Uit Provincie. morgen de 23-jarige schippersknecht K. T. E.H., wonende te Lobith, in een roeiboot bezig den buitenwand te verven van het Rijnschip «Frederica", toen een lichter de haven werd ingealeept en tegen het Rijnschip aanzwaaide. De roeiboot, waarin de schippersknecht stond, werd vernield en hijzelf raakte zoodanig tus8chen beide schepen bekneld, dat hij werd doodgedrukt. Zijn lijk werd per drenkelingen- bak naar Crooswijk overgebracht. Zierikzee, 29 Juli. Ten stadhuize alhier vergaderde hedenmiddag ten twaalf ure de Yereeniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen en Duivelend. Nadat eenige mededeelingen door den voorzitter gedaan waren, en do rekening over 1901 was vast gesteld, werd aan den heer G. Alings Seven- huijzen, secretaris der gemeente Brouwershaven, hot woord gegeven, die het onderwerp: «de pensioneering van burgemeesters, secretarissen en verdere gemeente-ambtenaren, in verband met al hetgeen omtrent het pensioenvraagstuk reeds is behandeld", inleidde. Vervolgens werd door den heer L. J. van Vessem, secretaris der Vereeniging, het volgend thema behandeld «"Wanneer de gemeenteraad van de bevoegd heid gebruik maakt om een verordening «vast te stellen tot voorkoming, wering of «beteugeling van de mazelen, waarbij ook, in «overeenstemming met art. 12, 2° der «Leerplichtwet tijdelijk zou verboden zijn het «bezoeken der lagere school door kinderen, «uit woningeü, waar mazelen voorkomen, «welke minst bezwarende bepalingen kunnen «daarbij gemaakt worden, die toch doeltreffend «ïijn en tot geen misbruik aanleiding geven «ten opzichte van aangifte zoowel van het verschijnen der ziekte, waardoor het bezoeken «der school tijdelijk verboden is, als van het «ophouden der ziekte, waardoor die toegang «wéér wordt opengesteld. «Hierbij in aanmerking te nemen, dat het «dikwijls voorkomt, dat bij het heerschen van «mazelen goene geneeskundige hulp wordt «ingeroepeo, en dat het overleggen van een «geneeskundige verklaring de ouders of ver- «zorgers noodzaakt, evenals toen do mazelen «in de ziektewet voorkwamen, toch ten slotte «nog een geneesheer in huis te roepen". Het Prov. Blad no. 41 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, houdende bericht, dat het be volkingscijfer dezer provincie nader is vast gesteld op 108.770 mannen en 111.064 vrouwen, dus te zamen 219.834 personen. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is het aantal leden der gezondheids- commi8siën op vijf bepaald. Dit najaar zal te Hulst door de letter lievende vereeniging «Ernst en Luim" een groote internationale wedstrijd gehouden worden in uiterlijke welsprekendheid. Stavenisse. Naar men verneemt, ia door ingelanden van den polder Oud-Kempens- hofstede besloten om voortaan het stemrecht te geven aan bezitters van minstens 15 gemeten grond in dien polder, terwjjl er vroeger een bezit van 20 gemeten voor werd vereischt. St.-Filipsland, 29 Juli. -1 Aug. herdenkt do heer M. v. Bendegora den dag, waarop hij vóór 25 jaar in functie trad als gemeente ontvanger alhier. TerneuzeD, 28 Juli. Naar wij vernemen is het bestuur der staalfabrieken er in geslaagd, een schikking met de schuldeischers te treffen, die een gedeelte hunner vorderingen direct in handen zullen krijgen en de rest in termijnen. Het is te hopen èn voor Terneuzen èn voor de omgeving dat het bestuur er in moge slagen deze reusachtige fabrieken aan den gang te brengen voor vele handen is daar werk en brood te vinden. De aandeelhouders hebben tot heden nog niet veel pleizier van hun geld beleefdde aandeelen, groot 325 fr., zijn thans voor het zesde van dien prijs gaarne te koop. AanbestedingenVerkoopingen enz. Te Goes is aanbesteed het onderhoud der verdedigingswerken van den Jakobpolder tot ultimo April 1903. Er waren 8 inschrijvers, waarvan de laagste de heer L. Goedegebure te Nieuwdorp voor f 2970. Te Goes is door notaris de Ronde Brosser een hofstede verkocht groot 91 H.A. 08 A. 40 c.A. bouw- en weiland op Noord- Beveland. Koopers werden de heeren J. v. d. Velde en I. Willemsen te Ierseke voor f 770 de H.A., dus het geheel voor f 73676,78 met nog f 3520 voor boomen. Onkosten 8^ pCt. Landbouw en Veeteelt. Verwachtingen van den oogst in Zeeland. Tarwe, rogge en wintergerst. Staan alge meen zeer goed. Zomergerst en haver. Geven, behoudens enkele uitzonderingen, uitzicht op zeer gun stige inkomsten. Paardeboonen. Zeer voldoende. Groene erwten. Middelmatigvan een ge deelte wordt de opbrengst laag gescbat. Bruine en witte boonen. Zijn achterlijk uitkomst nog zeer onzeker. Winterkoolzaad. Is vrij algemeen goed uit gevallen. Vlas. Kan grootendeels als voldoondo ge slaagd worden beschouwd. Suikerbiet. Is min of meer achterlijk de stand is echter in den laatsten tijd verbeterd en een goede opbrengst mogelijk. Aardappelen. Gaven tot dusver een mid delmatig beschotbleven nog vrij van ziekte. Ajuin. Bij veelal dunnen stand, matige verwachting. Paardenpeenen en mangel wortels. Zeer voldoende. Voedergewassen. Groeiden uitstekend de hooioogst is ruim en komt in goeden staat binnen. In de LaDge Linschotön (Utrecht), heeft een veehouder in zijn aardappelveld kevers ontdekt, welke groote schade aanrichten in het loof. Hij besloot eenige daarvan op te zenden naar de rijks-landbouwschool te WageniDgeo, en ontving toen het bericht dat het Coloradokevers waren. Ongeveer dertig jaren gelcdon kon men in allo gemeenten van ons land afbeeldingen zien van dit schadelijk insect, dat in Amerika destijds in de aardappelvelden groote ver woestingen had aangericht. Te Zoelen en omstreken lijdon do boeren groote schade, doordat de jonge varkens (biggen) in groote menigte sterven. Het is geen vlekziekte, en de oorzaak is tot nog toe niet voldoende bekend. Meestal heeft do ziekte een zeer snel verloop. Op Walcheren vertoont zich in de aardappelen reeds weer de ziekte, en wanneer het weder warm mocht worden, vreest men het ergste. De prijs is nu 15 cents per vijfkop. Goes. Onvermoeid is op zijn po9t om te bevorderen do belangen van afnemers van kunstmeststoffen en zaaigranen, dr. Swaving, de directeur van het landbouwproefstation alhier. Zoo ook heden, Dinsdag 29 Juli, toen hij presideerde eene bijeenkomst van afgevaardigden van dorps- en andere ver- eenigingen, voor het aankoopen van genoemde zaken. Bedoeling van do samenkomst was, eene nadere regeling van de voorwaarden van aanbesteding en beslechting van evcntueele geschillen tusschen besteder en aannemer. Er zal zijn eene vaste commissio van 14 leden, 7 voor Zeeland en evenzoo veel voor West en Noordwest Noord-Brabant. Vior onze provincie zijn benoemdP. Maas te Koude- kerko, D. v. d. Dries te 's-Heerenhoek, M. Polderman te St.-Maartensdijk, W. Diele- man to Axel, P. Taselaar te Colijnsplaat, A. Koopman te Nieuwerkerk en G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg. Alle dcelcn der provincie zijn dus in deze commissie vereenigd. Voor de meeste leden zullen plaats vervangers aangewezen worden. Bij aanbesteding is het zenden van monsters niet langer een vereischto. Iedere vereeniging is vrij gelaten in het bepalen der qualiteit van de balen, nieuw of voldoende. De uitslag der plaats gehad hebbende analyse van .de geleverde artikelen zal onmiddellijk door de aanbestedende afdeelingen aan de leveranciers worden medegedeeld. Do moeilijkheden, ontstaan door werk stakingen, zullen geregeld worden. Alle conditiën van aanbestedingen zullen in een brochure vereenigd worden, waarvan aan nemers en bestedere een exemplaar zullen ontvangen. Een behoorlijk gewaarborgd exemplaar zal voor noodige controle behoorlijk worden gedeponeerd. De geheele commissie, voorgezeten door dr. Swaving, zal optreden bij het ontstaan van eventueele geschillen. Het doel der vereeniging is in geen geval het bemoeilijken van fabrikanten of leveranciers, maar eenig het bevorderen van eenen eerlijken handel. BECHT8ZAKEM. De kantonrechter te Tholen hoeft den onbezoldigden rijksveldwachter-jachtopziener Niemandsverdriet, te Poortvliet, die door een collega was betrapt bij het herstellen van een wildstrik, vrijgesproken. De ambtenaar bij het O. M. is in hooger beroep gegaan. De overtreder verklaarde met het herstellen van den wildstrik volstrekt geen bedoeling te hebben gehad wild te bemachtigen, maar om met een list den steller van den strik te kunnen bekeuren. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht een persoon uit Arasterdam, diè zich te Vlissingen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel. Ilij had het wiel reeds van de hand gedaan en wilde met de mailboot naar Engeland oversteken. Deze persoon, A. genaamd, moet zich reeds op verscheidene plaatsen in ons land aan dergelijke diefstallen hebben schuldig gemaakt. KERKNIEUWS. In de Maandag gehouden zitting der algemeene synode van de Ned. Herv. kerk werd mededeeling gedaan van een overzicht omtrent den staat van het godsdienst-onderwijs en het aantal godsdienst-onderwijzers, die nevens do predikanten met het godsdienst onderwijs zijn belast. Er blijkt uit, dat in hot jiar 1901 28 379 leerlingen aangenomen zijn tot lidmaten dor Ned. llerv. kerk. Ilct getal overgangen uit de Ned. Herv. kerk naar andere kerkgenoot schappen bedroeg 402; het getal overgangen naar de Ned. Herv. kork uit andere kerk genootschappen bedroeg 325. In behandeling kwam een vorzoek van het Prov. kerkbestuur van Zeeland om voorlichting omtrent do vraag of de heer James Mackay, beroepen predikant bij de Engelsch Herv. gemeente te Middelburg en te Vlissingen, tot het colloquium doctum kan worden toegelaten. De vergadering gaf een toestemmend antwoord, op grond dat de heer Mackay aan de universiteit te St.-Andrews den graad van B. A. heeft verkregen en als predikant bij de Schotsche kerk is werkzaam geweest. Do Synode der Ned. nerv. kerk benoemde o. a. tot secundus-lid van de Synodale Commissie ds. C. R. van Lelyveld te Goes. ONDEKWIJH. Dreischor. Geslaagd voor acte landbouw kunde de heer M. T. van Staalen te Dreischor. Voor de vacature van hoofd van school C te Vlissingen hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. Bij het op 29 dezer te 's-Hago gehouden examen der Nedorl.Toonkunstenaarsvereeniging zijn voor piano (lager onderwijs) geëxamineerd 5 dames, waarvan 3 slaagden, o. a. moj. II. L. Klimmerboom van Zierikzee. Tot tijdelijk onderwijzer aan de eerste openbare school te Oud-Beierland is benoemd de heer T. II. Van den Berge te Nieuwe Tonge. Post en Telegrafie. Bij het laatst gehouden examen voor het telegraaf-radicaal is o. a. geslaagd de klerk J. II. Mantz te Tholen, terwijl voor het post-radicaal is geslaagd de commies der telegraphic 3o klasse II. van Nieuwenhuize te Terneuzen. Met ingang van 1 Augustus o.k. is benoemd tot besteller te Rozendaal (N.-B.) de heer Pardonthans postbode te Bosch- kapelle. Eervol ontslagen op verzoek, de brieven gaarder te 'sIIeer-Hendrikskinderen, J. Rijkse. VISSCHEKIJ-BEBICHTEN. Stavoren, 24 Juli. Vrijdag kwamen hier drie sleepbooten binnen, elk gevolgd door tien vaartuigen, welke uit Zeeland waren overgekomen ter mosselvangst. liet schijnt, dat men hier nieuwe mossel- banken heeft ontdekt, althans de bcdrijvigueid der belanghebbenden is meer dan verdubbeld. Brieven uit Zeeuwsch-Vhanderen. LIL Geachte Redacteur! Tegenstanders van de verplichte vaccine kan men vinden in massa in 't land van Axel. De echto anti-vaccinemannen huizen te Zaamslag, Den Hoek en Axel, waarvan het verzoekschrift afkomstig iswaarin zij do Koningin opheffing van de verplichte vaccinatie vragon. Een beweging, die van weinig ontwikkeling getuigt, kan met behulp der godsdienstige govoelonsdie onze geloovigen bezielen, gemakkelijk in 't leven worden geroepen. Do vaccine is een vraagstuk voor do genees kundigen. Tegenover een arts den heer Schouten te Bolnes die zoo vele medische bezwaren in zijn brochure aanvoert tegen vaccinatie-dwaDg, staan honderden vakmannon, die het tegendeel verkondigen. Do heer Van dor Moer, notaris te Terneuzen, plaatst zich op een gevaarlijk standpunt als hij zich in de bres stelt voor de anti-vaccine mannen, door in het orgaan zijner woonplaats te schrijven, dat hij reeds lang de overtuiging heeft, dat het met de pokken-statistiek en de daarop gegronde conclusie niet geheel in den haak is; dat men de behoedende werking der inenting schromelijk overdrijft, en dat men de nadeclige gevolgen, met of zonder opzet, verbloemt. Voor den heer v. d. Moer is alle inbreuk op onze vrijheid indien niet absoluut en gebiedend noodzakelijk uit den boozo, zooals hij zelf getuigt. Toch betreuren wij het, dat onze notaris in een streek, waarin nóch een geavanceerd liberaal, nóch een conservatieve vrijzinnige een politieke rol kan vervullen, als voorlichter zijner tegenpartij gaat optredeD, om die in hare onhandelbaarheid nog te stijven. Hij zal die Axelsche bevolking niet in het gevlei willen komenbij is te allen tijde en dikwijls ongevraagd de vraagbaak van zoo velen geweest. In verschillende dag- en vak bladen heeft hij zijn voorlichting ten beste gegeven. Zijn optreden in een kwestie, die niet tot zijn terrein behoort, en die niet anders dan nadeelig werken kan, doet ons hom toe voegen «Schoenmaker, hou je bij je leest!" In deze grensstreek tiert do zaakwaarnemerij zeer welig, en voornamelijk in "Westelijk Zeeuwsch-Vlaandoren. Een jaar of wat geleden had men bij een vacature te IJzendijke gaarne een katholiek tot notaris willen benoemen. Niet ééu dor roomsche titularissen, die het vervallen notariaat begeerde, zoodat men van zelf tot iemand van andere kleur de toevlucht moest nemen. Met buitengewone krachts inspanning is het tegenwoordige kantoor weer iets meer op do been gebracht. Een kwart eeuw goleden of vroeger, behoorde het tot do zwaarste kantoren bezuiden de Schelde. Wanneer men in het plaatselijk advertentie blad Oostburg en IJzendijke een blik slaat, staat men verbaasd over de vele ver- koopingendie door onze zaakwaarnemers worden aangekondigd en gehouden. Notarissen, die zich te weinig ten dienste van het publiek stellen, en te weinig ondor het volk verkeerendio nllcon welwillendheid betoonen aan invloedrijke familiëD, en beleefd heid aan cliënten, waaraan valt te verdienen die een afkeer niet verbergen van kleine zaken te moetea doen en heeren notarissen, die hun achtbaar ambt verlagen tot een deurwaarders-affairezij alfen werken do zaakwaarnemerij in de hand. Daartegenover kennen wjj ook functionarissen, resideerendo aan weerszijden van den Brak man, die het verheven ambt hoog weten to houden. De werkzaamheden voor do stoomtram HulstWalsoorden vorderen goeddie ter verbreeding van het kanaal van Terneuzen naar Gent gaan al maar voort. Nu do tramlijn Walsoorden—Selzaete dezer dagen in onze gewestelijke vertegenwoordiging een gunstige behandeling genoot inzake de subsidie-aanvrage, kan met het ontwerp voortgearbeid worden De heer Vorsterman van Oycn heeft het aan den stok met den heer Gerritsen, do tramlijn Breskens—Maldegem en het bestuur der suikerfabrikanten. Met zijn gewone strijd lustigheid is bij dan ook best op dreef in zijn eigen orgaan, dat wij ook buiten Zeeuwsch- Vlaanderen ter lezing aanbevelen, en slechts f 2 per jaar kost. Evenals de Zierikzersche Nieuwsbode neemt het Aardenburger Weekblad een zeer onafhankelijk standpunt in. Dit valt niet altijd naar den smaak der hooge oomes. Doch daar kan d3 Zierikzeesche Nieuwsbode ook van meepraten, blijkens de onheusche bejegening in den gemeenteraad a costi. Doch 't kan verkeeren, zegt ook ZEELANDICUS. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). Bij «le ülalabaren. derlun, 24vii "02 Een van de mooiste boulevards van het moderne Berlijn is zeker wel de breede Kur- fürstcndamm met zijn vierdubbele rij zware boomen en zijn rijke woonpaleizen aan beide zijden, welke in bijna rechte lijn van den Augusta-Victoriaplatz met de romaansche Kaiser-Wil hel m-Geditchlniskirche en de beide tlankeerende romaansche woonhuizen naar Ilalensee en den Grunewald voert. De voor name avenue is in drie parallel loopende gelijke deelen afgescheiden. Tusschen de middelste rij boomen een ruim ruiterpad. Links en rechts daarnaast de rails van de elektrische tram en een geasphalteerde rijweg; vervolgens de trottoirs, bijna even breed als de rijwegen met zware boomen aan den rand. Alles is royaal, ruim en breed aangelegd. In den laten namiddag heerscht hier een vroolijke drukte van diverse voertuigen, voet gangers, fietsers, ruiters, allen met bestemming naar Halensee en den Grunewald. In diepe, moderne victoria's rijdt de haute-finance voorbij. Onhoorbaar rollen de gutta-percha banden der wielen over het asphalt, waarop de hoeven der koket loopende paardjes kletterend neerkomen. Daarnaast snort het automobiel en ratelt de taxameter, stampvolle trams met twee open bijwagens schuiven over de rails, tusschen de boomen van het ruiterpad worden de wippende gestalten zichtbaar van dravende of galop- peerende ruiters en amazones, wier paarden het steeds vochtig gehouden zand opwerpeD, dat het geluid van den hoefslag dempt, behendige fietsers laveeren luid bellend tusschen de vele vehikels, soms met een geweldige spurt schuin overhellend achter een rijtuig om, vooruit schietende langs den rand van het trottoir met de vele wandelaars. Vijftien jaar geleden wa9 de prachtige boulevard nog eenvoudig een straatweg zonder meer, met weilanden en Laubenkolonieën aan beide zijden. Nadat de Gedüchteniskirche voltooid was, kwam hierin spoedig verandering. Een geheele voorname, nieuwe wijk ontstond tusschen Charlottenburg, Halensee en Wilmers- dorf, en geen twee jaar zullen meer verloopen, of de geheele Kurfiirstendamm vau de kerk tot aan het station van de Ringbahn in Halensee, een afstand van drie kwartier gaans, zal aan beide zijden geheel zijn volgebouwd. Nog zijn aan den kant van Halensee open vakken, waar 's zomers de vlaggen en vaantjes der groene Laubenkolonieën van de Berlijnsche werklui lustig in den wind fladderen, waar de kinderen in het zand graven, of zich op de geïmproviseerde schommels amuseeren onder het waakzaam oog van de moeders, die met een kinderwagen naast zich, voor de begroeide tentjes zitten te breien. Het aantal der Lauben wordt echter steeds kleiner, daar de terreinen worden opgehoogd voor den aanleg van nieuwe straten of bouwplaatsen. Op één dezer terreinen in de nabijheid van Halensee ligt aan een open zijstraat van den Kurfiirstendamm een verwaarloosde wielerbaan, sinds eenige weken de tijdelijke woonplaats van een troep Voor-Indiërs van de kust van Malabaar, die met hun impressario het vaste land bereizen, en hier voorstellingen geven. Bijna eiken zomer zijn de //thuisblijvende" Berlijners in de gelegenheid met den een of anderen Aziatischen- of Afrikaanschen volks stam kennis te maken, die tot nu toe meestal in een afgeschoten hoek van den zoölogischen tuin hunne tenten opsloegen. Siameezen Suaheli's, Bedouïnen volgden elkaar daar in de laatste jaren op, en maakten meestal goede zaken. Met het oog op de groote plannen der direktie van den dierentuin, welke op het bewuste terrein, grenzende aan den Auguste- Victoria-Platz, een reusachtig concertgebouw met groote zalen voor tentoonstellingen wil oprichten, werd de gunstige plek waarschijnlijk niet meer beschikbaar gesteld voor reizende Oosterlingen, zoodat de Malabaren zeer tot hun schade verderop hun geluk moesten beproeven. De zon was al bijna ondergegaan, toen ik op ëén van de koele dagen, waaraan deze zomer zoo rijk is, de wielerbaan binnenging, toepasselijk aangekleed met nagemaakte palmen, roltingtenljes met wanden en dak van matwerk, en hier en daar in het rond tooneelschermen, voorstellende trotsche Indische tempels en paleizen, welke zonderling afstaken tegen de reusachtige, schreeuwende reclame-borden van Continental-pneumatics, Cleveland-, Brennabor-, Wanderer- en andere fietsen. Blijkbaar gaf de //sobere", hoogst beknopte mise-en-scèoe in de arena geen voldoende surrogaat voor de zonnige Oostersche Heimat van de tijdelijke bewoners, die huiverend op den grond neergehurkt zaten of in bonte lappen en doeken gehuld rondliepen, elk met een pak Ansichtkaarten in de hand. Tusschen de voorstellingen gaat elk lid van het gezelschap met zijn negotie van briefkaarten en tooverstokjes //den boer op" en wee den- gene onder de bezoekersdie den bruinen kwant in zijn schilderachtige hoofddoek en sarong een beetje nauwkeuriger opneemt. Hij kan er zeker van zijn, dat de lachende Malabaar zoo lang zai aanhouden, tot een partijtje briefkaarten uit de bruine handen met de lichtere handpalmen van den Oosterling in de zijne zullen overgaan, in ruil voor eenige nikkels, welke deze bij den overigen rommel werpt in een bundeltje, dat aan zijn arm hangt. Naar de aanwezige leden van den stam te oordeelen kan men niet zeggen, dat de Malabaren nu juist Adonissen zijn, daarvoor zijn ze al te slank of beter gezegd te mager. Misschien, dat de heeren en dames zich daarom des te meer met allerlei fraaiigheden opsieren zelden zag ik magerder spillebeenen dan van deze Oosterlingen, of ja, daar herinner ik mij plots een broodmager huzaren-luitenantje, die als //Herrcnreiter" persoonlijk deelnam aan een wedren buiten Dresden. Diens stokkigc beentjes zonder een zweem van kuiten, waren bepaald toch nog magerder dan van de heeren Malabaren, en hadden een wonderlijke gelijkenis met de stelten van een ooievaar. Met veel grandezza dragen de heeren hun langen hoofddoek, die in den vorm van een reusachtige tulband handig om het haar en langs de slapen wordt gedrapeerd, zóó, dat het eind losjes over den schouder afhangt en het geheele gezicht omlijst wordt. De dames hebben een soort kroon, wonderlijk van vorm en bezet met bonte steenen in de vette zwarte haren. Evenals de meeste Oostersche volken schijnen de Malabaren verzot te zijn op glinsterende sieraden. De meesten hebben zilveren knoppen met ingelegde steenljes in de neusvleugels en eenige van de vrouwen, die straks als dansende bajaderen optreden, dragen zelfs ringen om de toonen. Voor zulk een versiering i9 in de nauwe schoentjes der Europeesche zusters geen plaats, maar gelukkig zijn de Fransche laarsjes nog niet doorgedrongen tot de oevers van den heiligen stroom, waar likdoornsnijders niet licht op een groenen tak zullen komen. Grappig zijn de kinderenmagere koffie kleurige kleuters, dun als een streepje, maar guitig en vlug als water. Heel veel last van nauwe kleeren hebben zij niet; een smalle sarong om de heupen, een wapperende, schei- kleurige, wollen lap om de schouders, die bij de voorstelling nog wordt afgegooid, voila de heele uitrusting. Met de jaren komt ook pas de deftige hoofddoek. Nu zijn de zwarte haren nog in eenspichtig, glimmend vlechtje gebonden. Alleen ëén jong ding van ongeveer 8 jaar maakt een uitzondering. Mama is zeker trotsch op haar dochter en niet zonder reden, want het is een beeld van een kopje met groote zwarte oogen en een massa krullend haar, dat op de schouders hangt. In ginds tentje wordt school gehouden. In hunne doeken gehuld zitten de kinders naast elkaar op een rijtje gehurkt. Een snugger kereltje aan den buitenkant schijnt een soort hulp-onderwijzer te zijn, doorkneed in het Malabaarsche spa-a. Het zit er bij hem zoo vast in als een muur zonder zich een oogen- blik te bedenken put hij uit zijn groote wcopia verborum Malaborum" en al9 gehoorzame leerlingen wordt het woord dadelijk nagesproken door het risje kornuiten, terwijl het «hoofd der school" in zijn bonten doek en kleurige tulband er wijsgeerig bij staat Meester heeft een soort portefeuille met perkamenten omslag in de hand, welke wonder veel overeenkomst heeft met een ouderwetsche Enkhuizer almanak. Aan het Malabarsche alphabet komt ook eens een eind, maar het hulp-onderwijzerlje heeft dadelijk een ander onderwerp bij de hand. Achter de kinders staat in den hoek een schoolbord, bedekt metallerleiletlerteeken9. Op een gegeven oogen blik zitten allen met het gezicht naar het bord, het hulp-onderwijzerlje met het slimme gezichtje staat er voor en wijst het eerste beste teeken aan. Alle kleuters bleóren onmiddellijk het woord hardop, evenals in een ouderwetsche dorpsschool, maar soms maken ze een blunder, en dan komt meester in hoogst eigen persoon er aan te pas. In andere tentjes worden kunstige, in een raam gespannen, handwerken gemaakt, niet door vrouwen, maar door vlijtige mannen, die er met onder den buik gevouwen beenen bij zitten. De vrouwen schijnen ginds als bajaderen door het leven te dansen, terwijl de mannen het werk voor haar mee verrichten. Het kan ook zijn, dat hier al weer de schijn bedriegt. Al trekken de mannen niet meer ten strijde, zooals hunne voorouders, behendigheid en lenigheid hebben zij daarom nog niet ingeboet. Dat blijkt bij de akrobatische toeren op het podium, waarbij alle mannen en kinderen te pas komen, die hunne overtollige schouder doeken en sarongs op een hoop werpen, zoodra de voorstelling begint. Zij zijn van alle markten thuisequilibristische-, gymnas tische- en goocheltoeren, boksen, zang eu dans. De slanke mannen op de magere spille beenen zijn eterker dan men zou denken. Wel een kwartier lang houdt een bejaard heerschap met ijle bakkebaardjes een hoogen rottangmast in den gordel, waartegen achtereenvolgens een paar collega's behendig opklauteren, die boven op den top allerlei kunsten verrichten, terwijl hun drager voortdurend ter opluistering ijselijke tonen aan een hoorn ontlokt. Mijnheer is niet erg muzikaal, evenmin als de drie mannen, die met dreuzige stemmen en klapperende kastagnetten de dansende bajaderen accompagneeren, wier rhytmischc bewegingen eenigszins aan de .lavaansche «ronggeng" herinneren, zooals zij daar met kleine pasjes vooruit- en achteruit schuiven, nu eens het hoofd heen en weer bewegend van links naar rechts tusschen de schouders, alsof het geheel los zat op den romp, dan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 4