ZIERIkZEESCHE MEI U S It O 0» E. Zaterdag 19 Juli 1902. Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GÜAAF Cz., 't goedkoopste adres, Rekening der gemeente over 1901. K0 LJE NMETE R. Algemeen Overzicht. HIEUWSTIJD1KGEH. Uit Stad en Provincis. I (525 i e r i li. z e e s c h. e O o UL ran "t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Do prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens por week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7719. Directeur a A. J". DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 re sis 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunn n uiterlijk tot deB Maandags, Woensdags en vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Fo*t»tmal C lO.'i. itreng vaste prijzen a contant. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat de RekeniDg der ge meente over het jaar 1901 ingevolge art. 219 der gemeentewet, van heden af, gedurende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie nedergelegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld is. Zierikzee, den 16 Juli 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zifrikzee maken bekenddat door hen op heden tot Kolenmeter is benoemd Leendert den Boer. Zierikzee, den 16 Juli 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BEKENDMAKING. Nationale Militie. De BURGEMEESTER van Zieiukzes Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 3 Juli j 1A no. 1683, 3e afd M.S.; Brengt ter kennis van den verlofganger der Nationale Militie van de lichting 189® en behoorende tot het Korps Genietroepen, y Antbo nie K o <1 o o dat hij is opgeroepen tot den werkelijken dienst op 30 Juli e k. Mitsdien zal hij op genoemden dag. des namiddags vóór 4 uur, bij zijn Korps tegenwoordig moeten zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlol medegenomen. Aan bedoelden verlofganger wordt onder het oog ge bracht, dat, zoo hij in gebreke blijft op den bepaalden tijd onder de wapenen te komen, hjj by latere opkomst zooveel langer in dienst zal gehouden v orden. Eindelijk wordt hij gewezen op art 133 der Militie- wet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping .voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De Engelsche Regeering is er eindelijk toe overgegaan den ceneuur in Zuid-Afrika op te heffen, zoodat de brieven uit Transvaal en den Oranje-Vrijstaat voortaan nopens den waren staat van zaken alles mogen vermelden. Alleen de telegrammen, die voor de couranten bestemd zijn, zullen, alvorens verzonden te worden, eerst de zeefproef van den Britscben censor nog moeten doorstaan. De toestand in het door Engeland geüsurpeerd gebied is, wat men trouwens op het vaste land van Europa wel begreep, niet zoo liefelijk en rooskleurig, als de Engelsche pers aan I aar lezers wel wilde wijemaken. De baat van de Boeren tegen de landverraders, die als Nationale Verkenners bij de Engelschen dienst deden, en tegen hun eigen landgenooten optrokken, is begrijpelijkerwijze zóó fel, dat zij niet alleen van hen niets willen weten, en hen met een verdiende verachting bejegenen, maar dat zij in hun natuurlijke, verklaarbare verbittering zich zelfs aan hen vergrijpen, zoodat eenigen van dat tuig reods met den dood gestraft zijn. Ter onderscheiding van die gewetenlooze lafaards, die door de Engelschen om de door hen gepraesteerde diensten in alles bevoorrecht wordeD, dragen zij om hun hoeden een groene kokarde. Men ziet hieruit, dat de volksgeest nog de oude is, en niet door de rampen verbasterdzooals de Engelsche broodschrijvers, die aan de eerste leugen niet gebarsten zijn, geliefden voor te stellen. Een der grootste en nobelste figuren uit den heldenstrijd der Boeren is voorzeker Steyn, de president van den Oraoje-Vrijstaat, de trouwe bondgenoot van de Transvaal in gevaar en nood, de dappere, onversaagde kampioen voor de vrijheid en zelfstandigheid der republieken. Hij heeft met de commando's den guerillastrijd medegemaakt, vermoeienissen en ontberingen gedragen, en tot het laatste toe stand gehouden voor de onafhankelijkheid van zijn land en volk. Door zijn vlammend, bezielend woord, en niet het minst door zijn schitterend voorbeeld, wist bij de zwakken en moedeloozen tot volharden te prikkelen. Bij het hooren van zijn naam worden wij met diepen eerbied jegens .em vervuld. Maar ook een gevoel van weemoed vervult dan ons hart. Wij denken aan de zware rampen, die hem getroffen hebben, aan het zieleleed, dat hij moet gevoelen wegens den nationalen ondergang der republieken, aan zijn lichamelijk lijden, gevolg van al wat hij heeft moeten doorstaan. En aan die weemoedige gedachte paart zich onze vurige hoop, dat hij spoedig herstellen moge, en eens nog de wedergeboorte van zijn vaderland moge aanschouwen. Steyn is thans op weg naar Europa, vergezeld door zijn heroïsche gade, en een tweetal doctoren. Een voorspoedige reis en een behouden aan komst zij hem van harte toegewenscht. Er zijn reeds eenige honderden krijgs gevangene Boeren van St.-Helena te Pretoria aangekomen. Hoevelen zijn er niet van hen, die op de graven van hun vrouwen en kinderen, door hen in den besten welstand achtergelaten, maar in de concentratiekampen ellendig gestorven, thans weenend n?órkoielen, en smeekend om troost en kracht bidden O. volk van Engelanddat verzot op op tochten teleurstelling gevoelt deu kronings optocht wegens de ziekte van den Koning thans te moeten missen, aanschouw dit aan doenlijk tooneel aan die graven, die een eeuwig, schandvol verwijt zijn tegen uw ministers en uw vcldheeren, en tegen u zelf ook. De lijkenschender en kindermoordenaar, Lord Kitchener, is in Öroot-Brittannië aau- geland, door duizenden met vivats begroet, en door den Koning met de Orde van Ver dienste begiftigd geworden. Wanneer rooven, branden, moorden verdienste ia, voorzeker, dan heeft de beul van Zuid-Afrika deze orde wel verdiend. Zijn Majesteit blijft aan de beterhand. Hij heeft, in een draagstoel gezeten, zelfs LoDden met den trein kunnen verlaten, is te Ports mouth aangekomen, en heeft van hieruit op zijn fraai jacht tot herstel van gezondheid, tot herkrijging van een blozende kleur en jeugdige kracht, een watertochtje ondernomen. Men zegt, dat als die beterschap aanhoudt, de Koning in de volgende maand zal gekroond worden. Onze vriend Chamberlain kan iu den eersten tijd tot ons inoig leedwezen aan de staatszaken geen deel nemen. Hij is tengevolge van bloedverlies zóó verzwakt, dat hij eeist op krachten moet komen. Hij gaat tot her krijging van deze een poofje naar buiten. Lord Salisbury is als Minister afgetreden eo opgevolgd door zijn neef Balfour. Salisbury heeft zijn roem grootendeels overleefd. Hij liep vooral tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog, geheel en al aan den leiband van Chamberlain. Zijn in allen deele stuitende houding in dien oorlog, werpt een schaduw op zijn vroegere verdiensten. De wereld verliest met zijn verdwijning van het staats- tooneel niets aan hem. De Keizer van Duitschland is in de Noorsche wateren aan het spelevaren, in dezen warmen tijd van het jaar een zeer aangename bezigheid. De bladen vermelden haarfijn, wat bij op zijn schip dagelijks uit voert. Voor ons heeft dit geen of weioig belang. Van meer interesse is voor ons het signalement, dat van den Keizer in het Praagsche politieblad gestaan heeft, een poets, die hem vermoedelijk, een Pool gespeeld heeft. Daarin staat het volgende «Keizer Wilhelm, zoon van den in Char- lottenburg resideerenden Keizer Friedrich, (daar ligt hij begraven), die als gek in het gekkenhuis van dr. Bülow te Berlijn een tijdlang was opgesloten, is voor eenigen tijd van daar ontsnapt, en wordt sinds dien ver mist. Voor een paar dagen werd hij in Mariëoburg gezien, lijdende aan spreekwoede. Zijn opsporing wordt gelast, en verdere berichten worden bij de Keizerlijke politie in Praag verwacht". Het is niet prettig voor een gewoon sterveling aldus gesignaleerd te worden, laat staan voor een machtig Keizer. Wij kunnen ons de ontsteltenis in de hooge officiëele kringen best voorstellen, maar kunnen niet begrijpen, hoe zoo iets in een politieblad terecht kan komen. Er moeten in Praag onder de politie-autoriteiton zeker groote uils kuikens zijn. Uit het Duitsche leger deserteeren tegen woordig wegens de door den Keizer te Mariënburg gehoudene rede vele Tolen, waarvan eenige aan do mili'atfre autoriteiten onder anderen schreven «wij zenden u hierbij onze uniformen terug, maar onzo geweren behouden wij, om ze later tegen u te kunnen gebruiken". Kaufman, wiens benoeming tot 2den burgemeester van Berlijn inder ijd de Keizer weigerde te bekrachtigen, had zich dit zóó sterk aangetrokken, dat hij een tijdlang ongeschikt voor geestesarbeid werd. Thans heeft hij een beroerte gekregen, waardoor hij aan één zijde geheel verlamd is. Iu Frankrijk is de inneming der Bastille in 1789, op de gebruikelijke wijze gevierd. Men had met het oog op de vreeselijke hitte wel zoo verstandig en humaan gehandeld, I indien men de groote wapenschouwing te Parijs niet had laten doorgaan. Tal van soldaten zijn door de zonnesteek getroffen j 1 geworden, zoodat het aantal slachtoffers legio is. De Koning van Italië, dien do Czar van Rusland te Petersburg bezocht heeft, is op zijn terugreis. Hij werd natuurlijk met allen luister ontvaDgen. Dat oen wapen- schouwing in de rij der feesten niet ontbrak, en dat op de wederkeerige vriendschap flink getoost werd, spreekt haast van zeiven. Of het bezoek een politiek doel heeft, laat zich gissen, en meer ook niet. Nederland. Apeldoorn, 16 Juli. II M. do Koningin vertrekt Zaterdag 10 uur uit Schaumburg en komt waarschijnlijk ongeva«r 5 uur op Het Loo aan. I H. M. heeft aan de feestcommissie alhier doen weteD, dat Zij vrcezend vermoeid te zijn, liever niet feestelijk moest worden ontvangen. H. M. zju gaarne op een der dagon der j volgende week het koor van 500 schoolkinderen onder leiding van den heer Buysman op het bassecour willen aanhooren. Amsterdam, 16 Juli Een droevig ongeluk is gebeurd in perceel 129 van de Lauriers straat alhier. Daar woont de werkman Van de Velde, die reeds des ochtends vroeg de woning had verlaten om te visschenzijn vrouw liet kort daarop haar twee jonge kinderen, een van j anderhalf en een van drie jaar, in een bedstee eenige oogenblikken alleen om aan de over zijde brood te halen, doch even Dadat zij weg was, word de aandacht van de buren getrokken door luid kindergeschrei en een brandlucht, die van de bovenwoning scheen te komen, i Zekere I)e Groot snelde de trap op en vond in de voorkamer het oudste kind deerlijk gebrand op den grond liggenhet jong9te, nog in de bedstede, had eveneeDs brandwonden aan handjes en armen. Blijkbaar bad de oudste na het heengaan van do moeder de lucifers, die op tafel lagen, weten machtig te worden en ze in de bedstede afgestoken. Ijlings werden beiden in dekens naar het Binnen-Gasthuis geb.acht, waar het oudste kind weldra stierf; l.jt tweede kon, na ver bonden te zijn, weder worden meegenomen. Gisterenmiddag hielden 4 personen buiten de Muiderpoort alhier een weddenschap om een som gelds wie het eerst per fiets naar Hilversum en terug zou rijden. Op den terugtocht werd één hunner te Diemen door overspanning overvallen en viel bewusteloos neer. Hij moest per rijtuig naar huis gebracht worden, waar bij niet zonder levensgevaar ligt. Schiedam, 16 Juli. Alhier is het zes jarig dochtertje van den heer Roske, dat aan de Langehaven nabij de schutsluis speelde, te water geraakt. Ofschoon haar zusje den sluiswachter, die juist bezig was met «schutten", daarvan kennis gaf, liet deze echter nog eerst vaartuigen doorvaren, voordat hij pogingen tot redding aanwendde. Daarna werd gedregd en werd het kind opgehaald, doch alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken bleven vruchteloos. Tegen den sluiswachter zijn door oog- I getuigen van het gebeurde bij den commissaris I van politie klachten ingediend. Maassluis, 10 Juli. Gisterennacht werd er ingebroken bij den heer G., sociëteit «Harmonie", aan de haven alhier. I Omstreeks 3 uur zag de agent Ter Heegde aan de achterzijde van het gebouw een man uit het raam klimmen, die deed voorkomen, alsof bij een visite had gebracht bij de dienst bode. Kalm deed de inbreker het raam dicht, •loch toon herinnerde de agent zich, dat de heer G, op het oogenblik geen nachtdienstbode heeft, en pakte hem beet. De man wist zich echter los te rukken, waadde door de Geer, klauterde over hekken en schuttingen, steeds achtervolgd door den ageDt, doch door de duisternis ontsnapte de inbreker. Vermist wordt een stel juweelen knoppen, een zware zilveren armband, een halsketting met pareltjes en andere kleinig heden. De man heeft zich ook nog te goed gedaan aan een flesch port en schijnt in het vak geen onbekende te zijn, hetgeen is op te maken uit de omzichtige wyze, waarop hij is te werk gegaan. Het vermoeden valt op den stoker van de hier liggende zoutboot «Guadiana", die sedert gisterenavond wordt vermist. Rotterdam, 16 Juli. Volgens de Indêpen- dance Beige zou de Hollandeche koopman, wien te Esschen een groot bedrag aan dia manten ontstolen werd, geen Rotterdammer maar een Amsterdammer zijn. Aangaande dezen diefstal meldt het blad het volgende: De vorige week schreef een groot diamanten handelaar te Arasterdam aan een makelaar te Antwerpen, dat hij deze stad zou bezoeken met een aanzienlijke partij ruwe diamanten, lichtelijk gekleurd z. g. colored stones ter waarde van meer dan f 100 000. De Hollandsche diamantenhandelaar, de heer Qerrit B., verzocht zija makelaar afnemers voor zijn waar te zoeken te Antwerpen. Zondagavond verliet de heer G. B., de Nederlandsche hoofdstad met den voorlaatsten trein naar Antwerpen, de gekleurde en de bewerkte diamanten bij zich. Bij de grens kwam hij op het denkbeeld de «partij" van f 100.000 uit zijn tasch te nemen, teneinde te voorkomen, dat de douane, door onhandig heid, de steenen zou laton vallen. De heer G. B. stak de diamanten in kwestie in den buitenzak van zijn jas, met de bedoeling ze weer op hun plaats te leggen als hij eenmaal in België was. Dat denkbeeld zou hem noodlottig worden. Te Es?chen verliet de diamantenbandelaar een oogenblik den trein om zich aan het buffet i het station te gaan verfrisechen. Hij b< I zich nog op die plaats toen hij met sc. k bespeurde, dat de diamanten uit zijn zak verdwenen waren. Oomiddellijk waar schuwde hij den stationschef en vroeg hij alle aanwezige personen te doen aanhouden, of den trein nog enkele minuten te laten wachten en alle reizigers te laten fouilleeren. De stationschef weigerde zulk een maat regel op zjjn verantwoording te nemen. De heer G. B onderhandelde daarover nog, toen de trein al in beweging was. De Hollandsche diamantenhandelaar heeft daarop den volgenden trein genomen en is zijn wedervaren te Antwerpen gaan vertellen. In zijn verklaring aan de politie te Antwerpen deelt de heer B. mede, dat in zijn coupé zich een dame en twee heeren bevonden, die, al richtten zij niet het woord tot elkaar, elkander toch schenen te kennen. Die personen hebben den trein te Esschen niet verlaten, De politie heeft het onderzoek in deze zonderlinge geschiedenis geopend. Dordrecht, 15 Juli. De lijken van den 30-jarigen kapitein W. Van Wijngaarden alhier en van den 19 jarigen dekknecht Herman Moolenberg van Zwijndrecht, die beiden Zaterdagmorgen j.l. zoo noodlottig om het leven kwamen bij het ontploffen van den stoomketel der sleepboot «Hermine", zijn gevischt in de Oude Maas niet ver van de onheilsplek. Het overschot van den dekknecht werd te 2| uur in deu afgeloopen nacht drijvende opgemerkt door een agent van politie, surveil- leerend nabij het stoomgemaal aan den Mijl. Terstond maakte de agent alarm, doch was verplicht zelf het lijk, dat niet ver van den wal dreef, met een dreg naar zich toe te halen en met behulp van een plank op den vasten wal te trekken. Het lijk verkeerde in opgezwollen toestand. De schedel was ten deele verbrijzeld en het rechterbeen gebroken, overigens was het niet geschonden. Het overschot van den kapitein, dat eerst te 7^ uur een eind verder nabij de asphalt- fabriek door een parlevinker werd opgehaald, was evenmin aan het lichaam geschonden. Het gelaat was onkenbaar door de brand wonden, die het hoofd met dikke blaren bedekten. Beide lijken zijn na beschouwing door den politi.dokter naar de algemeene begraafplaats overgebracht onder een grooten toeloop vaa nieuwsgierigen. De eigenaar der boot, H. Zwanenburg, te Zwijndrecht, had een premie van f 25 uit geloofd voor het vinden van beide lijken. Gisterenavond zijn eenige huurlieden en belangstellenden in het ongeluk van het, van zijn kostwinner beroofde gezin des kapiteins, bijeengekomen en hebben een comité gevormd tor lenigiDg van de eerste behoeften, 't Bestuur bestaat uit de heeren J. De Pril, voorzitter, K. Marang, Knolhaven, Dordt, secretaris, M. Brugman, 2e secretaris, F. Slijper, penning meester. Eerstdaags zal een inteekenlijst bij de in gezetenen van Dordrecht circuleeren. Men koestert het plan van de opbrengst de weduwe aan een zaakje te helpen. Een collecte met bussen op de werf nabij de ongeluksplek gehouden, bracht een toiaal van f 128.125 op. Zierikzee, 18 Juli. Naar men ons mede deelt, heeft het bestuur van «Vreemdelingen verkeer" 300 tulpenbollen, gekocht op de laatst gehouden veiling te Haamstede, ten geschenke gegeven aan de Vereeniging «Floralia". Wij hopen die bollen in het as. voorjaar op één der perken van 't Havenpark in vollen bloei te zien. Een woord van lof aan het wakkere bestuur van «Vreemdelingen- verkeer" is hier zeker niet te onpas. Zij steunt, naar haar krachten, een nieuw middel van bestaan op ons eiland en helpt tegelijk eene zustervereeniging. Er was Woensdagavond tegen half elf een onafzienbare menschenmassa aan de tram om de leerlingen van de hoogcre klassen der lagere school te zien aankomen, die, gelijk wij reeds vermeld hebben, des ochtends vroeg, door hun onderwijzers en onderwijzeressen vergezeld, een tram- en boottochtje neir Rotterdam ondernomen hadden. Zij war- i moe, gelijk zij zeiden, maar of zij pleizLr gehad hebben, veel, heel veelzij konden er niet genoeg van vertellen, zooveel hadden zij gezien. Zij waren in extase, toen zij in Rotterdam, waar zij de groote scheepvaart opmerkten door het drukke merschongewoe zich een veg baandende mooie winkel bewonderd' i, en voor al lutgeen in de Dier gaarde te bezichtigen viel, niet genoeg oo ol hadden. Zij lieten zich het gulle onth *1, dat op de boot en l i' den heer M. P. Ver on in het «Hotel Zee' dia" in de Hoogstiaat hun ten deel viel, wèl smaken, 't Is zeker, dat deze nangena^ 3 dag bij hen allen nog laDg in levendige herinnering zal bin ven. Aan allen, die tot dezo nuttige ontspanning hebben medegewerkt, zij hier een woord van dank gebracht. Met de Spoorboot, die met vlaggen getooid was, arriveerden heden hier vijftig schoolkinderen uit Oudelande, onder leiding van hun onderwijzers. NSchuddebeurs be zocht te hebben, vertrokken zij hedenmiddag. Wij vernemen, dat door het kerkbestuur der Gereformeerde Gemeente alhier, naar aan leiding van het plan om de vrije en orde oefeningen, waarmede de gewestelijke gym nastiekwedstrijd op Zondag den 27sten dezer alhier zal ingeleid worden, te doen houden op het Havenplein, dat hiervoor door het Dagel. Bestuur was afgestaantot Burgem. en Weth. een schrijven is gericht, waarin met het oog op den Zondag verzocht werd, althans binnen de kom der gemeente geen uitvoering of wedstrijd toe te laten. Dit schrijven heeft tengevolge gehad, dat niet op het Havenplein, maar op het Zeiketerrein de I voor-oefeningen zullen plaats hebben. Wellicht zijn wij in de gelegenheid het I verzoekschrift de volgende week in zijn geheel I op te nemen. Met ingang van 1 Augustus a.«. zijn in Zeeland verplaatstB Gartsen, boofdcom- mies le cat., te Zierikzee (tijd.) naar Sellingen, en de commiezen M. Hogenstein van Terneuzen naar Hansweert, A. Rodderij van St - Jansteen naar Terneuzen, I. M. Looij van Hulst nj&r St.-Jansteen, F. B. Tas te Bresktns, gedeta cheerd te Hulst, naar Sas van Gent, C. Ruijter- man van Hansweert naar Aardenburg, P. van Liere van Sas van Gent naar Hulst, en A. P M. Meij van Ierseke naar Middelburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1