Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., 't goedkoopste adres, Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincje. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. df, Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1B regels 'T'ö ets. Elke regel meer 1£> ets. Fosltlraat C lO.I, streng vaste prijzen a contant. WÊËËS!?* Aangifte tot plaatsing van Kinde- ren, na de Zomer-vacantie op de School C, gelieve men te doen op Don derdag den 17 Juli a.s.des namiddags tusschen 2 en 4 uur, bij het Hoofd dier School, den heer S. DE GRAAF, in het gebouw dier School (Nieuwe Boogerdstraat). De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. DE VRIEZE. Aangifte tot plaatsing van Meisjes, na de Zomer-vacantie op de School 1), gelieve men te doen op Zaterdag den 19 Juli a.s.des middags tusschen 12 en 2 uur, bij het Hoofd dier School, Mej. T. VISSER. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. DE VRIEZE. Het uitstel der kroning van Edward VII wegens de operatie, die deze moest onder gaan, heeft groote teleurstelling teweeggebracht en enorme verliezen doen lijden. Zij toch, die voor hun woningen Btellingen of tribunes gebouwd hadden, en de plaatsen er van tegen hooge prijzen verhuurd haddende winkeliers, die met het oog op de te verwachten drukte groote hoeveelheden consumptie-artikelen of feestbenoodigdheden hadden ingeslagen zij die van heinde en verre een reis naar Eogeland ondernomen hadden, om getuigen te wezen van de aangekondigde pompeuse kronings plechtigheid, alle deze en nog meer dan deze zijn bedrogen uitgekomen. Eu alhoewel de Engeleche bladen om het publiek te paaien reeds een tijd aangeven, waarop de uitgestjlde kroning zal plaats hebben, dit staat va3t, dat deze nog niet vastgesteld is kunnen worden. Zelfs wordt gezegd, dat de Koning nog een tweede operatie zal moeten ondergaan. En als dat zoo is, welken waarborg heeft men dan, dat do zestigjarige monarch de kracht zal bezitten dio te kunnen doorstaaa. Inmiddels is het kinderfeest toch doorgegaan, en zal voor 500.000 armen een maaltijd worden aangericht. Ook heeft men in Londen een wapenschouwing gehouden eu geïllumineerd. Panem et Circenses. Het volk moet getracteerd en op amusementen vergast worden, teneinde het eenigszins tevreden te stellen. Het is toch immers niet de schuld van het volk, dat zijn vorst ziek wordt. Eerstdaags zal het een welkome gelegenheid hebben zijn ontembaren feestlust bot te vieren. Lord Kitchener, die in zijn gevolg heeft de schimmen der in de concentratiekampen vermoorde kinderen en moeders, en die der gefusileerde vrijheidshelden, zal eerstdaags in Londen zijn triomfantelijken intocht houden. Voorop de vlag van Engeland, waarop met bloedroode letters geschreven staat: de beul van Zuid-Afrika en de schender van lijken. In do plaats van Lord Kitchener is tot opperbevelhobber in het door Engeland veroverde gjbiod benoemd Lord Lyttolton. Deze heeft het land in twaalf dibtriqten ver deeld, en aan het hoofd van elk district eon konimandant geplaatst. Van hetgeen in Transvaal en in den Oranje-Vrij staat overigens voorvalt, hoort men weinig. Dat Lord Milner te Bloemfontein als gouverneur geïnstalleerd is, bij welke plechtig heid De Wet tegenwoordig was, boezemt ons weinig belang in. De censuur is er nog steeds in volle werking. Hieruit blijkt, dat de toestand er niet zoo rooskleurig uitziet, als de Engel- sche bladen wel geschetst hebben, want ware die voortreffelijk, dan zoude de Engelsche Regeering geen vrees voor de openbaarmaking er van behoeven te duchten. Generaal André, de Fransche Minister van Oorlog, heeft in den Senaat den twee jarigen dienstplicht verdedigd. Generaal Billot viel hem deswoge zeer scherp aan. Een krachtige hulp had de Minister evenwel in De Freycinet. Maar deze heeft zich daarmede blijkens een brief van Generaal Gallifet, die in het Journal des Debats gepubliceerd is, leelijk in de vingers gesneden. Want in dien brief zegt de generaal, dat De Freycinet indertijd, teneinde een zetel io de Académie Frangaise machtig te worden, den Hertog van Aumale onder anderen beloofd heeft al zijn invloed ten dienste van de ware belangen van bet leger te zullen aanwenden. En nu wist De Freycinet, dat de Hertog tegen de verkorting van den diensttijd was. Door toedoen van den Hertog werd De Freycinet gekozen, gelijk Gonoraal Gallifet, die do tusschonpersoon tusschen beide was, verklaart. Eens gekozen heeft bij aan zijn eeden niet meor gedacht. De Freyoinet was steeds een man van een zeer twijfelachtig karakter, die, zooals bij vele meuschen het geval is, om steeds hooger te stijgen, geen middel versmaadde. Hij behoort tot hen, die den mantel naar den wind hangen, die geen vaste beginselen hebbeD, maar voor dat idéé te velde trekken, dat hun het meest voordeelig toeschijnt. Zij marebandeeren, beschouwend de politiek als een handelszaak. Over het verleDgen van het Drievoudig Verbond tusschen Duitschland, Italië en Oostenrijk maakt men zich in Frankrijk niet meer warm. Totstandgekomen met het oog op de revengedorst van de Fransche natie, heeft het van zijn oorspronkelijk doel veel verloren, nu het tijdperk van meer dan een kwart eeuw de haat tusschen Gal en Germaan aanmerkelijk bekoeld heeft. Het verbond is voor den tijd van dertien jaren hernieuwd, zoodat het eindigt Mei 1915. Iu Rusland zijn ernstige onlusten wederom uitgebroken, die nu niet veroorzaakt werden door de studeerende jongelingschap, maar die uitgingen van de landbouwers en fabrieks arbeiders. Of zij door de militaire macht reeds bedwongen zijn, weten wij niet. Wel weten wij, dat de troepen er bij te pas kwamen, en dat deze met de opstandelingen slaags raakten, waarvan er vele sneuvelden of gewond werden. In een groot deel trouwens van Rusland heerscht een oproerige geest. De bureau-cratie heeft er zoodanig haar macht misbruikt, dat het volk allerwege in verzet komt. Nederland. Amsterdam, 2 Juli. Een jongmensch van hier zou gisteren zijne familie, die voor een dag voor pleizier 's morgens naar Muiderberg was gegaan, achterhalen met een volgende tram. Nabij den overweg van het Oosterepoor zag hij een familielid in een anderen wagen en wilde overstappen toen de tram in volle vaart was. Daarbij had hij het ongeluk mis te stappen en onder de tram te geraken, wat zijn onmiddellijken dood tengevolge had. Delfshaven, 2 Juli. Op het Protestant- sche kerkhof alhier zou begraven worden de in het ziekenhuis te Rotterdam overleden vrouw van een politie-agent alhier. Toen de stoet bet kerkhof genaderd was, bleek het hek gesloten te zijn en was niemand aanwezig. Terwijl de stoet wachtte, giDg men den opzichter zoeken en kreeg men ten laatste van diens vrouw den sleutel, zoodat men, na een uur wachtens, op de begraafplaats kwam. Daar bloek echter geen graf in gereedheid gebracht te zijn, zoodat de doodgravers nu zelf een graf groeven en de kist daarin plaatsten. De bedienaar, die de begrafenis geregeld had, kon de quitantie voor een graf toonen, zoodat de schuld niet aan hem kon liggen. Ilot spreekt van zelf, dat de familie over dit verzuim hoogst verontwaardigd was. Dordrecht, 2 Juli. Gisterenmiddag om twee uur had, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek, de oponiug plaats van het Zuid-Afri- kaansch Museum. Dit geschiedde bij monde van den heer Üidde-Nyland in de eere-zaal, waarin het borstbeeld van Paul Krüger stond te midden van een aantal kransen, met een toespraak, waarin hij de geschiedenis van de totstandkoming van het museum vermeldde. Hij legde aan den voet van het borstbeeld van Krüger een versche krans neer, welk voorbeeld met een palmtak werd gevolgd door den heer Van Braam-Houckgeest, als eere-voorzitter van de vereeniging «Voor vak en kunst". Verder zond de Zuid-Afrikaamche Vereeniging een krans, zoomede de heer Bas Veth. Behalve de Krügerzaal zijn er beneden twee zalen, de een met voorwerpen, vervaardigd door de Boeren-krijgsgevangenen op Bermuda, St.-Helena en Ceylon, en de andere, waarin 0. a. de Kunstbrattina (coupe de fraternité) is geëxposeerd. Boven zijn er zes zalen, een wapenzaal, een ambulancezaal, samengesteld door dr. De Mooy en dr. Van Lier, een groote zaal met producten van den bodem, enz., een kafferzaal, een vaaltje voor hot onderwijs en een zaal voor boeken, enz. Zierikzee, 4 Juli. Programma van de op Zondag a.s. in do sociëteit »Ons Genoegen" alhier te geven buitengewone matinée door het harmonie- en het zanggezelschap van de maatschappij »de Schelde" te VlisBingen Harmonie. 1. Les Joyeux. Marsch Linelte. 2. Ouverture «Josephine". Mehill. Mannenkoor. 4. HarmonieKoolsbergen. 2. Op 't Kerkhof De Vliegh. Harmonie. 3. Potpourri populaire. Reinand. Mannenkoor. 3. Mijn LandKolkman. 4. De Nachtwacht v. Ackere. Harmonie. 4. Fantaisie «Guillaume Tell" Rossini. Mannenkoor. 5. Mannengezang Schrocke. C. Kikker-Cantate Hennig. De heer A. P. Fortanier (vroeger notaris te Zierikzee), bij koninklijk besluit van 8 April 1902 benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Budapest, is in die hoe danigheid door de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering erkend. De St.-Crt. bevat een kon. besluit van 25 Juni, waarbij volgens de gezondheidswet eene gezondheidscommissie wordt ingesteld voor elke gemeente die meer dan 18000 in woners heeft, alzoo in onze provincie voor Middelburg en voor V 1 i s s i n g e n, en gezondheidscommissiën voor een vereeniging van twee of meer gemeenten, gezameloijk niet meer dau 40 000 inwoners hebbonde. Wat Zeeland betreft worden o. a vereenigd de volgende gemeenten Borsele, Driewegen, Ellewoutsdijk. Goes, 's Heer Abtskerke, 's'IIeer Arendskerke, 's Heerenhoek, Ileinkenszand, Kattendijke, Kloetinge, NieBe, Oudelande, Ovezande, Wol- pbaarsdijkzetel Goes. Baarland, 's Gravenpolder, Hoedckenekerke, Ierseke, Kapelle, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Schore, Waarde, Wemeldinge; zetel Kruiningen. Brouwershaven, Bruinisse, Burgh, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noord- welle, Oosterland, Ouwerkerk, Renesse, Seroos- kerke, Zierikzee, Zonnemaire, St.-Filipsland zetel Zierikzee. St.-Annaland, St -Maartensdijk, Oud-Vosse- meer, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse. Tholenzetel T h o 1 e n. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij 's rijks-waterstaat bij de voorziening der boorden van het kanaal van Terneuzen de heer A. A. Bolier te Scherpenisse. De ontvluchte Zuidhof is Woensdag vroeg in den morgen op den spoordam bij Rilland gezien. Zoodra hij echter de polite in het oog kreeg, vluchtte hij door koren en over dijken. Hij is later midden door het dorp Rilland geloopen in de richting van Krabbendijke. Vervolgens is hij naar den Mairepolder gegaan en daar is pen zijn spoor verloren geraakt. Zuidhof is in deze streken goed bekend, daar bij als boerenknecht in den Frederika- polder heeft gediend. Do maréchaussée Van den Hoek te Terneuzen is'vervangen door den maréchausséo P. J. Bortel van de brigade to Steenbergen. De burgemeester van Hengstdijk, de heer G. van Trappen, is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Juist 30 jaren heeft hij aan het hoofd dier gemeente gestaan. In de vergadering van ingelanden van den polder Nieuw Beoostenblij (Koewacht), kwam het verzoek van het comité van de totstandkoming van de stoomtram Hontenisse Selzaete ter tafel. Met 6 tegen 2 stemmen werd besloten gedurende 20 jaren eene toelage te verleenen van f 25 op voorwaarde, dat op den Zuiddorpschen weg ter hoogte van het Waterhuis eene halte komt voor de reizigers van en naar Koewacht. Wordt aan dit verzoek niet voldaan, dan wordt de toelage ingetrokken. Noordwelie Bij de laatstgehouden examens voor verloskundigen te Rotterdam is o. a. geslaagd mej. L. Steur alhier. Renesse. Op de 28 en 29 Juni te Münchon-Gladbach in Duitschland gehouden honden-tentoonstelling behaalde de heer Th. Lauge alhier mot een kortlnwigon - on een langharigen St.-Bernhard-reu 5 eerste, benevens 3 eere-prijzen. Stavenisse3 Juli. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in .Juni 1.1. alhier 11.3 m.M. regen (in 5 af tappingen) tegen 79.8 m.M. in 1901 58.95 m.M. in 1900 en 20.25 m.M. in 1899. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 771, de laagste 752 m.M. St.-Maartensdijk, 3 Juli. In de beden gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oudeland werd besloten tot bijdrage \an deel in de kosten eener te maken nieuwe beschoeiing aan de haven. Door dit besluit zal uitvoering kunnen gegeven worden aan 't werk, waarvan wij de vorige week melding maakten. Tholen. Hier is men aan het overzetveer druk bezig een nieuw wachtlokaal voor passagiers te bouwen ongetwijfeld mag gezegd worden, dat het gemeentebestuur hier in een dringende behoefto voorziet, want het oude lokaal liet alles te wenschen over. St.-Annaland. Door de leden van den dijkraad van den calamiteusen Suzannapolder zijn op den staat van aanbeveling voor de benoeming van een voorzitter van dien polder, door de periodieke aftreding op 16 Augustus a.s. van den heer A. J. Bierens Jr. gebracht: 1°. A. J. Bierens Jr.; 2°. P. Bruijnzeel 3°. J. Polderman Cz., allen uit deze gemeente. St.-Filipsland3 Juli. Hedenavond speelden een tal kleine kinderen aan den rand van den kerkput. Een dezer, een ventje van 3 jaar, struikelde en raakte te water, waarop do beide andere hard wegliepen. Onze gemeente-veldwachter, die juist daar voorbijkwamzag het ongeval en had de voldoening den kleuter van een anders wissen dood te redden. Goes. Na ruim 40-jarigen arbeid bij ver schillende rechterlijke college's zal de heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort tegen November ontslag nemen als kantonrechter voor Goes. Achtereenvolgens was Z.E.G. kantonrechter te Tholen, Sluis on Goes; rechter te Goes en te Middelburg en sedert 1890 weer kantonrechter te Goes. De heer Pompe zal zich nu voortaan meer speciaal met zijne bezigheden als lid der Tweede Kamer bezighouden. Omdat de afgevaardigde voor Zierikzee zich metterwoon bij den Haag gaat vestigen, zal er eene vacature komen in het college van Provinciale Staten van Zeeland. De alwetende «men" weet reeds aan te duiden wie kantonrechter te Goes worden zal; wie de daardoor ontstane vacature zal vervullen, enz. De muziekuitvoeringen volgen elkaar tegenwoordig wel wat heel snel op. Zondag concert van «Euphonia" in den tuin der sociëteit, Dinsdag idem van «Hosanna"; Woensdagavond volksconcert in de tent op de Groote Markt door «Euphonia", Donder dagavond idem door «Hosanna". Met wat grooter tusschenruimten zouden de uitvoeringen zeker meer op prijs gesteld worden en een grooter publiek trekken. Aau den ouderlingen schietwedstrijd door de leden van de schietveleeniging «Koningin Wilhelmina" werd door twintig leden deel genomen. De hoogste prijzen, tengevolge van het grootste aantal behaalde punten, werden gewonnen door de heeren Fabery de Jonge, Bylo, Ruytenbeek, Strooband, Uillebrand en van Zweden. Eenige prjjzen, door een 4-tal leden uit- goloofd, werden gewonnen door de heeren Molhoek, Ruijtenbeek, Rottier, v. d. Peyl en Adriaanse. Een boerenknecht te 's-Gravenpolder raakte met een span paarden voor een wagen op den bol. Het voertuig ging den man over het lichaam, waardoor hij in levensgevaar verkeert. Vlissingen, 2 Juli. Hedeomorgeu is begraven de heer W. Zaligman, in leven Israëlietisoh godsdienst-onderwijzer, die Maan dag op zoo ongelukkige wijze het leven verloor. Aan de groeve herdacht eerst de heer dr. T. Lewenstein, opper-rabyn te 's Gravenbage, den overledene als leeraar, mensch, echtgenoot en vader; daarna sprak de heer H. M. van Beem uit Middelburg en ten slotte de heer A. H. Polak, president van de Israëlietische gemeente te Vlissingen. Een oom van den overledene dankte voor de laatste eer, door veie geioorsgeuuutou a™ doode bewezen. In het «Grand Hotel des Bains" alhier zou Dinsdagavond het eerste conoert gegeven worden door een Weener dameskapel. Het gezelschap kwam met den sneltrein in deze gemeente aan. De jjyerige beambten, meenende dat dit gezelschap met de mailboot moest vertrekken, bracht vlug de bagage en dus ook de muziek-instrumenten aau boord van de tot vertrek gereed liggende dagboot. Deze vertrok weldra, de instrumenten mee voerend naar de Britecbe stranden. Een natuurlijk gevolg van deze vergissing was, dat het concert ni3t kon doorgaan en op het laatste oogenblik werd afgezegd. Landbouw en Veeteelt. Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Vergadering van het Hoofdbestuur, gehouden te Zierikzee den 23 Juni 1902. Aanwezig alle leden van het Uitvoerend deel, afgevaardigden van alle afdeelingen, de Direc teur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, de Rijkslandbouwleeraar in Zeeland, de Zui- velcon9ulent, de Rijkstuinbouwieeraar in Zee land en Noordbrabant en een viertal leden van de afdeeling Zierikzee. Na de opening der vergadering en verwel koming der leden door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld, tevens wordt medegedeeld, dat alle daarin ver melde besluiten zijn uitgevoerd. Tot lid der Commissie van Toezicht op den landbouw-wintercursus te Hontenisse wordt benoemd de heer Theod. C. Vereecken, tot ltd dier commissie op gelijken cursus te Tholen, de heer J. van Gorsel Jz. De mededeeling van de namen van de jury leden ter beoordeeling van de inzendingen op de tentoonstelling te Zierikzee en de opgaven van de genoodigden ter algemeene vergadering worden aangenomen voor kennisgeving. Blijkens schrijven van den Direct.-Generaal chef der afdeeling Landbouw bij het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, wordt voor de oprichting van een cursus in land bouwkunde een 12-tal leerlingen geëischt; voor de voortzetting mag dat aantal minder bedragen. Wegens verhoogde Rijkssubsidie wordt in iedere afdeeling een cursus gehouden in paarden kennis; in eene bijeenkomst van het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur en de onderwijzers aan die cursussen zal het leerplan worden vastgesteld. Voor de Juni-keuringen waren aangegeven 145 merriën. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bij Gedep. Staten^der provincie aangedrongen om, evenals in andere provinciën, eene subsidie aan deze Maatschappij te ver leenen, om de jaarwedde van den Zuivelcon- sulent te verhoogen en de hem toevertrouwde belangen beter tot hun recht te doen komen. Een verzoek van de roomboterfabriek te Stavenisse om eene subsidie voor het maande- lijksch onderzoek van 't vetgehalte van de melk van al de koeien der leden en een verzoek van de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek om adhaesie aan haar adres om verhooging der Rijkssubsidie, zullen in eene volgende vergadering behandeld worden. Besloten wordt zich te wenden tot den Direc teur-Generaal, chef van de afdeeling Landbouw, met het verzoek om een gunstige beschikking omtrent de aanvrage om een gedeelte van de Rijkssubsidie voor de varkensfokkerij te mogen besteden voor den aankoop van het serum tegen de vlekziekte. Mededeeling geschiedt van het schrijven van den Hoofdingenieur van den prov. Waterstaat, waarin deze ambtenaar belooft aan de klachten over te groote tonrondte der nieuwe kei banen in de klinkerwegen zooveel mogelijk tegemoet te komen. Besloten wordt de gelegenheid te geven om □a een afgelegd examen het diploma te ver werven als hoefsmid. De nadere voorwaarden zullen per circulaire medegedeeld worden aan de afdeelingen. Het Maandblad zal onder belofte van grootere medewerking worden voortgezet. De almanakwaarin dool* enkelen verande* ring wenschelijk werd geachtzal dezelfde inrichting behouden. Het niet-aanleggen van de Spoorboot aan den steiger te Wolfaartsdijk zal door den Voor* zitter ter sprake gebracht worden in de a.s» vergadering der Provinciale Staten. Het oprichten eener onderlinge verzekerings* maatschappij tegen brandschade door de Maat schappij van Landbouw wordt niet wenschelijk geacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1