P. J. N. Hocke, Arts, „LUCTOR ET EMERGO", ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIE!!. Polder Gooikons-Nieuwland. Gevestigd te Rotterdam Donderdag 26 Juni Rijtoer door Duiveland Vrijdag 27 Juni Tentoonstelling van Paarden, Vee en Werktuigen. Burgem. en Wetb. twijfelen er niet ain, of, zoo de financiën der gemeente dit eonigs- zins toelaten, aan het verzoek zal worden voldaan. Door het Rijk werd het jaarlijksche sub sidie, dat in 1897 op f 1000 werd bepaald, achtereenvolgens verhoogd tot het tegen woordige bedrag van f1450. Uit het overgelegde overzicht van de rekening over 1901 en van de begrooting voor 1903 blijkt, dat het aan gevraagde provinciaal subsidie voor de instandhouding van de inrichting onmisbaar is. Blijkens opgaaf wordt de school ook bezocht door leerlingen buiten Zierikzee. Gedep. Staten vinden in een en ander grond voor te stellen gedurende 5 jaar, te beginnen met 1903, een jaarlijksch subsidie van f 800 te verleenen, onder voorwaarde a. dat onderwijs gegeven worde in timmeren, smeden en huisschilderen; b. dat de gemeente, behalve het kostelooze gebruik van lokalen en terrein, een subsidie verleene van f 500 per jaar, en c. dat jaarlijks worden overgelegd exemplaren van het verslag van den toestand der Ver- eeniging, van de begrooting en van de rekeniDg. Aanbestedingen, VerkoopLngen ene. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq, zijn d.d. 20 Juni 1902 te Oosterland voor mevrouw Le Sage ten Broek verkocht3 H.A. 41 A. bouwland aan den Lagen Maireweg te Ooster land, met eenige vruchten daarop, voor f 776 en 1 H.A. 07 A. 70 C.A. weiland aan den Hoogen Maireweg aldaar, met het hooi- en nagras daarop, voor f 1035, beiden per 40 A. 33 c.A. Bij de kersen-verkoopingen in Zuid- Boveland, de vorige week gehouden, liepen de prijzen van 5 tot 7 ets. per kilogr. Kerkwerve, 23 Juni. Door den notaris Yan Nouhuys te Zierikzee is heden in de herberg van Evertse openbaar verkocht het gras van 3 H.A. 40 Aren weiland te Eikerzee aan den Zwartenweg, voor f 23 het nagras daarvan voor f9; het gras en nagras van 3 H.A. 14 Aren 10 c.A. weiland te Duivendijke aan Kievitsweg, samen voor f 32.75. Alles per 41 Aren 68 c.A. Landbouw en Veeteelt. Goes. Yoor de keuring van hengsten en merries voor het paardenstamboek waren aangevoerd 3 hengsten en 12 merries. Yan deze laatste werden 3 ingeschreven. Het overgroote deel van deze dieren was afkomstig uit den Wilhelminapolder. Schouwen. Mochten in de laatste jaren de landbouwers niet zonder reden klagen over den schralen hooi-oogstdit jaar zal de opbrengst der weiden overvloedig zijn. En niet alleen dat de quantiteit van het hooi goed is, ook de qualiteit laat niets te wenschen over. Een opbrengst van 2 voer per gemet (41 A. 68 c.A.) mag bevredigend genoemd worden, maar er zijn weiden in het lage van Schouwen, waar dit jaar van het gemet ruim 3 voor kan geoogst worden. BECHT8ZAKEN. Zierikzee, 21 Juni. Door den heer kantonrechter te Tholen zijn op 16 Junij.l. de navolgende vonnissen uitgesproken tegen onderstaande personen 10Visscherijo verlreding J. B., 35 jaar, metselaar; A. D., 40 jaar, arbeider; J. van V., 44 jaar, dijkwerker, en P. R., 52 jaar, arbeider, allen wonende te St.-Annaland, ieder tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis. 2°. Jachtovertreding A. H. Jz., 17 jaar, arbeider te St.-Anna- land, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis J. de B., 45 jaar, boerenknecht te Oud- Yosmeer, tot 2 boeten elk van f 4, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. 3°. Overtreding van de Leerplichtwet tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis: J. H. V., 47 jaar; P. G. 8., 50 jaar; P. A. G., 36 jaar; J. N., 39 jaar; I. van D., 62 jaar; A. D., 37 jaar; J. J, 54 jaar, allen te Oud-YossemeerJ. G, 31 jaar; J. V., 34 jaar; J. K., 42 jaar; A. do J., 42 jaar; P. van 't H, 38 jaar, en P. van der M., 36 jaar, allen te St.-Annaland tot 2 boeten van f 1, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete M. H., 44 jaar, landman te Oud-Vossemeer M. den H., 42 jaar, arbeider; W. K., 52 jaar, arbeider, en E. H., 55 jaar, arbeider, allen te St.-Annaland. De kantonrechter to 's-Gravenhago heeft Yrijdag den ondernemer van het «jeu de poule" op het Wandelhoofd te Scheveningen vrijgesproken van het houden van een huis van hazardspel. Noordbrabantsche Bank. Yolgens het door de bewindvoerders van bovengenoemde bank ter griffie der rechtbank gedeponeerd rapport, is aan de crediteuren thans 60 pCt. hunner vorderingen uitgekeerd, en zal waar schijnlijk nog 5 pCt. volgen. Het gerechtshof te 's-Hage heeft met vernietiging van het veroordeelend vonnis der rechtbank te Middelburg van rechtsvervolging ontslagen A. F., milicien te 's-Gravenpolder, vervolgd wegens wederspannigheid tegen den veldwachter, die hem vastgreep, omdat hij vermoed werd jachtovertreding te hebben gepleegd. Waar de veldwachter dus geen j overtreding constateerde, maar slechts het j aanwezig zijn van een overtreding vermoedde, was de aanhouding onrechtmatig, en het verzet gewettigd. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Naar men verneemt, kan, na de uitspraak van het gerechtshof alhier, op Donderdag 26 dezer, zoo goed als zeker een plainte tegen den gewezen koster Van Isterdael, wegens meineed, worden te gemoet gezien. BKN1EUWS. Op het drietal van predikanten bij de Herv. Gem. te Tiel komt voor ds. P. n. Kapteijn te Ronesse c.s. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Kesteren, door ds. J. A. van Boven te Oud-Beierland. Sirjansland. De op Zondag j I. gehouden collecte voor de zending, bij welke gelegen heid de heer Jens als voorganger optrad, heeft opgebracht de som van f 4,50. O N D E B W IJ 8. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de heer G. J. Sprenger van Middelburg. De voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school te Heiokenszand bestaat uit de heeren J. J. Nuijten, Middelburg; G. V. Pennings, GoesL. Eckhardt, 's Gravenpolder J. Blomaard, Kloetinge en C. van de Swaluw, Heinkenszand, Voor de met 1 Juli vaceerende be trekking van onderwijzeres aan de openbare school te Bruinisse hebben zich 13 sollici tanten aangemeld. Stavenisse. Vrijdag 27 Juni zal te Scherpe- nisse do gewone drie-maandel. vergadering worden gehouden van de afdeeling Tholen van het N. O. G. Aldaar worden benoemd 2 afgevaardigden naar de algemeene ver gadering, en behandeld de beschrijvingsbrief voor die vergadering. Als sprekers zullen optreden de heeren J. Hage met het onder werp «één onderwijzer voor 2 klassen of afdeelingen". Welke bezwaren zijn daaraan verbonden? en de heer W. C. Crucq over: »vak j ten platten lande". JTUSHAlVDEIillVGElV, ondervonden in het «Oude en Nieuwe Gast huis, Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen" te Zatfen, door E. J. A. MEL8TER, cand.-arts. (Slot). Intusschen werden de menschen, die mij wilden bezoekentoegelaten. Ik klaagde hun wel mijn nood, maar in 'teerst geloofde men mij nog niet. Echter een paar familieleden, die mij op wensch van mijn vader bezochten, brachten mijn klachten aan mijn ouders over en toen kort daarop mijn vader mij met een mijner kennissen bezocht en deze laatste mijn vader ook den raad gaf mij uit die inrichting te nemen, besloot mijn vader dat te doen. Hij vond het echter nog niet raadzaam mjj onmiddellijk te laten thuiskomen, aan gezien hij ten eerste niet van mijn toestand op de hoogte was en ten tweede, omdat hij van dokter Bijl vernomen had, dat ik zeer lastig was en vocht met de oppassers. Zoo kwam mijn vader mij den 17den September 1900 met 2 mijner kennissen afhalen en ging ik naar do inrichting Veld wijk" te Ermeloo. Nu moet ik vermelden, dat ik in Zutfen gedurende de laatste maanden, dat ik er was, in den tuin bijna dagelijks met andere patiënten in aanraking kwam, en met velen van hen zeer gezellig verkeerde en dat ik nooit eenig ongenoegen of wat dan ook met een dier patiënten heb gehad, terwijl ik kort vóór of nadat ik met hen in aanraking kwam, op mijn kamer steeds heftigo onaan genaamheden met de oppassers had. Vorder kreeg ik in die laatste maanden herhaaldelijk bezoek, soms eiken dag, en nooit is het voorgekomen, dat ik iemand die mij bezocht, geslagen of zelfs een verkeerd woord toege voegd heb. Ook is aan al dat vechten onmiddellijk een eind gekomen, nadat ik de inrichting te Zutfen verlaten heb. In de inrichting «Veldwijk" kon ik het met de verplegers uitstekend vinden, zoolang ik er geweest ben (ongeveer 6 weken) heb ik met hen geen enkele woordenwisseling zelfs gehad. Ook na mijn thuiskomst den 3den November 1900 is er nooit iets met mij voorgevallen, zooals in de inrichting te Zutfen. Deze contrasten kan de lezer zich licht verklaren. Echter kunnen dat niet de heeren Bijl en Le Nobel, daar deze beide heeren niet kunnen of niet willen inzien, welk een toestand er in het gesticht, dat zij heeten te leiden, bestaat. De behandelende geneesheeren hadden, zoo zij mij wetenschappelijk hadden behandeld, moeten inzien, dat ik een antipathie had tegen het mij omgevende personeel en mij daarom in het belang van mijn gezondheid een anderen oppasser moeten geven. Iedereen toch weet, dat hersenrust een eerste vereischte is voor een hersenziekte. Dergolijke gemoedsaandoeningen met het oppassend personeel hebben zonder quaestie zeer nadeelig op mij ingewerkt en ik weet zeker, dat juist de geheele behandeling te Ermelo van de zijde der doctoren en der verplegers, een hoofdfactor was voor mijn spoedig herstel. In de inrichting te Zutfen werd ik dus noodeloos 11 maanden lang opgesloten en mishandeld en daarvoor werden aan mijn ouders de rekeningen gezondtn. Do geneeskundige behandeling in Zutfen was van dien aard, dat ik de doctoren Bijl en Le Nobel tart om voor den dag te komen met hun diagnose omtrent mijn ziekte. Zij weten er niets van, omdat zij nooit de moeite genomen hebben, om er eenig onderzoek naar te doen. Hoe slecht de doctoren daar van mijn toestand op de hoogte waren, kan nog hier uit blijken, dat kort voor mijn vertrek uit do inrichting dokter Bijl aan een mijner familieleden verklaarde, dat ik nooit weer beter zou worden, terwijl het een feit is, dat ik na een verblijf van 6 weken te Veld wijk reeds naar huis vertrok en dus, hoewel lichamelijk nog zeer zwak, feitelijk hersteld was. Dat ik in het gesticht te Zutfen niet weer beter kon worden is wel mogelijk, want menig normaal mensch zou krankzinnig worden, als hij een jaar lang zoo behandeld werd. Ik hoop, dat deze brochure een aanleiding zal zijn voor ons geneeskundig staatstoezicht dan wel voor onzevjuetitie om zich met de zaak te bemoeien, en dat deze brochure niet, evenals de beide vorige, in den doofpot wordt gestopt. Intusschen hebben de doctoren Bijl en Le Nobel een nieuwe inrichting gesticht aan den straatweg van Warnsveld naar Ruurloo. Deze inrichting heet »Groot Graffel". Ook voor deze inrichting wil ik hierin een waarschuwing neerschrijven. Wanneer de doctoren Bijl en Le Nobel hun taak daar vervullen gelijk zij zich gerechtigd achtten dat in het Oude en Nieuwe Gasthuis te doen en wanneer in die nieuwe inrichting dergelijk personeel is als in de oude, dan is ook Groot GrafFel een hel. Ingezonden Stukken. Geachte Heer Redacteur! Mag ik u vriendelijk een plaatsje in uwe kolommen verzoeken voor het onderstaande? In het nummer van uw blad d.d. 19 dezer staat een ingezonden stuk uit deze gemeente, onderteekend «Veritas", waarop ik mij genoopt voel te repliceeren. Een berichtje van mijne hand in de Nieuwe Zierikzeesche Courant van 14 Juni wordt door Veritas" een bericht vol onjuistheden genoemd. Ik erken gaarne, verkeerd te zijn ingelicht, en daardoor eenige onjuistheden te hebben neergeschreven. Maar het woordje volt ter versterking, teekent Veritas" als iemand, die zelf het met de waarheid zoo nauw niet neemt en zich bedrieglijk den pseudoniem »Veritas" toe eigent. Bovendien is hij in zijn vurig streven naar waarheid zijn doel voorbij gestreefd, daar hij tot de ODjuietheden rekent, dat de eisch niet 9 maanden, maar 12 maanden was. Maar »Vcritas", ik heb immers van geen eisch gerept Doch, zoo vraag ik, welke drijfkracht heeft «Veritas" bewogen, de pen op te nemen? Om een foutief courantenberichtje te corrigeeren Dat hij dan geregeld zijn berichtjes nauw gezet toetse aan de waarheid, opdat het spreekwoord van den splinter en den balk voortaan niet meer op hem van toepassing zij! Neen, mijnheer de Redacteur, de reden ligt elders, en blijkt reeds in den aanhef, waarin «Veritas" de Nieuwe Zierikzeesche Courant aanduidt als een «ten uwent ver schijnende courant". Waarom den naam van het blad niet genoemd, en waarom niet openlijk zijn eigen naam in plaats van Veritas"? De waarheid schaamt zich toch niet voor zich zelve! Zij strijdt steeds met open vizier! Met dank voor de plaatsing, mijnbeor de Redacteur. Uw Dw. Dn., J. A. BENEKER. Stavenisse, 21 Juni 1902. Brouwershaven. Tingeling, tingeling. Den belanghebbenden en belangstellenden tot het behoud der kermis in deze gemeente wordt bekend gemaakt, dat pogingen worden aangewend dezelve af te schaffen. Morgenmiddag om half vier uur zal een daartoe strekkend rekwest in den raad worden behandeld. Laten wij, door die beraadslagingen bij te wonen, onze tegen- ingenomenheid betuigen: aldus de Belleman. Op het aangekondigde uur was dan ook een groote schare op het raadhuis aanwezig, met een dreigende, rustverstorende, onheil voor spellende houdingneen, 't waren eonsgezindo, vredelievende menschen, die slechts de bedoeling hadden openlijk een aanschouwelijke voor stelling te geven van hun tegeningenomenheid betreffende eventueele afschaffing der kermis. Onder een doodsche stilte werd hot rekwest voorgelezen, en werden de besprekingen daarover gevolgd. Het kon er bij de kroning van onzen goeden vriend Eduard niet ordelijker toegaan. De besprekingen leidden er toe, dat de kermis behouden bleef, en dat ook des Zondags kermis gevierd zal mogen worden, echter een beetje minder luidruchtig dan vroeger. Laten wij nu onze «hoepzalderie" en «kom Karlineke, kom", dien dag achter wege, gebruiken wij onze versnaperingen in de daarvoor opgerichte kermispaleizen, zorgen wij, dat er niet meer op het hoofd van Jut geslagen worden mag (die deugniet heeft al zoo veel slagen op zijn kop gehad, dat het tijd wordt hem dood te verklaren) dan zal dat toch zeker niemand bedroeven. Even ordelijk als wij gekomen waren, verlieten wij •succes sievelijk de zaal der plechtige bijeenkomst, om buitenkomende na het inmiddels afgedreven onweder, dieper, ruimer en frissclier te ademen. EEN TOEHOORDER. TELEGRAHHEN. Rotterdam, 23 Juni. GRANEN. Buitonlandsche kalm. Meel f 10.80, kalm. Binnenlandsche Tarwe f 6.60 k f 7.70. Rogge f 5 f 5 50. Gerst geen noteoringen. Haver f 9.10 k f 9.50. Bruine Boonen f7 k f 9. Erwten f 9.25 k f 10.50. Kroon-erwten f 10.25 a f 10.75. Kanariezaad f 6 a f7.75. Vlas. Op het land lusteloos. Aanvoer op de markt 1160 steen blauw, 32 a 42 stuivers; 1250 steen Groninger, 32 stuivers, vlug opgeruimd, seizoen geëindigd beschouwd. Aardappelen. Westlandscbe klei f 2.50 f 3, zum f 3.25 f 3 50 het halve mud Kaas. Aanvoer 7 partijen, f 23 f 26.50. VEE. Aanvoer 264 Runderen25 k 37 ct. 421 Kalveren30 k 41 ctwaag, 917 Schapen, 20 30 ct. Lammeren 25 k 35 ct., flauw. 374 Varkens22 k 25 ctlichte 23 24 ct., vlugge handel. Zeetijdingen Zierikzee. AANGEKOMEN: 22 Juni. «Mary Kate", kapitein Dorrell, van Londen naar Pruisen. VERTROKKEN: 23 Juni. »Opal", kapiteia Wiekens, van Pruisen naar Londen. BRIEVENBU8. Het artikel uit Poortvliet kan, daar het een verkiezing betreft, en den candidaat van de eene partij afbreekt, niet als ingezonden stuk, maar wel als advertentie geplaatst worden. De Redactie. STOOMBOOTDIENST Stoombooten Schelde 1 en 2. Juni. Van Zierikzee Dinsdag 24 Woensd. 25 Dond 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 Zondag 29 Maand. 30 8,30 8,30 8,30 Van Rotterdam: Dinsdag 24'snam.l2, Woensd. 25 IiDond. 26 8,30 Vrijdag 27 8,30 Zaterdag 28 8,30 Zondag 29 8,30, Maand. 30 12. 12, 12. 12, 12, 12, Op 26 dezer hopen onze i geliefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders STOFFEL GROENLEER en NEELTJE PADMOS j hunne 45-jarige Echtvereeni- j I ging te herdenken. Burqh, 24 Juni 1902. Uit aller naam, J. GROENLEEI Getrouwd Z. DE RUITER Tz. en M. E. SMIT Jd., die, mede namens wederzijdsche betrekkingen, hun' dank betuigen voor de betoonde belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. 's-Heer-Arendskerke, 18 Juni 1902. Getrouwd JACOB VIERGEVER Dz. en MARIA KRISTALIJN Jd., die, mede namens wederzijdsche familie en vrienden, hunnen hartelijken dank be tuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Duivendijke, 20 Juni 1902. Geboren JACOB JOHANNES Zoon van C. P. v. d. 8LIKKE en A. v. d. 8LIKKE, geb. IIage. Zuid-Beijerland, 20 Juni 1902. (Tien-Gemeten). Strekkende deze lot algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig doch geduldig lijden onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Bert je de Granje, Wed. van G. SmAllegange, in den ouderdom van 66 jaren en 5 maanden. Dat haar hoengaan in vrede was is onze troost. Zierikzee, 17 Juni 1902. Namens de Familie, J. G. HAECK. J. J. SMALLEGANGE. V Dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij mijne benoeming tot Hoofd-Ingeland van «Schouwen". M. C. DE CRANE. lieden overleed te Rotterdam onze waarde Broeder Jacob van Nieuwenhuize, Echtgenoot van Martiena de Wit, in den ouderdom van circa 58 jaar. Brouwershaven, 21 Juni 1902. Namens de Familie, CORNELIA VAN NIEUWENHUIZE. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze innig geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mevr. de Wed. A. WAEIJHAERTBolier, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. WAEIJHAERT. G. A. J. IIEIJBLOM— Waeijhaert. J. C. IIEIJBLOM. C. J. WAEIJHAERT. A. WAEIJHAERTBertinat. Terneuzen. Bruinisse. Voor de bewijzen van ondervonden tijdens de ziekte en na het over lijden onzer geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder en Zuster, Mej. ELIZABETH VAN DEN BOUT, wed. van A. Hoogen- boom Rooit te Brouwershaven, overleden den 31 Mei j.l., betuig ik, ook namens de familie, mijn welgemeenden dank. Rotterdam, 22 Juni 1902. F. J. ROOIJ. Allen, die nog iets te vorderen hebben van de Zeeuwsche Verloting te Goes, gelieven ten spoedigst hunne rekeningen in te zenden bij den eerst ondergeteekende. De Ondernemers, A. SCHRIJVER. L. VERIIAEGE. I. P. ROSIER. Herplaatsing ivegcns misstelling op 26 JUKI a g. De LOTING voor de volgorde der Rijtuigen zal precies 12 uur in den Tuin van den heer VAST TI ET ERE. plaats hebben. DE COMMISSIE. Vergadering* van Ingelanden op Maandag den 30 Juni 1902, 's voor- middags 11 uur, ten huize van J. CON- STANDSE (Huis van Nassau) te Zierikzee. Zierikzee, 23 Juni 1902. De Dijkgraaf, J. DE VLIEGER. Instituut Van Linschoten, VLISSINGEN. Geslaagd voor Klerk der Poaternen en Telegraphie; C. DE KORTE van Ierseke. 8. GOSSCHOLK van Vlissingen, J. FLIPSE van Middelburg. Van deze inrichting zijn er reeds een-en- twintig geplaatst. Aert wan Nesstraat 113. Zonnemaire. Op aanvrage zijn de zeer voordeelige voorwaarden voor de leverantie van melk, in gaande 1 Juli a 8te bekomen. W. J. JtlUEiDER. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Afdeeling Zierikzee. Algemeene Vergadering ia het Huis van Nassau, 's morg. 9.1 uur. 's namiddags 1 uur. Diner in de Concertzaal 's namiddags 6 uur, (tegen f 2,50 per couvert, mot inbegrip van ÜOBch wijn). Toegankelijk van 9 tot 4 uur voor de leden met éóne dame, voor meerdere dames tegen betaling van 25 cents; voor niet-ledeu van 11 tot 1 uur tegen betaling van 50 cents, en van 1 tot 4 uur tegen betaling van 25 cents per persoon. HET BESTUUR.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2