Zaterdag 12 Juli 1902. 't goedkoopste adres, (Zj i e r i li z e e s c h. e Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz.y Veiling van Tiende-Vruchten. Onveiligheid Vaarwaters. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. ZIERIkZEESUHE NIEUWSBODE. O o u. r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANS. No. 7716. DirecteurA. «T. DE LOOZE. Redacteuren1 J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels T'ö cts. Elke reg^! meer 10 cts. Fottttrfint C lO.'i, »*>eng vatte prijzen a contant. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziïrikzpe brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de open- bare Veiling: dor Tiendo-Vrucliteu, aankomende deze gemeente, voor den jare en oogst van 1902 zal plaats hebben op Douclordajf den IT .Juli e.lc., des voormiddags te 10 uur, op het Raadhuis dezer gemeente. Zier'KZEE, den 10 Juli 4902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het volgende bericht t»r kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, te weten: Scliietoefeuingen to IJinuidou. Noordzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 8, 9, 10 en li Juli 1902 en zoo noodig op 12 en 14 Juli schietoefeningen gehouden worden van het fort te IJmuiden. De sector, welke tot op 4500 M. van het fort als onveilig moet worden aangemerkt, wordt aangege/en door het fort en de richtingen NNW.ZZW. ~v Een stoomboot zal, voor zoover mogeiijk, waarschuwen en desgewenscht aan kleinere (zeil) vaartuigen hulp ver- leenen om buiten dien sector te komen. Op de dagen waarop gevunrd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Scliietocfcningen van l»«t lort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeelmg als voren zullen schietoefeningen plaats hebben van het fort Pampus op 22, 23, 24 en 25 Juli 1902 en zoo noodig op 26 en 28 Juli. Deze schietoefeningen maken het gedeelte der zee in de richtingen Noord, door Oost, tot ZO., tot op een afstand van oDgeveer 4500 M. van het fort onveilig. Een stoomboot zal, voor zoover mogelijk, waarschuwen en desgewer.scht hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaar tuigen, om buiten bet onveilige gedeelte te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordtzal op het fort Pampus, de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Mui- derberg, een roode vlag waaien van minstens ééa uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Dicht is ontstoken. Muassluische Scheur. Nieuwe Rotterdamsche Waterweg. 4de District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen is het vroeger vermelde witte vaste licht met verduisteringen, op een dukdalf tegenover Maas sluis ontstoken. Ligging ongeveer: 51° 54' 46" Nb. en 0* 38' 36' Wl. Zierikzee, den 40 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Z. M. Edward VII, Koning van Engeland, is volgens de bulletins der doctoren en ook volgens de medische vakbladen, aan de beter hand, zoodat allo gevaar geweken schijnt, maar zjjn Minister, Lord Chamborlain, beeft zich op een rijtoertje, dat hij maakte, ernstig gekwetst, zoodat hij in het hospitaal moest opgenomen worden, waar hij op minder genoegelijke wijze zijn zes-en-zestigsten ver jaardag gevierd heeft. De blessuur blijkt niet gevaarlijk te zijn. Zelfs heeft hij volgens de laatste berichten, door zoonlief afgehaald, het hospitaal weer verlaten. Maar toch mag hij in de eerste paar weken nog niet werken. Wij gunnen den zoo braven man volstrekt geen kwaad, maar wij hadden toch liever gezien, dat het gevalletje, wanneer het toch gebeuren moest, niet nu, maar een jaartje vroeger had plaats gegrepen. Misschien had dit op den loop van zaken in Zuid-Afrika een voor de Boeren niet ongunstigen invloed Lord Methuen, de held van Tweebosch, is in gezelschap van duizend repatriëerende Engelsche soldaten, goed en wel te Southamp ton aangekomen. Lord Kitchener en generaal French worden er heden verwacht. Aan eerstgenoemde zal ingevolge raadsbesluit het eereburgerschap van Southampton worden aangeboden. Aan Roberts en Bullor viel dezelfde onderscheiding indertijd te beurt. Toch is dat besluit niet zonder verzet genomen. Twee gemeenteraadsleden stemden tegen. De ééne motiveerde zijn stem. Hij was van oordeel, dat iemand, die op zóó barbaarsche wijze den oorlog had gevoerd, een dergelijke eer onwaardig was. Wij voegen er aan toe, dat, wanneer er recht zou geschieden, de beul van Zuid-Afrika eerlijk den strop verdiend heeft. In het Lagerhuis deelde do Regeering mede, dat de voor bet Parlementsgebouw opgerichte reusachtige tribune neg niet zal worden afgebroken, omdat zij zou kunnen dienen voor het doel, waarmede zij werd gemaakt, namelijk om gelegenheid te geven den kroningsstoet te 2ien voorbijtrekken. Wanneer een feest, waarvoor maandenlang van te voren reeds zulke groote, kostbare toebereidselen gemaakt zijn, wordt uitgesteld, dan is er, dunkt ons, de aardigheid van af. 500.000 Londenscho armen zijn, door 80.000 dames en heeren bediend, op 's Konings kosten op een middagmaal onthaald geworden. Zeer onaangename incidenten moeten daarbij hebben plaats gegrepen. Verschillende spijzen namelijk waren duf. De monden der armen vonden begrijpelijkerwijze dat niet erg smakelijk. Luidruchtige, ruwe kritiek bleef niet achter wege. Over het algemeen was men over het diner, zooals het werd voorgezet, slecht te spreken. Men beschuldigde de bedienende dames en heeren de lekkere beetjes van te voren zelve te hebben opgopeuzcld, wat deze juist niet aangenaam vonden om te booreD. Ook waren er velen, die hunne manden hadden mede gebracht, waarin zij alles, wat zij maar te pakken konden krijgen, zorgvuldig wegbergden. Het ging er alles behalve ordelijk toe. De Engelsche RegeeriDg heeft zich tegen de schorsing der Grondwet in de Kaapkolonie verklaard. Voor de Rhodes-kliok en Sir Milner is dit een groote tegenvaller. Van die zijde was alles in hot work gesteld om het Britsche gouvernement te bewegen tot het nemen van het besluit de constitutie van de Kaapkolonie tijdelijk buiten werking te stellen. Men beoogde van die zijde, als de vlieger opging, de onderdrukking van het Boerengezinde element der bevolkiüg. Maar met den kunst- matigen wind, waarvan men hiervoor in den vorm van adressen en moties gebruik maakte, ging de vlieger niet op. Vermoedelijk is men in Downingstreet teruggedeinsd voor een maatregel, die aan de heerechende verbittering, die nu door den vrede langzamerhand begint te bekoelen, nieuw voedsel zou geven. Het Kaapsche Parlement is den 20sten van de volgende maand bijeengeroepen. Duitschland heeft, wat trouwens te voor zien was, het Drievoudig Verbond, vermoedelijk voor den tijd van tien jaren, weten hernieuwd te krijgen. Gelijk men weet, werd in 1879 door toedoen van den toenmaligen rijkskanselier, Von Bismarck, tusschen Oostenrijk en Duitsch land dit verbond gesloten. Later, in 1882, trad ook Italië toe, zoodat dit rijk der dritter im Bunde werd. Naar aanleiding van deze hernieuwing werd in do Fransche Kamer de Regeering geïnterpelleerd over de beteekenis van het Drievoudig Verbond voor de Fransche natie. Natuurlijk was die interpellatie besteld werk. Het komt namelijk in alle constitutioneele landen vaak voor, dat, wanneer een bewinds man iets opedijk verblaren wil, hij aan een Kamerlid in het geheim het verzoek doet tot hem een vraag te richten, die op het onder werp, waarover hij iets wil mededeelen, betrekking heeft. Het schijnt, dat ook hier in dit geval de Minister van Buitenlandsche Zaken, Delcassé, een afgevaardigde heeft aangezocht hem te interpelleeren. En de Minister, die natuurlijk met zijn antwoord gereed was, zeide, dat het verbond voor Frankrijk niets verontrustends had, wat geen nieuws is, daar het algemeen bekend is, dat het verbond een uitsluitend defensief karakter draagt. Men maakt in Parijs de gewone toe bereidselen om de innemiDg van de Baslille op aanstaanden Maandag, den 14den Juli, feestelijk te vieren. Op dien dag worden 100.000 francs aan de armen uitgedeeld, een groote wapenschouwing in de vlak to van Longchamps gehouden, wat een waar genot is voor elk Parijzenaar, en des avonds concerten en bals gegeven. Om op Duitschland nog even terug te komen, do Poolsche adel en de loden van den Provincialen Landdag van Posen hebben aan den Keizerlijken Hofmaarschalk doen weten, dat zij van de uitnoodiging om tegen woordig te zijn bij het bezoek, dat de Keizer in September aan Posen zal brengen, geen gebruik kunnen maken. De Keizer beeft n.l. in een redevoering to Mariënberg zich ouder gewoonte verpraat, en meer gezegd dan bij verantwoorden kan. Hij heeft namelijk de Polen, die toch ook tot do burgers van het rijk behooren, diep gegriefd, door over hen op minder vleiendo wijze to spreken. De Sultan van Turkije, Abdul Hamid, schijnt aan vervolgingswaanzin te lijden. Ziende in zijn tuin, waarin hij wandelde, een slavin, die hem aankeek, vermoedelijk uit nieuwsgierigheid, liet hij haar gehangen nemen. Het bleek, dat zjj behoorde tot den i harem van één zijner zoons. Hij beval nu ook zijn beide zonen in hechtenis te nemen, hen verdenkende van hem door die slavin te hebben willen vermoorden. Het vadertje wel. mEUWSTIJPIMGEH. Nederl*ntf. Leiden, 10 Juli. Alhier wordt sedert Maandagmiddag vermist de 14-jarige zoon van den hoofd-inspccleur van politie P. alhier. Dien middag was hij voor het laatst gezien door zijn broer en pchoolmakkers en aan deze bad hij gezegd, dat hij niet meer thuis kwam, omdat hij op de H. B. School niet was overgegaan. 10 Juli. De vermiste scholier Pronk heeft zich heden aaDgemeld bij het politie bureau in de Witte de Wittstraat. 's-Gravenhage, 10 Juli. De voor de Zeeuwen zoo vol herinnering zijnde buiten plaats «Zorgvliet", waar de bekende dichter Jacob Cats zijn laatste levensjaren sleet, en dat hij in zijne gedichten zoo menigmaal ter sprake bracht, is thans door de Groothertoge lijke erfgenamen verkocht voor 4| millioen gulden aan den heer Bignell van Scheveningen. Rotterdam, 9 Juli. Een groote, sterke kerel, bootwerker van beroep, woonachtig op een hofje aan den Goudschenrijweg alhier, mishandelde meermalen zijne vrouw, in ver gelijking van hem een heel klein menschje. Dat vrouwtje, de ruwe behandeling moede, kocht Maandag voor een dubbeltje vitriool en toen de man nu weder wilde gaan opspelen, wierp ze hem dat vocht naar het hoofd. Hij kreeg daardoor ernstige brandwonden aan zijn onderkaak. De gezagvoerder van het stoomschip «Potsdam", der Holland-Amerika-lijn, kapt. A. Potjer, dat den 29 Juni 1.1., komende van hier te New-York arriveerde, rapporteert het volgende In het midden van den Atlantischen Oceaan, des morgens om 8 uur, ontdekte de uitkijk een barkschip in zinkenden toestand, met de noodvlag in top en noodschoten lossende. Onmiddellijk werd een reddingsboot, onder commando van een der stuurlieden, overboord gebracht en daarmede met een vrij hooge zee koers gezet naar de bark. De schip breukelingen werden in de boot afgelaten en daar de bark in den koers van het vaarwater dreef en gevaar voor de scheepvaart op leverde, werd deze in brand gestoken. Het bleek een Noorsche bark te zijn, genaamd «Biskop Brun", komende van Limmerick (Ierland) en in ballast naar Canada. Reeds 6 dagen dreef de bark, die midden in den Oceaan lek gesprongen was, hulpeloos rond, en reeds hadden de opvarenden, ten getale van 11 man, alle hoop op redding opgegeven en zagen zij hun einde naderen, toen de «Potsdam" kwam opdagen. Hunne dankbaar heid laat zich licht begrijpen, toen zij zich op den wel uitgerusten mailstoomer bevonden. De belangstelling der passagiers in het Lt der schipbreukelingen was natuurlijk groot en dadelijk werd onder de le en 2e klasse- passagiers van de «Potsdam" eene collecte gehouden om de Noormannen bij aankomst te New-York van bet noodige te voorzien, welke collecte 150 pd. st. (f 1800) opbracht. Herhaaldelijk betuigde do kapitein van de «Biskop Brun" zijn groote dankbaarheid aan kapitein Poijer. Nieuw-Vossemeer, 10 Juli. Tot groot genoegen der talrijke kermisbezoekers te Steenbergen van hier en aangrenzende gemeenten bood de Rotterd. Stoomtramweg- Maatschappij BrouwershavenSteenbergen sedert het in exploitatie zijn, het publiek de gelegenheid om 's avonds rond 11 uro, na afloop der cafó-concerts, per extra-tram van Steenbergen naar Anna-Jacobapolder nog te kunnen vertrekken. Nu dit jaar Donderdag kon men van dio plcizierige gewoonte niet profiteeren, wijl er geen expres tram liep. Echter heeft de bevoegde autoriteit de aan gename toezegging gedaan, dat aanst. Zondag 13 Juli, 's avonds na afloop der uitvoering van het circus Roberti en het café-concert te Steenbergen door een extra-tram van Steen bergen naar St.-Philipsland kan gereisd worden. Alle amusement is dus nog niet verkeken. Zierikzee, 11 Juli. Wij ontvingen het verslag der Spaarbank van het Departement Zierikzee der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen", loopend over het dienstjaar 1901. In dit jaar werd ingelegd f 131.868,435 en uitbetaald f 299.820,345, zoodat meer werd uitbetaald dan iDgelegd f 167.951,91. Het aantal inleggers bedroeg op 31 December 1900 3123. In 1901 losten 602 hunne spaarboekjos af. Dat in verhouding tot vorige jaren een zoo groot aantal inleggers do Bank verliet, wordt aan de oprichting van een spaarkas door de alhier gevestigde Bijbank der Cei-trale Bank voor Landbouw en Nijver heid te Amsterdam, door heeren commissarissen toegeechreven, die tot hun genoegen bemerkten, dat eenigen dier inleggers weder tot hun Bank terugkeerden. In 1901 traden als inleggers toe 191, zoodat het aantal inleggers op 31 December 1901 bedroeg 2652. Het aantal inleggers kan naar de grootte van hun te goed worden verdeeld als volgt: Van een bedrag beneden f 1 45 van - ltotf 10 189 - 10 - 100 932 - 100 -1000 1339 boven -1000 147 2052 Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat de winst over 1901 f 5379,57 bedraagt. De bezittingen van de Bank bedragen f815209 95. Aan de 2652 inleggers was verschuldigd f 730584,535zoodat nu bij het reservefonds, dat op 31 December 1900 f 71462,105 bedrofg, gevoegd worden de winst over 1901 ad f 5379,57 en die wegens hoogere effecten- koersen ad f 7783,74dit thans bedraagt f 84025,41s. De rente der ingebrachte gelden bedraagt sedert 1 Januari 1894 drie percent. Woensdag maakten een zeventigtal schoolkinderen der laagste klassen in een vijftal rijtuigen onder leiding van hun onderwijzers een rijtoertje naar Burgh, Haamstede en Renesse, waar zij zich in de duinen vermeidden. Van den heer Van der Lek de Clercq hadden zij vergunning verkregen in het bosch te mogen wandelen. Hadden de kleinen over dag zeer gunstig wéér, des avonds, toen zij huiswaarts keerden, was het weer omgeslagen, wat jammer voor hen was. De kleinen hadden voor dit tochtje, waarop zij zich kostelijk amuseerden, een jaar lang gespaard. Programma van het op aanstaanden Zondagavond door het Harmonie-Gezelschap «Kunst en Eer" in den tuin der fjocieteit «Ons Genoegen" te geven 3de Zomer-Concert 1. Trompettes et Basses. Pas-redoublé, J. Painparê; 2. Ouverture. Pique Dame, Fr. v. Stippé; 3. La Babillarde. Morceau de Salon, R. Eilenberg4. Fantaisie-Ballet, L. Alonlagne; 5. Parade de la Garde, R. Eilenberg; 6. Humoristische Polka, R. Vollstedt; 7. L'Aurore. Valse, C. Fausl; 8. Grande fantaisie sur l'opéra Lackmé, Leo Delibes. Wij kunnen mededeelen, dat de door de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer alhier uitgeechrovene gewestelijke gymnastiekwedstrijd is bepaald op Zondag, den 27eten dezer maand. Blijkens de bij het bestuur van voornoimde vereeniging ingekomene berichton, zullen een negevtal turn verenigingen uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg aan dien wedstrijd deelnemen. Uit Bergen-op-Zoom zal een extra-boot op Zierikzee varen, die met de leden der turnvereeniging «Uitspanning door Inspanning" een drie- A vierhonderd pleizierreizigei s zal overbrengen. De wedstrijd, die door verschillende muziek korpsen, waaronder «Kunst en Eer" zal opgeluisterd worden, zal, wanneer de voor oefeningen op het Havenplein geëindigd zijn in Parklust worden gehouden. De bekende Vereeniging «Tot Nut en Genoegen" heeft tot het welslagen der aan den wedstrijd verbondene feesten baar medewerking toegezegd. Alhoewel 't programma nog niet definitief is vastgesteld, zoo kunnen wij toch reeds mededeelen, dat de turners, waarvan een doel per spoorboot on met de extra-boot uit Bergen-op-Zoom zal komen, en een deel per tram zal arriveeren, in Parklust offiiiëel door de besturen van «Vreemdelingenverkeer" en «Tot Nut en Genoegen" zullen ontvangen worden, alwaar hun dan tevens de eerewijn zal worden aangeboden. Hierop zullen zij in optocht en begeleid door de muziekkorpsen naar het Havenplein marchecren, alwaar een uitvoering zal gegeven worden. Van het Havenplein zullen de turners vervolgens naar Parklust optrekkeD, alwaar de wedstrijd zal zijn. Des middags zal in Parklust een inatinée gegeven worden. Met een schitterende illuminatie van Parklust, en met een concert zal de dag feestelijk besloten worden. Een geïllustreerde feestwijzer zal A 6 cent bij alle boekhandelaren hier ter stede ver krijgbaar worden gesteld. Bij de Provinciale Staten van Zeeland is ingekomen een adres van het tram comité BrouwershavenBurghsluis om subsidie in do kosten van aanleg en exploitatie van die tram. De geheele kosten van aanleg worden geraamd op f 475.500. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij wil de concessie overnemen en de exploitatie aanvaarden, mits f van dit bedrag of f317.000 wordt toegezegd door het rijk, de provincie en polders, reden waarom het comité aan de Provinciale Staten om een subsidie verzocht van f 130.030 in 20 jaren. Dit adres werd gesteld in handen van Godeputeerde Staten. Bij Kon. besluit is, o. a. als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan H. van Oosten Sr., kapitein der Belgische sleepboot «Louis Gutjahr", wegens de mat levensgevaar verleende redding aan een deel der bemanning van het schip «Karl Schrocrs", dat op 25 Maart j 1. met stormweer is ver ongelukt op de Ooster-Scheldevoorts de bronzen eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift aan H. van Oosten Jr., stuurmanH. Tubé, machinistJ. Martens, stoker en L. van Acker, matroos, allen behoorende tot de be manning van bovengenoemde sleepboot, wegens hunne verleende hulp bij dezelfde reddiDg. De modellen van oesterputten, welke thans op de Visscherij-Tentoonstelling te Katwijk aanwezig zijn en daartoe wel willend werden afgestaan door de beheerders van het Museum te Middelburg zijn reeds meermalen op tentoonstellingen aanwezig geweest. In 1880 werd, te Berlijn, op aansporing van den «Deutschen Fischerci-Verein" in het gebouw en op het terrein van het aldaar opgerichte Landbouw-Museum eene Inter nationale Visscherij-Tentoonstelling gehouden. In het verslag daarvan wordt o. m. gezegd, dat Nederland op het gebied van oesterteelt de beste vertooning maakte. Behalve alle voor de visscherij en kweekerij benoodigde im- plementon, van het geringste gebezigd wordende instrument tot do modellen der vaartuigen toe, waren er ook vijf keurige, in hout gesneden modellen van bestaande oesterputten te Tholen, Bergen-op-Zoom en Ierseke. Deze waren door de «Vereeniging van Oesterkweekers", te Bergen-op-Zoom, ingezonden, en op zoodanige grootte gemaakt, dat alles, tot zelfs de in de putten liggende pannen en oeBters toe, aan schouwelijk voorgesteld was. Zij trokken aldaar de aandacht van velen. Vermoedelijk zal dit tbans te Katwijk ook wel het geval zijn. Brouwershaven, 11 Juli. Naar aanleiding van een kustwachtbericht, dat er een schip op den Ooster aan den grond zat, vertrok gisteren morgen de alhier gestationeerde reddingboot van de Zuid- en Noord-IIollandsche Redding- Maatschappij naar de strandingsplaats, zoo ook eenige vaartuigen voor mogelijke adsistentie. De wind, die gedurende den dag en den afgeloopen nacht in hevigheid toenam, was oorzaak, dat gisterenmiddag alhier met de reddingbooten, w. o. die gestationeerd te Burghsluis, van de bemanning werden aan gebracht 11 man en dat later do kapitein met nog 2 man, aanvankelijk aan boord gebleven, met eigen boot het schip verlieten en te Scharendijke zijn aangekomen. Gisteren avond vertrokken beide reddingbootön weer naar de strandiogsplaqts voor de redding van de aan boord geblevenen, ook de sleepboot «Wodan" ging hedennacht daarheen. Het gestrande vaartuig is de Noorsche bark «llaudelslust" geladen met steenkolen, komende van Middlesborough en bestemd naar Las Palmas (Canarische eilanden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1