Zaterdag 28 Juni 1902. (Z ierilizeesclie 58ste JAARGANÖ. No. 7710. RECLAMES. J. OE GRAAF Cz., 't goedkoopste adres, KEN NISGEVIN G. Onveiligheid Vaarwaters. ZIIIÜKZI'IMÜI NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. DirecteurJDE LOOZE. A. FRANK EL. Redacteuren: 1 - J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiteni. nieuws. AdvertentienTan t3 regel» 30 Ut», meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Fostttraat C 103, itreng vatte prijzen a contant. belanghebbenden worden herinnerd, dat de LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ zal plaats hebben op Zaterdag 38 Juni 1!)03, des avonds te 7 uur. Opening jacht op Waterwild, DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van heden, No. 151 gelet op art. 11 der wet van 13 Juui 1857 (Staatsblad No. 87) maakt bekend, dat in het jaar 1902 de jacht op waterwild wordt geopend op 1 Juli. Middelburg, 21 Juni 1902. De Commissaris der Koningin voornoem!, ROEST. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, te weten: S(ihictoefeiiii]g<;n to IJmuiden, Noordzee, 3e District. Volgens mededeeliDg van den Minister van Oorlog zullen op 8, 9, 10 en 11 Juli 1902 en zoo noodig op 12 en 14 Juli schietoefeningen gehouden worden van het fort te IJmuiden. De sector, welke tot op 4500 Meter van het fort als onveilig moet worden aangemerkt, werdt aangegeven door het fort en de richtingen NNW.ZZW. Een stoomboot zal, voor zoo mogelijk, waarschuwen en desgewenscht aan kleinere (zeil) vaartuigen hulp ver- leenen om buiten dien sector te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Sc]iictoefening;en in de stelling van clou Helder, 3e District. Vo'gens mededeeling als voren zullen in den loop der maanden JuliAugustus en September 1902 schietoefe ningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedigings werken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het be- tiokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwings borden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, ter wijl nabij de haven en nabij het Torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de betee- kenis der gekleurde vlaggen, ais volgt: Een rooi en witte vlag beteekent N.zwarte vlag O., wit en zoode vlag Z., witte vlag "W., wit en zwarte vlag NO., rood en zwarte vlag ZO., zwart en witte vlag ZW., zwart en roode vlag NW. Indien een stoom vaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, jzal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaartuigen om uit den onveil'gen sector te komen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kykduin, zullen be mande vaartuigen beneden- en bovenstrooms der vletten, waarop gevuurd wordt, geposteerd worden, teneinde elke nadering van eenig vaaituig aan het vurende personeel te seinen, om het vuur tijdig te doen staken en zullen behalve de maatregelen hierboven vermeld voor het vuren over dag, op genoemd fort alsdan 2 roode lantaarn lichten verticaal ten opzichte van elkander getoond worden. Tonnen vorlcgil. Oudo Hoornsche Gat. Zuiderzee, 3e District. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loods wezen is in het Oude Hoornsche Gat spitse ton No. 6 met bol (Trintel) 600 M. om de OZO. verlegd in 34 d.M. water, naar ongeveer: 51° 39' 49" N b tn 0° 25' l"Ol. en stompe ton No. 6, 375 M. om de Z0'/,O. in 34 d.M. water, naar ongeveer: 51° 39' 58" N.b. en 0° 25' 59" O.l. I''srgi"Éï tonnen in Thomas Sinit- t(at on Blauwe Slouk. Zeegat van Terschelling2e District. Volgens mededeeling als voren ligt in het Thomas Sraitgat spitse ton No. 4 met staand kruis op ongeveer 53° 23' 52",5 N.b. en 0» 13' 9' 01. en in de Blauwe Slenk, stompe ton No. 10a op ongeveer 53° 13' 1" N.b. en O" 25' 12" O.l. Zierikzee, den 26 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het 54<te Nederlandse!) Landhuishoud- kundig Congres te Zierikzee. Het CoDgresdiner. Aan het Congresdiner, dat in de keurig met groen en vlaggon versierde concertzaal gehouden werd, waaraan ook aanzaten de Minister van Waterstaat en de Kamerleden De Boer én Ilonnoquin, word door den voor zitter van hot Congres, den heer Ch. W. Vermeys, de eerste dronk gewijd aan H. M. de Koningin en Haar Gemaal Prins Hendrik, die gisteren tot Beschermheer van het Congres benoemd was. Op beider welzijn werd onder levendige toejuiching van de aanzittenden deze dronk uitgebracht. Vervolgens dronk de voorzitter op Minister De Marez Oyens, die hier voor ons geen vreemdeling is, want vroeger werd met hem over de totstandkoming van eeno betere verbinding van ons eiland met het vasteland geconfereerd. De Minister beantwoordde dien toost met een dronk op het heil en den bloei van het Landhuishoud kundig CoDgrcs en de gezond heid van diens voorzitter, den heer Ch. W. Vermeys. (Levendig applaus). Nog werd met een dronk hulde gebracht aan de inleiders van de vraagpunten, aan den heer SickeBz en aan nog vele anderen. Na afloop van den maaltijd, waarbij eene zeer opgewekte stemming had geheerscht, toog men naar Parklust, dat a giorno en met vetkaarsje8 schitterend verlicht een aanblik bood van een tooverpaleis uit de Duizend en Één Nacht. Het was er druk. Geen plaatsje was er onbezet. De stafmuziek van het zesdo regiment infanterie uit Breda, onder leiding van den kapelmeester, den heer P. A. Stenz, onthaalde ons op een prachtig concert. Om elf uur kregen wij een schitterend vuurwerk te aanschouwen, waarmede de echoone door uitgezocht weer begunstigde feestavond op waardige en éclatante wijze besloten werd. Algemeene vergadering der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Tegen half tien begaven wij ons naar het „Huis van Nassau", waar de twee bovenzalen door wegnoming van het tusschenschot thans tot één zaal vereenigd zich allengs vulde met tal van leden van genoemde Maatschappij, niet slechts uit deze streek, maar ook van elders, per boot of extra-boot hier aangekomen. Het werd er stampvol, en snikheet. Even over half tien werd door haar voorzitter, den heer mr. P. C. J. Hennequin, de vergadering geopend. Hij heet haar welkom, inzonderheid het Tweede Kamerlid, mr. Pompe van Moerdervoort, het Gedeputeerd college en den burgemeester van Zierikzee en nog andere autoriteiten. Alvorens een overzicht te geven van de geschiedenis der Maatschappij in het afgeloopen jaar stelt hij voor aan H. M. de Koningin in het buitenland het volgend telegram te zenden: De algemeene vergadering der Maal schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland betuigt aan H. M., de hooge Beschermvrouwe, haar eerbiedige en dankbare hulde. Dit voorstel wordt met applaus aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat aan den heer Loving door het hoofdbestuur het eere-lid- maatschap der Maatschappij is aangeboden. (Applaus). Het aantal leden bedraagt thans 2400, bereikte daardoor het tot nu too hoogste cijfer. Van die 2400 leden behoort ruim drie vierde tot de boeren. Toch is uitbreiding van dit ledental zeer gewenscht, opdat de Maat schappij de voortstuwster worde van den boerenstand in het algemeen. Wijzend op hetgeen van de Maatschappij uitgaatde Almanak, de tentoonstellingen en de rijtoeren, stelt hij in het licht, dat niet minder dan vijf en twintig gemeenten in deze provincie winter- cursussen hebben met een getal van 250 a 300 leerlingen. Deze cursussen hebben hun eigen proefvelden. Een ander onderdeel van de zorg der Maatschappij waren de cursussen in de paardenkennis. De regoering heeft de subsidie verhoogd, zoodat het volgend jaar in elke afdeeling van de Maatschappij een cursus zal worden in het leven geroepen. Verder be tuigt spreker zijn groote ingenomenheid met de proefvelden, die meer en meer in den geest vallen. Het hoefbeslag is in deze provincie aanmerkelijk verbeterd. Wat betreft de melklijsten, waar onze zuivelconeulent zich heeft voorgespannon en waarbij de quantiteit van de melk wordt j nagegaan, kan hij meedeelen, dat men lator ook zal trachten de qualiteit van de melk na I te gaan. In den laatsten tijd is door gelde!ijken steun de paardenfokkerij in deze provincie aan merkelijk verbeterd. Laat het mannelijk fok- materieel niet veel te wenschen over, dit kan niet gezegd worden van het vrouwelijk fok- materieel. Men zal trachten daarin verbetering te brengen. De in uitzicht gestelde verbooging i l van de provinciale bijdrage zal daartoe kunnen bijdragen. Ten aanzien van 't mond- en klauw zeer constateert spr., dat die in deze provincie niet meer aanwezig is, al doet de Belgische regeering het tegendeel voorkomen. Men tracht in deze provincie het soort van varkens aan te fokken, dat voor. de Londeneche markt geschikt is. Aan één cultuur in Zeeland dreigt een donderwolk, namelijk aan die van de beetwortelen. Voor het oogenblik zijn de contracten reeds geregeld, maar voor de campagne van 1903 zal inmenging van deze zijde niet uitblijven. Ten slotte wekt de voor zitter, Da geklaagd te hebben, dat de Maat schappij te weinig den algomeenen steun van de landbouwers heeft, allen op, de gelederen der Maatschappij te versterken. (Levendige toejuiching.) Hierop werden de notulen van de vorige Algemeene "Vergadering vastgesteld, nadat de vergadering er in bewilligd had, dat de voor lezing er van achterwege kon blijven, wijl zij in druk aan de leden waren rondgedeeld. De voorzitter deed mededeeling van eenige ingekomene stukken. Goedgekeurd werd het verslag der Commissie, belast met het onder zoek der rekening over 1901. Medegedeeld werden de namen der beoordeelaars, belast met de keuriDg van het ter tentoonstelling ingezondene. Deze zijnvoor paarden de heeren J. A. de Graaff, veearts te Scherpe- nisse, Jan Roodzant te Dirksland en Corn. Dorst Jacz. te Stavenissevoor rundvee de heerGn J. Z. Risch, veearts te Goes, L. J. Segers te Roosendaal en M. Kostense te Kruiningenvoor varkens, schapen en andere dieren de heeren L. B. Sturm te Waterland kerkje en W. C. du Claux te Wissekerke; en voor werktuigen de heeren M. P. Hocke te Zonnemaire en W. Kakebeeke te Goes. Hierop werd het woord gegeven aan den secretaris der Kamer van Koophandel te LondenHen heer mr. W. Roozegaarde Bisschop, die de uienteelt voor de Londeneche markt bespreekt. Reeds vroeger wefd door genoemde Kamer gewezen op de mogelijkheid om uien te verbouwen in Nederland, die beter gaDgbaar zijn op de Engelsche markt dan diewelke thans worden uitgevoerd. De Rotterdamscbe Vereeniging van fruit- en groenten-exporteurs heeft onlangs in een circulaire gewezen op de wenschelijkheid om Zittauer-uien te verbouwen en te trachten Duitsche bollen te doen aarden in Nederland. Wat de Engelsche markt betreft zijn witte uien de meest gangbare, terwijl thans vooral in de omstreken van deze gemeente voor namelijk bruine uien worden verbouwd. Toch is een proefneming op kleine schaal met witte uien zeer goed geslaagd, en het zou te over wegen zijn, of de cultuur io die richting zou kunnen worden veranderd. De heer Yan Namen licht het gesprokene uitvoerig toe. Door den heer M. Kostense te Kruiningen werden de oorzaken besproken van de sterfte in de roode klaver in het voorjaar. Het kwam, zeide hij, bij hem vaak voor, dat roode klavers, die in het najaar prachtig stonden, in den nawinter en in het voorjaar succes sievelijk beginnen af te sterven, en wel in die mate, dat ze moeten worden omgeploegd. Omtrent de oorzaken van dit afsterven loopen de meeniDgen uiteen. De één beweert, dat het moet toegeschreven worden aan het gebruik van buitenlandsch zaad; een ander geeft de schuld aan het gebruik van kunst meststoffen een derde spreekt van klaver moeheid. Als de ziekte zich steeds blijft uitbreiden, zullen wij den verbouw van roode klaver moeten opgeven, wat jammer zou zijn. Spreker gevoelt voor de laatste bewering het meest. Wat betreft 't zaaien van buitenlandsch zaad, hieromtrent kan hij mededeelen, dat hij altijd vraagt Rozendaalsch klaverzaad (van het zand), en dat hij dit koopt bij een ver trouwd handelaar en steeds onder garantie van kiemkracht, echtheid en zuiverheid. Dat hot overvloedig gebruik van kunstmest een nadeeligen invloed zou hebben op den groei der klavers kan hij zich niet voorstellen, tenzij deze voor de planten schadelijke bestanddeelen bevatten. Yan wetenschappelijke zijde werd hem medegedeeld, dat wij hier te doen hebben met een ziekte in de klaver, die men kanker noemt. Wanneer die ziekte zich steeds blijft uitbreiden, zullen wij eindelijk den verbouw van roode klaver moeten opgeven, wat zeer te bejammeren zou zijn. Als paardenvoer toch, zoowel in den zomer als in den winter, kan het zeker moeilijk door iets beters vervangen worden, terwijl men door den verbouw ervan onze gronden verbetert, en productiever maakt. Ook bet klaverhooi vindt tegenwoordig goeden aftrek. Althans cp Zuid-Beveland gaan jaar lijks duizende bij duizende kilo's naar het buitenland tegen zeer loonende prijzen. Spreker besluit zijn mededeelingen met de hoop, dat het aan de wetenschap spoedig moge gelukken een middel te vinden tot bestrijding van de door hem geschetste ziekte. Door den heer L. J. M. Koert werd inge leid het vraagpunt: Hoe kan de controle op het melkvee liet best worden bevorderd? Inleider is van oordeel, dat het meten of wegen van de melk moet geschieden door een hiervoor speciaal aangesteld persoon, bij twaalf in eikaars nabijheid wonende landbouwers, die den bedoelden persoon gezamenlijk hono- reeren. De voorzitter deelt mede, dat de algemeene vergadering in 1903 te Ileinkenszand zal gehouden worden. Hierop sluit na rondvraag de voorzitter de De Rijtoer. Om één uur verzamelden zich op het Havenplein vóór de sociëteit »Concordia" een aantal rijtuigen, (wij telden or vier en negentig) waarin de Congresleden en de leden der Maatschappij van Landbouw en Yeeteelt in Zeeland plaats namen. Onder hen, die aan den tocht gingen deelnemen, merkten wij op den afgevaardigde van ons district, mr. Pompe van Meerdervoort, den burgemeester van onze gemeente, den heer Ch. W. Vermeys, en een drietal dames. Bij loting was aan elk rijtuig de plaats in den stoet aangewezen, zoodat elk rijtuig van een volgnummer voor zien was. Deze regeltog, waaraan streng de hand werd gehouden, was zeer voortreffelijk. Ruim half twee zetten zich de rijtuigen in beweging. Eerst werd een rondje om het Havenplein gedaan. Langs den weg had zich tot bijwoning van dit niet allcdaagsche schouwspel een talrijke menigte opgesteld. Over Kapelle ging het eerst langs de prachtig staande weiden, waarop het vee graasde, en langs bouwlanden, waarop het graan welig tierde, naar het met vlaggen getooide Ouwerkerk, waar uitgestapt, gespeecht, en de dorstige keelen gelaafd werden. De heer B. Giljam, voorzitter der afdeeling Zierikzee van de Maatschappjj van Landbouw, toaste op de gasten der afdeeling, welke toast door den heer mr. Hennequin beantwoord werd. Yan Ouwerkerk ging het over Oude Sluis naar Oosterland. Te Oosterland gekomen, waar buis aan huis gevlagd was, werden wij door »Oosterland's Fanfare", dat gedirigeerd wordt door den heer Hottinga van Zierikzee, feestelijk begroet. Maar niet alleen door het Fanfare korps, maar ook door de bevolking werden wij met gejuich en gejubel ingehaald. Er werd op het plein gedanst en gesprongen, en een rondedans uitgevoerd. De echoone dochteren van Oosterland meDgden zich onder de gasten en namen aan de feestevreugde, die te Oosterland haar hoogtepunt bereikte, van harte deel. Van Oosterland werd na in het met vlaggen versierde Nieuwerkerk uitgestapt te zijn, de terugtocht naar Zierikzee aanvaard, waar wij omstreeks zes ure aankwamen, wel is waar bestoven, maar toch hooger gestemd door den genoten aanblik van een vruchtbare, bloeiende landstreek. Avondfeest in Parklust. Over de matinée in Parklust, gegeven door de stafmuziek van het 3e regiment infanterie te Bergen-op Zoom, waarvan de heer A. Bar be kapelmeester is, kunnen wij, daar wij de matinée niet bijwoonden, niet veel zeggen. Alleen vernamen wij, dat dit militaire muziek corps zijn roem schitterend handhaafde. Het maakte, voorafgegaan door de heeren Franken en Klimmerboom, een wandeling door de stad, alvorens zich naar Parklust te begeven om daar overeenkomstig het programma des avonds een uitvoering te geven. Toen wij in Parklust kwamen, was het er stampvol, nog voller dan den vorigen avond. Van de muziek, die wij hoorden, kan slechts één roep uitgaan, namelijk, dat zij wegslepend was. Het bal- champêtre, dat zeker zeer geanimeerd zal geweest zijn, woonden wij niet bij. Tentoonstelling. Er heerscht heden in onze gemeente een buitengewone drukte, die zich concentreert aan den Grachtweg op het terrein der tentoon stelling van paarden, veulens, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, werktuigen en andere Het uitgestrekte terrein maakt, wegens do groote verscheidenheid der toe zendingen, op den bezoeker een prettigen indruk. Er is veel geëxposeerd. De muziek der Middelburgsche Schutterij onder leiding van den luitenant-kapelmeester, den heer J. Morks, luisterde de tentoonstelling met haar opwekkende tonen op. Bekroond werden: Hengsten (voor trekpaarden) geboren in 1899 of vroeger: le prijs, D. Raaymakera, Steenbergen. 2e Hengaten-Associatie t>Clydesdale", Zierikzee. Hengsten (voor koets- of tuigpaarden), geboren in 1899 of vroeger: le prijs, niet toegekend. 2e Vereeniging tot veredeltog en verbetering van het Paardenras in Schouwen en Duiveland. Hengsten (voor trekpaarden) geboren in 1900: le prijs, D. Raaymakers, Steenbergen. 2e E. van Slijpe-Weyers, St.-Truiden, België. Hengsten (voor koets- of tuigpaarden), geboren in 1900: le prijs, D. Koopman Pz., Nieuwerkerk. Hengten (van elk ras of soort), geboren in 1901 Prijs, D. Raaymakers, Steenbergen. Merriën (trekpaarden), geboren vóór 1899 le prijs, L. de Vlieger, Noordgouwe. 2e D. Raaymakers, Steenbergen. 3e 7) C. Steendijk, Nieuwerkerk. Merriën (koets- of tuigpaarden), geboren vóór 1899: le prijs, D. Koopman Pz., Nieuwerkerk. 2e A. B. Breesnee, Nieuwerkerk. Merriën (koets- of tuigpaarden), geboren in 1899: le prijs, M. J. Kosten, Oosterland. 2e M. C. Steendijk Az., Stavenisse. Merriën (van elk ras of soort) geboren in 1900: le prijs, Firma wed. C. Mattheeussens Zonen, Ossendrecht. 2e Dezelfde. Merriën (van elk ras of soort), geboren in 1901. le prijs, J. "W". van Oeveren, Kapelle bij Zierikzee. 2e M. K. Krepel, Bruinisse. 3e L. de Vlieger, Schuddebeurs. Merriën met Veulen le prijs, C. Steendijk Az., Nieuwerkerk. 2e L. Struijk, Sirjansland. Eerv. verm., V. M. Krepel, Nieuwerkerk. Ruins (niet gevraagd in het programma): Een prijs, C. Steendijk, Nieuwerkerk. Spannen Werkpaarden, geboren in 1898 of vroeger: le prijs, V. M. Krepel, Nieuwerkerk. 2e D. Raaymakers, Steenbergen. Stieren, geboren in 1899 of vroeger: le prijs, P. M. v. d. Bijl, Zonnemaire. 2e A. A. Vis, Noordgouwe. 3e Cent van Schelven, Brouwershaven. Stieren, geboren in 1900: le prijs, J. W. van Oeveren, Kapelle bij Zierikzee. 2e B. v. d. Zande, Nieuwerkerk. 3e W. Kooman, Zierikzee. Stieren, geboren in 1901 le prijs, J. C. v. d. Have, Oosterland. 2e J. Bouman, Nieuwerkerk. Melkkoeien (3 stuks van ééuen eigenaar) le prijs, J. Deïst, Dreischor. 2e Adr.Geluk, »Ypenhove",Zierikzoo. Melkkoeien (2 stuks van éénen eigenaar) le prijs, Job J. Romeijn, Ouwerkerk. 2e L. Koopman Cz., Zierikzee. Melkkoeien le prijs, B. Giljam, Ouwerkerk. 2e H. J. Dorst, Stavenisse. Kalfvaarzon (met vier of meer tandon): le prijs, A. A. Vis, Noordgouwe. 2e j> J- W. van Oeveren, Kapelle bij Zierikzee. 3e A. B. Breesnee, Nieuwerkerk. - Kalfvaarzen (met niet meer dan 2 tanden): le prijs, L. Koopman Cz., Zierikzee. le Adr. Geluk, »Ypenhove", Zierikzee. 2e Dezelfde. 3e Dezelfde. Vaarzen met de melktanden (drie stuks van éónen eigenaar): le prijs, F. Koopman Cz., bij Zierikzoo. 2e L. Koopman Cz., Zierikzee. Schapen, onverschillig van welk ras, Rammen le prijs, C. Koopman Cz., Nieuwerkerk. 2e J. M. v. d. Bout Fz., Zonnemaire. Ooien met lammeren (twee stuks van éénen eigenaar):

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1