ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 1 Juli 1902. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., 't goedkoopste adres, Hoogere Burgerschool. NÏIÜWSTUDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z i e x* i It. z e e s c ti e Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Nooril-AmorikaTransvaal, Indië enz. verzending oens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7711. Dlreoteuri A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 13 regels 30 l'ts, meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrydags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrêLnkei,, Meelstraat 38(5, Zierikzee. 15 regels 75 ct». Elke regel meer 15 ets. fo$têtrnn1 C tOS, streng vatte prijzen a contant. lie COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onder* ijs te Zierikzee maakt bekend: 1°. dat het <»olatiiigs-oxamon zal gehouden worden op Donderdag 10- en Vrijdag 11 Juli a.s., des vöormiddags 9 uur; 2°. dat zij, die dit examen wenschen af te leggen, zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der school op Zaterdag 5 Juli a.s., des namiddags te 3 uur, in het gebouw der school (ingang Manhuis straat) 3° dat de overgnngs-examens zullen ge houden worden op Viijdag 11 Juli a.s, des voor middags le 9 uur, in de lokalen der school. Zierikzee, den 23 Juni 1902. Namens de Commissie De Secretaris, A. VAN DER HOEVEN. Een nabeschouwing. Er ia in Zierikzee de vorige week hard gewerkt, maar ook druk feestgevierd, zoodat de feesttonen ons nog,in de ooren klinken. Wij hebben getracht zooveel mogelijk van een en ander, zoowel van don verrichten inspannenden arbeid, als van de gelioudene, den geest ontspannende feesten, het belang rijkste in ons blad te vermelden. Alleen rest ons nog van het derde avond feest in Parklust, dat Vrijdag gegeven werd, iets mede te deelen. En wij kunnen daarvan dan berichten, dat het een passend en prachtig slot is geweest van al wat in de afgeloopene week werd aangeboden. Reeds ten zes ure stroomde do menigte naar Parklust, teneinde tot bijwoning van het concert van het muziek corps der dienstdoende schutterij te Middelburg, dat eerst om half acht zou aanvangen, een plaatsje onder de warande ofinden tuin machtig te worden. Was het de voorafgaande twee avonden vol, zoodat 't bezoek telkens crescendo was, wie er Vrijdag niet geweest is, kan zich moeilijk voorstellen, hoe vol 'ter dien avond was. Na achten er een stoel machtig te worden, was bepaald onmogelijk, tenzij men geduld bad en een min of meer hoogen prijs er voor over had. Zelfs werd ons verhaald, dat voor vijf sfoelen vier gulden betaald is geworden. Het concert, dat gedirigeerd werd door den luitenant-kapelmeester, den heer Jan Morks, voldeed algemeen. Dot. zesde nummer van het programma, bevatte een groet aan Zierikzee, een concertmarsch door den heer Morks vriendschappelijk opgedragen aan den heer II. C. van den Ende, voorzitter van de sociëteit »Tot Nut en Genoegen". Tot besluit van den heerlijken avond en van do geheele feestweelc werd gegeven een groot vuurwerk, waarvan het welgekozen slotnummer was uCeres", voorstellend den Landbouw, en »Mercurius", den Handel". En zoo behooren dan de Congresdagen, de Zeeuwsche Land bouw vergadering en de daar mede gepaard gaande Landbouwtentoonstelling tot bet verleden. Uit alle deelen van ons vaderland is men hierheen gekomen om deel te nemen aan het Congres en aan al wat daarmede samenhing. Velen, die hier kwamen, koesterden van deze streek en haar bevolking geen hooge ver wachtingen, maar het duurde niet lang, of zij kwamen na persoonlijke kennismaking en uit eigen aanschouwen tot de overtuiging, dat hier woont een nijvere energieke land bouwende bevolking, die flink ontwikkeld, en met den tijd medegaande, aan den vrucht haren en gecultiveerden bodem weet te ontwoekeren, wat er uitgehaald kan en mag worden, en die de kunst verstaat dezen zoo productief mogelijk voor haar te maken. Wij bomorkten het aan hun blik, en wij vernamen het uit hun mond, dat zij opgetogen waren over hetgeen zij te zien en te hooren kregen, zoodat wij zonder vrees voor ernstige tegen spraak mogen verklaren, dat zij een hoogst gunstigen indruk van de ingezetenen en de eilandbowonera mede naar huis namen. Het 54ste Landhuisboudkundig Congres is als geslaagd te beschouwen, in zooverre men daar ten aanzien van de verschillende aan de orde gestelde vraagpunten tot overeen stemming is gekomen. Do vergaderingen, die door haar voorzitter, den heer Ch. W. Vermeys, meesterlijk geleid werden, waren in hooge mate leerzaam. Te hopen is het, dat de genomene conclusiëo, voornamelijk die ten aaDzien van den uitvoer van vleesch en boter naar Londen, ter kennisse van de Regeering gebracht, deze er toe leiden mogen bij de wetgevende macht die voorstellen in to dienen, waardoor aan de wonschon van het Congres tegemoet wordt gekomen. De Algemeene Vergadering der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland was van gewicht in geenen deele ontbloot. Zij ontleende dat gewicht niet het minst aan het door den secrotaris der Kamer van Koop handel te Londen ter tafel gebrachte onder werp, betreffende de uienteelt voor de Londensche markt, een onderwerp, belangrijk voor deze streek, waar veel uien geteeld en naar het buitenland verkocht worden. Wat de tentoonstelling van paarden, runderen, schapen, varkens, pluinfgedierte en werktuigen betreft, zij overtrof vooral om haar uitgestrektheid verre de algemeene ver wachting. Volgens den ofliciöelen catalogus waren er niet minder dan 327 inzendingen, waaronder er zeer uitgebreide waren, zooals die van de wed. J. C. Maseóe Zoon en Franken Goemansbeiden van Goes. Onzo stadgenooten de wed. A. Anker Zonen hadden er een Nortonpomp in werking, die algemeen de aandacht trok. De heer Iman J. van der Have had een smaakvolle zonnetent, waarin zijn holpmeststoffen en krachtvoedorartikelen keurig geëxposerd waren. Ook merkten wij don lieer A. C. J. Buyze op, die door medaillons en manchettenknoopen met verschillende stadsgezichten aan de markt te brengen, voor een blijvond souvenir gezorgd had. Dat de tentoonstelling druk bezocht was, hebben onze lezers en lezeressen reeds kunnen opmaken uit het feit, dat de recette der entróe'8 f 4485,G25 bedroeg. Dus mogen wij veilig deze landbouwtentoonstelling in elk opzicht als geslaagd qualificeeren. Van de door schoon zomerweder begunstigde feestelijkheden in de vorige week gaat slechts één roep uit, namelijk dat zij schitterend waren. Voor zoover ons bekend is, werd geen wanklank vernomeD. De vreemdelingen zeiden, dat de Zierikzeeënaars de kunst van feest vieren verstaan. Zij hebben zich hier tehuis gevoeldzij hebben hier genoten. Een woord van hulde brengen wij aan allen, die den naam van onze gemeente hebben hoog gehouden, aan het Congres- bestuur, aan het bestuur der afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, en last not least aan het bestuur der sociëteit »Tot Nut en Genoegen". Zij kunnen met voldoening op de week, die achter ons ligt, terugzien. De ziekte van koning Edward en de verdaging der kroning in Engeland. De vorige week liepen te Londen de meest pessimistische geruchten aangaande den toe stand van koning Edward en het ontbreken j van andere positieve mededeelingen dan die op i de bulletins, welke men niet vertrouwt, heeft i in de Engekche hoofdstad een spanning doen ontstaaDdie tot het hoogtepunt gevoerd is door de verzekering van gezaghebbende doc- i toren, dat over het verloop, dat de ziekte zal j nemen, eerst over vier dagen heslist zal zijn. Van alle zijden wordt verzekerddat het i den koning slecht, zeer slecht gaat en hijzelf j moet weinig hoop hebben op zijn herstel. Hij zou voor de operatie zelfs als zijn meening te i kennen gegeven hebben, dat hij van dit ziekbed wel niet zal opstaan. j Dr. sir Frederick Trevesdie de operatie i op den koning heeft uitgevoerd, moet onlangs verklaard hebben, toen bij een jongen man perityphlitis, waaraan ook de koning lijdt, zou j opereerendat de sterftekansen voor een 22jarige met sterk gestel bij zulk een operalie I 40 procent beloopen. En de Berl. Lokalanzeiger "laat zich uit i Kopenhagen seinendat de Deenscho kroon- prinses van haar gemaal bericht ontving, dat 's koniDgs toestand hopeloos is. j Voorts wordt gemeld, dat de doctoren des konings na een consult van 2-J uur het nog I niet eens waren ovor de noodzakelijkheid van een operatief ingrijpen. Ten slotte word met vier stemmen tegen één tot do operatie besloten. En toen ze geschied was, erkenden alle gonees- heeren eenstemmig, dat bij uitstel van de operatie de koning waarschijnlijk in den na middag zou zijn bezweken. De doctoren hadden niet verwacht een zoo omvangrijk abces te vinden, als dat geledigd werd. Zij zagen zich dan ook genoodzaakt, aan het wormvormig aanhangsel van den blin den darm minder aandacht te schenken en konden zich er nog geen rckonschrp van geven, of dit aanhangsel al dan niet ontstoken was. In liet eerste geval zou een tweede operatie noodzakelijk zijn. Ook durven de doctoren niet met zekerheid verklaren, dat het geledigdo abces niet opnieuw zal ontstaan ook in dat geval zou een tweede operatie noodig zijn. Een nadeelige omstandigheid voor het ver loop der ziekte zou voorts de zwaarlijvigheid des konings zijn. Daar tijdens de operatie een vrij dikke laag yet is weggenomen moeten worJeD, zal het dichtgaan van de insnijding in de liesstreek veel tijd vorderen. Als alles goed gaat, zou de koning eerst over 5 weken het bed kunnen verlaten. In geneeskundige kringen te Londen heeft do wetenschap, dat het abces niet verwijderd doch slechts geledigd is kunnen worden, slechts matige voldoening geschonken en men vindt het een onrustbarend teeken, dat in de offici- cele bulletins de temperatuur van den zieke zorgvuldig wordt verzwegen. Dr. Lister, één van do doctoron, die bij do operatie tegenwoordig wareD, moet aan een vriend hebben verklaard: »De operatie is de ernstigste behandeling geweestwaaraan een man op den leeftijd en in den toestand van den koning onderworpen kan worden". Londen, 28 Juni. Volgens het heden morgen om kwart vóór elf uitgegeven bulletin, heeft de koniDg een goeden nacht gehad en heeft de beterschap aangehouden, j Do doctoren verklaren: »Wij zijn gelukkig te kunnen mededeelen, dat wij den koning j buiten onmiddellijk gevaar beschouwende I algemeene toestand is bevredigend, doch do operatiewond vraagt nog voortdurend de aandacht en indien er eenige reden bestaat tot ongerustheid aangaande den toestand van den koning, moot zij in verband staan met de wond zelve. Onder de gunstige omstandig heden zal er met het herstel van den koning j veel tijd gemoeid zijn. Het bullotin van 2 uur namiddag zal niet meer uitgegeven worden. Zuid-Afrika. Men kent Samuel Marks, van Levis Marks, de groote vriend van president Kriiger, do man, dio 40,000 pd. et. heeft gegeven om voor den president te Pretoria een standbeeld op te richten. Men herinnert zich, dat onze landgenoot Van Wouw dat standbeeld ont worpen heeft en grootendeels al voltooid bad. Het voetstuk stond al. Die Marks, men vertelde indertijd te Pretoria al, dat hij tegelijk niet die 40,000 pd. st. voor het stand beeld, in het geheim evenveel aan de reformers le Johannesburg schonk, zoo beide heeren dienende. Wolnu, Samuel Marks, die hard voor den vrede gewerkt heeft, zegt B. B., heeft nu de vier bronzen beelden, die om het voetetuk zouden komen zo stellen Boeren voor aan lord Kitchener geschonken. De beelden worden naar Engeland gezonden en zullen te Chatham de genie-kazerne als tropee sieren. Wat het roodgranieten voetstuk betreft, de brave Marks heeft een groote som golds gegeven om er een beeld van »our souvereign- lord Edward VII" op te zetten. En asn den anderen kant van het plein wil hij een stand beeld oprichten voor koningin Victoria. Zoolang de militaire bezetting duurt, zullen er ten minste 75,000 man in Zuid- Afrika blijven. Zoodra het zelfbestuur zal ingevoerd zijn, wordt de bezetting waarschijn lijk ingekrompen tot 50.000 man. Men seint uit Pretoria aan do Standard, dat er zich nu in het geheel 20,000 Boeren overgegeven hebben. St.-Helena, 27 Juni. Gisteren zijn 478 krijgsgevangen Boeren naar Zuid-Afrika terug gekeerd. Amerika. De Morning Post verneemt uit New-York, dat 45,000 slagers een miliioen dollars hebben bijeengebracht om een abattoir op te richten, waardoor zo onafhankelijk zullen worden van de vleeschtrust. Spanje. Donderdagmorgen lmd een verschrikkelijke ontploffiing plaats in het kruitmagazijn van het militair kamp van Carabanchel, bij Madrid. Tal van slachtoffers werden onder het puio begraven. Te Madrid en in de omliggende dorpen werden vele ruiten door den krachtigen luchtdruk verbrijzeld. De ontploffing heeft aan 47 menschen het leven gekost. De koning begaf zich naar de plaats des onheils. De schok werd bizonder sterk gevoeld in het koninklijk paleis, waar veneters en deuren opensprongen. Zwitserland. Uit Gecève komt bericht, dat Luccheni, de moordenaar van keizerin Elizabeth van Oosten rijk, in zijn gevangenis een cipier, die in zijn cel kwam, heeft aangevallen, en gewond, maar niet ernstig. Hij iB nu in de boeien gesloten. Oostanijk, Weenen heeft alweer een speelschandaal. Graaf August Potocki, uit Krakau, heeft een poging tot zelfmoord gedaan, omdat hij met het spel 700,000 roebels aan een Russisch edelman verloren heeft. Duitschlaitd. Een vreemde gebeurtenis heeft te Posen plaats gehad met luitenant baron Von Maasen- bach. Om 5 uur 's morgens keerde hij van een fuif naar zijn woning terug. Bij zijn huisdeur gekomen begon hij over het slechte weer te vloeken, haalde toon plotseling een revolver te voorschijn en vuurde drie malen op een muur aan de overzijde, net derde schot trof een man, die bezig was eenige biljetten op dien muur aan te plakken. De getroffene vloog luidkeels roepend weg. On danks het vroege uur liepen spoedig een menigte menschen te hoop. Toen Masaenbach dit zag ging hij zijn huis binnen, liep naar een venster, zoodat iedereen 't zien kon, en doodde zich met een schot in den mond. De gewondo aanplakker is buiten gevaar. België. Donderdagavond brak er te Laeken een ontzettende brand uit in den stal en het fourage-magazijn van den heer Nerée-Nolf, handelaar in brandstoffen. Binnen een paar minuten deelde het vuur zich mede aan een aangrenzend huis, toe- behoorende aan mevrouw de wpd. Dovroede, en de brandweer, die zeer spoedig ter plaatso was, had alle werk om te voorkomen, dat het vuur zich verder uitbreidde. De oorzaken van den brand zijn tot heden nog onbekend. Nederland. Amsterdam, 27 Juni. Een gemeentelijke dienstmeisjcsschool, dat is toch iets nieuws, zouden we meenen. Welnu, Amsterdam krijgt, als het voorstel daartoe door den Raad wordt aanvaard, een dergelijke school. Zooals men weet, hebben we reeds vele jaren een openbare Werk- en Leerschool voor meisjes. Aan onvermogende meisjes, die met vrucht lager onderwijs hebben genoten, wordt daar les gegeven in nuttige handwerken, rekenen en Nederlandsch. Reeds twee jaar geleden drongen regenten der school op een reorganisatie aaD, doch bij een dergelijke quaestie moeten blijkbaar zoo veel autoriteiten geraadpleegd worden, dat Burgem. en Weth. eerst thans met een reorganisatie-voorstel voor den dag komen, j dat geformuleerd is door het dames-comité. De bedoeling der school is haar zoodanig j te hervormen, dat men er opgeleid kan worden I tot dienstbode-alleen, werkmeid, keukenmeid, linnen- of tweede-meid en kindermeid. Het comité nu meent, dat daar onderwijs moet worden gegeven in nuttige handwerken, wasschen en strijken, koken, huishoudondcrwijs, machine-naaien, Nederlandsch, rekenen en zang dat onderwijs zou moeten worden gegeven iu vier halfjaarlijksche cursussen, terwijl er ook een avondcursus zou moeten zijn voor dagmeis jes. On vermogenden zouden geen schoolgeld, minvermogenden 6 cent per week, do overigen 20 cent per week betalen. Burgem. en Weth. gaan met deze voor stellen geheel mede, vooral omdat die organi satie als herhalingsonderwijs is te beschouwen. Het personeel, thans bestaande uit een eerste-lcermeesteres en zes helpsters, zal natuurlijk belangrijk uitgebreid moeten worden; Burgem. en Weth. rekenen op een directrice, een onder-directrice en elf onderwijzeressen. Die uitbreiding zal aan de gemeentekas natuurlijk geld kosten; thans eischt de werk en leerschool f 0500 per jaar, doch na do reorganisatio zullen do jaarlijkscho uitgaven tot f 17000 stijgen. Daar blijft het echter niet bij; de school zal in een nieuw gebouw onder dak gebracht moeten worden. Burgem. cn Weth. hebben daarvoor gedacht aan de stichting van een nieuw gebouw op een gemeonto-terrein aan de Weesperstraat. De bouw er van zal f 73000 kosten, terwijl het meubilair enz. f 7500 zal eischen. Dan krijgt men echter een school voor 240 leerlingen, terwijl in de tegenwoordige localiteit bij de Sarphatischool voor ten hoogste 485 leerlingen plaats is. Een groote oppervlakte van de Utrecht- echo straat bij de Keizersgracht alhier kroeg een eigenaardige, doch kostbare besproeiing, nl. met eenige soorten van limonades in plaats van met Vechtwater. Over het asphalt vloeide een groote plas spuitwater, limonades-gazeuse, citroen-limonade en hoe dergelijke in kogel- fleschjes en syphons bewaarde dranken verder heeten mogen. De koetsier van een groote mineraal wator- fabriek te dezer stede, wilde met zijn zwaar beladen wagen met kistjes, waarin honderden fleschjes der in deze warme dagen zoo gezochte dranken stonden voor een van de richting Frederiksplein komenden tramwagen de rails oversteken. Hierbij liep een der achterwielen van de as, met het noodlottig gevolg, dat de wagen op zij kantelde, hondorden fleschjes op straat te land kwamen en niet tegen de hardheid van het asphalt bestand, hun inhoud deden weg vloeien. Over een groote oppervlakte stroomde het vocht en zoo groot was de hoeveelheid glas scherven, dat het geruimen tijd vorderde voor men die verwijderd had en de wagen uit de rails was. Het tramverkeer had eonigen tijd vertraging en de mineraalwaterfabrikant een aardig schadepostje. Een rangeerder van het Centraalstation alhier, Van der Grift genaamd, is Zaterdag middag onder een locomotief geraakt, met het gevolg, dat het hoofd en de beide boenen van de romp werden gescheiden. Haarlem, 27 Juni. Een dame, die, ver gezeld van haar verloofde, te Amsterdam van een fietstocht naar deze stad terugkeerde, viel op den Haarlemmerweg plotseling van haar fi.ts en bleef liggen. Zij werd in een huis gedragen, de dokter werd gehaald, doch deze kon slechts den dood constateoren, ver moedelijk tengevolge van hartverlamming, Maastricht, 28 Juni. Donderdagavond had er op den weg tusschen Scharn en Heer, nabij daze stad, een automobiel-ongeval plaats. De graaf en gravin De V. te Valkenberg, die van een bruiloftsfeest bij den graaf Do G. te Eijden, in hun automobiel huiswaarts keerden, kwamen onderweg met dat voertuig in aan raking met gekapte boomen, die op den weg lagen. Het gevolg was, dat de automobiel omsloeg en de inzittenden er uitvielen. De gravin bekwam een vrij ernstige kneuziög aan het achterhoofd, zoodat zij den geheelen nacht niet tot bewustzijn kwam. De chauffeur werd met een gebroken arm opgenomen. De graaf en een inzittende dame bleven ongedeerd. Tilburg, 27 Juni. Alhier had een treurig geval plaats aan de gemeente-gasfabriek. Terwijl vier arbeiders bezig waren boven op den grooten gashouder dezeu to reinigen, wierpen zij elkander gekscherende met voor handen voorwerpen, met het gevolg, dat de werkman J. v. Oirschot door v. P. zoodanig aan het hoofd werd getroffen met een stuk hout, dat v. O. bewusteloos neerstortte en boven van den gashouder viel. De ongelukkige, die een vrouw en 6 kinderen had, is reeds overleden. Breda, 27 Juni. Bij het in aanbouw zijnde diaconnessenhuis alhier viel gisterenmorgen een Italiaanscli betonwerker tongevolgo van een misstap door de liftkoker naar beneden. Hij kwam met het hoofd op den harden grond, waardoor schedelbreuk ontstond, zoo dat hij kort daarop den geest gaf. Zierikzee, 30 Juni. Gisteren-namiddag te 4 uur arriveerde alhier per atoomboot »Eu- genie" een groot aantal leden van de Vacht- clubvereeniging te Antwerpen. Met hunne dames bedroeg het aantal ruim 200. Ten 4 ure werd de terugreis wederom aanvaard. Naar wij vernemen, zal op a.s. Zondag in den Tuin der Sociëteit i>Ona Genoegen" van den heer Verwer alhier, een matinee worden gogevon door het Muziek- en Zang- gezelschap dor kon. fabriek x>de Schelde" te Vlissingon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1