden de kostbaarheden achter een houten bekleeding der verwarmings toestellen in een trein verstopt gevonden. Hieruit wordt afgeleid, dat Brihl en zijn medeplichtige, treindieven van beroep zijn. Op het aanhouden der dieven is een belooning van 2000 Mk. gesteld. Brihl lijkt veel op den Russiechen koopman Liebe Weinsten, die 1899 te Berlijn wegens zakkenrollerij herhaaldelijk gestraft werd, en die ook in Parijs onder den naam van Jozef Spiegel, uit Warschau, gestraft werd. De onlangs te Hirschberg, in Silezië, overleden heer Kessel heeft het grootste deel van zijn vermogen van drie millioen Mark bestemd voor de oprichting van een opvoedings gesticht voor weverskinderen. Het gesticht zal te Schweidnitz worden gevestigd. Daar de overledene tijdens zijn leven de ellende der Silezische wevers van nabij aanschouwde, heeft hij verder bepaald, dat de jongens van het gesticht een ander beroep moeten kiezen dan hunne ouders en dat de meisjes er in de huishouding zullen worden gewapend waren. De een zou de bloemen aanbieden, terwijl de andere haar toestel gereed hield om een »snap-shot" te maken. Maar toen de kroonprins in 't gezicht kwam, zonk de moed den jongen dames in de schoenen. Toch stak de prins, toen bij voorbij reed, zijn hand uit om de bloemen aan te nemen en terwijl één der meisjes de bloemen overgaf, hoorde men opeens het bekende »klik-klak", dat te kennen gaf, dat de kroonprins zelf een vsnap-shot" van zijn bewonderaarsters genomen had. Potsdam, 22 Aug. Kolonel Yon Ziegler, de commandant van de krijgsschool alhier, die ten vorigen jare tijdens de manoeuvres in Limburg bij een val uit een automobiel zwaar gewond werd, is heden overleden. BelgiS. Onder Brussel en andere plaatsen in België zijn groote zwermen vliegende mieren neer gestreken. Vrijdagavond is er aan de Rijnkade te Antwerpen een ongeluk gebeurd aan boord van de stoomboot »Zambèze". Een werkman was in het ruim bezig met het vastbinden van zakken graan, die door een kraan opgeheven en aan wal gezet werden. Plotseling geraakten, tengevolge van een verkeerde beweging, de zakken uit den haak van de kraan en vielen naar beneden op den werkman, die letterlijk verpletterd werd. De ongelukkige stierf op weg naar het hospitaal. Nederland. Roermond, 22 Aug. Zekere S., die gisteren naar de gevangenis werd overgebracht om aldaar nog een paar dagen door te brengen, kon niet worden ontvangen, daar alle plaatsen bezet waren, zoodat hom nog een tijdje vacantie werd gegeven. Wat moet de man wel raar hebben op- In de Kölnische Zeitung vinden wij een verhaal over mishandeling van soldaten. Het geval wordt gemeld door een correspondent te Frankfort, die er bij voegt dat het een uit verscheidene is, in den laatsten tijd voorge komen, boewei de commandant van het 18e legercorps nog niet lang geleden een rond schrijven had uitgevaardigd naar aanleiding van verscheiden gevallen van mishandeling, waaraan onderofficieren zich schuldig hadden gemaakt, vooral bij het garnizoen van Marz. De vorige week verscheen voor het militaire gerechtshof ^e Frankfort de onderofficier Ihlow. Bij een parade had de kapitein van zijn compagnie aanmerking gemaakt op het slechte marcheeren van Iblow's manschappen, en deze was daar zoo boos over geworden, dat hij ver scheiden soldaten schopte en met de kolf van zijn geweer sloeg. Zekeren Fischbach trapte hij zoo hard op den linkervoet, dat 's mans middelvoet-beenderen gebroken werden, en hij acht weken in het lazaret moest liggen. Daar bezocht de onderofficier hem tweemaal, opdat hij zou voorwenden, zich op marsch den voet verstuikt te hebben. Een anderen soldaat, die een stoot met de geweerkolf bad opgeloopen, wist Ihlow zoo bang te maken dat hij de mishandeling verzweeg. Zes of zeven gevallen van mishandeling door Ihlow konden bewezen wordeD. Dat belette niet dat deze onderofficier in eerste instantie met 6 weken arrest gestraft werd. En het Oberkriegs-gericht vond wel is waar die straf te geriDg, maar heeft het toch voldoende geacht, den man vier maanden gevangenisstraf op te leggen, zonder degradatie. Een vermakelijk verhaal komt uit Berlijn, over de handige manier waarop de kroonprins de rollen omkeerde, toen twee brutale jonge dames hem wilden kieken. Terwijl hij naar Hohkönigsburg reed, zag bij twee jonge dames, die met een bouquet |I,| Noordwijk aan Zee, 22 Aug. Een vreeselijke ramp viel Donderdag voor aan deze badplaats. Omstreeks 11 uur bemorkte de badmeester, dat eeu Duitsche heer zich te ver io zee waagde. Op zijn waarschuwend roepen werd geen acht geslagen. De reddingsboot werd te water gelaten en van het strand zag men hoe de badmeester trachtte den met de branding worstelenden man te grijpen. Eindelijk gelukte hem dit op 'toogenblik, dat den Duitscher de krachten begaven. Geholpen door een geoefend zwemmer, slaagde de badmeester er in, den drenkeling zoolang boven te houden tot de reddingsboot nabij was, die den bewustelooze aan wal bracht. 1 Daar ontstond eenige consternatie, doordien de dochter van den drenkeling hem herkende. I Spoedig waren nu eenige geneesheeren, o. a. dr. Bekking, uit Rotterdam, bezig met pogiagen om het bewustzijn op te wekken, wat helaas vruchteloos bleek, zoodat na ruim een uur deze pogingen moesten worden gestaakt. I Toen eerst bemerkte men dat de badmeester niet ter plaatse was en ontdekte men de vreéselijke waarheid, dat deze op 'toogenblik der redding door den afloopenden vloed waa weggeslagen en verdronken. j Algemeen is de verslagenheid over het verlies van dezen oppassenden man, die een vrouw met 5 onverzorgde kinderen achterlaat. De badgasten alhier zijn diep bewogen met het lot der weduwe van dtn veronge lukten badmeester eu hare kinderen. Er is reeds voor meer dan 1000 gulden ingeschreven, om haar in een zaak te zetten. De badgasten willen dat dit nog vóór hun vertrek in orde zal komen. Het lijk van den ongelukkige is thans gevonden tusschen Noordwijk en Katwijk. Santpoort, 22 Aug. Woensdagmiddag werd de brandweer alhier opgeroepen om hulp te verleenen bij een uitgebroken hooibroei op de hofstede, bewoond door Schorrel, aan de Hofgeest. Met 't weghalen van eenig hooi meende men 't gevaar bezworen te hebben. Ieder verheugde zich, want het was een gezin met 11 kinderen, waarvan het jongste juist den vorigen nacht geboren was. Hoe bitter zou men echter teleurgesteld worden. Donderdagavond omstreeks halfelf, toen het gezin reeds ter ruste was, brak er werkelijk brand uit. Het hooi lag ia de boerderij zelf opgestapeld. De man heeft eerst zijn vrouw en de zuigeling naar buiten gedragen, toen een kleintje dat niet loopen kon en verder redde zich alles wat beneden sliep. Maar boven op de zoldering sliepen ook 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1