ZIERIKZEESCHE I\IEU IVSBODE. Zaterdag 5 Juli 1902. Noord-Bevelanders! (Z i e r i li. z e e s c li e Cour an t). Tweede Blad. Afsluiting gedeelte Zandweg. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. INSPECTIE Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7713. Directeur A. «T. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Ofcs. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 7ieiukzee maken bekend, dat ten behoeve van het veranderen eener brug in den Zamlweg:, het gedeelte van dien weg, begrepen tusfchen de beide deelen van den Jnnnissewcff, van den tot en met den ^Osten Juli a,.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee zal zyn afgesloten. ZiER'KZEE, den 4 Juli 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika, De generaals Botha, De Wet en De la Rey zullen in deze week uit Durban naar Europa vertrekken, 't Zal er dus misschien nog op neerdraaien, dat ook dezon nog iets van de kroning te zien krijgen. Schalk Burger schijnt in Zuid-Afrika te zullen blijven evenals Steyn, omtrent wiens gezondheidstoestand trouwens de laatste be richten allertreurigst luiden. De vroeger zoo krachtige en gezonde man is door allerlei lichaamslijden zoozeer veranderd, dat zijn eigen vrouw hem nauwelijks herkende toen zij hem, een maand geleden, terugzag. Door het vermoeiund zwervend leven ge durende ruim jaar werd Steyn's gezond heid ondermijnd." Ilij lijdt aan de gevolgen van een val van zija paard, waardoor zyn ruggegraat is aangetast, aan de gevolgen van een aanval van zonnesteek en aan een naar 't schijnt ongeneeslijke rheumatische aandoening, welke hij bij het kampeeren in koude en vochtige nachten heeft opgedaan. Zoo dreigt deze krachtige en edele leider der Boeren in hunnen heldenstrijd, zelf het slachtoffer te worden van zyn opofferingen in dien strijd voor de vrijheid. Een aantal krijgsgevangenen op St.-Helena moet den eed van trouw hebben afgelegd; onder hun namen komt ook die van generaal Cronjé voor. De jongste mail uit Pretoria bracht het bericht, dat bij den overval door Zoeloes in het district Vrijheid ook de heer O. W. Moojen, uit Velp, is vermoord. Eenzelfde droevig lot als hem en jhr. Goldman, blijkt ook den heer J. B. Biemond, die 4| jaar geleden uit Maassluis naar den Transvaal vertrok, te hebben getroffen. Verscheidene Boerenvrouwen bij Johannis- burg en in andere deelen van de Transvaal, die hertrouwd warennadat zij gehoord hadden, dat hare mannen gesneuveld wareD, vernamen thans, dat deze nog in leven zyn. Dat zal tot aandoenlijke tafereelen aanleiding geven Kaapstad, 2 Juli. Een transportschip met 400 Boeren-gevangenen van St.-Helena is to Simonsbaai aangekomen. Engeland. Londen, 2 Juli. Volgens het hedenochtend uitgegeven bulletin heeft de koning opnieuw een uitmuntenden nacht gehad, terwijl hij voortdurend in alle opzichten vooruitgaat en de wond hem veel minder last veroorzaakt dan bij den aanvang van de genezing. 3 Juli. Het bulletin van hedenavond deelt mede, dat de koning een goeden dag heeft doorgebïacht on de algemecno toestand alzoo opnieuw is verbeterdde wond ver oorzaakt nog slechts weinig pijn. Lord Kitchener heeft den mayor van Southampton per telegram doen verwittigen, dat hy verschoond wecscht te blijven van een feestelijke ontvangst aldaar. Een rijk handelaar te Londen, die gewoon was eiken dag een penny aan een bedelaar te geven, dien hij op straat tegen kwam, word eenige maanden geledon door zijn schuldeischers lastig gevallen en stond op het punt failliet verklaard te worden. Toen de bedelaar vernam, dat zijn weldoener in ongelegenheid verkeerde, ging hij hem opzoeken en bood aan hem 500 pd. st. te leenen en indien noodig zelfs het dubbele. De leening word aangegaan en Btelde den handelaar in staat zijn zaken te regelen. Italië. Een treurige gerechtelijke dwaling is in Sardinië aan den dag gekomen. In 1892 werd te Nuero majoor Pietro Frontedu wegens roof on moord tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Thans zijn eensklaps omstandig heden bekend geworden, waaruit blijkt, dat de ODgelukkige officier, die altijd zija onschuld bezwoer, het slachtoffer is van een gerechtelijke dwaling. Oostenrijk. Rudolf Ilanelian met zijn vrouw en een baby in een kinderwagen, vertrokken den 12den September 1900 van Weenen, om een voetreis door Europa te doen. Zondag is hij te Weenen teruggekeerd. Het gezelschap heeft in het geheel ongeveer 15.000 mijlen afgewandeld. De kinderwagen had van wind en weer veel geleden en kwam in een deernis- waardigen toestand terug. Te Bagnères-de-Bigorre, in de Pyre neeën, leeft een krasse grijsaard van 103 jaar, de heer Joseph Rouby. Deze behoort tot een geslacht, dat op gespannen voet met den dood schijnt te staan, want zijn vader werd 99 jaar en 7 maanden en zijn broer 99 jaar precies. Een drama, dat wegens de vreemde omstandigheden, waaronder het heeft plaats gehad, interessant is, wordt uit St.-Aquilin du Pas gemeld. Een boerenmeid, Marie Mor van, oud 35 jaar, had een van hare zusters, die met een boerenarbeider was getrouwd, op haar sterf bed moeten beloven, na haar dood haar man te huwen. Marie Morvan, een Bretonsche, wilde haar eed trouw blijven en daar zij geen roeping gevoelde voor het huwelijk met haar zwager, gaf zij er de voorkeur aan te sterven. Daarom groef zij met een spade op het graf van hare zuster een gat van 50 c.M. breedte en 1.50 M. lengte, ging daarin liggen en begroef zich onder de laag aarde, die haar armen en haar gezicht vrijliet. Den overeind staanden grafsteen, waaraan zij een touw had vastgemaakt, liet zij nu op zich neervallen, zoo, dat bij haar geheel bedekte. Zij stikte wegens gebrek aan lucht. Deze dood is door een andere zuster van Marie Morvan geconstateerd, die, daar passeerende, een stukje van hare japon onder den omgevallen grafsteen zag uitsteken. Frankrijk. In het Zuiden van Frankrijk, de Oostelijke Pyreneeën, heeft men veel te lijden van regens en onweer. De Ariège is buiten haar oevers getreden, heeft boomen ontworteld, vee verzwolgen en huizen omver gespoeld. Groot is de schade. Gelukkig meldt men nog niets van persoonlijke ongelukken. Te Saint-Nazaire waren een aantal kinderen aan 't spelen. Het jongste, Jarno genaamd, een venlje van zes jaar, weigerde te doen wat de oudste, Mahé, een knaap van elf, hem beval. Deze bond een grooten steen aan het linker been van 't jonske en stiet hem in 't baseia. Toen Jarno zich aan een ijzeren laddertje in don muur vastklemde, klom Mahé af en trapte het kind op de handjes, zoodat hij losliet en in de diepte verdween. De moordenaar dreigde de anderen, als zij er van kikten, met gelijk lot, maar één hunner vorhaalde het gebeurde aan zijoe ouders, het lijkje werd gevonden, Mahé in hechtenis genomen. Het jonge monster, dat reeds eenmaal wegens diefstal terecht heeft gestaan, ontkende stijf en sterk, ook toen hij bij 't lijk werk gebracht. H. M. de Koningin. De Lokal-Anzeiger heeft naar aanleiding van het verblijf van Koningin Wilhelmina op het slot Schaumburg een bizondoren corres pondent naar dit idyllische Duitsche plaatsje Aan zijn zeer sympathiek gesteld schrijven ontkenen wij het volgende Do dood, die in den laatsten tijd zoo her haaldelijk aan de tronen van Europa's heerschers verwijlde, heeft ook die van do jonge Koningin van Holland aangeraakt, maar do kracht van haar jong loven heeft gezege vierd en wat een zwaar doorgestaan lijden nog in het gestel van II. M. achterliet, wordt nu door do genezende lucht van Schaumburg verdreven. De macht der natuur schiep hier een vrede, die rust ademt. Hoog boven alles uit verheft zich do Schaumburg. Aan de tinnen wapperen do nollandsche en Waldecksche kleuren, oleganlo equipages snellen langs de anders zoo stille woudwegen, de helmpunten van do gendarmes schitteren in het zonlicht, een waarschuwing: 3> Verboden weg" is aan een boom aan gebracht, een daarbij aangeslagen bord draagt een aanhaling van een politiovorordening van 27 Mei 1902 gedateerd, luidende: »De toe gang langs de trappen van het beambten- gebouw is verboden"; in het kort, ook hier ontbreken die kenteekenen niet die aan een verblijf van vorsten, zelfs op hot rustigste en meest afgelegen plekje grond, oen officieel uiterlijk geven. Twee vorstinnen wonen hier, en dat bemerkt men ook aan het aanwezige gevolg en het dienstpersoneel, dat, allen te zamen gerekend, dus hofdames, kamerheeren, secretarissen, stal-autoriteiten on kamerjuffers, veertig neuzen telt. Aan den zoon van aartshertog Jozef, hertog Stephan, dankt de Schaumburg zijn mooien parkaanlrg en in het vóórpark staat een reusachtige lindeboom, waaronder Koningin Wilhelmina Haar lievelingszitje koos en van waar Zij kalm al de bewegiüg kan gadeslaan, door Ilaar verblijf veroorzaakt. De achterzijde van het park is verpacht. Daar bevindt zich het hotel »Waldecker Hof", daar concentreert zich het toeristenverkeer, hier wacht men of de equipages ook voorbij zullen komen, en wordt met veel belangstelling elk Ilollandsch hofrijtuig begroet, waarin dames zitten. Zoo uitgebreid de hofhouding van de Ilollandsche Koninginnen is, zoo eenvoudig is zij echter ook. Er wordt geen vorstelijke tafel gehouden, men ziet geen keur van spijzen, geen pronk van zilver, neen, men discht eenvoudigen kost op, bereid door den waard uit het »Waldecker Hof" en zijn huisvrouw. De sohotels verschillen maar weinig van die, welke de gasten en toeristen krijgen. Om 8 uur ontbijten de Koninginnen, om 1| uur namiddag volgt een maaltijd, samen gesteld uit soep, twee vleezen en compote en 's avonds te 8 uur een diner, waarbij weer soep, visch en vleesch op het menu staan. De Koningin leeft hier, trots naar groot gevolg, niet als een rijke Vorstin, veel meer als een gefortuneerde jonge vrouw van deftigen stand. Om het geheele slot hangt het waas van een idylle. Het is grappig te vernemen, dat de ge meente Schaumburg vier-en-dertig zielen telt en tocli een eigen burgemeester, een eigen onderwijzer, een eigen school heeft. Vijf leerlingen gaan eiken morgen ter schole, zoodat de onderwijzer voor geen groote klasse staat. Hij heeft dan ook reeds vijf-en-veertig jaren dienst. Men kan zich den man denken hoo hij na schooltijd zijn groote pijp rookt, zittend vóór zijn woning aan don lommer rijken weg. Daar klinkt »De Koningin komt", en alle stilte, alle rust is voorbij. Iedereen komt naar buiten, men dringt en duwt om een goede plaats to krijgen politie in uniform en politie in burger kleeding vertoonen zich om de orde te bewaren. Men mag alleen rechts van don weg staan. Het touw, dat de laan naar het slot afsluit, valt en langzaam rolt een rijtuig nader, op den bok waarvan naast den rijk- bitresdeu koetsier een heor in rok en witte das zit. Schuchter en bedeesd wordt gegroet. Do dames maken een buigiüg, de heeren nemen de hoeden af, Koningin Wilhelmina en Koningin Emma groeton vriendelijk terug. De jongo Vorstin draagt een witten stroo- hoed, een zilvergrijs costuum en een roode parasol. Zij ziet er weer als een jong meisje uit, alleen geeft oen melancholiek trekje een bijzondere bekoorlijkheid aan Haar mooi gezichtje. Do Koningin-Weduwo is geheel in het zwart gekleed. Zij kijkt door Ilaar grooten bril met vroolijke blikken rond. Vijf wielrijders volgen onmiddellijk na het rijtuig. Zij zien met een strafrechterlijk air om zich heen. De rijtoeren van de Koningionen duren drie, vier uren, en soms laat Koningin Wilhelmina rijtuig en wielrijders in den steek om te voot verder te gaan door de bosschon en dalen. Koningin Wilhelmina gevoelt Zicli hier niet alleen wel, maar geheel thuis. Zij doet niet meer als eon herstellende, maar als iemand, dio geheel genezen is. Zij stijgt vlug, zonder iemands hulp, uit het rijtuig eo Zij wandelt met vasten tred. Van den Rijn, van de Lahn, uit alle plaatsen in de omgeving komen de meuschcn als ter pelgrimsvaart naar Balduinstein en Schaumburg en het is alsof iedereen hier in de buurt met vreugde het besef ronddraagt, dat Koningin Wilhelmina op Duitschen grond genezing vond. Aan de kleine kinderen van Europa. Onder dit opschrift publiceert de Belgische Petit Bleu een stuk, dat bestemd is, over geheel Europa door de kinderen gelezen te worden en dan ook voor dat doel door alle groote bladen overgenomen wordt. 't Is een kort verhaal van het ontstaan en Engelsch-worden van Kaap, Natal en Boeren republieken, dat zich ook heel goed leent om ouderen een overzicht te geven over de ge schiedenis van Zuid-Afrika. Wij laten 't hier eenigszins verkort volgen: Er leeft, ver van hier, in Zuid-Afrika, een zeer schoon, maar zeer ongelukkig volk: het volk der Boeren. Het is een blank volk, zooals wij. Zijn voorouders waren Franschen, Hollanders en Vlamingen. Deze verlieten Europa twee honderd jaar geleden, omdat zij veel te lijden hadden uit oorzaak van godsdienstoorlogen en gingen zich vestigen in Afrika, bij de Kaap de Goede Hoop, om aldaar vrede te vinden. Aldaar aangekomen, bebouwden zij den nog braak liggenden grond, en daarom werden zij geheeten Boeren. Honderd jaar geleden stuurde het jaloersch geworden Engeland schepen en soldaten naai de Kaap de Goede Hoop, en bemachtigde den grond der Boeren. Maar de Boeren beminden hun vrijheid en hun onafhankelijkheid en Engeland gedroeg zich met zooveel geweld jegens hen dat zij ver van de Engelschen heengingen om in vrede en in geluk te leven. De Boeren vestigden zich alsdan in een ander deel van Afrika: geheeten Natal, en zij ont wikkelden de vruchtbaarheid van dit prachtig land. Maar Engeland, altoos jaloersch, volgde hen ook nu en ontnam hun met geweld Natal. Voor de tweede maal spanden de Boeren hunne ossen voor hunne trekwagens en zij gingen wederom verder: in de Afrikaansche streken geheeten Oranje-Vrijstaat en Transvaal. Engeland volgde hen weldra opnieuw en zei: //Ik wil ook deze landen bezitten". De Boeren wederstonden en Engeland bespeurde eindelijk, dat de Vrijstaat en Transvaal arme, waardelooze landen waren en stemde er in toe zich daaruit terug te trekken. Dat gebeurde vijftig jaar geleden. Maar ietwat later vernam Engeland, dat er in een gedeelte van den Vrijstaat mijnen be stonden vol diamanten van ontzaglijke waarde. Onmiddellijk at Engeland zijn gegeven woord op en bemachtigde dit rijke gedeelte van den Vrijstaat. Engeland ontdekte verder, dat er in Transvaal een overgroote schat goudmijnen aanwezig was. Onmiddellijk at Engeland zijn woord wederom op en zei tot de Transvaalsche Boeren: //Uw land behoort u niet meer toe. Ik wil het voor mij. Ik neem het u weer af". Dit gebeurde in 1877. De Boeren waren te zwak om de Engelschen te verjagen. Maar vier jaar later grepen de Boeren naar de wapens en zij versloegen de Eogelsche soldaten op den berg, geheeten Majoeba. Toen was er in Engeland een man, die eerlijker was dan de andere Engelschen en die op dat oogenblik meester was in Engeland. Die man was Glad stone, en hij zei tot de Boeren«Gij hebt wel gedaan en gij zijt moedige mannen. Wij hadden het recht niet uw land te stelen. Ik geef het u terug. Het hoort u toe". De Boeren waren zeer gelukkig. Maar vijf tien jaar later kwamen andere Engelschen en wilden nogmaals Transvaal bemachtigen. De Boeren versloegen deze Engelschen, wier aan voerder Jameson was, en maakten hen ge vangen. Maar de Boeren, die zoo goed en grootmoedig als onversaagd waren, schonken het leven aan die overweldigers, aan wie zij het recht hadden het leven te benemen. Maar Engeland bleef bij zijn plan om het rijke land der goudmijnen in te nemen. Om tot dit doel te geraken, zocht het een middel om met de Boeren in twist te geraken, drie jaren later, in 1899. De 40,000 Boeren van Transvaal en Oranje-Vrijstaat grepen naar hun wapens en hun 100 kanonnen, om hun goed te verdedigen. Engeland zond tegen hen 400,000 soldaten en 1000 kanonnen dus tienmaal zooveel en deed zich nog daarbij helpen door duizenden en duizenden Kaffers. De Engelschen verbrandden de hoeven der Boeren en maakten hun voedsel en vee buit. Zij namen ook alle vrouwen en kinderen der Boeren en sloten deze op in kampen, waar zij slecht behandeld en slecht gevoed werden. Het gevolg daarvan was, dat duizenden vrouwen en 15,000 kleine Boerenkinderen in eenige maanden stierven. De sterfte was zoo groot, dat er geen hout genoeg voorhanden was om hunne lijkkisten te vervaardigen, zoodat de Engelsche soldaten zich genoodzaakt zagen van de schoolbanken doodkisten te maken. Nochtans streden de Boeren onder hunne aanvoerders, Botha, Steijn, De Wet, De la Reij, voort], ondanks hun klein getal en trots hun lijden. Zij waren slechts in lompen gehuld en hadden geen schoenen meer aan nun voeten. Maar zij vochten altijd voort. De strijd duurde bijna drie jaar. Alle volkeren der aarde beschouwden met bewondering de held haftigheid der Boeren, welke streden één tegen tien, alhoewel zij weenden over den dood van hunne vrouwen en hunne kleine kinderen. Zij vochten met zul ken buitengewonen moed dat men meermalen algemeen dacht, dat het hun zou gelukken de Engelschen uit Afrika te jagen. Maar, ten slotte uitgeput, verpletterd door hun talrijken en machtigen vijand werden zij overwonnen en verplicht te leven onder het juk van Engeland, dat meester werd van hun land. Kleine kinderen uit Europa, herinnert u altijd deze geschiedenis. Leert ze van buiten. Als gij zult groot geworden zijn, zult gij veel kunnen doen om de Boeren te helpen en hen te ondersteunen, opdat zij opnieuw meester in hun land, vrij en gelukkig kunnen worden! Getrouwd CORN. VAN LOON Cz. en ANNA M. HOLLANDERS, die, mede namens wederzydsche Familie, hun' dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Rotterdam, 25 Juni 1902. Heden overleed zeer onverwachts, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- on Grootmoeder, Mej. Klara de Jonge, geb. v. Nieuwenhuijze, in den ouderdom van byna 74 jaar. Een ieder die haar heeft gekend, zal gevoelen hoe diep ons allen dit verlies treft. Brouwershaven, 3 Juli 1902. Uit aller naam, CORNs. DE JONGE Iz. De Familie DORMAAR te Renesse en Mej. H. KLOMP te Yeenendaal betuigen bij deze hun' hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van hun innig geliefden Zoon, Broeder en Verloofde LEENDERT JOHANNES DORMAAR. Het meest gelezen Nieuwsblad op ons eiland is de Zierikzeesche Nieuwsbode. Uwe advertentiën komen het meest tot haar recht, wanneer men die doet plaatsen in dat blad. Voor het aannemen van abonnementen en bet plaatsen van advertentiën houdt onder- geteekende zich beleefd aanbevolen. Proefnummers gratis en franco. Wissenkerke. WITTE HAGE. I Het Kantoorvan P. F. VAN OER VLIET is verplaatst naar de Nieuwstraat D 240 (tegenover het Vischslop). Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Afileeline ZIERIKZEE. Be Pennlngmeeater der Aƒ- deeling verxoekt inlerering der nola'a ten laaie der Tentoon atelllng van 27 Juni 1002. i Moii Genie" bij Brouwehsiiwen, 3 Juli 1902. De Penningmeester, D. IIOCKE Dn. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de op den 12 *Wuli aanttaande. Bij deze schouwing zal op het schoonhouden der gewone peilsloten van oor, planten, riet enz. niet worden toegezien, doch alleen op het schoonmaken van de Zylen en andere Kunstwerken en op het opruimen van ondiepten voor de Zijlen. Zierikzee, 12 Juni 1902. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. D. VAN DER VLIET, Ontv.-Griffien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5