ZIERIKZEESËilE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Augustas 1902. UITVERKOOP! NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z i e r i li. z e e s c h. e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7734. Directeurs A. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar "plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. Fottttraai C 103. Zie advertentie. WÊÊUF* MANDATEN, ten be- hoeve van de deelgerechtigden in het jaarlijksch legaat der stichtiug van wijlen Vrouwe Clara Jansdochter van Sparwoude, kunnen ter Gemeente- Secretarie worden afgehaald. Zuid-Afrika. St. Helena, 20 Aug. Negenhonderd zeven en negentig Boeren zijn vandaag naar Zuid- Afrika vertrokken. Onder hen bevinden zich CroDjé met zijn vrouw, en zijn stafofficieren. Kaapstad, 20 Aug. De gouverneur kondigde bij de opening van het Parlement een aantal wetsontwerpen aan tot verbetering van het spoorwegnet en andere openbare werken en een ontwerp om een koloniale belasting voor de marine te heffen van 50.000 p. st. De gouverneur zeide, dat de uitgaven die van vroeger zeer zouden over schrijden, maar de ontwikkeling van den handel rechtvaardigde de verhooging der uit gaven. Ten slotte vermaande de gouverneur de vertegenwoordigers van het volk, de ontwerpen te behandelen in eeD geest van gematigdheid. De ministers zijn bezield met een geest van vrede en verzoening en zouden al het mogelijke doen om het gezag der Engelsche Kroon hoog te houden. Spreker hoopte, dat de vertegenwoordiging des volks zich waardig zouden betoonen de parlementaire instellingen, welke aan het volk in het midden der vorige eeuw zijn verleend en de volledige autonomie, welke dertig jaar geleden is geschonken. Engeland. In het Engelsche stadje Newmarket werd verleden Zondag gepredikt door een predikant, die daar vroeger had gestaan, den heer Moon. Juist toen de leeraar sprak van «hen, die hij na een tweejarige afwezigheid niet terug vond, en die bij zeker in den Hemel zou wederzien", werd hij ongesteld. Men moest hem naar het voorportaal brengen. En eenige minuten later kwam de koster met bevende stem in de kerk raededeelen dat de predikant overleden was. Londen. 20 Aug. De Times bevat een hatelijk hoofdartikd. naar aanleiding van het onthaal, dat de generaals in Nederland hebben gevonden. Die onhebbelijkheid van het artikel blijkt uit den volzin, waarin het blad president Kiüger een onwetenden en laatdunkenden grijsaard noemt. De Times zegtDe ovatiën in Nederland moeten de generaals in moeilijk heid brengen. Zij weten, dat zulke betoogingen niets helpen zij weten, dat zij hun vaderland alleen kunnen dienen als Engelsche burgers. De generaals moeten beseffen, dat de waar achtige bondgenooten van de Boeren voortaan te London en niet in Den Haag zijn. Rusland. Een jeugdige recruut van het Russische regiment Wladikawkas, Iwan Labsani, is voor den krijgsraad gebracht, omdat hij als volgeling van Tolstoi weigerde zijn dienstplicht te vervullen. Tot den voorzitter van den krijgs raad zeide hij«Uw RegeeriDg verwerpt de eboden van Christus, ik verwerp uw geboden, "aarom verbiedt gij den minderen militairen et lezen van boeken Gij laat het volk in evangenissen en mijnen versmachten. Gij onnist onrechtvaardig en valsch. Ik zeide u ~ds vroeger, dat ik niet dienen wil, dat ik bevelen niet zal nakomen en ben getroost ierom te lijden, al zou ik ook moeten sterven. Frankrijk. Do Grande Chartreuse, het oudste Karthuizer klooster, is door de orde tegen een jaarrente van 8 millioen francs verkocht. De Fransche Karthuizers zijn naar Oostenrijk vertrokken. Het klooster de Grande Chartreuse met sijn uit de 14e— 17e eeuw stammende gebouwen ;n kerk ligt in de Westelijke Alpen van het lepartement Isère, in een dal, door wouden »n steile rotswanden omgeven, aan den voet ian den Grand-Som. In de nabijheid staat een kapel, op de plaats van de voormalige hermitage van den heiligen Bruno, den stichter van de Karthuizer orde. Over de geheele aarde zijo de groene, gele en witte kruiden-likeuren, die de monniken in het naburige plaatsje Fourvoirin bereiden en die onder den naam Chartreuse in den handel komen, bekend. Te Parijs is, op l'Ile Saint Germain, een nog onvoltooid huis ingestort. Van de twaalf arbeiders, die er werkten, werden twee gedood en één gewond. Voor de rechtbank te Saiot-Nazaire heeft een elf-jarige knaap terechtgestaan, die, in koelen bloede, een jongen van zes jaren, die een steenkolen-diefstal van hem had verklapt, in het water wierp en liet verdrinken. De jonge moordenaar, die niet in 't minst berouw toonde, werd geacht, zonder oordeel des onderscheids te hebben gehandeld en veroordeeld tot opsluiting in een verbeterhuis tot zijn 20ste jaar. BelgiS. De Belgische justitie heeft dezer dagen de voldoening gehad een handelaar in blanke slavinnen in zyn afschuwelijk werk te hinderen. Vijf joDge meisjes van Brussel waren bijna in den val geloopen, omgepraat door een Amerikaan, die haar gouden bergen had beloofd en ze reeds te Antwerpen had ioge- scheept. Gelukkig werd de politie der hoofdstad d„or familiën verwittigd over de verdwijning van jonge dochters, allen omtrent de 18 jaar oud. Te Antwerpen werden zij op eene stoom boot gevonden, en de aanwerver aangehouden en naar de gevangenis van St.-Gilles vervoerd. Het parket heeft een onderzoek bevolen in de groote steden van België, omdat men overtuigd is dat de bende daar agenten heeft. Te Brussel is een medeplichtige van den begeleider der meisjes gearresteerd. Er schijnen echter reeds andere meisjes door dezelfde personen verzonden te zijn. Een geval daarvan iB een formeele oplichting en schaking. De vrouw van een gemeente-amb tenaar van Schaerbeek (Brussel) kwam de politie vr8gen haar behulpzaam te zijn bij het terugvinden van haar sedert acht dagen vermiste 17-jirige dochter. Uit het onderzoek bleek, dat zij door vier personen 's avonds op straat is opgelicht en in een rijtuig gezet, dat in de richting van het «Gare du Nord" wegreed. Een van de twee bovengenoemde gearres teerde personen wordt du door de getuigen herkend als een van de vier individuen die haar oplichtten, hoewel hij zelf ontkent. Brussel, 21 Aug. Generaal Botha, uit Nederland komendeis vanavond om half zeven hier aan het Noorderstation aangekomen. Lang voor het uur van aankomst was het station van binnon en waren de toegangen door een ontzaglijke menschenmenigte inge nomen. Bij hot uitstappen van don trein werd Botha ontvangen door de leden van het gezantschap der Z.-A. Republiek, met jhr. Goldman aan het hoofd. Zoodra men den wakkeren generaal ziet worden alle handen hem toegestoken. Hij wordt begroet door een geweldig geroep van Vive Botha! Leve generaal Botha! De generaal-kan niet vooruit. Het is een enorm gedrang. Men deelt trappen en vuist slagen uit om hem te naderen. Vergeefs trachten politie-agenten hem een weg to banen. Vrouwen en kinderen raken onder den voet. Men schreeuwt, zwaait met hoeden en zak doeken. Ten slotte is men verplicht Botha naar de Brabantstraat uit het station te leiden. De hoofduilgang op het Rogierplein is niet te bereiken. Buiten dezelfde volte. Botha en zijn zoontje Louis, nemen plaats in een huurrijtuig. Het volk tracht het paard uit to spannen, maar politie-agenten werpen de menigte terug en begeleiden het rijtuig. Dit gaat er van door, duizenden er achteraan. Botha staat rechtop in het rijtuig en groet met hand en hoed. In alle straten roepen de voorbijgangers hem toe. Eindelijk komt de generaal aan het huis, waar mevrouw Botha woont, in de Crespel- straat. Aan de deur wachten zijn kinderen hem op. Een roerend tooneel ontstaat als de vader verschijnt. De meisjes werpen zich aan zija hals. Het volk is bewogen en juicht. Verslaggevers dringen het huis binneD. Botha verklaart, dat hjj niets zeggen kan en verzoekt dat men hem aan de zijnen overlaat. De verslaggevers trekken zich terug. Botha belooft hun, dat bij hen morgenochtend ontvaDgen zal. Buiten staat weer een ontzaglijke menigte, door vele politie-agenten in bedwang gehouden. Het is een gejuich zonder eind. Dat wordt nog heviger als mevrouw Botha komt. Zij is aan het station van haar echtgenoot gescheiden en komt du alleen in een rijtuig. De begrafenis van gene;tal Lukas Meijer zal in de eerste twee maanden niet geschieden. Mevrouw Meijer moet naar Duitschland om een kuur te ondergaan. Als zij vandaar terug is, vertrekt zij naar Transvaal, waarheen zij het stoffelijk overschot van haar man zal geleideD. Nederland. Zulfen, 20 Aug. Een ernstig ongeval heeft gisteren plaats gehad op den straatweg nabij Deventer, even vóór den Tol. De 3 eskadrons huzaren, die onder leiding van den kolonel Higly een regimentsoefening met de I eskadrons uit Zutfen hadden gehad, gingen i huiswaarts en passeerden te ruim halfeen den stroomtramweg. De tram reed toen zeer lang zaam toch schrok het paard van den dezer dageD aaDgestelden 2en luitenant baron Creutz zoodanig dat het rechtop vóór de machine kwam te staan de machinist stopte onmid dellijk. De luitenant kwam onder bet paard op een rail te liggen. Ilij werd dadelijk aan den kant op het gras op paardendekens gelegd en onder persoonlijke verzorging van den kolonel behandeld. Het bleek, dat bij zyn rechterdij been had gebroken. Inmiddels rende de opperwachtmeester-titulair Hidma naar de stad om den militairen arts dr. Fraser to ontbiedeD, die den luitenant spoedig per rijtuig Daar het hospitaal liet vervoeren. Het paard, dat niet meer staan kon, werd afgemaakt. De tram kon na ongeveer 20 minuten opont houd weder vertrekken. Amsterdam, 20 Aug. In JuDi 1898 werd uit één der groote hotels in de War- moesstraat een belangrijke party tafelmessen, servetten en tafellakens, vorken, lepels enz. gestolen. Geruimen tijd werd door de politie gezocht Daar de echuldigen, maar zonder resultaat. Gisterenavond is een vrouw aange houden en aan het hoofdbureau van politie gehoord, verdacht van den bedoflden diefstal, terwijl in hare woniDg tal van voorwerpen in beslag genomen zijn, die als bewijsstukken zullen dienen. Hillegom, 21 Aug. In de Hoofdstraat alhier had een ontzettend ongeluk plaats. Op het oogenblik dat de stoomtram, komende van LeideD, bet hoekhuis aan de Ilaven was genaderd, wilde een vrouw, komende van de Haven, vermoedelijk zonder acht te geven op het luiden der stoombel, de trambaan overgaan, met het noodlottig gevolg, dat zij door de locomotief werd omgeworpen en ongeveer zeven meter werd vooruitgeschoven tot op de brug, waar de machine over haar heen giDg en bovenop haar bleef staan. De vele toeschouwers, die van alle zijden waren toegesneld, waren vreeselijk ontroerd toen zij de arme vrouw, die reeds overleden was, zwaar misvormd en verminkt zagen liggen en deze ontroering nam nog toe, toen een meifje, zijnde een dochter van die vrouw, handenwringend toe kwam loopen en met geweld moest worden vastgehouden en huis waarts gebracht. Na ongeveer een half uur van inspanning slaagde men er in de locomotief zoo vtr te lichten, dat het lijk kon worden weggehaald. 'S-Gravenhage, 21 Aug. Do Boeren generaals hielden hedenochtend een conferentie met dr. Leyds en de leden der deputatie. Hedenmiddag boden zij in Ilótel den Ouden Doelen een lunch aan aan een 25-tal hunner intieme vrienden en kennissen met hun dames. Behalve do dames en heeren der deputatie, dr. Leyds en de heer Reitz, behoorden daartoe o. a. de heeren Krö Ier en Miiller, leden van de firma Win. Müller en Co., te Rotterdam, die de boot «Batavier III" ter beschikking stelden van president Steyn en van de generaals. In het register ter verwelkoming van de generaals wordt nog steeds door tal van dames en heeren geteekend. Ook een Engelscbman, sir Charles Turner, K. C. J. E., «Late Minister of the council of India", zette daarin zijn handteckening. Ooder geleide van mevrouw en mejuffrouw Wolmarans, hebben de echtgenoote van generaal De la Rey en haar dochter mevr. Fereira met haar echtgenoot den secretaris van generaal De la Rey alsmede mevr. Yan Velde met haar echtgenoot den secretaris van generaal Botha, gisternamiddag de Haagsche Pro-Boer- Tentoonetelliog bezocht. Do ontmoeting van velo Afrikaansche dames en heeren (ex-krijgsgevangenen), die juist ook tegenwoordig waren, maakte het bezoek zeer levendig en opgewekt. De vele geschonken I kunstschatten voor de verloting werden zeer bewonderd Na dit bezoek werd in «Villa Costa" thee gebruikt en de kamer bezichtigd, waar president Krüger vertoefd heeft. Rotterdam, 20 Aug. Hedenmorgen zat een gezelschap Amerikanen op een der banken vóór het hotel Weimar, aan de Spaansche Kade, het 45 meter hooge Witte Huis te bewonderen. Op eens ontdekte een der dames, dat zij haar reticule, inhoudende een aantal gouden ringen en broches met kostbare diamanten, welke zij op de bank naast zich had gelegd, mistte. Vermoedelijk heeft een jongen, die in de buurt van de bank had rondgeloopen, zich ijlings met zijo kostbaren buit uit de voeten gemaakt. De Amerikanen waren hedennacht met het stoomschip «Potsdam" aangekomen, op hunne reis naar Düsseldorf. Reeds geruimen tijd houden te Rotterdam verblijf eenigo Algerijnen, voor den verkoop van tafelkleedjes en dergelijke. Een hunner is belast met 't bewaren der gemeenschappelijke kas, die hij steeds in een gordel om het lichaam bij zich draagt. Gisterennacht op de Leuvehaven met zijo tafelkleedjes loopende, op weg naar zijo logemont, werd de kaedrager aangesproken door een man, die voorgaf een kleedje te willen koopen. Over den koop konden zij het niet eens wordeD, en toen de koopman zich daarbij verwijderde, kreeg hij onverhoeds van den vermeenden kooper een slag, die hem tegen de straatsteenen deed tuimelen. Twee handlangers van den straatroover, want dit bleek de aanvaller te zijn, die tot dusver verdekt opgesteld waren geweest, schoten toe, en met hun drieën poogden zij nu den vreemdeliog van zijn geld te berooven. Hij verweerde zich dapper, en hield met alle macht zijn gordel vast, doch toen een van de drie straatroovers hem nu met een mes een drietal steken in zijn rechterarm toebracht, was bij wel genoodzaakt het op te geveD. j Met den gordel, waarin ruim f 250 aan specie en bankpapier, maakten de roovers zich uit de voeten en zjj zijn niet weder gezien. De ledige gordel is in een roeiboot bij de Leuve- burg teruggevonden. De bestolen Algerijn riep do hulp der politie in. Omstreeks middernacht werd brand j ontdekt, in het perceel Nieuwehaven 144 alhier, waarin beneden is gevestigd het filiaal j der margarine-handelaren Prinzen en Van 1 Glabbeek, uit Helmond, terwyl de 3 boven verdiepingen in gebruik zijn als woonhuis en migazijn van Isidore Cohen, in Amerikaansche en huishoudelijke artikelen. De brand ontstond doordat tijdens diens afwezigheid bij den heer Cohen vuur viel door een binnenplaats in het margarine-pakhuis. Vooral bij den heer Cohen vond de brand veel voedsel in diverse artikelen en emballage en was het vuur moeilijk bereikbaar, wegens den talrijken voorraad goederen, in de gangen opgestapeld. De belendende buizen bekwamen aan de achterzijde belangrijke schade evenzoo was er veel waterschade bij den heer PrinzeD. Om half twee waren nog steeds C spuiten in werking en was de brand nog lang niet gebluscht, maar orgeveer 2 uur konden de spuiten achtereenvolgens inrukken. Tot een van de aangrenzende panden behoort het hotel Weimar". Tusschen de twee muren, waarmede dit fcótel en het perceel waar de brand woedde aan elkander grenzen, bevond zich een balk en deze was blijven smeulen. Wel had de directeur met deo nachtwaker, na afloop van den brand, nog de ronde gedaan, doch niets ontdekt, zoodat de meer dan 70 gasten, welke in het hotel logeerden, weder naar bed gingen. Omstreeks half 4 bleek echter, dat, ten gevolge van dien smeulenden balk, brand was ontstaan in een der kamers van bet bótel. Men stelle zich de consternatie voor onder de nauwelijks van den schrik bekomen logeer gasten. Allen kwamen half gekleed naar beneden stormen en in aller haast werd de brandweer gealarmeerd. Deze trad dadelijk krachtig met vier stralen op en bluecbte in een half uur tijde het gelukkig nog in den aanvaDg zijnde brandje. De logeergasten kunnen intusschen verklaren, dat zij een verre van rustigen nacht hebben doorgebracht. Een der logeergasten vermiste na den brand zijn gouden horloge. Zierikzee, 22 Aug. Bij de opening der stembiljetten op heden bleek, dat tot hoofd ingeland van het Waterschap Schouwen is gekozen de heer J. Boot Wz met 21 stemmen, terwyl de heeren P. Hoogenboom Jz. 7 en W. den Boer 4 stemmen verkregen. Te De Bilt (Utrecht) is in den ouderdom van 81 jaar overleden, de heer F. Nagtglas, van 1845 tot 1852 arrond.-ijker alhier en tot 1875 te Middelburg. De overledene was ook bekend als een zeer onderhoudend schrijver. Een gezin, bestaande uit man, vrouw on zeven kinderen, te Ylissingen, is wegens wanbetaling van de huur uit zijn woning en op straat gezet, waar het nu reeds ongeveer 8 dagen onder den blooten hemel, slechts door een stuk zeildoek tegen wiod en regen beschut, verblijft. In zijne j.l. Dinsdag gehouden vergade ring besloot de gemeenteraad van Hulst adhaesie te verleenen aan het adres van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent, inzake den toestand der beetwertelsuiker-industrie. Naar aanleiding van de besprekingen over een verzoek van J. Poblmann technisch ingenieur te Delft, om hem vergunning te verleenen tot het oprichten en exploiteeren van een steenkolen-gasfabriek voor verlichting, verwarmiog en kraohtoverbrenging, werd aan het Dag. Bestuur en den heer Hombach opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om voor rekening der gemeente een gasfabriek te stichten. Door den gemeenteraad van Hoek is op voorstel van het Dagelyksch Bestuur eo na toelichting van den Voorzitter besloten, het request der Eerste Ned. Coöp. Beetwortel- suikerfabriek te Sas van Gent te steunen en wel in verband met het dreigend gevaar voor de beetwortelteelt. Bij den landbouwer D. Verstraeten te St. Jansteen is een koe gestolen uit den stal. De stoomtram Halst-Walzoorden zal waarschijnlijk de volgende maand in exploi tatie worden gebracht. Zonnemaire, 21 Aug. Do 84 jarige T. Polderman had zich, vermoeid van 't loopen en rapen, neergezet aan den kant van een greppel, die 't land scheidt van de trambaan. In slaap gevallen, is hij stellig gaan liggen en wel gedeeltelijk over de rails. Had niet de machinist van de tram, die 12,20 hier aankomt, goed uitgekeken, dan voorzeker zou er een menschenleven te betreuren zijn geweest. Stoppen van de micbiue en den slapende wekken was dan ook het werk van een oogen blik. Alsof er niets was ^ebeurd, wandelde de «ouwe Teun" kalm naar buis. Eere den machinist I Bruinisse. De kermis wordt hier bezocht door een vrij groot aantal kramen, een draai molen, een schommel en het Tbéatre Mysté- rieu8e, onder directie van prof. Boltini, ter wijl in verschillende herbergen gelegenheid tot dansen bestaat, zoodat men zich op ver schillende manieren kan ontspannen. Ook enkele winkels doen door eene fraaie uit stalling van speelgoederen en allerlei andere artikelen hun best de kermisbezoekers tot koopen te lokken. De landbouwers zullen, tenminste over dag, weinig tijd hebben om van al die gelegen heden gebruik te maken, daar men nog druk bozig is met het binnenhalen van den oogst. De groote haast, dien men daarbij maakt om van het fraaie oogstweder te profiteeren, is oorzaak, dat enkele zwaar beladen wagens omsloegen. Gelukkig liep dit tot nog toe zonder verdere ongelukken af. Scherpenisse- De dijkraad van het cala- miteuze waterschap Scherpenisie heeft in hare vergadering van Dinsdag 1.1. de rekeniDg over 1901/02 vastgesteld in ontvang op f 23341,54 en in uitgaaf op f 65495,96}, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen een bedrag van f 42154,42}. Dit tekort is gedekt door een bijdrage van het Rijk van f 31770 en van de Provincie van f 15885, zoodat deze te veel bijdroegen f 5500,57}, welke som is terugbetaald, behoudens een bedrag van f 1000, dat in de begrooting voor het loopende dienstjaar is gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1