ZIERIRZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 Augustas 1902. (Z i e r i Is. z e e s c li e C o u r a n t). Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., 't goedkoopste adres, Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7728. DirecteurA. «T. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiesvan 1-3 regels 30 lts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Poatttrani C 103, streng vaste prijzen a contant. Botha, De Wet en De la Rey hebben, alvorens Kaapstad te verlaten, en zich aan boord van de Engelsche boot te begeven, die hen naar Europa zal brengen, een manifest gericht tot de bevolking van Trans vaal en den Oranje-Vrijstaat, waarin zij het doel van hun reis uiteenzetten. Zij zullen trachten gelden in te zamelen voor de weduwen en weezen der op het slachtveld gevallenen. Die zending is hun opgedragen door de bekende Vergadering te Vereeniging op 31 Mei, waar tot het sluiten van den vrede met Engeland op den grondslag van het verlies der onafhankelijkheid werd over gegaan. In hun manifest sporen zij de bevolking aan in het onvermijdelijke te be rusten. #Laat u niet ontmoedigen, weest verdraagzaam, en verlaat het land niet". De laatste uitdrukking wijst er op, dat zij de niet ongegronde vrees koesterden, dat de Boeren, hen verdenkend voor altijd Zuid- Afrika te willen verlaten, dit voorbeeld zouden navolgen, en in menigte uit hun vaderland zouden uitwijken. En dat ware natuurlijk geweest een spelen in de kaart der Engelsche staatslieden, die de Boeren dolgraag willen kwijt wezen, en in de plaats van hen een zuivere Engelsche bevolking geleidelijk willen vestigen. Zoo heeft Chamberlain een vijftig Londensche dienstmeisjes en eenige mode maaksters op staatskosten naar Zuid-Afrika gezonden. Zij kregen van de Rpgeering reis geld, het recht van vrij vervoer met de treinen in Zuid-Afrika, en nog een flink voorschot, met de terugbetaling waarvan zij wel geen groote haast zullen maken. Volgens de Engelsche bladen zullen Botha, De Wet en De la Rey Engeland het eerst bezoeken, en zelfs een audiëntie bij den Koning aan vragen. Ter opluistering zoudeD Lord Roberts en Lord Kitchener de audiëntie bijwonen. We weten niet, wat daarvan aan is. Mochten de drie voormannen der Boeren inderdaad bij den Koning op audiëatie gaan, dan zullen zij dat niet voor hun genoegen, maar onge twijfeld in 'c belang der Boeren doen. Wellicht pogen zij door hun persoonlijk bezoek bij den Koning to bewerken, dat aan de Boeren onmiddellijk autonomie wordt toegestaan. Dat weten wij echter wel, dat zij niet het voor beeld van den Boerengeneraal Lucas Meyer zullen navolgen, en gebruik maken van een uitnoodiging van Lord Kitchener om bij hem te dejeuneeren. Genoemde generaal is te Londen zeer gefêteerd geworden, en met uitnoodigingen overladen. Zelfs heeft men hem geïnviteerd de kroning bij te wonen. Ilad hij onder het voorwendsel van gezondheidsredenen voor die invitatie niet beleefdelijk bedankt, dan zoude hij door zijn aanwezigheid aan de kroning een pikant karakter hebben gegeven. Morgen (Zaterdag) zal dan eindelijk de Koning gekroond worden. Ten dien einde heeft bij Cowes verlaten, is naar Londen gespoord, en heeft zijn iotrek in het Buckinghampaleis genomen. In de abdij van Westminster zal dc solemneele houding geschieden. De belangstel ling daarin is, gelijk wij voorzien hebben, aan merkelijk bekoeld. De plaatsen op de weinige tribunes, die er nog zijn, doen niet veel op geld. In een gesloten koets zal de Koning naar de Abdij rijden. De plechtigheid zal vrijwel een doodsch karakter dragen. Naar men zegt, heeft de Keizer van Duitschland, aan onze lezers en lezeressen meer bekend onder den naam van Wilhelm de Prater, Lord Kitchener uitgenoodigd hem te Berlijn te bezoeken. Wat zullen de Duitschers in het algemeen, en de Berlijners in het bizonder, in hun nopjes wezen, wanneer zij den beul van Zuid-Afrika te zien krijgen. Zij zullen hem zonder twijfel een welkomst lied toezingen, waarin zij hem wegens zijn heldendaden jegens de vrouwen en kinderen, die hij in de concentratiekampen liet smachten, zullen verheerlijken. De Keizer is met de »Hohenzollern" in de baai te Re val. waar bij de gast is van den Czar van Rusland. Omarmingen, toe spraken toostenvlootrevue'sparade's wisselen natuurlijk elkaar af. Aan beleefd heden en vriendschapsbetuigingen zal het niet ontbreken. Maar de groote vraag is, of zij het met elkaar meenen. De Vorwarts, een Duitsch blad van socialistische richting, schreef dezer dagen, dat de Czar van Rusland tot nu toe in het ontwijken van den Duitschen Keizer een groote handigheid aan den dag legt. Luitenant Hildebrand, die den jeugdigen, verloofden luitenant Blackowitz in een duel heeft doodgeschoten, omdat deze, dronken zijnde, hem had beleedigd, werd deswege, zooals de lezers en lezeressen zich wel herinneren zullen, met twee jaren vestingstraf gestraft. Algemeen was de verontwaardiging in Duitschland over dit noodlottig duel, en algemeen vond men de opgelegde straf niet in verhouding tot het gepleegde delict. En wat doet nu de Keizer? llij schenkt den veroordeelde, die nog geen zeven maanden van zijn straf heeft uitgezeten, gratie. Wanneer de gratie aldus wordt opgevat en toegepast, dan verkrijgt zij het karakter van een guüst, die de monarch naar welgevallen toestaat, en houdt zij op een rechtsinstituut te zijn in die gevallen, waarin de delinquent do hem toegewezene straf niet verdient, waarin de rechterlijke autoriteit, gedachtig aan liet »lex dura, tarnen scripta" (de wet is hard, maar zij is geschreven), haar moet uitspreken. In ons land, waar de rechter in alle gevallen tot het minimum van één dag kan afdalen, is naar onze bescheidene meening voor dit rechtsinstituut geen plaats meer. In Duitschland, onder het regime van dezen Keizer, is tegenwoordig alles mogelijk. Zoo wekt het geval met Loehning, den provincialen directeur der belastingen te Posen, groot opzien, en nog meer misnoegen. Wat is er gebeurd? Loehning is verliefd op de eerbare, schoonehoogbegaafde dochter van een gewezen sergeant, die Coccins heet. Hij heeft zich met haar verloofd, en staat op het punt met haar te trouwen. Maar dat is schandelijk, zegt de groote wereld. Dat is een ongehoorde mesaillance, die, coüte qui coüte, het koste wat het wil, belet moet worden. De Minister wordt door een commissie van notabelen van het vreeselijk geval in kennis gesteld. Zijn Excellentio noodzaakt LoehniDg, nadat alle onderhandeliugen met hem over den hem gestelden eisch de verloving af te breken, op niets zijn uitgeloopen, zijn eervol ontslag uit den staatsdienst te nemen. Gelukkig is Loehning een welgesteld man. Maar gesteld, bij ware het niet, dan zoude hij, die wegens de standvastigheid van zijn innige, onbaat zuchtige liefde eerder diende beloond te worden, met broodelooeheid gestraft zijn geworden. Nederland. Ommen, 6 Aug. Door de vele hier aanwezige polderwerkers aan de lija van den Noord-Ooster Locaalspoorweg, worden in deze bosch- en wildrijke streken dikwijls jachtovertredingen gepleegd. De maréchaussées Hoekstra en De Lange, een paar flinke en actieve jongelieden, die vrij van dienst hadden, waren gisterenavond uitgegaan om strooperij tegen te gaan. Ongeveer 8} uur troffen zij in de buurt van de spoorbrug over de Regge, in de buurtschap Giethmen, drie stroopers aan, waarvan de eene zich ontdekt ziende, zich omkeerde, op den maréchauseée Hoekstra aanlegde, en dezen een schot hagel op een afstand van 8 k 10 meter in de borst gaf. De Lange, den dader achtervolgende, keerde op het gekerm van zijn kameraad naar dezen terug, die nog overeind stond, doch spoedig daarna onder den uitroep: »De Lange, ik sterf', ineenzonk. Spoedig werd de getroffene per as naar hier vervoerd, waar dr. Warnsinck direct ter plaatse was. Hulp kon echter niet meer batenhart, long, lever en maag waren door ruim 60 hagelkorrels doorboord, zoodat de dood spoedig intrad. Groot was de verslagenheid hier onder de ingezetenen, toon men vernam, dat een ijverig ambtenaar in de vervulling van zijn plicht vreeselijk werd getroffen. Oogenblikkelijk maakto de burgemeester werk van de zaak. Des nachts werden achtereenvolgens in een polderkeet een 5 tal verdachten gearresteerd. De moordenaar, zekere Jacobus van Groese, oud 24 jaren, polderwerker, wonende te Wagenberg (Noord- Brabant), heeft reeds bekend. De politie moest den moordenaar tegen de woede van het publiek in bescherming nemen. 's-Gravenhage, 6 Aug. President' Krüger is hedenmiddag te 1 uur uit Utrecht alhier aangekomen, vergezeld van de heeren Bredet en zijnlijfarts dr. Heyman. De heer Wolmarans ontving den grijsaard op het perron. Krüger schreed langs de kade met flioken st«p naar het gereedstaande rijtuig onder de stationsoverkapping, op zijn weg nu en dan den nog altijd met een lossen rouwrand overtrokken hoed lichtende voor de op het plankier toegelaten personen, die hem eerbiedig groetten Toen hij voor een vrij talrijke menigte op het groote perron zichtbaar werd, ging er uit haar rijen een hoera op, dat hem tot in zijn rijtuig, waarmede bij naar Scheveningen ging, naklonk. Iedereen was verrast door de krachtige houding en het flinke uiterlijk van het voor malige staatshoofd en men kon nauwelijks in hem herkennen den man, die deze stad als het ware gebroken naar lichaam destijds verliet. Zijn komst geldt, zooals men weet, voor namelijk zijn lijdenden ambtgenoot, president Steyn. De berichten omtrent den toestand van president Steyn luiden ook heden bevredigend Wel blijft absolute rust noodzakelijk, maar de patiënt sliep rustig en neemt voldoende voedsel. Te Scheveningen werd president Krüger ontvangen door toejuichingen der menigto bij het binnentreden van de villa fCosta", waar mevr. en mr. De Ridder, president der pro- Boervereeniging, hem opwachtten. De president verscheen voor het venster, zijn pijp rookende en het publiek toewuivende. President Krüger vindt in de villa alles ingericht naar zijn godsdienstige opvattingen. Precies ten 4 ure 5 min. kwam president Krüger, die bij het verlaten van de villa »Costa" door een talrijke menigte werd toe gejuicht, aan de villa »Norma" aan, in een half geopend rijtuig en alleen begeleid door den heer Wolmarans. Ook hier werd de president met luide hoerakreten door een vrij talrijke menschenmassa begroet. Aan het hek der villa werd bij ontvangen door een broeder van mevrouw Steyn, die hem met den heer Wolmarans ondersteunde op zijn tocht door den tuia naar de veranda van de villa, waar de heer Fischer hem hartelijk welkom heette en binnengeleidde bij mevr. Steyn, die tot ontvangst van den president gereed stond. Na een kort oogen- blik toeveus in den salon, begaf de heer Ktüger zich onmiddellijk naar het slaapvertrek van den hoer Steyo, die te bed rustte. Hier had de tragische ontmoeting plaats tusschen de beide beroemde vroegere staatshoofden. Maar in strenge eerbiediging van den wensch der doctoren, dat hun patiënt volstrekte rust mocht genieten, bleef president Krüger niet langer d.in hoogstens 2 minuten bij den man, dien hij na zoo largen tijd hier terug vond. De beide groote mannen wisselden slechts een veelbeteekenden handdruk, welken Kiüger deed vergezeld gaan van eenige aanmoedigende woorden en met de uitdrukking van zijn hartgrondigen wensch dat hot God moge be hagen den lijder genezing te schenken. Daarna keerde president Krüger, Dadat de heer Steyn hem met een enkel woord bedankt had voor zijn belangstelling, in den salon bij de familie Steyn terug, waar inmiddels ook dr. Leyds was gekomen. Bij de ontmoeting tusschen de presidenten was uitsluitend de heer Fischer tegenwoordig. Nog ongeveer een kwartier bleef de president vertoeven bij mevr. Steyn, wier kinderen den bejaarden president de hand drukten. Ongeveer kwart vóór vijven keerde de heer Kiüger naar villa »Costa" terug. President Krüger bracht Donderdag het aangekondigd bezoek aan de Pro-Boer- tentoonstelling te Scheveningen. Slechts enkele uitnoodigingen had het bestuur der vereeniging gericht tot dames en heeren uit de kriDgen van thans hier gevestigde Zuid-Afrikaners en van personen, wier namen verhouden zijn aan liefdewerken als anderszins in verband met Zuid-Afrika. De burgemeester en mevr. Yan Harinxma bevonden zich tijdens het bezoek ook ter tentoonstelling. Ook nu werd Kiüger levendig toegejuicht door oen vrij talrijke menigte, die, ondanks de hevige regens, de komst van het voormalige staats hoofd had afgewacht. In de Hollandsche afdeeling was voor president Krüger een zetel geplaats vóór de bekende groep, door Thérèse Schwartze geschilderd, en waarvan de president het middelpunt vormt, geflankeerd door de beeltenissen van de deputaten Wolmarans en Wessels, terwijl aan denzelfden wand de rouw-omfloerste portretten hangen van dr. Coster, luit. Boldinghop een schildersezel is het gipsen beeld van De Yillebois Mareuil geplaatst. Naast Krüger's zetel stond op een voetstuk de bronzen beeltenis van Reitz, met een bloemtuil omhangen. Bekoorlijke meisjes strooiden bloemen voor Krüger's voeten, toen bij gezeten was. Mr. De Ridder, president van de Pro-Boer- vereeoiging, hield een gevoelvolle toespraak, door den president beantwoord met eeoige woorden van diepgevoelden dank in de eerste plaats jegens de helden, wier beeltenissen hier waren bijeengebracht en jegens allen, die ons, zeide de president, op zoo uiterst dappere wijze hebben geholpen en die hun leven hebben gelaten in de gevechten tijdens den strijd, en zulks slechts om der recht- vaardigheidswille en niet uit eigenbelang. Meer in 't bizoDder maakte hij gewag van Coster; en voorts dankte Krüger de bestuurders van do Haagsche Pro-Boorvereenigiog voor den door hen betoonden ijver en hunne toewijding. Hij hoopte, dat hun liefdewerk de beste vruchten mocht draden. Daarna overhandigde het bestuur den pre sident drie kransen, gevlochten uit gedroogde bloemen van Zuid-Afrikaanschen bodem en omstrengeld met linteD, waarop in zilveren lettersHulde van S. I. P. Krüger aan den gesneuvelden held dr. Coster, luitenant Bol dingh en kolonel De Yilleboisde naam van ieder dezer was op de kransen vermeld. Om de buste van De Villeboie hing Kiüger zelf den krans. Toen begon de rondwandeling door de afdeeliogen. H. W. Mesdag, de beer en mevr. Van Harinxma werden den president voor gesteld. Vrij gemakkelijk bewoog de grijze Staatsman zich en overal toonde bij groote belangstelling voor de kunstwerkon en andere voorwerpenwaarop zijn aandacht werd gevestigd. Bij zijn vertrek werd Krüger opnieuw door do menigte buiten 't gebouw luide toegejuicht. Rotterdam, 6 Aug. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den heer A. M., pachter van het buffet in de Diergaarde alhier, wegens hot doen ver voeren van een lijk met een vervoermiddel, daartoe door Burg. en Weth. niet aangewezen. Het betreft hier het doen vervoeren per bier wagen van het lijk van een heer, die plotseling in de Diergaarde doodgebleven was. Het gebruiken van dit ongewone vervoermiddel geschiedde op verzoek van eenige vrienden van den overledene, nadat de politie geweigerd had een brancard voor dit doel af te staan en gracieiijk den drenkelingenbak aangeboden had, wat do vrienden, uit eerbied voor den ge storvene, een minder geschikt vervoermiddel vonden. In een buitengewone zitting der recht bank te Rotterdam (kamer van vacantie) werd Woensdag als rechter geïastalleerd mr. C. M. E. Koksma, laatst kantonrechter te TholeD. Numansdorp, 6 Aug. Onder deze ge meente is door een schipper drijvende gevonden het lijk van den arbeider der Staatsspoorwegen J. de Ridder, uit Dordrecht, die 30 Juli bij het verplaatsen van een zwaren deksteen op de spoorbrug aan den Moerdijk te water viel en spoorloos in de diepte verdween. Den Bommel, 6 Aug. Geheel deze gemeente was de vorige week in rep en roer, door het ontslag van dea kapitein Hartman, den stuurman P. Tamboer en den dek knecht P. van der Linde, van de stoomboot »Den Bommel", directeur de heer A. W. van Reede alhier. Men weet dat ontslag aan den machinist dier boot, tegen wien de verbittering zoo hoog steeg, dat de politie zijn woning moest bewaken. In een vergadering, welke eenige inwoners van Oude Tonge, De Plaat, Stad aan 't Haringvliet, Achthuizen en Den Bommel belegden, werd een commissie afgevaardigd naar den heer Van Reede om te vragen een andere boot in de vaart te brengen, waarop het geheele personeel van de oude boot, behalve de machinist, zou overgaan. Dónzelfden avond dat was de vorige week Vrijdag werd het ontslagen personeel echter weer in eere hersteld. De machinist werd op een andere boot overgeplaatst. Toch heeft zich, naar gemeld wordt, een commissie tot den heer Yan Reede gewend, met het doel, om te bewerken, dat er binnen den kortst mogelijken tijd een nieuwe boot in de vaart wordt gebracht, of het oude schip op afdoende wijs wordt hersteld. Zierikzee, 8 Augustus. Bij kon. besl. is benoemd tot commissaris van politie te Vlaardingen, de heer H. F. van Rosmalen, thaDs inspecteur van politie te 's-Gravenhage. Door Gedep. Staten van Zeeland is aan de heeren M. Hoogenboom te Njordwelle en C. J. J. Fokker te Ellemeet, respectievelijk voorzitter en secretaris van het tramcomité BrouwershavenBurghsluis, concessie voor die stoomtramlijo verleend met eenige wijziging wat betreft de gemeenten Brouwershaven en Duivendijke en onder verplichting van het aanleggen eener verbindingslijn voor goederen vervoer naar de haven bij Kloosternol. Bij de voorwaarden der concessie is o. a. bepaald dat de exploitatie van den stoom tramweg vóór 1 Januari 1907 moet zijn aangevangen. In de plaats van A. Zuid weg, die als lichtwachter te Bath met 1 Oct. a.s. wordt gepensioneerd, is als zoodanig benoemd de gepensioneerde zeeloods J. J. A. van Ryssel te Ylissiogen. De le luitenant-kwartiermeester A. J. C. Aleson van het 3e bataljon 3e regiment infanterie te Bergen-op-Zoom wordt op 9 Aug. a.s. overgeplaatst bij het 2e bataljon te Middelburg. De te Ylissingen aangehouden en te Middelburg gedetineerde H., die zich in binnen- en buitenland heeft schuldig gemaakt aan rijwieldiefstal, toont kenteekenen van krankzinnigheid. Nieuwerkerk, 7 Aug. Gisteren kwamen van den landbouwer Krepel uit deze gemeente, een span paarden al hollende van de hofstede over Stevensluis, van den steilen oprit, zonder iets te raken tot bij den landbouwer P. N. van Nieuwenhuizenwaar zij tot staan werden gebracht. Naar men ons modedeelt, liep het ongeval met een weinig averij aan den wagen af. BruiDi8S6 Voor de gelegenheid om zich in de wintermaanden in den wapenhandel te oefenen, hebben zich alhier ongeveer 40 personen aangegeven. Het gebeurt tegenwoordig nog al eens, dat er zich een oorloge vaartuig in de nabij heid dezer gemeonte bevindt. Ook in het begin der week lag weder een monitor voor den wal. Het werken van dit vaartuig met de zoeklichten bracht des avonds heel wat toeschouwers op den dijk, die met belang stelling het schouwspel aanzagen. Een vrouw uit deze gemeente, die Woensdag naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd werd, om aldaar eene operatie te ondergaan, overleed reeds bjj aankomst aan die inrichting. B E V H T 8 Z A E K N. Zierikzee, 8 Aug. In de procedure, aanhangig gemaakt voor de arrondissements rechtbank tusschen het nieuwe bestuur als eischers, en het oude bestuur als gedaagden, van de coöperatieve stoomzuivelfabriek »Luctor et Epiergo", gevestigd te Zonnemaire, zijn bij vonnis van heden de eisohers toegelaten om ter terechtzitting van 23 September a.s. een door hen gestolde daadzaak door getuigen te bewijzen. De veelbesproken Zuidhof, die, toen hij, nadat de rechtbank zijn vonnis, vier jaar gevangenisstraf, had uitgesproken, van het gerechtsgebouw naar het huis van bewaring te Middelburg werd overgebracht, wist te ontsnappen, is te Brussel gearresteerd. Zijn uitlevering zal worden aangevraagd. Landbouw en Veeteelt. Schouwen. Goed gewonnen weidehooi viodt tegenwoordig gretige koopers. Door den vrij goeden opbrengst dor weiden kan menige landbouwer, ra ruime aftrek ven het benoodigde wintervoer, zjjn hooi voor een schappelijken prijs, 20 21 gulden per 1000

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1