Donderdag 3 Juli 1903. (Z i e r i Is. z e e s c lx e C o u r a n t). Hoogere Burgerschool. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad 8N Provincie. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGAN6. No. 7712. Directeur A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertontiënvan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en belichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkei., Meelstraat 386, Zierikzee. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend: 1°. dat het t.ooltttiiitrs-oxaiiKMi zal gehouden worden op Donderdag 10 - en Vrijdag 11 Juli &.s., des voormidJags 9 uur; 2°. dat zij, die dit examen wenschen af te leggen, zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der school op Zaterdag 5 Juli a.s., des namiddags te 3 uur, in het gebouw der school (ingang Manhuis straat) 3° dat de ovorgangs-exumens zullen ge houden worden op Vrijdag 11 Juli a.s., des voor middags te 9 uur, in de lokalen der school. Zierikzee, den 23 Juni 1902. Namens de Commissie: De Secretaris, A. VAN DER HOEVEN. De ziekte van koning Edward en de verdaging der kroning in Engeland. De officiëele bulletins blijven een gunstig verloop van koning Edward's ziekte berichten. Maandag verschenen maar twee bulletins het late-avond-bulletin wordt niet meer uit gegeven alleen zullen 's morgens om 10 en 's avonds om 7 uur nog bulletins worden ge publiceerd. De bulletins van Maandag deelden mede, dat de koning bij voortduring vooruit gaat dat bij zich krachtiger gevoelt en dat, niettegenstaande cenig ongemak aan de operatiewond, niets is voorgevallen, dat kwaden invloed kan hebbon op het herstel-proces. Ook de Engelsche geneeskundige bladen toonen zich thans over 's konings toestand zeer optimistisch. Reynold's Newspaper, dat verleden week het eenige blad was, dat reeds Zondag vóór een week het ware karakter van 's konings ziekte wist te vermelden en dat blijkbaar in dezen zeer goed ingelicht ia, geeft een ver haal van het verloop dor ziekte. Het blad verhaalt, dat koning Edward ia den loop dezer maand tot driemaal toe aan het strottenhoofd is geopereerd. Dagelijks werd do koel gewasschen en de koning kon bijna niet meer rooken. Den 3dcn Juni voelde de koning hevige pijnen in den onderbuik, maar de ministers deeden hun best, den ernst van den toestand verborgen te houden, om het publiek niet te verontrusten. Men liet den koning opium innemen en gaf hem den raad, de revue te Alderschot en de wedrennen te Ascot niet bij te wonen. Z. M. volgde dien raad. Zaterdag 21 Juni werden de verschijnselen ernstiger en men moest zijn toevlucht nemen tot pappen. To9n niettemin de krachten van don leider bleven afnemen, werden nog andero doctoren ontboden. Verscheidene doctoren meenden toen reeds, dat 's koniügs toestand zeer ernstig was en dat alleen een operatie hem zou kunnen redden. Maar de kroning moest cn zou plaats vinden. De koning ging dus Maandag der vorige week van Windsor Castle naar Londen, maar nauwelijks bevond hij zich in Buc kingham Palace, of hij viel flauw. Zeven minuten lang dacht men, dat hij dood was. Sedert Zondagmorgen had hij niets gegeten. Men liet den prins van Wales roepen. Zes doctoren hielden consult. De krachten des konings namen snel af. Ilij werd door vreeselijke brakingen overvallen en de tem peratuur steeg tot 102 graden Fahrenheit. Toen besloot men tot de operatie en meer dan een liter etter werd verwijderd. De operatie was begonnen om 11 uur 's morgens en eerst om even vóór halfdrie in den namiddag kwam de koning weer tot bewust zijn. Tien uren achtereen bevonden alleen de doctoren en de ziekenverpleegsters zich in het ziekenvertrek. Om halftien 's avonds werden de lippen van den lijder met eenige droppels water bevochtigd. Woensdagmorgen om kwart over drieën werd de koning koortsig en deed hij pogingen, om zich te bewegen. Alle mogelijke middelen werden aangewend, om hem te noodzaken tot volkomen onbeweeglijkheid. Blijkbaar leed de koning zeer. Hij sliep Woensdag 5 uren en na dien, dus 22 uren na de operatie, gebruikte hij een lepel ver dunde melk. Woensdagavond zag de operatiewond er ongezond uit. Gedurende een gedeelte van den nacht lag koning Edward te ijlen en Donderdagmorgen verloor hij het bewustzijn. De temperatuur nam tot den middag toe. Toen opende do koning de oogon en her kende voor het eerst de doctoren. Zijn toe stand werd beter, maar tegen den avond leed bij weer pijn in den onderbuik. Ooi 9 uur 's avonds leed hij verschrikkelijk. De wond was ontstoken. Men gaf den zieke wat bouillon. Tegen 2 uur in den morgen sliep hij in. Eerst Vrijdagmiddag om 4 uur worden de eerste bezoekors bij den koning toegelaten. Tot dat oogenblik was er niemand bij hem geweest dan do doctoren en do verpleegsters. Óm 2 uur Vrijdagnacht gebruikte Z. M. een stukje tong. Van toen af begonnen de doctoren wat hoop te krijgen. Als alles goed gaat, zou heden (Woensdag) een gedeelte van het verband worden weg genomen. Tot dion tijd zal de koning alleen bouillon on visch mogen gebruiken. A.s. Vrijdag zal de rest van het verband weg genomen wordendo volgende drie weken moet Z. M. te bed blijven, dan een week op een ziekenstoel en tegen de vijfde of zesde week zal hij eenigen tijd aan do zeekust of op zijn jacht te Cowes gaan doorbrengen. Londen, 1 Juli. Volgons het heden in den voormiddag uitgegeven bulletin, heeft de koning een voortreffelijken nacht doorgebracht en genoot hij een natuurlijken plaap, terwijl de krachten toegenomen zijn en er in alle opzichten aanmerkelijke vooruitgang waar te nemen is. Koningin Alexandra heeft de Deonsche huzaren, die voor de kroning waren over gekomen, vóór hun terugtocht naar Dene marken uitgenoodigd om op het laatst van September terug te komen, daar alsdan de kroning zal plaats habbcn. Uit den mond der vrouwen hoort men dewenschen!) Engeland. In verband met de campagne in Zuid- Afrika hebben een 1200-tal officieren besloten hun ontslag te nemen uit den dienst en de regeering verkeert in moeielijkhedon hoe in het tekort moet worden voorzien, voornamelijk wat de cavalerie aangaat, welk wapen den officieren groote maatschappelijke verplichtingen oplegt, welke niet bestreden kunnen worden uit het tractement. Tengevolge eener weddenschap zond een groot industrieel van Newbury dezer dagen twee witte lammeren naar zijn fabriek, te 5 uur 's morgens, en des namiddags te 4 uur, 'een uur vóór den bepaalden tijd, zat de man aan tafel, gekleed in een zwart lakensch pak, gemaakt van dc wol dier beide dieren, voor een maal, waarop de lammeren gebraden waren opgediecht. Met deze weddenschap won de eigenaar der vlugge fabriek 1000 pond sterling (f12000). Zuid-Afrika Natal is heden (Woensdag) in het geheele bezit gekomen van het nieuwe gobied, met inbegrip van Vrijheid, dat haar uit den Transvaal8chen buit is toegestaan. Veertienhonderd man Australische hulp troepen zijn met de «Manchester Merchant" van Durban vertrokken en 1500 man Cana- dèezen met do «Winifredia". Den 2den Juli gaan weór 2000 Canadeezen. Do kolonialen hebben dus spoedig genoeg gekregen van Zuid-Afrika, nu er in Johannesburg geen vleescbpotten zijn. Te Kaapstad heeft een zware brand bijna het geheele huizenblok tusschen Durling-, Longmarket- en Parliamentstreets verwoest. Tot de verbrande gebouwen behooren de kantoren van de onderlinge Zuid-Afrikaansche Verzekering-Maatschappij. De schade wordt op een half millioen pond sterling geraamd. Amerika. Te Oak-Ridge zal binnenkort een boer van den respectabelen leeftijd van 108 jaren gaan trouwen met een weduwe van 98 jaren. Bruid eu bruidegom zijn uitstekend gezond. De boer, Barlow geheeten, wandelt iederen dag nog twee uur door het veld. Ilij is nooit onder dokters handen geweest, en zijn glas whisky smaakt hem uitstekend. Hij is ook een flink rooker. Dit is de vijfde keer, dat Barlow de stormen der huwelijkszee gaat trotseeren. BelgiS. Pastoor Daens is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van den kantonrechter te Aalst, die hem veroordeeld heeft tot twintig fr. boete en een schadeloosstelling van 25 fr., omdat hij in de verkiezings-agitatie een tegen stander «smeerlap" heeft genoemd. De koning heeft do oudheidkundigen mgr. Béthune cn baron De Vinck gevraagd naar de kosten van een historische!) stoet «Vlaanderen door de eeuwen heen". Het antwoord was 400,000 frs., waarop de koning verklaarde, dat hij do zaak toch wenschte en er veel voor over had. De stoet zou in het volgende jaar uitgaan te Antwerpen, Gent, Brugge en Ostende. NederHnJ. 's-Gravenhago, 30 Juni. De Eerste Kamer hervatte hedenavond haar werkzaam heden, doch was slechts weinige oogcnblikken bijeen, wat met het oog op de temperatuur in de zaal dan ook zeer gewenscht bleek. De heer Mr. Sickinganieuwgekozen lid der Kamer, werd door den voorzitter, daartoe bij Kon. Besluit gemachtigd, beëedigd en nam zitting. Tot leden dor commissie van voorbereiding van de militaire Straf- en Tuchtwetten werden door den voorzitter benoemd de heeren Van Boneval Faure, Kist, Van Alphen, Van Zinnicq Bergmann en Thooft. Aan den heer Van Velsen werd verlof verleend om morgen te interpelleeren over de stappen, door de Regeering gedaan of nog to doenvoor de invrijheidsstelling der Nederlandsche krijgsgevangenen, in den Zuid- Afrikaanschen oorlog gemaakt. Bij de Tweede Kamer is ingediend etn wetsvoordracht tot wijziging van de artikeh n 1 en 2 dor wet van 9 April 1877 (Staatsblad no. 79) tot vaststelling van de klassen en samenstelling der arrondissemonts-rechtbanken, van de jaarwedden der leden van en amb tenaren bij de rechtbanken, alsmede van de klassen der kantongerechten en van de jaar wedden der kantonrechters en der ambtenaren bij kantongerechten, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 29 December 1899 (Stbl. no. 28). Deze wijziging wordt voorgedragen in verband met de noodig gebleken verhooging van do bezoldiging der rechterlijke ambtenaren te Amsterdam en Rotterdam, en zulks in verband met den duurdoren levensstandaard in beide gemeenten. Do griffiers alleen zijn van de verhooging uitgesloten. De verhooging is zoo geregeld dat bij de arrondiesements-rechtbanken te Amsterdam en te Rotterdam de jaarwedde van de presidenten wordt vastgesteld op f 5000, die van de vice presidenten op f 4500, die van de rechters op f 4000, die van de officieren van justitie op f 5000, die van de substituut- officieren van justitie op f 4000, en die van de substituut-griffiers op f 1800, dat de kantonrechters te Amsterdam en Rotterdam krijgen f 4000, de ambtenaren van het O. M. bij de kantongerechten ieder f 1600, en na 3 jaar f 2000. Egmond aan Zee, 30 Juni. Zondag namiddag omstreeks half vier namen vijf jongelieden uit het naburige Bergen een bad in zee, gezamenlijk van ééne badkoets ge bruik makende, vlak voor het dorp. Misschien door de kalme zee misleid, waagden zij zich te ver van den oever en raakten drift. Drie van de vijf wisten zich te redden, een vierde werd bewusteloos door toegesnelde hulp aan land gebracht en in eene badkoets door de zorgen van den heer Feretes, apotheker te Leeuwarden, daar juist ter plaatse tegen woordig, heel spoedig weer bij kennis gebracht. De vijfde, de zeventienjarige zoon van don vrachtrijder Beoldman te Bergen, verdween ia de diepte en ondanks allo aangewende pogiDgen met dreggen, heeft men het lijk niet kunnen vinden. Vlaardingen, 30 Juni. De politie heeft Zaterdag een goede vangst gedaan. Zaterdagmiddag n.I. werd ten politiebureele aangifte gedaan dat van een timmerman, werkzaam in de Prins Hendrikstraat, een horloge ontvreemd was, waarop terstond een onderzoek werd ingesteld bij do goud- on zilverwiDkeliers. Zoo kwam men ook bij den horlogemaker, den heer Van Roon, aan de Hoogstraat, en werkelijk was daar door een jeugdig persoon een horloge ten verkoop aangeboden. Daar echter de heer v. Roon op dat oogenblik verhinderd was, werd het jongemensch verzocht het horloge daar maar te laten en later terug te komen, waaraan hij voldeed, doch wat hem noodlottig zou worden, want de politie vatte natuurlijk post in do nabijheid en de winkelier zou waar schuwen. Na eenigen tijd kwam dan ook de bijna 16-jarige S., woonachtig alhier, opdagen en ging, na eenig aarzelen, don winkel in, al spoedig gevolgd door een agent, die hem in arrest nam en nu kwam nien, toen men hem in het bureau fouilleerdo, tot een verrassende ontdekking. Zoo bleek, dat hij zich de weinige oogen- blikkon, dat hij alleen io den winkel van den heer v. Roon was voor ongeveer f 70 aan goud en zilver had ontvreemd. Vorder werden een 20-tal sleutels op hem bevonden en daar hij bovendien een pet op had, die veel geleek op de vermiste pet na de in braak in het kantoor van de heeren Van Buurcn van Heijst, ging de politie vorder aan 't uitpluizen. En met succes! Want hij bekende niet alleen die inbraak te hebben gepleegd, doch ook te hebben ingebroken in het kantoor van de goederenloods van do lloll. IJz. Spoor, alsmede een poging tot inbraak bij den heer dr. Tjeonk Willink. Het spreekt vanzelf, dat dit gevaarlijk jongmensch in arrest werd gehouden om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Hij houdt halsstarrig vol geen medeplich tigen te hebben, hoewel dat zeer betwijfeld wordt. Oosterhout, 30 Juni. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag word een 74 jarige Duitsche vrouw in haar woonwagen te Tilburg bestolen voor 3000 francs (f1500) door haar schoonzoon, die in allerijl gevlucht was. Door do ijverige bemoeiingen van den commissaris van politie werd de dader door de politie van Breda alhier gearresteerd. Met het geld nog in zijn bezit is hij naar Tilburg getransporteerd, en heeft hij bekend de dader te zijn. Zierikzee, 2 Juli. Wij hebbon in onze «Nabeschouwing" verzuimd de aandacht onzor lezers en lezeressen te vestigen op de hoogst belangrijke en zeer uitgebreide verzameling landbouwwerktuigen, die door het Technisch Bureau Van Minden to Haarlem op de Vrijdag alhier gehouden tentoonstelling was geëxposeerd, en die door vele bezoekers om haar volledig heid en degelijkheid geroemd ia geworden. Do agente voor Schouwen-Duivoland van bovengenoemd bureau is de bekende firma wed. A. Anker Zonen alhier. Naar wij met genoegen vernemen, is aan de firma wed. Anker Zonen als vertegen woordigster van bovengenoemde firma voor haar inzending landbouwwerktuigen een bestuursprijs ten deel gevallon. Volgens de Zwolsche Courant is bij de vrouw van den evangelist Weltevreden to Zwolle het volgende tolegram ontvangen, naar aanleiding van hot gerucht, dat hij zou hebben bekend «Deze leugen is weder een leugen meer om ons te doen lijden. God is m|jn getuige, dat ik onschuldig bonliever zou ik den marteldood sterven, dan togen mij zelf to liegen. Den Haag. (got.) A. WELTEVREDEN". Booze tongen boweren, dat het gerucht met een looze bedoeling opzettelijk is uitge strooid. Hoe ook, beklaagde heeft van de gelegenheid het te weerspreken een zeer handig gebruik gemaakt. Wij vestigen do opmerkzaamheid op achterstaande advertentie van den hoer J. G. E. de Graaff, waarin deze de opening van zijn magazijn van horloges, klokken, pondules enz. in de Poststraat alhier aankondigt. Naar wij vernemen, is jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, kantonrechter te Goes en lid der Tweede Kamer voor ons district, voornemens, tegen November a.s. ontslag als kantonrechter te vragen, teneinde zich geheel te kunnen wjjden aan het lidmaatschap der Tweede Kamer. Bij het aan do Kon. Mil. Acadamie te Breda gehouden examen voor 2de luitenant bij de cavalerie hier te lande heeft o. a. vol daan de cadet W. C. M. do Jonge van Ellemeet. Omtrent het lijk, aan den Leendert Abrahampolder aangespoeld, meldt men nader uit Colijnsplaat, dat het was gekleed in zwart vest, geruiten broek, flanellen Jaegerklourig hemd, zwart duffel jekker en leeren pantoffels, alles zonder merk. De ouderdom van den drenkeling wordt geschat tusschen 30 en 40 jaar. Na de lijkschouwing is het op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Men vermoedt, dat hot lijk is van den kapitein van een Duitsch vaartuig, die ongeveer drie maanden geleden vóór Wemoldinge ia overboord geslagen. Tot gomeentp-voldwachter te IJzendijke is benoemd It. A. A. Hulmor, agent van politie te Middelburg. Ons werd in de feestweek oen bundeltje gedichten ter beoordeeling toegezonden, gewijd aan den Zuid-Afrikaanschen oorlog, vervaardigd door den heer J. K. Crueq C.Jzn., en onder den naam van «Bloedrobijnen voor KoniDg Eduard's kroon" bij de bekende firma Btenfert Kroese en Yan der Zande te Arnhem uit gegeven. Wij hadden echter in de afgeloopen week wel wat anders te doen dan om de bloedrobijnen voor de kroon van den thans aan het ziekbed gekluisterden Koning te keuren. Nu wij wt êr in ons gewone doen zijn, hebben wij k téte repoeée de gedichten gelezen, waaronder or onderscheidene ons niet onver dienstelijk voorkwamen, maar waarvan er eenige ons buitengewoon bevielen. Zoo het lied ter eere van Christjan de Wet, waarvan wij het eerste couplet laten volgen Op het bruischende paard, met de buks in de hand, Over bergen <n stroomen, door modder en zand. Met den hemel tot dak, en met de aarde tot bed, Zweeft de heldengestalte van Christjan de Wet I Wij hopen, dat dit bundeltje zijn weg zal I vinden. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren besloot tot de instelling eener commissie van vijf bonds leden inzake de aanhangige plannen tot wijziging der gemeentewet. Tot zittingneming in die commissie is onder anderen uitgenoodigd de heer J. N. Elenbaas, burgemeester en secretaris vau Krabbendijke. Te Vlissingeu is iemand uit Amsterdam bij het baden verdronken. Stavenisse, 1 Juli. De kermis, het gewoon jaarlijksch terugkoerende volksfeest, is ook weder achter den rug. Men hoort wel eens zeggen: «men behoeft de kermissen niet af te schaffen, ze sterven haar eigen dood". Maar dit is zekerze hebben een langdurigen doodstrijd. Dit jaar was bier zooveel op de kermis, als or in geen jaren geweest is. Een carrousel op hot Havenplein en op de Voor straat een rij van koek-, suikergoed-, galanterie-, oliebollen- en vischkramen, benevens «de kleine man" en het Künstler Theater «Gerada", een waarzeggerstent enz. vormden do kermis. In aanmerking nemende de vele gelegenheden tot uitgaan, was het bezoek bevredigend. L.l. Dinsdag promoveerde te Leiden als doctor in de geneeskunde de heer C. L. Dorst, thaus te Rotterdam, op een academisch proefschrift, getiteld: «Bijdrage tot de pathologische anatomie der streepvormig uitgebreide huidtumoren". j Middelburg, 1 Juli. Hoewel de ijverigste pogingeu in het werk zijn gesteld, is het nog niet gelukt den Zaterdag alhier ontvluchten Z., die tot 4 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, als medeplichtige van de bekende diefstallen op Zuid-Beveland, te arresteeren. Over het geheele eiland Walcheren werd door rijks- en gemeente-politie naar dit gevaarlijk sujet gezocht. Echtor is zorg gedragen, dat Z. niet van het eiland Walcheren kan komen, daar aan alle stations, zoowel als aan de verschillende booten, wordt gesurveilleerd, terwijl ook de Sloedam door politie wordt bewaakt. Zondag middag hebben enkele boeren den vluchteling in het gras zien liggen onder Grijpskerke, doch toen de politie daar een onderzoek ging instellen, was de vogel reeds gevlogen. Te Middelburg hebben reeds 92 winkeliers zich bereid verklaard om bij genoeg zame deelneming, ingaande 1 Juli, hunne winkels des avonds 9 uur te sluiten. Axel, 28 Juni. Ruim honderd landbouwers en veehouders van hier en omstreken hebben heden een adres geteekend, waarin aan den minister van justitie wordt verzocht, zoo spoedig mogelijk te voldoen aan het door de heeren Ph. J. van Dixhoorn e. a. indertijd ingediend verzoek om sterke uitbreiding der rijkspolitie, ter voorkomihg van de in deze streek zoo veelvuldig gepleegd wordende diefstallen van vee. In de te Axel gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Oud- Eglaotierpolder werd aan den heor P. Dreg- mans op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleond als ontvanger-griffier en in zijn plaats benoemd de hoer J. A, Drogmans, candidaat-notaris aldaar. Sluis, 30 Juni. Nabij deze gemeente is Zondag de 21-jarige J. de Bree, die bekend staat, als de boste zwemmer in onze gemeente de Vaart, welke van daar naar Brugge leidt, overgezwommen. Toen hij echter op dezelfde wijze wilde terugkeeren, verdween hij plotseling voor het oog van zijo vader in de diepte. Terstond werden pogingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1