Donderdag 17 Juli 1902. (Z i e r i It z e e s o li e Cour an t). Schutterij. BEKENDMAKING. HIEUWSTIJPmGEH. Uit Stad sa Provincis. ZIGRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7718 DlreoteUTi A. «T- DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiesvan 13 regelt 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FjtaNKFX, Meelstraat 386, Zierikzee. Aangifte tot plaatsing van Meisjes, na de Zomer-vacantie op de School 1>, gelieve men te doen op Zaterdag den 1» Juli a.s.des middags tusschen 12 en 2 uur, bij het Hoofd dier School, Mej. T. VISSER. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. DE VRIEZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de twoe«lo as i tt in g tot onderzoek van de reclames voor de Schutterij zal gehouden worden op Maantlug; <lon 21 Juli e.k., des namiddags te T uur-, ten Raadhuize. Zierikzee, den 14 Juli 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. Blijkens een staat, uitgegeven door het Red Cross Identity Depót, zijn de totale verliezen van Boerenzijde gedurende den oorlog geleden3700 gedood of overleden tengevolge van bekomen wonden en 32,000 krijgsgevangenen, waarvan 700 stierven. Een brief vit Pretoria. Aan het Handelsblad is ter beschikking gesteld een belangwekkende brief, den 12den Juni uit Prctorii gezonden. Aan dien brief is het volgende ontleend «De vrede is daar, zoo zegt men, maar niet die vrede, helaas, welke zoo menigeen graag had gezien. De commando's komen zoo successievelijk in. Het is een wonderlijk gezicht, dio menschen te zien inkomen. Zij dwingen medelijden en tegelijkertijd respect af, want wat zij bobben gedaan is bijna boveomenschehjk. En vooral de laatste maanden hebben zij het zwaar gehad. Hun kleeding en schoeisel zijn allertreurigst; wat zij aan hebben, hebben zij alles zelf in 't veld gemaakt. De meesten hebben een broek en een jas aan, gemaakt van bokkiesvel. De bokkies zelf geschoten en het vel op Boerenmanier gelooid. Sluyter heeft reeds een heele verzameling en zal deze naar Holland zenden voor het museum. Strooien hoeden gemaakt van gras op het veld, vorken gemaakt van telegraafdraad, kommen gesneden uit hoorn, alsook een pijp daarvan gemaakt. »A1 die menschen krijgen, gelukkig, van het Ned. Bjjstandsfonds een nieuw pak kleeren, ondergoed, sokken, schoenen, enz. Dit is een groote hulp in deze tijden. «Als men hoort wat deze menschen door staan hebben, dat is verschrikkelijk. De Boeren, die tegen hen vochten, en voornamelijk de Kaffers schijnen den doorslag gegeven te hebben, dat voor hen de toestand onhoudbaar werd. Enfin, in détails kan ik niet treden. U heeft waarschijnlijk gehoord dat Frits Goldmann met nog vijf-en-vijftig anderen door Kaffers zijn omgebracht. Hij, de broer van Besaansden timmermaneen broer van Mooijan, die vroeger werkzaam was bij de Vrijheid-Dundee-lyn, en nog een, wiens naam ik vergeten ben, zijn de Hollanders, die erbij waren. «Laat toch de menschen die hier vroeger geweest zijn, niet denken dat zij ongeveer dezelfde toestanden zullen terugvinden en daardoor maar weer hals over kop op goed geluk terugkomen. Laten zij zich eerst op d© hoogte stellen, want anders zie ik hier veel armoede komen onder hen. Bezigheid is nog even slecht, er gaat niets om". Pretoria, 15 Juli. Overal ziju de bewijzen merkbaar van een reactie op het gevool van verlichting na de staking der vijandelijkheden. Er komeD teekenen van oneenigheid. De vroegere nationale verkennors, die waren samengesteld uit Boeren, welke zich hadden overgegeven, zijn het voorwerp van bitteren haat en vervolging bij de burgers, die tot het einde hebben doorgevochten en men zegt zelfs, dat er nationale verkenners zijn dood geschoten. De afkeer is zoo sterk, dat de burgers groene cocardes dragen om zich te onderscheiden van de nationale verkenners en van de Boeren, die tijdens den oorlog den eed van getrouwheid hebben afgelegd. De Boeren toonen geen kenteekenen, dat zij hun -nationaliteit prijsgeven en Transvaalsche en Vrijstaatsche onderacheidingeteekenen worden alom gedragen. Eenige leiders brengen de burgers onder 't oog, dat hun nationaliteit niet verloren is als maar de goede middelen worden aangewend om haar te bewaren. Vele burgers zeggen, dat zij tot overgave geooopt werden door onware omschrijvingen van do vrodes-voorwaarden, die niet te recht vaardigen waren. In vele gevallen beschuldigen de burgers huu leiders van kwade trouw. In een geval gave vele Boeren zich over na een rede van hun leider, die nu zegt, dat mei hem niet goed begrepen heeft en dat hij niet heeft aangeraden zich over te geven. Iu I rans vaal zijn de moeilijkheden grooter dan in Oranje-Vrijstaat. Engeland. In Ierland zijn de uitzettingen van pachters thans weder in vollen gang. In het district Roscommon laat Lord De Freyne eiken dag niet-betalende pachters met huone gezinnen uit hunne hoeven zetten. De pachters hebben tevergeefs beproefd uitstel of vermindering van pacht te verkrijgen. De bond van Iersche landeigenaren voor het meerendeel in Eogeland woonachtigwil niets toegeven en de ambtenaren van het gerecht hebben bij honderden uitzettings decreten ten uitvoer te leggen. De veie daartoe vereischte politiebeambten komen voor het meerendeel uit Dublinwant in het Westen van Ierland zou bezwaarlijk een agent voor het werk te vinden zijn. Londen, 15 Juli. De Koning heeft het Buckingham paleis om II uur in een ambulancewagen verlaten, met bestemming naar het Victoria Station, van waar de trein om half twaalf naar Portsmouth vertrok. De Koning is hedeunamiddag om 2 ure te Portsmouth aangekomen en heeft zich ingescheept op het Koninklijk jacht. Ilij bevond zich zeer weL Uit Australië komen nu bijzonderheden over de droogte, die daar begin Juni heeft geheerscht. Nooitheet het daarin heeft een droogte sedert de kolonisatie van dit werelddeel het binnenland zóó verschroeid. Sir William Mc. Millao, vroeger thesaurier van Nieuw-Zuid- Wales, schat de aangerichte schade on 130,000,000 pd. st. Van de GO,000,000 schapen, die vroeger in Nieuw-Zuid-Wales graasden, zijn er nog slechts 33.000,000 over en ook die worden met vernietiging bedreigd. In het Westen der kolonie is een vrucht baar en bloeiend gebied in een uitgestrekte woestenij herschapen. Ook Queensland heeft zwaar geleden. Spanje. De minister van binnenlandsche zaken Moret, heeft nu in do kabinetsraad meegedeeld dat er in SpaDje, behalve 40,000 nonnen en' 11,800 monniken, nog 1200 Jezuïeten en 4000 andere monoiken zijn, die zich met het onderwijs bezighouden, dus in 't geheel 57000 ordebroeders volgens de regeering een heel matig getal. Rusland. Wat het lot zal zijn van den Russischen kolonel Grimm die wegens landverraad (het verkoopen van militaire documenten) tot dwangarbeid is veroordeeld, wordt door den Moskauschon berichtgever van the Morning Leader beschreven. Tien jaren moot hij als handlanger werken in de goudmijn van Sakalien en gedurende de eerste twee jaren in ketenen. Dag en nacht, zoowel onder het werken als in de uren van rust, zal hij met de voeten aan oen zwaren ijzeren staaf geketend zgn. De ketenen zullen hem om de enkels zijn geklonken en I zij worden niet afgenomen dan in geval van ziekte, op last van den geneesheer. I Grimm zal behooren tot de categorie der «zeer ernstige misdadigers", die het zwaarste werk moeten doen. De opzichters en inspec teurs van Sakalien zjjn berucht wegens hun ruwheid en wreedheid. Op ontvluchten is weinig kansdaar de ruwe bewoners der streek, de Aïoos, eene hooge belooning ont vangen voor iederen gevluchten dwangarbeider dien zij terugbrengen. Als Grimm het tien jaren uithoudt in die »hel van Sakalien", zooals men het noemt, zal hij zijn verdere leven in gevangenschap moeten slijten in een Siberisch dorp, waar hij van alle gemeenschap met de buitenwereld is buitengesloten. Verreweg de meeste veroordeelden geven de voorkeur aan een doodvonnis boven 5 jaren dwangarbeid in Sakalien. Het is dus ook geen wonder dat Grimm bij het vernemen van zijn vonnis verzocht heeft liever ter dood te worden veroordeeld. St.-Petersburg. 13 Juli. De konipg van Italië is hedeunamiddag om halfvyf te Peter hof aangekomen en werd aan het station, dat rijk versierd was in de Italiaansche en de Russische kleuren, ontvangen door don czaar, die hem de aanwezige grootvorsten on do autoriteiten voorstelde. Na de inspectie van de eerewacht, begaven de czaar en zijn gast zich met hun gevolg naar het paleis en na een kort oogenblik van rust ging de koning de czarina begroeten. Daarna vond een gala diner plaats, waaraan alle aanwezige vorste lijke personen deelnamen. Frankrijk. Het nationale feest is Zondag in Frankrijk uitstekend geslaagd, hoewel het zeer warm was. Alles verliep in de beste orde parade, kleine manifestaties voor de beelden van Straatsburg, Gambetta en Jeanne d'Arc, vuur werk, enzterwijl danspartijen in de open lucht den dag besloten. Te Parys is alweder een financieel schandaal ontdekt. Het bestunr van eene mijn-maatschappij moet zich ongeoorloofde voor- deelen ten bedrage van 7 millioon francs hebben verschaft door het oprichten van een tweede, geheel denkbeeldige mijn-maatschappij. Het gerecht doet onderzoek. BelgiS. Brussel, 15 Juli. Volgens een telegram uit Spa is de toestand der Koningin verergerd. H. M. moest heden een gedeelte der feesten medemaken, doch deze zijn op het laatste oogenblik afbesteld. De muziek moe' bij het gaan langs de Vorstelijke woning zwijgen. Antwerpen, 15 Juli. Het Nederlandsche pantserschip «Evertsen" kwam heden negen uur alhier aan. Het schip werd begroet door artilleriesalvo'* dor forten. De civiele, militaire en marine autoriteiten en een dichte menigte waren bij de aankomst aanwezig. By het binnenvaren dor haven speelde een militair muziekkorps het Nederlandsche volks lied. Gedurende 4 dagen zullen recepties en feesten plaats hebben ter eere van de officieren en de bemanning van de «Evertsen". Dr. Kuyper bezoekt thans de aard- rykskundige tentoonstelling te Antwerpen en tegelijkertijd zal het comité der tentoonstelling de officieren van het Hollandsche pantserschip «Evertsen" ontvangen, dat deze haven is binnengeloopen. Men weet, dat de Neder landsche regeering en H. M. de Koningin persoonlijk veel hebben bygedragen aan het welslagen van deze tentoonstelling. Zaterdag-voormiddag is in de buurt van Turnhout een gedeelte van de dynamiet- fabriek van Baelen-Wezel in de lucht gevlogen. In de kardoezen makery waren drie meisjes aan den arbeid. Op het oogenblik, dat de opzichter dit gebouw binnentrad, is het door een onbekende oorzaak gesprongen. De slag was verschrikkelijk en werd tot op zeer grooten afstand gehoord. Van de kardoezen- makerij blijft cr niets meer over dan een puinhoop. De drie meisjes en de opzichter zyn gedood. Verdere persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. De materieele schade is zeer aanzienlyk. Volgens nader bericht ontploften 30 kilo's dynamiet. Men onderstelt, maar meer dan een onderstelling is het niet, dat de gedoode meisjes een kistje met dynamiet lieten vallen tijdens het overbrengen daarvan naar een ander vertrek. De opzichter was gehuwd en vader van vier kinderen. Nederl«n<fa Leeuwarden, 15 Juli. Alhier kwam gisterenavond de 40-jarige slagersknecht Pier Westerhuis om 11 uur van de kermis dronken thuis. Een kwartier later kwam hij buiten en vertelde aan de buren, dat zijne vrouw plotseling was overleden. Men vond het lijk der vrouw op den grond, vermoedelijk overleden aan de gevolgen van slagen, haar op het hoofd toegebracht. De man is in hechtenis genomende justitie doet onderzoek. Zes jonge kinderen zyn tijdelijk by de buren opgenomen. Amsterdam, 14 Juli. Zooals bekend is, was in den laatsten tijd een hevige beweging onder de bakkersgezellen en broodbezorgers (gewoonlijk nog al van dtoge natuur). Doch men eischte hooger loon en dan is alles in beweging, ook vooral door de vrouwelijke medewerking. Zondagmorgen hebben dan de bakkers gezellen en broodbezorgers eene langdurige vergadering gehouden, ter bespreking van de vraag»of eene werkbtaking kans zou geven op hooger loon?" Het stakings-comité bad bekend gemaakt, dat de staking alleen dan zou plaats hebben, als tenminste 1000 man daartoe besloten. Daar de vergadering slechts door 877 man werd bijgewoond, werd besloten thans van eene werkstaking af te zien en een gunstiger tijdstip af te wachten. 15 Juli. Een kind van vier ja9r, een meisje, is Zondag op klaarlichten dag 0Dt- voerd uit een woning in de Vrolikstraat alhier. Het kind, dat by de bewoonster van het huis was uitbesteed, lag rustig in een achter kamer to slapen, toen plotseling vier mannen een groote glasruit aan den voorkant ver brijzelden en door de opening naar binnen drongen. Den boel omverwerpend, zijn zij naar achteren geloopen en hebben, vóórdat hot dienstmoiHje, dat op het kind paste, het kon verhinderen, het kind meegenomen. Blijkbaar tot toelichting van de zaak voegt het politierapport aan het bovenstaande toe, dat de ouders van het ontvoerde kind gescheiden leven en dat de man het aan de bewoonster der Vrolikstraat ter verzorging had gegeven. De onderstelling, dat het dan de vrouw is geweest, die het heeft laten «schaken", ligt dientengevolge voor de hand. Utrecht, 14 Juli. De echtelieden S. in de Ekerenspoort alhier hebben door een noodlottig toeval hun liefste kind verloren. Terwijl namelijk de moeder even in de buurt een boodschap ging doen, droeg zij do zorg voor de drie jongere kinderen twee meisjes van 8 en 3 en een jongetje van anderhalf jaar aan haar 11-jarig dochtertje op. Tijdens de afwezigheid der moeder word het jongste kind echter zoo lastig, dat het dc aandacht der oudere zuster geheel in beslag nam. zoodat deze dan ook niet be merkte, dat haar jongstf zusje bij een groote, met chloorwater gevulde waschkuip zat te spelen. OpeeDs hoorde zy echter aDgstig schreeuwen en zag bijna op hetzelfde oogen blik, dat het jongste zusje voorover in de kuip was gevallen en door bet andere daaruit werd gehaald. Hoewel dadelijk van alle zijden hulp kwam opdagen en weldra ook een geneeskundige verscheeD, die nog geruimen tijd beproefde de levensgeesten weder op te wekken, kon ten slotte toch slechts de dood worden ge constateerd. Rotterdam, 14 Juli. Bij de hier plaats gehad hebbende verkiezing van vier leden in den gemeenteraad zijn gekozen de heeren J. E. v. d. Graaf (a.-r.), dr. E. van Rycke- vorsel (1.), F. J. C. J. van Beers (r.-c.) en J. Ferarea Jr. (1.). De justitie alhier is weder een bende fiesschentrekkers op het spoor, voornamelijk leden van een bekend komplot, waarvan er verleden jaar een paar veroordeeld werden tot 3 jaar en langer, wegens oplichting van een fabrikant te Weenen. Twee hunner werden toen vrijgelaten, doch bleven hun praktijken voortzetten. Er kwamen thans weder klachten in van buitenlandsche firma's, die de dupe waren gewordon van de fiesschen trekkers te Rotterdam. In den loop dezer week hadden een drietal gerechtelijke huiszoekingen te Fyenoord plaats en werden goederen in beslag genomen. De bekende Vermaas, thans wonende aan de Rosestraat, werd tydens de huiszoeking gearresteerd en overgebracht naar het huis van bewaring. Een uitgebreide instructie is opgezet en wordt geleid door den rechter-commissaris mr. J. W. Mulder. De justitie heeft een huiszoeking gedaan bij een spoorwegbeambte der staatsspoorwegen, B. M. M. genaamd en wonende in de Gouverne- streat. In zijne woning werden een aantal strandschoenen, kleedingstukken enz. gevonden, vermoedelijk afkomstig van diefstal uit een spoor weg waggon en bestemd voor Scheveningen. Een aantal goederen werden in beslag genomen en de spoorwegbeambte gevankelijk naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een bootwerker alhier, J. M. van V. genaamd en wonende in de Zwartepaarden- straat, die de vorige week onwillig was om als getu'ge in een strafzaak te verschijnen, is deze week door een deurwaarder en eenige politie-agenten van zijn bed gelicht en met den politiewagen naar het gerechtegebouw overgebracht. De Belgische bladen maken gewag van een diefstal van diamanten tot een bedrag van f 50,000 ten Dadeele van een bandelaar in diamanten uit Rotterdam. De diefstal zou gepleegd zyn in den trein op de Hollandsch- Belgische grens, met name by gelegenheid van het onderzoek der douane te Esechen, waarvan een handige schurk gebruik moet hebben gemaakt om er met een kistje edel gesteenten ter waarde van f 50,000 van door to gaan. Het parket van Antwerpen is, in samenwerking met de Hollandsche justitie, ijverig in de weer, om den misdadiger en het gestolene op te sporen. Dordrecht, 14 Juli. Omtrent het ongeluk met de sleepboot «Hermine" verhaalt een ooggetuige nog het volgende: «Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur hoordi men plotseling twee hevige knallen en zag men uit de rivier een zuil van vuur, vermengd met rook en stoom, opstijgen uit de «Hermine", eene stadssleepboot, welke op pl. m. 50 meter van den wal gereed lag, om op bevel van den loods, de zeeboot «Schneppe", geladen met hout, door de brug te sleepen. »Men za[ de pijp met de vuurmassa do lucht in vliegen en de boot uit het water op lichten doch toen de rook was opgestege was niets meer van de boot te vinden d; a alleen wat dry vend w thout. «De ketel der boo». was gesprongen en de I stukken waren tet on 150 meter afstand weg geslingerd deze we. .en zoowel op den Zwijn- drechtschen als op den Dordtschen wal ge- vonden. «Een deel der machine, 30 kilogram zwaar, werd op 100 meter afatanda geworpen, door het dak van de ijzergieterij dor firma Penn en Bauduin, aan den 's-Gravendeelschen dijk, waar het onder de werklieden aldaar geluk- kig niemand trof. Stukken van ketelplaten werden diep in den dijk geslagen. Een gedeelte der machine, de zoogenaamde «veiligheid", werd aan boord van de zoeboot «Schneppe" zoo diep in het wand gedreven, dat stoom moest worden aangewend om het er uit te verwijderen. «Het onderste deel van don ronden ketel was bijna in zyn geheel op den wal geslin gerd en lag als een plaat achter de aspbalt- j fabriek der firma Rodenburg, op meer dan 100 meter afstand, j «Het uit elkander spattende vuur over- zengde nog de zeilen van een tjalk, welke in den omtrek lóg. Aan boord van de «Schneppe" kregen eenige personen brand- I wonden. «De zwaar gewonde machinist, dien men zag dry ven, werd met een boei van do «Schneppe" gered en zoo spoedig mogelijk per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. «Toen de vrouw van den verongelukten kapiteindie in gezegende omstandigheden 1 verkeert, de noodlottige tijding vernam, ge raakte zy buiten kennis en moest genees kundige hulp worden ingeroepen". De machinist der Zaterdag by Dordrecht I in de lucht gevlogen stoomboot «Hermine" gaat goed vooruit, zoodat or hoop is, dat hij spoedig naar zyn woning zal kunnen worden vervoerd. Rozendaal, 14 Juli. Even buiten deze gemeente is gisterenavond de 17-jarige A. Evers, j die nog vóór de stoomtram wilde overloopen, j door deze gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat hij zoo ernstig werd verwond, dat hij hedenmorgen is overleden. Zierikzee, IC Juli. Het was van ochtend in de vroegte een ongewone drukte in de straten, die naar de tram leiden. Voor de leerlingen der hoogste klassen van de lagere school, zoowel openbare, als bizondere, was de door hen met vurig verlangen verbeidde dag aangebroken, waarop zy onder leiding van hun onderwijzeressen en onderwijzers een tram- en boottochtje naar Rotterdam zouden ondernemen. Één tegen tien zouden wij durven wedden, dat velen in het blijdi vooruitzicht vau den komenden dag 's nacbti sleehts half geslapen hebben, en dat do meeaten, het eerste, wat zy by hun opstaan van ochtend deden, was een blik uit het venster te werpen, teneinde te zien, hoe het met het weer stond. Nu, dat weór liet niets te wenscheu over. En met van vreugde stralende g richten, in hun Zondagspakjes gestoken, haastte zioh het opkomend geslacht,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1