De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht alhier vorderde heden tegen M. L. de V., wegens overtreding der wet op de tandheelkunde, eene boete van f 100. Yoor het kantongerecht te Tholen is gedagvaard een jachtopziener wegens stroopen een collega verrastte hem bij het stellen of herstellen van een wildstrik. Met vernietiging van het vonnis der rechtbank van Zierikzee veroordeelde het gerechtshof te 's-Gravenhage M. L. Stoutjesdijk uit Stavenisse tot 1 jaar gevangenisstraf wegens wederspannigheid. De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft conclusie genomen in de bekende zaak-De Limpens, betreffende een erfenis van ongeveer 8 ton, vermaakt aan de armen en bestreden door de familie van den erflater, op grond dat deze laatste bij de schenking niet mentis compos is geweest. De conclusie van den officier luidtdat het de rechtbank moge behagen 3 deskundigen- psychiaters te benoemen aan wie alle stukken, dit proces betreffende, zullen worden ter hand gesteld en die zullen hebben te onder zoeken of de erflater De Limpens op den dag der erflating in het volle bezit zijner verstandelijke vermogens is geweest. Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak tegen W. P. Noëls van Wageningen, door de rechtbank veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf wegens het door misbruik van gezag uitlokken van valschheid in geschriften (maatschappij »Hollandia") en het opzettelijk gebruik maken van het vervalschte stuk, zoodat daaruit voor anderen nadeel kon ontstaan. Het Hof heeft zich geheel vereenigd met het door de rechtbank gewezen vonni», onder bepaling echter, dat van den in preventieve hechtenis tot op den dag van dit arrest doorgebrachten tijd, zes maanden in mindering zullen worden gebracht bij de ten uitvoerlegging der straf. Mr. Yan Gigch heeft voor den veroordeelde terstond cassatie tegen het arrest aaDgeteekend. O N P E K W IJ 8. Zierikzee. Op initiatief van een paar bondsleden hebben de meeste onderwijzeressen en onderwijzers, zoowel openbare als bizondere, in vereeniging met enkelen uit den omtrek, hier een zangvereeniging opgericht onder den naam »Polybymnia". Het reglement bepaalt: het doel der ver eeniging is de beoefening der zangkunst dienst baar te maken aan de belangen van den onderwijzersstand. Dit doel zal zij trachten te bereiken door het geven van uitvoeringen ten bate van het herstellingsoord van den bond van Nederlandsche onderwijzers. Tot directeur is gekozen de heer J. H. Letzer. Wij wenschen der vereeniging onder zijn bekwame leiding een voorspoedigen bloei en lang leven toe, opdat zij, gesteund door do burgerij van deze gemeente, en mocht het zijn ook daar buiten, veel moge bijdragen tot verhooging van den kunstzin, tot steun van het sanatorium. De vereeniging heeft de gelegenheid open gesteld tot het verleenen van steun, door een bepaling op te nemeD, dat iedereen voorstander kan worden door betaling van minstens f 1. Hieraan is 't recht verbonden alle vergaderingen te kunnen bezoeken, behalve de huishoudelijke. Die een goed werk wil doen, geve zich als zoodanig aan bij het bestuur, dat bestaat uit mej. H. L. Leupen, A. C. Swenne, A. Geluk, A. Willeboer, A. H. Lemsom. In het laatste nummer van het School blad komt het volgende buurpraatje voor, na de invoering van vak j (vrije- en orde oefeningen) op een dorpsschool in de Betuwe. Hannes. Hedde gullie z' ok al aon den gang gezien mit tie gumnestie? Joanes. Jao jong, kerl wat geet dat aöreg. Maones. Aóreg, wé zegde, aóreg? Die nije mester bed elke dag wat anders. Ik zeg mar, laat-ie de jong léze leere en ciefere, mar al die nije fratse, wa bebbe se daoraon? Joanes. Ze zegge in 't dorp, as dat de jong, as ze afgeëksterseerd zijn, za 'k mar zegge, nie zo lang hoeve te diene as de andere saldaote, za 'k mar zegge. nannes. Nou daor gleuf 'k niks van. Jcanes. 'k Weet 't ok nie, mar 't is toch 'n heele aördigheid, agge 't zoo ziet. Maones. Aöregheid? Wat zö 't. Den auwe mester wies et wel beter, die zeei mar altied in de schol kome de om te leere, zeet-ie, en leere dee d'r ut de kunst jong, maor noul Ze leere niks! Mar, van m'n meske zulle ze atblieve, die Trien. Dat ze'k allevel ók. Ze zulle d'r nog 'n gekbehuus van maoke, dat zulle-ze. Naar men meldt zouden de voorstellen tot regeling der staatspensionneering van bizondere onderwijzers reeds geheel gereed zijn, maar hoe is het met do pensionneering van weduwen en weezen van alle onderwijzers, een zaak, die al veel langer op de agenda staat, en van veel dringender aard is? Yoor het toelatingsexamen der R. H. B. school te Middelburg zijn aangegeven 54 jongens en meisjes. In plaats van den heer J. Broekema, die zich om gezondheidsredenen beeft terug getrokken, is tot lid der commissie voor het afnemen van het eindexamen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland benoemd de heer Herman Snijders, leeraar aan de R. II. B. school te Middelburg. Het schriftelijk gedeelte van dit exam( n is sedert eenige dagen begonnen. PREDIK] in onderstaande Gemeenten van X o n d a y 2 2 Da Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorns, tien ure: ds. Esselink. (Avondmaal); 's avonds zes ure: Idem. (Nabetrachting). Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sNam. twee ure: ds. Blankert. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Mossel. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jayher. Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert van Kerkwerve. (Voorbereiding H. Avondmaal). Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolslra. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. ha'f tien ure: ds. De Leur. (Donpsbed.) Geref. Kerk te Elkeriee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leesk«rk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Geerling. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. 9.30 ure; 'snam. 2 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Noyhuys van Zierikzee. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: de heer Jens, zendeling van Nieuw-Guinea. (Collecte voor de zending); 'snam. twee ure: ds. A. Burger. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Geref. Gem. te Oostburg, de heer S. Greidanus, doctor in de Theo logie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te 's-Gravenhage door dr. J. W. Posthumus Meijjes te Middelburg. Aan de Universiteit te Leiden Blaagde Donderdag 1.1. voor het candidaats-examen in de Godgeleerdheid (tweede gedeelte) do heer K. den Hollander van Middelburg. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het kerkelijk voorber. examen de heer P. I. Hago, geb. te St.-Maartensdyk. Men is thans te Bruinisso met kracht begonnen met de verbouwing der Ned. Herv. kerk. Yan binnen is het grootste gedeelte reeds weggebroken. Daarbij vond men o.a. twee grafzerken, die tot nog toe onbekend waren, waarop bet jaartal 1630. De consistorie is reeds geheel afgebroken, terwijl men met het bouwen van de hulpkerk is aangevangen. Het is te begrijpen, dat, toen Zondag j 1. de laatste godsdienstoefening in het oude gebouw gehouden werd, eene talrijke schare aanwezig was. Naar aanleiding van Ps. 54 vers 6, hield de predikant, ds. Waardenburg, eene schoone toespraak, waario hij do aandoeningen schetste, die er in het gemoed van velen zouden omgaan, en er op wees, dat men alle reden had tot dankbaarheid aan en vertrouwen in God, die de Herv. Gem. zoo rijk gezegend had. Pont en Telegrafie. Met ingang van 1 Juli a.s. ia de lieer II. R. Jansen, commies der posterijen cn telegraphie te Terneuzen, op zijn verzoek overgeplaatst naar het spoorwegpostkantoor no. 1 te Amsterdam. Bij kon. besluit is tot directeur van het telegraafkantoor te Vlissingen benoemd de hoer E. van Bochove, thans in gelijke betrekking te Eindhoven. VISSCHEBIJ-BERICHTEN. Bruinisse, 20 Juni 1902. Mosselen. De vorige week zijn verzonden naar Antwerpen 840 ton, die verkocht zijo voor f 1.50 k f 2.30 per ton, naar kwaliteit; naar Mechelen 300 ton, prijs f 1 per ton naar Brussel 780 ton, prijs 25 k 30 ct. per mand, met veel vraag. Deze week zijn de eerste Mossels naar de markt te Rotterdam verzonden. Mosselzaad. Van do Zuiderzee is aan gevoerd 75000 ton, mooi zaad. Met de garnalen-visscherij gaat het slecht. De ramp op Martinique. Omtrent de vulkanische uitbarsting, welke Martinique teisterde en nog bedreigt, meldt de commandant van het Ned. pantserschip »>Koniogin Regentes" d.d. 25 Mei het volgende Reeds eenigen tijd vóór de catastrophe van St. Pierre had de berg Pelée teekenen gegeven van werking, door zwarte rookwolken, die uit den krater opstegen, het braken van modder en het rommelend en donderend geluid van ontploffingen, zoodat er een groote mate van ongerustheid onder de bevolking van St.-Pierre begon te heerachen. De gouverneur van Martinique, Mousset, benoemde eene commissie om den aard der vulkanische werking van den Pelée te bestudeeren, en, wetende, dat het eindrapport dier commissie bevredigend luidde, begaf hij zich 7 Mei, tot geruststelling der iawoners, naar St.-Pierre en werd tot meerder bewijs, dat er geen reden tot aogst bestond, door zijn echtgenoote vergezeld. In den avond van dien dag werd het rapport der commissie bekend, dat de vulkanische uitbarsting een normaal verloop had, dat de JEUKTEN Schouwen en Duiveland. Juni 19 O 2. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. 9.30 ure: 'snam. 2 ure en 's avonds G ure: ds. Wessela. Herv. Kerk te Ouweckerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kunst. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure en 's nam 2 ure: ds. v. d Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk-, 's Voorm. 9.?0 ure; 'snam. 2 ure en 's avonds 6 ure: ds. C. Staal van Oosterland. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure; 'snam. 2 ure en 's avonds 515 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ureGeen dienst en 's nam. 2 uredr. G. Smit. Gerei. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure en 's nam. 2 uredp. C. Staal! 's avonds 6 ure: Leesk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: d°. Waardenburg van Bruinisse; 'snam twee ure: de heer Jens, zendeling. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ure en 's nam. 2 ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. 9.30 ure en 's avonds 5 ureLeeskerk. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9 ure; 'snam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: de heer Bomyn. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ure cn 's nam. 2 ure: de heer J. M- Straub van Ivloetinge. Evangelisatie Jeruël II: 'sVooim. 10 ure en 'snam. 3 ure sprekers: Het Bestuur; 's avonds 8 ure: de heer J. M Straub van Kloetinge. uitgebraakte stoffen zich concentreerden tot de vallei eener benoorden St.-Pierre gelegen rivier en dat voor deze stad geen gevaar te duchten was. Den volgenden morgen gaf de natuur aan de wetenschap het ontzettend démenti, door die stad van nagenoeg 30,000 inwoners biünen een uur tijds te verdelgen met alle levende zielen. Niemand bleef over, die eenig bericht kon geven omtrent de toedracht der verwoesting de gouverneur, de commissie, alle ambtenaren, de geestelijkheid, de geheele bevolking waren verdwenen onder de modder van den vulkaan en do puinhoopen der omvergerukte huizen. Slechts conjecturen waren te maken uit de mededeelingen van enkele geredde opvarenden der zich ter reede bevindende vaartuigen, die alle te gronde giDgen, met uitzondering van den Engelschen stoomer »Roddam", welks gezagvoerder den ankerketting liet slippen en met behulp van den eerste machinist en eenige stokers St.-Lucia kon bereiken. Een dertigtal schepelingen zijner be manning, die aan wal waren, kwamen om, een elftal aan boord overleed ten gevolge der bekomen brandwonden. Hetgeen ter reede ondervonden werd, moet zijn geweest als do uitwerking van een bout portant gelost wordend los schot, uit geschut van monsterachtige afmeting. De enorme luchtdruk wierp de vaartuigon over zij, deed do masten afkappen, terwijl do onmiddelijk volgende vuurmassa alles in brand zette. Alle zeilvaai tuigen waren dadelijk wrakken; het Engelsche kabelschip »Grappier" zonk en de »Roraima", een groote stoomer der Quebecline, werd ongeveer 40 graden over zij geworpen en stond dadelijk voor en achter in brand. De stuurman van deze boot werd gered; hij viel van dek naar beneden, waarna een aantal schepelingen op hem terechtkwamen, zoodat hij beschut werd tegen brandwonden. Na eenigen tijd kon hij zich loswerken en naar boven gaan, om later door »Suchet" van het brandende schip to worden gered. De »Roraima" bleef nog eenige dagen branden en verdween toen ook. Aan den wal verkreeg men den indruk, alsof de verwoesting het gevolg was van de gecombineerde werking van vuur en van een cyclonische luchtbeweging. Allo huizen waren vernield en slechts de stevige gedeelten der muren bleven staan. De lijken waren voor het meerendeel zwart gebrand en onherkenbaar, zoodat noch de oorspronkelijke huidkleur, noch het geslacht was de constateeren. Door de »Suchet", bijgestaan door hot Deensche oorlogsschip »Yalkyrie", werden tal van vluchtelingen uit den omtrek van St.-Pierro naar Fort-de-Fraoce overgevoerd, terwijl van uit deze plaats detachementen werden gezonden om te trachten te redden wat te redden was en de lijken te verwijderen door begraven of begieten met petroleum en daarna verbranden. Tegen 11 uur van 21 Mei begaf ik mij met alle beschikbare officieren aan boord der »Potomac", die bereids de Amerikaansche reporters en geleerden der »Dinie" had geëmbarkeerd. Het scheepje stoomde naar St.-Pierre en maakte vast op een der dicht bij het strand gelegen boeien, waarna onder leiding van den commandant der ^Cincinnati", Mac. Lean, alle passagiers aan wal werden gezet. De Potomac" zou den Pelée, waaruit dikke wolken opstegen, blijven observeeren en met de stoomfluit sein geven als onmiddellijke terugkeer naar boord noodig was. De heer Mac Lean zeide mij, dat de uit barsting, waarvan wij in den morgen van 20 Mei getuigen waren geweekt, alles verbazend had veranderd. Het noordelijk gedeelte der stad was thans geheel onder modder bedolven en men zag niets dan de gladde bedding eener droge rivier. Aan het strand zag men als het ware ecu verticale doorsnede dier bedding, waarin de muren der huizen te herkennen waren. In het zuidelijk gedeelte der stad waren de straten en de ruimte tusschen de staande gebleven muren nog meer opgevuld met modder en asch. Alles gaf een tooneel te zien van onbeschrijfelijke verwoesting, terwijl op vele plaatsen opstijgende rookwolken aanduidden, dat het daaronder nog brandde. Zware boomen waren met wortel en al uit den grond gerukt en plat ter neder geworpen. Hier en daar zag men ijzeren hekken, traliewerk voor vensters, ijzeren ledikanten gebogen en verwrongen. Enkele zwarte voorwerpen, uit de grijzige witte modder afstekend, bleken te behooren aan lijken van mcnschen en dieren. De geheele plaats met omgeving had een grijsachtig witte kleur en overal rook men de lucht van smeulende asch en op sommige punten die van in ontbinding verkeerende lichamen. Dicht bij het strand gekomen zag ik even benoorden de modderbedding, die het bovengedeelte der stad bedolf, plotseling een aantal rook kolommen opstijgen, terwijl van den krater rookwolken naar beneden rolden. Ik begaf mij in de richting van de aanlegplaats der sloepen, waarna weldra de stoomfluitsignalen der Potomac" geboord ver Jen en iedereen zich terughaastte naar de landingsplaats. De deskundige, professor Russel, gaf als zijne meening te kennen, dat het ontbreken van lava bij de door de vulkaan uitgebraakte stoffen er op wees, dat het proces niet ten einde was, en dat de Pelée, zoolang de lava niet was verwijderd, een voortdurende be dreiging voor Martin'que bleef. Hetgeen de enorme ramp, die Martinique trof, en waarvan de geschiedenis geen tweede voorbeeld kan aanwijzen, een zeer eigenaardig karakter geeft, is de geringe nasleep van directe ellende als gevolg der catastrophe. Iedereen is dood en door de tweede uitbarsting heeft de natuur zolf zorg gedragen voor het begraven en het voor de levenden onschadelijk maken der dooden. Welken schok handel en welvaart onder vonden hebben, zal eerst na eenigen tijd kunnen blijken. Gemengd Nieuws. Onweder. Boven Tiel ontlastte zich Dinsdagnamiddag een korte, doch zeer hevige onweersbui, vergezeld van een ontzaglijken, langdurigen regen, die de straten en pleinen in een oogwenk voor het grootste gedeelte blank zette. Ook hagelde 't af en toe. Ongelukken kwamen er niet voorwel overstroomingen. Voor de ontwikkeling der veld- en andere vruchten was de bui nadeelig. Ook Arnhem kreeg eene bui met wolk breukachtige regen, die wel een half uur aanhield. Op den Velperweg gaven de gevolgen tot een eigenaardig incident aanleiding. Van den Musschenberg was door de Hoflaan zooveel zand naar den Velperweg gedreven, dat de tramrails totaal er onder bedolven lagen. Do tram uit Velp moest stoppen en derailleerde zelfs in het zand. De koetsier en de conducteur trokken de laarzen uit en sloegen de broekspijpen om, teneinde door het water badende 't was een meertje gelijk het zand uit de rails te wroeten en de tram er weer in te krijgen. De passagiers moesten daartoe uitstappen en in den zondvloed ook een voetbad en een douche nemen. Met vereende krachten slaagde men er in, weer op gang te komen. Het loeder. Een week vóór den langsten dag is het hier en daar in Europa nog winter. In de Vogezen heeft het in de laatste dagen der vorige week telkens gesneeuwd en het is er bitter koud als midden in den winter. Iu Engeland is een gedeelte van den oogst door de hevige regens der laatste dagen vernield. Dc versieringen, die te Londen en in andere steden met het oog op de kronings feesten der volgende week reeds zijn aan gebracht, zijn geheel verregend. Wat men aan 'deze zijde van den Atlantischen Oceaan te weinig heeft, heeft men aan gene zijde te veel. De geheele afgeloopen week is het in de Vereenigde Staten ondraaglijk warm geweest door een temperatuur, afwisselende tusschen 90 graden te Philadelphia en 100 graden te Knoxville, in Tennessee. Zaterdag kwam te New-York eenige verluchting door een hevig onweer met geweldige [slagregens. Nadien daalde de temperatuur aanzienlijk. De Fransche amateur-weer profeet Jules Caprc, wiens voorspellingen meestal uitkomen, is niet gelukkig geweest toen hij een warme, droge Juni voorspelde en prof. Falb, de professional, die meestal de plank misslaat, is ditmaal de ware profeet gebleken. Iiij voorspelde regen, veel regen en op 15 Juni ook sneeuw. Deze voorspelling is, ieder weet het, wat het eerste betreft, meer dan royaal uitgekomen, en de sneeuw is evenmin uit gebleven. Zondag viel te Brussel natte sneeuw en in de Fransche Pyreneeëndistricten Montlouis en Saillagouse sneeuwt het sedert Zondag onafgebroken bij vinnige koude. Onder Linne (Limburg) is een rijks veldwachter door een wildstrooper, dien hij nazat en die zich op eens omkeerde, geschoten, met het noodlottig gevolg, dat hij de volle lading hagel in het hoofd kreeg. De brigade commandant, van het ongeval in kennis gesteld, wist den dader spoedig te achterhalen en naar de gevangenis te Roermond over te brongen. De toestand van den gewonde is niet buiten gevaar. Schadevergoeding in Zuid-Afrika. Naar aanleiding der telkens opnieuw gestelde vraag, hoe het staat met het onderzoek der vorderingen wegens schade door Nederlanders in Zuid-Afrika geleden (voor welk onderzoek een Staats-commissie is ingesteld) kan het llbld. van bevoegde zijde het volgende mede- deelen De Staatscommissie heeft te onderzoeken ruim 1100 vorderingen tot een gezamenlijk bedrag van ruim 700,000 ponden sterling (dus bijna 8£ millioen gulden). Mitsdien bestaat er geen kans, dat het onderzoek in de eerste maanden zal worden gesloten, omdat tallooze inlichtingen noodig zijn en eene uitgebreide correspondentie wordt vereischt, naar aanleiding van de bepaling in het Koninklijk Besluit van 5 Februari 1902, dat geene uitkeering zal worden toegekend ter zake van schade of verliezen, welke: a. niet het onmiddellijk gevolg zijn van eenigen maatregel der Britsche militaire autoriteiten b. geleden zijn door personen, die op het oogenblik dat zij zijn getroffen door den maat regel, welke hun schade of verliezen berok kende, hunne plichten als onderdanen van een neutralen staat hadden geschonden of de Nederlandsche nationaliteit niet meer bezaten. Yoorts zij herinnerd, dat de som door de Engelsche regeering aan de Nederlandsche regeering uitbetaald tot goedmaking van geleden schade of verliezen, slechts bedraagt pd. st. 37,500 (f 450,000). Daarom moet ook het bedrag van ieders vordering nauwkeurig worden getoetst, omdat door velen niet in acht schijnt te zijn genomen dat slechts directe schade en verliezen in aanmerking komen. Wonderbaarlijk gered. In een deel der Amerikaansche pers heeft een levendige polemiek plaats, vooral in de rubriek »inge- zonden stukken", over de vraag, waarom de Voorzienigheid St. Pierre met verwoesting heeft gestraft. Er is daarbij een kwestie die steeds weer op den voorgrond dringt en wel de redding, als eenige overgeblevene uit de stad zelf, van den neger Raoul Sartout, die in de gevangenis zat. Als men voor iemand straffiog voor zijn zonden verwachten kon, dan scheen het wel bij dezen man 't geval. Waarom moest die ééne misdadiger gered wordenterwijl zooveel reinen omkwamen, vrsgen de inzenders ia de Amerikaansche bladen. Hetgeen dien neger is overkomen, is merk waardiger dan iets wat in een roman heeft gestaan. Sartout zou niet in leven zijn gebleven als zijn gedrag in de gevangenis boter was geweest. Maar juist omdat hij ongehoorzaam en boosaardig was, werd bij in een onder- aardschen kerker gebracht. Later heeft bjj verteld wat hij van de nood lottige gebeurtenis bemerkt had. Hij hoorde het donderen en dreunen van den Mont Pelée, en de dikke muren van zijn cel schudden hevig. Hij voelde ook den heeten adem van den vulkaan zelfs daar diep onder den grond. De ontzettende stilte die volgde liet hem vermoeden dat de bevolking van St. Pierre was omge komen. In zijn wanhoop schudde en rukte bij aan het tralievenster, dat los bleek te zijn ge raakt. Het gaf mee en hij viel in een andere ruimtewaarin heete asch van buiten naar binnen drong. De hitte was zóó groot, dat hij snel weer naar zijn eigen cel vluchtte, waar hij in den verst afgelegen hoek wegkroop. Na vier dagen werd het geschreeuw van den half waanzinnigen opgeslotene gehoord door eenige soldaten die de lijken verbrandden, en hoewel hij half dood was van de hitte, honger en dorst, zal hij toch in het leven blijven. Tragische dood van een olifant. Fritz, de mooiste olifant van Barnum Bailey, waarvan de waarde geschat word op 50.000 gulden, heeft op tragische wijze het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Woensdagavond gaf de circus te Tours zijn laatste voorstelling en, zoodra de olifanten hun toeren hadden vertoond, werden zij naar het station gebracht, om naar Saumur ver voerd te worden. Fritz weigerde plotseling voort te gaan. Nadat hij de kettingen had gebroken, die om zijn pootcn zaten, snelde hij onder vreeselijk geschreeuw en met zijn slurf in de hoogte woedend een plein op. De voorbijgangers vluchtten angstig in alle richtingen. Met groote moeite slaagde men er eindelijk in, den olifant te overmeesteren, op den grond te werpen en te binden en toen hij niet te kalmeeren bleek, werd hij geworgd met dikke touwen, die over katrollen liepen. Fritz was 80 jaar oud en had enorme slagtanden. De directie van den circus heeft zijo lijk aan het museum te Tours ten geschenke aangeboden. liet kindermeisje van Leo XIII. Eenigzins ongelooflijk klinkt, wat de Voce della Verita verhaalt. Paus Leo XIII heeft namelijk Vrijdag der vorige week zijn eigen kindermeisje, d. w. z. de vrouw, die hem als kind op de armen gedragen heeft, in particuliere audiëntie ontvangen. Het is een 100-jarige boerin, Anna Moroni, wonende te Cori, die by een huwelijk in de familie Pecci op den toenmaals 4-jarigen Gioachimo paste en met hem uit wandelen ging. Het wederzien had iets aangrijpends en langen tyd onderhield de paus zich met de oude vrouw over gemeenscha ppelyke her inneringen uit C'arpineto en Cori. Daar het oudjo een beetje doof was, diende 's pausen lyfarts, dr. Lapponi, als tolk. -— Eene treurige sequostratiezaak is dezer dagen in Italië ontdekt. In Vicomezzano, niet ver van Genua, is eene vrouw van 34 jaar,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2