Raadszitting van II Juli II. Ie Wissekerke. Brieven uit Berlijn. door ouders en maagschap vergezeld, de Nobelpoort uit te komen, en zich to scharen onder het toezicht der onderwijzers en onder wijzeressen van de schoolwaartoe zij behooren. Ordelijk werd in de tramwagens plaats genomen, en toen de locomotief zich al puffend in beweging zette, ging er uit de honderd vijftig jeugdige kelen een luidklinkend hoeraatje op. Blijkens het verslag over 1901 van de »Nederlandsche vereenigiDg tot bescherming van yogela" ging zij in dat jaar weer voornit en verflauwde de belangstelling der onderwijzers niet, maar nam zij steeds toe. Aan contributies werd f 1006.76 ontvangen met andere inkomsten f 1240.72, terwijl de uitgaven evenveel bedroegen, met een batig saldo van f 410 60. In Zeeland telt de vereeniging 1 lid te Biezelinge, 1 te Breskens, 1 te Brouwershaven, 2 leden te Goes, 9 te Middelburg, 1 lid te Ierseke, 1 te Stavenisse, 1 te Yeere en 1 te Zierikzee. Het lidmaatschap bedraagt jaarlijks minstens f 0.50 en voor leden beneden de 16 jaar minstens f 0.10. De Provinciale Staten van Zeeland hebben in hunne zomervergadering, gelijk wij reeds zagen, de volgende subsidiën en rente- looze voorschotten toegestaan Subsidiën. 4. Stoomtramweg Hontenisse Selsaete f 175000 2. Steiger Wolphaartsdijk 15800 3. Gemeente Nisse325 4. Gemeente Yeere225 5. Ambachtsschool Goes 1000 6. Ambachtsschool Zierikzee 800 7. Zeevaartschool Vlissingen 350 8. Koepokinenting350 9. Wagend. Goes-Wolph. Veer 250 10. Paardenfokkerij3550 Totaal aan subsidiën f 197650 Rentelooze voorschotten. 1. Waterschap Eiland en Brandkreek f 10000 ■2. Oud-Yogelschor7235 3. Stoppeldijkpolder16680 Totaal aan rentelooze voorschotten f 33915 Brouwershaven, 16 Juli. De poging om het op den Ooster gezonken Noorsche bark schip »Handellust" drijvende te krijgen, is gelukt. Gisterenmiddag 12 uur kwam het hier ter reede, gesleept door de sleepboot „Wodan" en de Zeeland" met haar pomp, zoomede verschillende vaartuigen langs zijde. Gisterenavond werd het alhier aan de duc- d'alven gemeerd, alwaar zijn ladiDg steenkolen gelost zal worden. Sirjansland, 16 Juli. Toen hedenmorgen de knecht van den landbouwer Krepel te Nieuwerkerk cm klavers kwam, gingen de paarden in een onbewaakt oogenblik aan den haal; zij brachten het niet ver, althans zij geraakten in een sloot, daar dichtbij gelegen. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Vlissingen, 14 Juli. In het jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier leest men volgende ontboezeming Toen in 1875 de nieuwe havenwerken gereed waren gekomen, werd algemeen ver wacht, dat Ylissingen een groote toekomst tegemoet ging en dat die stad een ernstige concurrentie zou worden voor Rotterdam en AntwerpenYlissingen immers was zeer gunstig gelegen aan den breeden Scheldemond, zoodat de plaats bij storm en mist veilig te bereiken was, van belemmering door ijs bij strenge vorst was geen sprake en de haven voldeed voor dien tijd aan de hoogste eischen. Nochtans werd men in die verwachtingen geheel teleurgesteldin de eerste jaren weliswaar verscheepte de firma Krupp te Eaachen belangrijke hoeveelheden materieel over Ylissingen, maar te Rotterdam werden aan die firma zeer groote faciliteiten aan geboden en zij verliet de Ylissingsche haven; in dienzelfden tijd werden belangrijke hoeveel heden levend vee van daar naar Engeland verscheept, doch dit hield op door verbods bepalingen in Engeland. Later is door eenige ondernemende mannen de Hollandsche Scheep vaart-Maatschappij opgericht, die twee goederen booten in do vaart bracht om daarmede van Ylissingen op Shields te varen door de sterke concurrentie echter moest de Hollandsche Scheepvaart-Maatschappij het opgeven en de lijn werd naar Rotterdam verplaatst. Verder zijn gedurende eenige jaren vrij groote hoeveelheden petroleum van uit Amerika aangevoerd naar de hier bestaande tank inrichtingen, maar ook dat heeft grootendeels opgehouden. Overigens werd de Vlissingscho haven in al die jaren slechts sporadisch bezocht. Er moeten ernstige gronden zijn, waarom do haven te Ylissingen niet aan haar verwachtingen voldoet, en het kan zijn nut hebben die gronden op te sporen. In de eerste plaats zijn er te Vlissingen geen handelshuizen, die koopwaren aan te voeren of te verzenden hebben, en kooplieden van elders zullen slechts door den nood gedrongen hun schepen naar die haven zenden. Ten tweede heeft Vlissingen weioig industrie, zoodat deze de scheepvaart weinig kan voeden in do derde plaats is het vervoer per spoor van Ylissingen veel duurder dan van Rotterdam en Antwerpen, zoodat de transito handel geen enkele reden heeft om van de Ylissingsche haven gebruik te maken. Eindelijk omdat te Ylissingen, ingevolge een contract tusschen het rijk en do Konink lijke Maatschappij »De Schelde", havengeld wordt geheven, terwijl de andore rijks-havens vrij zijn. Wat is er te doen om deze verschillende belemmeringen voor Vlissingen uit den weg te ruimen Handelshuizen en fabrieken zou men naar Ylissingen kunnen lokken, door het aanbitden van faciliteiten en zulks door de gemeente, immers de gemeentenaren zullen er de vruchten van plukken, indien de plaats in bloei toeneemt. In verschillende streken van Amerika biedt men den industrieelen den grond gratis aan en geeft hun bovendien subsidies, indien zjj zich verbinden fabrieken op te richten laat Ylissingen de proef ook nemen, allicht zal men dan in de komende 25 jaren beter slagen dan men in de afgeloopon 25 jircn geslaagd is, door het aannemen van een afwachtende houding. Ook moeten de middolen te vinden zijn om de spoorvrachten te verlagen en de havens vrij te maken een ernstig onderzoek in deze aangelegenheid zou voor de stad van groot gewicht kunnen zijn. Afwezig de heeren J. C. Schippers en A. van Damme (eerstgenoemde met kennis geving). Voorzitter de burgemeester. De notulen, betreffende het verhandelde in de zitting van 16 Juni 1.1., worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Blijkens proces-verbaal van kasopDeming bij den gemeente-ontvanger, was op den 8 Juni de kas in orde bevonden met een batig saldo van f 1339,60. Voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens wordt door den voorzitter aan do leden overgelegd de gemeenterekeniug over 1901, welke bedraagt in ontvangst f 22883,53 en in uitgaaf f 21531,18, alzoo met een goed slot van f 1352,35. De rekening zal als naar gewoonte door heeren leden in aparte vergadering worden nagezien. Volgt benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim (school Camperland), zulks door het bedanken als zoodanig door den heer J. C. Schippers. Wordt als zoodanig met algemeene stemmen gekozen de heer J. Robijn. Do punten op de agenda voorkomende zijn hiermede afgehandeld. Bij rondvraag had de heer Dieleman nog een woordje. Z.Ed. zou willen een begraaf plaats op Camperland, en gaarne hebben, dat burgem. en weth. tegen een volgende ver vergadering hierover eens zouden spreken. De voorzitter antwoordt, dat een verzcek of voorstel van dien aard, het best schriftelijk zou kunnen worden ingediend. Door burgem. en weth. zal dan in de volgende vergadering in dezen praeadvies worden uitgebracht. De heer Dieleman zegt, hieraan te zullen voldoen, waarna, niemand meer het woord verlangende, de vergadering door den voor zitter wordt gesloten. WITTE IIAGE. Aanbestedingen, Verkoopingen ens. Te Hulst is door het bestuur der Naam- looze Vennootschap Stoomtram Hulst Walzoorden aanbesteedhet bouwen van een locomotief-remise, rijtuigen-remisie, werk plaats enz. op het emplacement van de stoomtram te Hulst. Minste inschrijver de heer J. B. Snaps te St.-Nicolaas, voor f 18830.45. RECHTSZAKEN. Wegens het verkoopen van melk, die met water vervalscht was, werd Roelof B., te Amsterdam, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, De arrond.-rechtb. te Rotterdam ver oordeelde Dinsdag 1.1. A. W. de Vos, kleer maker te Amsterdam, en zijn zoon M. W. de Vos, kleermaker te Rotterdam, wegens den bekenden diefstal van effecten ten nadeele van den heer Millord, ieder tot 3 jaar ge vangenisstraf. Voor de rechtbank te Middelburg zal Vrijdag behandeld worden de zaak tegen D. J. B.25 jaar, arbeider te Westkapelle, beklaagd van 20 Mei 1.1. te Westdorpe op zijn zwager een schot te hebben gelo3t met het doel dezen van het leven te berooven. Landbouw en Veeteelt. Te Molenberg, gemeente Poortvliet, heeft zich een geval van de zoo gevreesde vlekziekte onder de varkens met doodelijken afloop voorgedaan. Door Belgische handelaren is in Groningen vlas opgekocht voor 11 A 12 cent per K.G. De Belgische Minister van Landbouw heeft eenigen tijd geleden aan de verschillende comité's en landbouwmaatschappijen daar te lande eene vragenlijst gezonden, om het oor deel der landbouwers te leeren kennen over den tegenwoordigen toestand van don handel in landbouwproducten, over de moeilijkheden, welke deze handel ontmoet en over de mid delen tot verbetering van den hedendaagschen toestand. De Provinciale Landbouwmaatschappij van Oost-Vlaanderen heeft, om aan dit verzoek te voldoen, in hare algemeene vergadering eene bijzondere commissie benoemd met de opdracht, na grondig onderzoek en ernstige bespreking een verslag op te maken. Dit verslag is thans verschenen. Het be handelt o. a. ook den handel in rundvee met Nederland. De commissie spreekt als haar oordeel uit, dat er verandering moet komen in het be staande stelsel van invoer van vee uit Nederland, waarbij het vette vee begunstigd wordt boven het melkvee. Het Belgische Staatsbestuur, dat indertijd om gezondheidsbelang den invoer van Neder- landsch fokvee verbood, laat namelijk onder zekere voorwaarden het melkvee toe, evenals het slachtvee. Doch deze voorwaarden zijn zeer verschillend. Het slachtvee, dat recht streeks naar de groote slachthuizen gezonden wordt, betaalt alleen de inkomende rechten. Het melkvee betaalt boven de douane-rechten de onkosten van keuring, inspuiting en van quarantaine, welke op ongeveer 50 francs per koo worden geschat. De commissie betoogt, dat door deze onge lijke behandeling het Hollandsche vee, bestemd voor de slachtbank, tot zeer lagen prijs in België verkocht wordt, terwijl door do hooge onkosten op het melkvee België op onvol doende wijze van melkkoeien wordt voorzien. Vandaar, dat opening van de grenzen wordt gevraagd door alle landbouwers en vetweiders. Eene oplossing van de moeilijkheid acht de commissie gevonden te hebben in eene ver hooging van de rechten op het vette vee en het in overeenstemming brengen met de rechten op het melkvee. Wijl echter een handelsverdrag met Duitschland elke verhoo ging op de bestaande rechten van het vee verbiedt, zal deze maatregel moeilijk in practijk gebracht kunnen worden. In alle geval acht de commistie na de verschillende landbouwvereenigingen gehoord te hebben eene verandering in den be- staanden toestand allernoodzakelijkst. KERKNIEUWS. D8. W. A. Vrolijk, pred. bij de Ger. Gem. te Zaamslag, heeft om gezondheidsredenen zijne betrekking neergelegd. Aangenomen het beroep naar do Geref. Gem. te Noordwijk aan Zee door ds. R. W. de Jong te Terneuzen. O N D E R W IJ 8. Poortvliet, 15 Juli. Door den gemeente raad alhier zijn tot onderwijzers voor de herhalingsschool benoemd de heeren W. Carels, II. W. Odink en J. van de Velde, en tot onderwijzeres mej. II. J. Kerpestein. Toegelaten tot de le kl. der R. II. B. S. te Goes: n. G. A. Leignes Bakhoven, A. Buyse, C. Duvekot, M. Franken, J. P. den Herder, P. W. Koens, L de Kruyter, J. C. v. d Leeuw, F. II. de Meulemeester, J. Ossewaarde, P. H. A. Risch, II. Schouwenburg, M. Steketee, II. M. Straub, J. C. Fukker, J. Zandee en G. Dekker van Goes; van Kloetinge: L. Meloen en W. H. L. Meloen van Wilhelminadorp: G. Minderhoud van Kapelle: n. v. d. Bruggen, J. C. L. v. d. Graaff, A. van der Have en W. v. d. Vreugde; van Vlako: J. Kuipers; van Ierseke: J. Lemson; van Wolfaartsdijk: L. v. d. Linde; van Waarde: C. A. Snoep (voorw.) Afgewezen 1 candidaat. Tot onderwijzeres aan de openb. school te Eede is benoemd mej. L. M. de Pauw te Terneuzen. Font en Telegrafie. Het rijks-telephoonkantoor te Sirjansland werd op 9 Juli j 1. tot nader aankondiging voor het verkeer gesloten. Benoemd tot postlooper tusschen Goes en 's-Gravenpolder Boudewijn Blomaard Pz. De commies der telegrafie Blok wordt 16 Juli verplaatst van Amsterdam naar Goes, en de klerk der post en telegrafie van Goes naar Amsterdam. Onder zeer vele blijken van belang stelling herdacht Dinsdag de heer F. Versloot, directeur van het rijkstelegraafkantoor te Middelburg, zijii 40-jarigen dienst bij de rijkstelegraaf. 8 P O R T. Men schrijft uit Rotterdam »De alhier gevestigde Postduivon-Societeit »De Zwaluw" heeft een postduiven-wodstrijd over zee uitgeschreven op Zondag 3 Aug. a s. De Minister van Oorlog heeft hiervoor medailles en brevetten toegezegd. Zondag a.s. zal met de africhting een begin gemaakt worden". Uit Sittard wordt gemeld, dat door de Koninklijke Schietvereeniging »Prins Hendrik" op Zondag 10 Aug. a.s. een internationaal concours zal worden gehouden, waaraan door een 100-tal vereenigingen zal worden deel genomen. (Wat wordt de Zondagswetdie toch voor het geheéle land geldig is, verschillend toegepast, zelfs onder bescherming van een Minister VISSCHERIJ-BERICHTEN. Stellendam, 14 Juli. De garnalenvisscherij voor de Engelsche markten begint voor dit sei zoen ten einde to loopen. De warmte der laatste dagen, deed haar invloed gevoelen de prijzen daalden zoodanig, dat er bijna niet meer ver diend werd. Enkelen beproeven het weer met 8teurvisschen, anderen, wier vaartuig daar voor geschikt is, gaan ter kustvisschorij, ter wijl de overigen nog met garnalenvisschen volhouden, vooral voor de markten te Hull en Grimsby. Door elkander valt er dit jaar niet te roemen. Doorgaans was de vangst niet ruim, en de prijs niet hoog. Brieven uit Zeeuwsch-Vhanderen. LI. Geachte Redacteur! Eerst kippen en konijnen, dan varkens en eindelijk koeien werden in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen door dieven mee genomen, en de grenzen overgebracht. Meest tijds kan men de daders dier soms stoute dieverijen niet opsporen. Dikwijls is geklaagd over gebrek aan politiemacht. Zelfs is dezer dagen een noodkreet geslaakt, en een smeek schrift tot de regeering gericht om uitbreidiog van politie. Wij zijn gewoon, in ons afgelegen oord, aan een stiefmoederlijke bejegening, dus we zullen nog maar eenigen tijd op eigen waakzaamheid, op eigen hulp moeten steunen. Bij het festival te Vlissingen, de vorige maand, moest onze bevolking natuurlijk gebruik maken van de provinciale booten. Vijf muziekkorpsen namen aan dat muziek feest deel. Niettegenstaande in verschillende bladen stemmen opgegaan zijn, om 's avonds een extra-boot te doen varen, en hoewel de direc tie van de bootdienst vooraf berekenen kon, dat teleurstelling door gemis aan passagiers onmogelijk was, bleef zij doof voor de belaDgen der Zeeuwsch-Vlamingen. Eén der gezelschappen huurde daarom een sleepboot; het publiek bleef dan ook kleiner in aantal, omdat men slechts een klein deel van het feest kon bijwonen. Men moet ook niet denken, dat de boot zooveel uren per dag in de vaart is. Van Breskens naar Vlissingen, een afstand van 20 minuten, of omgekeerd, kan men zesmaal varen in den zomer, wat veel te weinig is voor zoo'n kort traject, omdat onder de zes afvaarturen de helft doelloos zijn voor het reizend publiek, daar rekening gehouden moet worden met vertrek en aankomst van treinen aan het station te Vlissingen. Op de dertigduizend reizigers, die jaarlijks de Schelde heen en weer oversteken, zijn honderden gedupeerd. Al tweemaal van de drie reizen in dit jaar, dat ik mot de vieruur-boot overvoer, vertrok de trein uit Vlissingen vóór ik aan wal stapte. Of het ook een onbehagelijk wachten is van 5 uur tot half 8, en dat ver verwijderd van het centrum der stad, als men niet zonder bagage of te jeugdig gezelschap is! Er valt nog veel te verboteren, en helaas! de conservatievo geest dringt in Zeeland dieper door. De dienst van en naar Terneuzon is eveneens, en vooral in den zomertijd, voor veel uitbreiding vatbaar. Ook hier varen jaarlijks ongeveer dertig duizend reizigers vice versa. Totaal zijn door de prov. booten 133 duizend personen vervoerd naar de ver schillende aanlegplaatsen, en dit aantal kon grooter zijn. Des Zondags houden onze bewoners van uitspanning, en dan is de dienst al heel rgerlijk. Maar waarom worden met kermissen of andere feestelijke gelegenheden geen extra- reizen gedaan Waarom worden af en toe geen rechtstreeksche goedkoope tochten ge maakt tusschen Westelijk- en Oostelijk deel? Maar 't is waar ook. Nu is het tekort op dezen bootdienst al begroot op 11 duizend 720 gulden. Ink. f 92590, uitg. f 104310, en wat zou dat worden bij invoering van allerlei nieuwigheden. Cijfers zijn zeer leerrijk. Sommigen vergeten echter wel eens, dat de statistiek, al is zjj nog betrouwbaar, niet alijd zuivere toestanden weergeeft. Zoo lazen wij in dit blad verbazend groote getallen van schoolverzuim te Stavenisse en St.-Philipsland. Dienen die hooge cijfers om aan te duiden, dat de leerplichtwet niet bevorderlijk werkt tot getrouw schoolbezoek, dan zou men haast zeggen, dat vele Tholenaars onbegrijpelijk ijveren tegen een nuttige en noodzakelijke invoering dier wet. Doch zoolang onder die cijfers verzuimen opgenomen zijn van leerlingen, die niet meer leerplichtig zijn en van hen, die verlof hebben of ODgesteld zijn, dan zeggen die getallen ons niemendal. Met belangstelling hebben wij de ver schillende uitiDgen der Schouwen-Duivelandsche onderwijzers gevolgd in zake al of niet wijziging der wet. In 't voorstel »om kinderen, die boven den 1 O-jarigen leeftijd zijn, een langduriger verlof dan 6 weken in den zomer tijd toe te staan", zien wij geen moorderatie, maar wel een moderatie der wet. Als al die jonge menschjes gebezigd moesten worden om arbeid te verrichten of koeien te hoeden, dan zouden de bestrijders zeer zeker mijn instemming verwerven. Maar hoevelen hunner zouden aan 't werk gezet kunnen worden? Slechts een klein deel van hen, althans in deze grensstreek, en het grootste deel van Duiveland. Wat is het geval? Elk arbeider of werkman, die een gezin met kinderen bezit, en die van zijn dagloon het gansche gezin niet kan onderhouden, wil zijn weder helft naar den akker zien, om zijn inkomsten belangrijk te zien stijgen. Ectplicht gaat vóór schoolplicht, en zoolaDg de hedendaagsche toestanden ten platten lande ongewijzigd blijven, komt men verder met een stipte naleving van een dragelijke wet, dan met een onregelmatig werkende harde wet, die in te vele gevallen onuitvoerbaar is. Nu dwingt de barde noodzakelijkheid, zelfs dikwijls armoede, om een der kinderen thuis te houden, opdat de vrouw des huizes de f 300 jaarlijksch inkomen van haar man wat verbeteren zou. Een kwart eeuw geleden waren in Schouwen en Duiveland scholen met hoofden van f 600 traotement, vertelde dezer dagen mijn buurman, die ook schoolmeester is en van een minimum geproefd heeft, en die ook wel eens minder weelderige dagen kende. Die man zei me»in mijn omgeving heerscht geen armoede, en om ze te voorkomen staat bij de grootste helft van mijn verzuimers armoede als reden aangewezen". Toch, zoo ging hij voort, heeft het ergerlijk school verzuim plaats moeten maken voor oen zeer miniem verzuim, dat tot één vervolging (een veroordeeling) geleid heeft. Overbodige en noodelooze terechtzittingen worden daarmede voorkomen, is niet alleen de meening van mijn buurman, maar ook van ZEELANUICU8. (Van onzen correspondent). Van het Keizerpaar en zijn gasten. Van gezondheidskolonies, vacantiereizigers en thuisblijvende dienstboden. Beelijn, 10 Juli 1902 Na afloop van de internationale zeilwed strijden in Kiel, de zoogenaamde Kieler Woche, is keizer Wilhelm een paar dagen geleden aan boord van zijn statig, blinkend wit geschilderd stoomjacht «Hohenzollern" in zee gestoken om zijn «vacantie-reis" naar de Noorsche wateren te aanvaarden. Evenals de snelvarende Hamburger en Bremer Lloydbooten kan de //Hohenzollern" in tijden van gevaar als oorlogsbodem dienst doen. Door de medewerking van den keizer, die een hartstochtelijk zeeman is, is de jaarlijks in Kiel te houden Kieler Woche in de sports- wereld langzamerhand een evenement van groote beteekenis geworden. Gedurende den loop der wedstrijden, waarin dit jaar niet alleen de eerste Duilsche zeiljachtenmaar ook Amerikaansche Engelsche Fransche Zweedsche jachten uitkwamen, houdt het keizerlijk echtpaar steeds verblijf op het stoom jacht //Hohenzollern" nu eens in de Kieler, dan weer in de Eckernfürder Bocht. De voor liefde van den keizer voor de watersport heeft aanstekelijk gewerkt op de keizerin, die reeds verscheidene jaren gedurende de Kieler Wocne haar zeiljacht //Iduna" laat starten, dikwijls in concurrentie met de //Meteor" van den keizer. In de sportkringen was ditmaal bijzonder veel belangstelling voor de wedstrijden, daar het nieuwe Amerikaansche zeiljacht van den keizer, dat eveneens //Meteor" gedoopt was, voor het eerst zou uitkomen. Zooals men zich herinneren zal, had naar aanleiding van den doop van dit jacht door de dochter van president Roosevelt het merkwaardige oflicieuse //vlieg"-bezoek plaats van prins Hendrik aan het Amerikaansche volk, dat niet zonder invloed is gebleven op de betrekkingen tusschen de beide groote concurreerende rijken. Dat het duurste en kostbaarste daarom nog lang niet altijd het beste is, heeft de keizer gedurende de afgeloopen wedstrijden moeten ondervinden. Zijn nieuw jacht, dat door de eerste scheeps bouwmeesters op dit gebied werd gebouwd, en een enorme som gekost heeft, moest het in de groote nummers afleggen tegen de concurrenten, en kwam pas als tweede of derde door het z/Ziel". Op zijn verschillende vermoeiende reizen door het rijk wordt de keizer meestal door zijn echtgenoote vergezeld, die even gehard en onvermoeid is als hij zelf. Aan de jaar- lijksche Noorsche reis neemt zij echter geen deel. Toen de kinderen nog klein waren, werden gewoonlijk gedurende de afwezigheid van den keizer eenige weken op Wilhelmshühe bij Kassei doorgebracht. Langzamerhand zijn alle zoons //uitgevlogen", alleen het jongste prinsje en het eenige meisje blijven voorloopig nog onder hare hoede. Heel lang zal het niet meer duren, of het kereltje betrekt ook het gymnasium in Plön in Holstein, waar alle prinsen hunne opleiding hebben genoten. Omtrent het onge veer 9-jarige prinsesje Victoria Luise, dat sprekend op haar moeder gelijkt, gingen telkens in het publiek de zonderlingste geruchten. Er werd beweerd, dat het achterlijk is, en een spraakgebrek heeft. In werkelijkheid is het meiske volkomen normaal en vroolijk als andere kinderen van haar leeftijd. Het zal met deze geruchten wel gegaan zijn als vorig jaar met de zonderlinge geruchten omtrent ons hof. De groote //men' hoorde zelden iets omtrent het eenige dochtertje van den keizer. Wellicht werd uit deze toevallige omstandig heid door den een of ander de gevolgtrekking gemaakt, dat het kind ziekelijk moeBt zijn. Het tegenover derden geopperde //vermoeden" werd dan door deze aTs een vaststaand «feit" verder gecolporteerd. Zoo komen de praatjes in de wereld. (Op 't oogenblik amuseeren zich de twee jongsten kostelijk op het landgoed Kadinen bij Elbing aan de Oostzee, dat door den vorigen eigenaar aan den keizer werd vermaakt, met een span ponnies, een geschenk van den sultan aan het prinsesje, terwijl hun moeder met hare drie oudste jongens, die op den kroonprins volgen, aan boord van haar zeiljacht «iduna" in de Oostzee kruistochten maakt. Gedurende de vacantie-weken aan de Noorsche kusten wordt aan boord van de «Hohenzollern" alle noodelooze etikette vermeden. Meestal is het reisgezelschap niet groot, eenige intieme «Duz"-vrienden van den keizer uit diens jeugd en studententijd, enkele hooge ambtenaren en officieren en de zeeschilders Salzmann of Hans

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2