Dinsdag 8 Juli 1902. ■If J. DE GRAAF Cz., 't goedkoopste adres, Afsluiting gedeelte Zandweg. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad ea Provincie. ZIGRIKZEGSGHK (Z i e r i Is z e e s c li e NIEUWSBODE. C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7714. Directeur a. J. DE LOOZE. Redacteuren FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. KJECl^AMfGS. 16 regels TS cts. Elke regel meer lö cts. Pottitraat C iOH, streng vatte prijzen a contant. Aanbesteding van de levering der benoodigde Steen kelen ten behoeve van enkele gemeente- inrichtingen, voor het winter-seizoen van 1902/1903, op Maandag den 14 Juli e.k., 's middags 12 uur, ten Haadhuize. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 7ierikzee maken bekend, dat ten behoeve van het veranderen eener brug in den Zandweg, het gedeelte van dien weg, begrepen tusschen de beide deelen van den .Jaunisseweg, van den 14den tot en met den ÖHsten «Juli a.s. voor het verkeer met ry- en voertuigen en vee zal zijn afgesloten. Zier'Kzee, den 4 Juli 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen. Op het jongstgehoudeu Laud huishoudkundig Congres alhier heeft bovengenoemde Kamer, zoowel door de keuze van de voor onzen nationalen uitvoerhandel hoogst belangrijke vraagpunten, als door de eminente wijze, waarop dezo door haar afgevaardigden werden ingeleid, in hooge mate de algomeene aan dacht getrokken, zoodat wij aan onzo lezers, inzonderheid aan de landbouwers onder hen, geen ondionst meenen te bewijzen, wanneer wij hun een en ander omtrent genoemde Kamer mededeelen. Wij ontleenen die mededeelingen aan haar elfde jaarverslag, zijnde het verslag over 1901, dat ons door haar bekenden secretaris, den heer mr. W. Roosegaarde Bisschop, welwillend werd ter band gesteld. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen werd den 16den April 1891 op gericht. Ia art. 3 van haar statuten wordt haar doel omschreven. Dit art. luidt: «Het doel der vereeniging is het bevorderen «van de belangen van den handel, den land bouw en de nijverheid van Nederland, en «in het bizonder het bevorderen en uitbreiden «der handelsbetrekkingen tusschen Nederland «en de Nederlandsche koloniën eenerzijds en »het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië «en Ierland en de Britsche koloniën ander zijds, door alle gepaste en wettige middelen". Hieruit zien wij dus, dat de Yereeniging niet beoogt haar speciaal eigenbelang, maar zich voor oogen heeft gesteld het bevorderen en uitbreiden der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Engeland, dus als grondslag voor haar werkkring heeft gekozen een algemeen, zuiver nationaal belang, bij de richtige behartiging waarvan ons geheele volk als het ware betrokken is. Heeft de Londensche Kamer, gelijk wij uit haar optreden en wijze van werken veilig mogen aannemen, een juiste opvatting van baar schoone taak, dan is zij een zegen voor onzen landbouw en nijverheid, waarvan de producten door tusschenkomst van den handel naar de groote wereldmarkt te Londen geëxporteerd worden. En zal zij voldoening van baar voor 's lands welvaart hoogst nuttigen arbeid smaken, dan is het een eerste vereisebte, dat met de uit te voeren producten niet geknoeid worde, noch door de voort brengers, noch door de kooplieden. Trouwens deze beide moeten duidelijk begrijpen, dat de leveriog van onvervalschte, puike waar de hoofdvoorwaarde is om te voorkomen, dat de Londenscho markt voor hen gesloten wordt, hetzij dat de Engelsche Regeering den jnvoer belet of bezwaart, hetzij dat de Hol- landsche producten wegens hun inferieure kwaliteit, of om hun ten gevolge van ver- valscbing of vermenging minderwaardig gehalte in Engeland geen afnemers meer vinden. Dat het in dit opzicht verre van in den haak was, dat velen onzer ten koste van onzen oud- Hollandschen, soliden naam, zich schuldig maakten aan knoeierijen en vervalschiDgen, en zelfs aan het in Londen ter markt brengen van voor de gezondheid schadelijke producten, heeft men op het jongste Landhuishoudkundig Congres alhier uit de zeer pijnlijke, maar hoogst betrouwbare met cijfers gestaafde mededeelingen der afgevaardigden van de Londensche Kamer van Koophandel kunnen vernemen. Deze hebben door die mededeelingen, waardoor de vinger op een nationale wonde gelegd werd, zich jegens land en volk ver dienstelijk gemaakt. Art. 5 der statuten zegt: «Leden der Kamer kunnen zijn personen, «firma's, maatschappijen of vereenigingen, in «het Britsche rijk of elders gevestigd, die «belang hebben bij of belang stellen in de «ontwikkeling der handelsbelangen tusschen «Nederland en het Britsche rijk". Wanneer men de ledenlijst nagaat, dan zal men bespeuren, dat tot de Londensche Kamer van Koophandel zijn toegetreden niet alleen de voornaamste Nederlandsche kooplieden, industriëelen en maatschappijen van Londen, maar ook die uit het moederland, waarvan het aantal zelfs verreweg het grootste contingent der leden vormt. In de ledenlijst missen wij de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Ook vonden wij daarop niet één firma of vennootschap uit Schouweu-Duiveland. Het ledental bedraagt thans 284. De contributie is gesteld op f 12.60 per jaar. Leden, buiten Londen woonachtig, kunnen zich op algemeone vergaderingen bij schriftelijke machtiging door eon ander lid doen vertegen woordigen. Eere-voorzitter is de Nederlandsche gezant te Londen, Zijn Excellentie mr. K. W. P. F. Baron Gericke van Herwijnen, en eere-onder- voorzitter, de heer H. S. J. Maas, consul- generaal te Londen. Wie tot bovengenoemde Kamer van Koop handel te Londen wenscht toe treden of met haar relaties wenscht aan te knoopen, of van haar eenige inlichtingen begeert, richte zijn brieven aan het kantoor van genoemde Kamer, waarvan het adres is: Coleman Street, Londen E. C. Azië. De Daily Express heeft het volgende griezelige telegram uit Singapore ontvan gen Een vreeselijk lot heeft een leger van inlandsche soldaten in Sarawak getroffen, die waren uitgezonden tegen de koppen snellers, in het binnenland van Borneo. De expeditie, die uit 10.000 man bestond, werd in 700 booten de Batang Loepar-rivier opgezonden, in het zuiden van Sarawak. In den eersten nacht werden de manschappen in een van de achterste booten door cholera aangetast, die zich snel verspreidde, tot bijna alle manschappen waren aangetast. Het lijdt geen twijfel, dat zij het smerige rivierwater hadden gedronken, dat besmet was met cholera-kiemen. Op de vloot ontstond vreeselijke verwarring, maar do aanvoerder besloot toch verder de rivier op te gaan en niet terug te keeren. Den tweeden dag was de ravage van de cholera nog erger. Honderden manschappen lagen dood of stervende in de booten. Vele j booten konden, omdat de bemanning ziek 1 was, de vloot niet bijhouden en dreven terug, 1 stroomafwaarts. Iu den nacht van den derden dag waren er 300 dooden en dreven 50 booten onbeheerd weg. Toen besloot de aanvoerder terug te keeren, maar voor de terugtocht was volbracht, waren er 2000 man van de expeditie omgekomen. De oevers van de Batang Loepar-rivier waren bezaaid met doode en stervende soldaten. De Dajaks kwamen onderwijl uit hun schuilplaatsen en wierpen zich op de hulpelooze slachtoffers. De geheele rivier is besmet en de ziekte verbreidt zich stroomafwaarts. Zuid-Afrika* Botha, De Wet en De la Rey zijn 1 Juli van Durban naar Europa vertrokken en worden den 4en Augustus to Napels verwacht. De heer Krüger heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat de generaals den 8en Aug. te Utrecht hopen aan te komen. De speciale permitten ooi in un uit de steden in Transvaal te gaan zijn opgeheven, evenals verscheidene andere voorschriften. De spoorwegen zijn onder civiele controle geplaatst. Te Plymouth is Maandagmorgen aan gekomen het hospitaalschip «Dunera" met 22 officieren en 568 man uit Zuid-Afrika. De meeaten lijden aan typhus Te Plymouth werden 6 officieren en 198 man geland de rest ging naar Southampton. Amerika. Omtrent het weer en den oogst in Amerika, deelen wij het volgende mede Uit New-York wordt bericht, dat de hevige regens in de afgeloopen week groote schade hebben aangericht aan de tarwe- en koren velden. Het verlies wordt op ongeveer 7 millioen dollars geschat. Deskundigen beweren, dat, zoo er niet binnen enkele dagen warm droog weder komt, de schade onberekenbaar zal zijn. Het schijnt, dat in Kansas de schade het grootst is. Graanmenschen hebben be rekend, dat reeds 8 millioen bushels tarwe bedorven zijn v> r tegen woord igende eene waarde van 5 millioen dollars. De staat Obio berekent zijn schade aan tarwe en hooi toe gebracht op 500.000 dollars. Indiana heeft door de regens een nadeel geleden van 250 000 tot 500 000 dollars. In het Noord-Westen is de toestand kritiek, sedert 15 Maart heeft bet daar onophoudeljjk geregend. De tarwe is spichtig van aren, terwijl het koren zoozeer in groei is achter gebleven, dat men gelooft, dat slechts een vierde gedeelte kans heeft om rijp te worden. Op de graanmarkt to Chicago liep de graanprijs op tot 72.1 voor Juli, dit is de hoogste prys, die sedert tien jaar gemaakt is. Er heerschte dan ook groote opgewonden heid op de plaatselijke graanmarkten der vorige week. Er zijn weder eon paar liefdadigheids giften van millioenen te vermelden. Do onlangs overleden Amerikaansche millionnair Leonard Lewisohn vermaakte zijn geheele vermogen aan zijne kinderen, met de verklaring, dat hij het aan henzelven overliet, wat zij daarvan voor weldadige doeleinden wilden bestemmen. En thans hebben zijne negen kinderen ieder 100.000 dollars dus te zamen f 2.250.000 van hunne erfenis afgestaan voor Dader te bepalen werken van liefdadigheid. Verder heeft de New-Yorksche millionnair John Burke tot dusverre nagenoeg niet als millionnair bekend ter gelegenheid van ziju 90en verjaardag een som van 4.000 000 dollars (f 10.000.000) bestemd voor een fonds I tot ondersteuning van brave lieden, die door ziekte of tegenspoed in geldverlegenheid ver- keeren. Er zal een huis worden geopend, waar zij een onderkomen kunnen vinden, desver- 1 kiezende tegen matige betaling en de te verleenon onderstand moet over 't geheel op zoo kiesch mogelijke wijze geschieden en ais een later terug te betalen renteloos voorschot beschouwd kunnen worden. De Heer Burke, die ongehuwd is, heeft zijne stichting naar zijne moeder genoemd. Engeland. Portugal brengt aan Engeland 250 conti de Reis of 350.000 gulden in rekening voor het onderhoud der gevangen genomen en geïnterneerde BoereD. Er zijn tusschen de 7000 en 8000 man troepen onderweg van Zuid-Afrika naar Engeland. Zij worden allen vóór het einde dezer maand in het vaderland terugverwacht. Zaterdag hebben de armen van Londen hun aantal bereikt hot beschamende cijfer van een half millioen of eon tiende part van de bevolking zich hun genoegen gegeton. De helft van hen zou eten te Gulham, waar reuzetenteu van zeildoek waren opgeslagen. De Koningin zou om enkele van de tafels rijden, terwijl do prins en de prinses Van Wales on andere leden van de koninklijke familie de overige tafels zouden bezoeken. Na het eten werden de mensehen met voor drachten en muziek nog een tijdje prettig bezig gehouden door 1500 executanten. Waarschijnlijk zullen de prins van j Wales en do hertog van Connaught lord Kitchener hij zijn aankomst alhier gaan begroeten en hem namens den koning welkom heeton. Te Southampton meent men, dat de „Orotava" aldaar zal aankomen Vrijdagmorgen vroeg. Indien lord Kitchener het burgerrecht aanneemt, zal hem dit aangeboden worden in Hartley-Hall en vandaar zal bij naar het Westcrstation rijden om de reis naar Londen voort te zetten. Londen, 5 Juli. Volgens het heden in den voormiddag uitgegeven bulletin, heeft de koniüg opnieuw een uitmuntenden nacht gehad, is bij in opgewekte stemming en gevoelt hij zich veel sterker. De hem ver zorgende doctoren verklaren: «Wij zijn gelukkig te kunnen mededeelen, dat wij Z. M. nu buiten gevaar oordeelen". Men weet nu wie de geheimzinnige prins te Londen was, die door de politie in zulk slecht gezelschap is aangetroffen. Het is prins Frans Jozef van Braganza, een jonge man van 22 jaar, luitenant van het 7e huzaren-regiment hij het Oostenrijksche leger, tweede zoon van Miguel, hertog van Braganza, en Elizabeth, prinses van Thurn en Taxis, verwant met het oude huis van Braganza, dat koningen aan Portugal eu keizers aao Brazilië heeft ge schonken. Prins Frans Jozef had Woensdagavond het paleis, dat hem als gast des konings was aangewezen, verlaten, om in het hotel «Cecil" te gaan dineeren. Na het diné maakte hij kennis met verschillende vreemdelingen, met wie hij ging passagieren in een slecht befaamde wijk, Southwark. Op een gegeven oogenblik ontstond er een woordenwisseling tusBchen den prins en de vreemdelingende politie werd te hulp geroepen en allen werden op- gobracht. Niemand kende den prins. Wat er precies aan de woordenwisseling is vooraf- gogaan, weet men niet, maar zeker ia, dat de «vreemdelingen" den prins van ergerlijke diDgen beschuldigen, terwijl hij zelf verklaart het slachtoffer van afdreigers te zijn geworden. Toen de prins zich bekend maakte werd hij dadelijk vrijgelaten. Men weet, dat de verslaggevers bij de eerste behandeling van de zaak voor de politie-rechtbank het zwijgen werd opgelegd, maar dat, toen één hunner weigerde niets openbaar te maken, de zaak met gesloten deuren behandeld werd. De voorzitter had van te voren verklaard, dat de huitenlandsche betrekkingen hij de zaak betrokken waren. Donderdag is de prins opnieuw voor geweest wegers misdrijf tégen de zeden. De drie vreemdelingen (één hunner was een knaap van vijftien jaren) stonden onder dezelfde hesohuldiging terecht. De twee andere be schuldigden zijn een hookmakersbediende en een jeugdige krantenventer. Do prins hield zijn onschuld weer staande, en men gelooft algemeen, dat hij het slacht offer van ohantage is geworden. De reohter heeft hem iutusschen alleen op borgtocht vrijgelaten. De drie andere beklaagden worden in hechtenis gehouden. Aanstaanden Woensdag komt de zaak opnieuw voor. De journalisten bleven in de zaal, toen de politie verhaalde hoe de inhechtenisneming had plaats gehad. Rusland. Men spreekt weder van lioog-edele plannen van den Czar. Volgens berichten uit St.-Petersburg, te Londen ontvangen, zou de Keizer aller Russen, bezield door den wensch, de grieven des volks te leeren kennen, besloten hebben, buiten zijne Ministers om, studenten, boeren en ver schillende andere ontevredenen, zelfs veroor deelde oproerlingen in 't geheel een paar honderd menschen bij zich ten gehoore te ontvangen, teneinde hunne klachten te ver nemen en daarna tot hervormingsmaatregelen over te gaan. Het zou zeer schoon zijn. Maar er zijn al meer dergelijke plannen van den Czar ver teld, waarvan niemand verder ooit iets hoorde, en hoorde men er wel van, dan bleef het bij theorie en bleef de practijk uit! Duitschland. Prinses Heinrich van Pruisen is aan een groot gevaar ontkomen. Zij bevond zich in haar salonwagen op reis naar Kiel, in een Hamburger D-trein, toon bjj het station Kattenvenne, tusschen Osnabriick en Mun ster, een goederenwagen ontspoorde en den salonwagen met zich trok. Het spoor bleef ongeveer acht uur versperdhet drukke ver keer moest over één spoor onderhouden worden. De prinses zette in een anderen wagen de reis naar Osnabriick voort. Het ongeval moet veroorzaakt zijn door een verschuiving der rails tengevolge van de groote hitte. Hoe streng de krijgstucht wordt toege past blijkt uit een veroordeeling, die de vorigs week door den krijgsraad te Frankfort werd uitgesproken. In de kazerne van een naburig stadje waren op zekeren dag op zekere voor afzondering bestemde plaats tegen den wand uitstekend gelijkende portretten aangebracht van officieren, tot het bataljon behoorende maar alle als carricaturen. Het gelukte deo teekenaar op te sporen, een ingenieur, die als «eenjarige" gediend had en dit jaar zijn eerste herhalings-oefening medemaakte. Hij werd wegens beleediging en oneerbiedigheid tegenover zijn superieuren totzes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gedurende het jaar 1900 hebben zich in Pruisen 6660 menschen van het leven beroofd; 5257 mannen en 1403 vrouwen. Het meest werd ophanging toegepast, n.l. door 3216 mannen en 633 vrouwen. 718 mannen en 525 vrouwen zochten den dood in het water en 832 mannen en 32 vrouwen kozen de revolver. Meer dan een derde deel zochten den dood wegens geestesziekten. Een tweede hoofd oorzaak bleek lichamelijk lijden, ia de derde plaats komt drank- en speelzucht. Bij de vrouwen komen de beide laatste oorzaken zoo goed als niet voor. Rtoderlvitd. Amsterdam, 5 Juli. De staking van het personeel van de Gooische stoomtram blijft ongewijzigd. Heden ontvangen de stakers het hun toekomend loon. In een heden gehouden vergadering werd hun krachtig aangeraden zich niet te laten bepraten om het werk te hervatten, en werd bjj oono moéio vorirouwon in Lot booèuur dor Yereeniging voor spoor- on trampersoneel betuigd. Dekkers en anderen betwijfelden of de directie wel bekwaam personeel voor den tramdienst zal vinden. 's-Gravenhage, 5 Juli. De onlangs uit het Huis van Bewaring aan de Prinsegracht alhier ontvluchte, doch niet teruggevooden gevangene J. C. Stein, oud 18 jaar, moet 20 Aug. a s. met een mede beklaagde voor het Hof alhier terecht staan als appellant van een voDnis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld was wegens diefstal met braak in een kantoor te Vlissingen. De overige ontsnapten, die weêr zijn aan gehouden, worden disciplinair gestraft. Nu in het nieuwe Huis van BewariDg aan de Casuaristraat voldoende ruimte is, ziju I eeu 6 tal gevangenen uit de strafgevangenis i te Scheveningen overgebracht, omdat laatst- j genoemde gevangenis gebrek aan plaats voor j nieuwe gevangenen had. In de slotzitting van het Russisch- i Amerikaansch scheidsgerecht heeft de Ameri kaansche gedelegeerde namens zijne regeering eene gewichtige mededeeling gedaan omtrent de opvatting zijner regeering omtrent de uitgestrektheid van de territoriale zee. De arbiter, mr. Asser, huldigde het goede voorbeeld van twee groote mogendheden om 1 over gesohillen arbitrage in te roepen, j Het pantserschip «Friesland" heeft, op reis naar Nederland, 4 dezer van Colombo, medegenomen een tiental Nederlandsche krijgsgevangenen uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Rotterdam, 4 Juli. Gisterenavond om streeks 10 uur is io een geheelonthouders- logement aan het Groote Kerkplein brand ontstaan. I Door de werking van twee spuiten werd de brand spoedig bedwongen. Toen men echter het kamertje binnentrad, waar de brand gewoed had, vond men daar het half verkoolde lijk van een gepensionneerd koloniaal, J. Allard genaamd, 40 jaar oud, die aldaar logeerde. Zierikzee, 7 Juli. Begunstigd door het schoonste zomerweder, dat men zich kan voorstellen, werd in den fraaien tuin van den heer Yerwer alhier gisteren te half één door de sociëteit «Ons Genoegen" aan haar leden een matinee aangeboden, gegeven door de Harmonie «Ons Genoegen", onder leiding

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1