ZIERIKZEESOÏE NIEUWSBODE. Dinsdag 5 Augustus 1902. 1t 't goedkoopste adres, Kermis te Zierikzee. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., EERETEEKEN Vloedplanken. Welkom op Hand's grond. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i li. zeesche Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7726. reoi Directeur i A, J. DE LOOZE. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen fhoeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. JPoMtêtraat C 103, streng vaste prijzen a contant. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de gewone Jaarmarkt of Kermis alhier zal aan vangen Mnantlng1 den 1 September elt. en elf dageu duren zal; dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen, enz moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór den 25 Augustus o.lt., in te zenien bij den Marktmeester, den heer H. VAN D1JKE Jz. en dat geen hardloopers, kwakzalver?, berenleiders, planeetlezers, horoscooptrekkers, rijfelaars, loterijkramers, dobbelaars en hooders van draai- en weipborden op de Kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee, den 2 Augustus 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. voor eervollen laogdurigeii eu werke- lijken dienst bij de Schutterij. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzer, Gel-t op de Circulaire van den heer Commissaris d^s Komngs in deze provincie van den 19 Januari 1852 (Prov. blad no. 11), in verband met Z. M. besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no 149) hou<leii<le Instelling' van oen lOeretceUon voor ©or vollen lnngdurigen on ■vvorlceiyIcon dienst t>U <le Schut terijen Roepen bij deze op de leden der Schutterij dezer gemeente, die in de termen van voornoemd besluit ver- keeren, en het eeroteeken verlangen, om zich vóór den 15 Augustus o.lt., met overlegging van dienststaten, ter G >meente-Secret»rie aan te melden. Zierikzee, den 2 Augustus 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot holpor bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dage lijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende beloo ningen verbonden: bij Izoogfo vloóclon f 0,50 per uur, en bij schouwing- f 0,25 per uur. Nadere inlichtingen zija te bekomen bij den Gemeente- bouwmeester. Zierikzee, den 2 Augustus 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Van Noord tot Zuid, van den Dollard tot de Schelde, alom in ons geheel vaderland wordt door Tijk en arm, door hoog en laag, door oud en, jopg1 aan u, Martinus Theunis Steyn een hartgrondig welkom op Holland's bodem toegeroepen. Vol diepen eerbied ontblooten wij allen voor u onze hoofden, en vragen u verlof de gevoelens van vereering te mogen uiten, die wij voor uw verheven persoon koesteren, gevoelens, die, wortelend in uw daden, diep in onze hirten zijn gegrift. Wij weten het, dat gij het geweest zijt, die al het mogelijke in het werk hebt gesteld om den door Engeland aan de Zuid-Afrikaansche Republiek opgedrongen oorlog te voorkomen wij weten het, dat toen die oorlog niet meer te keeren was, omdat Engeland dien ter bevrediging van zijn hebzucht tot eiken prijs wilde, gij en bet heldhaftig volk van den Oranje-Vrjjstaat, aan het hoofd waarvan gij geplaatst waart, naar de wapenen grepen, om trouw aan het gesloten -verbond met uw Transvaalsche stambroeders deze ter hulp te snellen, toen hun onafhankelijkheid bedreigd werdwij weten het, dat gij tot het laatste toe met bewonderenswaardige standvastigheid voor de onafhankelijkheid der republieken gestreden hebt, de mannen in het veld tot volharding in den vrijheidskamp door uw taal bezielend, door uw voorbeeld prikkelend: wij weten het, dat gij alles voor de vrijheid van j uw volk hebt veil gehaduw kracht, uw gezondheid niet sparond, maar deze op het altaar van uw vaderland zonder aarzeliDg ten offer brengend. En daar wij dit alles weten, zoo is het, dat wij allen zonder onderscheid van rang of stand, geloof of richting, leeftijd of geslacht, een innig welkom u toeroepen. Wij behoeven het u niet te zeggen, dat wij deelen in uw diepe smart. Evenals elders werd ook bier in deze streek de loop der gebeurtenissen op het oorlogsveld met angstige spanning dagelijks door ons gevolgd. Wij verheugden ons, wanneer de verbeidde oorlogsbulletins uw overwinningen vermeldden, en waren zielsbedroefd, als ons bleek, dat het aan Engeland's verpletterende overmacht gelukt was te zegevieren. Met hoeveel heldenmoed en standvastigheid echter gij en de uwen den strijd bijkans drie jaren lang volhieldengij moest, wildet gij de afstammelingen van Oud-Holland voor een algeheelen ondergang behoeden, wildet gij tal van vrouwen en kinderen van een wissen ondergang redden, de zelfstandigheid van uw dierbaar vaderland prijsgeven. Do vrede is gesloten. De hooge opvatting, die gij hadt van uw taak, de ernstige en verhevene wijze, waarop gij uw plicht als burger en president ten einde toe betracht hebt, heeft uw gezondheid geschokt. Om haar te herstellen, en nieuwe kracht voor de toekomst te verzamelen, zijt gij hier in Nederland gekomen. Wij allen wenschen vurig, dat de Almachtige u spoedig doe genezen en aansterken, ter wille van u zei ven en de uwen, ter wille van uw vrienden en vereerders, en niet het minst, ter wille van het vrijgeboren volk, dat daar ginds in het Zuiden van Afrika do oogen hoopvol op de toekomst gevestigd houdt. Zuid-Afrika. Pretoria, 30 Juli. Er worden flinke vorderingen gemaakt met het terugzenden van de Boeren naar hun haardsteden. Het aantal gezinnen, dat reeds gevestigd is op hoeven in Transvaal, wordt op 9000 geschat. In een laatste rapport over den oorlog heeft lord Kitchener als het geheele aantal Boeren, dat zich na den vrede onderworpen geeft, op: Transvaal 11,166, Vrijstaat 6455, Kaapkolonie 3635. In het geheel 21,256. Afrika. Algiers, 2 Augustus. De Nederlandsche kruiser »Friesland", komende van Batavia, is hier in den avond aangekomen. Het schip wisselde groeten met het land. Er zija tien Boeren aan boord De ^Friesland" zal eenige dagen alhier stil blijven. Australië. Sydney, 1 Aug. Een ontplofliog heeft plaats gehad in de Mount Kembla steenkolen mijn te Wollongong. Tot dusver zijn 27 lijken gevonden. De gebouwen en de putten zija grootendeels vernield. 149 personen zijn gered, doch men schat het aantal dergenen, die nog onder de puinhoopen bedolven liggen, op 100. Men vreest, dat zij niet gered zullen kunnen worden. De mijn staat in brand. De Parlements- zitting werd verdaagd als bewijs van deel neming. Amerika. Het heeft in Texas (Ver. Staten) zeven dagen lang onafgebroken geregend. De rivier Brazos heeft eene uitgestrekt heid van 200 vierkante mjjlen overstroomd. Het water bedreigt er de stad Wagp. De Colorado-rivier is 40 voet gerezen. Duizenden menschen moesten uit hunne wo ningen vluchten. Verscheidene menschenlevens zijn verloren gegaan. Ook is er veel vee verdronken en de katoenooget is vernield. Indië. Batavia, 1 Juli. Een telegram uit Macassar aan De Locomotief meldt, dat de heer Van Kol den 5den Juni te Menado aankwam. Eenige dagen later vertrok hij naar het binnenland, waar hij de hoofden ontmoette en duizenden volks toesprak. Op aansporing van den heer Van Kol werd te Tondano een vergadering gehouden, waar aan de voornaamste en o^k de mindere inlandsche hoofden deelnamenbenevens duizenden mannen uit het volk, waaronder de oudsten. Men besprak de vraagstukken der persoon lijke diensten, der hoofdelijke belasting, der rechten van de bevolking op den grond, van het recht der bevolking om volgens de adat haar hoogere en minder hooge hoofden te kiezenverder de godsdienstigo en staat kundige verhouding der Minahassa tot den Nederlandschen Staat. Niettegenstaande enkele hoofden dit trachtten te beletten, werd door de woordvoerders der bevolking de ongelijkmatige druk der per soonlijke diensten verklaard en bewezen. Deze diensten zouden voor de dienstplichtigen in de groote negorijen tot vijftig en in de kleine negorijen tot tachtig dagen per jaar en per man bedragen. Verder brachten de woordvoerders den ongelijkmatig zwaren druk der hoofdelijke belasting te berde, de rechten der bevolking op eenmaal door haar of door de voorouders ontgonnen gronden, pasini- of poesaka-gronden genoemd, en het aloude recht zelf haar hoofden te mogen kiezen. Hoofden en bevolking verklaarden eenparig, dat een overeenkomst tot bondgenootschap bestaat tusschen de Minahassa en de Oost- Indische Compagnie, later den Staat der Nederlanden. Wegens die overeenkomst beschouwen zij de Minahassa en zullen zij de Minahassa blijven boschouwen als uitmakend een onaf scheidelijk deel van den Nederlandschen Staat. De heer Van Kol sloot deze volksvergadering, welke ruim vijf uur duurde, met een waar- deerend woord voor het -Vvjk der Minahassa, waarna uit duizenden monden eon donderend hoera weerklonk. Daarop werd bij ingeving, zonder eenige voorbereiding, het Nederlandsche volkslied gezongen. Zwitserland. Vrijdagmorgen is te Freiburg in den gevan genishof een moordenaar geguillotineerd, zekere Eugene Chattou. Sedert 1893 was er geen doodstraf in het land voltrokken, sedert 1860 niet in Freiburg. Slechts in enkele Zwitsersche kantons worden nog doodvonnissen geveld en ook daar slechts zeer zelden. Engeland. Londen, 1 Aug. Het parlementslid Lyüch, beschuldigd van hoogverraad, is naar de openbare terechtzitting verwezen, omdat hij eene Iersche brigade bij de Boeren heeft aangevoerd. Southampton, 2 Aug. President Steyn is met vrouw en gezin vanmorgen vroeg hier aangekomen, aan boord van het stoomschip Carisbrook-Castle". President Steyn werd begroet door de Boeren-afgevaardigden Wessels en Fischer. Zijn gezondheid is door de reis veel verbeterd. Mevrouw Steyn zegt, dat haar man mooi vooruit gaat. De beroemde Engelsche zwemmer Hol bein heeft Donderdag-avond te Calais wederom, nadat hij het vroeger al eenige malen tever geefs beproefd had, een poging gedaan om het KanaAl over te zwemmen. Hij heeft zich te Kaap Gris-Ncz om 5,40 's avonds te water begeven en hij hoopte Vrijdag j.l. om 10 uur 's morgens te Dover aan te komen. Hij zou dus 17 uren in 't water blijven, ten minste als men niet verplicht was hem vóór dien tijd op te visschende zee was nogal ontstuimig, daar er een bries uit het Noorden woei. Alvorens zich te water te begeven heeft de zwemmer zijn lichaam met vet ingesmeerd. Ilij was naar de kust gebracht door de Engelsche sleepboot »Granville", die gelijk met hem vertrokken is om hem te escorteeren en in geval van nood hem op te nemen. Van de Granville" af zal van tijd tot tijd voedsel worden verstrekt, hoofdzakelijk bestaande uit eieren en bouillon. De Boeren-Generaal Lucas Meyer heeft te Londen in een onderhoud met een mede werker van The Manchester Guardian belang rijke zaken omtrent den oorlog en de vredes onderhandelingen medegedeeld. Wij laten het voornaamste daarvan bier volgen Mijn commando telde 6000 man. Wij hadden nooit meer dan 50,000 man onder de wapenen Wanneer gij grijsaards van 80 jaren en kinderen van tien jaren, die nog nooit de wapenen droegen, als krijgsgevangen wilt beschouwen, dan komt gij natuurlijk tot andore uitkomsten. Maar ik kan u zeggen, dat onze legers nooit sterker zijn geweest dan het genoemde cijfer. Op commando hadden wij dikwijls gebrek aan voedsel. Wij aten mielies (Turksche tarwe) en vleesch of ook enkel vleesch en soms dag aan dag melies zonder vleesch. Daar maakten wij pap van, waarbij, gelijk gij ziet, een man kloek en sterk blijven kan. O, ge moest eens zien, hoe vele van onze knapen, die zoo mager als wespen waren toen zij bij ons kwamen, nu flinke kerels zijn. Ik gebruikte slechts twee maaltijden per dag en dit bekwam mij zeer goed. Koffie en thee hadden wij slechts zelden maar ik drink die niet en het was dus voor mij geen gemis. Er was altijd water en ik dronk dit ge regeld vier malen per dag 's morgens, 's avonds en in den loop van den dag nog een paar maal. We konden veel fruit krijgen van de hoeven perziken, abrikozen en vooral ook peren. Wij waren zelden ziek en nooit, voor zoover ik mij herinner, aan ingewandskoorts. Medi cijnen gebruikten wij van het veld want wij hadden geen ambulance en geen geneesmiddelen bij ons. Een soort van kruid, dat buchu heet, wordt beschouwd als een voorbehoedmiddel tegen ingewandskoorts en ik moet zeggen, dat het ons goede diensten heeft bewezen. Als de Generaal vertelt van zijn ontsnap pingen, hoe de Regeeriog bij veegbëwegiog" aan dezen of dien Generaal ontkwam en door de cordons en liniën van de Britten heeDglipto, komt er iets wat naar een spottend lachje zweemt op zijn gezicht. Één van de keeren, waarbij we slechts tenauwernood ontkwamen, was, toen wij door de Britsche linies braken en naar Watirval- hoogte trokken op 18 Juni 1901. We waren juist in tijds. Tien minuten later zouden hunne colonnes ons hebben omsingeld. Dat vertelden ons de Kaffers. Ja, over 't geheel waren de zwarten ons welgezind. Meyer bevestigde ook, dat de Boeron zich steeds beijverden President Krüger zoo goed mogelijk op de hoogte te houden van wat or gebeurde, door middel van vertrouwde boden, die over Duitsch gebied naar Europa gingen en meestal goed terecht kwamen. Generaal Lucas Meyer heeft een veel bewogen leven achter den rug. Hij speelde reeds vroeger een belangrijke rol in den strijd tusBchen twee inlandsche vorsten van Zuid-Afrika. Toen Dinirulu, de wettige opvolger van Cettiwayo, den oorlog verklaarde aan Usibepu, die zich van de oppermacht wilde meester maken, bood Lucas Meyer eerstgenoemde zijn diensten aan. Dinirulu was met de hulp van Meyer en diens bende Boeren-vrijwilligers zeer ingenomên. Meyer vocht als een leeuw en ÜBibepu werd teruggeslagen. Tot belooning kreeg Meyer nu 7 770 K.M. grondgebied in Zoeloeland. Daar stichtte hij een republiek, waarvan bij tot president werd uitgeroepen. In 1886 erkende Engeland de onafhanke lijkheid van dit staatje, maar twee jaar later voegde het zich bij Transvaal. In don laatsten oorlog vermeesterde dezelfde Lucas Meyer bij Dundee het Engelsche kamp, waar hij twee escadrons van het 18e regiment huzaren gevangen man. Evenzoo was bij tegenwoordig in den slag van Glencoe. België. Uit een brief uit Brussel aan het Centrum Men kan balling zijn in zijn eigen land. Dit is het geval met onze koningin, wier hart kwaal, aan welke zij sedert 14 jaren lijdende is, de laatste periode is ingetreden. II. M. heeft gezwollen voeten, zij kan gaan noch staan, en moet per rolstoel verplaatst worden. Door inspuitingen van morphine trachten de geneesheeren haar eenige rust te bezorgen, terwijl bij de herhaalde aanvallen van flauwten de kunstmatige ademhaling wordt toegepast om haar tot bewustzijn te brengen. Kortom, do toestand der koningin is zeer slecht, en do verlatenheid, waarin zij verkeert, werpt een tragisch licht op het naderende einde van dat gekroonde hoofd, j Het eenige familie-bezoek, dat zij ontving, was dat van haar schoonzoon, prins Philips van Saksen-Coburg, den gemaal der onge lukkige, onder curateele gestelde prinses Louise, die op zijne terugreis uit Engeland, waar hij de kroningsfeesten meende bg te wonen, Spa aandeed. Koning Leopold heeft naar het eiland Wight den steven gezet, en een bezoek gebracht aan koniDg Eduard 1 Het onderhoud duurde een half uur; tevens heeft hij zich te Oostende op de balans laten wegen. Het gewicht is met drie kilo toegenomenonze souverein weegt thans 85 kilo. Ter verzachting van den ongunstigen indruk, door deze wanverhoudingen gewekt, is een officieuse nota aan de telegrafische agent schappen overgelegd, meldende, dat prinses Clementine, de jongste, nog ongehuwde koninklijke prinses (de ex-prinses, thaDs gravin Stephanie, is van haar moeder sinds lang totaal vervreemd) aan de koningin dagelijks twee brieven schrijft. Van prins en prinses Albert heet het, dat zij hun voornemen hadden te kennen gegeven de koningin te gaan bezoeken. Deze zou hun daarop verzocht hebben het bezoek uit te stellen, omdat het publiek daaruit zonder twijfel zou besluiten, dat haar toestand ver ergerd was. Uit Dampremy wordt een verhaal gedaan over de weerzinwekkende wijze, waar op een herbergier zijn vrouw, met wie hij altijd ruzie had, mishandeld heeft. Den 27sten Juli kwam de man, volgens gewoonte, dronken thuis. Hij vond zijne vrouw op de aohterplaats, bezig met aardappelen te schillen. Na haar eerst wat getergd te hebben, ging hij naar den kelder eene pint jenever tappen, die hij zijne vrouw wilde dwingen uit te drinken. Ondanks haar verzet goot bij den drank in hare keel, tot zij op den grond viel. Toch had zij kracht genoeg om zich te verzetten, toen hij haar nog twee groote borrels cognac wilde doen inzwelgen, en ten slotte sloeg bij eene flesch en drie stoelen op haar hoofd in stukken. Hiermede nog niet tevreden kalkte hij haar gelaat met blauw en wit. Hij verjoeg do buren, die de ongelukkige ter hulp wilden komen, en toen deze eindelijk de politie hadden geroepen, vonden de agenten de vrouw in vreeselijken toestand op den grond liggen. Haar beul lag naast haar te slapen. Nederland. Maastricht, 1 Aug. Het tweede slacht offer van don brand is heden in den ouderdom van 27 jaar overleden. De overige vier gekwetsten zijn naar omstandigheden wel. Deventer, 2 Aug. Dr. J. J. Van Harre- veld, een algemeen gracht ingezetene, geneesheer van het ziekenfonds voor den arbeidenden stand, is gisterenmorgen alhier overleden als een slachtoffer van zijn ambt. Hij had bloedvergiftiging van de tong opge daan door infectie bij een zijner typhuspatiënten. Een noodig gebleken operatie heeft niet mogen baten, te meer daar zich als complicatie longontsteking voordeed. Arnhem, 2 Aug. Ruim 22 jaar geledon toog de oudste zoon van den timmerman Dorksen, alhier, naar Transvaal. Dat hij bg het uitbreken van den oorlog de partij der Boeren koos, behoeft van den stoeren man niet te worden gezegd, maar jammer genoeg, kon hij niet lang zijne diensten aan zijn tweede vaderland wijden, daar hij als zoovele anderen werd gevangen genomen en naar Ceylon vervoerd. Nu de oorlog geëindigd is, werd ook aan hem de gel« genheid gegeven terug te keeren doch te staan onder Engelsche tirannie, dat nooit. Daarom kwam hij gisterenavond, na een afwezigheid van rnim 22 jaren, terug in de ouderlijke woning. Zijn oude vader, die in de verte zijn zoon in vreemde kleeder dracht, met kurkenhoed en langen baard, dadelijk herkende, was buiten zicbzelve van vreugde, en de ontmoeting dezer twee was dan ook treffend. Twee zijner zonen vertoeven thans nog in Transvaal en hebben den oorlog van het begin tot het einde mede gemaakt. Almelo, 1 Aug. Gisteren werd door de politie een onderzoek ingesteld naar een ver- moedelijken moord, die zou gepleegd zijn door de gehuwde vrouw B. Toen deze bemerkte, dat zij door de politie was gezocht, ging zij op de vlucht met twee harer kinderen, die zij later echter weder naar huis stuurde zij is echter nog voortvluchtig. De politie stelde toen een nader onderzoek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1