Dinsdag 12 Augustus 1902. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., 't goedkoopste adres, ËERETEËKEN KENNISGEVING. Opening jacht op klein wild. Rijks-Tuinbouwleeraar. Openbare Verpachting. Verpachting gronden Dijkwater. De Gezondheids- en Woningwet. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHË NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste 1AARGANG. No. 7729. Directeur A— «F. DE LOOZE. A. FRÏNKEL. Redacteuren J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertcatiënvan 13 regels 31 tl», meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaireEi,, Meelstraat 386, Zierikzee. Daar ondergeteekende van heden af gedurende veertien dagen afwezig is, verzoekt hij alle voor hem bestemde brieven te bezorgen bij den beer A. J. DE LOOZE, Schuit- haven, Zierikzee. 10 Augustus. A. FRANKEL. L5 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Fostêtraat C 103, streng vaste prijzen a contant. voor eervollen. langdurigen en werke- 1 ij ken dienst bij de Schutterij. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 19 Januari 1852 (Prov. blad no. 41), in verband met Z. M. besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no 149) houdende Instelling van een Éereteeken voor eer vollen langdurigon en werkelyken dienst b\j de Schut terijen Roepen bij deze op de leden der Schutterij dezer gemeente, die in de termen van voornoemd besluit ver- keeren, en het eereteeken verlangen, om zich vóór den 15 Augustus e.k-, met overlegging van dienststaten, ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Zierikzee, den 2 Augustus 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De COMMISSARIS DER KONINGIN in ZEELAND, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten vin 2 Augustus 1902, No. 132; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87) maakt bekend: 1° dat de opening der jacht op klein wild is bepaald als volgt: a. in den Damespo'der en in den Anna Mariapolder, op 30 Augustus 1902, met zonsopgang, met uit zondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op 27 September d.a.v., met zonsopgang, wordt geopend; b in het overige deel der Provincie, op 1 Septem ber 1902, met zonsopgang, met uitzondering van de j'.cht op hazen en fazanten, welke op 1 Oc tober 1902, met zonsopgang, wordt geopend; 2°. dat voor de geheele provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de slui ting der jacht, alles met uit'ondering van de Zondagen. Middelburg, 5 Augustus 1902. De Commissaris der Koningin voornoem 1, ROEST. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de circulaiie van den Commissaris der Konirgin in deze provincie van den 2 Augustus jl A, No. 1967, 3e afdeeling; Brengen ter kennis van de tuinbouwende bevolking, dat bij beschikking van Zyne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid bepaald is, dat met ingang van 1 September e.k de Rijks-Tuinbouw leeraar J. P M. CAMMAN werkzaam zal xyn binnen de provinc'ëo Noordbrabant en Zeeland en dat de gemernte Tcteringen hem als standplaats is aangewezen. Zierikzee, den 11 Augustus 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Wethouder, l.«-B JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zijn voornemens op I)on<ler<lug «Ion Ö1 Au- gustus 19ÖS, des voorraiddags ten 11'/, ure, ten Raadhuize, op de door hen vastgestelde voorwaarden, voor den tijd van zeven jaren, in het openbaar te verpaoHten Drie perceelen BOUWLAND der ge meente, tusschen de overwegen in het drooggelegde Dijkwater. Het le perceel begint bij den Henriettepolder, terwijl de beide overige perceelen zich daaraan opvolgend aan sluiten in de richting van de stad. De perceelen zyn op het terrein door nummers aan geduid. De pacht gaat in met het rooven van den oogst 1902 of zooveel vroeger als de perceelen beschikbaar zijn en eindigt met het rooven van den ongst 1909. De voorwaarden dezer verpachting liggen ter lezing op de Secretarie dezer gemeente en zijn aldaar in afdruk tegen 10 cent verkrijgbaar. Zierikzee, den 11 Augustus 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Wethouder, 1 «-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 7ikbikzee herinneren nogmaals de pachters van gronden dezer gemeente in het drooggelegde Dykwaler, dat de onkosten der verpachtingIngevolge de voorwaarden vóör den 12 dezer rnaaud ter Gemeente-Secretarie moeten zijn betaald. Zierikzee, den 9 Augustus 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Wethouder, l.«-B. JAN SNELLEN. Secretaris. Wij hebben in een vorig artikel (zie Nieuwsbode 7 Aug. 1.1.) de samenstelling van het staatstoezicht op beide wetten besproken. Wij willen nu oorsprong en strekking be handelen, om meer in bet bizonder bij de I gezondheidscommissie stil te staan. De be- I noeming van deze staat ons eerstdaags te I wachten; van 5 leden voor Schouwen, I Duiveland en St-Philipsland. Ieder burger 1 kan geroepen worden mede te werken aan eene richtige uitvooring dezer wetten en heeft desgevraagd inlichtingen te verschaffen aan de gezondheidscommissie. Daarom is het voor een ieder van belang een althans algemeen begrip van de strekking dezer wetten te bezitten. Tot hiertoe werd de volksgezondheid behartigd door een aantal inspecteurs en evenvele geneeskundige Raden, terwijl op bet Ministerie van Binnenlandscbe Zaken een geneeskundig adviseur arbeidde. Deze toestand bleek langzamerhand met de toenemende staatszorg voor alles wat de gezondheid van de massa betrof, onvoldoende. In de laatste jaren is in allerlei richting en op allerlei gebied een sociale hygiëne geboren, die niet alleen op geneeskundigen grondslag staat, maar bet uitvloeisel is van meerdere ont wikkeling te dezen opzicht» in vele andere maatschappelijke betrekkingen. Zoo heeft de onderwijzer mede to spreken over de noodige afwisseling in het leerplan van den dag, van invloed op de gezondheid der kinderen. Vol doend en goed invallend licht in de school lokalen, goede zitplaatsen, ventilatie, en nog zooveel meer, dat alles behoort lot de school- hygiëne. De architect behoort den bouw van een huis zoodanig te doen inrichten, dat de bewoners er gpen schadelijke elementen voor hunne gezondheid vindenhij zorgt dus voor voldoende licht en lucht, drinkwater, afvoer i van vuil enz., de zoogonaamde bouw-bygiëne. De scheikundige weet uit de levensmiddelen vervalschto waren te onderscheidende onderzoeker der bacteriën weet besmet water, bosmette melk aan te wijzen, de zoogenaamde voedings-hygiëae. Ingenieurs wijzen ons den weg om stiLtaande wateren, poelen, riolen behoorlijk te kanaliseeren, weg te spoelen en daardoor bodemverontreiniging te voorkomen. Nog zouden wij kunnen stilstaan bij de fabrieks-hygiëoo, de arbt ids-hygiëne, de hygiëne der besmettelijke ziekten en meerdere andere. Al meer komt de zorg voor het afwenden van ziekten en daarmede het bewaren der gezondheid in aanzieneen strooming in de maatschappij, welko gelijken tred houdt met de veranderde gezichtspunten omtrent de geneeskunde in het algemeen. Want ook de leek, niet waar, is zich reeds volkomen bewust, dat genezen iets anders beteekent dan louter een medicijn innemen. Ook de nieuwere geneeskunde start in het teeken van de voorbehoeding, de voorkoming van ziekten. De geneesheer is voor den enkelen mensch, wat het staatsbestuur is voor de gezondheid van de gemeenschap. De moderne geneesheer moet zijn de hygiënist voor het huisgezinopdat zijne ledengesterkt en gestaald, beteren weerstand weten te bieden, wanneer ziekten hen treffen. In de allerlaatste jaren ontwikkelt zich snel ook de hygiëne van den zieken menschde wetenschappelijke ziekenverpleging met hare tallooze hulp middelen, die reeds naar getal en maat worden uitgedrukt en aangewend. De hygiëne treedt dus in den dienst van gezonden en zieken. Zij voorkomt en helpt tevens. Zij is de meest hechte steunpilaar op onzen levensweg, strijdend voor alles, wat de gezondheid bewaart. Het vorige Ministerie, met name Minister Goeman Borgesius, heeft den hoogen ernst van de toepassing der hygiëne in het algemeen volksbelang bigrepen en het heeft zijoe beginselen belichaamd in twee wetten, be vattende het staatstoezicht op de volksgezond heid en volkshuisvesting. Van dit toezicht interesseert ons zonder twijfel in hoofdzaak den werkkring der gezondheidscommissie, J omdat wij daarmede in aanraking kunnen komen en haar werk steeds van nabij zullen aanschouwen. Ondersteld mag worden van deze commissie, dat zij eene speciale kennis bezit van do verschillen !<- takken der hygiëne. De Regeering verlangt tlaarom, dat in deze commissie zullen zitting hebben zooveel mogelijk geneesheeren, technici, bacteriologen, scheikundigen en een administratief persoon. Laatste kan als .secretaris zooals de Minister uitdrukt: »de ziel en de stuurkraebt der commissie" functionneeren en geniet dan een inkomen, dat door Gedeputeerde Staten wordt bepaald en waaraan bet Rijk f 400 bijdraagt. De overige leden der com missie genieten alleen reis- en verblijfkosten. De werkkriDg der commissie bepaalt zich voornamelijk tot adviezen uitbrengen aan Burgemeester en Wethouders der gemeente of gemeenten, waarin en waarvoor zij zetelt. Die adviezen betreffen de bestaande en te maken verordeningen op alles wat de volks gezondheid betreft, daaronder ook te verstaan de volkshuisvesting, die innig met de volks gezondheid samenhangt (zooals de Minister verklaart in zijne Memorie van Toelichting). Binnen twee jaren na het in werking treden der wet zullen in elke gemeente bouw verordeningen moeten bestaan, welke in grove lijnen door de wet zijn aangegeven. Maar gecne verordening, volksgezondheid of huis vesting betreffend, komt tot stand, dan na het advies van de gezondheidscommissie te hebben ingewonnen. Machtsuitoefening komt aan de gezondheids commissie alleen io zooverre toe, dat hare leden bevoegd zijn alle openbare gebouwen, scholen, herbergen, fabrieken enz. binnen te treden, zoomede, ter handhaving der woning wet, ook allo particuliere woningen. Van een gezondheidscommissie mag nu ongetwijfeld gevergd worden, dat zij uit onafhankelijke, bekwame personen is sauie.. gebteiu personen, die de verantwoording kunnen aanvaarden hunne meoning tegenover de gemeentebesturen en gemeentenaren te handhaven. Uit den aard der zaak zal men dus uit de meer geposeerde medeburgers de beste keuze of aanbeveling doen. Een commissie alleen uit onafhankelijke mannon (of vrouwen) is de eenige waarborg, dat zij met vrucht werkzaam zal zijn. Zuid-Afrika. In het Berl. Tagéblalt leest men, dat do kapitein van de «Friesland" te Algiers heeft verteld, dat van de krijgsgevangenen op Ceylon er 4000 hebben geweigerd den eed van trouw af te leggen en daaruit ernstige botsingen zijn ontdaan, waarbij zelfs bloed is gevloeid. Bizonderheden omtrent het voor gevallene zijn nog niet bekend geworden. De correspondent van de Times, te Pretoria over de (Engelsche) kolonisatie in Transvaal seinende, verzekert, dat al 5000 verzoeken om vergunning tot vestiging zijn ingekomen van menscheo met vermogen. Men wil echter niet overhaast te werk gaan. Enrst moeten g schikte landerijen gevonden worden. Voorts wordt een groote modelhoeve gevestigd te Potchefstroom, niet proefvelden, enz ook zullen maatregelen genomen worden tot verbetering van den veestapel in Zuid-Afrika. Het gebrek aan voldoende werkkrachten voor do mijnen in Transvaal heeft ten slotte geleid tot het besluit Chineezen voor de mijn-ontginning in Zuid-Afrika aan te voeren. De Johaunesburg8che correspondent van de Times, dit besluit besprekend, verklaart zich een tegenstander van de immigratie van koelies uit het Hemelsche Rijk, uit viees voor de «gele pest", waardoor Amerika zoo geteisterd is op economisch gebied. De correspondent erkent, dat het tekort aan inlandsche werkkrachten in de Transvaal- sche mijnen zeer bedenkelijk is en een beletsol vormt voor de algeheele hervatting van de mijn-industrie, en laat er onmiddellijk op volgen, dat Zuid-Afrika een land van blanken moét worden. Er bestaat volgens hem geen enkel bezwaar, Engelsche arbeiders in de mijoen aan het werk te zetten. De ervaring heeft geleerd, dat de Europeaan in Zuid-Afrika zonder nadeel voor zijn gezondheid elk denkbaar bedrijf kan uit oefenen, zoodat er geen grond bestaat, om invoering van Chineezen toe te laten. Er is weliswaar geen enkele wetsbepaling, die zulks verbiedt, maar de regeeriog zal onge twijfeld de aangelegenheid ter hand nemen, indien het blijkt, dat de Engelsche land verhuizers blijven ontbreken. De mijndirectiën moeten in de eerste plaats de immigratie van Europeanen, meer bepaald van Eogelscheo, in de hand werken, al zijn deze dan ook geen cheap-labour- elementen. Blijven de mijn beheerders weiger achtig. der regeeriog de behulpzame hand te bieden bij de voorgenomen transformatie van het Boerengewest in een Engelsche kolonie, dan zal die regeering zelf gedwongen zijn de invoering van Chineesche werkkrachten door middel van wettelijke bepalingen tegen te gaan of te beperken. Er is in Zuid-Afrika plaats genoeg voor een zeer groot aantal landverhuizers, daar het spoorwegnet belangrijk uitgebreid zal worden en er geen gebrek aan geld ie, om het daartoe benoedigde werk door Europeanen te doen uitvoeren. Dezen kunnen door overgang tot do mijn industrie telkens voor nieuwe landverhuizers plaats maken en zich blijvend in He koloniën vestigen, om haar voor altijd te verengelschen In nauw verband tot het werkliedenvraagstuk in Zuid-Afrika staat dat van de vrouwelijke landverhuizers. Reeds vóór omstreeks een jaar zijn er in Eogeland door particulieren stappen gedaan, om aan vrouwen de" vesti ging in Zuid-Afrika gemakkelijk te malei. Dezelfde correspondent in Johannisburg, wiens bericht wij hierboven weergaven, meldt, dat de regoering de bevordering der immigratie van vrouwen zelf in handen neemt, geholpen door locale commissies in Eogeland en in Zuid-Afrika. Er zijn reeds schikkingen gemaakt voor de uitzending, resp. de ontvangst van de eerste bezending vrouwen, onder wie zich 50 dienst boden en zes modemaaksters bevinden, De regeering draagt in de kosten van haar over tocht bij voor een bedrag van 5 pond st. en schenkt voorschot xoor het resteerende gedeelte, later op de salarissen der dames te korten. Zij hoopt, dat het Kaapsche gouvernement aan de vrouwelijke landverhuizers vrij vervoer op de spoorwegen zal gunnen, zooalazij de regeering dat in den Transvaal en Oranje rivier-kolonie denkt te doen. Het loon der vrouwelijke landverhuizera zal het in Zuid-Afrika gebruikelijke wezen, b.v. 5 pond per maand voor dienatbodenarbeid Amerika. Ia den Amerikaanschen Staat Colorado, waar vrouwen-stemrecht bestaat, is nu door een aantal vrouwen zeiven eene verklaring uitgevaardigd, waarin zij do invoering van dien maatregel verklaren te betreuren. Immers de politiek is, m: t medewerking der vrouw, nog veel corrupter geworden dan vroeger en het soort van apolitieke vrouwen", dat door het verleende stemrecht ontstaan is, heeft de verkeerde eigenschappen van som mige mannelijke tinnegieters nog in veel sterker mate overgenomen. In een zeer bevolkte en beschaafde streek van de Vereenigde Staten worden rooverijen uitgehaald, de oertijden waai dig. Gemaskerde bandieten vielen in den nacht van Maandag op Dirsdag te Savannah een trein aan op de lijn Chicago-Minneapolis. Zij stalen 20.000 dollar uit een geldkist. Één der bandieten werd door een revolverschot gedood. Do reizigers werden niet lastig gevallen. Engeland. Londen, 9 Aug, 4.30 uur voorm. Het gebulder van het kanon trilde bij het opgaan van de zon door de City en kondigde het aanbreken van don kroningsdag aan. 41 kanonnen ia den Tower en 21 kanonnen in Hyde-Park losten het koninklijk saluut. Vele gebouwen in bot West-End waren gisterenavond geïllumineerd. Groote troepen menachen verdrongen zich op de pleinen. Een groote menigte, die rondom Buckingham Palace verzamold was, zoog het volkslied. In weerwil van het koude weder brachten vele incnechen den nacht door op de straat, om een goed plaatsje te zoeken langs den weg, dien de kroningsstoet straks zal volgen. Na den afrit van den koninklijkon stoet, waarin de vreemde gasten zich bevonden, en. van den stoet, waarvan de prins en de prinses van Wales de hoofJpersonen zijn, verlieten om 11 uur de koning en de koningin in de statie-koets Buckingham Palace onder het donderend gejubel van een ontzaglijke menigte. De beide vorstelijke personen bogen glim lachend als teeken van erkentelijkheid. De koning scheen uitstekend gezond. Om 5 min. vóór halftwaslf kwamen de vorstelijke personen onder kanoogebulder en klokgelui aan West- minster Abbey aan. Het weer is goed. j - Om 9 min. vóór halféén is de koning gekroond. De voltrekking van de kroning werd der bevolking van Londen aangekondigd door geschutsalvo's in Hyde-Park en den Tower. Bij gelegenheid van de aanbieding van een eere-sabel aan Lord Kitchener, heeft deze zich over de toekomstige ontwikkeling 1 van Zuid-Afrika aldus uilgelaten «Het land is vol natuurlijke hulpbronnen, en bezit een grooteü rijkdom aan goud, ijzer en steenkolen. Voeg hierbij de immigratie van frisch bloed en de daaruit voortvloeiende oitwikkeling, dan zullen scheppingen ontstaan, die zulk i een beteekenis hebben, dat men van een nieuw Amerika in het Zuiden van Afrika kan spreken". Italië. Z. H. den Paus wordt het voornemen toe geschreven een nota te richten tot de regeerende huizen van Europa, waaria hij mededeelt in de toekomst goedkeuring tot een huwelijk tusschen bloedverwanten te zullen weigeren en waarin hij adviseert in de toe komst koningskinderen uit te huwelijken aan prinsen en prinsessen die niet van koninklijk bloed zijn, om daardoor de iotellectueele degeneratie, die hij voor de vorstenhuizen vreest, te voorkomen. Rome, 8 Aug. De geruchten, amgaande 's Pausen ongesteldheid worden tegengesproken. Leo XIII is soms wel eenigszins zwak, maar de algemeene gezondheidstoestand is onver anderd en geeft geen aanleiding tot ongerust- heid. Offic'ëol is te Berlijn bekend gemaakt, I dat Victor Emanuel den 27sten Augustus te Potsdam aankomt. Den 28sten Augustus gaat de keizer mat zij a gast naar Berlijn, j waar een plechtige intocht zal gehouden worden. Zwitserland. Over een bergongeval, miss Whalley, een ongeveer 40- of 50-jarige Engelsche over- komen, wordt het volgende medegedeeld I Zaterdag om vier uur had zij het hotel te l Zinal, in de Walliser Alpen, verlaten, om I alleen een bergtocht te ondernemen, die echter weinig gevaarlijks bood. Maar zij was i nog geen twee uur onderweg, toen zij door uit te glijden op de gladde rotsen een voet brak. Den geheelen nacht bleef zij hulpeloos liggen. Het was vreeselijk weder; de regen stroomde onophoudelijkhet laatste voedsel, I dat zij gebruikte, waren drie aardbeien. De telefoon te Zinal had er toe bijgedragen, dat het lijden der hulpoloos me'liggende dame onnoodig verlengd werd. Op de eerste I telephonische vraag naar het verblijf der dame, kwam van hotel Weiahorn, waar zij logeerde, het antwoord »Elle ótait ici?"' dat door de telephoon echter als »Ello est ici" verstaan werd. Hieruit verklaart zich de omstandigheid, dat de rcddiDgs-brigade eerst Zondagavond om 9 uur uit de Zioal vertrok. Eerst Maandagmorgen vroeg vond men miss Whalley stijf van koude en geheel uit geput. llair torstand is op het oogenblik bo- vredigend, haar beenbreuk staat er niet ongunstig bij. Rusland. Het keizerbezoek behoort weer tot het ver leden. Vrijdagvoormiddag bracht de czaar met grootvorst Alexis een afscheidsbezoek aan de »Hohenzollern". De gasten werden door keizer I Wilhelm aan de valreep ontvangen. In de officierseetzaal zeide de eerste officier, kapitein Von Uolleben, keizer Nicolaas dank voor diens kostbiar geschenk en stelde een «Hoch" in op den keizer. Keizer Nicolaas antwoordde in het Duitsch en eindigde met een «hoera" voor den Duitschen keizer. Vervolgens woonden de keizers en de prios aan boord van de «Poolster" den roeiwedstrijd van Russische marinesloepen bij, waarop keizer Nicolaas zijn gast naar de «Hohenzollern" terugbracht en zelf naar de «Standart" terug keerde. Yoor het tweede ontbijt, dat om één uur aan boord vau de «Standart" plaats had, meldden zich alle Duitsche heeren, die een Russische orde hebben ontvangen, bij den cz-iar. Aan dit ontbijt overhandigde keizer NicoDas zijn hoogen gast een Bojarenhelm 1 van gedreven zilver, rijk getooid met alle in j Rusland voorkomende edelateenen en kostbare piarlen. In den helm is een rookservies van goud aangebracht. Het gehe.l is drie kwart I kwart motor hoog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1